DE AMERIKAAN. OMSTREKEN, DAGBLAD I/O O#? SGHiEDAM FEUILLETON. 45ste Jaargang. Donderdag 7 September 1922. No. 13433. Buitenlandseli Nieuws. VOLKENBOND. De Oostenrijksche kanselier heeft gister voor den Raad van den Volkenbond een uiteenzetting gegeven van den toestand van Oostenrijk. Na zijn vertrouwen in dan Volkenbond te hebben uitgesproken, wees hij op de economische en politieke gevolgen, die de ineenstorting van Oos tenrijk met zich zou sleepen, voor zichzelf en voor zijn buren, waardoor het Europeesche even wicht zou worden verstoord. Vervolgens gaf hij een overzicht van de pogin gen, die tot dusver zijn aangewend om verbete ring in den toestand te brengen, en toonde hij aan, dat die steeds niet hadden gebaat. Hij voeg de eraan toe Als Oostenrijk geen buitenland- sche hulp krijgt, kan het niet leven. Wij stem men toe in een financieele controle, maar er moet geen inbreuk worden gemaakt op zijn sou- vereiniteit, en die contröle kan slechts worden aanvaard, als er een voldoende crediet wordt verleend. Hij eindigde met te zeggen Het Oostenrijksch vraagstuk is in wezen politiek. Het Oostenrijk- sche volk zal, liever dan in isolement te vergaan, al het mogelijke doen om een laatste poging te wagen om zijn boeien te slaken. De Volkenbond moet ervoor waken, dat dit gebeurt, zonder dat de wereldvrede erdoor wordt verstoord. Na van deze verklaringen te hebben kennis ge nomen, zeide de voorzitter van den Raad, dat deze er met gesloten deuren over zou beraadsla gen. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Uit Weenen Bureau KOEMARKT4 Telefoon Intercommunaal 85. Abonnementen per 3 maanden 2. per week 15 filmpost 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Postbus cent, franco 39. per BELG IE EN DUITSCHLAND. Uit Berlijn verluidtDe onderhandelingen met de Belgische gedelegeerden zijn gisteroch tend begonnen, nadat eerst om half elf Delacroix, Bemelmans en Philipson in gezelschap van Dcla- faille, den Belgischen gezant te Berlijn, een be zoek bij rijkskanselier Wirth hadden afgelegd. Tijdens deze onderhandelingen hebben de Bel gen den rijkskanselier in het kort den inhoud me degedeeld der instructies, welke zij van hun re geering hebben ontvangen. Vervolgens begaven zij zich naar het departe ment van financiën, waar in tegenwoordigheid van den rijksminister Hermes en de staatssec retarissen Schroder enBergmann dc eerste eigen lijke bespreking werd gehouden. Over den inhoud der Belgische eischen is nog niets bekend gemaakt. Wel werd beweerd, dat van Duitsche zijde tegenvoorstellen zullen wor den gedaan, maar ook over de strekking van deze voorstellen wordt het diepste stilzwijgen be waard. DUITSCHLAND EN FRANKRIJK. Naar de „Zeit." met betrekking tot de Stinnes- overeenkomst verneemt, keeren de Fransche gevolmachtigden spoedig weer voor het voeren van nieuwe onderhandelingen naar Duitschland terug, ln politieke kringen te Berlijn wordt het tusschen Stinnes en De Lubersac gesloten ver drag levendig besproken. Naar de „Lokal An- zeiger" meldt, droeg de regeering te voren ken nis van de onderhandelingen en was zij van oor deel, dat, -al betrof het ook slechts een particu lier verdrag, het ook in politiek opzicht van de grootste beteekenis is en de regeering het met instemming kan begroeten. ZWEDEN. De Zweedsche vakvereenigingsbond heeft zich in zijn algemeene vergadering ook bezig gehouden met den internationalen politicken 14 „Indien ik u beter gekend had,zoude ik u dat voorstel niet gedaan hebben, hetwelk u beleedigd heeft en mij thans ten zeerste