VerverQ-Dltstoomeiü De Phoenix; Stads- en Gewestelijk Nieuws. Bloemententoonstellng. De plannen voor de bloemententoonstelling van den heer J. Krabbendam, magazijn „Rosa", hebben thans vasteren vorm gekregen. De tentoonstelling zal behoudens toestemming van B. en W. worden gehouden van 29 Augustus tot 1 September a.s. in het gebouw van den R.K. Volksbond aan de Lange Haven, alhier. In een voor deze tentoonstelling samengestel de Commissie van Toezicht waarvoor mede zijn aangezocht de Burgeeester, de heer A. J. Gijsen, en de heer P. de Bruin, Wethouder, hebben reeds zitting genomen de heeren S. Hijman, lid van den Gemeenteraad, T. J. H. Mouwens, Voorzitter van het Bestuur van den R.K. Volksbond en W van Zon Jr. Directeur van de Middenstandsbank. Voor de Jury ter beoordeeling van de voor be kroning in aanmerking komende inzendingen hebben zich bereid verklaard daarin zitting te nceroen de heeren J. K. Dominicus, Hoofdopzich ter bij de Gemeenteplantsoenen, N. Schouten, H. Nederhof, G. Olieman en P. Stam van hier. De firma Erven Wed. J. van Nelle, te Rotter dam, zal op deze tentoonstelling eveneens hare zeer gewaardeerde medewerking verleenen en heeft reeds een medaille en verschillende boeken als speciale prijzen voor de kinderen beschikbaar gesteld. Door de toezeggingen van verschillende groote kweekers kan thans reeds worden gezegd dat de tentoonstelling een schitterend succes zalworden Een keur van bloemen zal zich aan het oog van den bezoeker vertoonen. Wij vernemen van een der medewerkers kweekers dat zijn inzending zal bestaan uit minstens een 5000 tal rozen. Al leen de gedachte hieraan doet reeds een klein beeld slaan op het mooie dat zal worden tentoon gesteld. Wanner nu ook de ouders der kinderen die een stekje ontvingen hunne medewerking zouden willen verleenen door er op toe te zien datde jonge planten goed worden verzorgd, dan kan het niet anders of het zal een schitterend geheel worden dat het oog van menigen bloemenlief hebber zal krijgen te aanschouwen. Door het Gemeentebestuur, de heeren S. Hijman, W. van Zon Jr, en de Directie van het Rotterdamsch Nieuwsblad werden reeds medail les toegezegd. Circus Jack Joyce. Wij kunnen nog mededeelen dat voor de mati nees die heden- en morgenmiddag 3 uur worden gegeven, de eenheidsprijs gesteld is van 1, voor de kinderen echter slechts 0.50. Naar wij vernemen is door de H.A.V. Bank te |Schiedam de Ongevallenporte feuille der Ongevallenverzekering Mij „Acciden tia" te Sliedrecht overgenomen. Hedenmorgen vermiste mende wed. de M. wonende aan de Oude Sluis, alhier. Uit eenige gegevens bleek spoedig, dat ze ver moedelijk te water was geraakt Onmiddellijk zijn de sluiswachters onder leiding van de politie begonnen te dreggen, het Kolkje, de Lange Ha ven alles werd nauwkeurig nagezocht, tot nu toe echter zonder resultaat. Het treurige geval trok heel wat belangstelling. Programma voor de uitvoering te geven door het Stedelijk Muziekkorps op Zondag des n.m. ten 1 uur in de Plantage. 1. Territoriale Marsch, H. Blankenburg2. Ouverture La Fiancée du Soleil, J. Kessels 3. Les Patineurs Wals, E. Waldleufel4. Fan tasie de 1'Opera „Paljas", R. Leoncavallo 5. „Die Blaue Mazur" Foxtrot, Fr. Lehar6. Vieux Camerades, Marsch, F. Teike. VL AUDIXGER-AMB ACHT. Tot tijdelijk wethouder in de vacatureHuys- man (lib.) is gekozen de heer M. J. M. Ham (R.K.) Besloten werd tot toelating van het nieuwge- kozen lid M. Rodenburg (Vrijz.) UIT ROTTERDAM. Hedenmiddag sprong in de Schietbaanlaan de 7-jarige K.R. uit de v.d. Poelstraat van een kabelauto van de gemeente. De jongen viel en kwam met het hoofd onder het achterwiel te recht. Men droeg hem onmiddellijk den winkel van S., binnen, waar dr. van Meeteren, die ter hulp was geröêpen, slechts den dood kon consta- teeren. Het hoofd was deerlijk verminkt. Men heeft het lijk naar het ziekenhuis aan den Cool- singel overgebracht. - De 6-jarige A. v.d. Z., uit Amsterdam, die gisteren in de Lusthofstraat door een vracht auto is overreden, overleed kort na de opneming in het