DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAMOMSTREKEN. FEU ILL ET N. 45ste Jaargang. Donderdag 24 Augustus 1922. fto. 13422. Buitenlandsch Nieuws. BETALINGEN AAN DE VERREKEN BUREAUX. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT H Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per |||post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentien 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mcdedeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. DE MOORD OP MICHAEL COLLINS. Met Michael Collins, wiens vermoording we gister reeds meldden, heeft de jonge Iersche Vrij staat een harer dapperste en bekwaamste zonen verloren. Hij was de algemeene leider van het leger in den strijd tegen de rebellen onder de Valera, en was sinds Griffith's dood ook het hoofd der voor- loopige regeering. Collins is vooral de man ge weest, die, na de besprekingen te Londen, waar aan hij zelf ook deelnam, den lerschen Vrijstaat heeft gevestigd en hieraan de laatste hand legde door de onderwerping der Valera-rebellen. Dit was nu bijna geschied de opstandelingen zijn thans verstrooid en hog pas had hij van het Iersche steunfonds in Amerika de belofte ver kregen, dat het de Valera geen geld meer zou zendenen nu als een laatste, lage wraakpoging- vallen hem de rebellen, toch zijn eigen broeders, onverwacht te lijf en schieten hem dood. De volgende bijzonderheden zijn thans over dezen overval bekend Collins had een inspectietocht gemaakt door het graafschap Cork. Dinsdagavond bevond hij zich met generaal-majoor Dalton en twee andere officieren in een open auto op weg van Bandon naar Makroom. Zijn lijfwacht volgde in een tweede auto. Men was juist het dorp Midjay, tusschen Bandon en Makroom voorbijtoen men An een hinderlaag viel.Er klonk, zonder waarschu wing, een volle laag schoten, afkomstig van een groep ongeregelden, welke het voordeel had van het heuvelachtig en boschrijk terrein. Do eerste schoten leverden geen treffers op. Dadelijk zocht het gezelschap van Collins dekking en beant woordde het vuur. Het vuurgevecht, waaraan Collins een levendig aandeel nam, duurde onge veer een half uur. Juist toen de aanvallers voor den dag kwamen om teiug te trekken viel Col lins doodelijk getroffen neer. Een kogel had hem in het hoofd geraakt, achter een der ooren. Spoe dig blies hij den laatsten adem uit. Zijn laatste woorden Waren „Vergeef hun Het gevecht duurde voort en generaal Dalton werd licht gewond. Het lijk van Collins is te Cork aan boord van een schip gebracht, dat het naar Dublin zal overbrengen, waar den leider een nationale begrafenis ten de 1 zal vallen. Dublin was gisteren in rouw. De zaken waren gesloten. Overal, heerscht een gevoel van verwarring- ten gevolge van het feit, dat in een paar dagen tijds de om zijn bestaan worstelende nieuwe staat beroofd is van twee mannen Griffith en Collins die zooveel hebben gedaan voor dien staat en v.an wier talenten en invloed zijn toekomst in zoo hooge mate afhankelijk was. De regeering van den lerschen Vrijstaat heeft een bekendmaking tot de bevolking gericht, Waarin zij hulde brengt aan de geestdrift en moed van Collins, die van ons weggerukt is °p het oogenblik, dat de overwinning door de Wolken heen de opkomst van het land toelacht, waaraan hij alle macht van zijn krachtige per soonlijkheid had gewijd." De bekendmaking eindigt met de woorden „Hij is gevallen tot on ze onuitsprekelijke droefheid en verlies, maar tij kan niet sterven. Hij zal blijven leven in den geest van zijn volk, dat hij zijn