MEUBELENBijna voor niets. en waar ze geboren zijn ,inaar ze weten ook niet wat eigenlijk hun nationaliteit is. Het zijn va- derlandsloozen, die geen enkel land als zijn onderdanen erkent. De ontsporing van den sneltrein BerlijnKeulen is te wijten geweest aan het feit, dat de trein drie minuten te vroeg de plaats van het ongeluk bereikte. De arbeiders, die ter plaatse de herstellingswerken uitvoerden, moes ten dientengevolge van de spoorbaan vluchten en een hunner kon,wilde hij zijn eigen leven niet in gevaar brengen,een schroef niet meervastdraaien Dit heeft de ontsporing van den trein ten gevolge gehad. Noodlottige brand. Te Shawbridge (Quebeck) is in den nacht van Dinsdag op Woens dag een Joodsch jongensweeshuis afgebrand, waarbij vermoedelijk 12 jongens zijn omgekomen. De jongens werden zoo vlug mogelijk verzameld op de bovenverdieping, waar de oudere jongens beddelakens aaneenbonden, waarlangs zij eerst de kleinen neerlieten van het balcon af en daar na zichzelf in veiligheid brachten. Spoorwegongeluk. Uit Lucknow (Br. Indië) wordt gemeld, dat een ernstig spoorweg ongeluk heeft plaats gehad te Badshangar, een station dicht bij Lucknow. Er liepen twee goe derentreinen op elkaar. Een machinist en een uitkijk zijn gedood, een stoker is zwaar gekwetst. Inbraak in een postkantoor. Te Londen had een brutale inbraak plaats in een hulppostkanLoor in Groswell Road. Toen miss Booth, de assistente die in dit bureau werkzaam is, gistermorgen bij het postkantoor aankwam en de deur wilde openen, werd zij ingehaald door drie mannen, die met haar naar binnendrongen, zoodra zij den sleutel in het slothadomgedraaid. Zij sloten de deur en bedreigden haar met den dood, wanneer zij eenig geluid zou maken. Daarop fouilleerden zij haar. Weldra vonden de indringers de sleutels, waarnaar zij zochten zij openden de safe en namen er 210 pd. st. in bankpapier en zilver uit. Vervolgens bonden zij de assistente en legden haar achter de toonbank waarna zij de deur achter zich sloten en kalm wegwandelden. Toen miss Booth in staat was om zich te bevrijden en alarm te maken, waren de indringers verdwenen. Het merkwaardige is, dat twee jaar geleden in ditzelfde postkantoor inbraak is gepleegd, waarbij 82 pd. st. werd gesLolen. De daders wer den destijds gestraft tot twee jaar gevangenis straf. Laatste Berichten. Op het Poolse he vliegterrein te Pitzig zou gisteravond ter gelegenheid van de militaire sportfeesten een demonstratie worden gegeven van het bommenwerpen uit vliegtuigen.Een der vliegers liet echter een bom vallen, toen hij zich boven de achthonderd toeschouwers bevond. De bom ontplofte te midden van de menigte Tien personen werden op slag gedood Vijftig anderen werden, deels zwaar, deels minder ernstig ge wond, in cle ziekenhuizen van Putlitz, Neu- stadt, Zoppot en Danzig opgenomen. Groote hitte. In Frankrijk schijnt het Warme weder zijn intrede te hebben gedaan. In het Zuiden in de streek van Toulon, heerscht op het oogenblik een groote hitte en zelfs des nachts koelt het zelfs vlak aan de zee, weinig af. In Algiers heeft de hitte tal van boschbrand.en ver oorzaakt, waardoor 75.000 H.A. bosch is verlo- ren gegaan. Op sommige plaatsen staat de thermometer in de zon op 127 en in de schaduw °P 104 graden. Naar beneden gestort. Gistermor gen had te Berlijn een ernstig ongeluk op den Anhalter Bahnhof plaats. In de groote hal van het station wordt op liet oogenblik aan liet dak ge Werkt. Hiervoor was een stellage aangebracht uan de ijzerconstructie van liet