BELASTINGEN IfeimiHIitstooffleriij De PhoenixI A. BOSCH, Boterstraat 33, Tel 580 Binnenland. *ïads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Men vreest, rlat iedere vertraging in de hulp aan het ongelukkige land thans onafzienbare gevolgen zal hebben. Reuter verneemt nog, dat Oostenrijk een nota heeft gericht aan de geallieerden, waarin het de aandacht vestigt op den wanhopigen toe stand der Oostenrijksche financiën en er met klem op aandringt, dat de geallieerden waarbor gen vex-schaffen voor uitgifte der leening. De nota is in bijzonder pessimistischen geest opgesteld, en geeft aanduidingen in de richting van de mogelijkheid, dat de regeering niet lan ger in staat zal zijn, den toestand het hoofd te bieden. ITALIË. Een communiqué der fascistexr zegt, dat het gerucht, als zouden de fascisten naar Rome wil len trekken om een „coup d'état" te wagen, van allen grónd ontbloot is. Tevens wordt er in te kennen gegeven, dat het demobilisatie-bevel voor de fascisten te wachten is, behoudens onvoorzie ne omstandigheden. Gister was 't overal rustig. Nader verluidt, dat de fascistenpartij heeft meegedeeld dat aan alle afdeelingen het bevel is gezonden om tot demobilisatie over te gaan. Z. H. de Paus heeft een rondschrijven gericht tot het Italiaansche episcopaat, waarin Hij er op aandringt, wijzend op het gebod der liefde tot God hoven alles en den naaste als zich zelf, alles te doen om de eendracht onder de burgers terug te hi'engen. Naar de bladen uit Rome vernemen, is de toestand in geheel Italië belangrijk verbeterd. Ook te Milaan is het werk hei-vat, doch voorloo- pig blijft in de provincies Genua, Milaan, An- cona, Parma, Livorno en Brescia de staat van be leg nog gehandhaafd. Het internationale soeialistencongres, dat gister te Rome zou worden geopend is voor onbepaalden tijd uitgesteld. Het bericht in het. Centrum, dat de op lossing binnen weinige dagen zou zijn te wachten was onjuist. Naar het Corr. Bui. verneemt, houden in den loop dezer week elk der drie rechtsche Twee de Kamerfracties een vergadering ter bespreking van de houding door ieder van hen in de volgende wetgevende periode aan te nemen. CHINA. Naar Reuter verneemt zijn uit Engelsche bron telegi-afische berichten uit China ontvangen, naar luid waarvan de toestand daar nog steeds verward is. Dr. Soen Jat-Sen, die zich aan boord van een kanonneerboot te Kanton bevindt, ondervindt enkel steun van de ultra's onder de arbeiders leiders. De troepen van Tsjeng beheerschen Kanton. De regeering te Peking is machteloos omdat zij geen geld heeft verscheiden vooraanstaande politici hebben geweigerd een portefeuille te aanvaarden. In Tsjetsjoean is de strijd hervat; deze pro vincie verkeert geheel in beroering. Het grootste pessimisme heerscht. Regeeringsjubileum der Koningin. Het „Bat. Nbl." geeft verslag van de eerste samenkomst van het voorloopig hoofd-comité voor de herdenking in Ned.-O. Indië van het regeeringsjiuhileum van H. M. de Koningin in 1923. Op verschillende plaatsen in den Archipel zullen plaatselijke sub-comité's worden opgericht terwijl allerwege circulaires en inteekenlijsten zullen worden rondgezonden voor het bijeen- vei-zaxrielen van gelden. Het drievierde deel van die gelden zal worden bestemd voor het algemeen huldeblijk de rest voor de plaatselijke feestvieringen. Op voorstel van den heer Belonje van de „lnd. Courant" werd besloten het publiek zich te doen uitspreken, welken vorm van huldiging gewenseht wordt. De Kabinets-crisis. De oplossing van de crisis zal volgens het ,,Vdt."nog wel eenigen tijd op zich latenwachten. Ze is thans in het stadium dat de Regeering met haar pi-ograrnma gereed is en dat dit aan de verschillende partijen van Rechts ter goedkeu- ring is toegezonden. Heden vergadert b.v. de katholieke kamerclub over dit program. Daar het niet aan te nemen is, dat