best deed te sterken en gerust te stellen en dat zijn colle ga's als een plechtige Laak op zich nemen te handhaven. Lloyd George heeft een telegram gestuurd aan den waarnemenden voorzitter van de Ieische voo loopige regeering, Cösgrove. In dat tele- Terwijl Barnes te paard de heerlijke vallei door reed, welke besproeid wordt door de snelstroo- mende Gravona, trof hem de geur der bloemen, Welke hij bij zich droeg hij zag de-vreugdevuren °P de heuvelen en hij dacht bij zichzelven, dat de vriendschap, die hij den broeder zoude bcwij- 2en, hem de gunst der zuster zoude verwerven ei* hoewel zijn gezand verstand hem verbood eene vtouw te beminnen met zulk een hartstochtelijk karakter, was hij nochtans besloten, alles te doen °m hare achting te winnen. Den volgenden avond was hij te Ajaccio. In de hoop, zich van zijne opdracht bij Antonio te kun nen kwijten begaf hij zich naar de club, welke met de gastvrijheid den Corsikanen eigen, voor eiken vreemdeling is opengesteld. Er zijn gewoonlijk niet veel bezoekers in het gebouw en Barnes meende in het eerst zelfs, dat er zich niemand bevond, toen hij in een ander Wirtrek toornige stemmen hoorde, gemengd met Eritsche vloeken, welke geen vreemdeling kon ^bootsen. Een blik in die kamer werpend, zag hij twee Eransche zeeofficieren en één, die de uniform droeg der Engelsche marine. Zij behoorden klaar- gram betuigde Lloyd George zijn diepe droefheid en hij voegde daaraan toe De Vrijstaat heeft een strijder zonder vrees verloren, die een leider van groote energie en toeweiding was. Er ging een merkwaardige bekoring uit van zijn persoon. Ik verzoek u, aan de leden van uwe regeering mijn diepgevoelde sympathie te betuigen met het feit dat Ierland dezen briljanten zoon heeft verloren op een oogenblik, dat de eigenschappen die hij in zoo speciale mate bezat moed en beslistheid voor zijn land zoo noodig zijn." Over den opvolger van Collins verkeert men min of meer in twijfel. Van de voornaamste onderteekenaars van het verdrag met de Engel sche regeering zijn er nu nog drie in leven Barton, Duggan en Ga van Duffy. Barton is overgeloopen naar de Valeristen en Duffy heeft zich eenigen tijd geleden teruggetrokken, omdat hij bezwaren had tegen den aard van de grond wet. Duggan, de minister van binnenlandsche zaken, is dus de ecnige van de drie, die nog deel uitmaakt van de voorloopige regeering. Het is mogelijk, dat hem het leiderschap zal worden opgedragen, of anders aan Cosgrave, den waar nemenden voorzitter van de voorloopige regee- ring. Het bevel over het leger zal waarschijnlijk overgaan op generaal Richard Mulcahy, die in een bekendmaking zijn besluit te kennen heeft 'gegeven om het werk te velde, dat Collins on voltooid achterlaat, af te maken. De „Times" zegt in een lang artikel over Collins „Wat men uit deze gebeurtenis in ieder geval met zekerheid kan constatecren, is dat er geen sprake meer kan zijn van eenig compromis met de republikeinsche extremisten. Deze moord zal het laatste restje van sympathie voo.r hun zaak geheel te niet doen, zal het leger van den lerschen Vrijstaat met nieuwe vastberadenheid inspireeren en de openbare incenihg zal krachtig achter de regeering staan. Aan de eene zijde is deze regeering zwaar getroffen, aan de andere zijde evenwel in haar positie versterkt, want meer dan ooit zal zij op het volk kunnen rekenen. Het bloed van Collins zal er toe mede helpen, om de macht van de regeering van den lerschen Vrij staat te versterken. Zoowel in moreel, financieel als politiek opzicht is de