V DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN 45sle Jaargang. Zaterdag September 1922. No. 13435. Advertentie n]: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bureau K O E„M ARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. TWEEDE BLAD Binnenl and. Kennemerland roept De heer G. Th. M. van den Bosch, te Alkmaar schrijft ..Van verschillende zijden mocht ik ervaren datmijn ingezonden stuk „Bucki'ast Abbey" en „De Regale Abdij van Egmond" een weerklank was van het verlangen dat in veler haren leeft, het herstellen van alles wat eens de glorie was van het gezegende en histoi'isch zoo belangrijke Kennemerland. Het was natuurlijk eene groote voldoening dat mij reeds na enkele dagen een verzoek bereikte om een paar aandeeltjes te zenden van de St. Adelbertstichting, dat ik postwisseltjes mocht ontvangen als bijdragen „Voor St. Adelbert" en „Voor Egmond". Maar ik moet om eerlijk te blijven, ook erkennen, dat ik meer adhaesiebetuigingen „zonder" dan „met" bijdragen ontving. Dit nu kan geen ver wondering wekken het is verklaarbaar dat men niet onmiddellijk nadat men een sympathiek krantenbericht gelezen heeft,opstaat om een postwissel uit te schrijven, of een „giro'tje" te sturen. Maar dat de goede wil bij velen gewekt is, staat vast en nu wacht men slechts op de goede gelegenheid om te kunnen doen waartoe het hart genegen is. Welnu, die gelegenheid zal allen weldra worden geschonken. Eerdaags zui leen reeds op Vele plaatsen en velen zullen nog volgen de rijkgeillustreerde brochures „Egmond en de St. Adelbertstichting" worden aangeboden, en wel tot zulk een minimumprijsje, dat de meesten zich gedrongen zullen gevoelen om er meer voor te geven dan hetgeen er min stens voor moetworden gevraagd. Wanneer men dan op zijn gemak leest wat er eens in Kennemer land was, wat er verloren ging, wat er ons wordt wedergegeven en wat daarvan de genaderijke gevolgen zullen zijn, dan zal het zoo gemakke lijk vallen om het geperforeerde strookje in te vullen der circulaire, welke men in iedere brochu re zal vinden, want dan heeft men de roepstem gehoord van 't herlevend Kennemerland, en die stem is „de roep des Heeren" tot ons komenduit dit heerlijk land van belofte. Ja, „een band van belofte" alles wijst daarop en wie de teekenen ziet, wie zal het kunnen ont kennen Nog in 1904 vinden wij te Heiloo een zoo goed als onbekend stukje arm kreupelhout waar eens het heerlijk Heiligdom was van O.L.V. ter Nood slechts wat oude steenen vinden wij over op de plek waar eens de luisterijke „Koninklijke" Ab dij van Egmond het landschap sierde, en de meest historische plaats daar, waar het verheer lijkte graf was van den Apostel van Kennemer land St. Adelbert, was slechts een onbeduidend stukje bouwland, waarvan alleen de naam „St. Adelbertakker" droeve herinnering wakker riep, ziende het jammerlijk verval van de plaats waar wij het begin hebben te zoeken van de voor naamste bladzijden uit de geschiedenis van Roomsch Holland. En nu In schooner luister dan ooit trekt het heerlijk genadeoord der H. Maagd te Heiloo jaarlijks duizenden pelgrims naar „Capelle soet", waar men tevens eert den Apostel van Nederland St. Willibrordus, zooals dat van ouds placht te geschieden. Meer dan ooit trekt het aloude Egmond aller aandacht, waar de Benedictijnen, in het zelfde jaar waarin de kapel der II. Maagd her steld was (1909) weder de bezitters werden van de gronden der „Koninklijke" Abdij, welke in 1573 gelijk met de kapel der II.Maagd verwoest was, en waar in dit jaar St. Adefbert's graf, als van ouds, ons heerlijk roomsch bezit werd het is alle het ontwaken van ons