Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Hoogheemraadschap Delfland. In de plaats van jlir. W. F. A. van Pestel die bedankt heeft werd de heer H. G. van Nouhuijs notaris te 's-Gravenhage door B. en W. benoemd tot hoofdingeland-plaatsvervanger van hefeHoog- heemraadschap Delfland. De generaal der Dominicanen. Bij de Dominicaner Paters te Rotterdam vertoeft thans de hoogeerw. pater Theissling, generaal der orde der Dominicanen. Zijn Hoog eerw. is op Zijn doorreis naar Engeland. Paspoorten. Naar aanleiding van het bericht uit het Dagbl. v. N.B., overgenomen, deelde het Bel gisch gezantschap aan de „Msb." mede, dat in 't bericht slechts bedoeld kunnen zijn de ge combineerde paspoorten voor vereenigingen en gezelschappen, maar niet de collectieve pas poorten voor gezinnen, zooals die tot nog toe bestonden. Deze laatste blijven dus geldig voor reizen naar België. Een dankbetuiging. De Nederlandsche gezant te Berlijn heeft den Berlijnschen Polizei-Praesident von Liebei- mann een schrijven overhandigd van den Ne derlandsehen Minister van Justitie, waarin deze zijn dank betuigt voor de uitstekende diensten, die von Liebermann bewezen heeft bij de op sporing van de vervaardigers van valsche Ne derlandsche bankbiljetten in Duitschland. Bezuinigingsmaatregel. Naar het „U.D." verneemt, ligt liet in de bedoeling van de directie der Nederlandsche Spoorwegen om lokaliteiten in liet Centraal Station te Amsterdam, die niet noodig zijn voor den dienst der spoorwegen, te verhuren als kantoorruimten. Bezuiniging. Door de benoeming van baron Van Hövell tot Westerflier tot kantonrechter te Venlo is het griffierschap bij het kantongerecht te 's-Herto- genbosch vacant gekomen. De regeering schijnt nu, aldus het Hsgz., te overwegen, het griffier schap bij dit kantongerecht samen te voegen met het ambt van griffier van den raad van beroep voor de Ongevallenverzekering. Het laatste griffierschap is, meent het blad, evenals het voor zitterschap, een sinecure, die het land veel geld kost. De voorzitter van den raad van beroep woont reeds van voor het begin van den oorlog in Den Haag. Loonsverlaging. Men schrijft uit IJmuiden aan Het Volk De reeders te IJmuiden kondigen een loons verlaging aan per 1 September. Ze loopt van 20 tot 50 pCt. De loonen van de matrozen der stoomtreilers worden niet verlaagd, maar er komt een man minder aan boord. Spoorwegen. Men ingang van 18 Augustus worden bestel- goed-zendingen snelvervoer ook ongefrankeerd en bezwaard met voorschot ten vervoer toegela ten. Nieuw dagblad. Naar men verneemt, zal de partij-Arts (Til burg) te Breda binnenkort een katholiek dag blad uitgeven. Bedrog. De Officier van Justitie te Breda heeft de aandacht der gemeentebesturen in zijn ressort gevestigd op het feit dat er bedrog plaats heeft bij het verleenen van steun aan werke- loozen, in zoover, dat werklieden, ondanks het feit, dat zij werk hebben, Loch zich als werke loos aangeven en daarvoor gaan stempelen. Dit schijnt door sommige patroons in de hand te worden gewerkt door den arbeider het verlof te geven noodig om, dikwijls vrij ver, elders in de gemeente te gaan stempelen terwijl het zelfs schijnt voor te komen, dat uitdrukkelijk dit verlof om te gaan stempelen door de pseudo-werkelooze wordt geëischt en door den werkgever wordt toegestaan. Dr. Ariënsfonds. De „Msb." verneemt da t voor het dr. Ariëns fonds een bedrag van 5000 is bijeengebracht. Invaliditeitsverzekering De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Tilburg en omstreken heeft aan den minister van arbeid geschreven Het zal niet onbekend zijn,dat de ergernis van handel en nijverheid over het huidige stelsel van premiebetaling voor de invaliditeitsverzekering door middel van het plakken van zegeltjes algemeen is, en dat, mede tengevolge van de steeds ernstiger malaise, die bezuiniging op elk gebied tot een dringenden eisch maakt, deze ergernis tot een groote ontstemming is gegroeid vooral waar