DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. De Missie-Week. F E U I L L T i\l 45ste Jaargang. Zaterdag 2 September 1922. No. 13429. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. „Onbekend maakt onbemind.0 Buitenlandseli Nieuws. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnem enten per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 vent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen'J 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Een goede titel voor een artikeltje om de a.s. Missieweek in te luiden Ik ben bang dat vele Schiedammers zullen wijzen op hun zonen endoch- ters broeders en zusters, die in alle werelddeelen als missionairssen hun leven voor het H. Geloof offeren. Een onwrikbaar bewijs, daL de missie in onze stad wel bekend en wel bemind is. Maar ik neem het toch niet terug. Om allen gerust te stellen zal ik er onmiddellijk bijvoegen, dat mijn bedoeling eigenlijk was „Meer bekend meer bemind." Heerlijk teeken van katholiek leven, dat zooveel offers gebracht zijn van liefde voor de ongelukkige heidenen. Maar het is nog niet ge noeg het missiewerk heeft de sympathie en liefde noodig van alle kringen en daarom moet het ook in breedere kringen bekend zijn. Er zijn toch missieboekjes en kalenders Ja ver schillende Als door een ijve'igen zelateur of zelatrice gebeld wordt, hoort men wel eens „Alweer WaL anders." Ik ben al op zooveel in- geteekend." Geen gebrek dus. Wanneer ge dan van armoede en gebrek leest en van moeilijke reizen tevoet of opossenwagens langs ongebaande wegen, komt bewondering op voor zoovele man nen en vrouwen, die voor hun katholiek ideaal alles vaarwelgezegd hebben om die onbekende moeilijkheden te trotseeren. Maar. .die boekjes worden ook wel eens niet gelezen. Heel netjes, onopengesneden, met ongeschonden kruisband en gaaf adres komen ze in ziekenhuis of inrich ting terecht. Men is al erg tevreden met het bewustzijn dat men door een-abonnement de missie geldelijk gesteund heeft. Heel mooi dat gij met uw geld de missie steunt minder moo;, dat gij d'e boekjes niet leest, want gij moet het mis siewerk kennen. Daarom begroeten wij de a.s. Schiedamsche missieweek met vreugde. Om de missiekennis in alle kringen te brengen is zoo'n week van groot nut. Van alle missieorden en congregaties komen eenige missionarissen de voorwerpen, welk<Tzij in de vreemde landen verzameld hebben, ten toonstellen. Het wordt een aanschouwelijk onder richt, dat meer dan het gelezene (of zeker hét niet gelezene) indruk op ons maakt. Als mannen die voorwerpen, het ontstaan of gebruik ervan zaakkundig verklaren en verhalen van missie toestanden met sympathie en liefde omdat zij die zelf beleefd hebben, dan zal het vuur dier liefde op ons overslaan. Wij zien en hooren van edele daden voor ons hoogste christelijk ideaal. Gekend dus ook bemind.Die liefde verdient het missiewerk maar heeft het ook noodig. Vooral in onzen tijd. Niel zonder reden wekken onze Pausen Bene- dictus XV en Pius XI vooral op tot missieactie. Vele eens bloeiende missies lijden gebrek. Het stemt ieder katholiek hart treurig, wanneer hij de statistiek over de verliezen aan priesters, broeders en zuster raadpleegd of van de schade die zij aan materiaal geleden hebben. All s hier op te noemen is ondoenlijk, maar alleen dit, dat op 1 Januari 1919 in Duitschland 4154 leden van missiecongregaties voor de hospitalen waren op geroepen of om met de wapenen in- de hand het vaderland te dienen, dat in 1917 reeds 359 broe ders en studenten gesneuveld waren, 612 ge wond en 134vermist, doet ons katholiek hart pijn. Frankrijk, het land der missionarissen heeft 2000 missionarissen uit het missieveld geroepen, naar de vuurlinies en meer