iVerverij-Uitstoomerij De Phoenixj A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Binnenland. A. BARIS, Manuf. Broersvest 17. Stads- en Gewestelijk Nieuws. INGEZONDEN. GennMigd Nieuws. CitroeDjcnever Z. H. DE PAUS. Uit Rome verluidt Het gerucht heeft de roijde gedaan, dat de Paus ziek zou zijn. Naar de vla den melden,was de Paus slechts licht ongesteld, tengevolge van een kou, die hij in de tuinen van het Vaticaan heeft gevat, waar hij Dinsdagavond later dan gewoonlijk vertoefde. Thans is de Paus geheel hersteld. AMERIKA. Reuter meldt De werkgevers en werknemers in de vetkonlmijncn van Centraal- en Westelijk Pennsylvania, Indiana, Illinois, Noord-Weste- lijkVirginië en Mechigan zijn het in beginsel eens geworden over de loonsquaestie. De leiders van de niet-stakende vakbonden van spoorwegmannen hebben na een conferen tie te hebben gehad met president Harding bekend gemaakt,dat zij hun pogingen om te be middelen in de staking der arbeiders in de spoor- wegconstructiewerkplaatsen voort zullen zetten. De staking van de spoorwegarbeiders der Union Pacific Railway is gisteren opgeheven. Vier treinen zijn onmiddellijk naar het Oosten vertrokken. wenschen gebruik te maken, kunnen zich daar toe, van 19 dezer af, wenden tot den ontvanger der accijnzen. Tramwegreglemenl. Naar de Tel. verneemt, is binnenkort een Kon. Besluit te verwachten tot wijziging van de bepalingen van afdeeling V van het Tramweg reglement. Als gevolg daarvan zullen de dienst tijden van 't tramwegpersoneel met enkele uren per week worden verlengd. Bepaald zal worden, dat een diensttijd twee malen in een tijdvak van twee achter eenvolgende weken meer dan 12 doch niet meer dan 14 uren mag bedragen en de overige malen niet meer dan 12 uur mag beloopen. ALLERLEI. Uit Alexandrië meldt Reuter Op Brown, den directeur van de tuinbouwkun dige afdeeling van het ministerie van landbouw, zijn door vijf man van uit een hinderlaag schoten gelost, toen hij met zijn kinderen naar het station Kairo reed. De palfrenier werd gedood, Brown en de kinderjuffrouw zijn slechts licht, gewond. Brown meent, dat de aanranders stu denten waren. Amerikanen, die uit den Kaukasus komen, melden dat de bolsjewieksche autoriteiten te Batoem behalve het stoomschip George II ook nog andere Engelsche schepen in beslag genomen hebben. Zij beweren, dat deze schepen aan Rus sische reeders toebehooren, maar dat zij daarna bij opbod aan Engelschemaatschappijenverkocht zijn. Koning Alfonso van Spanje zal zich, vol gens berichten in de bladen, in de tweede helft van Augustus naar Opper-Beieren begeven, om de Passiespelen te Oberammergau bij te wonen. Uit Rome verneemt de „Msb." Wegens de buitengewone hitte heeft de Paus alle audiënties van 20 Augustus tot einde September opgeschort De sowjet-bladen melden over de verschrik- kelijken toestand, waarin de scholen in Siberië zich bevinden. Vooral de laatste maanden is de afneming van het aantal onderwijzers, wegens uitputting der materieele middelen en niet uit betalen van salarissen aan de onderwijzers tref fend. Het aantal onderwijzers in geheel Siberië was van 1919 verminderd van 30 tot 7 duizend. In Midden-Duitschland is een algemeene staking van landarbeiders uitgebroken. De Rijnsleepvaart. Volgens een bericht aan de Tel. uit Ber lijn is in zake de kwestie van de stilligging van de Rijnscheepvaar wegens het uitgebroken loonsgeschil tusschen werkgevers en werknemers in dat bedrijf een arbitrage-uitspraak gegeven, volgens welke een verhooging van de loonsbij- slag van 50 pet. voor het Rijnscheepvaartperso- neel wordt toegestaan. Deze artitrale uitspraak werd evenwel door 't, personeel afgewezen, omdat daarbij verder werd bepaald, dat met het oog