Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. UIT vlaardingen. Gemengd Nieuws. In verschillende steden van Duitschland hebben levensmiddelenrelletjes plaats gevonden, o.a. te Beuthen en te Dresden. In laatstgenoem de stad zijn verschillende winkels geplunderd. Te Berlijn vreesde men dergelijke relletjes, en heeft men met het oog daarop alle markten door een sterke politiemacht laten bewaken. —•.-Uit- Berlijn Het staatsgerechthof tot bescherming van de republiek is thans definitief samengesteld. Tot de leden behooren de vroegere rijkskanselier Fehrenbach en de vroegere rijksminister Wissel. President is de Senaats-voorzitter Hagcrs. Uit New-Yo.-k Pa mentier heeft zich voor Parijs ingescheept. In liet begin van den herfst zal hij naar Amerika terugkeeren, om de besprekingen over de Fran- sche.schuld aan Amerika voort te zetten. Naar Fransche bladen uit Berlijn verne men is luitenant Krul], die verdacht wordt Rosa Luxemburg te hebben vermoord, gevan gen, genomen. Het proces tegen de moordenaars van Ra- thcnau.cn hun medeplichtigen begint in Septem ber te Leipzig. De reis van de Koningin. De Koningin zal bij haar officieel bezoek met den Prins aan Scandinavië vergezeld worden door mevr. Van Loon, dame du Palais. waarnemend grootmeesteres, jkvr. van Swinderen, hofdame mej. Van Rijn van Alkcma, lectrice jhr. mr Van Karnebeek, minister vau buitenlandsche zaken; vice-admiraal Bauduin, adjudant-gein - raai en chef van Ilr. Ms. Militaire Huis graaf Dumonccau, bpper-ceremöniemeester, en groot meester jhr. mr. Van Tets, chef van het Kabinet der Koningin jhr. Von Mühlen, adjudant van den Prins jhr. Sickengha, kamerheer jhr. Van Reigersberg Versluys, adjudant, en jhr Von Heijden, ordonnance-officier. De reis gaat van Apeldoorn, via Groningen, Warnemünde,Gjedscr, Kopenhagen,Malino, Stoc- liolm, Kristiania, Kopenhagen terug naar Apel doorn. De reis zal geheel met den Koninklijken hof trein gemaakt worden. Het ligt in de bedoeling, dat de Koningin bij haar bezoek aan do Scandinavische hoofdsteden de aldaar gevestigde Nederlandsche kolonies zal ontvangen. Die ontvangsten zullen plaats hebben aan boord van een der Nederlandsche oorlogs bodems. Koninklijk bezoek aan Maastricht. De Koningin heeft, zoo meldt De Tijd', goed gunstig beschikt op een verzoek, het volgend jaar een bezoek aan Maastricht te brengen. Het Ned. Nansen comité. Men meldt aan de ,,Msb." Het. Ned. Nansen Gomité te Amsterdam ont ving van iemand die onbekend wenscht te blij ven, een gift van 7.000. De gever heeft door zijn gift de basis ge legd voor de 300.000, welke het Comité nog noodig heeft, om zijne actie tut den volgenden oogst voort te zetten. De kabinetscrisis. Wij vernemen uit zeer betrouwbare bron, dat de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen ruim drie weken geleden aan den mi nisterraad heeft geschreven, dat hij zich niet meer voor een portefeuille beschikbaarstelt.Intusschen is zoowel van de zijde van zijn ambtgenootenals van die zijner partijgenooten, zooveel aandrang op hem uitgeoefend om op zijn besluit terug te komen, dat hij voor zichzelf gevoelL aan dien aandrang gevolg te moeten geven, wanneer er in de Christelijk-Historische Partij niet een an der zou worden gevonden die zijn plaats zou kunnen en willen innemen. In ieder geval heeft de heer De Visser niet het voornemen, ziih ge heel aan het politieke leven te onttrekken, maar zal hij, indien de omstandigheden hem niet doen aanblijven als minister, zijn plaats als lid van de Tweede Kamer innemen. („Hdbl."j „St. Raphael." ,,Naar aanleiding van de commentaren in de pers over de tot stand gekomen samenwerking tusschen de verschillende spoorweg-vakvereeni- gingen, verklaart het hoofdbestuur van ,,St. Raphael", dat de grondslag waarop de samen werking is tot stand gekomen voor ,,St. Ra phael" beteekent, dat ten aanzien van de te nemen maatregelen van tegenwoor de