DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. Liefde en Haat. 45ste Jaargang. Vrijdag 11 Augustus 1922. No. 13412. Buitenlandsch Nieuws. Binnenland. NIEUWE EDAMSCHE COURANT BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. DE LONDENSC1IE CONFERENTIE. De toestand met betrekking tot de conferentie der geallieerden is gister ongeveer niet veranderd. Het Engelsche kabinet is gistermiddag bijeenge komen in een bijzondere vergadering, die twee uren heeft geduurd. Het heeft de politiek, die aanvaard is door de Engelsche afgevaardigden op de conferentie en op de bijeenkomst van des kundigen bekrachtigd en goedgekeurd. Men verwacht, dat de voltallige conferentie heden zal vergaderen. Dan zal het rapport der deskundigen, dat zorgvuldig is onderzocht, for meel worden ingediend. Naar reeds is medegedeeld, blijkt het uit het rapport, dat Frankrijk de eenige minderheid uit maakt, wat betreft het rapport over de voor stellen van Poincaré. Aangezien deze voorstellen thans aan de orde zijn, moet alle alternatief buiten bespreking blijven totdat daaromtrent is beschikt. Desniettegenstaande zijn alle leden van de conferentie uiterst verlangend, tot een of andere overeenstemming te komen. Lloyd George heeft gister afzonderlijke bespre kingen gehouden, zoowel met de Belgische als de Italiaansche afgevaardigden. De leden van het Engelsche kabinet, die op de vergadering van het kabinet aanwezig waren blijven te Londen. Gisterochtend was het uiterst bedrijvig in de kringen der conferentie. Ofschoon de ernst van den toestand wordt erkend, is men nergens tra gisch gestemd. Over het algemeen meent men, dat er geen breuk zal plaats hebben. Volgens de New-York Herald" zijn Lloyd George en Poincaré het er over eens geworden, dat de conferentie haar werkzaamheden zal overdragen aan de Commissie van Herstel, en aan deze commissie de vrije hand zal worden gelaten in zake het verleenen van een moratorium, zoo dat wellicht in gewijzigden vorm de door Poin caré voorgestelde productieve onderpanden kun nen worden gegarandeerd. Naar verluidt, heeft de commissie zich reeds ten gunste van een moratorium uitgesproken. RUSLAND. Het revolutionaire gerechtshof te Moskou heeft de volgende sociaal-revolutionairen ter dood veroordeeld Gotz Doeskoi Gerstein Geudelman Grabowsky Lithuchof Ivanof Eugenie Ratner Elkind TimofejefMero- zof Aganof Staltovski en Heléne Ivanova. De centrale uitvoerende commissie heeft die vonnissen bekrachtigd maar de uitvoering er van uitgesteld. Toch zal men onmiddellijk tot executie overgaan, wanneer de sociaal-revo lutionaire partij haar campagne tegen de sovjety regeering niet onmiddellijk stop zet. Een aantal andere beklaagden zijn tot gevan genisstraffen van 3 10 jaar veroordeeld. OOSTENRIJK. In politieke kringen te Weenen hoopt men, dat op de Londensche conferentie iets voor Oos tenrijk zal worden gedaan. De Oostenrijkschc gezant te Londen, Frankenstein, of de vertegen woordiger van het Oostenrijksche ministerie van Financiën hebben instructie van hun regee ring ontvangen, om te Londen de aandacht te vestigen op Oostenrijks wanhopige toestand. BEIEREN EN HET RIJK. De onderhandelingen te Berlijn tusschen de 43 „Neen, in het geheel niet. Ik ben zelfs zeer vereerd dat mijn dochter een man als gij zijt, kon behagen. In andere gevallen zou ik u mijn toestemming niet onthouden en zou ik zelfs zeer gelukkig zijn. Maar nu zijn er onoverkomenlijke hinderpalen in den weg. „Ge zult dit alles zeer vreemd van