berouwt, want gij zijt niet alleen een dapper officier, maar ook een edel menscli. Ik groet u, mijnheer vervolgens zich tot Paoli richtende, ging hij voort „Gij zult wél doen, waarde vriend, met den raad van mijnheer Barnes te volgen. Niemand ter wereld is beter dan hij in staat een oordeel te vellen over de deugdelijkheid van een pistool." Daarna ging hij terug om het teeken van vuren te geven. Van het balkon der herberg had Barnes met zijn verrekijker Marina op den weg ge zien. Haar paard was afgemat en ging nog slechts strom pelend vooruit. Twee mannen volgden haar te midden van een stofwolk haar pleegvader, de oude Tomaco en graaf Musso Danella. Hoewel de brief van Barnes slechts inhield, dat de tegen woordigheid van Marina haar broeder voor eene dwaasheid kon behoeden, dreef zij haar rijbeest voort, alsof zij gevoelde hem te zullen redden. Zij was nog slechts op een halve mijl afstands van de herberg en koneen, het was te laat 1 toestand en daaromtrent de volgende motie aan genomen „De Zweedsche regeering dient mede te werken aan een herziening vanden vrede van Vcrsailles en aan een politiek welke alle volken en alle krachten vereenigt tot gezamenlijke inspan ning voor het herstel van Europa's economisch leven. Het Int. Arbeidsbureau dient een onderzoek in te stellen naar den huidigen levensstandaard van de arbeiders in Duitschland en andere lan den met zwakke valuta, vergeleken bij die van voor den oorlog." POLEN EN DE KLEINE ENTENTE. De bladen te Belgrado hadden het bericht gemeld omtrent de aanstaande toetreding van Polen tot de Kleine En tente en de bij legging- der geschillen tusschen^ Praag en Warschau door bemiddeling^van den Zuid-Slavischen mi nister van buiten!, zaken. Dit bericht wordt uit Praag als onjuist tegengesproken. Door de toe treding van Polen, een staat met veel grooter gebied, zou, zoo luidt hetr. het evenwicht in de Kleine Entente worden verstoord. Overigens zijn de geschillen tusschen Praag en Warschau niet zoo groot, dat samenwerking tusschen Polen en de Kleine Entente niet ook zonder bemiddeling mogelijk is. DUITSCHLAND. De rijkskanselier Dr. Wirth heeft vertegen woordigers der vakorganisaties een overzicht van den buitenlandschen politieken toestand gege ven en er den nadruk op gelegd, dat een oplos sing slechts mogelijk is, indien het vraagstuk van het herstel als een internationaal vraagstuk wordt beschouwd. Van hun kant herinnerden de leiders der vakvereenigingen aan de ec no- mische eischen die zij een dag of tien geleden hadden geformuleerd! Zij betreurden dat de rijksregeering nog niet alle noodige maatrege len had getroffen en stelden daarop voor vol gende dringende maatregelen te nemen 1. de wetten tegen den woeker zullen worden Ver scherpt, 2. de vrije handel ter beurze zal worden beperkt, 3. de graanprijzen zullen in geen geval mogen worden verhoogd. Deze voorstellen zul len tegen het einde der week in tegenwoordigheid van de rijksministers voor voedselvoorziening en economische zaken opnieuw worden besproken. ENGELAND. De „Daily Chronicle" meldt, dat heden een kabinetsraad bijeengeroepen is, waarvoor Lloyd George opnieuw zijn verlof zal afbreken Indien de toestand dit eischt zal hij ecnige dagen te Londen blijven. De zaken, welke het bijeen komen van den kabinersraad verhaast hebben, staan ten deele in verband met den Turksch- Griekschen oorlog, ten deele met den oeconomi- schen toestand van Europa. IERLAND. De politic van den Vrijstaat heeft in De Sperrin bergen bij Dublin voorraden bommen, revolvers en uitrustingsstukken onLdckt, die gestolen wa ren uit de kazerne van Pomeroy. Op andere plaatsen zijn vijftig geweren en een groote hoe veelheid munitie gevonden. De rebellen hebben de kazerne te Carrick Macross aangevallen, die door 40 Vrijstaters bezet was. Van deze is er een gesneuveld. GRIEKEN EN TURKEN. Uit Adana verneemt Belga dat de Turksche op marsch zegevierend wordt voortgezet. De val van Broessa wordt bevestigd. De nederlaag in den sec tor van Ala Sjekir wordt steeds erger het ge- Twee schoten knalden op het strand. 