DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN. ~D 45ste Jaargang. Woensdag 30 Augustus 1922. No. 1342: Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. DONDERDAG AVOND niet verseliijnen. Buitenlandsch NieuwsT" Hef is niet voldoende, dal Uwe handen ^evasschen zijn. Uw oezondheid wordt voortdurend bedreigd .wanneer de handen niet volkomen rein zijn Gebruik daarom LIFEBUOY-ZEER en U zult weldra den weldadigen invloed op Uw huid «jevoelen. LIFEBUOY HEALTH SOAP iü i n n e b S r d. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Adv ertenti ën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen§£75 et. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. In verband met den verjaardag van H. M. de Koningin zal de „Nieuwe Schiedamschc Courant" dagblad voor Schiedam' tn omstreken, Ons Bureau zal Donderdag den geheelen dag gesloten zijn. DE DIRECTIE. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet op artikel 7 der Verordening op de Win kelsluiting te Schiedam Verleenen bij deze met het oog op de viering van den verjaardag van H.M. de Koningin, ook voor HEDEN AVOND, ontheffing van het ver bod om een winkel na des avonds 8 uur te heb ben geopend, met dien verstande, dat de winkels uiterlijk des avonds te 11 uur gesloten moeten zijn. Schiedam, 30 Augustus 1922. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter algemeene kennis, dat door J. JO- CHEMS en J. C. GROENEWEG van hun voor nemen tot oprichtipg van een smederij in het pand Boterstraat 24, kadaster Sectie N. No. 2648 is afgezien en de aanvrage om vergunning om die redenen bij hun besluit van 28 Augustus 1922 buiten verdere behandeling is gesteld. Schiedam, £9 Augustus 1922. Ingekomen is een verzoek van J. JOCHEMS en J. C. GROENEWEG om vergunning tot oprichting van een smederij in het pand Breedstraat 7, kadaster Sectie A. No. 3657. Dit verzoek ismiet de bijlagen op deSecretarie ter visie gelegd. Op Woensdag*, 3 September a.s. des voormid dags 11 uur, zal ten raadhuize gelegenheid wor den gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier- bovengenoemd, kan op de Secretarie der Ge meente van de schrifturen, die ter zake zijn in gekomen, kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet ge rechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 30 Augustus 1922. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van den 28 Augustus 1922 vergunning verleend aan de FIRMA P. C. DUCHATEAU ZONEN tot uitbreiding der fabriek van metalen ornamenten door verplaat sing der gieterij en vergrooting .der bankwerkerij in de panden Willemskade 3 en 5, kadastraal bekend in sectie L. onder nos. 2485 en 2486, met 4 electromotoren van totaal 30 P.K., drijven de een ludhtdrukhamer van 50 K.G. valgewicht en diverse bestaande- en nieuw te plaatsen werk tuigen. S c h i e d a m, 29 Augustus 3922. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van den 28 Augustus 3922 het verzoek van lo. P. C. SLIEKER om vergunning tot op richting van een slachtplaats van vee en een inrichting tot het rooken en bereiden van vleeschwaren in het pand Lange Haven 8, kadas ter Sectie C. No. 1278, met een electromotor van 2 P.K., drijvende een worstmachinc en 2o. de N.V. HANDELMAATSCHAPPIJ v/h. FIRMA M. VAN EMDEN om vergunning tot uitbreiding der metaalknipperij in het pand Hoofdstraat 135, kadaster Sectie L. no. 1506, met een electromotor van 20 P.K., drijven de een knipmachine, verdaagd, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. S c h i e d a m, 30 Augustus 1922. DE MORATORIUMKWESTIE. De Duitsche staatssecretaris Schroder, die als deskundige door de commissie van herstel zal worden gehoord, is gisteren te Parijs aangeko men. Staatssecretaris Bergmann vergeze de ïem. doch niet in officieele hoedanigheid. Naar Ber- lijnsche bladen uit Parijs vernemen heerscht in kringen die met de"commissie van eis e in verbinding _staan een vrij optimistisc ie s em- ming. Men verwacht er dat een Be gisc voor stel den grondslag voor een compromis za eg gen. Het ,,Berl. Tagebl." merkt hieromtrent op De vraag