ziekenhuis aan den Coolsingel. Notaris Drooglever Fortuyn. Zondag a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de heer W. J. Droogleever Fortuyn te Rotter dam tot notaris werd benoemd. De jubilaris hoopt 's middags te zijnen huize aan de Gelder- schekade receptie te houden. UIT DELFT. Te Delft is in de nieuwe stadswijk aan de Brasserskade wederom een melkoorlog uitge broken. Bij de in Juli plaats gehad hebbende prijsverhooging tot 16 ets. per L. bleef een melkhouder leveren tegen 15 ets. De man zag zijn debiet echter gaandeweg verminderen toen een concurrent de melk voor 14 ets. pet L. ver kocht Nauwelijks had hij den prijs verlaagd of daar kwam een nieuwe concurrent, die thans de melk voor 13 ct. per L. levert. Wieniws. Regenten quaestie. In de voormalige gemeente Stad-Doetichem bestond sinds eeuwen een Gasthuisfonds, waarvan de stichtingsbrief verloren is geraakt. Het fonds stond steeds onder belieer van den magistraat van Stad-Doetichem in casu B. en W., die liet fonds als administra teuren beheerden. Het laatste college van B. en W. van Stad- Doetinchem, bestaande uit de heeren E. G. C. de Groot van Embden, Mr. J. J. v. Gorkom en II. D. Muller, heeft in zijn laatste regeerings- dagen de bepalingen van dit fonds gewijzigd en het gerangschikt onder de fondsen, die overeenkomstig art,. 2c. der Armenwet door bijzondere personen worden bestuurd. De drie heeren bovengenoemd hielden het beheer van het fonds aan zich onder bepaling dat bij een vacature de raad der nieuwe gemeen te Doetinchem daarin zou voorzien uit een door administrateuren op te maken voordracht. Mocht de raad weigeren, dan zouden administra teuren zich zelf aanvullen. Noch B- en W., noch de raad der nieuwe ge meente Doetinchem namen genoegen met dezen nieuw geschapen toestand en er werd een raads commissie benoemd, bestaande uit de heeren Klootsema, Heuthorst en Spijkman, met op dracht een onderzoek in te stellen naar oor sprong en geschiedenis van het fonds en alle zoodanige stappen voor te bereiden dat dit fonds weer onder beheer komt der nieuwe ge meente Doetinchem. Deze commissie is bijna met haar taak gereed. Haar rapport is gedeeltelijk reeds verschenen, maar zij ondervond groote moeilijkheden, door dat administreuren haar inzage van de archieven weigerden. Zij moest, daarom andere bronnen zoeken en vond deze in de provinciale en gemeentelijke archieven en andere werken. Bij het onderzoek van het gemeentelijk ai- chief nu is aan het licht gekomen, dat aldaar ontbraken de notulen van B. en W. van 1846 1851, zoomede alle ingekomen stukken betref fende het jaar 1855, terwijl aan de verzonden stukken betreffende dat jaar (d.i. het jaar waar in de nieuwe Armenwet tot stand kwam) juist, al de brieven ontbreken, die handelen over het Gasthuisfonds. Nu bevinden zich in de kluis van hei ge meentehuis een brandkast en een koffer, die toebehooren aan het Gasthuisfonds. Op vermoeden dat zich hierin de vermiste ar chieven bevinden, hebben B. en W. thans be sloten de kluis op het gemeentehuis te sluiten en te beletten dat iemand ook nog maar iets er uit verwijdert. De brandkast en koffer zijn op last van B. en W. van een politiezegel voor zien. De toestand is dus thans zoo, dat admi nistrateuren niet meer tot hun eigendommen zullen worden toegelaten. Met belangstelling wordt afgewacht hoe deze toestand zich thans verder zal ontwikkelen. Brand. Eergisteravond te halfelf ontdekten eenige personen dat een hevige brand woedde in de sigarenfabriek van Gebrs. Huybers te Nieuw Vennep. Onmiddellijk werd de brandweer gealarmeerd. Ondertusschen had het vuur, dat veel voedsel vond, snel om zich heen gegrepen dn in eenige uren tijds was de heele fabriek een prooi der vlammen. De perceelen vóór de fabriek verkeerden in hachelijke positie, dooi dat de spuit geen vol doende water kon krijgen. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. Mogelijk is de brand in de droogkamer, waar atijd een kachel brandt, ont staan. Een gedeelte van den boedel was verzekerd, evenwel vrij laag. Berouwhebbend. Te Barneveld werd op den Wesselschenweg de landbouwer C.J., wonende in Essen, door een motorrijder aange reden, waardoor hij een ernstige hoofdwonde bekwam en bewusteloos bij bewoners moest worden ingedragen. De motorrijder ging zelf, zoo bericht de „Rott." geneeskundige hulp halen en dadelijk bereid alle onkosten voort vloeiende uit het ongeluk te vergoeden. O.a. werd een nieuwe fiets, waarop C.J. zat, vernield,die ook door den motorrijder wordt betaald. Boven dien stopte hijden gewonde/20 inzijn vestjeszak. Ongelukken. De ongehuwde arbeider H. S. te Stadskanaal is terwijlhij met twee kamera den huiswaarts ging, door den bliksem getroffen en gedood. Te Velsen is gistermiddag het 2-jarig dochtertje van schipper K. uit Haarlem, over boord geraakt en verdronken. De 17-jarige Th. M. te Breda is tengevolgo van duizelingen bij den Wilhelminasingel van zijn rijwiel gevallen. Hij bekwam een schedel breuk en is aan de gevolgen overleden. De vuurbol. De Dinsdagmorgen te Doe tinchem neergekomen vuurbol blijkt bij onder zoek toch nog meer schade te hebben aangericht dan aanvankelijk verd vermoed. Achteraf toch is gebleken, dat de daken van twee aangrenzende woningen zwaar ge leden hebben. Vele dakpannen bleken ver nield en weggeslingerd en een schoorste.en ge heel uit zijn verband gerukt. Betrapt. Ambtenaren van den dienst van invoerrechten en accijnzen hebben, met mede werking van rechercheurs van politie, een huis zoeking gedaan in het perceel Nieuwe Haven straat 95 in Den Haag, waar een groote hoeveel heid sterke drank in beslag genomen is. Als ver dacht van frauduleuzen invoer van sterken drank is daarna aangehouden de 25-jarige Tsjecho- Slowaak B.K. Smokkelhandel in drank. Sluikers gaan aan de Geldersche grens nog maar steeds door met het smokkelen vzn alcohol. Zij be drinken zich niet alleen op verschrikkelijke wijze Fabriek en Kantoor Tclef. No. 15. A. BARIS, Manui'. Brocrsvest 17. Tclel. 849. Gratis AFHALEN en BEZORGEN. maar voeren ook groote hoeveelheden uit. Donderdag werden te Groesbeek bij Nijmegen nog weer 10 flesschen jenever in beslag genomen. Een windhoos. Te Zaandam heeft gis ter morgen een wervelwind groote schade toe gebracht aan de warmoezierderij van den heer W. Schipper aan de Tuinstraat. Meer dan 50 ramen werden van de broei kasten afgerukt en het luchtruim ingevoerd, sommige ter hoogte van den haan van den toren der Bullckerk, om daarna op 100 a 200 M. af stand te worden neergeworpen. Ook de canta- loup-planten werden deerlijk gehavend, waarvan sommige geheel ontworteld. De heer S. die bezig was met het afsnijden der vruchten had zich juist even verwijderd zoodat hij geen letsel bekwam. Motorongeluk. TeZaandam kwam Vrij dagmiddag de heer J. IJ., die met zijn motor fiets van de Stationsstraat die Westzijde in wilde rijden in botsing met een van de tegen overgestelde zijde komende autonobiel, met het gevolg dat de heer H. door den schok van zijn motor viel en zich zoodanig verwondde, dat hij in de gemeentelijke kliniek moest wor den opgenomen. Den chauffeur kan geen ver wijt treffen. Uit elkaar gesprongen. Bij den molenaar Boets te Achthuizen, gemeente Oolt- gensplaat gebeurde Donderdag een ernstig onge luk. Men had de motor gerepareerd, en wilde deze aanzetten. De motor liep enkele minuten en sprong toen met een geweldigen slag uit elkaar. Een der monteurs, met dit werk belast, werd bewusteloos opgenomen en bleek ernstige kwetsuren te hebben opgeloopen een andere monteur bekwam enkel lichte verwondingen. Van het huisje, waarin de motor was geplaatst werd een groot stuk weggeslagen, terwijl het van binnen geheel werd vernield. De explosie was zoo hevig, dat zij ver in den omtrek werd ge hoord. Te laat gesloten. Gistermorgen half negen is bij den overweg aan de Moesstraat onder Kostverloren, een vrachtwagen door een trein uit Groningen gegrepen. Het paard werd gedoodde voerman Venema sprong nog bijtijds van den wagen. De oorzaak is, het te laat sluiten van de overwegboomen.De politie stelt een onderzoek in. A n t