portarbeiders met de commissie tot regeling van den loon- en arbeidsvoorwaarden in het Rijnsleepvaart- en scheepvaartbedrijf en de vaart naar België is van werkgeverszijde de eiscli gesteld, dat de Centrale Bond uiterlijk mor genmiddag 12 uur de staking in Rotter dam, Dordrectit, en andere plaatsen en de „sym pathiestaking" der Duitsche vakbonden in haar geheelen omvang zal opheffen. Het perso neel zal worden in dienst genomen op de loon- en arbeidsvoorwaarden van de bemanningsrege ling, zooals die bij het uitbreken van de staking van kracht waren. De heer Van Krieken, lid van het hoofdbestuur van het hoofdbestuur van den Centralen Bond, is thans naar Duitschland vertrokken om de staking van de leden van de Transportarbeiter- verband te doen eindigen. Een zilveren jubilé. Door het Kruisverbond in het Aartsbisdom Utrecht is ter gelegenheid van het 2o-jarig bestaan te Enschede een tweedaagsch feest georganiseerd. Eergisteravond om half 8 uur werden de feestelijkheden ingezet met een groote propa- ganda-vergadering in het gebouw Concordia aan de Markt. Gistermorgen hield de jubileerende vereeni ging in de groote zaal van Concordia receptie. Voor het podium had het hoofdbestuur plaats genomen met den eere-voorzitter, den grond legger van het Kruisverbond, Mgr. dr. Alph. Ariëns, in zijn midden. De rij der sprekers opende met jhr. Op ten Noort, die als inspecteur der volksgezondheid namens den Minister van Arbeid zijn geluk- wenschen kwam aanbieden en daarbij den dank der regeering vertolkte voor al hetgeen de R.K. drankbestrijding doet in het belang der volkswelvaart. Mevr. BronsveldVitringa sprak namens den Haarlemschen Mariabond, de wethouders G. Elhorst en J. Winkels namens het gemeen tebestuur van Enschedé. Daarop kwamen ver schillende geestelijk adviseurs uit Twenthe, het Priester-Kruisverbond met den directeur van Sobriëtas, Rector Simonis, hun opwachting maken. Het was een défilé voor het hootd- bestuur, zonder eind. nen en 5603 vrouwen als werkzoekenden inge schreven. Vlaardingen overgebracht en ter beschikking den burgemeester aldaar gesteld. van Stads- en Gewestelijk Nieuws. De koningin weer naar Noorwegen. De bladen in Christiania melden, dat Koningin Wilhelmina van Nederland de volgende maand Christiania zal bezoeken, na haar bezoek aan Kopenhagen. Gev. en verk. onroer. goederen. Waarn. notaris A. Beijers. Afslag 11 Aug. I. Een woonhuis en erve met open grond en achteruitgang te Schiedam aan de Gasstraat no. 43, groot 52 centiaren. Uit de hand verkocht. II. Een woonhuis en erf te Schiedam, aan het Bagijnhof no. 6, groot 70 centiaren in veiling voor f 1600, verkocht voor 1600. III. Een woonhuis met vrije bovenwoning, erf en open plaats te Schiedam, aan de Oude Sluis no. 13, groot 68 centiaren. In veiling voor 5200, niet verkocht. IV. Een woonhuis met erf te Schiedam, aan de Prinsensteeg no. 5, groot 42 centiaren. In veiling voor 1300, niet verkocht. V. Een woonhuis met vrije bovenwoning, erve open gang en open plaats te Schiedam, aan de Maasstraat no. 21, groot 63 centiaren. In veiling voor 2700, niet verkocht. VI. Een woonhuis met vrije bovenwoning, er ve en open gang, te Schiedam, aan de Maasstraat no. 23 en 23b, groot 69 centiaren. In veiling voor 2800, niet verkocht. VII. Een woonhuis en erf met open grond te Schiedam, aan de Gasstraat no. 36, groot 52 centiaren. In veiling voor 1500, niet verkocht. VIII. Een woonhuis en erf te Schiedam aan de Laan no. 34, groot 90 centiaren. In veiling voor 3500. niet verkocht. IX. Een winkel- en woonhuis met daarachter liggende twee woningen, alles met erven te Schiedam, aan den Langen Achterweg, nos. 44 en 421, groot 1 are, 13 centiaren, met onver deeld aandeel in een gang aldaar. In veiling voor 2700. X. Een woonhuis en erf te Schiedam, in een gang aan den Langen Achterweg