DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN feuilleton. 45ste Jaargang. Maandag 4 September 1922. No. 134:10. Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. VOLKSTUINEN. De huurders van volks-, familie- of arbeiders- tuinen, die hun tuin al of niet wenschen in te huren, worden er aan herinnerd, dat daarvan vóór 1 Sept. bericht behoort te worden ingezon den. Voor hen die daaraan nog niet voldeden, wordt daarvoor alsnog gelegenheid gegeven tot en met 8 September a.s. Schiedam, 4 September 1922. Buitenïandsch Nieuws. richten dat Lloyd George op een verzoek uit Genéve de vergadering van den Volkenbond zal bijwonen. AMERIKA EN EUROPA. In kringen van het Witte Huis word t verklaard dat de deelneming van Amerika aan de beraad- slagingen over het herstel van de wereld op een toekomstig tijdstip onvermijdelijk zal blijken, doch dat president Harding vooralsnog van mee ning is, dat het oogenblik nog niet gekomen is om Amerika te doen deelnemen aan de econo mische besprekingen, welke thans elders wor den gevoerd. Voorts werd verklaard, dat vol gens de opinie van president Harding de re habilitatie der volken van Europa afhangt van de oplossing van het vraagstuk in zake de in ternationale schulden, met inbegrip van dat der schadeloosstelling. Van dezelfde zijde werd verklaard, dat, wanneer de staatslieden van Europa met hun beraadslagingen over het economisch herstel gekomen zullen zijn tot het punt, waarop het advies van de Vereenigde Staten vereischt wordt, Amerika zich niet af zijdig zal houden. Ook werd verklaard, dat de president voor stander is van het herstel der handelsbetrek kingen tot op zekere hoogte tusschen de Ver eenigde Staten en Rusland. Hoewel de infor meele onderhandelingen met de Sovjet-regee ring ovei het uitzenden van een Amerikaan- sche technische commissie naar Rusland ten einde een onderzoek in te stellen naar den eco nomischen toestand aldaar door de diplomatie als geëindigd worden beschouwd, wordt ver klaard, dat de president de hoop blijft koeste ren, dat langs dezen weg toch nog een zekere toenadering mogelijk zal blijken. DE VOLKENBONDSRAAD. Havas me'cnt te weten, dat het nieuwe Brit- sche voorstel inzake het vraagstuk van de heilige plaatsen hierin zou bestaan, dat drie subcommis sies zouden worden gevormd, die te zamen een plenaire-commissie zouden vormen, n.l. een christelijke, een mohammedaansche en een jood- sche. Een Amerikaan zou als voorzitter optre den. DUITSCHLAND. Zoowel de rijksregeering als het Pruisische kabinet hebben over maatregelen tegen den economischen nood beraadslaagd. Terwijl de rijksregeering besloot de sociale verzekering te verhoogen, heeft de Pruisische regeering- nog geen definitieve beslissing getroffen en alleen de mogelijkheid overwogen\ om de winkeliers weer te verplichten hun waren -van prijzen te voorzien. Verder zal men vermoedelijk geen nieuwe vergunningen tot het openen van wijn-en proeflokalen verleenen en in den eerstkomenden winter volkskeukens oprichten. De communistische bedrijfsraden hebben uit hun midden een deputatie benoemd, welke Zaterdag een aantal eischen aan de regeerin" heeft voorgelegd. De deputatie gaf te kennen" dat indien deze eischen niet zouden worden inge willigd, het tot, duurte- en hongeronlusten zou moeten komen. Tot deze eischen behoorden o.a. de inbeslag neming van levensmiddelen en kleéren die voor woekerprijzen worden verkocht en ver koop daarvan door de regeering aan de aibei- ders tegen wettelijke geregelde maximumprij zen voorts onmiddellijke inbeslagneming van alle groote woonhuizen, villa's en voorname hotels, opdat de woninglooze arbeidersgezinnen daarin een onderdak kunnen vinden, terwijl verder een controle wordt geëischt door de bedrijfsraden op de spoorwegen en de levens middelen-productie. DE SCHULDEN DER GEALLIEERDEN. Volgens de „Daily Mail" zijn te Londen en ai ijs reeds onderhandelingen gaande ten aan zien van een conferentie over de geallieerde schulden. Inmiddels zegt men dat Lloyd George het plan ontwerpt voor een gemeenschappe