i-d r a n k-r aces. Agenten van de drankbestrijdingspolitie hebben te Washington een inval gedaan in de Racquet Club. Dit is een zeer deftige sociëteitmen wordt er niet gemak kelijk lid van en de vice-president der Ver. Sta ten is er een van de groote mannen. Ook zijn tal van leden van het Congres lid van de club, even als andere voormannen in het politieke en maat schappelijke leven. In deze club nu heeft de poli tie twee New-Yorkers gearresteerd die een groote ról speelden in den clandestienen drankhandel. De politie kenschetst hen als „de hersens van een reusachtig dranksmokkelaarscomplot". De twee arrestanten zijn Max Halperin (of Halper) een advocaat, en Melvil Sternfels (Stienfield Steinberg Halperin wordt door de drankbestrijders ge signaleerd als de advocaat van driekwart van alle groote dranksmokkelaars in de Ver. Staten. Bij deze arrestaties is het niet gebleven. Er heb ben te Washington ook inhechtenisnemingen plaats gevonden onder de ambtenaren, die het toezicht moesten houden op de richtige naleving van de anti-drankwet. Deze lieden worden ervan beticht, bezwarende documenten uit de dossiers van hangende zaken te hebben doen verdwijnen. Ook de „New-Yorksche" douane-autoriteiten zetten den strijd tegen de smokkelarij voort. Zoo zijn 993 kisten Schotsche whiskey in beslag genomen aan boord van het Noorsche stoom schip Lukesfjell, van West-Indië naar Saint- Pierre (ter hoogte van New-Foundland). Daarbij kwam een interessante technische kneep te pas. De scheepspapieren wezen uit, dat er 1000 kisten aan boord moesten zijn toen het schip zich -even in de Amerikaansche territori ale wateren bevond, kwamen de anti-drank-dou aniers eens aan boord neuzen. Zij constateerden het tekort van 7 kisten, trokken de conclusie, dat die wel naar de Ver. Staten zouden zijn ge smokkeld en pikten nu maar voor alle zekerheid ook de overige 993 kisten whiskey in. Op het tankschip Yague uiy Halifax werden 300 kisten whiskey aangehaald. De ondergang van de Raleigh. De secretaris van de Britsche admiraliteit deelt officieel mede,dat tien leden van de bemanning vgn den kruiser Raleigh als vermist worden ge rapporteerd en dat moet worden aangenomen, dat zij bij de ramp het leven hebben verloren, De namen der vermisten zijn gepubliceerd. Het zijn acht stokers en twee matrozen. De officieren en manschappen van de Raleigh, die op de Cana- deesche kust zijn geland, zullen aan boord van het stoomschip Monterose van de Canadian Pacific naar Liverpool terugkeeren. Ontploffing. In het fort Cerefontaine bij Maubeuge heeft tijdens het vervoer van gra naten op een wagen een verschrikkelijke ont ploffing plaats gehad. Vijf mannen worden vermist. In de puinhoopen zijn een lijk, mensche- lijke ledematen en .de kadavers van tw,ee paar den teruggevonden. Ontploffing op de A d r i a t i c." Een ernstige ontploffing heeft plaats gehad in het bekende stoomschip van de White Star Line de „Adriatic", dat met ongeveer negenhonderd passagiers op weg is van Liverpool naar New York, Het eerste bericht klonk alarmeerend, omdat het geen détails bevatte. Het werd opge vangen te Boston en vandaar door Reuter naar Europa geseind. Latere berichten zijn meer geruststellend. Toen de ontploffing plaats had, was het schip, dat Zaterdag j.l. Liverpool verliet, op drie honderd mijl afstand van de Amerikaansche kust. Het eerste bericht van de „Adriatic" luidde als volgt „Een ontploffing heeft plaats gehad in ruim 3. Wij trachten den brand te localiseeren. Zullen wellicht assistentie noo- dig hebben." Het tweede bericht luidde „Ern stige ontploffing. Wij gaan langzaam voort, bevinden ons thans op 41 gr. 23 m.N.B." Uit deze berichten leidden de Amerikaansche marineautoriteiten af, dat de bemanning van de „Adriatic" den toestand meester was. Daarna werd een bericht opgevangen, mel dende „Wij hebben eenig succes." Het hoofdkantoor van de White Star Line te Liverpool had hedenmiddag nog geen offi cieel nieuws ontvangen. De „Adriatic" is een van de oudere sche pen van de maatschappij en werd in 