Rotterdam is deze vergadering in het Verkoop-; lokaal gehouden en is door 500 a 600 personen bezocht. Sprekers waren de heeren Nathans, namens de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegperso neel, Veenhuizen namens de B.A.N.S. en Jan sen namens den Prot. Ghr. Bond. De hertogin van Albanië. De Engelsche bladen melden dat het overlijden van de hertogin van Albany, een zuster van onze Koningin-Moeder, te Innsbruck, in Tyrol, onver wacht is gekomen.Zij had al ongeveer eenmaand in het buitenland vertoefd en toen'zij Engeland verliet leek zij gezond. In het laatste seizoen was zij dikwijls in het openbaar verschenen en was uit niets gebleken, dat zij niet wel was. Zoo had zij ook deelgenomen aan de laatste tuinpartij op Buckingham Palace, waarmee de Koning en de Koningin de ontvangsten ten hove van het seizoen hadden gesloten. De hertogin, wedüwe van prins Leopold, hertog van Albany en jongsten zoon van ko ningin Victoria, was 17 Februari 1861 geboren als dochter van den regeerenden vorst van Wal deck en Pyrmont. Zij was in 1882 in het huwelijk getreden met prins Leopold, die al twee jaar later stierf. Na zijn dood werd zijn zoon geboren, die later als hertog opvolgde, en verder was er reeds uit het huwelijk een dochter gesproten, die nu gravin van Athloneen de vrouw is van den jongsten broer van koningin Marie. Wijlen de hertogin had verblijven in Kensington Palace, Claremont (Esher) en Cannes. Haar geheele leven had zij veel voor liefdadige en goede doeleinden gewerkt. Ook wordt nu in herinnering gebracht, dat zij in den oorlog een Duitsch gevangenkamp bestierde, dat een goeden naam kreeg om de menschlievende wijze waarop de Engelsche krijgsgevangenen er behandeld werden. Het Engelsche hof heeft den zwaren rouw aan genomen voor den tijd van drie weken en zal daarna een week lang in lichten rouw gaan in verband met het plotseling overlijden van de hertogin van Albany. De Hofrouw alhier, wegens het overlijden van H. K. H. de Hertogin van Albany is op heden ingegaan en bestaat in één week halve rouw en twee weken lichte rouw. Faillissementen. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Cp's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 1 Sept. in Nederland uitgesproken 78 faillissementen tegen 32 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 1 Sept. 1922 1931 faillissementen, tegenover 1389 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Reizigersverkeer. De heer Van Ravesteyn heeft tot den minister van waterstaat de volgende schriftelijke vragen gericht Is de minister bereid en in staat een overzicht te geven van het nuttig gebruik der ruimte die voor personen in de verschillende klassen en der Nedcrlandsche spoorwegen beschikbaar is, en wel zoo, dat een vergelijking mogelijk wordt tusschen dat nuttig gebruik thans en bijv. in den tijd voorafgaande aan de jongste tariefs- verhoogingen Is de minister bereid en in staat inzonderheid een overzicht te geven van het nuttig gebruik der eerste-klasse-ruimte op onderscheiden lij nen, alsmede van het doode gewicht, dat de spoorwegen ten gevolge van het geringe gebruik dat van die klasse wordt gemaakt, gemiddeld vervoeren Is de minister bereid en in staat een vergelij kend overzicht te geven van de prijzen, die in verschillende ons omringende landen door het publiek betaald worden voor het vervoer in de verschillende klassen per K.M, De Indische begrooting. Betreffende de plannen om tot een sluitende begrooting te komen, verneemt Aneta, dat in regeeringskringen algemeen verwacht wordt, dat dit onmogelijk vóór 1925 zou kunnen geschie den, zonder te veel af te breken. De landvoogd is een voorstander van bezuiniging op oorlogs uitgaven, waardoor een legerbezuiniging van •vijftien millioen te verwachten is. H. Landstichting. Naar de „Tijd." verneemt, is door den heer Jan Stuyt aanbesteed de bouw van een nieuw paterklooster op de H. Landstichting. Heden zou reeds met den bouw een aanvang gemaakt worden. Het klooster, bestemd voor de paters, die de bezoekers op de H. Landstichting rond leiden, komt te staan nabij den hoofdweg der stichting. