Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ook de meeste buitenlandschc aviateurs waren Gemengd Nlwaws. Generaal van Heutsz. Generaal J. B. van Heutsz, oud-gouverneur- generaal van Nederl.-Indië die sedert een paar jaar te Buss urn woont, is, naar het „Hbld" meldt, voornemens zich wegens gezondheids redenen in Zwitserland te vestigen. v Hr. Ms. Zeeland. Harer Majesteits „Zeeland" is Zaterdag uit Nieuwendiep vertrokken naar Kopenhagen, Stockholm en Christiania. I)e hertogin van Albany, f De Koningin-Moeder heeft tijding ontvangen van het overlijden van haar zuster, de hertogin van Albany, tijdens haar verblijf in Tirol. Permanent Hof van Arbitrage. Een draadloos telegram uit Kristiania meldt; dat de Noorsche regeering haar vertegenwoordi gers opdracht heeft gegeven toe te stemmen in het verlengen van den termijn van arbitrage tot 1 Februari 19"23, gelijk het Hof aan beide partijen in het geschil tusschen' de Noorsche reeders en den Amerikaanschen Shipping Board had verzocht. De kabinetscrisis. Z. Exc. JJir. Charles Ruys de Beereribrouck heeft zich Zaterdagochtend in verband met de oplossing der Kabinets-crisis naar het Loo be geven, teneinde een bespreking te houden met H.M. de Koningin. Naar de „Res.-bode" meldt, had deze reis van den minister vooral ten doel de voorberei ding voor het nieuwe parlementaire jaar. Schritelijk beantwoorde vragen. Op vragen van den heer Hermans aan de ministers van justitie en van arbeid, betreffende te werk stellen van buitenlandschc arbeiders in de grensstreken van ons land, is het voor- loopige antwoord De maatregel, dat voor het afgeven van een visum een verklaring van een arbeidsbeurs wordt vereischt, dat geen geschikte arbeids krachten hier te lande beschikbaar zijn, is voo wat betreft metselaars, timmerlieden en stu- cadoo s in het begin van het jaar 1922 buiten werking gesteld zulks geschiedde evenzeer met bet.ekking toL het afgeven van passen voor grensverkeer in het bewakingsgebied der tweede divisie van de Koninklijke Marechaussee (Lim burg en Gelderland ten zuiden van de Waal.) Op mijnwerkers was bedoelde maatregel niet van toepassing. Uit het ter zake voorloopig ingestelde onder oek is niet gebleken, dat door tewerkstelling van Duitsche arbeiders Neder- landsche arbeiders, die hetzelfde werk kunnen verrichten, worden ontslagen en als werkloozen ondersteund. Voor wat betreft mijnwerkers kan worden medegedeeld, dat bij de Staatsmij nen nog steeds behoefte bestaat aan geschool de sleepers, terwijl de cijfers van de Arbeids beurs te Heerlen over de werkloosheid onder de bouwvakarbeiders over de maanden Juni, Juli en begon Augustus eenige vermindering aanwijzen. Intusschen stellen ondergeteekenden ter zake een nader onderzoek in, van de resul taten waarvan zij zich voorstellen nadere me- dedeeling te doen. Gouden juhilé. Op inderdaad waardige en ook prettige wijze is gister het gouden zanger-jubilé van den heer C.J. Wouterlood gevierd. Samen met hun jubileerenden president en eenige familieleden van dezen, gingen vóór de H. Mis van half 8 alle leden van „Cantemus Domino" ter H. Tafel, aldus den dag op echt Roomsche manier beginnend. Na de H. Mis, die evenals de Hoogmis, tot intentie van den jubilaris werd opgedragen, ver- eenigden zich allen voor een gemeenschappelijk ontbijt in de vergaderzaal van 't St. Vincentius vereeniging-gebouw a.d. Lange