Polen en Nederland. Aan het Hdbl. wordt gemeld Volgens de Poolsche bladen heeft de Neder- landsche regeering verzocht oxn het aanknoopen van onderhandelingen inzake het sluiten van een handelsverdrag. Het Poolsche kabinet zou speciaal belangstel len in de vilLhoedenindustrie, daar Polen tot de landen behoort, die de meeste hazenvellen bewerken, terwijl het geen vilthoedenindustrie bezit. Interparlementaire Unie. Gister kwam te Weenen de Interparlementaire L uie bijeen, in de bijeenkomst, de twee dagen zal duren, zullen verschillende praeadviezen worden behandeld, w.o. een van Treub over Economie en financiën, en een van Van Kol over Koloniale mandaten en den Volkenbond. zóo zelfs, dat de tourniquets, die voor de goede controle onmisbaar zijn, eenvoudig door mili tante kinderwagen-bestuursters omver werden gereden. Om nu van dezen ongewenschten toestand geen herhaling to zien, besloot het bestuur geen kinderwagens op het terrein toe te laten. Het ligt evenwel allerminst in de bedoeling een gedeelte der leden te ontstemmen. Daarom is besloten le. Bij de Openluchtspelen zal toegang zijn met kinderwagens door een specialen ingang. 2e. Bij het avondnummer blijven in het belang der goede orde kinderwagens van het terrein. liet Bestuur der Oranjevereeniging vertrouwt, dat de zaak voldoende duidelijk gemaakt is, zoodat verdere protesten achterwege kunnen blijven. Vereenvoudiging. I'en einde de administratie te vereenvoudi gen, heeft de Minister van Oorlog bepaald, dat bij zijn Departement geen lijst vah gegadigden voor burgerbetrekkingen meer zal worden aangehouden. Het indienen van verzoekschrif ten, welke de strekking hebben om plaatsing in een burgerbediening te verkrijgen, kan der halve voortaan worden nagelaten. De commandanten van korpsen en hoof den van leger-inlichtingen doen in den ver volge voor de aanvulling van vacatures een keuze uit de personen, die bij de organen der arbeidersbemiddeling (arbeidsbeurzen als an derszins) .zijn ingeschreven. Remmers. Een twintigtal remmers waren als over compleet te Zwolle overgeplaatst naar Amers foort, om te werk gesteld te worden in de Wa genwerkplaats der spoorwegen. Die remmers werkten vóór hun overplaatsing op jaarloon en bij hun komst te Amersfoort kregtgi ze een contract ter teekening, waarin bepaald was, dat ze in het vervolg op uurloon moesten werken. Daar deze wijze van bezoldigen voor hen een belangrijke loonsvermindering beteekent, heb ben ze, naar aan de Tel. wordt medegedeeld, eenparig geweigerd het voorgelegde contract te teekenen. Wederom pensioenstorting. In 1' idendc kringen van de R.-.K. vakbeweging verluidt, dat de regeering besloten heeft, met ingang van 1 Januari 1923 weer de pensioen- storting te heffen van-de rijksambtenaren. Uit Katholieke vakbewegingskringen ver neemt het „Hbl. nog,dat het kabinet de premie- storting voor het pensioen der ambtenaren zou hebben bepaald op o pet.van het jaarloon voor het eigen pensioen en op 31/, pet. voor het we duwen- en weezenpensioen een gezamenlijke korting dus van 8.5 pet. op het salaris. De Kabinetscrisis. Als gevolg van de conferentie, welke Woens dag j.l. is gehouden tusschen den heer Ruys de Beerenbrouck en de voorzitters der rechtsche< Tweede Kamerleden, heeftnaarde,,Ned."meldt verleden week de Ghr. hist. Kamerfractie een vergadering gehouden en gisteren de anti-rev. Kamerclub. Vandaag kan de lieer Ruys dan de nadere antwoorden in zijn bezit hebben van beide Kamerclubs. Hot „Hbld." meldt nog dat de heer H. Colijn voor de bijeenkomst van de anti-revolutionaire Karperlcden van gister 's morgens vroeg uit Verdun in den Haag is aangekomen en gister avond weer naar Parijs vertrokken is. 21/;, millioen bezuinigd. Naar de ,,Avp." uit goede bron verneemt, is een door het Departement van Marine aan gevraagd bedrag van ruim 2.330.000 voot reserve-munitie ten dienste van de verdedi ging van Ned. Indië niet toegestaan en wordt dit bedrag van de begrooting afgevoerd. Kardinaal van Rossum. Gistermorgen is kardinaal van Rossum uit het klooster der Eerw. Paters Redemptoristen te Willem naar Zwitserland vertrokken. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Koninginnedag. We verwijzen hier naar de verschillende in dit blad voorkomende officieele berichten, betref fende bepalingen van sluiten van bureaux enz op Koninginnedag. Voor de wielrijders. Dc aandacht onzer lezers wordt erop geves- tigd, dat het op Koninginnedag, verboden is des avonds tusschen 6 en 11 uur de Hoogstraat met rijwielen of motorrijtuigen te berijden. 4 K. M. wedloop. Met het oog op de enorme deelname voor ezen wedloop heeft het Comité besloten het aantal prijzen van vijf tot tien op te voeren. Volksbadhuis. In de week van 20—26 Aug. 1922 werden ge nomen 461 baden. lste klasse kuipbaden 34, regenbaden 59. de klasse kuipbaden 37, regenbaden 326 Kinderbaden 5. De kinderwagens. i Ct.B,esU)ur der Oranjevereeniging maakt bekend, dat het allerminst in de bedoeling heeft gelegen een gedeelte der leden te ontstemmen door hqt kinderwagen-verbod. De kwestie is' dat verleden jaar het publiek en de controleurs aan de in- en uitgangen een geweldigen hinder van de ontelbare kinderwagens hebben gehad Rosa's tentoonstelling 1 Het grootsche werk is tot stand gebracht en het gebouw van den R.K. Volksbond is herscha pen in een hangenden tuin van Babyion. Gevel en gang, die met groen en palmen zijn versierd geven reeds een prettigen indruk,maar dat aan gename gevoel stijgt tot verrukking als men de van bloemengeuren doorbalsemde groote zaal binnentreedt. Een schat van bloemen is hier samengebracht en met artistieke® smaak door verschillende bloemkweekers in hun stands opgesteld. In hef midden der zaal, rijst triomphantelijk uit de kleurige golven der bloemenzee de schit terende bloemen fee „Rosa" op, Tiaar gewaad schittert van glinsterend zilverlint en met wel behagen beschouwt zij chrysanthen, dahlia's, gladiolen, rozen en allerlei andere bloemen die veelvervig rondom haar pralen. Op verschillende plaatsen staan aquariums opgesteld van de firma Notenboom, zeldzame diep-zeevischjes zijn hier in hun levenswijs te bespieden vooral trekt hier de aandacht het grillig-gevormde halvemaan-vischje. Langs de kanten zijn de door de jeugd opge kweekte plantjes te bewonderen, de kinderen hebben inderdaad hun best gedaan, en de -hun toevertrouwde stekjes uitstekend verzorgd. In den rechterhoek van de zaal bevindt zich een smaakvolle reclame van Bertels manufac- Luren-magazijn, terwijl de linkerhoek in beslag wordt genomen door het keurige thee-tentje van van Nelle deze firma maakt het mogelijk dat de bezoekers de liefdadigheid kunnen beoefenen wanneer zij hun dorst lesschen. Wanneer men het sprookjesland der kabouters \vil bekijken dan voert de weg daarheen door een tunnel die in een 'ozenberg gegraven is, wat daar te zien is, durven wij nog niet te verklappen, maar dat er in die geheimzinnige ruimte, waar het geluid van de voetstappen gedempt wordt door een mostapijt en een fantastisch licht de duis ternissen verdrijft veel te bewonderen zal zijn, dat moet een ieder begrijpen, die weet op welke uitstekende wijze deze krachtige-en prach tige tentoonstelling opgezet is. Dezen middag 3 uur is ze door den heer burg- gemee ter officieel geopend (waarover morgen meer). Van avond 7 uur kan ieder bloemen-liefhebber naar hartelust genieten, ook morgen en de twee nog volgende dagen van 2—5 en van 730 uur. Heden avond zal vóór het door haar aange boden concert het Harmonie orkest St.Ambrosius een rondgang door de stad maken, waarbij db volgende route zal worden genomen. Half acht vertrek van het gebouw van den R.K. Volksbond, dan langs Lange Haven, Dam, Vlaardingerstraat, Nieuwe Haven, Mariastraat, Fabristraat, West-Frankelandschestraat, Ant. Muysstraat, St. Liduinastraat, Burg. Knappert- laan, langs Ziekenhuis, Nassaus. raat, School straat, Nieuwe Haven, Oranjebrug, GerriL- vvrboonstraat, Koemarkt, Brocrsvest, Singel, Emma straat, Overschieschestraat Ged. Broers- vest, Lange Kerkstraat, Markt, Hoogstraat, Appelmarkt, naar het punt van uitgang. 