mij vinden, ge zoudt ophelderingen willen hebben, maar die kan ik u niet geven. Ik zou gaarne mijn kind gelukkig zien, maar ik kan niet toestemmen. De tijd zal u welhelpen haar te vergeten, en zij zal U ook vergeten al zal zij eerst verschrik kelijk lijden. Ik zelf weet te goed wat liefde is. Ik moest echter dit besluit nemen. Maar het is beter van dit onderwerp af te stappen. Waar is de jonge Carlyon Zie toe dat hij niet valt in de handen van dien d'Aubron, breng hem desnoods met geweld naar Engeland terug. Ik vertrouw dien d'Aubron niet en een dezer dagen zal ik gelegenheid zoeken om hem nauwkeurig gade te slaan en is hij werkelijk eenvalsche speler dan zal hij mij dit maal niet ontsnappen. Adieu tot weerziens. HOOFDSTUK V. M. de Feurget had woord gehouden. Hij had Duitsche regeering en de vertegenwoordigers der Beiersche regeering werden voortgezet en hadden een gunstig verloop, zoodat men reeds gistermiddag beslist op het bereiken van een bevredigende oplossing rekende. In de zitting van gistermiddag werden de onderhandelingen dan ook ten einde gebracht. Het officieel bericht zegt, dat het resultaat zal worden vastgesteld tijdens cle slotzitting, die hedenochtend zal plaats vinden. DUITSCHLAND. 11 Augustus, de verjaardag van de Rijks grondwet is geen nationale feestdag, omdat het voorstel der coalitiepartijen, die dezen dag tot nationalen feestdag wilden proclameeren, nog niet door den Rijksdag is aangenomen. Deson danks zal de dag met een zekere plechtigheid worden gevierd. Om 12 uur 's-middags zal in den Rijksdag een plechtige zitting plaats vinden, bij welke gelegenheid dr. Hummel, de staats president van Baden, de feestrede zal uitspreken; 's Avonds zullen de republikeinsche partijen feestelijke bijeenkomsten houden.Bij de democra ten zal o.a. prof. Hugo Prcuss, de ontwerper van de grondwet, het woord voeren. De sociaal democraten komen in het Circus Busch bijeen, en in den Lustgarten zal om half negen 's, avonds een groote republikeinsche betooging plaats vinden. IERLAND. De „Times" schrijft, dat de Iersche regeering in het graafschap Cork den stoutmoedigsten coup heeft uitgevoerd die tot dusver in den burgeroorlog heeft plaats gevonden. Naar dat graafschap, waar de opstandelingen nog aanzien lijk in aantal zijn, werden uit Dublin vier sche pen gestuurd met 1500 man en geschut aan boord Deze schepen zetten tegelijkertijd, doch op ver schillende plaatsen troepen aan land tusschen Cork en Bantry. In laatstgenoemde plaats ver zetten de opstandelingen zich tegen de landing. Geholpen door het hooge tij konden de troepen- in sloepen aan wal komen, al was net havenhoofd vernield. Na een scherp gevecht vermeesterden de regeeringstroepen Bantry. „Het is duidelijk" schrijft de Times „wat van deze landingen de be beekenis is. De nationale, troepen hebben door de pressie, die zij uil. het noorden en oosten op de hoofdmacht van hun tegenstanders uitoefenen, die hoofdmacht min of meer ingesloten, zoodat zij thans gedwongen is, hetzij slag te leveren, tenzij zich te verstrooien in kleine benden. Het is het waarschijnlijkst dat tot het laatste middel zal worden besloten, al is het ook waarschijnlijk clat in Cork den een of anderen tegenstand zal worden geboden." Een nader bericht meldt De Iersche republikeinen hebben de stad Cork na een heftig gevecht ontruimd. Volgens hier ont vangen berichten hebben zij voor hun aftocht verschillende gebouwen, waaronder de kazer nes, verwoest. Ook het Victoria Hotel