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Werkloozcn. Het aantal werkloozen op 1 September bij de district-arbeidsbeurs alhier ingeschreven be droeg 2305. I.C.A.R. Wij verwijzen onze Tezers naar een in dit blad voorkomende annonce vanA.Tieman, betreffende een dagelijkschen bootdienst vanaf 't Hoofd naar het vliegterrein Waalhaven, te Rotterdam. B. v. B. Het Bureau voor Beroepskeuze (B. v. B.), dat de Vereen. Beroepskeuze sticht, wordt a.s. Zaterdag 9 September, geopend Dit nieuwe in stituut zal voorloopig ondergebracht worden in het gymnastieklokaal van school C, (hoofd de heer Baan,LangeNieuwstraat) en zal geopend zijn des Zaterdags van 24 uur n.m. Tot leden van dit bureau zijn gekozen mevr. De Witvan Wamden, mej. M. A. v.d. Ven en de heeren L. van Wingerden, P. H. Pomes, R. v. Gorkum, C. de Bode, G. M. Knopper, P.: v.d. Vlies, A. Stahlie, en M. Stavenga. Alle heeren hebben hun benoeming aanvaard. Twee aan twee zullen de leden van het B. v.B. zitting houden. Ieder kan gratis advies inwinnen over een te kiezen beroep. We komen binnenkorj. nog wel uitvoeriger op deze nieuwe instelling terug en hopen dan mede te deelen. hoe men zich voorstelt, dat het B. v. B. zal functioneeren. UIT ROTTERDAM. I.C.A.R. De vliegfeesten op het Waalhaven-terrein gaan ongestoord hun gang en trekken zeer veel belangstelling. Gisteravond zijn nachtvluchten gehouden, waarvoor zijn opgestegen de vliegers Wende met zijn Fokker-tweedekker en Duchereux met zijn Bréguet. Bij de nachttochten geldt het interna tionale reglement, dat voorschrijft, dat het geven van een rood lichtsignaal beteekent de lich ten uit Een groene lichtkogel beduidt beschijn mij, terwijl tweemaal een roode lichtkogel het sein dat de vlieger gaat landen geeft. Oogenbllk- kelijk worden dan op het vliegterrein alle lichten gedoofd de schijnwerpers werpen haar hundels in een rechte streep over het terrein, daardoor een strook afbakenend, waarop de vlieger zal landen. Wende bleef ongeveer een kwartier in de lucht en zoowel het starten als het landen ging goed in zijn werk. Duchereux bleef ook een kwartier boven. De lichtbundels der schijnwer pers bleken "wat zwak, waardoor de toestellen slechts konden worden beschenen als ze vlak boven het terrein waren. Van het opzoeken van den vlieger door de schijnwerpers was geen spra ke. Deze nacht-vluchten mogen als een voorproef van de nachtelijke demonstraties van Vrijdag gelden.Dan zullen echter de zoeklichten van gis terenavond vervangen Worden door de groote zoeklichten der genie. Dan zal ook kapitein Van Heijst zijn buitelingen uitvoeren en Duchereux per parachute zijn vliegtuig verlaten. Woensdagmiddag om 4 uur 30 zal mej. Réné Jacquart met een parachute uit een vliegtuig springen. 't Verdere program der I.C.A.R. is als volgt samengesteld Woensdag 6 September. Luchtgevechtwed strijd voor militaire vliegtuigen met mitrailleur- camera (Wedstrijd IV). 25 deelnemers. Donderdag 7 September. Behendigheidswed strijd (Wedstrijd V) (A. Ballons rammen h. Ballons schieten). 44 deelnemers* Vrijdag 8 September. Opdrachtenwedstrijd. (Wedstrijd VI). 35 deelnemers. Nachtvluchten. Zaterdag 9 September. Voorloopig gereser veerd. Zondag 10 September. Escadrille wedstrijd. (Wedstrijd VII). 29 deelnemers Maandag 11 September. Internationale snel heidswedstrijd. (Wedstrijd VIII). 45 déelné- meys. Dinsdag 12 September. Nationale wedstrijden voor vliegers in Nederlandschen Rijksdienst. (Wedstrijd XI). 35 deelnemers. Woensdag f3 September. Stijgwedstrijd.