3ij wa ren bijna op hetzelfde oogenblik afgevuurd dat van den Corsikaan eene seconde vóór het andere. Toen de rook was opgetrokken, zag Barnes Antonio overeind staan, rechtop, alhoewel al het gewicht van zijn lichaam op zijn linkerbeen scheen te rusten. De Engelschman wankelde en zoude gevallen zijn, indien zijn getuige niet was toegesneld om hem te ondersteunen. „Hoe is het beste vriend Zijt gij zwaar ge wond „Hier. in de zijde," antwoordde de ander op afgebroken toon, er de hand tegen leggende. Hij liet een lichten zucht hooren en scheen verwonderd, geen pijn tegevoelen. Daarna ge heel gerust gesteld, haalde hij uib zijn vestzak de halve kroon, welke door den kogel, die er nog te genaan, zat, was platgeschoten. „Hoe gevoelt gij u thans vroeg Barnes, die nader was toegetreden om hem de eerste zorgen te wijden. „Veel beter, dank zij mijn geldstuk" zeide de officier, een dankbaren blik op de halve kroon werpend. „Ik zal liet niet spoedig vergeten het heeft mij een grooten dienst bewezen „Ja ditmaal zult gij het leven er nog a in brengen." Barnes werd onderbroken door de stem van de Belloc. „Onder deze omstandigheden vraagt mijnheer rucht van den val van Ala Sjekir wordt ook be vestigd. Een hervatting van de troepenbewegin gen in den sector van de Meander wordt gemeld. Er zijn Turksche colonnes in de buurt van de stad Edamich verschenen, en bedreigen den te rugtocht. De Grieksche divisies bevinden zich thans in de. omstreken van Salihli. Een sterke Turksche vliegende colonne is tot 20 K.M. achter het Grieksche front opgerukt- De aankomst van die colonne, ook bij Smyrna, heeft groote ontroering gewekt. Andere berich ten meldden een kleine verbetering der Grieksche positie. De Fransche gezant te Athene ontving gisteren instructies uit Parijs, waarbij hem wordt opgedragen met de overige geallieerde gezanten stappen te doen bij de Grieksche regeering in zake de conferentie van Venetië. De aanvaarding door Griekenland van de uitnoodiging om aan de conferentie deel te nemen wordt als zeker be schouwd txsam AMERIKA. In de staking der Amerikaansche mijnwerkers, is een gunstige wending gekomen. Vandaag zou den reeds de arbeiders der anthraeiet-mijnen weer aan den arbeid gaan. Binnen een week verwacht men de algeheele opheffing der staking. ALLERLEI. Radek heeft in een redevoering meegedeeld, dat de St.Petersburgsche sowjet besloten heeft op (Jen jaardag van de Octoberrevolutie alle fabrieken in de stad en de provincie te verdoo- pen, opdat zelfs de namen van de vroegere bui- tenlandsche en Russische eigenaars uit het ge heugen der arbeiders gewischt zullen worden. Uit Moskou wordt gemeld, dat Lenin's geestestoestand hopeloos blijft, naar dat de langdurige rust zijn lichamelijken toestand vol doende heeft hersteld om een spoedigen terug keer naar het Kremlin mogelijk te maken-. 