zijn vrouwlief eet kersen en persiken, daar bij haar ergernis vergetend. Wat de reden van de ontevredenheid der Utrechtenaren was, bleek mij later in café Meijer en Co. Ze waren zooiets van geradbraakt. Een der dames zei „Zeg Kris, vin jij doar nau wat an. Wat die kerel gezeid het deur die koker, daorvan heb ik geen bliksem verstoan en dan hei je d'r ok niks an." Ik heb dat clubje verder aan hun lot over gelaten om ergens anders mijn geluk te zoe ken. De brand aan boord van de „Nieuw Amsterdam." De Raad voor Scheepvaart stelde een onderzoek in naar de oorzaak van den brand, die op 8 Juli 1922-heeft gewoed aan boord van het stoomschip „Nieuw Amsterdam" van de Holland-Amerika Lijn, lig gende in de haven van New-York. De gezagvoerder, de heer P. v. d. Heuvel, deelde mede, dat het schip dien avond voor het vertrek gereed was. Om 12 uur zou men wegva ren. Om vijf minuten voor tien uur werd hij ge waarschuwd, dat er een rookwolk opsteeg uit ruim 5. De rook was gezien vanaf het sparredek. Hij spoedde zich dadelijk naar de plaats des onheils. De passagiers waren juist bezig aan boord te komen en van de 750waren er al ongeveer een vijftigtal op het schip. Uit het tusschendek kwam veel rook en de eerste officier werd naar beneden gestuurd met een rookmasker voor. Door een defect aan dit instrument viel hij echter flauw. De gezagvoerder, denkende dat de brand in het tusschendek was, liet daar met twee slangen water geven. Maar de rook hield niet op en men begreep, dat daar de vuurhaard niet was. Uit het proviandruim kwam geen rook en dus moest de brand komen uit het koebrugdek, waar de leege fustage, leege flesschen, zakken en kisten van de proviand op de heenreis werd neer geworpen. De gezagvoerder had al eerder ver moed, dat de brand begonnen was in de fustage. De fustage was ingesloten door groote kisten met motorfietsen, die van dek tot dek stonden. Daar door kon men moeilijk bij den vuurhaard komen. De chef van de New-Yorksche brandweer, die met uitstekend materiaal spoedig ter plaatse was, gaf den raad het heele ruim onder water te laten pompen. De gezagvoerder wilde hiertoe echter niet zoo dadelijk overgaan om de lading té sparen. Ondertusschen steeg er nog maar steeds een verstikkende rook op, die al een twintigtal per sonen had doen flauw vallen. Van verschillende zijden werd er water gegeven, doch zonder resultaat. De kisten met motorfietsen stonden in den weg. Om 2 uur begonnen deze kisten te branden en daarnaast stonden een groot aantal vaten vet. Begrijpende, dat, wanneer deze vaten vlam zouden vatten, er een groote uitslaande brand zou ontstaan, gaf de gezagvoerder toen on middellijk last de passagiers aan wal te sturen en het geheele ruim»5 onder water te pompen. Dit geschiedde en om kwart voor 3 was men den brand meester, waarna het ruim weer leeg gepompt werd. De gezagvoerder vermoedde, dat de brand ont staan was door het broeien van eenige leege zakken. Het vuur was direct naar acht ren ge gaan. Onvoorzichtigheid achtte de gezagvoerder uitgesloten, daar de fustage door de kisten met motorfietsen geheel onbereikbaar was. De 2e stuurman, de heer J. J. H. Poelsma legde gelijke verklaringen af. De proviandmeester de heer M. J. Kloek, meende eveneens, dat do brand niet aan onvoorzichtigheid te wijten kon zijn. Het was onmogelijk, dat in flesschen nog restjes olie of andere licht brandbare stoffen ge bleven konden zijn. De Raad zal later uitspraak doen. Kwa j ongenswerk. Door de politie wordt een gerechtelijk onderzoek ingesteld naar het veroorzaken van den dood (door schuld) van den lijnwerker Covers, werkzaam aan het P. E. N. te Blarieum, die moedwillig omver zou gereden zijn door den Huizer-venter S.', foen dezen