DE AMERIKAAN. OMGBLMD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. 45st« Jaargang. Dinsdag 22 Augustus 1922. No. 13420. Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag ..„toegezonden. Jnc^gokostfin^vprclen berekend. Buitenlandsck Nieuws. DE MORATORIUMKWESTIE. Uit Berlijn wordt gemeld Inzake de heden begonnen onderhandelngen met de afgevaardigden der commissie van her stel bepleiten de democratische bladen een af wachtende houding. De „Germania" acht overeenstemming slechts te bereiken als zuiver economische factoren als grondslag voor een vergelijk worden gekozen. De rijksregeering zegt het blad zal tot elke schikking, die Duitschland geen economische onmogelijkheden oplegt, haar medewerking ver- leenen. De ,,D. A. Ztg." schrijft Om te betalen moet Duitschland kunnen leven en om te leven moet het kunnen voortbrengen. Wil men betaling van Duitschland, dan mag men het geen z.g. „pro ductieve panden" afnemen, doch moet het een „productief pand" geven, n.l. het vermogen om meer te produceeren dan het verbruikt. De „Tagliche Rundschau" wekt het Duitsche volk op tot „samenwerking van de onafhankelij- ken tot de Duitsch nationalen" onder uitsluiting van de bekende onruststokers van rechts en links. NA DE LONDENSCHE CONFERENTIE. Uit Rome verluidt De minister van Buitenlandsche Zaken, Schan zer, verklaarde bij zijn aankomst aan het station aan journalisten, dat men niet van een breuk in de Entente kan spreken, daar deze wordt bij eengehouden door het algemeene politieke pro bleem. Het feit dat men te Londen geen over eenstemming heeft verkregen, heeft er toe bij gedragen, dat het probleem wordt opgehelderd en het programma voor een nieuwe conferentie wordt voorbereid. Schanzer zeide voorts, dat Engeland bereid is om voor de in October ver vallende rente der Italiaansche schuld uitstel te verleenen. Hij verdedigde de moreele juistheid van schrapping der schulden, daar de geal lieerden anders ook van elkander vergoeding voor de verliezen aan menschenlevens zouden kunnen eischen. Italië is bereid om de Grieken en Turken met elkander te verzoenen. Schanzer verklaar de, dat hiervoor een conferentie te Venetië wordt voorbereid, waaraan slechts de gealli eerde hooge commissarissen en niet de ministers van Buitenlandsche Zaken zullen deelnemen. De Italiaansche minister van Financiën, Ba- ratore, verklaarde op zijn doorreis te Turijn, aan een vertegenwoordiger der „Corriere d'Ita- Üa," dat Italië te Londen alles heeft verkre gen, wat het zich heeft voorgenomen. Wij vertrokken zeer optimistisch van Lon den en dit optimisme wordt volkomen beves tigd door telegrammen uit Londen over den verderen gang van zaken. FRANKRIJK'S STANDPUNT. Poincaré is gister herkozen als voorzitter van de Generale Staten van het departement van de Maas en heeft naar aanleiding daarvan de vol gende belangrijke toespraak gehouden.Hij begon met over imperialistische bedoelingen en revolu tionaire verlangens tezeggen: „Frankrijk is onge twijfeld in zijn sociale samenstelling een van de landen, welke het minst zijn blootgesteld aan ondoordachte bevliegingen" .en toonde daarop 'net cijfers aan, dat de daling van de mark al leen te wijten is aan de koortsachtige emissies van de Rijksbank en aan de kapitaalvlucht in Duitschland. ITij eischte een regeling van het vraagstuk der geallieerde schulden en verklaarde 2 Te gemakzuchtig om op een bal mee te dan sen, zoude hij rotsen zijn overgekloinmen om een buffel te kunnen dooden. Toen derhalve, "a een partijtje écarté, hetwelk hij in een club te Parijs met een toevalligen