DE AMERIKAAN. DAGBLAD UO&R SGHIEDAM EN OMSTREKEN, FEUILLETON. 45ste jaargang. Dinsdag 5 September 1922. No. 13491. Buitenlandsch Nieuws. Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnem enten per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelmgenj>;75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. DE VOLKENBOND. Gisterochtend om elf uur begon te Genéve de derde algemeene vergadering van den Volken bond. Tot dusver hebben 39 staten deelneming toegezegd, maar men denkt, dat van de 5i leden 42 k 43 vertegenwoordigd zullen zijn. Behalve Argentinië, welks plaats ook dit jaar weer leeg zal blijven, zullen nog wel enkele andere Ameri- kaansche staten geen delegatie zenden. De tweede zitting der Volkenbondsvergade- fing, welke te kwart over vier des namiddags aanving, bracht de met spanning verwachte verkiezing van den voorzitter. Eerst bracht de Cubaansche gedelegeerde Aguero het rappoit uit van de commissie voor het onderzoek der vol machten van de gedelegeerden, waaruit blijkt, dat van de 52 hiertoe gerechtigde staten tot dus ver 44 staten vertegenwoordigd zijn. Daarop werd onmiddellijk overgegaan tot de verkiezing van den voorzitter. Van de 44 stemmen vei'kreeg de Chileensche gezant te Londen Edwards 42 stemmen, waardoor hij tot voorzitter der vergadering was gekozen. Hij nam onmiddellijk het voorzitterschap over exx dankte voor zijn verkiezing, welke hij een eer noemde voor Zuid-Anxerika. OPPEU-SILEZIE. Het Duitsch gebleven deel van Opper-Silezië heeft Zondag bij algemeene volksstemming met een meerderheid van meer dan 90 pet. besloten een Pruisische provincie te blijven. DUITSCHLAND EN BELGIE. Volgens den Parijschen correspondent van de „Times" heeft Sir John Bradbury, die uit Enge land naar Parijs terug is gekeerd, medegedeeld dat er nu weinig twijfel bestaat of binnen enkele dagen zal tot tevredenheid van de regeerin gen te Berlijn en Brussel een regeling voltooid zijn tot dekking van de Duitsche schatkistbil jetten. De correspondent verneemt dat er over dit punt bij het jongste bezoek van de leden van de commissie van herstel aan Duitschland van gedachten is gewisseld en dat Bradbury het suc ces van de operatie zoo goed als zeker heeft ge maakt toen hij te Londen was. Toen de Fransclien in het Belgisch-Ilaliaan- sche voorstel toestemden, wisten zij niet precies hoe de voorgestelde biljetten verdisconteerd konden worden. Iedereen verwacht van- den Britschen gedelegeerde het middel daartoe. Hij is misschien de eenige Europeesche financieele deskundige die in staat is de zaak tot een be- hooi'lijk einde te brengen en hij werd als zoodanig in Frankrijk beschouwd. Hij had zes of zeven verschillende combinaties om de Duitsche schat kistbiljetten verhandelbaar te maken en men gelooft dat de gekozen methode slechts ten deele dekking van Duitsche zijde noodig maakt. De correspondent voegt eraan toe De me thode brengt een regeling mee, waarin Engeland een belangrijke rol speelt. Alleen weerbarstigheid vanDuitschland zou het plan tot mislukking kun- xien brengen.Dit is het eenige punt, waarop men nog niet heelepiaal gerust is. De Belgische vertegenwoordigers in de Commissie van Plerstel, Delacroix en Bemelmans zijn gisteravond vergezeld van den Brüsselschen bankier Philipson naar Berlijn vertrokken voor de onderhandelingen met de Duitsche regeering. Heden zal te Brussel eèn ministerraad worden gehouden onder voorzitterschap van Theunis. 