dit program door alle drie de partijen zonder meer zal worden aanvaard, zal natuurlijk nader overleg noodig zijn. Men kan dus de oplossing van de crisis op zijn allervroegst tegen het einde dezer maand verwachten. Spoorwegen. Het hoofdbestuur van de B.A.N.S. heeft de besturen der overige organisaties van spoor wegpersoneel uitgenoodigd tot een gemeen schappelijke vergadering oplSAug.te Utreeht ter bespreking van samenwerking en het beramen van plannen van verweer tegen loonsverlaging. ALLERLEI. Het onderzoek in de moordzaak-Rathenau tegen Techow, Günther en hun medeplichtigen zal Donderdag voorloopig worden gesloten. De stukken zullen dan worden doorgezonden aan het staatsgerechtshof ter bescherming der re publiek, en men gelooft, dat het begin van het proces in September kan worden verwacht. De Beiersche premier, graaf Lerchenfeld, is gisteravond uit München vertrokken, en heden ochtend te Berlijn gearreiveerd. Uit Berlijn aan het „Journal" De Duit- sche kabinetsraad heeft zich gister bezig ge houden met de verplichte levering van steenkool aan de Geallieerden. Naar verluidt zal Duitsch- land zich weldra ten tweede male onmachtig ver klaren, om deze leveringen op dezelfde schaal als tot dusver voort te zetten. Aan het „Journal" wordt uit Nancy ge meld De Fransche regeering, die de parodie van justitie te Leipzig moede is, heeft uitgemaakt dat de Duitsche oorlogsmisdadigers door Fran sche rechtbanken gevonnisd zullen worden. Drie krijgsraden zijn belast inlichtingen in te winnen. De zaken zullen niet vóór October dienen. De Hongaarsche regeering heeft van het secretariaat van den Volkenbond de toezegging ontvangen, dat het verzoek van Hongarije om tot denVolkenbond te worden toegelaten, op de agen da zal worden geplaatst van de op 4 September aanvangende Volkenbondsvergadering. De boekdrukkers te Frankfort a/M. zijn in verband met de afgekondigde loonsverlaging in staking gegaan, zoodat gister te Frankfort nocli de burgerlijke, noch de socialistische bla den konden verschijnen. De beweging voor een drankverbod in Zwe den is thans in vollen gang. De volksstemming zal op 27 dezer plaats hebben, waarna de be slissing over de al dan niet invoex-ing aan den rijksdag staat. De kwestie is er thans een ge worden van zuiver politieken aard. X Fabriek e» Kantoor Telef. No. 15. A. BARIS, Maniif. Broersvest 17. S 5 Telef. 849. j> Gratis AFHALEN en BEZORGEN. De Rijnsleepvaart. Zooals bekend is, verklaarden de Duit sche reeders zich bereid met het Duitsche Transportarbeidersverbond en den Bond van Stokers en Machinisten te ondex-handelen over de loonsverhooging tot 3050 Mark per week, als aan eenige eischen werd voldaan. Deze conferen tie zou gisteren plaats hebben. Naar het „Vdl".verneemt, hebben de reeders de eischen der arbeiders afgewezen en eischten zij het eind van de sympathiestaking. Er zijn gisteren verscheidene vergaderingen van Rijnschippers gehouden, waar het bestuur gevraagd werd onmiddellijk de staking te pro- clamecren. In verhand met het optreden van de Duitsche politic, die aan de Iiollandsche grens Neder- landsche schippers arresteerden, heeft het Duit sche Ti-anspovtai'bcidersverbond een ernstig pro test daartegen gericht en de onmiddellijke los lating gecischt, alsmede de opheffing van de po litiemaatregelen, onder bedreiging van de af kondiging der staking in alle Duitsche Rijnhavens Te Rotterdam zijn gisteren 9 sleepen vertrok ken. In de Waalhaven werden deze aangemaakt onder toezicht van de Rotterdamsche rivierpo litie. Ongeregeldheden hadden niet plaats. Het aantal stakers te Dordrecht en Rotter dam, bij de Rijnsleepvaartstaking betrokken, be draagt ongeveer 1000. In de gisteren gehouden huidhoudelijke ver gadering van den Centralen Bond van Trans portarbeiders is volgens de „Tel." met een kleine meerderheid besloten met het Comité van