benevens de kantoren van de „Irish Independent" en de „Cojjk Examiner" zijn vernield, terwijl verschil lende andere gebouwen in brand staan. De verbindingen tusschen Cork en de buiten wereld zijn afgesneden. Men meent, dat de strijd in de omgeving der stad en op de heuvels nog voortduurt. ITALIË. Facta heeft, naar Bclga uit Rome seint, in de Kamer de mkiiaterieele verklaring voor gelezen. Hij zeide, dat de nieuwe regeering beloofd zekerheid te krijgen of d'Aubron een valsche speler was of niet en daarom had hij dezen met nog een tweetal heeren uitgenoodigd om bij hem te komen kaartspelen. Die heeren waren Mr. Carlyon en zijn gouverneur Mr. Brown. Lord Alceston was door M. de Feurget niet uitgenoodigd geworden, omdat deze wist dat de jonge Carlyon in diens tegenwoordigheid niet zou willen spelen met d'Aubron. Maar lord Alceston liet zich niet altijd uit- noodigen om een bezoek te brengen en juist dien avond kwam hij naar de villa, vergezeld door zijn trouwen Neillson. Toen zij langs een smal laantje liepen om de villa binnen te treden, konden zij in 'n kamer, waar de spelers zaten, zien. Dadelijk begreep lord Alceston wat er ge beurde en na Neillson naar de bediendenkame- gezonden te hebben om daar den tijd te kon ten, verborg hij zich achter een hoogen struik. Het scheen wel dat er iets gebeurd was, want de heeren waren van cle tafel opgestaan en daarop lagen een aantal pakjes kaarten ver strooid. „Stelt een der heeren er belang in, kunst jes met de kaarten te zien vroeg M. de Feur get. „Vervloekte kaartkunstjesriep Carlyon woedend uit. Toen begrijpende dat hij een lompheid te genover M. de Feurget begaan had, hernam Ivij „Vergeef mij, M. de Feurget, het lag niet Advertentiën: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden inededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. hetzelfde politieke en parlementaire karakter heeft als de vorige en de verklaring daarom kort kon zijn. Het kabinet handhaaft het pro gram, dat in de laatste Kamerzittingen is uiteen gezet. Alle kwesties, waarbij hét land belang heeft, staan in verband met de twee hoofdkwes ties, ml. de financieele politiek en de binnen- landsche politiek. In de eerste plaats moet er naar gestreefd worden, het budget in evenwicht te brengen door een politiek, van strikte vermin dering der uitgaven. Facta voegde er bij, dat de buitenlandsche politiek betreffende den Europeeschen weder opbouw maatregelen moet bevatten, welke ge leidelijk voeren tot verbetering. Het is onmoge lijk, het vraagstuk van liet herstel te scheiden van dat der internationale schulden. Men moet ook in aanmerking nemen, dat de wederopbouw van verschillende staten op het vasteland van Europa een uniek probleem is en het onmogelijk is te denken aan het welzijn van een staat, wanneer de naburige staten door een nood lottige crisis worden bedreigd. Daarom zal Italië op de huidige conferentie te Londen zich door bovengemelde overwegingen laten leiden. Aangaande de binnenlandsche politiek zeide Facta, dat de strenge, onpartijdige toepassing van de wet op iedereen en het treffen van stren ge maatregelen, om gewelddadigheid in eiken vorm van eenige partij tegen te gaan, de grond slag blijft van zijn politiek. Ten slotte vroeg hij het vertrouwen der Kamer. Het einde van zijn rede werd met toejuichin gen van alle banken begroet, behalve van de uiterste linkerzijde. De Kamer heeft hierop een motie van vertrou wen in de regeering aangenomen met 247 tegen 121 stemmen. CHINA. Uit