(Wed strijd IX). - 47 deelnemers. i Donderdag 14 September (wedstrijd I) inter nationaal concours voor verkeersvliegtuigeh. Vrijdag 15 September (wedstrijd II) rond vlucht voor verkeersvliegtuigen. Zaterdag 16 September. Wedstrijden- voor sportvliegtuigen. (Wedstrijd XII). 3 deelne mers. Te 2 uur bailonopstijging. Zondag 17 September. Parachutendag. Na een staking, die ruim' 6 weken duurde, is gistermorgen aan de ketting- en ankerfabriek aan de Keijlehaven het werk hervat. De voorwaarde, waarop de staking is opgeheven luidt als volgt De loonsverlaging van 6 die onmiddellijk zóu ingaan, is uitgesteld tot 1 December 1922. De verlaging van 6 die 6 maanden later zou in gaan, is ingetrokken. De arbeiders zijn dus op de oude loonen weer aan het werk gegaan, nadat zij bovendien de toezegging kregen, dót op Nieuwjaarsdag en de christelijke feestdagen het loon zal worden doorbetaald. Alle arbeiders hebben hun plaatsen weer ingenomen. UIT DELFT. In den cursus 19221923 zal de Delftscjie Studentenbond zijn 25-jarig bestaan vieren- De voorbereidende plannen zijn zoover gevór derd, dat de viering van dit 5e lustrum bepaald is op 2, 3 en 4 November e.k. Gemengd Nieuws. Onveilig reizen. Een reiziger op het traject Den HaagLeiden zegt in de Tel. Het komt sedert geruimen tijd herhaaldelijk voor,dat studenten envisschers den laatsten trein van Den Haag naar Leiden onveilig maken door hun hinderlijk optreden tegenover medereizigèrs. De visschers zijn Hagenaars die 'snachts in Lei den gaan hengelen en meestal onder invloed van sterken drank verkeeren. Zaterdag avond gaf het optreden van dez# menschen aanleiding tot een vechtpartij. Een aanmerking van een reiziger op de brute ge dragingen der hengelaars had het gevolg, dat een hunner op den man toesprong en hem en andere reizigers te lijf ging. Het gevecht herhaal de zich bij het uitstappen te Leiden en op den Stationsweg aldaar, tot de politie er een eind aan maakte. Goed begin. Een paartje zou te Venlo in het huwelijk treden. Gedienstige handen hadden hen aan kleeren, meubeltjes, een kamer en derge lijk geholpen, terwijl de bruid nog eenige guldens ontving om het huishouden aan te vangen. De bruidegom had haar dit geld gevraagd om van te tracteeren, doch zij wenschte het niet té geven. Toen ze in de trouwzaal waren, vroeg hij weer om het geld. Toen de bruid het ook toen weer weigerde, vertrok hij met de mede deeling, dat hij zijn aanstaande acht dagen ge legenheid gaf haar besluit te wijzigen. De bruid huilende af. De aanvaring op de Wester- Schelde. Naar wordt medegedeeld, heeft de Zuiderdijk na de aanvaring van het Engelsche stoomschip Ezardian niet gestopt, doch is door gevaren naar de reede van Vlissingen en heeft daar kennis gegeven van het gebeurde. Het schip ligt bij iaag water 14.5 M. diep. G e v a a 1 ij k d u o. Te Groenlo heeft de politie twee verdacht uitziende Duitschers aan gehouden. Bij onderzoek had een een geladen Duitsche dienstrevolver met 150patronen bij zich en de ander was een als man verkleede vrouw, die een vlijmscherp mes bij zich droeg. Tragisch. Terwijl vrouw L. te Boxtel aan de Dommel de wasch spoelde, geraakte haar 4-jarig kindje al spelende te water. Vrouw L. die onmiddellijk te water sprong om haar kind te redden, verdronk, doch het kindje is door toegeschoten publiek gered. D e 3-0 ctober-viering. Voor de uit- deeling van haring en wittebrood door de 3 October-vereeniging te Leiden, ter gelegenheid van de viering van Leiden's ontzet, hebben zich ongeveer 2000 personen aangemeld. Valsch bankpapier. In den laatsten tijd werden in een kleine gemeente in de omge ving van Tiel door een 19-jarig jongmensch, vroeger bankbeambte, zoo nu en dan bankbil jetten van 40 en 25 uitgegeven, welke later bleken valsch te zijn. Een veldwachter, geassis teerd door een politieman van de rijkscentrale voor onderzoek inzake valsch geld, heeft het jongmensch Zaterdag aangehouden en vandaag voor den officier van justitie geleid. Hij bleek nog in het bezit te zijn van ruim f 