Haven. Toen de heer Wouterlood hier binnentrad, klonk hem een daverend zangers-welkom toe, waarna de heer M. Melchers, voorzitter der feest commissie 't woord nam en den jubilaris in har telijke termen toesprak.Spr. feliciteerde den pré sident met zijn 50 zangersjaren en zeide, dat het bestuur en leden van het koor gemeend had den, God voor deze groote weldaad 't beste te danken, door allen tot intentie van den jubilaris te communiceeren en de H. Mis voor datzelfde doel te laten opdragen. Verder bood spr. de gouden St. Caecilia-me- daille aan, 't bewijs van 50 jarig trouw lid maat schap en hoopte, dat de president deze als „dritte schone im Bunde" nog lang mocht dragen, hier bij tevens den wensch toevoegende dat de dag een aangenaam verloop mocht hebben. Gezellig werd vervolgens ontbeten, waarna nog een fecstkwartet werd aangeheven. Om half elf werd door den eerw. heer kapelaan Paulussen, geassisteerd door de eerw. heeren Hoogeveen en Wiemers, respect, als diaken en subdiaken, de plechtige Hoogmis opgedragen. Schitterend was 't altaar versierd en een over- groote menigte geloovigen vulde de kerk tot in alle hoeken. De jubilaris had voor dezen keer in de eerste bank beneden plaats genomen. Vóór de Mis werd de Veni Creator van Beitjes gezongenDoor 't koor werd verder de spéciaal voor dit groote feest ingestudeerde Mis „Beati misericordes" van V. Goller, voor vier-stemrnig mannenkoor en baryton-solist op sublieme wijze ten gehoore gebracht. Dit werk wordt algemeen geroemd om zijn hoog-artistieke op gregoriaan- sche en toch weer moderne wijze uitgewerkte compositie. De solo-partij was toevertrouwd aan den bekenden Rotterdamschen zanger Anton de Leeuw, die fijn beschaafd en met groot talent zich van zijn zware taak kweet. Ook 't koor, zooals reeds gezegd, zong, on,der de leiding'van den heer Veugeler. voortreffelijk. De heer D. Zoetmulder speelde zeer verdien stelijk de orgel partij. Bij 't Offertorium vertolkte de solist een heer lijk Sacranienlsnummer. Na de „Te Deum" voor II. M. de Koningin, werd een Tantum ergo van Gores gezongen en na den Zegen de bekende „Laudate" van Ruyg- rok. Onmiddellijk hierop had aan de pastorie bij den hoogeerw. deken de receptie plaats. Te mid den van familieleden, eerw. geestelijken, de koorleden, T kerkbestuur en tal van 'vrienden is de jubilaris hier op grootsche wijze gehuldigd. De hoogeerw. deken nam 't eerst 'L woord en sprak als hoofddirecteur van 't koor en hoofd van het Kerkbestuur. Spr. achtte de feestviering bij dit gouden jubeljaar wel verdiend. Den laat- sten tijd had hij reeds zoo dikwijls den heer Wou terlood huldigend moeten toespreken, nog on langs bij diens zilveren dirigent-jubilé. Thans wilde spr. hem roemen als een trouw koor-lid, die voortreffelijk aan de drie groote gevaren, aan dat lidmaatschap verbonden, n.l. zelfoverschatting, onverschilligheid' in godsdienst en ongehoor zaamheid had weten te ontkomen. Steeds heelt de jubilaris zijn plicht ter eere Gods volbracht, bleef diep godsdienstig en nederig in alles. Dit zijn wel redenen, om hem te feliciteeren en nog menig jaar toe te wenschen. Namens 't Kerk bestuur bood spr. ten slotte een prachtig schilderij aan. De heer M.Melchers wilde vervolgens nogmaals de tolk van 't koorgezelschap zijn en wees o.m. speciaal op de uitvoering der nieuwe Mis, van V. Goller. Dit werk werd door den Oostenrijker