republikeinsche partij haar prestige geheel kwijt, niet alleen in Ierland maar in de geheele wereld." Naar verluidt zullen geen represaille maot- regelen worden getroffen. DE MORATORIÜM-KWESTIE. Uit Berlijn verluidt Nadat gisterochtend de verlegenwoordige s dei verschillende departementen op de rijkskan selarij een bespreking hadden gehouden, hebben de minister Hermes en staatssecretaris Berg- mann in den loop van den middag een onderhoud gehad met de twee vertegenwoordigers der com missie van herstel. Volgens de officieele uitla tingen zijn de onderhandelingen nog niet op een punt gekomen, waarop het mogelijk is mede- deelingen te doen. Natuurlijk verzekert men, dat beide partijen hopen een uitweg uit de bestaande moeilijkheden te vinden. De Duitsch-nationale „Tag." schrijft, dat, in geval de dollarkoers als barometer voor don loop van de tegenwoordige besprekingen dient te worden beschouwd, e* geen aanleiding tot overdreven optimisme kan bestaan. Volgens in lichtingen is de DuitsChe regeering erop uit tegen voorstellen te formuleeren, die wel voor Enge land, maar niet voor Frankrijk aannemelijk zou den zijn. Verde; zouden Bradbury en Mauclére gister nog de kwestie van de productieve panden ter sprake hebben gebracht. De rijksregeering zou Le kennen gegeven hebben, dat zij in geen geval de rijksbosschen en de rijksmijnen daartoe ter be schikking zou kunnen stellen, maar dat Zij toch in beginsel wel bereid zou zijn zekere concessies te doen. Lit Parijs wordt gemeld De Elzasser bladen hebben gemeld, dat de toepassing der retorsie- maatregelen was geschorst. Dit bericht is juist. Aangezien de Fransche regeering op de confe rentie te Londen voldoening heeft verkregen wat betreft den Duitschen betalingen aan par ticulieren hadden de retorsiemaatregelen geen doel meer. 't Bezoek dat Alapetite, de republi keinsche commissaris in den Elzas, gistermid dag aan Poincaré bracht, staat dus geenszins in verband met de uitvoering dezer maatregelen, zooals door sommige bladen was beweerd. RUSLAND. De leider van de Zweedschc hulpactie in Sama ra, consul-generaal Ekstrand, meldt thans, dal de oogst in Samara, die zich zoo goed liet aan zien, door de hitte is verbrand en door sprink hanen is geteisterd. Hij vermoedt derhalve dat een nieuwe hongerwinter voor de deur staat. In plaats van een gemiddelde opbrengst van 80U kg., zal de oogst vermoedelijk niet meer dan 65 kg. bedragen. Het Zweedsche Roode Kruis heeft in ver band met deze mededeeling besloten zijn hulp actie voort te zetten, althans tot begin Novem ber. BEIEREN EN HET RIJK. Omtrent de nieuwe overeenkomst tusschen Beieren en het rijk, verneemt de „Rhein. Westf. Zlg." uit Munchen le. De rijks-ambtenaarswet wordt loyaal uit- geyoerd. In den raad van tucht krijgen twee Bci- ersche leden zitting. 2c. De rijkswet op de crimineele politie wordt slechts na voorafgaande inlichting van en goed keuring door de staalspolitie-autoriteiten toe gepast. Zoo mogelijk zal de staatspolitie zelf voor de uitvoering van de noodige maatregelen zorgen. 