DAGBLAD VOOR SCHIEDAM T 45ste Jaargang. Zaterdag 19 Augustus 1922. No. 13418. Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Abonnem enten per 3 maanden 2.per week 15 post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Postbus 39. cent, franco per Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Bij besluit van Gedeputeerde Staten van 7/17 Augustus 1922. B. no 3407 (le afd.) G.S. no. 155 is aan BURGEMEESTER EN WETHOU DERS VAN SCHIEDAM vergunning verleend tot het oprichting van eene inrichting tot hout bewerking, gedreven door 5 electromotoren ttiet gezamenlijk vermogen van I8V2 P-K. in het Perceel Korte Haven 35, kadastraal bekend Sectie C. no. 1226. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Waken bekend, dat, in verband met uit te voeren reparaties aan de westelijke deur van het binnen- hoofd der Buitensluis te Schiedam, te beginnen Wet 7 September a.s. gedurende de tijden dat bet hoog water is door genoemde sluis tot nadere aankondiging niet geschut kan worden. Gedurende de laagwnterperioden zal even als gewoonlijk de doorvaart zonder schutten kunnen plaats hebben. KEURINGEN. Ter Algemeenc kennis wordt gebracht, dat de gewone Rijkskeuringen van tot dekking bestem de hengsten in het najaar van 1922 voor Zuid- Holland zullen worden gehouden te Rotterdam op 21 September 1922, te Gorin- chem en Dordrecht op 22 September 1922, en te Middelharnis op 23 September 1922. Inschrijvingsbiljetten voor de keuringen wor den verstrekt door den Secretaris der Provinciale Hegelingscommissie, den heer J. C. Roodzant Kzn., Valkenboschlaan 40 te 's-Gravenhage. Buitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. De Britsche .regeering heeft gisteren aan het Duitsche gezantschap te Londen het volgende gemeenschappelijke antwoord der geallieerden °p de Duitsche nota van 14 Juli doen toekomen ,,Met betrekking tot de betalingen in contan ten, welke Duitschland krachtens art. 3 en 4 der financieele bepalingen van het vredesver drag verschuldigd is, zijn de geallieerden voor nemens, de betaling van twee millioen pd. st. Welke op 15 Augustus vervalt, binnen vier Weken na dien datum op te eischen. Zij zijn voorts voornemens, van dien dag af de over- eenkomst van 10 Juni 1921 op te zeggen en happen te doen, om elk afzonderlijk met de Duitsche regeering een overeenkomst te tref fen in zake de betaling van alle bedragen, Welke Duitschland op grond van de financi ële bepalingen verschuldigd is. Deze overeen komsten zullen ter goedkeuring aan de Com- Wissie van Herstel worden voorgelegd." Het Wolffbureau merkt hierbij op, dat, wat de betalingen aan de verrekenbureaux betreft, vóór midden September van de Duitschers geen betalingen in contanten worden geëischt. De Commissie van Herstel deelt nog nader Wede, dat zij gister in voltallige zitting besloten heeft aan haar lid Sir John Bradbury en aan den Voorzitter der garantie-commissie, Mauclére, op Ie dragen naar Berlijn te gaan, teneinde daar bij de Duitsche regeering eenige onmisbare inlich tingen in te winnen. De heeren zullen heden vertrekken en eenige dagen te Berlijn blijven, waar zij waarschijnlijk Hermes en Bergmann zullen ontmoeten. Door deze procedure zullen de besprekingen Wet de Duitsche regeering worden bespoedigd, en zullen zij extra bijdragen om een eenstem mige beslissing van de Herstel-commissie in zake het antwoord op het Duitsche verzoek °W een'moratorium mogelijk te maken. RUSLAND. De Sovjet-regeering heeft den twaalfden dezer een decreet uitgevaardigd, volgens hetwelk voortaan in Rusland alle vereenigingen weer