dak. Daarop waren gistermorgen 11 uur elf arbeiders aan het werk. Plotseling braken de ladders, waar- °p de hangende stellage steunde. Alle arbei ders stortten omlaag op het middelste perron. Ben van hen kwam op de rails terecht voor uen personentrein die op het punt stond om 'a vertrekken. Onder het publiek, dat op dezen druksten reisdag van het jaar in grooten ge tale aanwezig was, ontstond een verschrikke lijke paniek. Spoorwegbeambten snelden toe °m hulp te verleenen. Men bemerkte echter spoedig, dat deze hulp voor de meeste slacht- °ffers te laat kwam, die bij hun val van een hoogte van 35 M. zware in- en uitwendige kneuzingen hadden opgeloopen. De brandweer zette weldra het station af. De gendarmerie en de brandweer namen de verongelukten op en moest vaststellen, dat vijf van hen onmid dellijk gedood waren. De zes anderen hadden zware been- en armbreuken. Voor het leven van enkele der zwaarge wonden wordt ernstig gevreesd. Waaraan liet °ngeluk is te wijten, heeft men tot dusver niet kunnen vaststellen Omtrent het ongeluk aan den Anhalter Bahnhof wordL nog nader gemeld, dat drie ge bonden op weg naar het ziekenhuis zijn gestor- Ven. Het ongeluk is te wijten aan het feit, dat het ten gevolge van de eigenaardige constructie niet mogelijk was om de balken voldoende door schroeven vast te zetten,waarvoor stalen kabels on kettingen werden gebruikt. Ten gevolge der beweging van de arbeiders kwam de stellage 111 heftige beweging en begaf ten slotte. Op de stellage bevonden zich in totaal 21 werklieden. De Werklieden die niet door het ongeluk getrof fen waren, konden het tijdig zien aankomen en zich gen. Weerbericht. VerwachtingMatige tot krachtigen, later afnemende Z. tot W. wind, betrekkelijk lot half bewolkt, waarschijnlijk eenige regen met kans op onweer, zelfde temperatuur. Verworpen Loonsverlaging. Men meldt ons heden uit Amsterdam Naar aanleiding van het besluit der federatie van zelf standig werkende groepen in het bouwbedrijf) om het loon in die groepen met ingang van 7 Augustus van 67.50 op ƒ60 per week terug te brengen, gelastte de plaatselijke federatie van bouwvak-arbeiders gisteravond een algemeene ledenvergadering. Nadat zoowel voor- als tegen standers van aanvaarden der loonsverlaging het woord hadden gevoerd, werd een schriftelijke stemming gehouden, waarbij bleek dat 118 voor aanvaarden der loonsverlaging en 743 tegen aan vaarden waren De loonsverlaging is dus door de plaatselijke federatie der bouwvakarbeiders verworpen. Braiul in een electrisehe tram. Men meldt ons heden uit Amsterdam. He denmorgen omstreeks half negen, ontstond nabij Sloterdijk door kortsluiting brand in een motor wagen van een Haarlemsche tram, die van Haar lem kwam. De vlammen sloegen weldra onder den wagen uit. DeAmsterdamsche brandweer was inmiddels gewaarschuwd nadat zij het vuur gedoofd had, bleek dat de vloer in den wagen goeddeels was verbrand en de motoren ernstig waren bescha digd. De reizigers hadden tijdig den wagen kunnen verlaten; het rijtuig dat reeds op dood spoor was gereden zal naar de werkplaatsen in Llaar- lem worden teruggetrokken. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 16 Aug. 17 Aug. Londen 11.493/4 11.49''8 Berlijn- 0.25 - 0.241/., Parijs- 20.50 20.34 België- 19.421/2 - 19.327, Zwitserland - 49.071/, - 49.02V2 Weenen- 0.003/8 - 0.003/8 Kopenhagen-55.55 -55.571/2 Stockholm - 67.80 - 68. Kristiania - 44.75 - 44.85 Amerika- 2.5772 - 2.57 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 16 Aug. 17 Aug. Londen - 11.493/4 /11.5078 Parijs - 20.5272 - 20.327, Brussel- 19.45 -19.327, New-York.