Sjanghai verneemt Reuter De tanende macht in Zuid-China van Soen jat- sen, den voormalige» president van de republiek, die te Kanton haar zetel had, is thans volkomen vernietigd, doordat twee van zijn machtigste medestanders de generaals Haitsjoeng-tsjin en Tsjéntjinjpe zijn verslagen (onderscheidenlijk te Nam joeng en te Lotsjang) door de strijdkrachten van Tsjentgsjoengming. De legers van Tsjen'gt- sjoëngming zijn thans in Zuid-China volkomen oppermachtig. AMERIKA EN EUROPA. De Engelsche correspondent van de „Köln. Volksztg." heeft een onderhoud gehad met een ouden Amerikaanschen diplomaat, die een vriend is van Hughes en die goed op de hoogte is van de Amerikaansche politiek. De mededeelingen van dezen diplomaat wer den niet beheerschf door wat thans geschiedt, op de conferentie te Londen. In hoofdzaak komen de opvattingen van de zen Amerikaan overeen met die-van Vanderlip. Hij waarschuwde ertegen, zich illusies te maken wal. betrefL liet kwijtschelden van oorlogsschul den door de Ver. Staten. Zulke concessies door de Ver. Staten zijn on mogelijk, zoolang in Europa de militaristische geest niet heeft afgedaan. Zoolang de politiek van Frankrijk niet is veranderd kan er geen reden bestaan voor die hoop. Indien de door Duitsch- land te betalen schadeloosstelling tot 50 ;i 00 milliard werd verlaagd zou het antwoord van de Ver. Staten anders kunnen luiden. Amerika geeft geen geld voor militaire spelletjes ook zijn in mijn bedoeling om ruw te-zijn, maar de vraag is op dit oogenblikk nogal ongelukkig, vindt u zelf niet?" Niemand scheen de vraag gehoord te hebben behalve Mr. Carlyon. M de Feurget keek hem vriendelijk aan en toen trok hij een stoel naai de tafel en nam een der pakjes kaarten op. mr. d'Aubron keek hem nieuwsgierig aan en scheen een weinig van streek gebracht. „Heeren," hernam M. de Feurget, „mag ik uwe vriendelijke attentie voor slechts twee mi nuten vragen „Wij hebben heden avond allen verloren, geloof ik, behalve M. d'Aubron," vervolgde M. de Feurget. „Dat is zoo, niet waar Mr. Brown knarste op de tanden en Mr. Carlyon knikte onverschillig, en antwoordde, terwijl hij trachtte levendig te spreken „De krijgskansen. Vandaag den eenc zijn beurt morgen den andere" „Dat geloof ik niet," antwoordde M. de Feur get kpel. Mr. 'dAubron keek hem met fonkelende oogen aan en hi j hernam hooghartig „Ik versta deze opmerking niet geheel en al, mijnheer 1" M. de Feurget vertrok even de lippen. „Niet vroeg hij, „dan zal ik trachten u die uit te leggen. Iemand kan met deze kaarten met u spelen zoolang als hij wil en de krijgskan sen, zooals u dat noemt, zullen voor u niet keeren." M. d'Aubron rilde, maar scheen nog niet te willen begrijpen en zeide zij er tegen dat een overwonnen volk de oor logspensioenen en de rente van de oorlogsschul den der overwinnaars betaalt. Het ontbreekt Europa aan „gezond verstand." Het is met, de Duitsche financiën niet zoo wanhopig gesteld, maar Duitsehlanil moet zijn financieele huishou ding in orde brengen, de tekorten bij de spoor wegen en de posterijen moeten veranderen in batige saldi. Tot dat doel moet Duitschland het voorbeeld volgen van de Engelsche post en de Engelsche spoorwegen. Geschiedt dit alles dan zou er kans bestaan op voldoende credieten van de Ver. Staten.Maar geschiedt het niet, dan zouden de Ver. Staten niets meer van Europa willen weten. ALLERLEI. Dunn en Sullivan, de moordenaars van veld maarschalk Wilson, zijn gisterochtend gehangen. Na