lijke oeconomische actie van Europa, omvatten de een internationale leening. De kwestie van den Europeeschen geldomloop en van den toe stand, geschapen door het bestaan van wcder- keerige schulden, zou verwezen worden naar den Volkenbond, waarbij invloedrijke Amerikanen voor medewerking zijn uitgenoodigd. Het voor gaande verklaart wellicht de hardnekkige be- BELGIE EN DUITSCHLAND. Dinsdag a.s. worden de heeren Delacroix en Bcmelmans als vertegenwoordigers der Belgische regeering te Berlijn verwacht voor de besprekin gen aangaande de schatkistwissels. Men ver moedt dat deze verscheidene dagen zullen duren. Wie van Duitsche zijde aan de bespre kingen zullen deelnemen, staat nog niet vast. Het persbureau Dena beweert, dat de groote Duitsche banken ternauwernood voor de schat- kistwissels borg zullen willen staan. Men onder zoekt de mogelijkheid deze wissels te voorzien van de handtcekening van den president van de Rijksbank. Deze onderteekening zal dan als waai iorg gelden. Van regeeringszijde is deze aatste regeling vroeger reeds een keer van de band gewezen. Thans wordt ze opnieuw over wogen. Veel waarde moet men, naar de „N. R. J U ™eent' aan dit bericht niet hechten, daar de handteekening van von Havenstein onder de wissels toch mets anders kan beteekenen, dan dat de goudvoorraad op de rijksbank als waar- jorg zou kunnen worden beschouwd en het is voldoende bekend, dat d-e Duitsche regeering daar niet van wil weten. Zeker is, dat de voor naamste financiers door de rijksregeering in deze zaak geraadpleegd zullen worden. In het begin van deze week zal de rijks kanselier dé partijleiders nogmaals bij zich ont bieden. i e 1e"lu'n, l1-;' re£eIs 1 -7o J elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen«75 et per reeel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraae toegezonden. Incassokosten worden berekend. persoonlijk naar Genève zou komen. De minister raad besloot daarop, dat Seipel naar Genéve zal gaan, om Oostenrijks belangen in de Volkenbonds vergadering te vertegenwoordigen. Zaterdagavond is de kanselier naar Genève vertrokken. GRIEKEN EN TURKEN. Men meldt uit Angora, dat de Grieken over aanzienlijken afstand zijn teruggetrokken. Men meent, dat het, na het verlies van hun strate gische stellingen bij Afioen Karahissar, voor het Grieksche leger uiterst moeilijk zal zijn zich in de andere vakken staande te houden. De Griek sche verliezen in de jongste geyechten moe ten aanzienlijk zijn. De Turken gebruikten vlieg tuigen, welke bommen wierpen op den terugtrek- kenden vijand. Te Smyrna is het Engelsche slagschip „Iron Duke" aangekomen,. Bericht wordt, dat nog meer Engelsche oorlogsschepen zullen aankomen. PALESTINA. De „Daily Express" verneemt uit Kairo Berichten uit Jeruzalem melden dat groepen Arabieren een aantal overrompelingen tegen Zionisten hebben uitgevoerd en moordaansla gen hebben gedaan in verschillende deelen des lands. Joden die alleen waren, zijn ook mishan deld. De Zionistische pers eischt krachtige maat regelen. AMERIKA. De attorney-general Daugherty heeft bij het gerechtshof der Vereenigde Staten een aanklacht tegen alle stakende leden van de vakvcreenigin- gen der arbeiders in de spoorwegwerkplaatsen ingediend. In deze aanklacht wordt aangedron gen op het uitvaardigen van een bevel, dat den stakers verbiedt op eenigerlei wijze de exploita tie der spoorwegen te beletten. Daugherty verklaarde, dat het land door een ernstige industrieele crisis wordt bed,eigd. Bij zijn departement zijn meer dan veertigduizend verzoeken om steun bij de handhaving van de orde ingekomen. IERLAND. De Dail Eireann is door Cosgrave tegen 9 Sep tember bijeengeroepen. 