rijke Roomsche verle den. „Kennemerland roept" en wat wij hooren is de roep des Heeren wie zal er weerstand aan bie den Roomsch Holland, dat op edelmoedige wijze aan de H. Maagd te Heiloo Haar Heiligdom heeft weergegeven, zal er voor zorgen dat wat te Heiloo begonnen is, in Egmond zijn bekroning zal vin den. Als allen iets doen, dan zullen ook, ondanks dennooddestijds,deEgmonderAbdijgronden wel dra „onbezwaard bezit" zijn, wat passend is, en zal men spoedig een aanvang kunnen maken met den bouw van een bescheiden kapelletje bij St. Adelbert's graf. En als dat bereikt is, als weder het H. Offer zal worden opgedragen op de plek waar eens St. Adelbert bad voor het door Hem gekerstende volk, dan zal er een ongekende bron van zegen uitgaan over ons land en zijn gehcele bevolking, waartoe zeer velen mogen medewer ken. Burgerlijke rechtsvordering. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van eenige artikelen van het Wetboek van burgerlijke rechtsvordering. Hiermede worden beoogd aanvullingen en wij zigingen, welke, behoudens kleine wijzigingen van de staatscommissie-Limburg zijn overge komen. In de eerste plaats bedoelt het ontwerp den rechter meer invloed te verschaffen op den gang van het' proces hem in staat te stellen ook aan de partijen zelve iedere inlichting te vragen, die hij meent te behoeven en de mogelijkheid van nauwere aanraking tusschen hem en de partijen te openen. Wordt het voorstel tot wet verheven, dan zal voortaan niet meer uit art. 144 Rv. kunnen wor den afgeleid, dat de rechter alleen bij gelegenheid van de pleidooien inlichtingen kan vragen laatstbedoelde bevoegdheid zal, naast de thans uitdrukkelijk vastgestelde, blijven bestaan zij het dan in den beperkten zin, dat van de partij slechts dan bij gelegenheid der pleidooien inlichtingen kunnen worden gevraagd indien de partij 'over eenkomstig art. 30 Rv. haar eigen zaak bepleit. Het voorstel regelt slechts voor het geval ver schijning is bevolen tot 't geven van inlichtingen wat rechtens is, indien aan het bevel niet wordt gevolg gegeven. Is verschijning bevolen ten einde een schikking te beproeven, dan zijn partijen vrij, weg te blijven of te weigeren op vragen in te gaan, zonder dat daaruit nadeelige gevolgen voor haar kunnen ontstaan. In navolging van het ontwerp der staatscommissie-Gratama, wordt verder voorgesteld de mogelijkheid te openen, dat deskundigen ook mondeling worden gehoord. Hieraan bestaat in het bijzonder behoefte, wan neer het deskundigen betreft, wier ontwikkeling hen tot het opmaken van een behoorlijk met re denen omkleed schriftelijk rapport niet in staat stelt, hoewel zij desniettemin bij uitstek deskun dig kunnen zijn. Gevolg van de voorgestelde wijziging zal ook zijn, dat in vele. gevallen de noodzakelijkheid om nieuwe deskundigen te benoemen wordt vermeden, daar immers de rechter bij het mondeling verhoor zoolang kan vragen tot hij voldoende is ingelicht. Zoowel schriftelijke aanvulling of toelichting van een mondeling verslag als mondelinge aan vulling of toelichting van een schriftelijk ver slag zal kunnen worden gevraagd. De talrijke ver- hooren op vraagpunten kosten thans aan de rechtbanken zeer veel tijd, die beter tot het hou den van pleidooien kan worden besteed. Voorge steld wordt, het mogelijk te maken, bedoelde verhooren voor een rechter-commissaris te doen houden. Een groote besparing van tijd en werkkrachten zal van de voorgestelde wijzigingen het gevolg zijn en een tweede niet minder belangrijk gevolg zal daarin zijn gelegen, dat het bezwaar om der gelijke zaken, waar dit mogelijk en wenschelijk - is, door den „unus