dan 300 zijn er ge vallen. In de verschillende landen zijn ongeveer li Aan den anderen kant der baai staken de roode granietrotsen der naburige eilanden recht op uit de zee, die zich aan haar voet als eene blauwe watervlakte uitbreidde zonder een enkel golfje dat er een wit schuimvlokje te voorschijn riep, of door de vleugelen der zwaluwen konde getroffen worden.Juist daar, tegenover die rot sen, strekte zich de met kleine kiezel bedekte ruimte uit, waar de vier mannen bezig waren met de toebereidselen tot het duel, de tw.ee ge tuigen in het midden, druk in gesprek, de beide tegenstanders op eenige passen afstands. De Engelsche luitenant schopte met een on verschillig gezicht de keisteentjes voor hem met den voet weg, maar leende onderwijl aandachtig het oor aan hetgeen zijn getuige zei de. Hij reken de waarschijnlijk op de verzekeringen van Bar nes en geloofde niet, dat de zaak ernstig zou worden. De jonge Gorsikaan daarentegen stond daar onbeweeglijk, terwijl hij met ongeduld naar André de Belloc blikte en niets zoozeer scheen te verlagen als zich tegenover den gehaten En- gelschman te bevinden. De oude Matteo, die onder de tusschenbedrijven bezig was geweest 1500 missiebroeders en meer dan 1000 zusters voor het missiewerk' verloren. In vele streken ble ven enkel ouden en zwakken over, die door het overmatig werk bezweken. Treurig als men de heerlijke rijpe vruchten ziet verrotten op de ak kers, omdat er geen krachten zijn die den oogst binnenhalen. Geheel de wereld, ook het missie gebied lijdt door den oorlog. Politiek en nationale eerzucht houdt geen rekening met geestelijke belangen, maar heeft voor vele missionarissen het werk onmogelijk gemaakt, omdat zij tot een andere nationaliteit behooren dan de nieuwe heerscher. O neen wij behoeven niet te wanho pen. De H. Kerk heeft genoeg levensvatbaar heid om ook in die landen heerlijk te verrijzen. Ik zal met u zijn tot het einde der tijden" heeft Christus tot zijn bruid gezegd. Zijn genade zal altijd edele kinderen der H. Kerk kracht en moed geven om uit te gaan en hét evangelie te prediken aan alle schepselen. Maar het is een verheven gedachte, dat wij de werktuigen mogen zijn in zijn hand. Allen zonder uitzondering moe ten wij medewerken. Apostelen moeten wij zijn ieder in zijn rang eb stand. Dat zal ons de missie week leeren. Er zal een beroep gedaan worden op uw geldelijke steun. Zegt maar niet de tijden zijn slecht, wij moeten bezuinigen om den crisis door te komen. Men zal er wel leeren begrijpen dat daar niet te bezuinigen valt waar geen spraak is van het allernoodzakelijkste. Voorop staat de missieweek moet schitterend slagen. Wij ka tholieken zijn zoo stoffelijk niet, dat wij ons van onze hoogste idelalen door stoffelijke moeilijk heden zouden af laten houden. Wij gebruiken het tijdelijke om het eeuwige tc werven. Moge de bekendheid met die verheven roeping zegen brengen in meerdere Schiedamsche fanai- lie's. God geve dat in de toekomst Schiedam trots kan zijn op vele missionarissen, zijn edelste zonen en dochters. DE VOLKENBONDSRAAD. Belga seint uit Gen'éve, dat na de bespreking van het Oostenrijksche vraagstuk de voorzitter besloot, dat de financieele deskundigen een nieuw onderzoek zouden instellen. Woensdag- zullen de Oostenrijksche afgevaardigden wor den gehoord. Op verzoek van Balfour, die in Genéve aan kwam, voorzien van nieuwe voorstellen der Engelsche regeering betreffende het mandaat over Palestina, heeft de Raad van den Volken bond besloten om de bespreking dezer aange legenheid eenige dagen uit te stellen. Volgens bericht uit Genéve behandelde de Raad wel den brief van den Paus in zake de toelating van Frankrijk, België, Spanje en Bra zilië als gelijkberechtigde