- 2.571/a - 2.57 Berlijn - 0.257, - 0.25 Zwitserland - 49.127a - 49.- Praag Stockholm -67.90 -68.— Kopenhagen- 55.40 - 55.65 Christiania - 44.80 - 44.80 Weenen- 0.004 - 0.004 Madrid Telegrammen, HET LICHTEN DER „AVARE." HAMBURG, 17 Aug. (draadloos) Met het lichten van het omgeslagenBraziliaansche stoom schip „Avare" is men gistermorgen begonnen, met 't resultaat, dat reeds gisteravond de ge knakte masten en de voorsteven weer boven water uitstaken. Dezen morgen werd het werk hervat. LORD NORTHCLIFFE f. LONDEN, 17 Aug. (draadloos) Heden had alhier de ter aardebestelling plaats van Lord Northcliffe. In de Westminster-Abbey had een herinneringsdienst plaats, die door zeer veel personen uit het openbare levenwerd bijgewoond. NA DE LONDENSCllE CONFERENTIE. PARIJS, 17 Aug. (draadloos) Volgens be richten uit Londen zou de Engelsche regeering besloten hebben, ingeval van staking der stem men in de commissie van Herstel niet toe te laten dat de stem van den voorzitter dezer commissie, die een Franschman is, den doorslag geeft. op een naburige stellage in veiligheid bren- Aangaande het gerucht, dat in zekere kringen de ronde doet, als zou de Londensche conferentie gevolgd worden door een conferentie te Brussel, wordt thans uit Belgiscne officiëele bronnen mede gedeeld, dat dit bericht voorbarig is, daar de omstandigheden, waaronder de Londensche con ferentie een einde nam van dien aard waren, dat alvorens een nieuwe conferentie in het vooruit zicht kan gesteld worden, allereerst de loop der gebeurtenissen moet worden afgewacht. COMMISSIE VAN HERSTEL. PARIJS, 17 Aug. (draadloos) De commissie van Herstel komt heden bijeen de beslissing inzake het moratorium wordt niet voor Vivijdag verwacht. Verder wordt nog gemeld dat Frank rijk, bij een eventueel z.i. onbillijk uitgevallen besluit, eigenmachtig tegen Duitschland zou optreden, om zich de noodige controle te ver schaffen. Leger en Vloot. De „afvloeiing." .Naar de „Tel." verneemt zal de indeeling bij het nieuwe gereorganiseerde leger,endeaanwijzing der voor dienstverlating in aanmerking komende geschieden volgens een „rangschikkingsregeling." De hoofdinhoud daarvan luidt „De rangschikkingsregeling geldt voor alle militairen tot het beroepsperoneel behooren- de, daaronder begrepen de jaarwedde-genie- lende militairen beneden den rang van onder officieren. De- minister van oorlog verstrekt van de wapens en dienstvakken in verband met de behoefte der nieuwe organisatie, een opdracht voor de indeeling. Het beroepspersoneel wordt ingedeeld, naar den maatstaf van bekwaamheid, geschiktheid en dienstijver, in drie groepen t.w. groep 1 zij op wier behoud voor den dienst onvoorwaardelijk wordt prijs gesteld. groep 2 zij, op wier behoud voor den dienst voorwaardelijk wordt prijs gesteld. groep 3zij, die in de eerste plaats voor dienstverlating in aanmerking worden ge bracht. De groepen II en III worden bovendien ge rangschikt in verband met hun al of niet ge huwd of kostwinner zijn. Er zullen commissiën worden benoemd. De eerste commissie (commissie in eersten aanleg) maakt bij het korps de indeeling, in de hiervoren genoemde groepen. Haar werk zaamheden zijn geheim, zoolang deze niet vol tooid zijn. Is de commissie gereed met haar indeeling, dan deelt zij aan de belanghebben den schriftelijk mede, bij welke groep zij zijn ingedeeld. Deze kunnen alsdan binnen veer tien dagen schriftelijk bezwaren inbrengen tegen hunne indeeling. bij