DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. n FEUILLETON. Liefde en Haat. 45ste Jaargang. Woensdag 16 Augustus 1922. No. 13415. Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnem enten per 3 maanden f 2.-per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden medcdeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van de N.V. VAN INGELSÉ en Go. te Schiedam om vergunning a. tot oprichting van een bewaarplaats van benzine achter het pand Westerkade 16 b. tot het plaatsen van een Electromotor van 3 P.K., drijvende een goederenlift, in het pand Westerkade 16 Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag, 30 Augustus a.s., des voormid dags 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier- hovengenoemd, kan op de Secretarie der Ge meente van de schrifturen, die ter zake zijn in gekomen, kennis Worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot het beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 16 Augustus 1922. Buitenlandscli Nieuws. DE LONDENSCHE CONFERENTIE GEËINDIGD Zooals we Maandag nog juist konden melden,is de Londensche Conferentie zonder een enkel positief resultaat uiteengegaan. In de laatste zitting van Maandagmiddag, verklaarde Lloyd George, dat Engeland er toe bereid was 1. Den vorm van verdaging, 1 a 8 weken, voorgesteld door Sehanzer, aan te nemen. 2. Om de kwestie van het moratorium over te laten aan de commissie van herstel. 3 Dat de waar borgen voorgesteld door de garantiecommissie en sedert goedgekeurd door de Duitseheregcering onmiddellijk in werking zou treden. 4. Dat Engeland geen betaling van rente of hoofdsom van zijn bondgenooten zou eischen alvorens de nieuwe conferentie op het einde van het jaar zal hebben plaatsgevonden. Deze Britsche verklaring werd door alle gedelegeerden, behalve de Franschen, onder steund. Poincaré zeide dat Frankrijk zonder nieuwe waarborgen en vastheden geen mora torium zou toestaan. Lloyd George verklaarde daarop, dat hij niet kon toestemmen in een verdaging, zonder een beslissing over het moratorium. Hij wees den eisch van nieuwe waarborgen door Frap- rijk gesteld, af, niet uit teerhartigheid voor Duitschland, maar omdat deze waarborgen het doel zouden voorbij schieten. Men kon 't tenslotte niet eens worden,waarom men besloot, de conferentie te verdagen. Tot een breuk tusschen de geallieerden, is deze sluiting der conferentie geen anleiding geweest, en zelfs heeft Poincaré verklaard dat Frankrijk nog niet van plan was een afzonderlijke actie tegen Duitschland te voeren. Poincaré is reeds weer te Parijs aangekomen waar hij enthousiast is ontvangen. Een Fransehe Kabinetsraad kan eerstdaags verwacht worden. Intussclien verneemt men, dat het vraagstuk 46 Het meisje keek hem verwonderd aan, toen stond zij op en liep langzaam naar een der andere kamers om het gevraagde te halen. „Bernard", sprak zij, toen zij hem den sleu- teloverhandigde, „wat er ook in dien brief moge staan, laat mij deelgenoot daarvan worden. Ik wist niet dat mijn vader een brief aan jou had nagelaten, maar nu gevoel ik, dat vele dingen daarin zijn opgehelderd, die voor mij onver klaarbaar waren en die ik zoo gaarne weten wil Hij maakte een afwerend gebaar met de hand. Marie, vraag niet te veel," zeide hij. „Het is beter onwetend te blijven,dan altijd smart over iets te gevoelen, Ik ben een man en als er iets in staat dat verdrietig is, dan zal ik die smart beter dan een vrouw kunnen verdragen. In alle gevalle, dat zal ik de brief eerst alleen lezen en misschien zal ik je vertellen wat daarin staat. Wij zullen zien." Hij liep naar de schrijftafel, opende deze en na eenig zoeken vond hij den bewusten brief, die aan hem geadresseerd was. Een rilling voer hem door de leden, toen hij den brief op nam. Hij stak hem in zijn zak en sloot de schrijf tafel. van het moratorium voor Duitschland terug gaat naar de commissie van herstel, welke vol gens art. 234 van het verdrag van Versailles tot de behandeling daarvan bevoegd is. Voorts verzekert men thans, dat er een nieuwe bijeenkomst der geallieerden gehouden zal wor den tegen het eind des jaars om den toestand onder het oog te zien, zooals die zich