1 Lij zal daar een passieve rol vervullen als de schijn bare leider van de Sovjet-republiek. Aan H. N. uit Londen Uit Dublin komt het sensationeele en tot dusverre nog niet be vestigd bericht, daL de regeering de opgraving van het lijk van Arthur Griffith heeft gelast en dat bij onderzoek sporen van vergif daarin zijn aangetroffen. In verband hiermede zou de ge neesheer en de verpleegster, die hem hebben behandeld en verpleegd zijn gearresteerd. Het Pruisische ministerie van binnenland- sche zaken heeft gister een verordening uitge vaardigd tegen slemppartijen. De bedoeling van de nieuwe maatregelen is het verbruik in ïes- taurants, deelen, bars enz. dat ruimer is, dan het maximum, dat in de verschillende plaatsen zal worden vastgesteld, te treffen door een progres sieve belasting. De opbrengst van deze belasting zal gestort worden in een fonds, dat ten dienste zal komen van de levensmiddelenvoorziening voor de onbemiddelde bevolkingsklassen. De typografenstaking te Weenen duurt voort. De werknemers eischen honderd procent loonsverhooging en toepassing van de index- regeling. Hierbij zou een gemiddeld letterzetter ongeveer een millioen kronen per week verdie nen. Weenen is geheel zonder kranten. Alleen de stakers laten vliegende blaadjes drukken, waarin zij hun voorstelling van den toestand geven. Uit Madrid De bijzondere rechter heeft ingegrepen in dc zaak van de poststaking. Hij heeft gelast, dat de leden van de commissie en zij, die het woord hebben gevoerd, ol hebben deelgenomen aan de opstelling van het manifest, dat lasterlijk wordt geacht, zullen worden vervolgd. Paoli, dat er nogmaals een paar kogels gewisseld worden." „Hetgeen mij thans onmogelijk is, hem toe te stöRn „Waarom niet? Gij zijt niet buiten gevecht gesteld en hij kan zich nog staande houden. „Is hij dan gewond zeide de Engelschman en zijn blik zeewaarts wendende,riep hij de Bel loc toe met eene stem,welke klonk alsof hij aan boord van een schip zijnebevelen uitdeelde: „De kannonneerboot is op het oogenblik bezig het anker te lichten! Binnen vijf minuten zal zij op weg zijn naar Alexandrië om den strijd te beginnen. Wanneer zij onder het vuur der Egyptische kannonnen is, moeten wij ons op onzen post be vinden De andere Engelschman was reeds naar de sloep gesneld om die vlot te maken. „Er is echter nog tijd bij,hield de Belloc aan. „Nu niet. Gij zijt officier evenals ik mijnheer, belet mij niet, mijn plicht te doen." En zich tot den jongen Corsikaan keerende, die, niet langer in staat was overeind te blijven, zich op een rotsblok had laten neervallen, mom pelde „mijn pistool is gebroken. .ik kan niet meer," hernam hij „Gij zijt gewond. .aan het been, met waar Ik acht mij gelukkig, dat het niet ernstiger is. Wanneer ik uit Egypte terugkom en gij nog eene ontmoeting verlangt, zal ik. Hij sprak niet verder. ||Naar de „N. R. Crt." verneemt is bondskan selier Seipel van plan binnenkort een bezoek te Boedapest te brengen bij wijze van antwoord op het bezoek van Bethlen en tot het ophelderen van misverstanden naar aanleiding van de laat ste buitenlandsche reizen. I! I k it e q i s R d. De reis van de Koningin en den Prins. Dinsdagavond heeft op het slot Amalienborg te Kopenhagen een galamaaltijd plaats gehad, waaraan behalve de geheele Koninklijke familie, Koningin Wilhelmina, en Prins Hendrik, aan zaten minister Van Karnebeek, de Nederland- sche gezant, minister Koechsten, civiele en militaire autoriteiten. Koning Christiaan leidde Koningin Wilhel mina aan tafel en Prins Hendrik Koningin Alexandra. Aan tafel heeft Koning Christiaan in het Fransch de volgende rede uitgesproken Mevrouw. Aan de warmte waarmee de hoofd stad van Denemarken U.M. heeft ontvangen, voegen de Koningin en ik onze