de hiervoren ge noemde tweede commissie, welke Levens als „commissie van beroep" zal fungeeren. De commissie in eersten aanleg doet de door haar opgemaakte indeéling en rangschikking toe komen aan de commissie in tweeden aanleg, tevens commissie van beroep. De hierbédoelde tweede commissie wordt benoemd per wapen of dienstvak (voor elk wapen of dienstvak één commissie). De com missie in tweeden aanleg maakt aan de hand van de door de commissie in eersten aanleg opgemaakte indeeling, voor het geheel wapen of dienstvak een indeeling en rangschikking. Deze laatste opgemaakte indeeling, welke dus feitelijk zal inhouden een voorstel van het per soneel, dat bij het nieuwe leger zal worden inge deeld en wie in aanmerking worden gebracht om het leger te verlaten, wordt door deze commissie aan den minister van oorlog toegezonden, welke de eindbeslissing zal nemen. Kerknieuws. Priester-jubilea. Gister vemeldden wij reeds een lange lijst van priester-jubilarissen, ook de volgende Eerw. hee- ren mochten 15 Aug. een jubileum vieren De Zeer Eerw. heer Stekelenburg pastoor te Spanbroek, herdacht zijn 50-jarig priesterfeest, evenals de Z. E. heer J. F. van Delft, oud-pastoor te Bergen. De Z.E. heer A. Ammerlaan, pastoor te Wes terblokker, de Z.E. heer .LIL Thus, pastoor te Sassenheim, de Z.E. heer M.P. Ooms, deken van Alkmaar en de Z.E. heer A. v. Aalst, pastoor te Beemster, vierden hun 40-jarig priesterfeest. Als zilveren jubilarissen kunnen wij nog noemen den Z.E. heer A.G. Rliee, pastoor te Nootdorp en den Z.E. heer H. J. v. Baaren, pastoor te Aker sloot. Het geschenk voor den Bisschop. Rector J. G. Jansen, de leider van het sociale werk in het bisdom Haarlem, heeft den bisschop bekend gemaakt dat voor de Seminarie kapel, de Volksbond en de Vrouwenbond ieder 10.000 aanboden de Hanze 5000 met de belofte dat binnenkort dit bedrag zou vergroot worden, roodat op een bedrag van ruim ƒ30.000 kan ge- zekend worden De opbrengst der schaalcollecte is nog niet bekend. SPORT. Hollandsch Cricketelftal tc Parijs. Een dezer dagen te Parijs gehouden cricketmatch tusschen een Hollandsch elftal, waarin o.m. ook het H.-.D.V.S. lid Vuylsteke meespeelde, en een Fransch team, bleef wegens gebrek aan tijd on beslist. Onze landgenooten behaalden 160 runs. de Fransché ploeg 179 runs. Fin. en Econ. Mededeelingen. De Zuid-Hollandsche Credietvereeniging. Omtrent de catastrofe van de Zuid-Hol landsche Credietvereeniging vernemen wij nader, dat de directie geen surcéance van betaling heeft aangevraagd en ook niet het plan heeft, dit te gaan doen. De aanleiding van de moeilijkheden waarin deze bank die vijftig jaren een bloeiend be drijf is geweest thans verkeert, moet worden gezocht in den run van opvragingen door spaar ders, als gevolg van de verschillende faillissemen ten der laatste maanden. In betrekkelijk korten tijd hoorde men achtereenvolgens van décon fiture bij Marx en Co., Gilissen, de Bank-Associa- tie, Kortenaerbank, Voorschotbank met Winst- deeling, Oranje-Bank, enz. en dit maakte de menschen bang. Toen daarbij nog kwam de val van de Haag- sclie Coop. Voorschot-Veroeniging en Spaar bank, een zusterinstelling, hebben zoovele spaar ders hun inleggingen teruggevraagd, dat de Credietvereeniging vast zat. Deze heeft veel bouwcredieten verstrekt, maar het schijnt ontzettend moeilijk te zijn om van de bouwvereenigingen geleend geld terug te krijgen. Aanzienlijke bedragen, die reeds lang moesten terugbetaald zijn, komen nog steeds niet binnen. Waar dus aan den één en kant