op de valuta-ver schillen aan het personeel tijdens het verblijf in het buitenland een vergoeding van 40 pCt. boven het dagloon zou worden toegestaan. De scheepsbemanningen achten deze laatste voor waarde onaannemelijk. Zij eischen, dat de oude bepalingen daaromtrent van kracht zullen blijven. De regeering heeft den we rkgevers als ulti matum den eisch gesteld, een voor het scheep vaart/personeel aannemelijke beslissing te ne men. De reeds Zaterdag te Mannheim begon nen staking heeft zich over het traject Mann- heim-Basel uitgebreid. De stillegging van de Rijnsleepvaart zal, indien geen oplossing wordt gevonden, etappen ge wij ze geschieden. Aller eerst zal dan de stopzetting van het scheepvaart verkeer op het traject Duisburg-Lobith volgen. De reeders van Rijnsleepbooten te Rot terdam hebben besloten niet weder te gaan varen, vóór de voorstellen van de commis sie door den Gentralen Bond zijn aangenomen. De hee Van Krieken, bestuurder van den Gentralen Bond, vertrok gisteravond naar Duitschland om zich ter plaatse van de stand der staking in het Rijnsleepvaartbedrijf op de hoogte te stellen. De Tabakswet. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden en van de ambtenaren der accijnzen, dat op 1 September a.s. de accijns verschijnt van de tabaksfabrikaten, waarvan, overeenkomstig artikel 83 der I abakswet aan gifte is gedaan. Voor hen, die het verschuldigde niet vóór of op dien datum in zijn geheel wenschen te betalen, wordt de gelegenheid geopend dit in zes gelijke maandelijksche termijnen te vol doen, mits zij schriftelijke verklaren genoegen te nemen met bijberekening van rente van 1 September 1922 af over het onbetaald geble ven gedeelte, naar den maatstaf van zes ten honderd 's jaars. De eerste termijn verschijnt dan 1 September 1922, iedere volgende termijn telkens een maand later. Bij het niet voldoen van een termijn en van de daarop verschuldigde rente vóór of op den vervaldag vervalt deze regeling en is de geheele schuld, zonder nadere sommatie, in eens vor derbaar. Belanghebbenden, die van deze regeling Paspoorten. Van vandaag af zijn alle vroegere bepalingen omtrent collectieve paspoorten voor reizen naar België vervallen, en wel met dien verstande, dat men niet meer mag reizen op een door den burge meester gelegaliseerde lijst met persoonlijke identiteitsbewijzen. Nederlanders, dienaarBelgië gaan, moeten voorzien zijn van een Nederlandsch paspoort. Deze maatregelen is genomen wegens de vele misbruiken, welke bij collectieve reizen plaats vonden. De staatsbegrooting. De ontwerpen voor de Staatsbegrooting voor 1923 zijn naar den Raad van State verzonden. Volgens de Nieuwe Haagsche Ct. moet aan de regeering gebleken zijn, dat het tekort op de staatsbegrooting 160 millioen gulden zou bedra gen. Staking opgeheven. De staking van het bouwvak in de provincie Noord-Brabant is opgeheven. In een gistermor gen gehouden vergadering van patroons en werk lieden is het loon vastgesteld op 74 cent voor metselaars en timmerlieden en op 62 cent voor opperlieden. De arbeidstijd zal 8x/2 uur zijn. Minister de Geer. De minister van financiën, de heer De Geer. is sedert het laatst van de vorige week met ver lof afwezig. Fabriek en Kantoor Telef. No. 15. Telef. 