no. 421, groot 36 centiaren, met onverdeeld aandeel in die gang In veiling voor 500. Perceelen IX en X verkocht voor 3580. XI. Een fabriekspand met bovenwoning te Schiedam aan de Kinderbuurt no. 25, groot 93 centiaren. In veiling voor ƒ5100, niet verkocht. XII. Een woonhuis met plaatsje te Schie dam aan de Kinderbuurt no. 27, groot 76 centi aren. In veiling voor 3500, verkocht voor 3500. Gistermorgen is in de Lust- hofstraat de 5-jarige A. v.d. V., wonende te Amsterdam het meisje logeerde bij een fami lie in die straatdoor een vrachtauto overreden De wielen gingen het kind over de horst en de dijbeenen. In zorgwekkenden toestand is het per auto van den Gen. Dienst naar het Zie kenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Naar aanleiding van de vele klachten omtrent den stank, veroorzaakt door het Gemeentelijk Abattoir, heeft de Rotterdam- sche Gezondheidscommissie besloten zich te wenden tot de Gezondheidsraad te 's-Graven- hage, met verzoek zijn invloed te willen aanwen den, opdat aan den daarvoor veroorzaakten hin der een einde kome. Geiupugd Gezochte Samenwerking. De Neutrale Bond van Spoorwegpersoneel heeft bij het comité voor Neutraal georganiseerd overheidspersoneel, waarbij ruim 33.000 leden zijn aangesloten, het voorstel aanhangig ge maakt, alle organisaties van Rijks- en spoor wegpersoneel van alle richtingen hijeen te roe pen en een plan tot samenwerking tegen loons verlaging voor te leggen. De Bond verzoekt het comité dit voorstel in haar Zaterdag 12 dezer in den Haag te houden vergadering in behande ling te nemen, opdat er zoo spoedig mogelijk uitvoering aan kan worden gegeven. Consulaten. Bij Kon. besluit is het consulaat der Neder landen te Sydney (N.S.W.) verheven tot een consulaat-generaal terwijl het consulaat-generaa der Nederlanden te Melbourne teruggebracht is tot een consulaat. Met de waarneming van eerstvermelden con- sulairen post is belast de heer P. E. Teppema, consul der Nederlanden te Sydney, onder toe kenning van den persoonlijken titel van consul generaal der Nederlanden. Tor consul te Melbourne is benoemd de heer P. A. van Buitingha Wichers, consul der Neder landen in algemeenen dienst, reeds werkzaam daar ter plaatse. Het ressort van het consulaat-generaal te Sydney omvat den Australischen Statenbond en Nieuw Zeeland, benevens de Britsche bezittingen in Polynesië. Het. ressort van het consulaat t.e Melbourne, omvat den Staat Victoria. Een oplichter. De Zeereerw. heer G. J. te Meij schrijft aan het ,,N. H. Dagbl." Onder voorwendsel gezonden te zijn door pastoor te Meij van Heer-IIugowaard pleegt een net jongmensch van ongeveer 20 a 22 jaar zich tot ZeerEerw. heeren pastoors te wenden met het verzoek hem eenige adressen van zela- tricen te verschaffen, teneinde deze dames met goedkeuring van den pastoor -te bewerken om eenige loten te verkoopen onder de parochia nen, ten bate van cle in aanbouw zijnde kerk der H. Familie te Heer-Hugowaard. Natuurlijk laat hij de loten vooraf door de zelatricen betalenechter onder verzekering, dat van loten, welke eventueel niet zouden ver kocht zijn, het geld wordt teruggegeven. Ook gaat hij zelf hier en daar loten verkoo pen langs de huizen. Deze loten nu zijn hem op frauduleuze wijze in handen gekomen hoe dit is geschied, doet hier niet ter zake. Zoo is hij wat mijn loterij betreft in het be zit van 1000 loten a ƒ1 per lot. Deze loten allen van serie 24. Men zij daarom ge- D e t h u i s b 1 ij v e r s. Te Delft zijn degenen, die niet aan verkiezing voor de nieuwe Tweede Kamer hebben deelgenomen, opgeroepen om zich schriftelijk of mondeling te komen ver antwoorden. Lafaards. Maandagavond tusschen 7 en 8 uur was, naar het ,,D. v.N.B." meldt, in den stillen kloostertuin der Benedictijnen gelegen aan de Benedictijnerstraat te Oosterhout een jonge