3c. In de wet ter bescherming van de repu bliek wordt in een Zuid-Duitschen Senaat bij het Staatsgerechtshof voorzien. Daarin krijgen zit ting drie leeke-rechters, drie plaatsvervangers en drie beroepsrechters uit Beieren. De Zuid- Duitsche Senaat zal ook buiten Leipzig kunnen bijeenkomen en wel in gevallen, dat de proces sen elders gemakkelijker te bevechten zijn. Aan het parket van den rijks-procureur-genc- raal wordt een Beiersche afdeeling toegevoegd. FRANKRIJK EN OOSTENRIJK. Havas verneemt uit Parijs Naar de „Temps" meldt, heeft de Fransche regecring aan dr. Benesj verzocht, het kabinet- Seipel krachtig te steunen bij diens pogingen om het politiek en economisch bestaan van Oosten rijk te redden. De Fransche regeering heeft Seipel uitgenoodigd ook naar Parijs te komen. blijkelijk tot de oorlogsschepen, welke op de reede lagen. Zij waren aan het twisten over den stand der zaken in Egypte (toen ter tijd, in 1882, vóór de beschieting van Alexandrië, een brandend vraag stuk, dat vele gemoederen warm maakte en de aanleiding tot hunne woordenwisseling was eene teekoning van de Londensche Punch. Deze uiterst geestige teekening stelde een reusachligen palmboom voor met kokosnoten beladen, waaraan Frankrijk, verbeeld door een officier, schudde zoodat de vruchten juist in den wijdgeopenden muil vielen van den Britschen leeuw, die op zijn gemak onder de takken lag uitgestrekt. Toen Barnes binnentrad was het geschil op het hoogst gerezen. De Fransche officier noemde den Engelsch- inan een leugenaar en kreeg bijna op hetzelfde oogenblik een klap, dat hij achterover viel. Hij sprong dadelijk op en wilde zich op zijn tegen stander werpen, doch zijn kameraad hield hem tegen, zeggende „Neen, neen Nu met Hij hield zich dus in en bood den ander zijn kaartje aan. Hij was zoo opgewonden, dat hij er zelfs twee uit zijn zak haalde. De Engelschman nam er een van op en liet het andere op de tafel Eggen. „Gij zult mij-verontschuldigen^ wanneer ik u slechts het mijne in ruil geef, zeide hij. „Een dapper man," dacht Barnes. „Hij bezit DE KLEINE ENTENTE. Naar uit Boedapest aan de „Neue FreiePresse' wordt gemeld, verneemt de „Uj Nemcedek", die in nauwe relatie staat met legitimistische krin gen, dat Koning Alexander van Joego-Slavië enkele dagen geleden te Tarlara-Lomnic een ge heime bijeenkomst heeft gehad met den Tsjécho- Slowaakschen premier dr. Benesj. Het resul taat dezer bijeenkomst zou zich in een nabije moed genoeg, om een duel te weigeren." ..„En gij Engelsch officier," zeide de Fransch- man op schamperen toon. „Het is juist, wijl ik Engelsch officier ben, dat ik weiger. Tot een duel uit te dagen of er een aan te nemen strijd tegen de voorschriften der Admiraliteit." „Niet zoo dapper als ik dacht," mompelde Bar- nes. Hij is bang voor de Engelsche Admirali teit." „Ah Gij durft nietriep de Franschman. „Gij zijt alleen goed om tegen de Egyptenaren te vechten „Ik ben zeer wel in staat om u te dooden, zoo gij er op gesteld zijt," antwoordde de Engelsch man. „En daar gij mijn moed in twijfel schijnt te trekken, zal ik u en den krijgsraad braveeren." De ontmoeting werd vastgesteld op den vol genden dag, te acht uur bij een kleine herberg op het strand „de Visschcrs" genaamd, daar de Engelsche kanonneerboot om negen uur het an ker zoude lichten. Daarna verlieten de mannen heL gebouw, ter wijl de Fransche officier zeide-: „Tot morgen en tot den dood De zaak boezemde Barnes slechts een middel matig belang in. Hij was eens getuige geweest van een tweegevecht van koeherders in Texas en had genoeg bloed zien vloeien bij de botsingen tusschen de zwervers in het Verre Westen om er niet begeerig naar te zijn, nogmaals iets derge lijks bij te wonen. Doch toen hij eenige minuten toekomst toonen in den vorm van politieke ver anderingen in Oost-Europa n ook de groote entente verrassen. GRIEKEN EN TURKEN. Bel ga verneemt uit Constantinopel Het gerucht doet hier de rondt?, dat de Tur ken een kleine voorwaarlsche beweging gemaakt zouden hebben in de richting van Denizii in