849. Gratis AFHALEN en BEZORGEN. /vvwvwwwvC Zilverenfeest. Gister herdacht onze oud-stadgenoot de eer\v. Br. Januarius (de heer A. Vester) zijn zilveren professiefeest in de Broerder-Congregatie der Ojn- bevl. Ontvangenis. In verschillende steden als broeder-onderwijzer werkzaam geweest zijnde, werkt hij thans als zoodanig in Den Haag, waar dan ook zijn 25 jarig jubilé op 27 Aug. feestelijk en meer intiem zal worden herdacht. Het zij den jubilaris gegeven nog vele jaren voor de eer zijner Congregatie zijn vruchtbaren arbeid hij 't. onderwijs voort te zetten. Oranje Vereeniging. Naar men ons mededeelt zal als allernieuwste attractie aan de Volksspelen te houden op 31 Augustus a.s. worden verbonden een wedstrijd voor mondharmonica's. Het ligt in de bedoeling van het Bestuur om aan het einde der volgende week een inschrijving te houden voor deelnemers. Tot den wedstrijd worden toegelaten 25 jongelui, n.l. diegenen, die volgens een te benoemen jury, op den datum van inschrijving de beste spelers onder de reflectanten zijn. Bij de inschrijving dient dus iedfere mededinger zijn instrument mede te brengen en zal alsdan een nummer naar eigen keuze ten beste moeten geven. Het zal dus voor eventueele deelnemers van belang zijn, zich van heden af tot aan het einde der volgende week flink, te oefenen. Bij den wedstrijd zelf heeft iedere deelnemers een verplicht nummer en een nummer naar keuze ten beste te geven. Het verplichte nummer zal op den avond van inschrijving worden voorge speeld. De datum en plaats van inschrijving zal later bij advertentie in dit blad worden bekend ge maakt. Het Bestuur der Oranjevereeniging verwacht van deze attractie veel succes geldprijzen zullen aan de winnaars worden uitgereikt. Volksbadbuis. In de week van 612 Augustus '22 werden genomen 480 baden. lste Klasse kuipbaden 33, regenbaden 60. 2de Klasse kuipbaden 43, regenbaden 331, kin derbaden 13. De Burgemeester heeft na een afwezigheid van drie weken, heden zijn werk zaamheden ten Stadhuize weer hervat. De Koninginne-dag. Als een geheel nieuwe attractie zal dit jaar op het programma van de feestelijkheden op Koninginnedag voorkomen een hardloop-wed strijd door de stad. Het groote cntho.psjy.sme waarmede dit plan van het Hoofdbestuur is ontvangen, waarborgt een groote deelname daar aan, zoodat het wel een succesnummer van het programma zal worden. Het plan bestaat om van een nader te bepalen en te publiceeren verzamelplaats een wandeling door de stad te maken, met als einddoel de plaats van waar de wedloop zal beginnen. L ij s t van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzender onbe kend zijn Terugontvangen in de le helft der maand Augustus 1922. Brieven binnenland: J. M. Bredee, Rotterdam agt. Centr. Engreete Comm., Am sterdam v.d. Hoeven, N. Beyerland v.d. Kaag, Arnhem 4 Adm. Maasbode, Rotterdam Rott. Nieuwsblad, Rotterdam P. C. Trouborst, Rot terdam P. L. Vuur, N. Wetering. Briefkaar t en b i n n e n 1 a n d W. v.d Berg, A. v. Berknm, Den Haag Mej. Jac. Bos, Rotterdam W. Heevel, Den HaagH. Iiendriksen, Hoogeveen Bethe v.'t Hof, Char- lois, fam. Kloos, Rotterdam Mej. M. de Recht, Den Haag H. Oosthoek, Delfshaven Rees, Amsterdam; B. Versteeg, Schiedam; MftjW. de Vries, Den Haag C. Verkaik, Nijverheid straat. Mevr. Zonneveld, Den Haag. Brieven Buitenland: A. G. Strij- bosch, Munchen J. J. Westerbeek, Gent, België; Briefkaarten B u i t n 1 a n d Marie Everaert, Gent. 2 briefkaarten zonder adres. Herwonnen Levenskracht. Naar we vernemen, heeft de gister hier ge houden speldjesdag ten bate van Herwonnen Levenskracht de som van 347.61 opgebracht, vorig jaar bedroeg de opbrengst ƒ254.40; een flinke vooruitgang dus. UIT ROTTERDAM. De Rotterdamsehe havens. Door de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rotterdam is aan het college van B. en W. een adres gericht, waarin verzocht wordt de onlangs ingevoerde verhooging van haven- en kadegeld niet langer te handhaven. Verder wordt in dit adres o.m. nog gezegd Een verbetering van de positie van onze haven tegenover concurreerende havens is niet alleen te vinden in verlaging van arbeidsloon nen, ook niet in verdere offers of verliezen van