broeder aan den arbeid. Plötselingen schoten twee individuen op hem af, die den niets kwaads vermoedenden klooster ling vastgrepen en hem zonder vorm van proces mishandelden en aan een paal poogden op te hangen. In dien gruwelijken opzet zijn de onverla ten gelukkig niet mogen slagen. Niet allen dat de broeder zich met inspanning van al zijn krachten tegen het snoode plan ver zette, maar ook schoot een broeder, die in de nabijheid eveneens aan den arbeid was, ijlings toe om het slachtoffer uit de handen van de schur ken te bevrijden. De schurken wisten helaas te ontsnappen. Omtrent de drijfveer tot deze gruwelijke daad tast de justitie en politie, die spoedig met het onderzoek begonnen, nog in het duister. De abdij der Benedictijnen is tamelijk ver van de kom van het plaatsje gelegen. Uit den aard der zaak is het daar stil en rustig en is het verkeer er uiterst gering. geen enkel lot van deze serie De steiger aan 't Hoofd, die langen tijd in een allergebrekkigsten toestand was is nu hersteld vandaag is hij weder in gebruik genomen, en kunnen de verschillende booten er weer aanleggen. Het drukke verkeer zal hiermede niet weinig gebaat zijn. waarschuwd om te koopen." Niettemin hoop ik, dat men mij zal blijven steunen door vele loten te koopen (niet van serie 24) maar dan van personen die U vol doende bekend zijn en mij aldus eenigszins schadeloos zal stellen voor dit bedrag. In den afgeloopen nacht zijn uit het tuintje in het Sterrebosch van den heer G. alhier een partij prachtige uien ontvreemd.In den kaatsten tijd komen dergelijke diefstallen meer voor, om welke reden scherp toezicht wel gewenscht. ek S c h i e d am"I e prijsvraag uitgeschreven De tegelfabri Schiedam heeft een voor schoorsteenmantels. De ontwerpen zullen tentoongesteld worden te 's-Gravenhage, Rot terdam en Amsterdam. Verboden. Een gisteravond in het Palijs voor Volksvlijt aangekondigde séance, te houden door den heer Spoelstra en zijn assistent over physiotherapie en magnetisme, werd gister middag door den waarnemenden burgemees ter, den heer Wibaut, op grond van art.188 der gemeentewet verboden. De heer Spoelstra, die op de affiches had aangekondigd op zijn séance ook zieken te zullen genezen, verzocht nog om alleen een lezing zonder experimen ten te mogen houden, doch ook dit werd ge weigerd. Een klein aantal belangstellenden dat opgekomen was, vond de deur der zaal gesloten met een politieagent daarvoor. Militaire politie. Naar de Tijd. verneemt, is er thans een vaste kern van 110 onderofficieren bij de mili taire politie aangesteld, die tijdens den oorlog reeds bij dit korps dienden. Bedoeling is dat deze onderofficieren vast aangesteld blijven in vaste standplaatsen en om hen een vaste groep van uitgezochte betrouwbare militaire politiesol- daten wordt gevormd. Zoo krijgt men een alleszins betrouwbaar, volkomen voor zijn taak berekend militair politiekorps, dat niet te hooge financieele uitgaven stelt aan cle schatkist. De staking niet opgeheven. De uitslag van de gistermiddag te Rotterdam Dordrecht en Ruhrort gehouden stemmingen in de stakersvergadering is als volgt 233 stemmen voor aanvaarding van de werkgeversvoorstellen, 468 tegen en 11 blanco. De staking duurt dus voort. Geen loonsverlaging. Naar de Haagsche correspondent van „De Tijd." verneemt, zijn de plannen tot verlaging van het loon van het spoorwegpersoneel voorloo- pig opgeschort, ten einde de beslissing af te wachten, of een algemeene verlaging van het loon van het rijkspersoneel door de omstandig heden noodzakelijk zal moeten worden. Werkloosheid. Op Zaterdag 5 Augustus j.l. waren bij 162 organen der openbare arbeidsbemiddeling in gemeente met 5000 of meer inwoners 58211 man- Vermoedelijk in den nacht van 9 op 10 dezer hebben brutale dieven zich toegang weten te verschaffen tot het tentje