borden toegelaten. Het decreet bestaat uit een ëroot aantal artikelen, waarn de nadere juridisch wjzonderheden omtrent dit besluit zijn vastge- egd. Een van de meest belangrijke punten van et decreet is wel, dat een vereeniging door de regeering alleen dan mag worden ontbonden, Waneer het doel dezer vereeniging is gericht egen de Sovjet-regeering. HONGARIJE. Het „Journal des Debats" verneemt uit Boe- ;lPesI, dat de Hongaarsche regeering de drie J°Ugste lichtingen voor den tijd van zes maanden ëft opgeroepen, onder voorwendsel hun af te whten voor de handhaving van de binnenland- c e orde, wanneer zulks eventueel noodzakelijk sch Z^n' ^en Begrijpt niet waarom de Hongaar- che regeering dit besluit heeft genomen, nu er voor den arbeid op de velden zooveel werk krachten noodig zijn. OOSTENRIJK. De Oostenrijksche sociaal-democratie verlangt dat, nu het door de Oostenrijksche regeering tot de geallieerden gerichte verzoek in zake het verstrekken van een leening groot 15 millioen pd. st. is afgewezen, alle buitenlandsche valuta's welke zich in Oostenrijk in particulier bezit be vinden, in beslag zullen worden genomen. Men verwacht, dat de partij binnenkort een desbe treffende actie zal beginnen. BEIEREN EN IIET RIJK. De Beiersche coalitiepartijen hebben gisteren een gemeenschappelijke zitting gehouden, welke door vrijwel alle ministers werd bijgewoond. Op deze beraadslagingen, die tot laat in den avond duurden, volgde een kabinetszitting. Het kabi net heeft besloten aan de rijksregeering mede te deelen dat het de punten waaromtrent men het in Beieren nog niet eens is kunnen worden nader met de rijksregeering wenscht te bespreken Ofschoon het Beiersche kabinet zich heeft neergelegd bij het besluit van de coalitiepartijen om nieuwe onderhandelingen met de rijksregee ring in *te leiden, heeft graaf Lerchenfeld, de Beiersche minister-president, geweigerd nog maals als onderhandelaar op te treden. Een uit andere Beiersche ministers bestaande commissie is zooals gemeld reeds naar Berlijn vertrokken. IERLAND. De campagne van de Zuid-Iersche nationale strijdkrachten wordt voortgezet. Het schijnt dat er nog maar een kleine bende van liard- bedreigde „ongeregelden" in het veld is, die weinig kans heeft om te ontsnappen uit de heu velen van West-Cork, waarheen zij gevlucht is: Alle wegen die leiden naar hun sterkten worden krachtig bewaakt. In groot aantal sluiten zich de vrijwilligers aan bij het nationale leger. Het is thans het algemeene gevoelen in den lande, dat het platteland vrijwel bevrijd is van de bedreiging door de opstandelingen en dien tengevolge spreken de menschen zich steeds krachtiger uit voor de voorloopige regeering. De Valera is gevlucht naar een verwijderd dorp in Cork, waar hij ziek ligt. Lieden die hem kortgeleden hebben gezien, zeggen, dat hij van uiterlijk sterk veranderd is. Hij is een gebroken man, vermoeid en terneergeslagen hij heeft geen zin meer in een voortzetting van den strijd. Aan het testament van Griffith heeft men een afscheidsbrief gehecht gevonden, door dien leider gericht aan het Iersche volk en geschreven op een tijdstip, dat zijn leven door de opstande lingen werd bedreigd. Die afscheidsbrief of boodschap luidde als volgt „Zegt aan het Iersche volk, dat het vasthoude aan het verdrag (met Engeland). Dat is een natio nale noodzakelijkheid en een oplossing van de economische quaestie. Groet van mij het Iersche volk en mijn vrienden en collega's." DE MORATORIUM-KWESTIE. Volgens het „Journal" heeft de commissie van herstel gisteravond een officieuze bijeen