werkgeverszijde, waarvan er reeds zijn, die met onderhang bedreigd worden wil Rotter dam tegenover concurreerende havens hare positie trachten terug te winnen en in het alge meen niet nog verder achteruitgaan, dan is het geboden, dat de Gemeente er in beginsel toe besluite desnoods gelijke tarieven, als in die havens gelden, te berekenen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stnkken ook al worden ze niet ge plaatst wordt de kopy niet terugg e ge v e n Geachte Redacteur Zoudt U onderstaand berichtje willen plaatsen? De collecte 1.1. Zondag gehouden in de kerk v.d. H. Joannes den Dooper heeft opgebracht ƒ731.75. Hartelijk dank aan alle edelmoedige gevers God loone 't hun In de hoop dat men mij niet onbescheiden vind zou ik nog iets willen vragen. Zijn er onder de lezers en lezeressen van dit blad misschien, die loten voor mijn kerk willen verknopen. Ze kosten een gulden, prachtige prijzen trekking 20 October. Men bestelle ze maar bij mij, niet-verkochte loten kan men latér terugzenden. J. A. Ruke. Brouwersgracht 24. Den Haag. In verband met hoog accijnsbedrag is kwaliteit en sterkte nu Hoofdzaak. Deze eigenschappen bezit »n hooge mate de heerlijke der firma A. DAALME1JER, per glas en per maat en verpakt verkrijgbaar bij chef D H., juist overgeplaatst van Aalsmeer naar Warmond, is daar Zaterdag in een sloot gestikt. Gistermorgen is nabij Varseveld een dorsch machine, die de rails passeerde, door een trein uit Dinxperlo gegrepen en geheel vernield. De bestuurder Kleinhesselink werd zeer ernstig aan hoofd en been gewond. Op een sterk hellenden Holleweg onder Ubbergen is Zondag een 21-jarige Bosschenaar, die dezen weg per fiets afreed in snelle vaart, waarbij hij het stuur kwijt raakte, tegen een paal gereden. Hij werd zwaar gewond en vervoerd naar het Sanarorium van de broeders van St. Joannes de Deo, waar hij enkele uren later is overleden. De ex-kroonprins. Dezer dagen werd melding gemaakt van het voornemen van de gewezen kroonprins om in het najaar weer naar Duitschland terug te keeren. Naar de „Neue-Berliner Zeitung" van goed ingelichte zijde verneemt, is dit bericht on juist. Wel heeft de ex-proonprins er aan ge dacht terug te keeren, en heeft hij een desbe treffend verzoek tot de betrokken Duitsche autoriteiten gericht. De jongste politieke ge beurtenissen (vooral de moord op minister Rathenau), hebben den kroonprins echter tot het besluit gebracht zijn plannen voor onbe- paalden tijd op te geven. Hij meent n.l., dat zijn wederoptreden in Duitschland in geen geval aanleiding mag geven tot openbare critiek en aanvallen op zijn persoon. Doodgebokst. Bij een bokswedstrijd die Zondagmiddag 2 uur in het Circus te Schevenin- gen tusschen Hijzeldoorn Sr.en Dirk Rommen uit Rotterdam werd gehouden, ontving laatstge- noemdeeenslag in de maagstreek tengevolge waar van hij bewusteloos naar het Ziekenguis moest wórden vervoerd, door den Gem. Geneeskundigen Dienst. Eenige uren daarna is hij overleden. Het is te wenschen dat dit treurige geval einde lijk eens aanleiding mag geven dat het barbaar- sche boksen tot de misdrijven wordt gerekend, daar hoort 't beter thuis dan bij de sport. Vaderliefde. Te Emmer-Compascuum heeft een bruchwachter, die beschonken thuis gekomen was, zijn dochter met een mes bedreigd. Het 18-jarig meisje nam verschrikt de vlucht en sprong van angst, toen de man haar ook buiten vervolgde te water. Zij werd levenloos opgehaald, De vader is gearresteerd. Moordaanslag. De politie te Oude Pekela heeft gisteren in bewusteloozen toestand aangetroffen den arbeider B. De man bleek op verschillende plaatsen met een mes te zijn ge stoken. De daders zijn nog niet opgespoord. it T r e u r i g. Zondag heeft te Sliedrecht