Werk gevers uit het Sleepvaartbedrijf in onderhande ling te treden over opheffing van de staking. Er moeten te Dordrecht, Vreeswijk, 's Herto- genbosch en Ruhrort nog vergaderingen plaats hebben en indien daar hetzelfde besluit wordt genomen, zullen onmiddellijk de onderhandelin gen worden geopend. Verlenging arbeidstijd. De „fles. bode" meldt, dat de minister van arbeid aan de commissie de Wilde opdracht heeft gegeven, het arbeidsreglement van het rijksper soneel in overeenstemming te brengen met de gewijzigde Ai-beidswet, zoodat ook voor het rijkspersoneel de S^-imge arbeidsdag wordt ingevoerd, met vrijen Zaterdagmiddag. Zeer onaangenaam voor een uitgeknepen citroen Op Uw likdoorns moet ge Radicaal-zalf doen Likdoornzalf RADICAAL a f 0.55 per doosje verkrijg baar bij alle drogisten. 6873 14 P. J. v. d. SMAN, Hoogstraat, H. VLEK, Lange Kerkstraat. De bloemenverkoop zal geschieden ten bate van de R.K. Reclasseeringsvereeniging tot vol tooiing van haar fonds voor de stichting eener R.K. Landkolonie en voor de Reclasseerings- instelüngcn van den Z. E. Pater Hase te Rot terdam. Herschatting. Zooals bekend is, wordt een bedrag van 15 pet. afgetrokken van de bezoldigingen van de ambtenaren, die in rijksgebouwen wonen, en van 10 pet. van de wedden dergenen, die belast zijn met de zorg voor en de bewaking van in die ge bouwen gevestigde rijkskantoren. De regeering schijnt van ooi-deel, dat, deze bedragen in vele gevallen te laag zijn, en heeft daaom een her schatting gelast van alle zoodanige kantooi - gebouwen en woningen. De Malaise. De directie van de Koninklijke Vereenigde Tapijtfabrieken te Rotterdam heeft aan het personeel medegedeeld, dat het doorwerken met 2 ploegen ten gevolge van de buitenland- sche concurrentie niet meer mogelijk is en tot ovei-productie zou leiden. De firma is daarom genoodzaakt het geheele personeel van de kokosweverij te ontslaan met ingang van 31 Aug. Later zal worden bekend ge maakt of men met één dagploeg zal kunnen blijven werken en wie daarin zullen worden opge nomen. Bciaardkunst. Bij Kon. besluit van 5 dezer is, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, benoemd totgedelegeerde van de Nederlandsche regeering bij het op 13 en 14 dezer te Mechelen te houden congres voor beiaardkunst M.A. Brandts Buys, te Velp. Bloemendag van Sobrietas. De 4e Nationale Bloemendag van Sobrietas is bepaald op Zondag 24 September a.s„ den Feestdag van O.L. Vrouw der Slaven. Om bijzon dere omstandigheden zal hij in sommige plaat sen gehouden worden in de week na 24 September of op Zondag 1 October. I)e B.-K. universiteit. Naar de „Res.bode" verneemt, heeft de col lecte onder de katholieken voor R.-K. universi teit een bedrag opgeleverd vanjongeveer/ 1,700,00 waarbij niet inbegrepen zijn de bijzondere schen kingen of het kapitaal, waarover dc St. Radboud- stichting reeds beschikt. Niettegenstaande deze zeer groote som, welke de meest optimistische verwachting is te boven gegaan, vernemen wij verder, dat de nadere uitwerking der stichtingsplannen zooveel nieu we en groote bezwaren heeft opgeleverd, dat op dit oogenblik de voltooiing weer verder af is, dan eenige maanden geleden kon worden gedacht Op de allereerste plaats geldt dit de stichtings plaats Nijmegen, waartegen bij de verdei'e uit voering der plannen zoovele finaricieele en prac- ti'sche bezwaren naar voren kwamen, dat van Nijmegen definitief moest worden afgezien. Het advies der medici aan het Episcopaat uitgebracht was van dien aard, dat een stichting en ontwikkeling van een medische faculteit te Nijmegen, niet alleen buitengewoon kostbaar, maar ook om vele andere redenen, niet mogelijk was. De moeilijkheden in Gi-oningen zouden zich hier nog in veel erger mate laten gelden. Maar afgezien va'n de plaats der vestiging, zijn ook nog andere bezwaren gerezen, die een voorloopig