op abnor male wijze geld werd teruggevraagd en aan den anderen kant verschuldigde bedragen niet wer den terugbetaald moest de zaak wel spaak loopen Wij hooren, dat een groot aantal stad- genootenuit denkleinen burgerstand, waaronder vele Katholieken, bij deze Bank hun geld in be waring gaven. Zij heeft steeds een goeden naam gehad, wat duidelijk is gebleken, toen eenige maanden geleden de directeur, tie heer Truffino, zijn veertigjarig feest heeft gevierd. „Val." Burgerlijke Stand. Geboren: 15 Aug. Christjaan z.v. II. Brugman en A. in 't Veld, Groenweegjc. Euge- nius Maria z.v. E. Bonefaas en IvlE. Janssen, Gasstraat. G e h u w d 16 Aug. G. J. Post 25 j. en F. Flipse 22 j. Overleden: 15 Aug. Een levenloos kind van A. Foist en M. Oosthoek, Maasdijk. 10. Een levenloos kind van E. Scheepmaker en N. Stuurman, Fabristraat. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 17 Aug. v.m. 9.38, n.m. 10.09. 18 Aug. v.m. 11.02, n.m. 11.32. 19 Juli v.m. 12.19, n.m. 12.43. 20 Aug. v.m. 1.n.m. 1.21. 21 Aug. v.m. 1 37, n.m. 2.10. 22 Aug. v.m. 2.22, n.m. 2.53. 23 Aug. v.m. 3.04, n.m. 3.36. SCHIEDAM, 16 Aug. Aangekomen Duitsch s.s. Werra, kapt. J. Bufsker, ledig van Roller- dam om vaten olie te laden voor Hamburg. Handelsberichten Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 17 Aug. Officieele noteeriug van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46% f 13. Namens de eommissie voor de noteeriag. II. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 17 Aug. Men noteert voor Spiritus 100% f28—. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingve eeniging". Heden f 1.90 per ketel. VEEMARKT DELFT, 17 Aug. Aanvoer: 261 runderen 195 schapen of lammeren, 9 paarden, 188 varkens, 2 vette kalveren, 406 biggen, 74 magere kalveren, 8 geiten of bokken, vette varkens, 2 veulens. Vette koeien le kw. f350550, 2e kw. f200350, kalfkoeien Ie kw. f325500, 2e kw. f 225325, vaarkoeien f 250f 375, 2e kw. f150f250, vette kalveren le kw. f 2e kw. fvette schapen le kw. f2e kw. fweischapen le kw. f2e kw. f vette lammeren le kw. f 1878, weilam- mcren, fmagere varkens le kw f 8 f 20, biggen, f 12f 26, nuchtere kal veren le kw. fSf 18, paarden fl00f400. Rundvleesch per kilo f 1.40f 1.15 f 0.90 vette varkens f f Bote r. Aanvoer 2/s 163/8 en 9 16 wegende te zomen 4350 kilo. f2.25 a f2.50 per kilo. Advertentlën. GETROUWD W. G. J. BOER en B. G. H. AALDERS. De Heer en Mevrouw BOER- Aalders betuigen, ook namens wederzijdsche familie, hartelijk dank voor de bij hun huwelijk ondervonden belangstelling. Schiedam Oldenzaal 17. 8. '22. 6697 15 GETROUWD WIM BONGERS en SUZANNA CORNELIA VAN DER HEIJDEN, die. mede namens wederzijdsche familie bedanken voor de zeer vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Schiedam, 17 Augustus 1922. Groote Markt 6. 6946 12 een Slechts enkele dagen buitengewone opruiming van partij Stoelen, Tafels, Spiegels, Linnenkasten, Leermeuble- menten, Gobehnmeublem., Theekastjes, Boekenkasten, Schilderijen, partij witlak ijzeren 2 persoons Ledikanten. Reuzenkoopjes, moet weg. Simonstraat 44b, nabij de Sclhekade. Rotterdam. Tel. 12800. FLORAwij rusten nietwij pau seeren nietwij zijn onvermoeid voor U bezigvan af Vrijdag a.s. DE GEWELDIGE INZET. „THE DIAMAND QUEEN". De meest buitengewone, sensationeelste Seriefilm welke wij ooit vertoonden. In de hoofdrol de ge liefde Actrice EILEEN SEDWICK. de partner van EDDIE POLO, bekend uit de Succes Seriefilm ,.De Ciraiskoniug". 6949 30

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 3