bekende, den graaf Musso Denella, een Corsikaan, speelde, deze hem u'tnoodigde op zijne goederen op wilde scha- Pen te komen jagen, had hij het aangenomen en gedurende de drie weken, welke den dag, waar- °P wij hem ontmoet hebben, voorafgingen had tdj zich naar hartelust aan zijne geliefkoosde bezigheid overgegeven en Corsica in alle rich- r'"gen doorkruist, maar niet gezien, wat hij zoo gaarne gewild had eene vendetta met alles wat er bij te pas komt. Nu bevond hij zich we der te Ajaccio op den terugweg naar Frankrijk <m hij was onvoorziens betrokken geworden in °ene zaak, welke hem veel bekommernis ver oorzaakte, niet voor hem zelf, maar voor een jong meisje, dat hij op het eiland ontmoet had. Het landgoed, grenzende aan dat van zijn §sstheer, in de schoone vallei der Gravonne,be oeden de onmetelijke kastanje- en beukenwou- en van Bocognano, behoorde aan eene familie, Welke den meest geliefden en vereerden naam daarbij „De voornaamste voorwaarde voor deze regeling is, dat men niet tracht de schuldvan het verantwoordelijke Duitschland gelijk te stel len met de schulden van de landen, die in den oorlog hebben samengewerkt en wier volledige financieele samenwerking noodzakelijk voort sproot uit de militaire samenwerking." Hij ein digde met te zeggen „Wij zijn eenvoudige menschen, die in hun werk gestoord zijn en ruw weg aangevallen zijn, wier geboortegrond ver woest is, en wenschen in vredestijd onze dagtaak te mogen hervatten en andere volken te mogen helpen in hun pogingen tot herstel.Wij wenschen vrienden te blijven met onze vrienden en met onze vijanden vreedzame en hoffelijke, betrek kingen te hervatten, maar wij eischen dat de schade hersteld wordt en dat zal geschieden." DE NOTA VAN BALFOUR. De Matin" dringt aan op het beleggen te Parijs van een conferentie tusschen Frankrijk, Italië, België, Polen, Tsjecho Slowakije, Roe menië, Zuid-Slavië ten einde gemeenschappelijk een antwoord op de nota van Balfour op te stellen. ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Uit Moskou wordt gemeld, dat de waarnemen de sovjet-commissaris voor buitenlandsche za ken officieel heelt voorgesteld, dat Estland Letland, Finland en Polen te Moskou een ont wapeningsconferentie zullen beleggen. De com missaris heeft tevens het voorstel gedaan om afzonderlijk met Finland te beraadslagen, als al de andere staten eventueel zullen weigeren om aan deze conferentie deel te nemen. BEIEREN EN IIET RIJK. De te Berlijn gevoerde onderhandelingen met de Beiersche afgezanten hebben tot overeen stemming geleid. De Beiersche ministers zijn naar Munchen teruggekeerd om hun regeering rapport uit te brengen. OOSTENRIJK. Uit Praag verluidtDe Oostenrijksche bonds kanselier Seipel had gister om ongeveer een uur het eerste onderhoud met president Masaryk, Naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, hebben deze besprekingen hoofdzakelijk ten doel, de politiek van Oostenrijk, welke tot dus ver op hulp van de zijde der geallieerden en van den Volkenbond gericht was, te wijzigen, en nauwere aansluiting bij de naburige staten te zoeken. Een scherp omlijnd program is niet opgesteld, doch het staat vast, dat de verdee ling der Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie en de onmiddellijke aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland geen punten van bespreking zullen uitmaken. Het betreft veeleer uitsluitend het inslaan van een nieuwe riohting door Oosten rijk op economisch en politiek gebied, nauwere aansluiting bij de naburige staten en nauwere samenwerking tusschen het