tot nu toe ingrijpende maatregelen om tot bezuiniging op dit deel der organisatie van de sociale verzekering te geraken, achter wege zijn gebleven. Onze Kamer, wier leden uit den aard hunner posititie zeer vaak de klachten van handel en industrie over de huidige organisatievande inva- lititeitsverzekering vernemen, nam dan ook met bijzondere instemming kennis van de mededee- ling van Uwe Excellentie in de memorie van antwoord aan dé Eerste Kamer op het voorloo- pig verslag over de begrooting van uw depar tement voor 1922, dat bij u reeds sedert begin Mei j.l. het denkbeeld in overweging is, om de Invaliditeitswet zoodanig te wijzigen,dat de rentekaarten en de premiebetaling door middel van het plakken van rentezegels komen te ver vallen. Het zou onze Kamer bijzonder aangenaam zijn van Uwe Excellentie te mogen vernemen, of deze overwegingen reeds tot eenige conclusie geleid hebben, en zoo ja, tot welke. Waar han del en industrie thans zoo zwaar door de malaise worden getroffen, mag zij terecht verwachten, dat de noodige spoed bij het ontwerpen van de dringend noodige wijzigingen door de overheid betracht wordt. Iritusschen begrijpen wij volkomen, dat het nog wel eenigen tijd zal duren, alvorens een nieuw stelsel van premiebetaling zal zijn inge voerd. Anderzijds mag naar de meening van onze Kamer niet langer getalmd worden met het totstandbrengen van bezuinigingen, die reeds thans binnen het raam der thans vigeerende wet mogelijk zijn. Op de eerste plaats komt dan naar onze meening in aanmerking beperking van het aan'al Raden van Arbeid. Het wil onze Kamer voorkomen, dat in deze richting belangrijke vermindering van kosten te bereiken zou zijn. Daarnaast stellen wij ons de vraag, of opheffing van de functie van secretaris en van bezoldigd plaatsvervangend voorzitter van den Raad van Arbeid niet mogelijk zou zijn, terwijl naar onze meening verdere beperking op personeelsuitgaven ernstig onderzocht zou dienen te worden. „Oefening baarl Kunst." Op het Nationaal Federatief Muziekconcours uitgeschreven door den Kon. Zeister Harmonie te ZeisL, op 15 en 16 Augustus j.l., behaalde het Harm. Gez. O.B.K. dir. de heer H. v. Gent, al hier, de volgende onderscheidingen le. Afd. Marschwedstrijd le prijs verguld zilver medaille en de 2e. Eere prijs, zilveren lauwerkrans. Afd. Uitmuntendheid, concertwedstrijd le Prijs zilveren lauwerkrans met het maximum aantal punten van 60, met bijzondere lof der jury le Eere prijs gr. zilver medaille van H. M. Koningin Moeder voor het hoogste aantal pun ten in de Afd. Uitrn. Harmonie le Eere Prijs zil veren lauwerkrans voor het hoogste aantal punten van het tweedaagsche concours le Di- recteurprijs. Voorwaar een schitterende praestatie van deze Vereeniging, waarvoor de jury haar nog de herinneringsmedaille toekende. De bloem der Sport. Te dezer stede is opgericht een Voetbalver- eeniging, welke na daartoe gemachtigd te zijn door den Pleer J. Krabbendam, Iloogstraat 108110, den naam zal dragen van zijn magazijn „Rosa", zij zal spelen onder den naam S.F.C. „Rosa." De Vereeniging speelt in een wit Shirt met roode kraag en mouwomslagen met over de borst den naam „Rosa" en op de linkerzijde een roode roos. Het Bestuur is samengesteld als volgt de heeren L. J. M. Lupke le Voorzitter, A. E. van Greven, 2eVoorzitter, R. Verhoeckx, Secretaris B. M. van Gerven, Penningmeester. Koninginne-dag. Gisteren is door de betrokken commissie de route vastgesteld, die de deelnemers aan den duurloop-wedstrijd op 31 Aug. a.s. zullen moeten volgen. Gestart wordt in de Burgemeester' Knap per tl aan nabij het St. Liduinaplein, terwijl de weg loopt langs Burgemeester Knappert- laan, Nieuwe Haven, Oranjebrug, Oranjestraat, Gerrit-Verboonstraat, Koemarkt Hoogstraat, Broers veld, Oostmolen Plein, Broersvest, Koe markt; Gerrit Verboónstraat, Tuinlaan, Lange NieuwstraaL, Oranjestraat, N. Haven en Bur gemeester Knappertlaan. De finish is aan het punt van uitgang. De afstand