1906 vol tooid. Het schip meet 24.541 ton. Gezagvoer der is H.F. David. Een later bericht uit New York meldt, dat volgens een draadloos bericht van de Adria tic" bij het ongeluk twee leden van de beman ning werden gedood en vijf ernstig gewond. Het schip zet de reis naar New York voort met halve kracht. De ondergang van de „R a 1 e i g h" Naar uit nadere officieele berichten blijkt, worden van de bemanning van den Engcl- schen kruiser Raleigh", die een kwart mijl ten Westen van Point Amour op de kust van Labrador wrak is geslagen, vier man ver mist, die als verdronken moeten worden be schouwd. De Raleigh" was één van de vijf kruisers, die in 1915 op stapel gezet werden en bestemd waren tot het verrichten van zekere diensten die door de oorlogservaring noodig waren gebleken, zooals de voorzichtige term luidt. De schepen dezer klasse zijn 9750 ton groot, hebben een snelheid van 30 knoopen en machines van 70.000 paardekracht. Zij worden alleen met olie gestookt en zijn bewapend met zeven kanonnen van 71/.i inch ep bezitten zes torpedo- lanceerbuizen. De taak dezer kruisers was hoofdzakelijk, kaperschepen als de „Moewe" onschadelijk te maken. In 1920 werd de Raleigh" bestemd tot vlaggeschip van den vice-admiraal sir Treve- lyan Napier in de West-Indische wateren. Het had 340 officeren en manschappen aan boord. De bouwkosten bedroegen 1.671.00 p. st. Lastige klant. Zondagavond jl. kwam in een restaurant te New York een man binnen, die in kennelijken staat van dronkenschap ver keerde. Hij bestelde iets te eten, en toen men weigerde hem te bedienen, trok hij een revolver en vuurde hij op twee der kellners, echter zon der hen te raken. Daarna wankelde hij de straat op, waar hij een kennis, zekeren William Luze ontmoette. Luze zag spoedig, wat er aan de hand was, en bood aan, zijn briend naar huis te brengen. Deze had evenwel een bijzonder kwaden dronk hij zette, als eenig antwoord, zijn re volver op Luze's borst en vuurde een schot af. Doodelijk gewond zonk Luze ineen. De beschonkene liep verder de straat in, woest met zijn revolver zwaaiend, totdat hij werd aangehouden door de agent Greene. De woesteling maakte weer gebruik van zijn revolver en verbrijzelde met zijn schot Greene's linkerarm. De politieman vuurde terug, en er ontstond een formeel duel op straat. De voor- bogangers stoven uiteen om dekking te zoeken. Eindelijk slaagde Greene er in, zijn tegenstan der een kogel door het lichaam te jagen. Hoewel doodelijk gewond, bleef deze doorvuren, totdat eenige agenten hem van achteren naderden en hem met hun gummistokken neersloegen. Winnen van alcohol uit cokos- ovengas. Uit Engeland komen in den laat- sten tijd meerdere berichten over het winnen van alcohol in gasfabrieken en cokesoven-installaties uit steenkolengas. De aldus verkregen alcohol wordt het benzol vermengd tot het verkrijgen van een brandstof voor vracht-auto's om aan het benzine-gebrek tegemoet te komen. Het is reeds lang bekend in de techniek, dat de mogelijkheid bestaat om alcohol uit steenkolengas te bereiden; reeds in het eind der vorige eeuw werden dienaangaande uit gebreide proeven genomen in een Westfaal- sche cokesfabriek. De methode, welke lang zamerhand in vergetelheid is geraakt en eerst gedurende den oorlog weder rtoepassing vond, berustte op het uitwasschen van het in steen kolengas aanwezig aethyleen met behulp van sterk zwavelzuur en de daarop volgende aethyl- zwavelzuur in aethyl-alcohol en zwavelzuur. De doorvoering van deze beide processen levert uit 'n technisch oogpunt geen bijzondere moei lijkheden op, doch de vraag van het terugwinnen van het zwavelzuur, evenals de warmte, be- noodigd voor het tweede gedeelte van het pro ces, nl. de ontleding van aethyl-zwavelzuur, is uit 'n economisch oogpunt beslissend voor het gehee- le procédé.Hoofdzakelijk konden indertijd de in Westfalen geno men proeven niet gevolgd wor den door een toepassing in het groot en ook uit de onlangs in Engeland opgedane ervaing la alk

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2