bankwezen, de in dustrie en den landbouw van Oostenrijk en Tsjecho-SIowakije. Met betrekking tot het Tsjecho-Slowaak- sche crediet van 500 millioen kronen aan Oos- tenrijk wordt van Oostenrijksche zijde verze kerd, dat reeds tijdens de onderhandelingen over het eerste crediet van 500 millioen kro nen besprekingen zijn aangeknoopt. De onderhandelingen loopen dus voorname lijk over economische en financieele onder werpen, en staan dus slechts in indirect ver band met politieke vraagstukken. droeg op Corsica, dien van den beroemden pa triot en vrijheidsheld Pasquale Paoli. Dit jonge meisje en haar broeder waren de laatste vertegenwoordigers van dat doorluchtig geslacht. Graaf Musso Danella, voogd der jonge lieden, die reeds vroeg wees waren geworden, had Barnes uitgenoodigd met hem een bezoek te brengen aan Marina, onlangs terug gekomen van eene Italiaansche kostschool welke zij had verlaten om eene ontmoeting te hebben met haar broeder, die officier was bij de Fransche marine en na een afwezigheid van drie jaar op Corcica terug werd verwacht. „Zij gaat niet weer naar school zij schrijven, dat zij haar niet terug willen hebben," zeide de graaf, terwijl ze de olijvenlaan doorgingen naar liet kleine huis, hetwelk cr met zijn laag, plat dak uitzag, gelijk de meeste ouderwetsche ge bouwen op Corsica. „Inderdaad Waarom vroeg Barnes. „Wel, zij toont zich te veel eene Corsikaan- sche. Zij is te onafhankelijk. Zij loopt weg uit het huis om Gester te Florence te gaan hooren zingen. Zij heeft haar teekenmees ter met ik weet niet welke wraak bedreigd, indien hij iets aan eene schilderij durfde veranderen weikei zij vol tooid had. De professor heeft mij het stuk gezonden, ge lijk het was, zonder eenige verbetering, maar met zijn beklag cr bij. Ik heb het eenvoudig naar het salon te Parijs gestuurd en toen het eene eervolle vermelding verkreeg, heb ik den brief IERLAND. Met den va! van Bandon en Dunmanway in het graafschap Cork zijn de nationale troepen thans in het bezit van alle belangrijke steden van Cork tot Donegal. Dit wil zeggen, dat de krijgsverrichtingen feitelijk afgeloopen zijn en dat het herstel van de verkeersmiddelen tusschen de verschillende deelen des lands zonder veel verwijl kan worden tot stand gebracht. De ongeregelden zijn teruggetrokken in de bergen en nemen, naar men verzekert, hun toevlucht tot een taktiek van voortdurende kleine aanval len, maar dit kan den toestand in hoofdzaak niet veranderen. Gister zijn vier gevallen gemeld van het in hinderlaag vallen van nationalistische troepen. In drie van deze gevallen leden de natio nalisten verliezen, doch in het vierde konden zij dekking zoeken en beantwoordden zij met zoo'n kracht en vastberadenheid den aanval der ongeregelden met bommen, kanon- en geweervuur, dat de aanvallers op de vlucht sloe gen. GRIEKEN EN TURKEN. De Britsche regeering heeft te Parijs en Rome doen weten, dat zij in beginsel instemt met liet advies der hooge commissarissen van de entente te Constantinopel om een preliminaire gedachten- wisseling tusschen Grieken en Turken te Venetië te doen plaats hebben onder auspiciën van de entente. De Engelsche bladen zien niet zeer veel heil in deze bijeenkomst en de „Daily Telegraph" zegt, dat het goed is, dat Lloyd George zoowel de ge allieerden als de Turken gewaarschuwd heeft, dat wanneer de voorstellen van verleden Maart thans niet aangenomen worden, ze als verval len beschouwd zullen worden en dat Engeland dan zijn eigen weg zal gaan. De „Daily Telegraph vindt, dat die voorstellen van Maart te gunstig zijn voor