van v. Hou- welingen in het Sterrenbosch. Daar de deur goed geloten was hebben zij het apshalt vernield en eenige planken van liet dak opgebroken, om op zoo'n manier innen te drin gen. Voor ruim 50 aan chocolade, limonade en sigaren hebben de boeven meegestolen. Ook van Verhoekx tentje aan den Maaskant hebben zij geprobeerd het dak te lichten, het is hun echter daar niet gelukt. Straatroof. Gisternacht om 1 uur is de lieer de J. uit de Zuilingstraat op het Spui den Haag door twee mannen aangevallen, die hem een slag in 't gelaat gaven en hem een linnen zakje afnamen, waarin een rijksdaalder zat. Later heeft de politie aangehouden den 27-jarigen koopman A. F. uit de Frederik- straat en den 26-jarigen los werkman H. v. d. W. uit het Lamgroen. Een van hen had den rijksdaalder in zijn zak, liet linnen zakje is onder een handwagen in de Bagijnestraafc terug gevonden. UIT ROTTERDAM. De directie van de Koninklijke Vereenigde Tapijtfabrieken alhier heeft aan het personeel meegedeeld, dat met ingang van 31 dezer niet langer met twee ploegen zal kunnen worden ge werkt. De firma ziet zich genoodzaakt, 't gehee- le personeel van de kokos-weverij met ingang van dien datum te ontslaan. Nader zal worden hekend gemaakt of het mogelijk is, met een dag- ploeg te blijven doorwerken en wie daarin dan zullen worden opgenomen. De buitenlandsche concurrentie is de oorzaak van een en ander. De Duitsche tapijtfabriekajit betaalt zijn wevers 1500 mark, en men zal be grijpen, dat daartegen concurreeren voor den Nederlandsche fabrikant welhaast onbegonnen werk is. De firma heeft de laatste jaren betrekkelijk niet onfortuinlijk gewerkt. Er hebben verschil lende uitbreidingen van het bedrijf plaats gehad en kort geleden is een Fransch patent aangekocht om het handknopwerk van een fijnere soort tapijten ook mechanisch te kunnen doen ge schieden. Doorwerken op deze zelfde basis zou evenwel gelijk staan met over produceeren. Ongeveer 50 a 60 man zullen door dezen maat regel getroffen worden. De tweede ploeg werd enkele jaren geleden slechts periodiek gebruikt, langzamerhand bleef ze langer in dienst en thans heeft ze reeds 2 jaar onafgebroken gearbeid. Onveilig. In de gemeente Maasdam heb ben ongewenschte bezoekers weder hun slag ge slagen. Allereerst hebben zij bij den landbouwer L. Reedijk door inklimming door een raam zich toegang weten te verschaffen en kans gezien om twee rijwielen med<i te nemen. Vervolgens hebben zij bij K. de Vos en M. Schouten een hoeveelheid kippen ontvreemd. Meerdere bewoners uit dien omtrek hebben dienzelfden nacht nog bezoek gehad, doch daar werd niets vermist. Branden. De boerderij, bewoond door den heer Parrcgaster Meerpolder, is gisteravond omstreeks 10 uur door den bliksem getroffen en totaal afgebrand. Eenige inboedel kon nog worden gered. De verzekering dekt de schade. Woensdagavond ontstond te Best in een woning toebehoorende aan een zekeren S., te Acht, en staande langs den grintweg in de buurt Naastenbest, een felle brand, die zich in het begin nog al ernstig liet aanzien. Ge lukkig bleef de brand bij deze woning beperkt. Naar men zegt zou de brand ontstaan zijn door het omvallen eener lamp. Assurantie dekt voor een klein gedeelte de schade. Ongelukken. De gehuwde 'monteur H. M. uit Gulpen, die te Bocholtz uit een paal der electrisclie verlichting viel, is gister in het hospi taal te Heerlen overleden. Te Gernert trok een eenjarig kind van A. G. een kan met koffie om en bekwam zoo hevig brandwonden, dat het aan de gevolgen is over leden. De moordende motor. De heer L. Hensema, aannemer te Zeien nabij Assen, kwam met zijn motor in botsing met een wielrijder. Vermoedelijk verloor Hensema de macht over het stuur, zoodat hij daarna in botsing kwam met een wagen. Zeer ernstig aan het hoofd verwond werd gij opgenomen. Thans