Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. is in overeenstemming met de gevoelens van hartelijke vriendschap, die zoo gelukkig onze huizen en onze volken vereenigen. Zooals Uwe Majesteit terecht heeft herinnerd, datoe^en de goedé betrekkingen tusschen onze landen reeds van veel vroeger zij vonden hun natuurlijken grondslag in de overeenstemming van karakter, van inzichten en van belangen. Zij hebben zich niet beperkt tot het politiek en economisch ter rein, maar zich uitgestrekt tot kunst en weten schap zij hebben van weerskanten een leven dige waardeering gewekt van de wederzijdsche nationale hoedanigheden. De goede betrekkingen tusschen de volken kunnen niet anders dan win nen door samenwerking in het belang van den vrede en van de ontwikkeling van de cultuur, en met oprechte voldoening heb ik vastgesteld, dat de gebeurtenissen, die Europa onderstboven hebben gekeerd, niets hebben veranderd in de hartelijke betrekkingen tusschen Denemarken en Nederland. De verwachting, door Uwe Maje steit geuit, dat onze betrekkingen zich nog ont wikkelen, nog krachtiger worde, zijn in overeen stemming met de gevoelens, die mij ten zeerste ter harte gaan. Ik hef mijn glas op, ter eere van Uwe Majesteit, van Hare Majesteit de Koningin en van de Koninklijke familie, en ik drink op den voorspoed van Denemarken en IJsland en op de eer der Deensche en IJslandsche volken." Daarna speelde de muziek het Deensche volks lied. De Koningin heeft gister een ontvangst ge houden voor hel diplomatieke corps, met den Belgischen gezant als doyen. Behalve Ridder Van Rappard waren zestien diplomaten aanwezig. Daarna hebben Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik met den Koning en de Koningin van Denemarken het kunstmuseum bezocht. Het gezelschap werd rondgeleid door Carl Madsen. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan het slot Fredrikborg. Gisteravond was er een galavoorstelling in het koninklijk theater.Het programmavermeldde o.m. Bcethovens Ouverture Leonore 3 en een acte van Tosca. Gistermiddag is een vlieg tuig uit Nederland aangekomen met een zending bloemen voor de ontvangst van de Koningin he den op de tentoonstelling. De Koning van Denemarken heeft aan Konin gin Wilhelmina de orde van denOlifant uitgereikt. Koningin Wilhelmina heelt aan kroonprins Frederik en prins Knud het grootkruis van de orde van den Nederlandschen Leeuw verleend. Koning Ghristiaan heeft aan minister Van Karnebeek het grootkruis van de Danebrog- orde en de IJslandsche orde van den Valk ver leend Onze Duitsche gezant. In Den Haag is aangekomen baron Gevers, Nederlandsch gezant te Berlijn. Minister de Geer. De minister van financiën heeft in het begin van deze week zijn werkzaamheden aan het departement hervat. De zevende Nederlandsclic jaarbeurs. Gisteren zijn op de Jaarbeurs 2483 dagkaarten verkocht, tegen 2268 op den derden dag van de voorjaarsbeurs. 't Bezoek valt dus nogal mee. Politie. De bijzondere commissie voor georganiseerd overleg in zaken, rakende de politie-ambtenaren heeft, zich in een te 's-Gravenhage gehouden ver gadering uitgesproken voor de mogelijkheid van pénsionneering op 55-jarigen leeftijd voor al het politie-personeel, voor zoover niet zuiver admi nistratief. De commissie was van oordeel dat voor de marechausseé die ook tot de rijkspolitie behoort, mede deze regeling moet gelden. Uit de textiel-iiulustrie. De Fabrikanten-vereeniging te Enschedé, de Bond van Textielondernemingen in en buiten Twenthe^ de Twentsch-Geldersche Fabrikanten- Vereenigïng en de Vereeniging van Hengelosche Textielfabrikanten hebben den 31sten Augustus tot de gecombineerde besturen der textielarbei dersorganisaties te Enschedé den volgenden brief gericht „Wij hebben de eer u mede te deelen, dat de omstandigheden in de textielindustrie van dien aard zijn, dat de werkgevers, aangesloten bij de hierboven genoemde vereenigingen, genoodzaakt zullen zijn, in de naaste toekomst tot een belang rijke loonsverlaging over te gaan, tenzij de ar beiders bereid mochten zijn, met een verlenging van