12 Voor het oogenblik evenwel bepaalde hij er zich toe, erop te wijzen,dat de degen in Europa beschouwd wordt als het meest geschikte wapen om een twist tusschen mannen Vein eer te be~ slechte en dat hij had gemeend dat 'n Engelsch officier zich ervan zou bedienen daar hij het aan zijne zijde droeg wanneer hij in uniform was. „Maar mijn vriend is de beleedigde partij, antwoordde de Engelschman," en hoewel ik in deze soort van zaken niet heel goed op de hoogte ben weet ik nochtans, dat de keus der wapenen aan hem is. Daarom neem ik pistolen. Daarenboven, wij kunnen hier nog slechts vijf minuten blijven en ik sta er op, dat wij het wapen gebruiken hetwelk ik heb gekozen. Er is geen tijd meer tot redentwisten." „zeer goed, mijnheer. Ik trek mijn voorstel ik. Men zal zich van pistolen bedienen." Kapitein de Belloc onderzocht die, welke 'de Engelschman hem toereikte. „Zij komen mij niet zeer geschikt voor," zei- de hij, „zij moeten dunkt mij, niet heel juist treffen. Heeft uw vriend ze al eens vroeger ge bruikt OOSTENRIJK. Bondskanselier Seipel stelde Zaterdag den ministerraad op de hoogte van de jongste berich ten uit Genève. Hij deelde mede, dat de Oosten- 1 'ie gedelegeerden erop aandrongen, dat hij „Niet dat ik weet antwoordde de getuige. En zich tot zijn kameraad wendende, vroeg hij „Hebt gij al met deze pistolen geschoten „Nooit zeide de ander zonder aarzelen. „Dat is voldoende. Ik heb niets meer in te brengen." De beide getuigen begonnen de pistolen te laden. De jonge Engelschman volgde hen met onverschillig oog, de Corsikaan met meer aan dacht. Op het oogenblik dat de Belloc de sabels had opgeraapt, had Antonio zijn uniformjas uit getrokken en was in zijne hemdsmouwen blijven staan. Toen hij de pistolen zag laden, kleedde hij zich weder en deed alle knoopen tot boven aan toe dicht om geen enkel wit plekje open te laten, dat tot mikpunt had kunnen dienen aan zijn tegenstander. De oude Matteo, die, onder welke omstandig heden, ook nooit zijne zaken uit 'L oog verloor, fluisterde Barnes toe „Indien een dier mannen gewond wordt, ik heb een goed, zindelijk bed in mijn huis. Men kan er hem heenbrengen. Voor den Engelsch man zal ik matige prijzen berekenen, den Franschman neem ik voor niets. Ik heb u hoo- ren zeggen, dat hij Paoli heet. Wij allen, op Corsica, zouden hetzelfde doen voor iemand van dien naam. Ik verzoek u, doe tdles, wat gij kunt om een ouden herbergier een dienst le bewijzen Het zal beter zijn dan den gewonde naar Ajac- ALLERLEI. Uit Berlijn De Rijksminister voor Economie heeft van af 30 Aug. den tot nu toe bestaanden vrijen invoer van ruwe tabak opgeheven. Ook zal voor een recks van andere, ontbeerlijke, reeds onder in voerverbod staande waren voorloopig de invoer niet meer bewilligd worden, totdat voldoende douanegelden verzekerd zijn door verhooging der rechten. De regeering heeft tot dezen mlatregel besloten, om verdere daling der mark tegen te gaan. In een onderhoud dat hij Zaterdag met de vertegenwoordigers van de Berlijnsche beurs heeft gehad, heeft burgemeester Boess een streng toezicht op de prijszetting aangekondigd. In verband met den moord op twee Bel gische militairen te Obercassel bij Dusseldorp heeft de Belgische bezettingsoverheid den waai- nemenden burgemeester en een commissaris van politie gevangen laten nemen. Beiden zijn naar Krefeld overgebracht. In de Dusseldorpsche stadswijk op den lin keroever van den Rijn mag van 8 uur 's avonds tot 6 uur 's ochtends niemand zich op straat vertoonen. Met scherpere maatregelen wordt gedreigd, als de daders niet spoedig worden ont dekt. Uit Hamburg Bij de algemeene stemming der havenarbeiders cio te vervoeren en hem door een geneesheer te doen verzorgen." Bij deze laatste woorden sprong Barnes op. Hij floot eenige seconden lang tusschen zijne tanden en liet zijne sigarette vallen. Eensklaps had hij een middel gevonden om de onderhande lingen te rekken, wat, onder de gegeven om standigheden misschien beteekende ze tot een bevredigend einde te brengen. „Dank u, Matteo riep hij. „Gij oppert daar een goed denkbeeld I" En hij liep met haastige schreden het strand op. „Gij moet het mij, wien deze zaak volstrekt niet aangaat, ten goede houden, dat ik me er m meng, maar de toeschouwers zien dikwijls meer dan de spelers zelve en het is in naam der menschelijkheid, indien ik tusschen beide kom Gij hebt iets van het grootste belang vergeten gij hebt geen