gecomponeerd, als bewijs van dank aan weldoend Holland, welke gedachte van dank ook bij 't koor had voorgezeten, dat zooveel aan zijn dirigent te danken heeft. Met eigen krachten is de Mis uitgevoerd, alleen werd Anton de Leeuw ge vraagd, om nog meer luister bij te zetten. Dan bood spr. namens 't koorgezelschap een schitterend schilderij aan, voorstellend een land schap met een herder en schapen, als symbool van den leider van het koor met zijn zangers. De heer Wouterlood dankte geroerd voor alle eer en cadeaux, die hem waren aangeboden. Nederig als altijd, keurde hij zich al diehuldiging niet waardig, en achtte ze overdadig; zóó had hij 't nooit verwacht. Hij hoopte daarom nog vele jaren te blijven leven om al deze weldaden nog lang in dankbare herinneringtekunnenbewaren. Tal van belangstellenden complimenteerden hierop den jubilaris en zijn familieleden. O.m. waren behalve de eerw. geestelijken en de zangers nog aanwezig 't, kerkbestuur, 't collectanten- college, de besturen der drie andere plaatselijke kerkkoren, eenige eerw. broeders en tal vanvrien den en kennissen. Ook werden nog eenige bloem stukken aangeboden. Om 6 uur had in de groote zaal van het; ge bouw van den Bond van Distillateurs, a.d. Lk'nge Haven, een schitterende feestmaaltijd plaats, waaraan de jubilaris, een zoon van hem, eenige eerw. heeren geestelijken, o.w. de hoogeerw.1:de ken en de koorleden aanzaten. Den gan&chen avond was de stemming onver beterlijk de leiding berustte bij den heer W. v. d, Toorn. Heel wat toasten: werden uitgespro ken en aardige voordrachten gegeven, alles ter eere,van den hooggeachten jubilaris, die ion der twijfel dit alles ruim heeft verdiend. Streeknet. Nu de invullingsformulieren inzake het Streek net Schiedam—Rotterdam zijn opgehaald, wor den zij, die hun biljet nog niet in gereedheid hadden gebracht, verzocht,dit zoo spoedig moge lijk alsnog in te zenden. Mochten er nog abonné's zijn, wier biljet in het ongereede geraakt is, dan kunnen zij nog blanco formulieren ten stad- huize bekomen. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags: ceintuur, broche, kinderring, knot sajet, sleutel portemonnaie, pet Bij vinders zilveren medaille van een voet- balvereeniging, C. Bode, Nieuwe Maasstraat 24 gaspenningen, J. Noordzij, Nieuwe Haven 17 ring-met steen, P. B. Scholten, Steenstraat 13; kindertasch met inh., D. deLange, Oosterstraat 46 kinderlaarsje, J. IJ. Muller, Groenelaan 95 vulpotlood, T. Bernard, Heerenstraat 35 cein tuur, Wed. Steenhuizen, Schie 92b poppen wagen, J. Althof, Hoflaanstraat 3 hond, J. v.d. Werken, Mathenessestraat 13 papieren geld, A. Noordhoek, Lange Nieuwstraat 1 hond, J- Heijster, Broersveld 126/2, parapluie, Voorberg, Broersvest portemonnaie met inh, J. Haas Diaconiehuis, postduif, Waalwijk van Doorn, Rotterdamschendijk 30 dameshorloge, W. Jan sen, Mariastraat 92b manchetknoop, A. Broek huizen, Pr. Mauritsstraat 18 b ring, G. v.d. Sloot 18 (door hem gevonden in opgekochte lorren stof, A. M. Meeder, Buitenhavenweg 122 beursje, F. Jacquemijns, Noordvestsingel 21. Doodclijk ongeluk. Zaterdagmiddag ca. 1 uur reed de 16-jar. kantoorbediende W. A. v. d. T., wonend^ Lau rens Costerstr. 