komst gehouden, waar het zenden van een missie naar Berlijn in beginsel zoo goed als gere geld is. De missie moet zich ter plaatse reken schap geven van sommige elementen van den toestand. De „Etoile" Beige deelt mede, dat de Belgische afgevaardigde in de commissie van herstel tegen het verzoek van Duitschland een moratorum zal stemmen. Het blad meent zich niet te vergis sen, wanneer het zegt,dat de commissie na de ver werping van het moratorium betalings-facilitei- ten zou kunnen toestaan voor den Augustus- termijn. De „Gaulois" zegt, dat als er over een week geen overeenstemming in de commissie van her stel is bereikt, dit niet zegt, dat er dan geen directe besprekingen tusschen Parijs en Berlijn geopend zullen worden. De „Figaro" zegt, dat een nieuwe koers in de Fransche politiek jegens Duitschland zich dui delijk afteekent en ,,'Oeuvre" schrijft de af zonderlijke actie van Frankrij^,, waarover veel gesproken is, zou wel eens niet dreigend tegen over Duitschland kunnen zijn. Poincaré schijnt intusschen niet veel van een compromis te willen weten. In geen geval, zegt de „N. R." Crt." zal de re geering zich met minder vergenoegen dan Poin caré in de laatste te Londen aangeboden nota als productive panden, voorwaarden voor een moratorium, heeft opgesomd. Dit schijnt neer te komen op een heffing van 26 procent van de waar de van den Duitschen uitvoer en de inbeslagne ming voor de kas der vergoeding van de belas tingopbrengst in een deel van het bezettegebied Dit op zicb zelf is al een concessie, vergeleken met Poincaré's oorspronkelijke eischen. Als de commissie van herstel niet deze panden, waar Lloyd George tegen is, noch overeenkomstige wil toestaan, krijgt Frankrijk de handen vrij. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Volgens het „Journal" zal het dan aanstonds het Roerbekken laten bezetten. Dit wordt als de eenvoudigste zaak der wereld voorgesteld. Op de reserves behoeft daartoe geen beroep gedaan te worden. De noodige soldaten zijn in de buurt. De uitgangen en knooppunten behoeven slechts bezet te worden, waarbij wordt opgepast, dat het economische raderwerk, waarvan de Fran- schen nut verwachten, niet geschonden wordt. Echter is het nog de vraag of men met mili taire sancties zal beginnen. De „Echo de Paris" spreekt van bestendiging van de militaire be zetting der bruggehoofden, zoo lang de omstan digheden dien veiligheidsmaatregel noodig ma ken, evenals van economische bezetting van de Linker Rijnoever en de uitgangen van het Roer gebied zoo lang Du'tschland zijn verplichtingen niet nakomt. Op het oogenblik oriënteert zich Frankrijk's politiek jegens Duitschland in een andere richting en wel in die van directe onder handelingen over de noodige panden. Wel schijnt het bericht over de aanraking van een Duitsch met een Fransch consortium met medeweten der regeeringen, voorbarig, maar deze methode schijnt kans van slagen te hebben. FRANKRIJK EN AMERIKA. Uit Washington meldt Reuter Er is geen voortgang gemaakt in de bespreking tusschen ambtenaren van de schatkist en Parmentier, den Franschen afgezant, nopens de terugbetaling van de Fransche schuld aan Amerika. De Ame- rikaansche uitnoodiging aan Frankrijk om een vertegenwoordiger te zenden, ten einde te onder handelen over de fundeering van de schuld, is opgesteld in de meening, dat die afgezant ge machtigd zou zijn, uiteen te zetten, hoe Frankrijk zich voorstelt, aan zijn verplichtingen te voldoen, terwijl Parmentier alleen in staat is, cijfers te verstrekken nopens den financieelen toestand van Frankrijk, die