de Turken. AMERIKA. De president van de Amerikaansche Federa tion of Labor, Gompers, verklaarde, dat liar- ding's rede in het congres de moeilijkheden der industrieele situatie heeft doen toenemen. Zijn federatie zal er zich tegen verzetten, dat de wet gevende macht-Harding's plan ten uitvoer brengt nl. dat de Railway Labour Board wordt gemach tigd om zijn beslissingen op te dwingen, of dat aan de federale regeering wordt toegestaan om over vergrijpen tegen niet-aangeslotenen te oor- deelen. Gompers noemde de voorstellen een po ging om de hulpbronnen van Amerika in handen van het kapitaal te brengen en verklaarde ook dat het adres van Harding niet op het goede oo- genblik kwam, omdat de mijneigenaars, die on derhandelingen voerden zich daarna minder toe geeflijk betoonden tegenover de eischen der arbeiders. ALLERLEI. De Amerikaansche Senaat heeft met 58 tegen 25 stemmen het tarief-wetsontwerp, dat door de regeering was ingediend, aangenomen. Het ontwerp voorziet in vele hooge invoerrech ten. De behandeling in den Senaat heeft vier maanden geduurd. Thans zal het ontwerp wor den onderzocht door een gemengde commissie samengesteld uit delegaties van het Huis en van den Senaat. Het Engelsche eerste lichte kruisers es kader vertrok gister naar de oostzee, om de havens Riga, Memel, Dantzig, Helsingdors, Stockholm en Kopenhagen te bezoeken. De derde zoon van koning George maakt de reis mee. i van den Italiaan in het vuur geworpen. „Eene eervolle vermelding op eene tentoon stelling te Parijs een schilderstuk van een jong meisje riep Barnes ongeloovig uit. „Ik denk, dat het meer was om het onder werp en niet om het werk zelf, want het was heel eenvoudig haar eigen portret, hetwelk zij geschilderd had." Zij traden het huis binnen en Barnes het. origi neel der schilderij ziende, verzonderde zich, dat het afbeeldsel, hoe middelmatig het ook mocht geweest zijn, de gouden medaille niet verworven had. Toen het jonge meisje, dat er in hare Pa- rijsche kleeding uitzag als eene schoone van het Oude Griekenland, opstond om hen te verwel komen, werd de Amerikaan getroffen door de onberispelijke zuiverheid harer vormen, even volmaakt als de lijnen van haar gelaat, welks schitterende zuidelijke schoonheid nog verhoogd werd door eene bijna ongelooflijke beweeglijk heid van uitdrukking. Zij deed tegelijkertijd denken aan eene Julia en aan eene lady Macbeth, beide verwonder lijk schoon en beiden Marina Paoli Barnes "wist geen betere uitdrukking te vinden voor het gevoel dat hem bezielde dan het woord „angst wekkend." Hij had gelijk, wat hemzelven betrof ten min ste, want zij boezemde hem inderdaad schrik in, "iet alleen, toen hij haar voor de eerste maal zag, maar ook in het vervolg. Toen Barnes haar werd voorgesteld, ver- -De „Roelj" meldde, dat Trotzky naar Duitschland was vertrokken via Eydtkuhnen aan de Duitsch-Litausche grens, liet persbureau van de Sovjet-legatie te Berlijn verklaarde aan den correspondent van de Matin", dat het bericht onjuist is. Te Berlijn is gister een Duitsch-Engelsche vredesbetooging gehouden, door de wederzijd- sche vakvereenigingen en arbeiderspartijen op touw gezet. De kelnerstaking te Leipzig, die de a.s. jaarmarkt in de war dreigde te sturen, is gister opgeheven, na 7 weken te hebbei^,geduurd. De berichten over den toestand van d'An- nunzio blijven bevredigend. Hindenburg is Zondag te Milnchep aange komen. Er bestaat in Beieren zeer veel belang stelling voor den Hindenburgdag. Hindenburg logeert bij von Kahr. Wolff meldt nader, dat Hindenburg gister ochtend door de