40-jarig jubjleum. Heden is het 40 jaar geleden, dat de heer Johan Heinrich Conrad Schulze in dienst trad bij den heer T. Stahlie, schilder alhier. Door den oudsten zoon van den patroon werd de jubilaris met zijne familie hedenmorgeh per auto aan zijn woning afgehaald en naar het huis van den heer Stahlie gebracht, alwaar hem na eene toe spraak van zijn patroon, eene enveloppe met inhoud werd overhandigd. Ook namens de verde re familieleden werd hem nog een huishoudelijk cadeau aangeboden, waarna weder naar zijne woning werd teruggereden, teneinde dezen dag verder m huiselijken kring feestelijk te herden- ken Dezer dagen zijn hier 180 mijnen aangekomen, die ten verkoop zullen worden aangeboden. Öeze mijnen zullen op enkele plaatsen in de stad tentoongesteld worden. De kantoorbediende H. C. A. is in het po- litie-bureau aan de Groote Pauwensteeg opge sloten als ervan verdacht de firma H., in assu rantiën, aan de Wijnhaven alhier, in de laatste maanden voor 1000 bestolen te hebben. Hij zou kwitanties voor schaderegeling vervalscht hebben en deze dan door handlangers hebben laten innen ten kantore van de firma. In ver band hiermede zijn de roomijsventer E.F.J., de houtbewerker J.G.D., de expeditieknecht M.F.V. en de losse werkman H.A.H. ook aange houden.' UITDELFT. De gasprijs zal na de meteropneming over Augustus met 1 cent per M3 worden'verlaagd en gebracht op 14 cent per M3. INGEZONDEN. M. de R. In Uw blad van Zaterdag j.l. vond ik onder het gedeeltelijk programma der feestviering op Koninginnedag vermeld, dat kinderwagens en rijwielen niet op het feestterrein worden toege laten. Nu, M. de R., dat rijwielen worden ge weerd, kan ik heel goed vinden. Wie kan fietsen kan ook Ioopen en wel een poosje staan zonder op zijn kar te leunen. Maar dat door het weren der kinderwagens een groot deel der leden en hun, die tegen entrée zouden willen binnengaan, een groot ongerief, laat ik niet zeggen onrecht, wordt aangedaan, zult U mij direct toegeven. Men dwingt nu de vrouwen der leden, die 'n klein kind hebben, tot thuisblijven, waarvoor de contributie toch niet betaald wordt, zoo min als voor buiten het terrein blijven, of wel, dit beide te Lrotseeren en dan maar eenige uren een kind te dragen, wat door het vermoeiende van dit werk toch niet geschikt is tot het mee genieten der vermakelijkheden. M. de R. ik verwacht dan ook, daUiet Bestuur der Oranje Vereeniging 'dezen ondoordachten maatregel, als thans wat betreft de kinderwagens niet zal uitvoeren. Ik zou in het handhaven van dien maatregel een reden hebben, mij als lid der O.V. te laten schrappen en wellicht denken meer deren met mij er ook zoo over. M. de R., beleefd dankzeggend voor de ver leende gastvrijheid, Een lid van de O.V. L, a n g v i n g e r s. Naar de Tel. verneemt, heeft de directie der gemeentetelefoon te Am sterdam onregelmatigheden op een der bureaux ontdekt. Het schijnt, dat een ambtenaar abonne mentsgelden, die gestort waren, heeft verduisterd en de kwitanties niet heeft geboekt. Tijdens zijn vacantie werd het bedrog ont dekt. De betrokken persoon is voorloopig ge schorst, in afwachting van een beslissing van B. en W. Het verduisterde bedrag beloopt ongeveer 45000. Het werd ontdekt, doordat een abonné een klacht indiende. Gemengd Nieuws. Ongelukken. Zaterdagmiddag zijn aan het strand te Wassenaar twee lijken aangespoeld, een nabij de Scheveningsche en een nabij de Katwijksche grens. Beide lijken waren niet herkenbaar ze verkeerden in verregaanden staat van ontbinding. Zondag is te Katwijk, A. Smit, werkzaam aan de gasfabriek in Den ITaag, die met eenige kameraden per fiets naar Katwijk was gegaan om daar te visschen, bij de brug over het kanaal naar Noordwijk gereden te water en verdronken. Zijn lijk is later met een net opgehaald. Smit laat een