uitstel der plannen, noodzakelijk maken, waarvan het bezwaar van een voldoende bezetting van eenige faculteiten, waardoor aan hooge eischen kan worden voldaan, niet het ge ringste is. Flet feit, dat het niet mogelijk bleek, een Katholiek opvolger van prof. Taverne, als hoog leeraar in het strafrecht aan te wijzen, is hiervan een symptoom. Onze zegsman verzekerde ons dan ook, dat van een vestiging in Nijmegen geen sprake meer is en dat de stichting elders nog wel eenige jaren op zich zal laten wachten. Schietoefeningen. Evenals in verschillende andere plaatsen wor den ook te Schiedam voor de Bijzondere Vrijwil ligers van den Landstorm geregelde schietoefe ningen gehouden met daaraan verbonden wed strijden. De leiding en instructie is opgedragen aan den Res. len Luitenant P. Mak. De deelneming is geheel vrijwillig, maar door het gezellige karakter der oefeningen,die Donder dagsavonds van 79 plaats hebben in den Doe len, is de opkomst bevredigend en de animo groot Naar wij vernemen, zullen voor de eerste plaatselijke wedstrijden op 7 September a.s. verschillende prijzen wórden beschikbaar ge steld. De winnaars daarvan zullen deelnemen aan de wedstrijden in grooter verband, waar dan weder de deelnemers aan de Nationale wed strijden zullen worden aangewezen. Aanmelding is nog mogelijk op de uren van oefening en bij den leider. De heer J. N. Post heeft den gemeenteraad bericht, dat de benoeming van Secretaris der Commissie voor het Burgerlijk armbestuur, welke benoeming in de Raadszitting van Vrijdag j.l. met het bekende gevolg plaats had niet door hem kon worden aangenomen. Gister heeft de keurmeester Blok een flinke partij schol, die voor de consump tie bestemd, maar ondeugdelijk was, in beslag genomen. Onder toezicht van de politie, is de bedorven visch vernietigd. T e 's-G ravenhage slaagden voor 't examen hoofdakte o.m. de heeren M. Hake- mulders erx W. H. de Kramer, alhier. Voor 't examen Engelsch L.O. slaagde aldaar orm. mej. H. Verweij, alhier. September 1920 naar Amei-ika vertrokken. De fraude werd gepleegd door reeds betaalde kaskwitanties opnieuw betaalbaar te doen stellen bij den bankier der firma en door middel van gefingeerde kwitanties. Deze werden niet ver vaardigd op order van den chef de bureau doch geheel zelfstandig door een der beide bedienden. Daarna werden zij tusschen andere kwitanties geschoven om geteekend te worden. Van een tekort in kas is geen sprake, doch alleen van 'n verschil in de crediteuren-rekening. UIT ROTTERDAM. Vacantie-genoegens. Het „Prinses theater" aan den Schiedamschen weg te Rotterdam, geeft gedurende de vacantie, ejken middag van twee tot half vijf een matinée, speciaal voor kinderen. Zorgvuldig zijn hiervoor de meest geschikte films uitgekozen, het dol-leuke wordt afgewisseld met het stevig-leerzame. Zoowel van huiselijke tafreeltjes als van groot- sche natuurgezichten is volop te genieten, a.s. Vrijdag begint de film „Doorn-Roosje", naar het bekende sprookje schitterend bewerkt. Daar de entrée voor alle rangen en voor groot en klein slechts 25 cents bedraagt, zullen vele ouders hun kinderen dit genoegen verschaffen. Wijl het gure weder, uitstapjes naar buiten be lemmert, zal bovenstaande vermakelijkheid, voor menigeen een ware uitkomst zijn. Inzake den diefstal van 34.000 ten nadeele van de Cooper. Groothandelsvereeniging. De Handelskamer alhier meldt men aan de „N. Rott' dat de verduisteringen niet gepleegd zijn door 'n chef de bureau, doch door den geari'esteerden J. C. H. in samenwerking met een collega, in de afdeeling crediteuren werkzaam en diens broer. Deze beide, laatsten, de gebrs. van D., zijn in B. A. J. WITT KA MP F, MOUTWIJN JENEVER „Absoluut spiritusvrij" Zacht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat en op kruiken en flesschen vooi'zien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij Ongelukken. Te Zevenbergen had mej. D. 