don werktijd genoegen te nemen, in welk geval de tegenwoordige weekloonen, bij een volle werkweek, voorloopig.gehandhaafd zouden kun nen worden. Met het oog op het bovenstaande zal het ons aangenaam zijn, vóór 15 September van u te vernemen, of u bereid zoudt zijn, tot een zoodani ge verlenging van den werktijd mede te werken, dat de tegenwoordige eindloonen gehandhaafd kunnen worden." Nederland en Canada. Herhaaldelijk bereiken het secretariaat van de vereeniging Nederland in den Vreemde ver zoeken uit Canada tot het stichten van een Ne- derlandsche monsterkamer, waar de verschillen de Nederlandsche industrie-producten kunnen gedemonstreerd worden. De vertegenwoordiger van de vereeniging te Vancouver heeft reeds een plan ontworpen om deze monsterkamer zoo practisph en goedkoop mogelijk in te richten. Een vertegenwoordiger van den Nederland schen handel en de Nederlandsche nijverheid, die in die streken een onderzoek heeft ingesteld, geeft er in zijn rapport zijn verwondering over te kennen, dat de Nederlandsche handel dit geheele gebied zoo goed als volkomen braak laat liggen. Hij meent dat er voor den Neder landschen handel en de .nijverheid zeel' zeker een góed afzetgebied zou zijn te Vinden. - De Vereqniging Nederland in den Vreemde zal trachten, bij den handel en de nijverheid steun te vinden voor het stichten van een monster kamer in Vancouver, waaivoor n eds een geschik te leider gevonden is. (N. R. Crt.) De politierechter. Als vereenvoudiging van de rechtspleging in lichte strafzaken is met ingang van 1 dezer de zoogenaamde politierechtbank ingesteld. Deze bestaat uil, een reehter-president verder zijn er de officier van justitie en een griffier. Deze recht bank heeft te beslissen in zaken, waarin geen zwaardere straf toegekend mag worden dan zes maanden gevangenisstraf. Behande d zullen hier dus worden zakerGbetreffende kleine dief stallen, mishandeling, vernieling, beleediging, enz. Uit de sigarenindustrie. De vijf samenwerkende patroonscorporaties in het sigaren- en tabaksbedrijf hebben, zoo meldt „Het Volk," Dinsdag aan de vier werklieden-or ganisaties bericht, dat met ingang van 2 Octo ber de 48-urige werkweek wordt ingevoerd, ge paard gaande met een loonsverlaging van 5 pet., en zulks tot 1 Januari 1923. Op 21 Augustus hadden de patroonsbestüren toegezegd, dat hun voorstel tof invoering van de 48urige werkweek en de 5 pet. loonsverlaging zou worden onder worpen aan de beslissing van een arbitrage commissie, indien de leden hunner corporaties hiermee accoord konden gaan. Blijkbaar hebben nu de leden beslist, dat er geen arbitrage zal plaats vinden. Zwitserseh Pasvisum. Het Zwitsersche consulaat te Amsterdam deelt aan het „Hbld." mede, dat Hollandsche on derdanen, die zich naar Zwitserland begeven, daarvoor geen visum meer noodig hebben. Ge noemd consulaat vestigt er echter de aandacht op, dat zij die naar Zwitserland gaan voor een betrekking hun passen nog steeds van een Zwitserseh visum moeten laten voorzien. De Kabinetscrisis. Verschillende teekenen wijzen erop, dat de oplossing van de kabinetscrisis niet deze week, doch eerst de volgende week te verwachten is. („Msb.") Stelling Amsterdam opgeheven. Door het oprichten van de vesting Holland heeft de Stelling van Amsterdam opgehouden een zelfstandige organisatie te zijn. In verband daarmede, is bij Koninklijk Besluit van 4 Sept. de tegenwoordige com mandant van de Stelling van Amsterdam, generaal-majoor A. M. Kollewijn, ingaande 1 September j.l. eervol uit die betrekking ont heven. Hierdoor is de laatste van de generaals die achtereenvolgens van 1885 tot heden het bevel voerde in de generale stelling en de eer ste militaire afdeeling afgetreden en telt Am sterdam geen dienstdoende generaal meer onder haar inwoners. Een Engels ch admiraal in ons land. Te 's-Gravenhage wordt heden verwacht de Engelsche admiraal, Sir Dudley de Chair, pre sident van de geallieerde marine-commissie, voor de beschikking over vijandelijke oorlogs schepen. De admiraal bezoekt ons land om den stand der werkzaamheden voor het