vrouw en 9 kinderen achter. Te Barneveld is Zaterdagavond.de 25-jarige boerendochter E.B., in haar wpning van de trap gevallen en spoed-ig daarna overleden. Zondag is bij het zwemmen aan het stille strand te Scheveningen verdronken Willem De G., 10 jaar, uit de Govert Bidloosstraat in Den Haag, die zich te ver in zee gewaagd had. De vader van den jongen stond aan het strand. Twee leden van de vrijwillige reddingsbrigade, die naar liet knaapje zochten, hebben een in zwart badcostuum gekleeden man in de diepte zien verdwijnen, zoodat vermoed wordt, dat nog iemand verdronken is. De heer V., uit Leiden, die zich aan het Stille strand ook te ver in zee gewaagd had en in levesgevaar verkeerde, is door een lid van de Haagsche reddingsbrigade gered. Een oplichter. Uit Weenen wordt aan de „N. Rott. gemeld dat in het Continental Hotel aldaar in hechtenis is genomen Van Lier, uit Amsterdam, die, onder het voorgeven, dok ter te zijn en namens de Nederlandsche regeering een onderzoek te moeten instellen naar den ge zondheidstoestand van de Weensche kinderen, daar op deftigen, voet leefde en banken en juwe liers voor vele millioenen kronen zou hebben opgelicht. Hij heeft een deel van hetgeen waar van hij beschuldigd is, bekend. Feeken destijds. Het verslag der Arn- hemsche bank van leening meldt als typeerend, dat van de instelling tegenwoordig ook meer en meer gebruik wordt gemaakt door een andere klasse van pandgevers, dan vroeger. Zoo be hoort liet beleenen van motorrijwielen en zelfs automobielen niet tot de uitzonderingen. Opgehelderd. In den nacht van 23 op 2.4 dezer waren te IJselmonde langs de spoorbaan op surveillance de brigadier Van Raaij en de rijksveldwachter J. Wander van Barendrecht, die toen twee personen bekeurden wcgensvisschen Nadat zij waren doorgeloopen, vonden zij drie groote pakketten schoenen, die vermoedelijk uit een trein waren geworpen. Niet twijfelende, of die goederen zouden worden weggehaald, stelden zij zich verdekt op.Na twee urenwachten kwamen drie personen, onder wie de twee bekeur den, de schoenen weghalen.Bij de achtervolging werd een van hen gearresteerd. De tweede, die ook na herhaalde sommatie niet wou blijvenstaan kreeg een kogel door het hoofd het was v.B., wonende aan den Dordtschen Straatweg te Rotterdam van wiens opneming in het zieken huis aan den Coolsingel aldaar is melding gernaak De derde die ontkwam is later gearresteerd, nadat hij zijn zwaar gewonden makker bezocht had. Van der B. en K. zijn gevankelijk naar Dordrecht Overgebracht. Van B., wiens toe stand ernstig is, is in het ziekenhuis in verhoor genomen. Kloosterjubilea. Morgen herdenken de eerw. zusters Godeliva en Anna, in het St. Liduina Gesticht alhier, haar 2o-jarig professie-feest. Van 12 uur tot, half twee wordt gelegenheid gegeven, om de eerw. jubilaressen te compli- menteeren, waarvan ongetwijfeld velen gebruik zullen maken. De ijverige werkzame zusters ver dienen deze waardeering ten volle. UIT ROTTERDAM. De marinedagen. Tot het comité voor de gedenkdagen op 8 en 9 September is alsnog toegetreden de heer D H M. Reese, Voor de tombola hebben reeds 314 firma's2000 prijzen ingezonden. In samenwerking met het bestuur van de I.C.A.R. is besloten, dat zij, die zich een plaats hebben verzekerd op een der booten, die op Vrijdagavond 9 September langsde geillumineer- de schepen zullen varen, tegen een gereduceerd tarief toegang zullen hebben tot de I.C.A.R., waar dien avond nachtvluchten zullen plaats hebben met zoeklichten. D e rooversbende. Er komen curieuse bijzonderheden omtrent de belladonna bende aan den dag. Zoo moet mevr. Brackée, die zich toen nog mevr. Salberne noemde, el- een aardig duitje lebben bij verdiend met het leggen van de kaart. Bet schijnt, dat zij onder haar collega's kaart legsters en waarzegsters zeer gevreesd was. Ver schillende keeren kwam zij bij haar vakgenooten aanloopen en hield dan gesprekken over allerlei. Haar verhalen waren van dien aard