is opgemeten en bedraagt juist 4 K.M. Op het Oostrnolenplein en aan het einde Tuinlaan, nabij de Hooidijk, zullen contröle- posten worden ingericht. De deelname staat open voor heeren boven de 17 jaar, terwijl bij genoegzame inschrijving alleen Schiedammers aan den wedstrijd zullen mogen deelnemen. Als eerste prijs wordt uitgeloofd een gouden horloge met inscriptie en verder minstens nog 4 andere prijzen, bestaande uit kunstvoorwer pen. Van de eerst aankomende zal de tijd worden opgenomen. Van bet plan om eerst door de deelnemers aan dezen wedstrijd een wandeling door de stad te laten maken is afgezien. Thans is besloten dat gedurende den wedloop,die om half twee begint, alleen een muziekkorps een nog nader te bepalen wandeling door de stad maakt. Bij de N. V. Schieveem is een postduif komen aanvliegen met om den rechter poot een ijzeren ring, gemerkt N.3.22, den lin kerpoot gemerkt met F5.22, 46099. In den vorigen nacht hebben onbekenden zich door braak toegang verschaft tot drie tuinhuisjes in het Sterrenbosch eeni ge oude kleedingstilkkcn zijn medegenomen, daar hier en daar de bloemen ook vernield waren ver onderstelt de politie dat men hier hoofdzakelijk met baldadigheid te doen heeft. Ook de N.V. Ned. Chemicaliën fabriek aan de Nieuwe Haven heeft een bezoek gehad van inbrekers. Door een ruit te verbreken aan den achterkant, wisten zij in het Laborato rium te komen de heeren hadden echter een strop, want er was niets vooi hen te bereiken. Gistermiddag 4 uur geraakte de zesjarige Adriana v. d. Hamer uit de Strijen- sche straat, spelender wijze in de Spuihaven gelukkig schoot de 15-jarige A. v. Leeuwen on middellijk toe, en wist vanaf den kant, 't meisje ongedeerd weer op het droge te brengen. Gisteravond 6 uur kwam de 14-jarige A. de Graaf, die uit de Villastraat met haar rijwiel de Singel opreed, aldaar in aanrijding met een motorrijder. Zij werd tegen den grond gereden en hoewel zij zelf geen noemenswaardig letsel bekwam, was haar rijwiel vernield. De motorrijder ging er van door. UIT BOTTERDAM. I. C. A. R. Maandagavond zijn op het vliegveld Waalha ven uit Soestcrberg per auto aangekomen 9 tenthangards van de luchtvaartafdeeling van het leger, welke opgezet zullen worden op het Z.O. gedeelte van het vliegveld. In die hangar zullen ondergebracht worden de Nederlandsche militaire vliegtuigen, die officieele aan de I. C. A. R. zullen deelnemen. De militairen, die de tenten vergezellen, zijn ondergebracht op het vliegveld zelf. Zij zijn gisterochtend dadelijk met grooten ijver aan het werk getogen tot het opzetten van de tenten. Behalve de verschillende gebouwen en instal laties voor de I. G. A. R. is thans ook reeds een der Richardhangars verrezen, waarin vreemde vliegtuigen ondergebracht zullen worden. Onder de ingekomen inschrijvingen zijn er ook uit Zweden en Portugal. Het Sleepvaarlbedrijf. De rivierpolitie heeft gisteren op de Nieuwe Maas aangehouden de, bij de stakers in het Rijn- sleepvaartbedrijf in gebruik zijnde, sleepboot Christiaan, aan boord waarvan zich bevonden de 23-jarige olieman W. van B„ de 23-jarige sto ker J.O., de 37-jarige machinist F.B., de 24-jarige stoker H.E., de 23-jarige stoker A.K., de 24-jari- ge machinist A.A.R., de 26-jarige machinist S.A.P., de 33-jarige stoker W. M.S., de 21-jarige stoker M.O. en de 18-jarige matroos J.C.S. Dit tiental zou op de Nieuwe Maas ter hoogte van Bolnes, tegenover de Noord, het Rijnschip Maasstroom 32, dat gesleept werd door de sleep boot Willem Maria omgegooid hebben, waardoor het in aanvaring is gekomen met het, door de zelfde sleepboot gesleept wordende Rijnschip Toevalligheid.Door deze aanvaring hebben beide schepen groote schade gekregen. De aangehou den personen zijn opgesloten. Naar men ons meldt, willen assuradeuren den Centralen Bond van Transportarbeiders aan sprakelijk stellen voor de aangerichte schade. Kapitein J.W.S. van de in de Nassauhaven alhier liggende Duitsche sleepboot