is, hoe dat Belgische voorstel er uit ziet m. a. w. of het niet slechts te Parijs optimis me kan gaande maken, doch ook te Berlijnkan worden aanvaard. De „D. A. Ztg." waarschuwt eveneens tegen optimisme „Misschien is de bereidverklaring der commissie van herstel, om Duitsche verte genwoordigers te hooren, slechts een taktische zet, om Duitschland bij onaannemelijke eischen het argument te ontnemen, dat het niet gehoord is." De „Vorwarts" spreekt stellig tegen dat, Duitschland Amerikaansche controle op zijn staathuishouding zou hebben geopperd. Verklaringen van Sir John Bradbury. Met liet oog op het dringende karakter en den ernst van den tegenwoordigen toestand heeft Sir John Bradbury, de Engelsche gede legeerde in de commissie van herstel, die zich niet dikwijls in het openbaar uitlaat, belangrijke verklaringen aan de „Times" gedaan in de vol gende bewoordingen „Er kan bij een onpartijdig waarnemer die alle factoren in aanmerking neemt, geen twijfel overblijven, dat de toestand van Duitschland van dien aard is, dat de geallieerden, indien zij eenigszins ernstig wenschen betaling van schadevergoeding te ontvangen, genoopt zijn zeker vertrouwen en respijt aan de Duitsche re geering te schenken en ernaar te streven om standigheden te scheppen waarin het Duitsche crediet zich herstellen kan. Altijd door heb ik gehandeld zoo goed in het belang van Frankrijk als in dat van Engeland. Ik ben diep overtuigd daL er slechts twee wegen open staan. De eene is dat men Duitschland tijd geeft om op zijn verhaal te komen. Deze zou ons de eenige kans geven om iets van onze vorderingen op Duitschland binnen te krijgen. De andere is om te dreigen en ten slotte dras tische maatregelen te nemen. Dat zou tot stellig gevolg hebben dat alle hoop op vergoeding ver keken was. De gevolgen van het eischen van contante be talingen op dit oogenblik of het verlangen van waarborgen welke Duitschland onmogelijk kan geven en het toepassen van sancties voor het af dwingen van zulke betalingen en waarborgen kan niet alleen noodlottig voor Duitschland worden, maar zal een dadelijken terugslag in andere landen hebben. De oeconomische en financieele toestand van de wereld is van dien aard, dat hij geen nieuwe schokken verduren kan. DE OORLOGSMISDADIGERS. De gezantenraad heeft de rijksregeering een nota gezonden, houdende mededeeling dat de Ententestaten de berechting der processen tegen de z.g. oorlogsmisdadigers door het rijksgerecht te Leipzig, onbevredigend achten en zich voor behouden zelf de beschuldigden, c,q. bij verstek, te veroordeelen. Hieromtrent merkt de draadlooze dienst te Berlijn officieus op De nota is een gevolg van het onderzoek, 't welk een commissie van deskundigen, indertijd door den Oppersten Raad benoemd, heeft inge steld. De uitkomsten van dat onderzoek zijn des te- verwonderlijker, daar de hoogste juridische instantie in Engeland, procureur-generaal Pol lock de volkomen onpartijdigheid van het rijks- gerecht heeft erkend. COMMISSIE VAN BANKIERS. Uit Parijs wordt gemeld Naar in welingelichte kringen verluidt, is de Commissie van Herstel voornemens het bijeenroepen van de Commissie van Bankiers voor te stellen ter beraadslaging over het mobi- liseercn der Duitsche schuld. ZWEDEN. De einduitslag van de volksstemming over de invoering van drankverbod is tegen 942,129 stemmen, voor 897,584. De steden hebben de meeste tegenstemmers geleverd, n.l. 405,858, en 202,472 voorstemmers. Opmerkelijk is het groote aantal tegenstem mers onder de vrouwen te Stockholm, n.l. 71,214, en slechts 14,372 voorstemmers. Voor de mannen zijn deze cijfers 68,664 en 7664. DUITSCHLAND. De conferentie der minister-presidenten van de afzonderlijke landen is gister geëindigd. De rijkskanselier zal een definitief besluit nemen in zake de maatregelen tot bestrijding van de duurte. Gister zijn de besturen der vakvereenigingen van staatsbeambten en arbeiders bijeen geko men om over de nieuwe looneischen te beraad slagen. Naar gemeld wordt, zal verlangd wor den, de loonen voortaan in overeenstemming te brengen