landen bij het uitoefe nen van .toezicht op de heilige plaatsen in Pales tina. Vooraf had Balfour medegedeeld, dat Groot Britannië als mandataris er geen enkel bezwaar tegen had, dat deze controle-commissie op voet van gelijkheid der verschillende naties zou wor den samengesteld. Ook de Grieksche en andere schismatische kerken verlangen aandeel in dit toezicht. Daar vermoedelijk aan de Roomscb Ka tholieke kerk de meerderheid -zal komen in dez< commissie, ligt het voor de hand, dat Frankrijk Spanje en Italië er den grootsten invloed in zullen oefenen. HET GEWEIGERDE MORATORIUM. P ersste m m e n. De Engelsche bladen van allerlei richting druk ken er hun voldoening over uit, dat eenstem migheid is bereikt tusschen de leden der com missie van herstel en zij gelooven, dat de maat regel tot verlichting, aan Duitschland toege- eenig linnengoed op de cactussen en oranje boompjes van zijn tuin uit te spreiden, trad mijnheer Barnes op zijde en sprak op half fluis terenden toon „Die Engelschen zijn wonderlijke lieden. Die daar ginds ziet er volstreekt niet wraakzuchtig uit. Maar die Gorsikaan, ho, ho Als de andere honderd levens had, zoude hij er nog niet genoeg aan hebben, met ze hem te benemen Deze woorden hoorende, begon Barnes zeil te gelooven, dat zijne tusschenkomst niets had uitgewerkt en hij konniet nalaten te bedenken, welke noodlottige gevolgen zijne dwaling na zich zoude sleepen. Weldra echter werd hij uit zijne overpeinzingen opgewekt door den ge tuige van Antonio, die zeide Ik heb het genoegen nog niet mogen hebben uw naam te vei nemen, mijnheer. Sta mij toe mij op nieuw voor te stellen. Ik ben André de Belloc, kapitein in het 3e regiment Afrikaansche jagers. „Ik weiger mijn naain of dien van mijn vriend bekend te maken," antwoordde de Engelsche adelborst „en ziehier de reden het gebruik in uw leger laat het duel toe de Engelsche Admi raliteit echter verbiedt het. Wij loopen dus ge vaar, voor een krijgraad te moeten verschijnen, met u is dat niet het geval." De Belloc onderdrukte een opwelling van toorn bij deze besliste weigering en hernam op hoogen toon „Gij hadt mij desniettemin met volkomen staan, er veel toe zal bijdragen om den toestand te vergemakkelijken. De Voornaamste reden voor de voldoening is, dat het besluit der com missie beteckent, dat het gevaar voor een af zonderlijk optreden bezworé'n is. De „Manchester Guardian" noemt deze tijding een uitmuntend nieuws en zegt dat Europa thans tot het einde van het jaar tijd heeft om op adem te komen. De „Times" schrijft dat het gevaar van een scheuring, waarbij Frankrijk en Engeland te genover elkaar zouden komen te staan, geluk kig afgewend is. De „Morning Post" schrijft in gelijken zin. De „Daily Chronickle" erkent wel is waar, dat later opnieuw een crisis mogelijk is, doch meent dat intusschen tot November andere geneesmiddelen gevonden kunnen worden. Voor- loopig is er een uitweg voor het dilemma ge vonden en de Chronickle is daarom zeer ingeno men met deze oplossing, waardoor de Entente intact blijft, Frankrijk niets verliest en Duitsch land tijd krijgt om op adem te komen, wat Engeland als noodzakelijk beschouwde. De „Daily News" acht het van het grooR ste belang, dat de Geallieerden, vooral Frank rijk en Engeland, gelegenheid tot nadere over denkingen hebben gekregen. Het onmiddellijke gevaar voor een Europeesche crisis van den eersten lang is bezworen. De Fransche bladen bespreken op gunstige wij ze de beslissing der Commissie van Herstel, die, hoewel niet geheel conform aan die, welke werd verwacht toch voldoening schenkt aan de Fransche opvatting betreffende de twee hoofd punten 1. de besliste weigering van het mo ratorium, die den weg opent tot de vaststelling- van