dan zal voordoen. LOBD NORTHCLIFFE. f De bekende Engelsche dagblad-magnaatAlfred Wipam Harmsworth, beter bekend onder zijn peernaam Lord Northcliffe, die sinds eenige we ken ziek was geweest, is Maandag te Londen gestorven. In 1865 was hij te Dublin als oudste zoon van advocaat Harmsworth geboren en reeds op 23-jarigen leeftijd waagde lrij het, het blad „Answers" uit te geven, welke durf met groot succes werd bekroond. Zeer vele bladen zijn hier op gevolgd, o.m. „Daily Mail", „EveningNews" „Weekly Dispatch" en ook werd Northcliffe de grootste aandeelhouder der „Times". Van geweldigen invloed werd zijn pers en zijn per soonlijkheid, hij duchtte in zijn bladen niemand, zelfs geen koningen en ministers. Helaas echter, heeft hij niet steeds de mooiste middelen ge bruikt, om den invloed der pers te vergrooten. Toch zal men den overledene blijven achten als een groote, machtige persoonlijkheid. OOSTENRIJK. In den loop van de Maandagmiddag gehouden zitting der Londensche conferentie diende de Oostenrijksche gezant bij de conferentie een nota in met betrekking tot den toestand in Oostenrijk. In de nota wordt den geallieerden verzocht, aan de Oostenrijksche regeering een nieuwe leening van vijftien millioen pond ster ling te waarborgen, daar de Oostenrijksche regeering, aldus de nota, ingeval dit niet moge lijk zou zijn, haar taak niet zou kunnen blijven vervullen. De nota werd dien avond in een voltallige zitting der conferentie besproken. Lloyd Ge orge zeide moeilijk te kunnen zeggen, wat de geallieerden nog meer voor Oostenrijk zouden kunnen doen. Hij wees erop, dat Groot-Brittan- nië aan Oostenrijk reeds 121/2 pond millioen ster- ling heeft voorgeschoten. Poincaré en Sehanzer verklaarden, dat Frankrijk en Italië eveneens dergelijke credieten hadden verleend, namelijk Frankrijk in den loop van dit jaar 55 millioen francs en Italië 280 millioen lire. Algemeen was men van oordeel, dat geen en kele geallieerde regeering van haar belasting betalers zou kunnen vergen, nieuwe lasten ten bate van Oostenrijk op zich te nemen, totdat de toestand nauwkeuriger zou zijn onderzocht. Alle gedelegeerden verklaarden, groote waarde te hechten aan een dergelijk onderzoek. An derzijds was men van oordeel, dat de groote mogendheden niet onverschillig zouden kunnen toezien, wanneer Oostenrijk te gronde zou gaan. Poincaré stelde daarom voor om, nu de Vol kenbond reeds begonnen is met het instellen van een onderzoek naar den toestand in Oosten rijk, den Bond te verzoeken dit onderzoek te voltooien. Dit voorstel werd aanvaard. Dé geheele pers te Weenen bevat alarmeerende artikelen over liet hooge index-cijfer en over het mislukken van de hulpactie ter conferentie te Londen. De bondskanselier heeft het diplo matieke corps ontboden en verklaard, dat bij het uitblijven van hulpactie de toestand wan hopig was. „Wil ik je even alleen laten om hem kalm te lezen vroeg Marie. „Neen," antwoordde hij, „ik zal hem thuis lezen, nu kan ik niet." Lord Alceston zat in zijn kamer in het hotel. ITij had de deur gesloten om niet gestoord te worden, want Mr. Garlyon, die nu wijzer was geworden en den specllust had laten varen,kwam dikwijls bij hem wanneer hij niet werkte of met Mr. Brown een wandeling maakte. Lang tuurde hij op de zee om zijn gedachten afleiding te geven, maar plotseling zich verman nende nam hij den brief uit zijn zak, brak hem haastig open en terwijl liet zweet op zijn voor hoofd parelde, begon hij te lezen Lord Bernard Alceston, Wat ge thans lezen gaat is de geschiedenis van een menschenleven, van een man die veel geleden heeft, die goed en slecht is geweest. Ja, goed zoolang hij dit kon zijn en slecht, el lendig, boosaardig, gemeen en laag toen hij door smart half krankzinnig was geworden en bij na niet eens meer toerekenbaar was voor zijne daden. Lord Alceston, ik ga u mijn eigen leven ver halen. Het voortbestaan is mij thans een last en meer dan eens heb ik gepoogd een einde daaraan te maken. Maar telkens scheen een onzichtbare hand mij terug te houden. Ik moet boeten voor De communistische Rote Fahne zegt, dat de bankbiljetten-curculatie in één week met 47 milliard kronen