2 kl. 9 alhier, met een vrachtauto mee van de fa. Roest en stond op de linkertree plank. Op den West-Frankenlandschen dijk, ter hoogte van het Sterrebosch sprong hij eraf, maar ongelukkigerwijze kwam hij te vallen, met 't noodlottig gevolg, dat hem 't linkerachterwiel van den auto over 't onderlijf ging. Bewusteloos werd hij opgenomen en met 't roomijsmotorwagentje van v. d. Heijden naar 't Gem. Ziekenhuis vervoerd. Dr. v. Vliet con stateerde hier darmscheuring en ernstige inwen dige kwetsuren, 's Middags werd de ongelukkige geopereerd 't mocht echter niet baten, want in den avond, om elf uur, is hij overleden. Beroepskeuze. Voor genoodigden en leden der Vereen. Be roepskeuze alhier wordt, morgenavond 8 uur in Maison v. d. Heijden door Dr. A. Borgman, uit den Haag, een causerie gehouden over de inrich ting en werking van het Haagsche Gemeente Bureau voor beroepskeuze. Pandora. Behalve de „Drie Musketiers", een film, magni fiek van spel en decor, geeft Pandora deze week o.m. nog best geslaagde opnamen van het Oran je-feest der vorige week. Zeer interessant, om te zien. Gistermorgen ca. 11 uur geraak te de 6-jar. S. B„ wonende Hoofdstraat 131 kl. 9 spelenderwijze te water in de Nieuwe Haven ter hoogte, van de Varkenssluis. Door eenige burgers werd de kleine door handtocreiking gered en kon met een nat pak ongedeerd weer naar huis gaan. Gisteravond heeft in de Boter- straat, hoek Broersvest een aanrijding plaats ge had tusschen een motorrijwiel, bestuurd door H. P. M. uit den Haag en een auto, bestuurd door Ph. C. B„ alhier. Door den schok viel de zwager van M„ die op de duo-zitting van den motor zat, op de straat en bleef met een bloeden de wonde aan het voorhoofd bewusteloos liggen. Binnengedragen in café Dries, a.d. Boterstraat, kwam hij na een poos weer bij en werd door dr. Otke verbonden. Per trein zetten de Hagenaars toen hun reis voort, daar de motor ernstig ver nield was. De auto kwam er met een deuk in het linker achtprspatbord af. De bestuurders gaven elkaar de schuld. L ij s t v|a n onbestelbar eb riev en en briefkaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand Augustus 1922. Brieven binnenland: Mej. Blokman, Rotterdam Bur. de Courant, Amsterdam Mej. Willy Gademan, Den Haag F. Helmsteijdt, Schiedam Mevr. Hensbergen, Rotterdam D. Heymans, Scheveningen J. Jurka, Den Haag N. R. K. Lederbew. bond, Schiedam Schiedam- sche Courant, Schiedam Schot, Mej. M. Spint, Den Haag G. Wantes, Delft. Briefkaarten binnenland: J. Bos- selaar, Scheveningen W. de Bruin, Schiedam J. v.Gelderen,DenLIelder J. Geurts, Rotterdam Gez. A. M. den Hartog, Leerdam Th. Jansen, Nijmegen J. Uittenbogaard, Rotterdam Joh. Steinhaus Zwanenburg. Briefkaarten binnenland: Zr. C. Vliet, Schiedam J. Vink, G. M. v.Willigen, Delft. Brieven Buitenland: Jos. Consten, Norderney Roland-Linie A.G., Bremen Ernest Stahler, Hassloch. Briefkaarten buitenland: J. Bijl Tirol A. Gorafinke, Fielefeld Brl. Bus Marin, Rothau bij/WienTran. Insp. Vinkensteijn, Bad Rothenfeld, v.d. Wijenbergh, Kevelaer. 2 briefkaarten zonder adres. UIT ROTTERDAM. I.C.A.R. Zaterdagmiddag is de reeds zoo lang met span ning verwachte I.C.A.R. officieel door Z. K. H. Prins Hendrik geopend. Te 2.30 verscheen de Prins, vergezeld van zijn adjudant von Mühlen. Z. K. H. werd ontvangen door jhr. IJ. Loudon, voorzitter en den heer J. L. van den Berch van Heemstede, secretaris der K. L. M. Intusschen ontving oud-generaal Snijders, de onvermoeide kampioen voor onze plaats in de lucht, aan den steiger van de Kon. Roei en Zeilvereeniging de Maas de