met de rijksindexcijfers in zake de duurte. IERLAND. In een gister uitgegeven officieel communiqué wordt bekend gemaakt, dal de rebellen door de nationale troepen zijn verdreven uit Waterville in het graafschap Kerry en dat deze laatsten het station der Amerikaansche telegraafkabels on der bewaking hebben geplaatst. De tijdens de bezetting der rebellen beschadigde kabelstations zijn thans in reparatie. AMERIKA EN EUROPA. Op het Witte Huis werd gister verklaard, dat de Amerikaansche regeering contact blijft hou den met de Europeesche kwesties en wel op een informeele doch constante wijze, en dat de tijd wordt afgewacht, waarop de Amerikaansche regeering een meer formeel aandeel zal kunnen nemen in het herstel van het financieel even wicht in het buitenland. President Harding is naar men zegt de mee ning toegedaan, dat de tijden voor Amerika nog niet rijp zijn voor zijn deelneming aan eenige internationale conferentie, die een oplossing Van de financieele problemen ten doel heeft. President Harding verklaarde, dat hij niet voor nemens is om Hoover naar Europa te zenden met dusdanige bevoegdheden, als door gouver neur Cox werden voorgesteld. AMERIKA. Reuter meldt uit New-York Uit zeer gezaghebbende bron verluidt, dat het plan van de regeering om de anthracietmij- nen in beslag te nemen niet zal worden uitge voerd, maar dat een contract, ter beëindiging van de staking, volgens hetwelk de mijnwerkers het werk zullen hervatten, eerlang door de mijn eigenaars en mijnwerkers zal worden ondertcc- kend. GUATEMALA. Volgens officieele berichten uit Guatemala heeft de regeering de door de revolutionnaire bezette steden en dorpen heroverd. Twaalf op standelingen zijn terechtgesteld. ALLERLEI. Het graf waar Michael Collinsop het kerkhof van Glasvenin is komen te rusten, ligt in het midden van ëen stuk grond, dat het nationale leger ter eere van zijne dooden heeft aangekocht. Er liggen daar al tusschen de veertig en vijftig officieren en manschappen, die in den strijd Legen de ongeregelde troepen gesneuveld zijn, begraven Vlak bij staat het gedenkteeken voor O'Connd en de heele begraafplaats is omringd door stalige pijnboomen. In den Duitschen katholiekendag te Muli chen heeft de voorzitter dr. Adenauer een beroep gedaan op de katholieken der geheele wereld, en met name op die in Frankrijk, om den onder gang van het Duitsche volk te verhoeden. Volgens een Praagsch blad is het bondge nootschap tusschen Tsjècho-Slowakije en Zuid- Slavië verlengd voorjien duur van 25 jaar. Te Keulen is een nieuwe politieverorde ning nopens de beperking van den verkoop aan buitenlanders uitgevaardigd. Het verbod geldt voor alle voorwerpen van dagelijksch gebruik en voor alle levens- en genotmiddelen. De bijeenkomst van de Duitsche bisschop pen te Fulda heeft bij den Heiligen Stoel plechtig verzet aangeteekend tegen de eenzijdige, door Duitschland's tegenstanders steeds herhaalde be wering van Duitschland's schuld aan den oorlog en de verschrikkelijke gevolgtrekkingen, welke de Fransche regeering daaruit meent te mogen 1 rek ken. De bisschoppen hebben tevens opnieuw ver zet aangeteekend tegen de aanwezigheid van Mohammedaansche en heidensche troepen uit de Fransche koloniën aan den Rijn, welke groote zedelijke gevaren voor de jeugd met zich sleept. Havas meldt uit Rio de Jaheira, dat de graaf van Eu is overleden aan boord van de Fransche mailboot Massilia. De graaf van Eu was op weg naar Brazilië ter bijwoning van het eeuwfeest van de onafhanke lijkheid. Zijn vrouw, zijn zoon Pierre en zijn neef Louis Gaston vergezeldén hem. Prins Pierre d'Alcantara-Louis-Philippe was een zoon van Louis-Philippe-Marie-Ferdinand-Gaston, graaf, van Eu, de oudsten zoon van den hertog van Nemours, die op 15 October 1864 te Rio de Ja neiro huwde met Isabella, prinses van Braganza, kroonprinses van Brazilië. -In het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden heeft de afgevaardigde van New-York, Mac Gregor, het denkbeeld geopperd, dat Groot- Brittannië ter liquideering van zijn oorlogsscha den aan de Vereénigde Staten zal afstaan het Canadeesche gebied der Groote Meren. Dit zou, zeide hij, een goede zaak zijn voor beide volken en een weldaad voor dat gebied zelf, dat door de Niagara het industrieele wereldcentrum zou wor den. - Reuter uit Londen Volgens een officieele mededeeling kwam er gisteren in de haven van alentia (een eiland aan de W.