13 „Hier is uw halve kroon," zeide de adelborst tot zijn kameraad." Zij heeft u een dienst be wezen, want het is veel waard, de zon niet in de oogen te hebben." De Engelsche officier, het geldstuk in den zak stekende, fluisLerde zijn getuige eenige woorden in het oor en deze trad, na even nage dacht te hebben op de Belloc toe en zeide; op onverschilligen toon „O, ja, ik had vergeten u mede te deelên, dat mijn vriend zijn verontschuldigingen wenscht aan te bieden." „Verontschuldigingenriep de Belloc ten zeerste verbaasd. „Ja, mijnheer, verontschuldigingen. Hij ver langt, dat ik u in zijn naam de verzekering geef, dat hij betreurt dien jongen man een blauw oog geslagen en zijn mooi gezicht geschonden te hebben." j, .\- De onbeschaamde wijze, waarop de Engelsch- nxan deze woorden uitsprak, was bijna eene be- leediging en Barnes begreep heel g'°ed, dat zulks juist in zijn bedoeling lag, daar hij met tegenzin de opdracht van zijn vriend uitvoerde. DUITSCHLAND EN FRANKRIJK. In een onderhoud met persvertegenwoordi gers heeft Hugo Stinnes een en ander medege deeld nopens een overeenkomst welke hij met het Fransche centrale bureau voor het herstel van de verwoeste gebieden in Noord-Frankrijk heeft ge sloten. Bij deze overeenkomst heeft Stinnes zich verbonden aan genoemd bureau bouwmateria len, zooals steenen, hout, ijzeren deelen, beton en kalk te leveren. De eenige moeilijkheden welke bij de uitvoering van deze overeenkomst worden on dervonden, zijn de protesten van de zijde der mijnwerkers in het Roerbekken. Voor de door voering van deze overeenkomst is het namelijk volgens Stinnes noodzakelijk, dat het aantal uren overwerk, dat door genoemde mijnwer kers moet worden verricht, nog eenigszins wordt uitgebreid. De mijnwerkers nu verkla ren, dat zij in gevolge de slechte leyensmidde- len, welke'beschikbaar zijn, niet tot een dusdani ge prestatie in staat zijn, Volgens Stinnes' oor deel is deze tegenwerking van de zijde der mijn- wei'kers echter aan communistische invloeden toe te schrijven. GRIEKEN EN TURKEN. Uit Athene Verneemt Belga Volgens een me- dedeeling van het ministerie van Marine heeft de vloot order gekregen naar Smyrna op te stoomen. In een officieuse nota spreekt de Grieksche regeering tegen, dat zij stappen bij de geallieer den zou hebben gedaan en hun onmiddellijke interventie in liet conflict zou hebben verzocht. Goenaris cn Stratos ontkennen verder foiTneel, dat de regeering van plan zou zijn, af te treden. Ten slotte wordt in een legercommuniqué me degedeeld, dat de Zuidelijke legergroep voort gaat met zich terug te trekken zonder dat daar bij eenige noemenswaardige druk van den vij and wordt gevoeld. Engelsche, Fransche, Italiaansch cn Ame- rikaansche kruisers hebben op verzoek der con suls bevel gekregen om naar Smyrna te vertrek ken. Tev Constantinopel is het rustig. Naar Reuter nog verneemt wisselt deEngelsche regeering thans met de Fransche en Italiaansche regeeringen van gedachten over de vraag of ex- niet zoo spoedig mogelijk stappen kunnen worden gedaan voor het sluiten van een wapenstilstand tusschen de Turken en Grieken, teneinde vei'der bloedvex-gieten te voorkomen. ALLERLEI. Uit Weenen De zetters van alle courantendrukkerijen hebben zich aangesloten bij de staking der boek drukkers, welke reeds verscheidene dagen duurt, zoodat he.dèn te Weenen geen enkele courant meer zal verschijnene. Uit Simla Bij de viering van een Mohammedaansch her inneringsfeest hebben ernstige botsingen plaats gehad tusschen Mohammedanen en Hindoes te Muitan (Pundjab). Er zijn vele dooden. Uit Berlijn De partijbesturen dersociaal-democratiscbe partij en der onafhankelijke sociaal-demo cratische partij onderhandelen sedert gis- tei-morgen over de beide ontwerpen voor een gemeenschappelijk werkprogramma. De besprekingen hebberr volgens de -„Vorwarts" een zeer bevredigend verloop. De reis van de Koningin naar Skandinavië. Het koninklijk bezoek aan Kopenhagen geeft deDeensche bladen aanleiding tot beschou wingen, die zeer waardeerend zijn voor ons land. „Goed," antwoordde "de Belloc met een ge dwongen lach, terwijl hij .met moeite zijne ver ontwaardiging bedwong.