hoofd besturen zoo dikwijls de situatie dat vordert, zullen overwegen welke maatregelen het meest doeltreffend zijn in het belang van het per soneel. Het spreekt vanzelf, dat het hoofdbestuur van „St. Raphael" bereid is het verzet zijner leden tegen de verslechteringen, indien zulks noodzakelijk mocht blijken, „daadwerkelijk" tot uiting te brengen, maar even vanzelf spre kend is, dat de noodzakelijkheid van alle te nemen maatregelen van tegenweer en de wijze waarop deze door „St. Raphael" tot uiting zul len worden gebracht, getoetst zullen worden aan de Katholieke beginselen, welke voor de handelingen van den bond richtsnoer zijn en blijven. Er bestaat dus allerminst reden te verondeA stellen, dat door ,,St. Raphael" daden zullen worden gesteld, welke strijdig zijn met zijne beginselen." Toch is ,,St. Raphael" o.i. in zonderling ge zelschap geraakt. De Tabakswet. Het comité van actie van kleine fabrikanten in de sigarenindustrie heeft, naar het U.D. meldt, te Utrécht 'n openbare protestvergadering tegen het bandcrollensysteem gehouden. Nadat de heeren W. Goubitz en J. Veldkamp uit Amster dam het woord hadden gevoerd, heeft de ver gadering een motie aangenomen, waarin wordt gezegd dat de ondergang van de klein-industric in de tabaksnijverheid onherroepelijk vaststaat, indien de banderolles met haar rompslomp in de Tabakswet gehandhaafd blijven, en den minister van financiën wordt verzocht, te bevorderen, dat de wet zoodanig worde gewijzigd, dat. de belasting wordt geheven op de ruwe tabak. In de 23 dezer gehouden algemeene verga dering van aandeelhouders der N.V. Tabaks industrie voorheen Gebrs. Philips te Maas tricht, werden de balans en winst- en verlies rekening. na toelichting door de directie en onder voorbehoud, gemaakt door het Accoun tantsbureau Frese en Hogeweg te Amsterdam, goedgekeurd. De benoeming van commissaris sen werd tot de eerstvolgende vergadering uit gesteld. Aan de heeren A. M. Gilissen en L. F. A. Philips werden als commissarissen en aan den heer W. G. Philips als directeur, op hun verzoek, ontslag verleend. Door het be stuur werd nog medegedeeld, dat er eene reoi- ganisatie wordt voorbereid welke aan de goed keuring van eene buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders zal worden onderworpen. De financiën van Wormervcer. De Wormerveersche correspondent van het „Volk" bericht aan dat blad o.a. Zooals men weet, was de Amsterdamsche Bank in hooger beroep gegaan tegen het von nis van de rechtbank, waarbij het verzoek van die Bank tot, faillietverklaring der gemeente. Wormervcer was afgewezen. Eerst nu ontvangt het gemeentebestuur, op zijn verzoek, de mededeeling, dat de Hoogs Raad reeds den 23en Juli 1922 eveneens de aanvraag voor faillietverklaring der gemeente heeft afgewezen. Samenvoeging van gemeenten. Ged. Staten van Overijsel beschikten afwij zend op het plan tot samenvoeging van En schedé en Lonneker. Onderwijs. Bij Kon. besluit van 23 dezer zijn benoemd met ingang van 3 September aan de Rijkshoogere- burgerschool alhier a. tot leeraar dr. C. A. Reeser en W. de Bruin b. tot tijdelijk leeraar C. E. W. Krediet, J. Kropveld en J. Smit, jr. allen thans tijdelijk leeraar aan deze school. Ondernemende en werklustige werklieden. Naar wij vernemen wordt in de Glasfabriek „Uto" te. Schiedam, firma Herman Jansen) een interessante proef genomen. De firma ziet in verband met de lage valuta's der omliggende landen, evenmin als de meeste glasfabrieken in Nederland, kans hare glasovens in bedrijf te stellen. De moeilijkheid is hoofdzakelijk gelegen in de hooge bedrijfskosten. Nu zijn een aantal arbeiders overtuigd dat zij, wannéér zij belang erbij hebben, de bedrijfskos ten aanmerkelijk kunnen reduceeren en aldus, gepaard aan intensieveren arbeid, het bedrijf loonend kunnen maken.De firma is ook van die meening Men is dus overeengekomen dat de firma het commercieele gedeelte