100, terwijl hij reeds sedert drie maanden geen werk had. Omtrent de herkomst van het geld wou hij zich niet uitlaten. Zijn moeder had hij wijs gemaakt, op een kantoor werkzaam te zijn tegen een sa laris van 90 per maand. Verschillende ingre diënten, waarmee de biljetten zijn vervaardigd werden in beslag genomen. Hij moet de biljetten eigenhandig hebben geteekend op gekleurd pa pier en zoodanig, dat de valschheid op het eerste gezicht duidelijk bleek. Ongelukken. Te Oegstgeest is een 4- jarig dochtertje van den bakkersgezel Van Noort te Leiden, die daar met zijn vrouw en kinderen liep te wandelen, door een auto overreden en gedood. -Gisteravond halftien is de 44-jarige wed. M. Heykoóp, uit Den Haag op den Rijswijksche weg uit een in beweging zijnde stoomtram ge sprongen. Zij raakte onder een wagen en haar beide beenen werden afgreden. Na voorloopig ten huize van dr. v.d. Ploeg verbonden te zijn, werd zij naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij is overleden. W i n d h o o s.Zaterdagmiddag trok een wind hoos over een deel van Walcheren, richtte schade aan hoornen en veldvruchten aan en vernielde een deel van het dak van de machineloods op het emplacement van de spoorwegen te Vlissin- gen. Moord Uit den Rijn nabij Lobith is het lijk van een circa 65-jarig man opgevischt. Het lijk, waarop zich eenig Duitsch geld bevond, waaruit men opmaakt,dat het iemand uitDuitsch land is, vertoonde twee messteken, waarvan een diepe wond bij de hartstreek. De man is zeer waarschijnlijk vermoord. Smokkelen, van gedistilleerd. De smokkelarij naar ons land van Duitsche al coholhoudende vloeistoffen, zooals cognac, je never en likeuren en vooral ook eau de cologne en odeurs, neemt de laatste dagen een bedenkelijken omvang aan. In grensplaatsen als Babberik, Zevenaar, Didain, Lobith, Herwen, Aerdt, ToF- kamer, Beek, Dinxperen en 's-Heerenberg wordt tegen dien heimelijken invoer zeer ac tief opgetreden, met het gevolg, dat bijna eiken dag beduidende hoeveelheden worden in beslag genomen. Tal van lieden, die zich met dien smokkelhandel onledig houden, zijn deswege reeds bekeurd en 't is nu alom aan de grens bekend, dat zeer velen aan het winst gevende gedistilleerd smokkelen een ruim be staan vinden. »Had je me maar" terug. Na een zeer kalmeerend verblijf in de provincie is „Had je me maar" weer te Amsterdam gearriveerd^ In verband hiermede heeft, de justitie per. order den chefs van alle politiesecties en afdeelingen opgedragen een oogje in het zeil te houden, ten einde te voorkomen, dat de tooneelen van vroeger zich herhalen. Wanneer de betrokken persoon en ook' t publiek aanleiding mochten geven tot wanordelijkheden, zal „Had je me maar terstond verwijderd worden. („Tel.") Onvoorzichtig. In een perceel aan de Juliana-van Stolberglaan in Den Haag, heeft de 20-jarige huzaar H.B.S., spelenderwijs de 22-jarige dienstbode D.V. met zijn revolver in den wang geschoten. Het meisje is naar het ziekenhuis vervoerd, en de huzaar is opgesloten. D i ei s t a 1. De kellner M.T., uit de Aleidis straat te Rotterdam heeft bij de politie aangifte gedaan, dat van hem zijn gestolen 700 39 dollar, 50 franc en 170.000 mark, en tevens, dat een gedeelte van zijn meubilair is verduisterd. Een vrouw wordt er van verdacht. Gestikt. De 74-jarige mevr. G. C„ in de Van Bylandtstraat in Den Haag,is gistermorgen dood op haar bed gevonden. Het bleek dat zij vergeten had een gaskraan uit te draaien, en door gasverstikking overleden was. Nieuwe bankbiljetten. De Duitsche rijksbank bereidt de uitgifte van een reeks nieuwe bankbiljetten voor. De biljetten van 10.000 mark voorzien thans nog in de behoefte, en biljetten van 25.000 zullen weldra in omloop komen, doch de eischen, welke aan de rijksbank worden gesteld, zullen vermoedelijk binnen zeer korten tijd de uitgifte van 50.000 en 100.000 mark noodzakelijk maken. Weer een