de 45-jarige D. de P., die onder den invloed van sterken drank verkeerde, na verschillende i ui ten te hebben ingeslagen, een zekeren V. een klap tegen het hoofd gegeven. De 18-ja.ige zoon van V., heeft daa.na met een broodmes P. in de linkerzijde gestoken.. Hevig bloedend zakte de man in elkaai. Per brancard is hij naar het zie kenhuis vervoerd, waar hij is geopereerd. Zijn toestand is levensgevaarlijk. De dader is naar Dordrecht overgebracht. Smokkelen. In de afgeloopen nacht werd in de omgeving van Nijmegen weer 120 flesschen èognac in beslag genomen, benevens 50 K.G. saccharine Branden. Gisterochtend is de boerenhof stede van A.A. van den B., te Spijkenisse, ge heel afgebrand. De oorzaak is niet bekend. Maandagnacht is naar de Dordr. Crt. meldt, brand uitgebroken in het pand Zeehaven laan 63 te Dordrecht van den schoenhandelaar W.Il.P. De drie belendende panden die voor een deel in hout waren opgetrokken, zijn mede ge heel uitgebrand. Vier gezinnen zijn hierdoor dakloos geworden. De oorzaak van den brand is niet bekend. De inboedels waren verzekerd. Van eigenaar verwisseld. W. Vy uit Wassenaar liet gisteren in den Haa.g zijn Harley Davidson voor een huis op de Suez- kade staan. Twee amateurshebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt om er met den motor van door te gaan. De moordende motor. Vrijdag-mid dag is de heer H. kassier te Sluis, die met een nieuw motorrijwiel was uitgereden op den weg tusschen Oostburg en Sluis bewusteloos en met meerdere wonden aan het hoofd langs den weg gevonden. De motor was zeer gehavend. De heer H. werd per brancard naar Sluis vervoerd, waar hij eerst Zaterdagmorgen bij kennis kwam. De verwondingen zijn volgens medische verkla ring niet levensgevaarlijk. Zondagavond is de 65-jarige K. v.d. S. te Breda aangereden door een motorrijwiel. Zon dag is hij aan de gevolgen overleden. Te Delft is Zaterdagavond op den Rotter damsehe weg nabij den overslag het 6-jarige Weensche knaapje B.K. door een woest rijdende automobiel overreden en gedood. Op den weg van Dinteloord naar Steenber gen is gistermiddag een 12-jarige jongen van S. uit Steenbergen door een automobiel overreden en gedood. Ongelukken. De 16-jarige J.B.de V., te Weesper Carspel, wilde Zondagavond zijn duiven pakken, die op een paal van de electri- sche geleiding zaten.Hij kwam in aanraking met een electrischen draad en viel naar beneden. Een spoedig ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Een tweejarig kind van denassistent-station- Straatmuzikanten. Te Roermond vertoeven reeds eenige dagen eenige Hongaar- sche violisten. De leider is professor van het conservatorium -te Praag zijn drie dochters vergezellen hem. Zij vormen met hun kwart''' een straatstrijkje, dat heel wat ophaalt. Ondankbaar. Een inwoner van een dorp in Noord-Holland kwam onlangs bij den burge meester met verzoek om op de een of andere wip-' aan kleeren te worden geholpen voor zijn zoon die tuberculoos is. De burgemeester, zoo vertel het Hbld., was bereid de gevraagde medewerking te verleenen en liet een lijst circulieeren voor he inzamelen van gelden. De opbrengst bedroeg 125. Voor dit bedrag zouden kleeren en schoenen gekocht en aan den zieken jongeling gegeven worden. De vader was echter van meening, dat hij zelf die goederen wel kon koopen en verlangde het geld in han den. De burgemeester stond dit niet toe, daJI de man immers om kleeren had gevraagd. 1°''" de man het geld bleef opeischen, zijn op last van den burgemeester de giften weer aan de geven teruggegeven. Onze jeugd. Den laatsten tijd vonden de banken te Leiden nog al hin hij het opnemen van draadlooze beursbericht'11

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2