onderhandelingen, die 18 maanden lang geduurd hebben, heeft de regeering van Peru toestemming gegeven, tot den aanleg van 4000 K.M. nieuwe spoorwegen. De onderneming, die dit werk zal uitvoeren, krijgt tevens het recht delfstoffen ertsen en aardaolie op te sporen en ten eigen bate aan te wenden. Te Londen is bericht ontvangen, dat 't Britsceh stoomschip George te Batoem in beslag is genomen op last van den Russisehen consul aldaar. De Britsche autoriteiten dringen er op aan, dat het schip zal worden vrijgelaten. Koninklijk bezoek. Over het Koninklijk bezoek aan Groningen in het laatst van deze maand kan thans liet volgen de worden meegedeeld De Koningin, de Prins der Nederlanden en Prinses Juliana zullen Zaterdag 26 Augustus, 's middags 5 u. 40 min., te Groningen aankomen. Zondag zal H.M. de godsdienstoefening in een van de Ned. llerv. kerken bijwonenin den namiddag zal zij een bezoek brengen aan het GroeneWceshuis en voorts een rijtoer ondernemen Maandagaochtend zal H.M., na een rijtoer door de stad te hebben gemaakt, een bezoek brengen aan het stadhuis, 's Middags zal Zij in 'de Martinikerk, waar prof. Brugmans een rede houdt, aanwezig zijn en daarna een bezoek bren gen aan de landbouwtentoonstelling. De Koningin-Moeder heeft het voornemen, op den gedenkdag van Groningen's ontzet eveneens te Groningen te komen. Zij zal Maandagochtend aankomen en bij het bezoek aan het raadhuis, de plechtigheid in de Martinikerk en het bezoek aan de landbouwtentoonstelling tegenwoordig zijn. Maandagavond om 7 u. 20 min. zullen de Vor stelijke personen de stad verlaten. Het gevolg van de Koningin zal bestaan uil baronesse Sloet van Marxveld, eerste hofdame jonkvr. van Swinderen, hofdame graaf Dumon- ceau, grootmeester, baron Van Geen, kamerheer en particulier secretaris kapitein Gey van Pit- tius, adjudant van de Koningin; kapitein jlu. Laman Trip, adjudant van den Prins, en le luitenenant jhr.Siekinghe ordonnance officier. Het gevolg van de Koningin-Moeder zal bestaan uit jonkvr. Van de Poll, hofdame en dame di\ palais honoraire van de Koningin, en jhr. mr. Roëll, hofmaarschalk. liet sleepvaarthedrijf. In de gisteren gehouden bespreking van o fge- vanrdigden van den Centralen Bond van Trans- „U zult mij misschien zeer dom vinden, mijn heer, maar op gevaar van daarvoor gehouden te worden, moet ik u verklaren dat ik u niet begrijp." „Dan zal ik nog duidelijker zijn," was het kalme antwoord, „dat schijnt noodig te zijn. Ik geloof dat u van Mr. Carlyon schuldbekentenis sen heeft ter waarde van ongeveer dertig dui zend francs en van Mr. Brown voor ongeveer zes duizend. „Ik herinner mij de bedragen niet. Maar zou ik mogen vragen wat of u dit aangaat?" „U heeft ook van mij te vorderen vier duizend francs die u heden avond heeft gewonnen en waarvoor ik u een memorandum heb gegeven. Ik moet u verzoeken al die schuldbekentenissen dadelijk te verscheuren." Een electrische schok' scheen door het gezel schap te gaan en M. d'Aubron sprong op, doods bleek geworden. „M. de Feurget", zeide hij met hijgende stem, „indien u een grap wilt maken, dan verzoek ik u met die niet te ver te drijven. Om den duivel, wat bedoelt u met uw gezegde?" „Wel, eenvoudig dat u en uwe slachtoffers mij zullen begrijpen. Deze kaarten die u uit vriendlijkheid heeft medegenomen voor het geval dat ik slecht voor zien was, zijn gemerkte kaarten, één voor één u is een schurk, maar dat zult u wel zelf beter weten." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1