judex" te doen behandelen, zal zijn opgeheven. Schriftelijk beantwoorde vragen. Op vragen van den heer Buiten betreffende de toepassing van het onlangs gewijzigde art. 40 van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijks ambtenaren 1920 ten aanzien van hoofden van scholen en onderwijzers bij het lager onder wijs, welke op of na 1 Juli 1922 in gelijke betrek king bij het openbaar of het bijzonder lager on derwijs overgaan Zou de minister, ten einde een onderzekerheid in onderwijzerskringen, ontstaan ten-gevolge van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit voor Burgerlijke Rijksambtenaren, zooals dat ar tikel gewijzigd is bij Kon. besluit van 19 Juni 1922, weg te nemen, willen mededeelen of a. een onderwijzer of een hoofd der school bij het openbaar lager onderwijs door het aan vaarden of op na 1 Juli 1922 eener gelijke be trekking bij het bijzonder lager onderwijs of omgekeerd b. een onderwijzer bij het lager onderwijs door liet aanvaarden op of na 1 Juli lo22 van een be trekking als hóófd der school, hetzij bij het bij zonder lager onderwijs, ook in die nieuwe be trekking zonder het voorbehoud in genoemd art. 40 opgenomen, den waarborg blijft genieten, in dat artikel bedoeld beeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen geantwoord De omstandigheid, dat een onderwijzer of een hoofd van een openbare lagere school op of na 1 Juli 1922 in gelijke betrekking bij het bijzonder lager onderwijs overgaat of omgekeerd maakt geen inbreuk op den waarborg, gegeven bij art. 40 van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijks ambtenaren, zooals dat artikel is gewijzigd bij Kon. besluit van 19 Juni 1922 (Stbl. No, 400). Ten aanzien van een onderwijzer of een hoofd als in de vraag onder a bedoeld, luidt het ant woord dus bevestigend. Voor de beantwoording van de onder b gestel de vraag dient onderscheid te worden gemaakt tusschen het geval, dat de betrekking als hoofd der school is aanvaard op 1 Juli 1922, en dat, waarin die aanvaarding na genoemden datum plaats vond. Het huidige artikel 40 van het Bezoldigings besluit waarborgt in het eerste geval het behoud van de op 1 Juli 1922 als hoofd eener scho genoten wedde, en in het laatste geval het houd van de op den datum als onderwijzer ge noten wedde. be- Consulaire dienst. Te Vaduz is een consulaat der Nederlanden opgericht voor het vorstendom Liechtenstein. Tot consul der Nederlanden aldaar is benoemd, buiten bezwaar van 's Lands schatkist, de heer L. Oopelt. De heer J. M. Dons, is benoemd tot vice-con sul der Nederlanden te Pótchefstroom. (Britsche koloniën Afrika), buiten bezwaar van 's Lands schatkist. Het ressort van het vice-sonsulaaf omvat de stad Potchefstroom en omgeving. Aan de heer R. van Alberda is, op zijn wensch, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van vice-consul der Nederlanden te Dairen (Japan). De waarneming van het vice-consulaat is opge dragen aan den heer P. C. Nicholls, aan wien in de Engelsche taal geschreven moet worden. De nieuwe Zuiderzee-commissie. Door den heer Weitkamp 'zijn aan den Mi- nisteu van Waterstaat de volgende vragen ge steld Zijn de loopende geruchten juist, als zoude de Minister van Waterstaat de nieuwe Zui- derzeecommissie hébben benoemd, zonder de landbouworganisaties, die van de door be doelde commissie te beoordeelen zaken diep gaande studie maakten, daarover te hooren Zoo ja, welke is de reden lentie dit standpunt innam dat Zijn Excel- Tuinbouw. Van den heer Weitkamp aan de ministers van financiën, van waterstaat en van landbouw, nijverheid eri handel 1. Is het den ministers bekend, dat de