toegenomen is. Het totaal is thans 834 milliard. Gisteren liepen er geruchten over een monar- chistischen staatsgreep. De leider der monarchis ten IToyeigg werd in hechtenis genomen, maar bij gebrek aan bewijs weder in vrijheid gesteld. Er worden weder maatregelen beraamd ter bestrijding van het sluiten der winkels, die hun goederen niet meer af willen geven tegen Oosten- rijksch geld en tegen prijsopdrijving. DE SCHULDEN VAN ENGELAND AAN DE VER. STATEN. Lloyd George heeft bekend gemaakt, dat de kanselier van de schatkist, Horne, naar Washing ton zal gaan tot het voeren van onderhandelingen over de consolideering van de Engelsche schuld. Na den terugkeer van Horne in Engeland zal Engeland waarschijnlijk tegen November een conferentie bijeenroepen ter bespreking van de oorlogsschulden. Men treft, dat dan de Ver. Staten daaraan zullen kunnen deelnemen. IERLAND. Uit Belfast wordt gemeld De rebellen hebben Dundalk heroverd, waar zij de gevangenen uit de gevangenis hebben bevrijd en de kazernes opgeblazen. Ook hebben zij Dunkcr genomen, en rukken op naar Drog- heda. Uit Dublin De opstandelingen hebben hun hoofdkwartier te velde te Fermoy ontruimd, na de kazernes in brand te hebben gestoken. DE DOOD VAN GRIFFITH. In verband met den dood van Griffith zijn te Dublin alle schouwburg-en cinema-gebouwen tot gister gesloten geweest. De opening der ko ninklijke paardentenLoonstelling te Dublin, de voornaamste Society-gebeurtenis van dit jaar in Ierland, is uitgesteld. Ofschoon afkomstig uit Wales, was Griffith te Dublin geboren in 1872. Hetzelfde beroep kiezende als zijn vader, die letterzetter was, werd hij verbonden aan een dagblad te Dublin. Op jeugdigen leeftijd vertrok hij evenwel naar Zuid-Afrika. Toen hij in 1898 vandaar was teruggekeerd, begon hij zijn werk als propa gandist, waarbij hij de opvatting der Iersche nationaliteit aangaf van een standpunt, het welk toen nieuw was. In bladen, door hem zelf geleid, verkondigde hij de meening, welke later algemeen werd aangeduid met de woorden „Sinn Fein", waarvan de beteekenis kan wor den vetolkt door „wij zelf alleen." Zijne over tuiging was, dat Ierland aan kracht zou win nen door de elementen van zijne beschaving te ontwikkelen met inbegrip van zijn Lraditio- neele taal en litteratuur, en eene economische onafhankelijkheid moest scheppen als den eenig en voornaamsten grondslag van politieke eco nomie. Zijn langdurige worsteling bereikte het hoogtepunt in de laatstelijk getroffen regeling en toen eenmaal de liberale voorwaarden van het Britsche aanbod duidelijk waren uiteenge zet, wendde Griffith al zijne energie aan, om ze te doen aannemen. Hij werd belast met vele der tot de organisatie behoorende werkzaam heden, samengevat in het overnemen van het staatsbeheer door de voorloopige regeering, In den „Dail" nam hij deel aan het bestrijden van de extremistische betoogen van De Valera en anderen. Zijn taal toonde nimmer eenige weife ling. De Engelsche koning heeft het volgende tele- hetgeen ik heb misdreven, ik heb wraak genomen terwijl de wraak aan God is, en alhoewel ik mij soms minder schuldig gevoel, toch drukt een misdaad mij ter neer, die misdaad was een moord en ik ben de moordenaar. Mijn slacht offer was eveneens een moordenaar, maar toch, wat ik lijd gaat alle beschrijving te boven. Ik zal u alles punt voor punt vertellen. Mis schien weet ge reeds veel daarvan, maar thans zult ge een beter begrip krijgen en zal u verklaard worden waarom ik soms sidderde en rilde wan neer ik u zag. Op dezelfde villa waar ik thans woon, woon den lang geleden de graaf d'Augerville. Hij had twee dochters Cecile en Marie, die beiden even schoon waren en sprekend op elkander gele ken. Marie had mij haar liefde geschonken, ik beminde haar met geheel mijn ziel, zij zou mijn vrouw worden en ik zou steeds de gelukkigste aller stervelingen zijn geweest, indien het noodlot niet plotseling een jongen Engelsch- man naar ons badplaatsje had gevoerd. Die man was uw vader. Van dat oogenblik was er een einde aan mijn geluk gekomen. De jonge man maakte kennis met de graaf d'Augerville, hij bracht een bezoek aan de villa en een koren tijd daarna