DE NIEUWE TWEEDE KAMER. C. Knigge H. Colijn (A.R.) (A. R.) Prof. Dr. H. Vis- scher (A. R.) J. J. C. van Dijk J. Schouten (A. R.) (A. R.) Ds. G. H. Kersten (Geref. Partij.) Dr. W. v. Rave- stein (Com. Part.) Dr. S. E. B. Bie- rema (V. B.) Nederlandsche industrie. Stoommachine van 700 1. P. K. (gewicht circa 50,000 K.G.) gebouwd door de N.V. werf „Hubertina" te Eaarlem, wordt o-pgeheschen aan een dryvenden bdk, om geplaatst te wor den in het stoomschip „Palima" der Konink lijke Pakketvaart-Maatschappij R. J. v. Braambeek J. Brautigom Mevr de Vries- (S.D.A.P.) (S.D.A.P.) Brans (S.D.A.P.) "PRUISISCHE WÉRVERS IN DE ACHTTIENDE EEUW. Koning Frederik Wilhelm I bezat een prikkelbaar, licht opbruisend karakter en was een hardvodhtig, ruw soldaat. Bekend is de groote voorliefde, die hij voor zijn uit louter reuzen bestaand lijfregiment koesterde, en in weerwil van die aan gierigheid grenzende vrees voor onnoodige uitgaven, gaf hij de aanzienlijkste sommen uit voor de completeering dezer beroemde Potsdammer-garde. Zoo liet hij bijvoorbeeld-den door zijn lichaamslengte buitengewoon uitstekenden Ier, Kirkland genaamd, voor een som van 16000 gulden uit Ierland ontvoeren, Jonge, goedgebouwde lieden, van ongewone grootte, waren nergens voor de gewelddadige nasporingen der Pruisische wer vers veilig. Zij werden, nadat zij door rondzwervende bedelaars en andere verkleede spionnen opgespoord waren, uit de huizen en de bedden, van de openbare straatwegen, ja, zelfs uit de postwagens weggehaald en voor den soldatendienst geprest. Voor deze stelselmatig uitgevoerde mensehenrooverij, waar van Frederik Wilhelm I geen zijner Duitsche landgenooten verschoonde, bediende hij zich niet alleen van zijn beruchte wervers, maar «j betrok ook de voortreffe lijkste staatsambtenaren in de medewerking aan dit onhebbelijk bedrijf. Zelfs zijn zoon,1 de latere Frederik de Groote,-moes! op bevel van zijn vader aan dien geheim- zinnigen mensehenroof zijn ondersteuning schenken en zich tot spion der wervers verlagen Dit blijkt namelijk zonneklaar uit den volgenden brief, dien hij, nog kroonprins zijnde, den 15den September 1732 uit Ruppin aan zijn vader scnreef: „Allergenadigste koning en va der! Ik heb uit mijns allergena- digsten vaders schrijven in alle onderdanigheid bespeurd, dat mijn allergenadigste vader ver langt te weten, in welk dorp zich de schaapherder ophoudt, over wien ik mijn allergenadigsten vader geschreven heb. Nu heet dit dorp Bresegand, in de nabijheid der stacl Grabow, in Mecklen burg, en het behoort onder een Schwerinsch schoutambt, en de schout is een zwager van den Pruisischen krijgsraad Cramer en nu kan het wel gebeuren, dat deze zelf' ons tem in handen speelt, terwijl de kerel nu en dan hier drie mijlen van de grens zijn schapen hoeden gaat en zich des nachts bij zijn kudde ophoudt. Zes weken of twee maanden tijd moet men wel hebben, maar dan kan de zaak gewis gebeuren. Ik verwacht in alle onderdanigheid mijns allergenadigsten vaders genadig- ste orders en verblijf, enz." De koning beantwoordde dezen brief van zijn zoon met een eigen handig geschreven decreet aan den krijgsraad: „Zijn zwager," werd in dit stuk kort en bondig gezegd, „woont daar ginds; moet zijn best doen den kerel in banden te krijgen; als het niet anders gaat, moet hij trachten hem naar de grens te lokken en, hem dan stilzwijgend, zonder opschudding, laten wegvoeren." „.^-X-^-. Mej. J. Westerman (V. B.) Prof. Mr. Dr. A. van Gijn (V. Bi) M r. C. A. Boon (V. B.) trade11 ringen ondergaan. De eerste tafellakens waren van leder, maar zij betrekkelijk laat op. Onzen voorouders smaakte het eten even goed z°11(1L tafelkleed. Servetten waren reeds bij de oude Romeinen in gebruik, allee brachten de gasten ze zelf mede. Toen verdween dit gebruik weer e gedurende de middeleeuwen nam het tafellaken in de voorname de plaats der servetten in. Het was zoo lang en breed, dat het op d schoot der etenden lag en door hen voor het reinigen van banden e mond kon gebruikt worden. Later kwam de mode, twee tafellakens elkaar te leggen, waarvan alléén het onderste in dé plaats van een ser kon gebruikt worden. Het bovenste was dan aanmerkelijk kleiner, of 111 legde het in vouwen, zoodat allerlei figuren werden gevormd. Koning Hendrik III van Frankrijk (15741589), zag gaarne de taf lakens zoo geschikt, dat zij een licht door den wind gerimpeld waterv vertoonden en deze „golfmode" verspreidde zich tamelijk ver. Het damas tafellinnen stamt uit Frankrijk, het werd in de eerste helft der zeventien eeuw ingevoerd. :s> In den riddertijd had het tafellinnen nog een geheel bijzondere beteeken Wie verdacht werd een eerlooze daad begaan te hebben, dien werd bij naaste tafelfeest het laken doorgesneden. Hij moest dan bewijzen, dat m hem onrecht had gedaan en de beleediging wreken. Zoo wordt bijvoorbeeld van Willem van Henegouwen bericht, dat h eens aan tafel bij den Franschen koning Karei VI (13801421), door heraut Let tafellaken werd doorgesneden, omdat hij wat lang had gedra den moord op zijn oom te wreken. ZICH VERPRAAT. Mevrouw: „Zoo, Marie, was die korporaal van gisteravond je bro n Zeer knap persoon!" Marie (opgetogen)„Niet waar, mevrouw, heb ik niet 'n goeie keU TAFELLINNEN. De trots derhuisvrouwen, het tafellinnen, heeft in den loop dei- eeuwen zeer wonderlijke verande- De Amerikaansche veteranen. Vereeniging van Amerikaansche oud-strijders begeeft zich naar bijeenkomst te Richmond. J. WeitkaMp (C. H.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 8