ook uit andere bron zijn in te winnen. Een reeks van vruchtelooze besprekingen is ermee geëindigd, dat Parmentier naar Parijs is teruggeroepen. Hij heeft beloofd, eind September naar Washington terug te keeren. VATICAAN EN ITALIË. Sinds 1870 was het geen gebruik meer, dat binnen het Vaticaan Italiaansche onderschei- dingsteekens werden gedragen. Zell's tijdens den oorlog bracht de etiquette mee, dat officieren, die door den Paus in audiën tie ontvangen werden, hun Italiaansche medail les thuislieten, ofschoon decoraties, toegekend door staten, die met Italië in oorlog waren, wel binnen de muren van het Vaticaan gedragen konden worden. Thans schijnt men met deze usance gebroken te hebben. Eenige dagen geleden toch heeft de koning van Italië het grootkruis der orde van St. Mauritius en St. Lazarus toegekend aan kardinaal Cagliero. Dit is de eerste maal, dat een kardinaal een Italiaansche decoratie heeft aangenomen en het is zeer onwaarschijnlijk dat kardinaal Cagliero de decoratie aanvaard zou hebben zonder eerst 's Pausen verlof daartoe te vragen. Men verwacht daarom, dat nu spoedig weer het dragen van Italiaansche decoraties in 't Vaticaan openlijk zal zijn toegestaan. Reeds wordt gemeld, dat de Paus mgr. Pizzar- do, onderstaatssecretaris van staat, heeft opge dragen, de kwestie te onderzoeken, die, ofschoon op zichzelf onbelangrijk, vaak aanleiding gegeven heeft tot een gevoel van onbehagen tusschen liet Vaticaan en het Quirinaal. AMERIKA. Uit Washington verluidt Harding zeide in zijn in het Congres uitgesproken rede over de stakingsconflicten in de Vereenigde Staten, dat zoowel de rechten van de werkgevers als van de werknemers om hun zaken te leiden erkend moeten worden. De betreurenswaardige „oorlog met vakvereenigingen" heeft doen zien, dat een nationaal onderzoek naar de wijze, waarop de mijnindustrie geleid wordt, dringend noodzake lijk is, ten einde voorstellen te kunnen doen, welke verbetering in den huidigen toestand kunnen brengen. Harding stelde voor, een re- geeringscommissie te benoemen, welke advies zal uitbrengen aangaande een billijke regeling der loonen en arbeidsvoorwaarden. ALLERLEI. In de spoorwegwerkplaatsen te Petrograd is onlangs voor het eerst 11a de revolutie weer een locomotief vervaardigd. De kosten daarvan be dragen 75 milliord roebel. d'Annunzio heeft het bewustzijn herkregen. In den afgeloopen nacht heeft hij zijn familiele den herkend. B i a a e b is a 1 Tabakswet. De minister van financiën, gelet op art. 8a der gewijzigde Tabakswet (St. bl. 1921 110. 712) brengt ter kennis van belanghebbenden en van de ambtenaren der accijnzen, dat tot verbruik bereide tabak nog tot 1 November a.s. in het vrije verkeer niet voorzien van zegels zal mogen worden verkocht, te koop aangeboden, afgeleverd of ten verkoop in voorraad gehouden, voor zoo ver aannemelijk kan worden gemaakt, hetzij dat daarvan volgens art. 83 dier wet aangifte bij den ontvanger is gedaan, hetzij dat daarvan na het in werking treden der wet de accijns is betaald. De inspecteurs der accijnzen zijn tot dien datum bevoegd maatregelen te treffen, waardoor het vervoer van de hervorenbedoelde tabaksfabrikaten met een door de ontvangers der accijnzen af te geven geleibiljet mogelijk wordt gemaakt. Binnen den hiervorengenoemden termijn blijtt de losse verkoop van sigaren ook uit van zegel voorziene verpakkingen van 25, 50 en 100 stuks en voor zoover wettelijk toegelaten in verpakkin- hen van 250 stuks, algemeen geoorloofd, mits het op de verpakking voorkomende belasting zegel, dadelijk nadat die