Weddiger heeft bij de politie aangifte gedaan, dat gister avond, toen hij sliep, zes hem onbekende mannen in de kajuit van zijn sleepboot binnengedrongen zijn en hem aangevallen en mishandeld hebben. Een der mannen had hem een messteek in den rug toegebracht de wond is door dr. Post ver bonden. De 27-jarige schippersknecht J.C.A.L.B. is gistermiddag van het in de Maashaven alhier liggende rijnschip Dina te water geraakt en ver dronken. Gisteravond is de 24-jarige schilder J.G. D. v.d.L., uit Amersfoort, in ernstigen toestand naar het ziekenhuis aan den Goolsingel vervoerd Hij zou in de Tweeboschstraat alhier revolver schoten gelost hebben op zijn vroegere verloofde C.A.B., die daardoor niet ernstig aan beide heu pen verwond werd. Daarna had zij zichzelf een schotwond in de rechterkaak toegebracht. Mej. B. is, na door dr. J. W. Loos verbonden te zijn, naar haar woning teruggekeerd. De revolver met 5 patronen heeft de politie in beslag geno men. Ongelukken. Te Bunschoten trapte een 7-jarig meisje in een naald, waarvan slechts een deel kon worden verwijderd. Na overbrenging van het kind naar 't St. Elisabethsgasthuis is de kleine aan bloedvergiftiging overleden. -Te Maastricht is gisteren het anderhalf- jarigkind van Fr. Sch. dat voor de woning op den lagen KanaaldijkSt. Pieter liep te spelen, door een bierwagen overreden. De kleine werd dood opgenomen.De voerman van de wagen kon het ongeluk niet voorkomen. -Bij een te Zeelst gehouden schietwedstrijd had door onvoorzichtigheid een ernstig ongeluk plaats. Een schutter uit Heeze, die de patroon niet in het geweer kon krijgen met de hand, probeerde dit door er met een hamer op te slaan, ten gevolge waarvan de patroon uiteenspatte. De man kreeg het kruit in het oog, dat hevig bloedde. Hij werd direct per auto naar Heeze gebracht en zal waarschijnlijk het oog moeten missen. Enkele omstanders kregen kleine ver wondingen in het gelaat. Bij Hoogkarspel is gistermiddag de goe derentrein, die om 5 uur te Enkhuizen moest aankomen, gedeeltelijk ontspoord waardoor het personenvervoer AmsterdamEnkhuizen groo te vertraging ondervond, 's Avonds was de weg weer vrij. Op het stationsemplacement te Maastricht is gisteravond de 50-jarige W. Dijkstra door een misstap van de steenkolenbunkers gevallen en aan de gevolgen overleden. Gisternamiddag is op den Zeeweg te Bloe- mendaal door onbekende oorzaak een vrachtauto geladen met huisraad in brand gevlogen en ge heel vernield. Te Anjum is het zoontje van den heer E. de Vries in een put verdwonken. Maandag jb begon een schuit met kool te Broek op Langendijk, waarin de heer D. Dirk- maat Sz., zich bevond, te zinken. Daar de heer D. laarzen aan had was het hem onmogelijk alleen uit het water te komen. Op zijn hulp geroep schoten echter een paar menschen toe, die hem op het droge brachten hij was bewus teloos. Het mocht den geneesheer gelukken hem weder bij te brengen. Gisteren echter is de heer D. aan de gevolgen overleden. Verdelging van musschen. In de Over-Betuwe, waar men voor eenige jaren zeer goede resultaten heeft gehad met de verdelging van de huismusch, gaat men daarmede opnieuw beginnen. De afdeeling van de Geld.-Overijs. Mij. van Landbouw heeft besloten, de musschen bestrijding opnieuw ter hand te nemen. Er zijn landbouwers, die voor honderden guldens schade hebben aan door de musschen opgevreten veld gewassen. Vooral de tarwe heeft het moeten ont gelden op sommige perceelen, vooral in de buurt van hoornen en elzeheggon, is de aar ge heel leeggehaald. Een schikking. Aan de rubberfabriek Holland te Velsen zouden de loonen met 10 pCt. verlaagd worden. Indien de arbeiders daar geen genoegen mee namen, zou de fabriek wor den gesloten. In een conferentie tusschen de directie en de organisaties is het tot een compromis gekomen. De fabriek zal dus blijven werken. Dalende prijzen. Het landgoed Ruy- tershove op den Wouwschen weg bij Bergen-op- Zoom, dat enkele jaren geleden voor ongeveer 