het in gebreke blijven en de sancties 2. nieuwe waarborgen, die van Duitschland worden geëischt. De standvastigheid, welke de Fransche regeering aan den dag legde, was dus niet nut teloos. Verschillende bladen, o.a. de „Gaulois en de „Echo de Paris" stellen vast, dat demogelijk heid van afzonderlijke onderhandelingen voor België werd erkend, en merken op, dat dit een precedent is, waarop Frankrijk bij gelegenheid kan wijzen. Zij betuigen hun dank aan België omdat het als trait d'union heeft gediend in 't belang van den Europeeschen wederopbouw. Sir John Bradbury heeft tot den Parij- schen correspondent van de „Times" gezegd dat hoewel hij in het belang van het Duit- sche crediet de voorkeur gegeven zou hebben aan een duidelijk uitstel, thans toch alle ver lichting, die noodig is, voor dit jaar is toegestaan, indien men de noodige regelingen kan treffen. Bradbury voegde hieraan toe, dat op het oogen- blik slechts het voorloopige vraagstuk opgelost is,doch dat hij reeds dankbaar was, dat men tijdig een oplossing gevonden had, om een culminatie van de crisis, in de commissie van herstel en een culminatie van de crisis in Europa te voor komen. Zeer spoedig zei Bradbury verder zullen wij echter het vraagstuk van betaling in contanten en in natura voor 1923 hebben te overwegen. De commissie van herstel is- echter niet langer direct betrokken bij de on derhandelingen, die le Berlijn of te Brussel zullen plaats vinden. Het is thans aan de twee landen, België en Duitschland, overgelaten om buiten de commissie om tot overeenstemming te komen over de wijze waarop waarborgen voor de schatkistwissels gegeven kunnen worden. TSJECHÜ-SLOWAKIJ E EN ZUID-SLAVIE. Blijkens een officieele kennisgeving is te Marienbad een bondsverdrag tusschen Tsjecho- gerustheid uwe namen kunnen toevertrouwen, mijnheer. Maar uw uniform bewijst, dat gij een man van eer zijt. Ik zal dus niet te strikt op den vorm letten en," voegde hij er met een klein lachje bij „wij zullen ons niet terugtrekken." Zijn gelaat vertoonde een hardvochtiger uit drukking dan voor de ongelukkige woorden van den Engelschman. Indien er geen bedekte ver onderstelling in had gelegen, „dat in geval van navraag hunne namen bij de Belloc niet veilig waren zoude deze laatste ongetwijfeld meer toe gevend zijn geweest en de zaak misschien ge schikt kunnen zijn geworden. „En laten wij thans de voorwaarden van het gevecht bespreken," zeide de Fransche officier. Mijn vriend en de uwe zullen strijden met gewo ne degens of met cavaleriesabels. Ik heb er mee gebracht van volkomen gelijke lengte, gewicht en vorm. De degen is het wapen der burgers, de sabel, de Belloc reikte er den getuige een toe, dat van den soldaat. Welk van beide kiest gij „Noch het een, noch het ander, als het u be lieft, zoo dom ben ik niet, dat ik mijn vriend die nooit den voet in een schcrmzaal heeft ge zet en geheel onbekend is met het. gebruik der blanke wapenen, in stukken zou laten hakken door den uwen, die eraan gewoon is. Ik hel) derhalve deze twee goede Engelsche pistolen medegebracht welke een goede dienst kunnen doen." Slowakije en Zuid-SIavië geteekem: NOORWEGEN. Het aantal werkloozen is gedaald tot 17,000, het laagste cijfer sedert anderhalf jaar. De minister van sociale aangelegenheden heeft tot „Morgen bladet" gezegd Ik ben overtuigd dat we er dezen winter heel wat beter zullen voorstaan dan den vorige, vooral in liet Oosten des lands. De vooruitzichten der houtindustrie zijn aanmerkelijk verbeterd. IERLAND. Reuter meldt uit Dublin Met betrekking tot het besluit van het congres der Iersche arbeiders partij, waarbij den arbeidersleden werd opge dragen, af te treden, als het nieuwe parlement niet op 26 Augustus bijeenkwam, deelt