den dubbelen ladder passeerde, waarop genoemde electriciën stond om werkzaamheden aan den onder stroom staanden draad te ver richten. Bosch branden. In het Departement Var zijn 20.000 H.A. bosch door brand verwoest. De schade bedraagt ongeveer 10 millioen franc. Motorongeluk. Zaterdag is te Welte vreden een ernstig motorfietsongeluk gebeurd. De motorrijders Brunt en Dubel, staf-employé's van de Bataafsclie, werden bij een botsing met de stoomtram gedood. Nieuwe poging. Fonck, de Fransche vlieger met de-groote in den oorlog verworven reputatie, tevens Kamerlid, wil in November van Dakar naar Brazilië vliegen en vervolgens probeeren een vliegtocht rond de wereld te doen. Mooie daad. Lloyd George zal de op brengst van het boek dat hij over de oorlogsge beurtenissen schrijft, voor een liefdadig doel in verband met den oorlog bestemmen. Men weet dat hij voor het auteursrecht een som van 100,000 ontvangt, den hoogsten prijs die ooit aan een schrijver betaald is. In een verklaring, die openbaar is, zegt hij, dat hij geenerlei persoonlijk voordeel kan trek ken uit de geschiedenis van het strijden en lijden van de natie in den grooten oorlog, en dat hij daarom hfiet besluit heeft genomen het geld te besteden voor het lenigen van den nood dien de oorlog veroorzaakt heeft. Losne stoppen, doordien een heel stuk van de lijn „verstopt" was door een reusachtige massa haften een soort insecten die zulk een dicht agglomeraat vormden, dat de wielen der spoor wagens doorsloegen instede van de rails te pak ken. De reis kon eerst worden voortgezet, nadat de baan met bezems was schoongeveegd. Nog nimmer te voren had zich zulk een verschijnsel voorgedaan. Ook een spor t. Twee invalieden met kunstbeenen, de een van metaal, de ander van hout, hebben een wedstrijd gehouden ten einde de deugdelijkheid dier kunst-ledematen te be proeven. Zij zijn daartoe van Londen naar Brigh ton geloopen. Vrijdagavond'vertrokken zij, en Zaterdagmiddag kwamen zij in Brighton aan. De man met het ijzeren been heeft het gewon nen. Hij kwam 13 minuten eerder aan dan de ander. M ij n i' a m p. Reuter meldt uit San Fran cisco Volgens een bericht, ontvangen bij het staatsbureau der mijnen, zijn 75 arbeiders, die het nachtdienst-personeel uitmaakten van de Aegonaut-mijn te Jackson in Californië, levend begraven ten gevolge van een brand, die te mid dernacht uitbrak. Een reddingsbrigade is uit gezonden om te trachten de arbeiders, die op een diepte van 3000 voet zijn ingesloten, te redden. Groote brand. Te Sünching in Beieren is een groote molen door brand totaal verwoest, waarbij 15000 centenaars graan geheel ver brandden. De schade bedroeg ruim 50 millioen mark. De brand was zoo hevig, dat de vlammen kilometers ver in den omtrek zichtbaar waren. Slechts een gering gedeelte van de schade wordt door verzekering gedekt. Wrak geslagen. Het Kielcr motor schip „Wilhelm" dat zich van Kiel op weg naar Strömstad bevond met een lading alcohol, is gedurende den storm bij Swaneke aan den grond geloopen. De bemanning redde zich op de rotsen. Het schip is wrak geslagen. Een deel van de la ding werd door schippers geborgen. De macht der massa. Vrijdagmid dag moest de dag-express ParijsGenéve op de spoorbrug over de Saöne nabij Saint-Jean-dc- Aut o-o ngeluk. Gistermiddag i reed te IIoux een plaatsje aan den weg van Namen naar Dinant, een auto in volle vaart op tegen de stoep van een huis, waarop eenige dorpelingen waren gezeten. Een 17-jarig meisje en een kind van 5 jaar werden gedood, terwijl 3 vrouwen ernstig werden gewónd. De chauffeur en de eigenaar van de auto zijn aangehouden. V a 1 s c h geld. Uit. Bandoeng verneemt het „Bat. Nbl." Een Chinees die verdacht werd van opiumsmokkelen