dat zij den bijnaam verwierf van „het wijf uit de Lutma- straat." Een kaartlegster te Amsterdam is door een verslaggever van de Tel. opgespoord, bij wie zij meermalen kwam. De juffrouw, beschreef me vrouw Salberne als een elegante verschijning, die steeds modieus gekleed was. Zjj hield er van, bij andere vrouwen van het vak rond te snuffelen, vermoedelijk om te zien op welke wijze die haar zaakjes behandelden. Soms placht zq te zeggen Mensch, je bent gek Reken jij een gulden voor het voorspellen van de toekomst? Ik vraag er honderdmaal zooveel voor en ze betalen het ook. Ook vertelde zij, dat op zekeren dag een oude dame op bezoek kwam in de Lutmastraat. Door haar voorspellingen en gezeggden, wist zij deze dame in zulk een overspannen en angstigen toestand te brengen,dat ook de gemoedstoestand van twee andere familieleden gestoord werd en medische tusschenkomst verkregen moest wor den. 1 en einde raad is de oude dame weer naar mevr. Salberne gegaan. Deze eischte tweehonderd gulden voor het „weerkeeren van de gemoeds rust." Hollanders in Duitschland. Men schrijft uit Keulen aan de „Tijd" Het is de moeite waard zoo eens overal rond te kijken en na te gaan hoe de meeste vreem delingen Keulen bezien en zich amuseeren. Nu, men ziet ze overal waar men ze niet zien moest en men ziet ze niet waar ze wel komen moesten. Als men rekent, dat zoo geregeld 30.000 vreemdelingen per dag in Keulen verkeeren en men kijkt dan in de Dom, de Gereons, de Apostelen en zoovele andere mooie kerken, dan valt het op, hoe weinig deze door de vreem delingen worden bezocht. Vervolgens de prachtige stedelijke kerk hoven met haar monumentale grafversieringen, waar elk stuk spreekt van kunst en grootheid, waar men dagen kan doorbrengen om al het schoone te zien daar komt slechts hoogst zel den een vreemdeling, zooals mij de portier ver zekerde. Maar in café Bauer, Meijer en Co., Germa- nia, ja, daar zijn ze, of in het Lunapark In die kakelbonte omgevingen amuseeren ze zich, terwijl ze veel wijn drinken en eten, meest met lange tanden, omdat ze de schotels niet kunnen waardeeren. Het is amusant te constateeren hoe men de Dom beziet. Bekijken alleen den voorgevel, dat kunnen ze in 5 minuten en korter, dan de trap op,ter loops de portalen bekijkend, naar binnen, ver bluft over de hoogte, kijkend naar moois wat ze niet zien, 10 minuten rondgeloopen, ko men buiten. Ik mocht constateeren, dat het verechte Utrechtenaren waren, die den uit roep deden „Zeg Kee vin jij doar nau wat an, ik vin 'm echt koal hoor, der is gin pietsie (geen beetje) kleur in." Arme Dom Toen gingen ze de stad bekijken in een van die groote tour-auto's van de firma Damen, die veel te hard rijden om werkelijk tot zien gele genheid te hebben. Eerst zure gezichten over de hooge prijzen (en het ritje kost maar 300 Mk. per persoon), vervolgens elkaar in ,de auto geholpen, wat- zonder ongelukken plaats, vond. Een paar jodenmenschen waren minder gelukkig. De dame (erg zwaar) werd door haar man Isaac naar boven geduwd, hij kijkt daarop over zijn linkerschouder naar eene andere schoone van lichtere kwaliteit, met het gevolg dat zijn vrouw lief het evenwicht verliest, van de treeplank valt daarbij haar kous scheurt en haar been schaaft, wat haar aanleiding geeft om echt op zijn Üilen- burgs meneer Isaac de waarheid te zeggen. Fertig I De auto is klaar, allen moeten nu opstaan om gekiekt te worden, dan kunnen ze, als ze een uur later terugkomen, dat kiekje koopen. Ja dat zijn ondernemende luitjes, die firma Damen. IE een tram genomen naar „de Duitsche ring" bij het Operagebouw. Eenige oogenblik- ken later komt de auto aangerold, mijn Utrecht- sche vrienden kijken niet vroolijk. Isaac rookt een groote sigaar met breeden gouden band en (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) tan ingezonden stnkken ook al worden ze niet- ge plaatst wordt de kopy niet te rugg e ge v e n

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2