sloopen van de voormalige Duitsche oorlogsschepen „Posen" en „Rheinland", resp. te Hendrik-Ido-Ambacht en te Rotterdam te inspecteeren. Hij zal ook de gebruikelijke officieele bezoeken aan de de partementen van Buitenlandsche Zaken en Marine afleggen. Zaterdag 9 dezer vertrekt hij weer naar Engeland. De Fransche gezant op reis. De Fransche gezant te 's-Gravenhage, de heer Charles Benois, zal binnenkort ook een bezoek aan Dordrecht brengen. Het dure reizen. Door het Interprov. Spoorwegcomité is aan de Directie der Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht het volgende schrijven gericht Namens het Interprovinciaal Spoorwegcomité, vertegenwoordigende een groot aantal vereeni gingen in de provincies Groningen, Friesland, Drente, Zeeland en Limburg, en gevestigd te Groningen, Heerestraat 79, hebben wij de eer u te verzoeken de vacantiekaarten niet met 15 September op te heffen, doch daaraan in den huidigen of in een eenigszins gewijzigden vorm - een permanent karakter te geven. Wij zijn overtuigd, dat een opzettelijk onder zoek zal leeren, dat dit zou zijn in het financieel belang der spoorwegen en dus van den staat, terwijl door dezen maatregel althans voor een belangrijk deel zou worden goedgemaakt lief- nadeel, aan spoo. wegen, staat en de betrokken streken toegebracht door de opheffing der kilo- meterkaarten, waarover wij Uw Directie al eer der onderhouden hebben. Wij nemen de vrijheid afschrift van dit schrij ven te zenden aan Z. Ex. den Minister van Wa terstaat, den Raad van Toezicht, de leden der Staten-Gcneraal en de pers. Algemecnc vergadering Nederlandsch fabrikaat. Maandag 4 Sept. had te Rotterdam in hotel Allard de algemeene vergadering plaats van de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat. De aftredende leden van het dagelijksch be stuur, de heeren mr. S, J. Hogerzeil en dr. V/. C. A. Baron van Vredenburch werden herkozen, terwijl het geldelijk beheer over 1921 werd goed gekeurd en een commissie voor het nazien der boeken over 1922 werd aangewezen. Uitvoerige besprekingen werden gewijd aan de plannen voor 1923, ter gelegenheid van het 25-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Ko ningin. Na een gemeenschappelijke lunch werd een industricele filmdemonslratie gehouden in de bioscoopzaal van het Nationaal Technisch Scheepvaartkundig Museum, terwijl daarna een bezoek aan de I.C.A.R. werd gebracht. Week-end. Als 't weer zoo blijft, waar alle kans voor is, dan zullen de Schiedammers hun z.g. week-end, de Zaterdagmiddag en de Zondag, nu eens op knusse wijze in de stad zelf kunnen doorbrengen. Alle reden bestaat er, om nu eens voor dezen keer Schevèningen, of Den Hoek en verdere badplaatsen te vergeten, en onder een heerlijk brandend zonnetje thuis en overal in en buiten de stad te genieten vanmuziek. Aan allen is 't immers al wel bekend, dat wij Zaterdag en Zondag hier een nationaal muziekconcours heb ben, waarvan de organisatie aan de vereenigin gen „O.B.K." en „Gusto's" te danken is. Gister stond reeds het globaal program van dit muziekfeest in ons blad vermeld en dit bewees wel, dat we deze week met een gerust hart hier kunnen blijven, want nergens anders wordt dan den mensch betere ontspanning en verkwikking na zijn wekelijkschen arbeid gegeven, dan in onze stad, waar de muziek, de nooit falende troos teres en opbeurtster bij alle zorgen en drukte, haar hoogtij viert. Aan variatie zal het ook niet ontbreken, want is men met concertnummers verzadigd, dan staan de muzikanten reeds weer gereed, om luchtige marschklanken te laten hooren. En heeft men hierna nog tijd over ga dan uw hart verlustigen in I.C.A.R. demonstraties of Marine- dagen-feestelijkheden en na den Zondag zal u de heerlijke herinnering bijblijven van dagen, ge wijd aan kunst, techniek en weldadigheid. UIT ROTTERDAM. De marinedagen. H. Ms. Gelderland, die de R'damsche haven ter gelegenheid van de marinedagen zal bezoe ken, is a.s. Zondag te bezichtigen in den voor middag van 10ll1/2 uur> bi den middag van 24V2 uur en 's avonds van 5^27Vï uur. De heer Reese zal Vrijdagavond een gala-avond geven in Pschorr, waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan het comité Voor hen die vielen. Voor dezen avond zullen o.a. medewerken mevrouw Alida TartaudKlein, Leopold Roo- sen en de heer en mevrouw Speenhof! en zoon. I. C. A. R. 