het natio nale bestuur van de arbeiderspartij vandaag mede, dat, waar het de verzekering heeft gekre gen, dat het parlement onvoorwaardelijk op 9 September zal bijeenkomen en dat het uitstel was te wijten aan den dood van Collins en Grif fith, het heeft uitgemaakt, dat de noodzakelijk heid om tot die actie over te gaan, nog niet ont staan is. Volgens berichten uit Dublin schijnt als vast staand tc moeten worden aangenomen, dat William Cosgrave de betrekkingen zal gaan ver vullen, die in do Iersche rcgccring door den dood zoowel van Griffith als van Collins zijn open- gekomen. DUITSCHLAND. Uit Berlijn verneemt de „Msb." De rijkskolen- commissaris heeft gistermiddag mededeeling gedaan aan de pers omtrent den ongunstigen toestand der kolen-verzorging. Hij zeide, dat voor dezen winter de vooruit zichten voor den huisbrand uiterst slecht zijn. Er is slechts het derde beschikbaar van het minimum dat noodzaklijk is. Nog verdere beperkingen zullen moeten worden ingevoerd voor een deel der Duitsche industrie. De Duitsche spoorwegen hebben slechts voor 3^2 dag Duitsche kolen en voor 6 of 7 dagen Engelsche kolen in voorraad, terwijl voor instandhouding van een geregeld verkeer een voorraad van 21 dagen noodzakelijk is. GRIEKEN EN TURKEN. Volgens bericht uit Angora houdt de Turksche opmarsch in bijna alle vakken aan. De Grieksche minister Stratos en Theoto- kis zijn gisternacht uit Smyrna teruggekeerd en hebben gisterochtend deelgenomen aan een ministerraad onder voorzitterschap des konings. Volgens officieele meededcelngen overdrijven de Kemalistische berichten sterk de Turksche successen. NIEUWE VERKLARINGEN VAN COX. Volgens telegrammen uitLonden heeft gouver neur Cox aan een koffiemaal van de Amerikaan- sche verecniging, na er op gewezen te hebben, dat de Vereenigde Staten de leiding van zaken in handen moeten nemen, gezegd, inzake de vergoedingen, dat men rechtvaardig moet zijn jegens Frankrijk. Frankrijk kan zich zonder een billijke regeling der schadevergoeding niet herstellen. Cox herinnerde er ook aan, dat Fran krijk de bezetting van den linkeroever van den Rijn had geëischt, dat Engeland en Amerika het daarvan af hielden onder belofte van het te verzekeren tegen een aanval van buiten. Ameri ka hield echter geen woord. Zoodra het dit wel zal hebben gedaan of zich bij de andere mogend heden zal hebben gevoegd ter verzekering van den vrede, zal men kunnen spreken van ontwape- Bij dezen uitval brak de sigarette, die Barnes bezig was te rollen in zijne vingers en de lust bekroop hem om zich op dien man te werpen,die het recht en de belangen van zijn vriend verde digde met zoo weinig tact en inachtneming der beleefdheidsvormen, dat elk zijner woorden een twijfel inhield aan de eerlijkheid van de Belloc en hem in zijne eer moest kwetsen. „Als de vlegel op die wijze voortgaat zeide Barnes aan het oor van Matteo, „zullen de ge tuigen binnen eenige oogenblikken ook vechten." Ilij haalde zijn tabakszakje voor den dag en begon een nieuwe sigarette te maken, zonder echter zijn aandacht vanhet tooneel vóór hem al' te wenden. Rooken was voor hem niet slechts een gewoonte, maar een behoefte en indien hij zelf tegenover den Engelschman had moeten staan, zoude hij het gedaan hebben met eene sigarette in den mond. De opmerking van den Amerikaan was op liet punt bewaarheid te worden, want de Belloc had bijna den zeeman op gelijken toon ge antwoord. Hij hield zich echter in en, op de lippen bijtende, vroeg hij, terwijl zijne wenk brauwen zich toornig fronsten „Verder De houding van den Engelschman had hem verbitterd en was waarschijnlijk oorzaak van het ongehoorde voorstel, hetwelk hij later deed. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1