openbaart zich nog daarbij een erge longontstekingzoodat op behoud van zijn leven weinig hoop meer is. Gered. Gisternacht is een aak, geladen met steenkolen, voor de spoorbaan te Spijkenisse gezonken. De opvarenden, die in diepe rust lagen werden door de brugwachters gewekt en wisten zich in hun bootje te redden. Nekkramp. Te Delft is een 60-jarige vrouw aangetast door nekkramp. Verdwaald. Een afdeeling Belgische mi litairen, 10 bespannen veldkeukens, geraakte verdwaald in het Limburgsche grensdorpje Rimburg. De veldwachter verzocht den soldaten ons land te verlaten, wat zij aanstonds deden, en hun onderbroken reis naar Scherpenzeel, tot het houden van oefeningen, vervolgden. In verband met een telefoni- sche mededeeling van de Maatschappij Vulcan, dat op de werf dier maatschappij te Vlaardingen een werkwillige machinist was mishandeld door een staker, die zich aan boord zou bevinden van de, naar Rotterdam terugkeerende, sleepboot Christiaan, heeft de bemanning van de Rijks- politieboot R. P. 2 deze sleepboot aangehouden en den 24-jarige machinist M. van II. als ver- moedelijken dader gearresteerd. Van H. is naar De Chineezen. De Clnneezen van de Maatschappij Nederland die Zaterdag toet de Oostkerk naar Hongkong zouden worden ver voerd zullen volgens het ,,Nws"„ met dat schip niet medegaan. De reis is een week uitgesteld. Een deel van de Oosterlingen zal met de Am-^ bon worden overgebracht, die 19 dezer van hier vertrekt en voor dat doel opzettelijk naar Hong kong gedirigeerd wordt. Het plan schijnt te be staan het overblijvende deel met een latere ge- Iebenheid te verzenden. De reden van deze verandering zou zijn eens deels dat men in China nog niet gereed is met de toebereidselen voor de ontvangst van de lastige landgenooten, anderdeels dat nog een schifting van het volkje in overweging is. Men schijnt 't bij nader inzien toch maar beter ge vonden te hebben om de leden van de beide vijandige vereenigingen niet tegelijkertijd te verschepen. De aanhangers van de „Bon Ho" zullen dus met een ander schip naar hun vader land terugkeeren dan die van ..De drie Vin gers." Brandende lading. De Nederlandsche stoomboot „Mont-Blanc" van Hamburg naar de Zwarte Zee, is te Embden binnengeloopen, met een brandende lading. G e 1 i c h t. Hedenmorgen is te Lemmer bin nengesleept de door de Nieuwe Bergings-Maat- schappij te Maassluis gelichte sleepkraan De Zoon van Jozef, die 17 Juli was gezonken in de Zuiderzee tusschen Lemmer en Schokland. Het vaarwater tusschen Lemmer en Schokland is dus weer vrij. Iïi 11 e g o 1 f. Woensdag wees te Rome de thermometer in de schaduw ongeveer 100 o F. aan en nergenskon men zich beschutten tegen de schroeiende Sirocco. Er zijn lieden door de hitte tot wanhoop ge dreven, een meisje heeft onder den invloed van de hitte haar beminde doodgeschoten en toen zelfmoord gepleegd Auto-ongeluk. Woensdag is een reis gezelschap dat per auto naar Nederland wilde reizen, bij Elten verongelukt. Door het uitwijken voor een vrachtauto sloeg de auto tegen een boom en viel onderstboven. De auto werd geheel ver brijzeld. De inzittenden, de fabrikant dr. Boven, en de scheikundige dr. Locher uit Zurich met hun vrouwen werden ernstig verwond. Ontploffing. In de mijnen van Garrnan heeft een ontploffing plaats gehad. Twee men- sclien zijn gedood, vijf gekwetst. Groote brand, sedert vijf dagen staat in de dokken van Petrograd een groote hoeveel- hie steenkool in brand. Weer v r ij g e 1 a t e n. De riddergoedbezit ter van Petzow, freiherr von Kahne van wiens schietpartijen wij herhaaldelijk melding hebben gemaakt en die eenige weken geleden wegens verdenking van moord werd gearresteerd, lS op, verzoek van zijn verdediger uit de preventieve gevangenis ontslagen. zijn is

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2