en door de politie is aangehouden bleek in het bezit vanl800valsche guldensbiljetten. De nasporingen leidden tot de ontdekking, dat bedoelde Chinees bezitter is van een fabriek van muntbiljetten te Garoet. Zeer waarschijnlijk waren de 1800 biljetten de eerste productie der fabriek. Cliché's en werktui gen werden in beslag genomen. Een drietal ver dachten is onder bewaring gesteld. Hevige brand. Gemeld wordt, dat te Tampico (Mexico), de belangrijkste petroleum stad der wefeld, door een hevigen brand 27 be drijfsgebouwen zijn verwoest. De gezonken Fransche kruiser. Het pantserschip France, dat Zaterdagmorgen in de vroegte in de baai van Quiberon aan de kust van Bretagne op een rots is gestooten en gezonken, was een supcr-dreadnought metende 23,500 ton. Het schip was lang 166 meter en breed 27 meter. De motoren konden een kracht ontwikkelen van 26,000 P.K. Het schip is den 7en November 1912 van stapel geloopen, het heeft tusschen de 70 en 75 millioen frank ge kost. In dezen tijd zouden de kosten van zulk een schip op 150 millioen komen. De" bewapening van de France bestond uit 12 kanonnen van 30 c.m. en 22 kanonnen van 14 c.m. De bemanning bestond uit 24 officieren en 1085 minderen, van wie er op het oogenblik van dé ramp 900 aan boord waren. De France is het schip, waarmede Poincaré en Viviani, kort vóór het uitbreken van den wereldoorlog, in Juli 1914, naar Rusland zijn geweest. De minister van marine heeft de bemanning van de France toegesproken en nadrukkelijk gewezen op de maatregelen, die er op het oogen blik, waarop de ramp gebeurde, genomen zijn. De algemeene koelbloedigheid, de geest van tucht die er aan boord bestond, hebben het mogelijk gemaakt, dat er honderden menschenlevens ge red zijn. De minister heeft er in zijn toespraak op gewezen, dat het verlies van het pantser schip zich in het bijzonder'deed gevoelen om dat er in den oorlog verscheidene oorlogsbodems verloren zijn gegaan, die Frankrijk, geheel in beslag genomen door de geweldige taak van de verdediging des vaderlands niet vervangen heeft, aldus, door de schorsing van den aanbouw van nieuwe schepen, het eerste voorbeeld gevend van ontwapening ter zee. B ij geloof als levensredder. Een Duitsch Afrikareiziger vertelt aan de Leipziger Naturw. Korr. Eens reed ik alleen op een kameel de woestijn in (ten Z. van Marokko) om de schijnbaar zoo leege maar voor den vakman toch zoo belang wi kkende natuur te bestudeeren. Na een langen rit,die mij totaal uit het bereik van de woningen der mcnschen bracht, ontdekte ik in de yerte een stofwolk, die nader en nader kwam. Toen ik eindelijk zag, dat het aanstormende Bedoeinen waren, was aan vluchten niet meer te denken. Reeds uit de verte openden de woestijnroovers een levendig geweervuur. Een der kogels sloeg vóór mij in het zand, een andere sloeg plat op den halsband van mijn kameel.Ik steeg af, daar Ontsnappen niet meer mogelijk was, en raapte de beide kogels op. Toen de Bedocinen dat za gen, hielden zij met vuren op, wendden den teugel en vlogen weg. Bij vele woestijnvolken heerscht namelijk het bijgeloof, dat er menschen zijn die tegen scho ten gevrijwaard zijn en die geweerkogels kunnen opvangen. Zeker hebben de roovers mij voor zoo'n mensch gehouden, daar ik niet gekwetst werd en hun geweerkogels opraapte. Voor der gelijke opper-menschen koesteren zij, zooals te begrijpen is, groote vrees. Zoo had dus het bijgeloof der Bedoeinen mij het leven gered. Na deze opwindende gebeurtenis gaf ik er toch de voorkeur aan, rechtsomkeert te maken om niet een tweede maal in het gevaar te komen, dat dan misschien niet zoo rakelings aan mij voorbijgegaan zou zijn. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting Zwakke tot matigen Z.O. wind, zwaar bewolkt, met waarschijnlijk regen of onweer, aanvankelijk zelfde temperatuur, later wellicht koeler. A. W. J. Holuerda f. Te Leiden is op 77-jar. leeftijd overleden de oud-hoogleeraar aan de Universiteit aldaar, de heer A. W. J. Holwerda. De overledene werd te Gorkunj geboren en studeerde aan de Utrccht- sche Hoogeschool en was hierna o.m. een aantal jaren leeraar aan de R.H.B.S., te Schiedam.In 1896 werd hij tot hoogleeraar te Leiden benoemd. Aan den grond geloopen. Uit Harlingen vernemen we Het Nederlandsche s.s. „Papendrecht..' ge laden met steenkool is op weg van Engeland naar Harlingen gister bij Harlingen aan den grond geloopen. Nadat een gedeelte der lading was gelost, is het schip hedenmorgen weer vlot gekomen en in de haven gearriveerd. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 28 Aug. 29 Aug. Londen11.46 11.4774 Berlijn- 0.177* - 0.187, Parijs- 19.89 19.927,, België- 18.89 - 18.95 Zwitserland- 48.75 - 48.877* Weenen- 0.003/„ - 0.003/8 Kopenhagen-55.10 -55.15 Stockholm - 68,25 - 68 26 Kristiania- 43.90 - 43.45 Amerika-2.525/j6 - 2.575/ia WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 28 Aug. 29 Aug. Londen11.467a /11.4774 Parijs - - 19.80 -17.877,, Brussel- 18.8272 -18.90 New-York- 2.5672 - 2.573/4 Berlijn- 0.177,, - 0.177, Zwitserland- 48.85 - 48.90 Stockholm - 68.40 - 68.25 Kopenhagen- 55.40 - 55.15 Christiania - 44.- 43.75 Weenen- 0.004 - 0.003/g Boedapest- Madrid- Telegrammen, VREESELIJK DRAMA. GENEVE, 29 Aug. (draadloos) In het dorp Medeglia bij Lugano heeft gister een drama plaats gevonden. Zekere Borla, 35 jaar oud en sinds 2 jaar weduwnaar, doodde, waarschijnlijk in een aanval van waanzin, drie zijner kinderen, door hen met een scheermes den hals af te snij den, daarna nam hij een geweer en doodde zijn oom, vervolgens trachtte hij zich zelf om te bren gen, waardoor hij zich ernsig verwondde. Door de politie is hij hierna gearresteerd en naar 't ziekenhuis overgebracht. De gedoode kinderen waren van 4 tot 8 jaar het laatste kind, van 5 jaar, wist te ontkomen. BEZETTING VAN OOSTENRIJK BERLIJN, 29 Aug. (draadloos) Uit Berlijn w-ordtaan de „Tel." gemeld, dat volgens een telegram uit Rome aan het „Berliner Tageblatt een gedeeltelijke bezetting van Oostenrijk door geallieerde troepen te verwachten is. AMERIKA EN HET HERSTEL. BERLIJN, 29 Aug. (draadloos) Naar offi cieel uit Washington wordt gemeld, heeft de Amerikaansche regeering Hoover als toehoorder bij de verdere besprekingen van de Commissie van Herstel aangewezen. Kerknieuws. Pater Rijken. Zondag is pater Alph. Rijken O.P. te Huissen, bij het uitstappen van de electrische tram 4c Arnhem gevallen en heeft daarbij het dijbeen gebroken. Naar het St. Elisab.ethgaslhuis ver voerd, bleek de toestand zoo ernstig, dat hem de laatste H.H. Sacramenten zijn toegediend. Int. Missieweck. Van 24 Sept. tot 1 October wordt te Utrecht een internationale missiewerk gehouden, waar aan een missietentoonstelling verbonden zal zijn. Op het congres, dat van 25—29 September gehouden zal worden, zullen o.a. als sprekers optreden mgr. H. van de Wetering, mgr. A. F. Diepen, mgr. dr. Jan Olav Smit, dr. Gerard Brom en mr. D. A. P. N. Kooien. Priester-jubilea. Zondag vierden te Amsterdam de Weleerw. pater dr. J. van Vessem S. J. leeraar aan het St. Ignatiuseollege en de Weleerw. pater H. Schülink S..J. kapelaan der parochie van den H. Ignatius, hun zilveren priesterfeest. Fin. en Eeon. Mededeelingen. Disconto. De DuitscUe Rijksbank heeft met ingang van gister het disconto van 6 tot 7% en den rente voet voor beleeningen van 7 tot 8 verhoogd. Rechtzaken. Naar de „Tel." verneemt zal de zaak van den dubbelen moord te Houtdorp in hooger beroep voor het gerechtshof te Arnhem behandeld wor den op Donderdag 5 October. Als verdedigers zullen optreden voor den beklaagde Emmer, mr. Zeldenrust en voor Dijkslag en De Graal'f mr. P§uwels. Burgerlijke Stand. Geboren Aug. 26. Jacobus Wilhelmus Antonius Maria z.v. E. J. Mulder en M. Verhaar, Ant. Muysstraat. Jakob z.v. H. M. Uchtrop en A. Donker, Schie. 