der zaak blijft drijven, dus den inkoop van grondstoffen en den ver koop der producten wekelijks wordt afgerekend: de firma betaalt het gefabriceerde glas na aftrek van hetgeen zij aan grondstoffen heeft geleverd.' Het verschil tusschen een en ander is het arbeids loon en wordt deze som in verhouding van een vastgestelden schaal, elke week door het werk volk verdeeld. Wordt dus goed gewerkt, dan ont vangen de werknemers een hoog en bij slecht werken een laag loon.Een reservefonds moet als schokbreker dienst doen. Beroepskeuze. De voorbereidende maatregelen voor het in stellen van een Bureau voor Beroepskeuze zijn thans zoover gevorderd, dot binnen afzienbaren I ijd onze stad een dergelijk instituut rijk zal zijn. Door het Algem. Bestuur der vereeniging -is een reglement voor het B. v.B. vastgesteld, dat aan de goedkeuring van de algemeene ver gadering zal worden onderworpen. Deze vergadering, die buiten de schuld van het Dag. Bestuur, niet eerder aangekondigd kon worden, zal morgen, Vrijdagavond, om 8 uur, gehouden worden in een der lokalen van de Beurs (ingang achterzijde), Behalve de goedkeu ring van het reglement B. v.B. zal ook de benoe ming van leden voor dit bureau aan de orde worden gesteld. Hoog water. Gistermiddag half vijf werden aan 't Hoofd kanonschoten gelost, daar het water tengevolge van den hevigen wind geweldig gestegen was, gisteravond wees het peil reeds 1,68 M. aan. Ook in den afgeloopen nacht werd er ter waar schuwing wederom geschoten, het water was toen nog 2 c.M. geklommen. Vanmorgen is er echter een valling ingetreden. Gisteren het grootste schip, wat tot nu toe in deWilhelminahaven is geweest vertrokken, het was het Engelsche s.s. Achilles" met een laadvermogen van 20.000 ton bij de N.V. „Schieveern" had het gelost, 30 schepen zijn gedurende dit jaar voor dit veem hier bin nengevaren, alleen deze maand reeds vijf. De Vereenigingsfederatie Vlaardingsche Be- stuurdersbond heeft B. en W. verzocht, geen gevolg te geven aan het voornemen, met ingang van 3 Januari a.s. de Huurcommissie te dezer stede op ie heffen, doch deze in stond te houden totdat er ten opzichte van de volkshuisvesting normalere toestanden zijn aangebroken. UIT ROTTERDAM. Valsche munters. In verband met de ontdekking van de valsche guldenfabriek aan den Schiedamschedijk kan de „Tel." nog het volgende melden Reeds Zaterdagavond werden 2 valsche gul dens uitgegeven bij kraampjes aan de Leuve- haven. In den afgeloopen nacht is nog gearres- geerd de bankwerker H.H.P., wonende in de Molensteeg, zoodat in totaal thans 3 personen in deze zaak gearresteerd zijn. Bij een huis zoeking ten huize van P. werd een groot blik wit metaal in beslag genomen. Men vond ook drie valsche guldens. De valsche munters wa ren nog niet lang bezig met de uitgifte van de valsche guldens. Er werden er telkens zooveel gemaakt als noodig waren om te worden uitge geven. Dc Ilijnsleepvaart. De sleepboot „Christiaan", die door dc stakers in het Rijn- en Sleepvaartbedrijf gebruikt wordt voor de controle op de rivier is door onbekende oorzaak in aanvaring gekomen met de sleep- booten „Bragi" en Sleipner". Bij de „Christiaan" werd schade veroorzaakt aan de roef, terwijl het roer ontzet is. Van werkgeverszijde deelt men aan de „Tel." nog mede, dat zich dagelijks duizenden werkwil ligen bij de Nederlandsche Rijnvaartvereeniging komen melden. Bovendien is er zooveel sleep- kracht voorhanden, dat het sleeploon aanmerke lijk is gedaald. Oplichter. Een bewoonster van de Tugela weg te Amsterdam heeft aan de politie kennis gegeven, dat zich aan haar woning een als heer gekleed persoon vervoegde, die onder het vooi- wendsel ambtenaar van de directe belastingen te zijn onder hevige bedreigingen een bedrag van 7., als achterstand der belastingen wilde innen. Bij onderzoek ten kantone van den ontvanger bleek "niemand als zoodanig te zijn uitgezonden. Een b o t s i n g. Bij onderzoek is gebleken, dat de aanrijding van den auto door een perso nentrein te Barneveld geheel te wijten is aan den chauffeur, zekeren H. Deze toch reed op een parallel met de spoorlijn loopenden weg, ongeveer gelijk op mét den naar Nijkerk ver- trekkenden lokaaltrein, welken hij eindelijk zoover was voo.