verpakking ledig is, wordt vernietigd door verwijdering van het zegel of althansvandat gedeelte,waarop de klein handelsprijs voorkomt. De hierbedoelde sigaren mogen echter niet door kleinhandelaren buiten de van zegel voorziene verpakkingen in voorraad worden gehouden. Het vorenstaande geldt ook voor verkoop op markten, enz. en door fabrikanten, winkeliers die ontheffing hebben gevraagd of verkregen van het bepaalde bij art. 23, tweede lid, en art. 40 der Tabakswet, ook al mocht hun in de be schikking, waarbij ontheffing is verleend de verplichting zijn opgelegd om sigaren niet anders dan stuksgewijs gezegeld te verkoopen of in voorraad te hebben. De bestaande regeling be treffende voorraden van marktventers en ver voer van ongezegelde tabaksfabrikanten naar en van de markt blijft tot 1 November a.s. ge handhaafd. Zij, die van deze gunstige bepalingen misbruik zouden maken, zullen daarvan worden uitge sloten, ongeacht de verder tegen hen te nemen maatregelen. (St.ct.) Reizen naar Relgie. In verband met het bericht over het vervallen van de bepalingen omtrent collectieve paspoorten voor reizen naar België deelt het Belgische ge zantschap mee, dat voor Nederlanders z.g. familiepassen (voor man, vrouw en kinderen beneden 15 jaar) voor België geldig zijn. De Rijnsleepvaart. De staking neemt volgens de „N. Rott." voor de reeders een steeds gunstiger verloop. Dagelijks vertrekken meerdere booten van Rotterdam en worden de schepen successie velijk opgeruimd. In Dordrecht, alwaar zich in de eerste tweeweken der staking vele schepen opgehoopt hadden, is van abnormale toestanden haast niets te bespeuren. In Rotterdam liggen nog vele geladen sche pen boven de Maasbruggen waarvan een zeer groot aantal door de ontvangers, met het oog op den steeds dalenden markenkoers, opzet telijk teruggehouden wordt. Zelfs is het reeds geschied, dat schepen hier weder zijn gelost en de ladingen hier verkocht worden. Graan- en beurtschepen sleepen eveneens prompt opwaarts. Niettegenstaande dit alles ziet zich de Duit sche industrie genoopt de zeebooten naar Duitsche Noordzeehavens te dirigeeren. In de laatste dagen werd een groot aantal erts en kolenbooten naar de Duitsche Noordzee havens gedisponeerd, zoo ook heden weder de zeer groote ertsbooten „Blossom Heath" en „Dagfred." Bezuiniging. Onder dit hoofd is in het blad van gister een bericht ontleend aan het orgaan van den Bond van ambtenaren bij departemen ten van algemeen bestuur, volgens hetwelk de tijdelijke voorzitter van den raad van ministers een commissie zou hebben ingesteld om de re geering van advies te dienen over bezuinigings maatregelen van algemeenc strekking. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt naar aanleiding daarvan Van de „instelling van een commissie" kan moeilijk sprake zijn. Het geldt hier onderling overleg tusschen verschillende departementen, dat op de gebruikelijke wijze wordt bevorderd door de aanwijzing van vertegenwoordigers van die departementen. Tallooze dergelijke inter departementale commissies zijn werkzaam en gewoonlijk met veel succes. Esperanto. Te Nijmegen zal van 19 tot 23 Augustus een internationaal R.-.K. Esperantisten Congres worden gehouden. Een paar keer zal onder de H. Mis waarmede de dag wordt aangevangen een predikatie in Esperanto worden gehouden. Samenwerking van de organisaties van spoorwegpersoneel Op uitnoodiging van den Bond van ambtenaren in dienst bij de Nederlandsche Spoorwegen, zijn vertegenwoordigers van de Nederlandsche ver- NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1