andere genoodig den eere-voorzitters en leden van het Eere- Comité, het Algemeen Bestuur, het Bestuur der Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart, den chef van den Generalen Staf, den chef van den Marinestaf, de gezanten van Frankrijk, België, Engeland, Italië en Duitschland met hun gevolg de consuls dei- vreemde mogendheden te Rotterdam, B. en W. van Rotterdam, den secretaris van Rot terdam, enz. enz. Per extra-boot vervoerde generaal Snijders zijn gasten naar het terrein, die daar ongeveer tegelijkertijd met den Prins aankwamen. Het Dagelijksch Bestuur van de Icar gene raal Snijders, mr. D. Crena de longh, mr. A. J. Hankes Drielsma en Max Dutilh wachtten den Prins bij den steiger van het vliegveld op. Precies te 3 uur waren allen in het feestelijk versierde restaurant bijeen en kon de openings plechtigheid een aanvang nemen. Allereerst voerde nu Jhr. H. Loudon, voorzit ter der K.L.M. het woord, en v.ervolgens nog burgemeester Mr. Zimmerman, eere-voorzitter der lustrum-commissie en oud-generaal G. J. Snijders. Alle sprekers wezen op de belangrijkheid der I.C.A.R., voor de bevordering van ons lucht- vaartverkeer en wenschten organisators en deel nemers van het concours groot succes. Hierop verklaarde de Prins met een kort woord de tentoonstelling voor geopend. Dan volgde een rondwandeling over de schit terend ingerichte terreinen en de aanbieding der thee. Ondertusschen ronkten en manoeuvreerden tal van vliegmachines boven het veld. Om 4 uur werd 't publiek toegelaten en met massa's stroomde men toen reeds binnen. Meer dan lOOliefhebbers maakten dezen eersten avond een luchttochtje. reeds gearriveerd, zöodat men volop van hun vluchten kon genieten. Ruim 4 uur was Prins Hendrik met gevolg weer vertrokken. Zaterdagavond had in het restaurant op het vliegterrein een groot feestdiner plaats. Ook gister werd de I.C.A.R. door duizenden bezocht en werden weer veel pas.sagiersvlucliten gemaakt; o.m. had een uitstrooi-wedstrijd plaats. Een bezoek aan de I.C.A.R. kunnen wij onze lezers ten zeerste aanbevelen, 't Gemakkelijkst komt men er, door naar hetWillemsplein te gaan. Vandaar vertrekken om de 5 minuten booten, die in goede twintig minuten naar het vlieg terrein varen. Op het Willemsplein kan men kaarten voor tentoonstelling en vliegcfemonstra- ties koopen. Zoo'n kaart geeft tevens vrij vervoer op de boot. Alleen de bezitters van een Icar- kaart hebben toegang tot de booten. De 3-jarige M.J.B. van den, aan steiger N in de Waalhaven liggende lichter ITillegonda 5, is spelende overboord geraakt en verdronken. Bedwelming en berooving. Een agent van politie heeft Zaterdag in de Nieuwe Plantage ie mand aangetroffen, die telkens het bewustzijn verloor. Hij deed hem overbrengen naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar de 'man, die een tijdelijk hier en een hotel verblijvende stuurman bleek te zijn, verklaarde, met eenige hem onbekende vrouwen uitgeweest te zijn en hier en daar een glaasje gedronken te hebben. Opeens was hij het bewustzijn kwijt geraakt, zoodat hij zich niet meer herinneren kon, wat er verder met hem gebeurd was. Bij het nazien van zijn portefeuille bleek hem, dat men hem beroofd had van 600. Na behandeld te zijn, kon hij na een poosje zijn weg vervolgen. UIT DELFT. Aan Hillen's sigaren- en tabaksfabriek zal met ingang van heden weer het volledige perso