-gekomen, dat hij vermoedden den spoorwegovergang nog wel te kunnen pas- seeren, voordat de trein dit punt had bereikt. Zijn berekening faalde echter, met het reeds ge melde gevolg. Naar de „Tel." verneemt, is tegen den.roeke- loozcn chauffeur procesverbaal opgemaakt. Pruimen. Men meldt uit Deventer aan het Hbld., dat de'pruimcboomen in de omgeving zoo volop vruchten dragen als in geen jaren het geval was. De boeren, die met groote hoeveelhe den Dinsdag op de markt kwamen, hadden moeite hunne waren aan den man te bregen. Voor 3-4 cent per pond werden de pruimen grif verkocht. Prof. Otto Otto. Zooals men zich mis schien herinneren zal, is „prof." Otto-Otto on langs wegens oplichting door de Brunswijksche rechtbank tot 2 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Hij is van dit vonnis in hooger beroep gegaan bij het Rijksgerecht, dat de straf echter heeft gehandhaafd. V erd ronken. Een 4-jarig zoontje van P.D., te Scharwoude (N.-.H.) is gisteren in een sloot bij de ouderlijke woning verdronken. Motorongeluk., Toen gistermiddag op den Velperweg ongeveer ter hoogte van het sta tion van den stoomtram naar Dieren een motorrijder een zijweg wilde inslaan, slipte het voorwiel van den motor, waardoor de be rijder en een dame, welke op de duo zat, tegen den grond smakten. Aanvankelijk liet het ongeval zich vrij ern stig aanzien, daar de dame geheel onder den nog ronkenden motor lag en de bestuurder met één been tusschen de wielen en het frame beklemd zat. In minder dan geen oogenblik had een menigte nieuwsgierigen zich om het „gevallen" motorpaar geschaard, doch niemand had het benul de behulpzame hand te bieden. Na zeer veel moeite ten slotte was het de da me gelukt onder den motor vandaan te kruipen, waarna spoedig daarop ook de berijder uit zijn benarde positie bevrijd werd. Wonder boven wonder hadden beiden geen letsel bekomen. Ook de motor bleef intact, zoodat beiden, nagestaard door het „hulpvaardige" publiek, de reis konden voortzetten. Duur proces. De gemeente Boxtel heeft een civiel proces verloren tegen den aannemer van den Woningbouw, welk proces aan de ge noemde gemeente 70.000 zal kosten. Sluwe r ij w i e 1 d i e v e n. Bij den heer S. rijwielhandelaal te Zandvoort vervoegde zich een heer met een rijwiel, waarvan beide ban den lek waren. De heer moest naar 't kantoor zoo hij zeide en kreeg daarom een ander rijwiel in bruikleen. Tot nu toe is hij met het geleende karretje, dat natuurlijk beter is dan hetgeen is achtergelaten, niet teruggekeerd. Men ver moedt met een truc te doen te hebben en meent, dat het achtergelaten rijwiel ook niet op de ge wone manier verkregen is. Bij een andere reparateur, den heer I?. bracht een dame haar rijwiel ter reparatie, dat na eenigen tijd door haar echtgenoot werd afge haald. Later bleek, dat de dame, mej. K. uit Egmond aan den Hoef, in 't geheel niet ge huwd was. Zij verlangde natuurlijk schade vergoeding, maar daar de reparateur niet zoo dadelijk bereid was die te geven, volgde er een klacht, bij de politie. Ongelukken. Gisteravond is de 16-jarige L. D. G. uit Sliedrecht, werkzaam op een bagger molen in de Lek bij Nieuw-Lekkerland, toen hij in cerl roeiboot wou stappen, te water gevallen en verdronken. Op een steenfabriek te Spijk bij Lobith is gisteren de 16-jarige B. onder een locomotief geraakt hij was dadelijk dood. Gisteren had in een tram van lijn 31 in de Utrechtschestraat te Amsterdam een droevig voorval plaats. Een bejaarde dame, die reeds 40 jaren als borduurster bij de Singer-Mat- schappij aldaar werkzaam was en vandaag