27. Johanna d.v. A. Krabbendam en J. Schot, Steenstraat. Gato d.v. W. Sprong en A. v. IIaaften, Pernissche- straat. Martinus Jacobus z.v, K. v.d. Hof en J. H. Baron, Hoofstraat. Maria d.v. W. de Jong en A. Ouwens, Nieuwsticht Z.Z. Ma ria d.v. F. A. Beukers en A. Bergmans, Nieuwe Haven. 28. Wilhelmus Bernardus Augustinus z.v. N. S. Oostrum en C. J. Brinks, v. Leeuwen- hoeckstraat. Overleden: Aug. 27. Belia Smit, oud 7 j. en 2 mnd, Broersveld. Cecilia Oordijk, echtg. van W. Mulder, oud 75 j. en 5 mnd, Rotterdam- schendijk. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 29 Aug. v.m. 7.50, n.m. 8.19. 30 Aug. v.m. 8.50, n.m. 9.23. 31 Aug. v.m. 10.09, n.m. 10.48. SCHIEDAM, 29 Aug. Vertrokken s.s. „In- sulinde" (Rott. Lloyd) ledig naar Rotterdam. SUES, 22 Aug. Gepasseerd s.s. „Atlas Maru", van Oost-Azië naar Schiedam. SUES, 24 Aug. Gepasseerd: s.s. „Oldekerk", van Oost-Azië naar Schiedam. NEW-CASTLE, 28 Aug. Aangekomen s.s. „Boheme", ledig van Schiedam. Handelsberichten Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 29 Aug. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46% f 13. Namen» de commissie voor de noteeriag. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 29 Aug. Men noteert voor Spiritus 100% f 28 Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingve eeniging". Heden f 1.90 per ketel. ROTTERDAM, 28 Aug. Buitenland- sche granen. (Bericht van dc makelaars Hagenbeek en van der Schalk). Stemming kalm. Rogge Western no. 2 dispo nibel naar kwaliteit 10.15, Wester no. 1 Sept. all. /'9.60 La Plata disponibel 10.75. Gerst 67 k. Donau disponibel 200 62/3 K. dito dito 190 48 pnd. Malting stoomend naar aankomst 195/190 Canada no. 3 dispo nibel 200 dito ladend/geladen 199. Haver Canada no. 3 disponibel 11.25 dito Sept. aflading 10.25 38 pnd. Clipped dispo nibel ƒ9.50; dito spoedig gewacht ƒ9.25. Mais per 2000 Kilo Amer. Mixed disponibel 170 dito stoomend 168 gele La Plata aan gekomen ƒ210; dito stoomend naar aankomst 206/200 Falfox disponibel 190. In publieke veiling werd heden gedeeltelijk verkocht tarwezemelen M/MB/S 4.15 per 100 K. incl. baal plus 1 pet. B i n n.e nlandsche Granen. Tarwe. Jarige met kleinen aanbod onveranderd verkocht 13.50 tot 14. Nieuwe nog maar rgatiggezoond verkocht naar kwaliteit van ƒ10.50 tot ƒ11. Voor uitgezochte partijen iets meer betaald. Rogge onveranderd verkocht 8.75 tot 9.25. Gerst Chevalier 9.50 tot 10.25.Wintergerst 8.50 tot 9. Haver nieuwe 9 tot 10.50. Eieren. Zeeuwschen en Overmaasche eieren 6.35—8 per 100 stuks. Heden waren de prijzen van de aardappelen als volgt: Zeeuwsche eigenheimers ƒ1.502, Brielsche eigenheimers 2.10—2.60, blauwe dito j .802.20, blauwput.' en 1.90—2.80 per kg. Tamelijken aanvoer en vraag. ROTTERDAM, 28 Aug. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 346 vette runderen, 476 vette graskalveren, 1295 schapen, 721 varkens. Koeien le kw, 1.30—1.40, 2e kw. 1.251.15 3e kw. 1.00. Ossen le kw. 1.20—1.30, 2e kw. 1.15—1.05 3e kw. 0.90. Schapen le kw. 0.750.85, 2e kw. ƒ0.70 0.50, 3e kw. 0.50. Lammeren 0.901.00 Varkens le lew. ƒ1.021.05, 2e kw. ƒ1.00 0.96, 3e kw. ƒ0.950.90. Licht soort varkens 0.900.92. Kalveren le kw. ƒ0.70—0.80, 2e kw. ƒ,0.65 0.55, 3e kw. 0.50. Handel zeer langzaam, aanvoer redelijk, prijzen jets lager.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 3