neel aan den arbeid worden gesteld, tot nu toe werd om de andere werk door een ploeg van 60 sigarenmakers gewerkt. Tusschen de huurders van 51 woningen aan de Corn.lrompstraatteDelften de bouwcombina tie Martens c.s., welke combinatie de huizen met steun van rijk en gemeente bouwde is een ernstig geschil gerezen betreffende één door de huiseige naren geëischte huurprijsverhooging met terug werkende kracht tot 1 April 1921. De bouwcombinatie kreeg van B. en W. een „voorloopig verlof" de verhoogde huren te in- casseeren. De bewoners van het huizencomplex zijn evenwel van oordeel, dat blijkens de ex ploitatierekening een hum-opdrijving niet te motiveeren is en hebben na ingewonnen rechts kundig advies, eenparig besloten de verhoogde huren niet te voldoen. Zij wachten met- eenige spanning een definitieve beslissing van B. en W. af. Scheepsramp. Het Nederlandsche s.s. „Zuiderdijk" heeft de Engelsche stoomboot „Eezardian". Zaterdagmorgen 5 uur op de Schelde bij Vlissingen in den grond gevaren. Er zijn zeven personen vermist. Nader wordt nog over deze ramp gemeld: Zaterdagmorgen omstreeks 5 uur had bij mistig weer en hooge zee voor Zoutelande in het Oost gat op de Wester-Schelde een aanvaring plaats tusschen het Nederlandsche stoomschip „Zuider dijk" dat uit de Noordzee binnenvoer en het uit gaande Engelsche stoomschip „Eezardian." Aan boord van het Engelsche schip was een Belgische loods aan boord van het Neder landsche schip een Nederlandsche loods, bei den uit Vlissingen. Er ontstond een paniek na de aanvaring en het Engelsche schip zonk in weinige oogenblikken. De loodsdienst uit Vlis singen verleende onmiddellijk hulp. Een boot met elf personen, waarvan twee gewond, kwam te Vlissingen aan wal. Allen verkeerden in zeer nerveuzen toestand. De beide gewonden werden naar het Ziekenhuis overgebracht terwijl de negen anderen in een der hotels werden opgeno men. Nadat het Nederlandsche stoomschip hulp had verleend,zette het zijn reis voort naar Antwerpen. Volgens de laatste berichten is het Engelsch stoomschip Eezardian opzij aangevaren en bin nen enkele minuten gezonken, zoodat 't onmoge lijk was booten uit te zetten. Van de 19 opvaren den werdén er 12 gered, waaronder de Belgische loods. Een lijk der 7 vermisten is reeds aange spoeld. Een geredde was gewond en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Zaterdagavond was zijn toestand nog ernstig. Een oude geredde man maakte de reis voor pleizier met zijn schoonzoon mede. Laatst genoemde is verdronken. Veel wrakgoederen spoelen aan van het ge zonken schip is niets dan de schoorsteen en een gedeelte van den mast zichtbaar. De bliksem. Tijdens een kort maar hevig onweder is Vrijdag de bliksem geslagpn in de Transmotoren van de electrische centrale te Hellevoetsluis. Brand werd niet veroorzaakt, doch de installatie werd zoodanig ontredderd, dat de gemeente des avonds verstoken was van licht. Ongelukken. De zes-jarige LI. J. S. te Haarlem klom op de treeplank van een vuilnis wagen. Hij viel er af en kreeg het achterwiel over het linkerbeen. Aan de bekomen verwondingen is hij nu overleden. Het twee-en-een-halfjarige meisje L. V. te Maastricht, dat zóó hevig in aanraking is gekomen met een kar, dat het met ernstige in wendige kneuzingen naar Calvariënberg moest worden overgebracht, is overleden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2