studenten gehuldigd is daarna zou hij een bezoek brengen aan ex-prins Leopold, de rijksweer schouwen, een plechtige bijeen komst van de vaderlandsche vereenigingen bijwonen en ten slotte deelnemen aan een feest van de hoogeschoolvereeniging der Duitsche kunst in het Kuenstlertheater. Gister zijn reeds eenige incidenten voorgevallen Uit Sydney (Nieuw Schotland), Het ge heele personeel van de pompen en het verdere personeel, dat noodig is voor de instandhouding van de mijnen ten Z. van Kaap Breton, is weer aan het werk gegaan, in afwachting \)an het her vatten van de besprekingen over de loonen op heden. Volgens een Havas-bericht uit Bakoe zou het gerucht, omtrent den dood van Enver Pasja uit de lucht zijn gegrepen. Binnenland. De Koningin naar Scandinavië. Omtrent de reis naar het buitenland van de Koningin met officieele bezoeken aan de hoven van Denemarken, Zweden en Noorwegen wordt gemeld, dat het vertrek uit Apeldoorn bepaald is op Maandag 4 September en de aankomst te Kopenhagen, waarheen de Koningin zich per trein begeeft, op 5 September zal plaats hebben. De bedoeling, is, dat het verblijf te Kopenha gen tot en met den 7den September zal duren op den 8sten September vertrekt H.M. naar Stockholm. De dagen van den lOden en llden September zijn bestemd voor het verblijf te Stockholm, welke stad de Koningin per 12den September veilaat. Na een niet-officieel op onthoud, onderweg wordt H.M. den löden September te Christiania verwacht. Het vertrek uit Christiania zal den 18den September plaats hebben de Koningin kan den 20sten September te Apeldoorn worden terugverwacht. De Hevea-fabrieken. De directie der rubberfabrieken Hevea te Doorwerth heeft Zaterdag in de verschillende fabrieksafoeelingen de kénnisge/ing doen op hangen, zich genoodzaakt te zien tot voorloo- pige sluiting harer fabrieken op 26 Augustus. In verband hiermede heeft zij aan het personeel op uur- en weekloon met dien dag ontslag aan gezegd. In de week daarna zal de directie in be sprekingen treden met opzichters en anderen over den grondslag van verdere exploitatie. Esperantisten-congres. Het zevende R.-.K. Internationaal Espe rantisten-Congres, dat te Nijmegen van 19 tot en met 23 Augustus wordt gehouden, is in helderde haar gelaat en zij zeide „Een Amerikaan Een vrij man! Gij moogt mijne hand drukken „Zijt gij dan eene republikeinsche „Ik haat de rirannen en veracht de slaven. Een Rus of een Turk zou ik met koelheid beje genen maar een Amerikaan, dat is wat anders „Ik reken mij gelukkig een Amerikaan te we zen," zeide Barnes. Van dien tijd af gevoelde Barnes genoeg be langstelling in het jonge meisje om gelijk wij boven gezien hebben, eenige dagen later alles aan te wenden, ten einde haar een dienst te kunnen bewijzen. Zij werden dadelijk bevriend met elkander. Ze zong voor hem een of twee - aria's uit een opera, waarbij zij zich op de man doline begeleidde, vervolgens eenige volkslie deren, oude balladen, eene soort van klaagzang, betrekking hebbende op de eene of andere ven detta, want op Corsica zingt men bijna niets anders. En dit bracht haar er op, aan mijnheer Barnes uit te leggen,wat eene vendetta eigenlijk is dat men het als een heiligen plicht beschouwt een bloedverwant te Weken, die onder de slagen van een moordenaar gevallen is dat de rimbecco bestaat in een reeks van verwijtingen,welkemen uitspreekt of zingt tegen dengene, die vergeet zich van die taak te kwijten en dat een Cor sikaan, die er niet aan gehoorzaamt,voor altijd geschandvlekt zoude zijn. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1