„Gij hebt uw voorstel gedaan hoor thans het mijne." Hij sprak langzaam, doch zijne stem klonk als een trompet. „De heer, dien gij vertegenwoordigt wenscht zijn verontschuldigingen te maken. Laat hij dan hier komen, naast mij, en zich door mijn vriend op dezelfde brutale wijze een klap in het gezicht laten geven, als hij hem heeft toege bracht. Daarna, doch niet eerder, zullen wij zijn ver ontschuldigingen aannemen." Een poos lang heerschte er een diepe stilte. Toen balde de adelborst de buist, als wilde hij de Belloc te lijf gaan, doch op hetzelfde oogen- blik drong zijn vijand hem ter zijde en plaatste zich tegenover den Franschman. Bij het hooren van het schandelijke voorstel dat men hem deed, was hij vuurrood geworden van toorn en schaamte, terwijl dadelijk daarop door den terugslag het bloed hem naar het hart was gedrongen en zijn gelaat door eene doodelijke bleekheid werd overtogen. „Het kan de gewoonte zijn bij de Fransclien, zich als honden te laten slaan," zeide hij op schorren toon, „wij, Engelschen, denken daar echter niet zoo over. Gij, mijnheer," ging hij echter zich tot den Corsikaan wendende, voort, wilt mijn leven. Neem het, als gij kuntmaar „Köbenhavn" zegt, dat de toestanden en de volksaard in Nederland veel overeenkomen met die in Denemarken, dat dankbaar is voor de oprechte vriendschap, die Nederland het biedt. „Berlingske Tidende" herinnert aan het Deen- sche koninklijk bezoek aan Den Haag in 1914 en schrij ft het meegaan van ministei van Karnebeek toe aanden Wensch om de betrekkingen tusschen de twee landen te verinnigen, zulks in verband met de pai-ticulicre pogingen om rechtstreeksche handelsbetrekkingen tusschen de Nederlandsche koloniën en Kopenhagen te vestigen De voorbereiding van de ontvangst Izegt de draadlooze dienst te Kopenhagen ip in vollen gang, niet het minst op het eiland Amager, waar de boeren trotsch zijn op hun Nederlènd- sche afkomst en nog steeds hun oude tradities handhaven, ofschoon het reeds meer dan'400 jaar geleden is, sinds de Deensche koning Kris- tiaan II een 20 Nederlandsche gezinnen wist te bewegen zich op Amager te vestigen om de Denen den tuinbouw te leeren. De feesten op Amager zullen stellig tot de belangwekkendste gebeurtenissen tijdens het bezoek behooren. Hr. Ms. Zeeland, waarop de Koningin geduren de haar verblijf in deNoorsche landen dearwonen- de Nederlanders zal ontvangen is gistei-en te Kopenhagen aangekomen. Vandaag zou het gezelschap te Kopenhagen aankomen ten stad- huize worden ontvangen en daarna een bezoek brengen aan het Rosenborgslot. 's Avonds is er een galamaaltijd ten hove. Donderdag wordt in hoofdzaak gewijd aan de Nederlandei's en hun afstammelingen op Amager. Toename der krankzinnigheid. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan Gedeji. Staten der provinciën mcdedeeling gedaan van een brief van de inspectern-s van het staatstoezicht op krankzinnigen, waarin zij erop wijzen, dat de sterkte van de bevolking der krankzinnigengestichten was op 1 Jan. 1860: 2070,1880 4216, 1900 8139,1920 15407,1922: 16452. Daaruit blijkt, dat deze bevolking per tijdvak van 20 jaar steeg tot ongeveer het dubbe le. Met de mogelijkheid, dat de bevolking in 19201940 zal verdubbelen, moet rekening ge houden worden. Deurwaarders. In een in Den Haag door een 70-tal leden van de vereeniging van deurwaarders bij de ver schillende rechtscollegiën bezochte vergadering is besloten, zich af te zonderen- van de Centrale Van Vereenigingen van personeel in 's rijksdienst en is de richtng bepaald, in welke de actie in de naaste toekomst zal worden geleid, namelijk door aan den minister van justitie voorstellen te doen, waarbij zal worden verzocht, dat de staat den deurwaarder als zijn ambtenaar be zoldigt. Broederschap van candidaal-nolarisscn. Gisteren is te Zwolle de algemeene vergadering van de Broederschap vancandidaat-notarissenin Nederland en'Koloniën begonnen. O.m. zullen hier besproken worden een tweetal belangrijke geschriften de prae-adviezen over de moderhiseering van het huwelijksvermogens recht. 1":>- Zevende Nederlandsche Jaarbeurs. De Zevende Nederlandsche Jaarbeurs (na- jaarsbeurs) is gister geopend. Zij zal slechts een week, n.l. tot Zaterdag duren, daar aan den raad van beheer was gebleken, dat een groot aantal thans'wil ik ook u dooden Paoli antwoordde niet rechtstreeks. Hij .zeide sléchts tot de Belloc „Geef mij het pistool,"maar zijne oogen spra ken duidelijk uit, wat hij dacht „Tot den dood Indien Barnes den Engelschman niet had over gehaald, zijne verontschuldigingen aan te bieden, zoude deze van de Belloc het beleedigende voor stel niet hebben moeten hooren, hetwelk elke schikking onmogelijk maakte en hem naar het leven van zijn tegenstander deed dorsten, in plaats van tevreden te zijn niet zich te verdedi gen, gelijk eerst het geval was geweest. Maar de tusschenkomst van mijnheer Bariiess had nog iets anders ten gevolge want de jonge Engelschan trad op hem toe en fluisterde hem in het oor „Ik lieb mijne belofte gehouden, mijnheer gij ziet met welk gevolg. Uw gezond verstand moet u zeggen, dat ik ook de andere zal nakomen. De heer, daar tegenover mij, heeft gezegd, dat hef een duel op leven en dood is ik zal mijn best doen, dat het zoo zij. Toen gij mij het middel hebt aangewezen om hem te missen, hebt gij mij tevens getoond, hoe ik hem treffen kan. Leg twee voet rechts aan, en de kogel zal hem het lichaam doorboren, mijnheer Barnes En hij wendde zich om, ten einde zijn plaats in te nemen. Een oogenblik daarna echter nam hij opnieuw het woord en ditmaal met luider deelnemers dezen Lijd voldoende achtte en het, vooral nu er tweemaal 's jaars beurs gehouden wordt, te-bezwaarlijk vond veertien dagen van huis te wezen met al de daaraan verbonden reis- en verblijfkosten. Er zijn dezen keer 536 deelnemers, de voor- jaarsbeurs had er 909. Het aantal van 536, hoe wel op zichzelf beschouwd niet onbelangrijk is toch in vergelijking met andere jaarbeurzen laag. Zelfs de eerste jaarbeurs, die van 1917, toen men in ons land nog vreemd stond tegen over het jaarbeurswezen, had nog 690 deelnemers Het aantal Nederlandsche deelnemers bedraagt 427 (voorjaarsbëurs 606). Men kan de geringere opkomst op de jaarbeurs van thans zeker voor een gedeelte toeschrijven aan het feit,dat er dit jaar voor het eerst tweemaal beurs gehouden wordt, maar voor een Veel grooter deel moet het natuurlijk op rekening van de uiterst ongunstige tijdsomstandigheden toeschreven worden. Behalve in het vaste gebouw, dat nagenoeg bezet is, zijn de deelnemers weer in houten ge bouwen op het Vredenburg ondergebracht. Maar de uitgebreidheid van dit houten dorp is veel kleiner