90.000 verkocht werd en na het aanbrengen van allerlei verfraaiingen, ruim 120.000 gekost heeft, is thans, zegt het „Hbld," bij publieken verkoop ingezet op nog geen 40.000. Lot ér ij wet en kippenvoer. Bij E. v. d. L. te Hoek van Holland heeft de politie beslag gelegd op 80 zakken (400 K.G.) kippenvoer wegens overtreding van art. 1 der Loterijwet. In een der zakken bevond zich, althans zoo luidt de reclame, een bon tegen inwisseling waar van een, bij de partij behoorend, horloge werd verkrijgbaar gesteld. De moordende motor. Dinsdagavond had de motorrijder, de heer van O. uit Kampen, op den weg HoltenRijssen het ongeluk te val len, doordat een hond voor zijn motorrijwiel sprong. Van O. werd ernstig verwond en was geruimen tijd bewusteloos. Na door een arts uit Rijssen verbonden te zijn, werd hij naar het zie kenhuis te Deventer vervoerd. Het vierjarig zoontje van A. Fonk te Ro den is aldaar door een auto overreden en aan de bekomen verwondingen overleden. Oplichter. De Rotterdamsche recherche heeft proces-verbaal tegen den 23-jarigen W. L. uit den Haag opgemaakt. Deze had zich voor eenigen tijd laten insluiten in het perceel Obrecht straat 336 en had toen, behalve andere papieren van waarde, ook een schuldbekentenis gestolen ten namen van zekeren J. R. te Antwerpen. Toen hij het adres van dezen wist, "trachtte hij daar van gebruik te maken en R. op te lichten. Deze werd aangeschreven dat hij als eenige erfgenaam was aangewezen van een overleden familielid, waardoor' zijn overkomst was gewenscht. R. gaf gevolg aan deze uitnoodiging en werd te Rotterdam opgewacht door bovengenoemden L„ die zich voor notarisklerk uitgaf. Samen zouden zij naar den notaris gaan, doch aange zien L. eerst nog naar Gouda moest besloten beiden den volgenden ochtend de zaak af te wikkelen. Des middags verzond L. aan het adres van zijn slachtoffer te Antwerpen een tele gram, luidende Alles in orde, zend dadelijk frs. 1200. De Antwerpenaar, de zaak niet geheel ver trouwend ging bij den genoemden notaris infor- meeren, en deze verklaarde nergens van af te weten. Het gevolg was, dat de oplichter zijn po ging mislukt zag en door de politie in bewaring werd gesteld. In verband met den gepleegden diefstal werd hij naar den Haag overgebracht. Fiscus. Nu we zooveel tegenwoordig met den fiscus te maken hebben, is 't wel aardig te weten wat Fiscus beteekent. Fiscus is eigenlijk een uit biezen of teenen gevlochten mand (ver want met fascis d.i. bos of bundel). Het schijnt dat de Romeinen geldmanden gebruikten in plaats van geldkisten. Althans wij vinden, schrijft het „N. v. d. D." fisci ook gebezigd tot verzen ding van geld, even goed als ter bewaring er van, Vandaar beteekent fiscus ook wel schatkist van den staat d.i. aerarium. Onder de keizers kreeg fiscus de beteekenis van private kas des keizers, waarin ten laatste het aerarium zich oploste. Eindelijk nam het woord ook de be teekenis van de verpersoonlijking der belas tingheffing. Hoendercholera. In Nederland is de hoendercholera wederom uitgebroken. Vermoe delijk worden via België de laatste dagen voor lage prijzen kippen uit Italië ingevoerd,die in het Zuiden des lands voor lage prijzen aan den man worden gebracht. Blijkbaar zijn de ervaringen die men vóór den oorlog met den invoer van hoen ders uit Italië opgedaan heeft, vanweinignut ge weest, en ziet den kippenhouder, om een klein direct geldelijk voordeel te behalen, het groote gevaar voor besmetting met cholera, nog steeds over het hoofd. Zigeuners. In een artikel in de Libre Parole wordt gezegd, dat het aantal der in Frankrijk levende zigeuners op 34.000 wordt geschat. Hoewel ze zeer onbemind zijn, en in het bijzonder door de boeren, als een plaag worden beschouwd, schijnen zij de laatste jaren weinig misdaden begaan te hebben. Het is moeilijk dit volkje over de grenzen te zetten. Veel zigeuners weten niet alleen niet hoe oud ze zijn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2