-kust vanlerland) een schip aan met een afdeeling rebellen aan boord, die van plan waren om de trans-atlantische kabels door te OE LEVER'-S ZEEP r VLAARDINGET-I fabrikanten van Sunlight en Lux. Ci o «5 o C-» snijden. Zij waren er reeds in geslaagd om een der kabels door te snijden toen zij overvallen werden door Vrijstaatsche troepen en op de vlucht gin- gen- De koning en de kóningin van Italië zul len nu waarschijnlijk van 12 tot 15 September hun reeds lang aangekondigd bezoek aan Brussel brengen. Ondanks'de tegenspraak in hofkringen, bl ij ft men spreken van de mogelijkheid van een verloving van prins Leopold met prinses \olan- da, daar zij een der weinige katholieke prinses sen van den bloede is. Uit Parijs Volgens berichten ontvangen door de prefec tuur van politic is de toestand te Havre reeds bijna weer normaal. Tc Parijs is geen enkel inci dent voorgevallen. Het aantal stakenden is zeer gering in verhouding tot het aantal vereeni- gingen, dat zich solidair heeft verklaard. Alle bioscooptheaters in Hamburg worden op Vrijdag 1 September gesloten, daar de Senaat den eisch der eigenaars, de vermakelijkheidsbe lasting van 50 te verlagen, geweigerd heeft. Het bericht van den dood van Enver Pas ja wordt thans officieel tegengesproken. Premie-storting. Naar aanleiding van het bericht, dat in lei dende kringen van de R. K. Vakbeweging ver luidde, dat de Regeering besloten had met in gang van 1 Januari 1923 weder de pensioenstor- ting te heffen van de Rijksambtenaren, en dat volgens dezelfde kringen het Kabinet de premie storting voor het pensioen der ambtenaren zou hebben bepaald op 5 pet. van liet jaarloon voor liet eigen pensioen van 'ó1/^ Pct- voor liet wedu wen- en weezenpensioen (een gezamenlijke kor ting dus van 8.5 pet,, op het salaris) heeft de „Maasbode" in kringen der R. K. Vakbeweging geïnformeerd. Het bleek, dat daar omtrent een dergelijk voornemen, der Regeering totaal niets bekend was, terwijl men op grond van inmiddels van bevoegde zijde ingewonnen inlichtingen, zulks zeer onwaarschijnlijk achtte. De Tiihanlia. De directeur-generaal der posterijen en tele grafie maakt bekend dat afzenders van aangeteekendc stukken en pospakketten, welke met het.op 16 Maart 1916 vergane Nederlandsche stoomschip TubanDa verloren zijn gegaan, ten einde de regeering in staat te stellen bij liet. indienen der schadevor dering met hun belangen rekening te houden, zich voor het geven van de noodige inlichtingen mcl overlegging van bewijsstukken uiterlijk 16 September a.s. moeten vervoegen bij de kan toren van ter-pqst-bezorging. Het salaris der rijksambtenaren. Naar de „Tel." verneemt, is men bij de bespre king van de vraag of de salarissen van het rijks personeel dienen te worden verlaagd, tot de slotsom gekomen dat zoodanige verlaging uit gesloten geacht moet worden, omdat zij juridisch onmogelijk zou zijn. Men was van meening dal de rechter een vordering tot betaling van de eenmaal genoten salarissen zou toewijzen, en dus de bevoegdheid van de regeering tot vermin dering van de salarissen ontkent. Congres van Architecten. Bij K. B. is benoemd tot vertegenwoordiger der Nederlandsche regeering op het van 4 tot 11 September 1922 te Brussel te houden Internatio naal Congres van a.chitecten Jos. Th. J. Cuv- pers, c.b.iarchitect, te Roermond. Onderscheidingen. De gewone jaarlijksche lintjeslijst is weer gepubliceerd, we geven er de volgende namen van Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd tot-ridder in de orde van den Nederl. Leeuw Mgr. C, Abels, apostolisch vicaris van Oost- Mongolië; mr. dr. J. H. van Meurs,president van de arrondissementsrechtbank tc Rotterdam

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1