dan zij dé laatste'jaren geweest is. Slechts de helft van het terrein is nu voor de jaarbeurs in gebruik en er staan 100 monsterkamers op. Het aantal buitenlandsche deelnemers is er ook al niet grooter op geworden. Dit kan men zien uit het volgende lijstje, waarin men de cijfers voor de buitenlandsche deelneming en tusschen haakjes die van de vorige jaarbeurs (Februari/Maart 1922) vermeld vindt: Amerika 3 (3), België 21 (37), Duitschland 44 (129), Engeland 17 (34), Finland 2 (4), Frank rijk 9( 28) Hongarije 1 (16), Oostenrijk 3 (7) Tsjecho Slowakije 2 (7), Zwitserland 1 (14). Op de lijst van buitenlandsche deelnemers van de voorjaarsbëurs kwam o.a. ook nog een ru briek „diversen" (21) voor, die thans ontbreekt. Het aantal officieele buitenlandsdie ver tegenwoordigers is eveneens sterk ingekrompen. Officieel vertegenwoordigd zijn thans alleen Frankrijk, België, Engeland en Finland. De directe deelneming van buitenlandsche zijde was op de voorjaarsbëurs nog vrij groot, thans wordt de buitenlandsche groep bijna uit sluitend gevormd door in Nederland gevestigde agenten. Met betrekking 'tot het bezoek van de jaar beurs geldt dezelfde regeling als bij de laatst- vorigc beurzen. Er worden weer een- en driedaag- sclie kaarten uitgegeven. Op de driedaagsche kaarten krijgt men desgewenscht 50 'pet. re ductie op zijn plaatsbiljet voor de terugreis. Het aantal tot nu toe uitgegeven driedaagsche kaarten is 'ruim 5000. De jaarbeurs is op den eersten dag, behalve door houders van driedaagsche kaarten, bezocht door 1073 betalende bezoekers. Op den eersten dag van de voorjaarsbëurs waren er 609 bezoe kers. De Kabinetscrisis. In een Maandag 4 September aan het Departe ment vanBinnenlandscheZaken gehouden bijeen komst is tusschen den Kabinetsformateur, Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck en de vertegenwoor digers der Anti-Revolutionnaire, Christelijk- Historische en Roomsch-Katholieke Tweede- Kamerfracties, de heeren Colijn, Schokking en Nolens-, Voorzitters dier fracties overeen temming verkregen op het regeeringsprogram van den Kabinetsformateur. Spooru egpersoneel-aetie. In een 25 plaatsen zijn gisteren protest vergaderingen gehouden, om de eenheid van het spoorwegpersoneel te demonstreeren. Te stem tot mijnheer de Belloc. „Ik wil in deze zaak geen enkel onrechtmatig voordeel aan mijn kant hebben.Wees zoo goed uw vriend te zeggen, dat mijnheer Barnes straks de pistolen beproefd heeft en dat zij beide op de zen afstand ongeveer twee voet links treffen van het punt, waar men op aanhoudt De Fransche kapitein wierp Barnes een vra- genden oogslag toe. „Het is de zuivere waarheid," antwoordde de ze. „Ik hela de pistolen afgeschoten. Dat met den naam op de kolf gesneden wijkt bijna twee voet links af van liet punt, waarop men aanlegt het andere iets mipder twee of drie duim misschien. Gij kent mijne bedrevenheid met vuurwapenen- Ik geef u mijn woord van eer kapitein de Belloc, dat het is, gelijk ik zeg en thans nu ik de kan sen, goed of slecht, voor beide heeren gelijk heb gemaakt, betreur ik het mij gemengd te hebben in een zaak, welke mij niet aangaat." „Hef is zeker, dat zonder de proefneming met de pistolen de broeder van.Marina geen gevaar zoude geloopen hebben. Op dit oogenblik hoor de mijnheerBarnes het geluidvan naderende hoef slagen. Hij klom haastig de trap op, terwijl hij zich zelf de bitterste verwijtingen deed over zijne onge vraagde tusschenkomst. Kapitein de Belloc trad op den Engelschen luitenant toe en zeide (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1