't. Succes der I.C.A.R. blijft voortduren, 't be zoek blijft vrij groot. Gistermorgen hebben luchtgevechten plaats gehad, die zeer in den smaak vielen. De uitslag van dezen wedstrijd is de volgende Den eerste prijs van 1000 hebben de Fransche luitenant Pinard en sergeant Lallemand met 43 punten van de 50 behaald den tweeden prijs 750 de Fransche luitenants Morraglia en Laux met 40 punten en den derden prijs 500 de Ne- derjanders van der Griend enKok met 37 punten. Gisteravond hebben andermaal avondvluch ten plaats gehad. Het weer was niet zoo helder als Maandagavond, doch hier tegenover stond, dat ditmaal grootere zoeklichten werden ge bruikt zoodat de toestellen bijna voortdurend te volgen waren. Het eerste steeg de piloot Wen de van de K.L.M. op een Fokker-tweedekker om hoog. Na enkele cirkels boven het terrein te heb ben - beschreven werden verschillende kleine parachutes, welke van onderen met een electrisch lampje verlicht waren uitgeworpen. Bijna een kwartier bleef Wende in de licht, boven het ter rein cirkelende, steeds gevolgd door de felle diver- geerende lichtbundels van de zoeklichten. Na tweemaal den rooden lichtkogel te hebben afgeschoten, geschiedde de landing kalm en keurig. Vervolgens steeg de luitenant ter zee Schmidt Crans in een Fokker-jager omhoog. Van de gelegenheid om, voor dat de vluchten begonnen, gratis de hangars te bezichtigen werd een buitengewoon druk gebruik gemaakt. UIT DELFT. De leden van het civiel en bouwkundig ge zelschap „Practische Studie" te Delft, zullen van 24 Sept. tot 5 Oct. een excursie maken naar Noord-West-Duitschland. Het programma ver meldt o.m. een bezichtiging van ingenieurs werken te Bremen, Bremershaven, Geestemünde, Cuxhaven, Kiel en Hamburg. Verder zal men een tocht maken over het Noord-Oostzeekanaal en een bezoek brengen aan de door waterkracht bewogen sluizen van het Elbe-Travekanaal bij Lübeck. Slol 8. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 17.000,ten behoeve van de Gasfabriek voor het aanschaffen en montee- ren van automatische lantaamaanstekers. De heer v. d. Toorn kan met dit voorstel niet meegaan. Spr. is voor electrificatie van het gemeentelijk lantaarn-net, dit zou de gemeente ook voordeeliger uitkomen en spr. heeft uit het schrijven van den directeur der gasfabriek ook den indruk gekregen, dat de directeur 't feitelijk in dit punt met hem eens is hij zegt immers, dat electrificatie 34000 voordeel zou brengen, maar dat dan van den anderen kant de gasfa briek hiermee 37000 schade zou lijden. De di recteur pleit z.i. hier voor zijn eigen bedrijf, maar spr. zegt, dat dit voor den Raad niet de vraag is die moet vragen, wat het voordeeligst is. De heer Kavelaars spreekt ongeveer in denzelfden geest. De heer v. d. Most vraagt, of voor de 5 vap de 7 lantaarn-opstekers, die bij aannemen van dit voorstel zullen ontslagen worden, ook reeds gezorgd is, door b.v. hen op wachtgeld te stellen. Weth. v. V e 1 z e n, de sprekers beantwoor dend, zegt, dat de exploitatie van electrisch licht lager is dan van gaslicht, maar dat weer de aan leg van electrisch veel duurder is. Verder vreest weth., dat bij electrificatie de gemeente minder zal verdienen en de gasprijs dan later weer Ver hoogd zal worden. Om deze kwesties nu nog eens goed te bekijken en wijl de redeneering van den directeur der gasfabriek niet al te duidelijk is, wil hij gaarne dit voorstel nog aanhouden, waarmee de raad zich vereenigt. Wat 't ontslag der 5 lantaarn-opstekers be treft, zegt weth., dat dit uit een oogpunt van bezuiniging geschiedt,en 't gaat hier nogal om een tamelijk groot bedrag de ontslagenen worden echter op wachtgeld gesteld, zoodat ze niet licht broodeloos zullen worden. 9. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 138.000.ten laste van het Grondbedrijf, voor straataanleg aan den Haven- dijk, de Lekstraat, de PoortugaalSche straat, de IJsselmondenschestraat en de Numansdorpsche- straat. In verband niet. den binnenkort aan te vangen bouw van de scholen aan de IJsselmondensche- en Lekstraat en met den bouw van 39 woningen van gemeentewege aan den Havendijk en de Rijnstraat, is het noodig geworden, dat de rio- leering in dat stadsdeel, wordt voltooid en de aanleg der straten geheel of gedeeltelijk wordt afgemaakt. 't Crediet wordt verleend. 10. Voorstel van B. en W. tot wijziging van liet leerplan voor den Gemeentelijken Idandels- avondcursus. De wijziging, die van ondergeschikt belang is, wordt goedgekeurd. 11. Voorstel van B. en W. tot wijziging der Verordening op den Keuringsdienst van vee en vleesch in de Gemeente Schiedam. Naar aanleiding van de besprekingen in de vorige vergadering gevoerd over dit voorstel is door B. en W. ten aanzien van de uren van keu ring over leg gepleegd met de beide alhier be staande slagersvereenigingen. De door beide organisaties voorgestelde uren voor keuring hebben bij nadere bespreking met belanghebben de nog eenige wijziging ondergaan zoodat nu mag worden aangenomen, dat zoo wel van de zijde van den keuringsdienst als van de slagers tegen art. 6 zoo als thans voorgesteld voorloopig geen bezwaren bestaan. De heer Schei'fers vraagt artikel 4 uit de verordening, waarin wordt bepaald, dat alle levend vee ter keuring naar één plaats moet ge bracht Worden, te schrappen, daar ook de slagers hier nog bezwaren tegen hebben, o.m. gaat hier veel tijd voor 't personeel mee verloren en 't is voor 't vee zelf ook bezwaarlijk. Gemakkelijk zou hierin een andere regeling kunnen getrof fen worden, doordat b.v. de keurmeester per fiets 't vee bij iederen slager apart gaat keuren. De lieer H ij m a n had verwacht, dat B. en W. over de geheele verordening met de slagers hadden onderhandeld. Spr. heeft gisteravond vernomen, dat de slagers stipt de wet willen uitvoeren, maar dat ze tegen art. 4 groote bezwa ren hebben, waarom hij ook voorstelt, dit artikel te schrappen en artikel 5 te veranderen in dien zin, dat 't vee ter plaatse van slachting kan ge keurd worden. De voorzitter zegt, dat art. 4 slechts de mogelijkheid voor keuring op één plaats inhoudt verder overleg is dus altijd nog mogelijk, al zijn dan de deskundigen tegen keuring bij iederen slager thuis, waar niet altijd een geschikte gele genheid hiervoor is. De heer Scheffers zegt, dat de slagers beloofd hebben, bij hun thuis een geschikte keur- gelegenheid te maken, waarmee de keurmeester ook accoord kon gaan. Weth. v. V e I z e n wijst ook op den eigenlij ken zin van art. 4, zooals de voorzitter dien heeft verklaard. Weth. Houtman acht het wenschelijk, dat bij de komende begrooting de kwestie van een abattoir eens nader onder de oogen wordt ge zien. De voorzitter doet hierop de doortas tende toezegging, dat voorloopig thuis mag worden gekeurd en wel zoolang, totdat de kwestie weer nader in den Raad wordt behandeld. De Raad kan zich hiermee vereenigen en 't voorstel wordt verder aangenomen. 12. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van Verordeningen op de heffing- en op de invor dering van schoolgeld voor de Cursusssen voor Vervolgonderwijs te Schiedam. De verordening is slechts goedgekeurd tot 1 Jan. 1923, zoodat een nieuwe vaststelling noo dig is. Behoudens enkele kleine wijzigingen zooals voorgesteld, wordt de verordening op nieuw vastgesteld. 13. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet ten behoeve van de vrijwillige ouderdomsverzekering van armlastige krank zinnigen. Door de agenten van den Raad van Arbeid is gewezen op het grootvoordeel, dat de gemeente kan hebben door voor krankzinnigen, die voor rekening van de gemeente in gestichten ver pleegd worden, een vrijwillige ouderdomsverze kering te sluiten. De heer Kavelaars maakt hierbij eenige juridische bezwaren, waarop de heer Boddeüs hem antwoordt. Overeenkomstig 't voorstel wordt besloten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2