het dal van de MeandeiEr zouden tot dusver een honderdtal gesneuvelden zijn. SPANJE. De postbeambten zetten hun staking voort, en worden daarin aangemoedigd door den bond van staatspersoneel. Dc regeering hoopt, den toestand spoedig meester te zijn, en weldra een normale situatie te kunnen herstellen, doch niet temin is de dienst nog steeds zeer gebrekkig. Er heeft zich een nationale bond van staatsbeamb ten gevormd. Hot aantal stakers heeft zich nog uitgebreid Nader meldt Belga nog In een vergadering van het personeel der pos terijen heeft dit zich bereid verklaard, het werk te hervatten op de volgende voorwaarden le. er moet een decreet worden openbaar gemaakt, waarbij de toestand van het personeel wordt teruggebracht tot die vóór het decreet van 8 Augustus, waarbij het corps is ontbonden 2e. geen .représailles 3e. de eischcn, die tot de staking aanleiding hebben gegeven, zullen aan het oordeel van het parlement worden onderwor pen. De voorzitter van den ministerraad heeft verklaard, dat deze voorwaarden onaannemelijk waren. Het decreet tot ontbinding is onaantast baar. Het personeel kan weer aan het werk gaan, als het dus wil, maar gezien den huidigen stand van zaken, met uitzondering van hen, tegen wie rechtsingang is ve leend, en ook van eenige anderen. PORTUGAL. Naar uit Lissabon wordt gemeld, zijn de mi nisters van Financiën, Arbeid en Handel afge treden. CHINA. Uit New-York verneemt Reuter Volgens een telegram uit Peking is Li Joean lloeng bereid af te treden als president van de Chineesche repubbek ten gunste van Soen Jat Sen, mits het parlement zulks goedkeurt. ALLERLEI. In het Oostelijk deel van de Finsche golf heb ben op het oogenblik manoeuvres plaats van de boisjewieksehe vloot. Er nemen duikbooten en slagschepen aan deel. De schepen zijn in veel beter toestand, dan men tot nu toe gedacht had, dat, de Russische oorlogsschepen waren. Z.D.Il. de bisschop van Waterford veroor deelde in een preek krachtig de vandalentakliek der ongeregelde Iersche troepen die de kust wacht-stations vernielden en aldus de gevaren voor de zeelieden vergrootten. Uit Londen wordt gemeld, dat een t oep Sinn Feiners gisteren de woning van den onlangs vermoorden maarschalk Wilson in brand heb ben gestoken. Lloyd George, die met vacantie vertoeft in Brynawelon, zijn verblijf in Wales, is bezig met het te boek stellen van zijn gedenkschriften. Uit Havre DeAfaking heeft zich van de bootwerkers uit gebreid tot de sleepers, kolendragers en grond werkers. later de zaal weder binnentrad, waar de twist was voorgevallen, nam hij bij toeval het kaartje in de hand, dat op de tafel was blijven liggen. Na er een blik op te hebben geslagen, en nog eens goed te hebben gezien om zeker te wezen, dat hij zich niet vergiste, liep hij haas tig de straat op en een poos later reed een boer, wïcn hij op 't hart had gedrukt geen oogenblik te verliezen, in woedenden galop over den weg van Bastia, met een brief voor Musso Da- nella. Den volgenden ochtend bevond Barnes zich bij de herberg „de Visschers", ter wille van het jonge meisje, dat hij met zoo n verlangen op de aankomst van haar broeder had zien wachten. Het kaartje hetwelk hij op de tafel had ge vonden in het clubgebouw te Ajaccio was dat van Antonio Paoli, adelborst bij de Fransche marine. II. Mijnheer Barnes, die op het terras der kleine herberg zat, wendde beurtelings den blik naar den weg van Bastia en de Engelsche kanonneer boot, in de hoop, dat deze onder zeil zoude gaan. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1