geraakten de beide dochters op hem verliefd. Met veidriet et verdriet en woede in het hart zag ik dat Marie, die mij trouw gezworen had, haar belofte geheel vergat en een krankzinnige liefde opvatte voor den jongen lord Alceston. ..Mijne handen waren absoluut opengebarsten" Werken in den tuiniels herstellen aan een auto....zulke werkjes veroor zaken ruwe handen en brengen stof en vuil in de huid LIFEBüOY-ZEEP reinigt de huid volkomen en brengt in de poriën een weldadige zuiverheid, die verzacht en beschermt gram gezonden aan de weduwe van Arthur Griffith „Met diep leedwezen verneem ik den dood van den heer Griffith. Ik geef u de verzekering van mijn diep medegevoel in deze, en ik bid, dat ondanks zijn on tijdigen dood, Ierland spoe dig weer den vrede en de welvaart deelachtig moge worden, waarvoor hij heeft gearbeid." DUITSCHLAND. De Londensche conferentie, schrijft de „Vor- warts", heeft duidelijk bewezen, dat Frankrijk met zijn politiek van dwangmaatregelen alleen staat. Zal het nu gebruik maken van de vrijheid van handelen, die het zich heeft voorbehouden En wat zal het dan doen Economische dwang maatregelen kan het alleen niet doorzetten, daar bijv. een tolgrens aan den Rijn om effect te hebben, ook de Belgische, Engelsche en Amerikaansche bezettingszone zou moeten om vatten. Metmilitairen dwang zou het de schending van Verdragen ten top drijven. De „Vorwarts" is daarom van meening dat de Fransehe regeering zich wel tweemaal zal beden ken, voor zij overgaat tot een actie die haar isole ment zou voltooien, zonder haar ook maar eenig- zins te baten. De „D.A.Ztg." schrijft Voor 't eerst sedert 1919 is het Frankrijk mislukt zijn streven naai de hegemonie en zijn in financieele herschen- schimmen en haat geclrenkten vernietigingswil tegen een groot volk niet dreigementen tegen den zin der andere Entente-Sta ten door te zetten. D'ANNUNZIO. Volgens een bericht uit Gardone is D'Annun- zio aldaar in zijn tuin door een beroerte getrof fen.Ilij stortte ter aarde en liep daarbij ernstige verwondingen aan het hoofd op. Zijn toestand wordt zorgwekkend geacht. Volgens een ander bericht zou de dichter door de beroerte zijn getroffen terwijl hij aan een open venster stond. Hij verloor zijn bewustzijn en viel uit hetvenster in den tuin. De Temps" verneemt nader uit Rome, dat de doktoren, die d'Annunzio onder behande ling hebben, ernstig ongerust zijn. Volgens be richten wordt gevreesd, dat zoo d'Annunzio niet aan de bekomen schedelbreuk en hersensclniddin bezwijkt, hij volkomen blind zal blijven. Hij was voor beide zusters even vriendelijk, maar ik wist dat hij op Cecile verliefd werd, zoo zelfs dat hij in het geheim met haar huwde om den graaf te noodzaken haar toe te staan met hem naar Engeland terug te keeren, want deze had zijn dochter beloofd aan een rijken Amerikaa, in wien zij volstrekt geen zin had. De graaf d'Augeiville was een valsche speler, die ook mij groote sommen had ontstolen. Jk zweeg echter en liet hem winnen, zooveel dit in mijn vermogen was. Dat alles deed ik alleen terwillc van mijn liefde voor Marie. Maar uw vader was niet zooals ik. Hij kreeg twist met den graaf d'Augerville toen hij be merkt had dat deze met valsche kaarten speel den. Een duel was het gevolg daarvan, en Uw vader doodde hem. Cecile d'Augerville werd woedend op uw vader en schreeuwde hem toe heen te gaan en nooit terug te keeren. Later toen uw vader reeds lang vertrokken was, kwam haar liefde haar weer beheerschèn en zij had zeer veel berouw over hetgeen zij gedaan had. Marie wist haar over te halen afstand van hem te doen en naar een klooster te gaan. Haar lief de voor uw vader was in doodelijken haat ver anderd en zij vertelde, aan Cecile dat het onmo gelijk was, dat zij leven zou met den moordenaar van haar vader. Cecile gehoorzaamde haar met een bloedend hart, nam afscheid van de wereld en ging zich in een klooster opsluiten. Marie schreef daarna een brief aan uw vader dat Cecile gestorven was. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT LIFEBUOY HEALTH SOAP DE LEVER'S ZEEP MV VLAABDIMGEn Fabrikanten van Lux enTwink

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1