levendige dank betuigingen toe voor het gracieuze bezoek dat U.M. ons wel heeft willen brengen. Wij staan er op tezelfdertijd aan U.M. onze erkentelijkheid Le betuigen voor de lieftallige gastvrijheid, die U.M. ons heeft bewezen gedurende ons bezoek aan Nederland. In het geschiedboek van Denemarken komen tal van bladzijden voor, waarop de naam „Ne derland" geschreven is door daden van vriend schap, niet enkel met betrekking tot gebeurte nissen, die ons leven als natie raken, maar ook wat betreft talrijke uitingen van samenwerking voor de uitbreiding der economische betrekkin gen tusschen onze landen door scheepvaart en handel Nog pas kort geleden heeft de schoone Nederlandsche tentoonstelling Le Kopenhagen ons het bewijs geleverd, hoe hoog de bescha ving en de geest van initiatief van de Nederland sclie natie zijn gestegen en hoe uitgebreid en belangrijk de landen zijn, onder de Kroon van U.M. vereenigd. Tevens is het ons een bijzonder genoegen,hier de Koningin der Nederlanden te kunnen be groeten en aan U.M. de hoop te kunnen betuigen dat zicli in de toekomst de hartelijke betrekkin gen, die sinds eeuwen op zoo gelukkige wijze Denemarken en IJsland verbinden metNederland nog verder zullen ontwikkelen en zij nog hechter zullen worden. Ik herhaal aan U.M., uit naam van de Konin gin en van mijzelf, de betuiging van onzen op rechten dank voor het bezoek van U.M., waar aan de Koningin, ikzelf en het Deensche volk zoo groote waarde hechten. Ik hef mijn glas op om te drinken op de ge zondheid van U.M., den Prins der Nederlanden, en de Koninklijke familie. En ook drink ik op de welvaart en het geluk van Nederland en het Nederlandsche Volk. Hierop speelde de muziek het Nederland sche volkslied. Koningin Wilhelmina heeft vervolgens, ook in het Fransch, de volgende tafelrede uitgespro ken „Sire, ik heb een bijzonder aangename her innering behouden van liet bezoek^dat Uwe Ma jesteiten mij wel in 1914 hebben wdlenjjjbrengen, en het heeft me oprecht leed gedaan, dat de gebeurtenissen mij nu eerst hebben toegestaan den wensch, het bezoek te beantwoorden te ver wezenlijken. Het zoo sympathieke onthaal, dat wij, mijn gemaal en ik, in Denemarken vinden, Een vuurstraal doorbrak de rookwolk, waar mede het vaartuig was omringd, terwijl te gelij kertijd het geluid klonk van het kanonschot, dat tot afscheid gelost werd. De luitenant snelde naar de zeekant,sprong in de boot en riep uit „Vijf guinjes jongens, als gij ons bij tijds naar 'het schip brengt. Wanneer het vertrok zonder ons, zouden wij onteerd zijn De roeiers bogen over hunne riemen, aange vuurd door het uitzicht op de goudstukken. Dc jonge man sloeg de hand aan het roer en de sloep verwijderde zich vanden wal om het vaar tuig te bereiken, waarvan de schroef reeds in beweging was. IV. De buitengewone zwakte van Antonio's stem, had Barnes getroffen,daar zij zoozeer verschil de van heLgeen zij vóórhet duel geweest was, zijne ondervinding als medisch student deed hem het ernstige vermoeden van een zoo groo te verandering in zulk een kort tijdbestek. Haastig ging hij naar hem toe. Hem den pols voelende, werd de arme Barnes even bleek-als de jonge Corsikaan zelf, die achterover was ge zegen en het bewustzijn verloor. In een oogen blik had Barnes met zijn pennemes de blauwe uniformbroek, reeds met bloed bevlekt, rond om de-wonde, bij de heup doorgesneden en vielde nu met zijn vinger naar den weg, welken de kogel genomen had. (Wordt vervolgd) EDAMSCHE COURANT BBBgaBBS rara

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1