geneesheer bij u." „Gij hebt gelijk, mijnheer Barnes. Ik had gemeend, dat deze heeren een dokter mede zou den gebracht hebben." „Wij hadden juist hetzelfde van u verwacht antwoordde de Engelsche adelborst. „Hij zoude zeker gekomen zijn, doch hij is nog niet lang op Corsica en dus niet aan het klimaat gewend, zoodat hij dezen morgen door de kpoits is aangetat." „Onze dokter kon op den ochtend van het vertrek ons schip niet verlaten indien wij hadden aangehouden, zoude onze commandant argwaan hebben opgevat en waren 4309 'stemmen, voor verwerping en 4244 voor aanneming der scheidsrechterlijke uitspraak Daar de meerderheid van 3/4 niet bereikt werd is de staking als verworpen en de uitspraak als aangenomen verklaard. Koning George van Engeland, die een be kend scherpschutter is, heeft op de jacht op korhoenders een nieuw record gevestigd. Het gezelschap schoot in drie-en-cen-halven dag 10.000 vogels, waarvan de koning er 994 voor zijn rekening nam. Gister had de bevolking van Duitsch Opper- Silezië door middel van een referendum te be slissen of Opper-Sdezië een Pruisische provincie zal blijven of tot een Duitschen bond staat zal worden gepromoveerd. De „Times" verneemt, uit Alexandria dat de Egyptische regeerig stappen doet voor toelating van Egypte tol den Volkenbond. De Duitsche rijkspresident heeft het lied Deutschland Deutsehland über alles tot volks lied voor de rijksweerbaarheid vastgesteld. De staking in de haven vair Le Havre is thans geheel gedaan. Het werk is weer her vat. Dc Engelsche torpedo-jager „Dóon" heeft Zaterdag bij de Westkust' van Ierland een schip aangehouden en opgebrachL, dat uit Hamburg onderweg was naar de Iergche westkust met een lading wapenen en munitie. Het schip is naar de haven van Cork gebracht en later van daar naar Dublin, waar het ter beschikking van dc voor- loopige regeering van den ferschon Vrijstaat zal worden gesteld. De geallieerde commissie voor het Rijnland heeft de Koelnische Zeitung voor den tijd van 7 tot en met 19 September verboden, naar men zegt, omdat het blad verleden week in haar weekoverzicht .de geschillen in de entente heeft behandeld. - Gouverneur Cox verliet Vrijdag Londen om zich Zaterdagmorgen te Plymouth in te schepen voor de terugreis naar Amerika, waar hij in de a.s. verkiezingscampagne een groote rol zal spelen. ïMüBe ju I a» h d0 De reis van de Koningin naar Seandinavie. De minister van buitenlandsche zaken, de heer van Karnebeek, die, naar men weet, de Koningin op haar reis naar Denemarken zal vergezellen, begaf zich daartoe hedenochtend naar het Loo. De Koninklijke trein vertrok dezen middag om half vijf naar Denemarken. gij zoudt tevergeefs hebb n kunnen' wachten." De twee getuigen raadpleegden met gunno vrienden. Na een kort onderhoud met Antionio beerde kapitein de Belloc terug. „Mijn kameraad wenscht, dal de zaak voort gang hebbe." En een geneesheer is overbodig, daar het op leven en dood gaat, "onderbrak hem de Corsi kaan met snijdenden lach. Zijn tegenstander was op het punt geweest, iets te zeggen, doch deze woorden hoorende, zweeg hij. Zijn getuige antwoordde voor hem. „Heel goed De kans staat gt lijk voor bei den. Wij zullen vechten met of zonder dokter. 1 hans moeten wij zoo spoedig mogelijk de plaatsen kiezen, want het schip zal weldra ver trekken en wij moeten aan boord zijn. Geef mij een geldstul," ging hij voort, zich tot zijn kame raad wendende, wij zullen opgooien, wre in de schaduw zal staan." De olficier haalde zwijgend een halve kroon ui zijn vestzak en reikte hem die over. Een oogenblik later werd het muntstuk in ue lucht geworpen en had de Engelschman ge- urmen. De afstand werd op twintig pas bepaald en e plaatsen op het zand aangeduid door witte steenen. De getuigen reikten den tegenstanders de pistolen over. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT T t I»#i o w WASCH 'S AVONDS UW ZUDEN ONDERGOED MET DE LEVER'S ZEEP MU. ES MORGENS ZAL f FABRL ET ALS tllEUW^ KAPTEN VAM Zyii. MSUNLIGHT ZEEP

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1