vergiftigingsaffaire. De „Evening Standard" maakt melding van een nieuwe vergiftigings-affaire in Engeland en wel in de plaats Wallasey nabij Liverpool, waar 35 van de 80 gasten bij een huwelijksfeest ziek wer den, waarschijnlijk ten gevolge van vergiftiging. Van het bruidspaaRdat per auto op de huwelijks reis is, is evenwel bericht ontvangen, dat het zich in uitstekenden Welstand bevindt. Munitie ontploffing. Gistermorgen tegen half tien, brak te Poitiers brand uit in het munitiedepot, waarin granaten van 7.5 tot 18 cM. lagen opeengestapeld. Het depot vloog in de lucht. Twee granaten vielen in de stad op ongeveer 1500 meter van de plaats der ont ploffing. Er is geen enkel persoonlijk ongeluk te betreuren, doch er werd groote schade aange richt aan de omliggende gebouwen. Botsing. Bij een botsing op den onder- grondschen spoorweg te New York zijn 25 per sonen gekwetst, onder wie verscheidene zeer ernstig. Wolkbreuk. In de provincie Ligurië heeft een hevige wolkbreuk gewoed, die aanzienlijke schade aanrichtte. De ergste vernielingen werden aangericht te Bergeggi, een dorp, dat in October van 't vorige jaar grootendeels vernield was door de ontploffing van een nabijgelegen fort, maar gedeeltelijk weer was opgebouwd. Daar in het aan den voet van een berg ge legen dorp de in October verwoeste waterkee- ringen en dijkversterkingen nog niet geheel hersteld waren, konden stroomen waters hun weg naar het dorp vinden, boomen, aardmassa's steenbrokken enz. meevoerend en het plaatsje geheel overstroomend en wegspoelend, zoodat er niets anders overbleven dan muurbrokken. Ook op andere plaatsen werd schade aan gericht door grondverschuivingen en het ge deeltelijk wegspoelen van wegen. Door het overlijden der hertogin van Albany is een eenigszins pijnlijke kwestie ontstaan. Haar zoon, de hertog van Saksen- Goburg-Gotha, heeft, ofschoon hij een Engelsche prins is van geboorte tijdens den oorlog de wa pens tegen Engeland gedragen en zou dus, als hij ter bijwoning van de begrafenis naar Enge land zou komen, in de termen vallen om we gens hoogverraad terecht te worden gesteld. Men verneemt evenwel, dat de Britsche re geering niet tot dit uiterste zal overgaan en er rekening mede zal houden, dat de hertog bij het uitbreken van den oorlog verlof heelt gevraagd, zich tijdelijk in Zwitserland te mo gen vestigen om niet tegen zijn geboorteland te strijden. De keizer heeft dit verlof evenwel geweigerd en hem voor de keus gesteld, zich onmiddellijk bij zijn regiment te voegen of als deserteur te worden behandeld. Geboorte cijfers. Volgens de jongste officieele statistieken bedroeghet geboortenover- schot in Duitschland in het jaar 1920 666.358. In 1919 bedroeg het 282.120. Op 8 October 1919 had Duitschland een be volking van 59.857.283 zielen. Aangehouden. De crimineele politie te Dresden heeft Zaterdag 413 buitenlanders aan gehouden die in hechtenis werden genomen op het hoofdstation wegens ongeoorloofd overschrij ding der grens en verboden uitvoer. De politie nam goederen in beslag ter waar de van twee millioen mark. Overstroomingen. Naar uit Londen gemeld wordt, heeft een overstrooming van de Ganges, grooter dan in de laatste dertig jaar ooit voorgekomen is, talrijke dorpen onder water gezet. De oogst dezer dorpen ging totaal verloren en de iwoners zijn dakloos. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 5 September 1922, des namiddags 2 uur. Voorzitter de Burgemeester de heer A. J. Gij sen. Tegenwoordig zijn 22 leden. Afwezig is de heer P. de Bruin. Vastgesteld worden de notulen van de ver gadering van 16 Juni en verdaagd die van 14 Juli en 4 Augustus. Mededeelingen De Voorzitter brengt ter kennis van den Raad, dat ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin ,jjdoor het gemeentebestuur een telegram van gelukwenschen is verzonden^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2