juist met vacantie naar 's-Hertogenbosch zou gaan, zakte daar ineen. Oogenblikkelijk werd zij naar den politiepost aan de Maurilskade ge bracht. Bij aankomst aldaar bleek zij echter reeds overleden te zijn. De heer L.D. van de L„ is Dinsdag in een weiland te Zuidhorn door een stier aangevallen. Gisteren is hij aan de gevolgen overleden. Gepakt. De politie te 's-Herlogenbosch heeft thans, naar heL Hsgz. meldt, in bewaring gesteld zekeren G.C., als verdacht van het uit geven van valsche banderolles in verband met de Tabakswet. Het onderzoek wordt voortgezet. Brand. Te Klazinaveen is Dinsdag de wo ning van C.V. geheel afgebrandEt- is niets gered Alles was verzekerd. Oorzaak onbekend. v Beter ten halve g e k e e r d. .Aan het korte Spaarne ligt de vroegere torpedoboot „Tabanga", die een aardappelhandelaar aange kocht heeft. Deze koopman, heeft het schip nu ingericht tot berging in het ruim van aardappelen tot verkoop aan de ingezetenen, zoodat, waar vroeger de zoo gevreesde torpedo's werden ge borgen, nu de aardappels liggen. Zoo gaan we in de richting, dat de zwaarden zullen worden gesmeed tot ploegen. De Steel corporation. Ten gevolge van de verhooging met 20 van de loonen der arbeiders van de U.S. Steel Corporation zullen ook de prijzen der producten van de Corporation verhoogd worden. De loonsverhooging wordt toegeschreven aan de schaarschte van arbeids krachten, die de industrieën dwingt om met el kaar te concurreeren, ten einde voldoende perso neel te krijgen. Te veel sigaretten geroolc t.Een 15-jarige jongen te Sunderland in het Engelsche graafschap Durham is dezer dagen plotseling gestorven aan acute gastritis, welke volgens het medisch rapport was veroorzaakt door te veel sigarettenrooken. De jongen rookte den geheelen dag door, en scheen daar geld voor te hebben. Botsing tusschen vliegtuigen. Twee militaire vliegtuigen zijn bij Pisa op dui zend meter hoogte met elkaar in botsing geko men. Vier inzittende officieren werden gedood. De vliegtocht om de wereld. Kapiteins Macmillan en Malins, de voort zetters van den vliegtocht om de wereld, over wier lot men ongerust was, hebben, volgens een bericht uit Londen Lukhidiachar bereikt, waar zij wegens een motordefect een nood landing moesten ondernemen. Door den hevigen tegenwind hadden zij meer benzine gebruikt, dan zij hadden ver wacht, doch hoopten in staat te zijn toch Chit- tagoong te bereiken. In het dorp waar zij moes ten landen, was niets te krijgen, dan melk, die zij inruilden tegen sigaren. De diepte in. Dezer dagen is te Dieppe in Frankrijk van een der rotsen 'n groot stuk van vele duizenden kubieke nieters inhoud afgebro ken en in zee gevallen, waar het op de bovenwater uitstekende rotspunten met donderend geweld aan stukken brak. Op het oogenblik, dat het rots blok losscheurde, had men gezien, dat er zich een man opbevond. Hij moet mede in zee zijn gevallen. Verschillende personen, die eveneens getuige van deze gebeurtenis zijn geweest, mee- nen bovendien dat op dat oogenblik een familie op het rotspunt had plaats genomen. Volgens sommigen was het zeer zeker een dame met haar dochtertje. Spoorwegongeluk. Naar de Beiersche bladen melden, heeft op de Wendelsteinbahn een ernstig ongeluk plaats gehad. Door een onbekende oorzaak kantelde een trein bene den het Borghotel bij de z.g. Wendelscharte. Ongeveer dertig a veertig personen werden ge wond, waarvan enkele zwaar. Een reiziger, die uit den trein sprong, viel van een rotswand naar beneden. Boschb randen. Sinds Vrijdag woeden er in Frankrijk branden in de bosschen der Giron- de en in de Landes. Het terrein, waarop de brand woedt, neemt steeds grooter afmeting aan. De brand neemt het karakter van een ramp aan. Verscheidene dorpen worden door de brandende bosschen ingesloten 2000 soldaten, de brand weer en de bewoners bestrijden het vuur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2