't ongeluk met een speld in een barer kiezen te prikken. Er ontstond daardoor bloedvergifti ging. Zij is aan de gevolgen overleden. Op den weg van Zevenbei'gen naar Lange- weg is eergistermiddag de heer S. uit Rotterdam doordat de voorband van zijn motorrijwiel sprong, tegen de straat geslagen. Zijn toestand is ernstig. Te Silvolde is gisterochtend het 12-jarig zoontje van M. door de stoomtram overreden en gedood. Gisterochtend is aan het station Zuidbroek del8-jarigeG.,behoorende tot het spoorwegperso neel op onverklaarbare wijze onder den trein gekomen. Den jongen werd een been afgereden, en verder verkreeg hij ernstige verwondingen. Hij is naar Groningen vervoerd. Prentbriefkaarten. Men vestigt er de aandacht op dat liet tegenwoordig veel vuldig voorkomt, dat prentbriefkaarten met glas- of mica-opdruk open worden verzonden hetgeen verboden is. Dergelijke kaarten mogen alleen in enveloppen worden verzonden. Indien ze open, niet in enveloppen, verzonden worden, worden ze ingehouden en wordt dus het publiek gedupeerd. Knoeier ij en bij het Tuindorp. In verband met de malversatiën gepleegd bij het Eerste Rotterdamsche Tuindorp te Rotterdam verneemt men, dat de centrale recher che gisteren in het Tuindorp aan den Groenehille- dijk een gedeelte van de administratie en de daarbij behoorende correspondentie in beslag genomen heeft. In twee auto's werden de boeken naar het hoofdbureau van politie gebracht. Vergeefsche moeite. In een week tijds zijn te Heerlen meer dan 60 Duitschers die niet in het bezit waren van de noodige bescheiden over de grens gezet. De meesten zijn haast weer even gauw terug als de grenssoldaten belast met de uitleiding. Kwartjesvinders. Terwijl te Amsterdam de Ghineezen gisteren naar de loods der maatschap pij „Nederland" vervoerd werden, had een niet onvermakelijk incident plaats. Onder het spoor weg-viaduct nabij den Oosterdoksdijk zaten eenige kwartjesvinders met een hunner slacht offers te spelen. De brug was geopend en een der arrestanten-auto's der politie, die gevuld was met Ghineezen moest daar ter plaatse wachten. Natuurlijk hielden de kaartspelers met hun spel op. De brug werd gesloten en de auto verdween, wat een reden was voor de heeren om hun praktijken weer te hervatten. Ze letten er niet op, dat van de andere zijde de tweede arrestanten-auto kwam aanzetten, die een nieuwe ploeg zonen van het Hemelsche Rijk in de Bantammerstraten ging halen. De manschappen van dezen wagen hadden de kwartjesvinders in de gaten. De auto reed snel over de brug en stond plotseling vlak voor het groepje valsche spelers stil. Voor ze wisten wat er gebeurd was werden ze in den auto ge duwd ook het slachtoffer dat ongeveer 100 had verloren, nam in het voertuig plaats. Voor het bureau Warmoesstraat werd ge stopt. Daar werden de heeren in bewaring ge nomen en werd de zaak verder afgewikkeld. Ongeluk bij Groningen. Zondag middag 6 uur zou een gezelschap, gezeten in een wagen, bespannen met één paard, den spoorwegovergang aan den Paterswolderschen weg passeeren. Op dit drukke kruispunt snijden elkaar de spoorbaan Groningen-Leeuwarden, Delfzijl en Roodeschool eenerzijds en de tramweg Gronin- gen-Paterswolde Eelde anderzijds. Vooral des Zondags is het hier zeer druk van wandelaars, fietsers en auto's. Bij het passeeren van den hierboven genoemden wagen stond de slag boom aan den kant der stad geheel op, terwijl de andere half was neergelaten. Wat deze manoeuvre te beteekenen had, is een raadsel. Toen de wagen welke zich in de i'ichting Groningen-Paterswolde bewoog, zich onder de laatste slagboom bevond, viel deze naar beneden en kwam juist tusschen de 7 personen in, die den wagen vulden. Tot overmaat van ramp reed de wagen door waardoor een gedeelte va

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2