tuin- bouwende bevolking vrijwel in een financieelen noodtoestand verkeert 3. Zoo ja, is dan de minister van financiën bereid om zoo spoedig mogelijk, bij wijze van noodmaatregel, het Va pet. registratierecht op de veilingen der tuinbouwproducten vrij te geven 3. Is dan de minister van waterstaat bereid te bewerken, dat de spporvrachten voor de tuin- 'bouwproducten aanzienlijk worden verlaagd 4. is dan de rninister van landbouw, nijverheid en handel bereid het daarheen te leiden, dat vrij dom worde verleend van de kosten voor het keuren der tuinbouwproducten bij uitvoer ovei$pö nnintj, slapeloosheid, onrust. Gebruik MUNHARDT'S ZENUW TABLETTEN rPepkoker 75ct bijApoih. en drogisten. Nieuwe spoor weg verbindingen. De heer J. A. Kalff, lid der directie van de Nederl. Spoorwegen, heeft aan de Nieuwe Arnh. Ct. meegedeeld, dat met het nieuwe traject, een boog, die getrokken wordt van de lijn Utrecht .Arnhem op de lijn Kesteren—Amersfoort, ter hoogte van het viaduct, en die zal loopen tus schen Maarsbergen en De Haar, in de eersLe plaats is bedoeld, het goederenverkeer uit de richting Rotterdam en Den Haag en van het rangeerterrein bij Maarn zonder Arnhem daar mee te belasten, naar Nijmegen te doen plaats hebben. Het aanleggen van een boogj die een directe verbinding brengt van Arnhem met Amersfoort zooals door de Amersfoortsche kamer van Koop handel verlangd wordt, wordt reeds lang over wogen uit een oogpunt^van spoorweg-technische waarde. Het staat vast, dat deze verbinding in de toekomst tot stand komt. Het zou in dit geval de bedoeling zijn, bij het viaduct een boog aan te leggen van bcherpen- zeel naar de Heuvelsche Steeg. De directie der spoorwegen ziet volkomen de waarde van dezen aanleg in,in de eerste plaats omdat het goederen vervoer uit het Oosten des lands, naar cle lichting Amsterdam in dit geval niet meer over Eist of Utrecht behoeft te gaan, terwijl een tweede voordeel ontstaat, doordat een kortere verbin ding tot stand komt voor personenvervoer van Arnhem naar het Gooi en Amsterdam, nu het reizen over Eist en Vork vervallen kao. Wanneer deze verbinding tot stand zal komen, kon de directie evenwel onmogelijk mededeelen, nu wij in den tijd leven, aldus de heer Kalff, dat geen dubbeltje,indien niet strikt noodzakelijk wordt uitgegeven. De Werkloosheidskassen. Naar aanleiding van het door den werkloos- heidsraad vastgestelde advies inzake het func- tionneeren van de werkloosheidskassen voor het jaar 1923 heeft het bestuur van hex Nederl. Verbond van Vakvereenigingen, ingevolge op dracht van een vergadering van besturen dei- bij het Verbond aangesloten bonden, den minis ter van Arbeid o.in. in overweging gegeven, het maximum, waartoe de extra-subsidie kan worden verleend, niet te bepalen op 200, doch op 250 pet. Verder vraagt het Verbondsbestuur bij het aanbrengen van wijzigingen in wachttijd, bij dragen, uitkeeringstermijn, uitkeeringen, enz. overleg met de vakcentralen, en ei woidt be zwaar gemaakt, dat bij uitkeering aan verzeker de^ arbeiders rekening wordt gehouden met de gezinsinkomsten. Gemengd Nieuws. Oplichterstruc. Een handig oplichter heeft o.a. meldt het „Hbld." te Venlo weerver- schillende slachtoffers gemaakt. Een Duitscher vervoegde zich eenigen tijd geleden bij verschillende ingezetenen van Venlo en bood hun aan om van fotographieën (tip-top waren al voldoende) groote crayon-teekeningen te vervaardigen voor den prijs van enkele guldens Vooruitbetaling was -onnoodig. Na eenige dagen kwam de man weer terug en vertoonde een kleine potloodkrabbel met de mededeeling, dat het groote portret in dien geest zou worden vervaardigd, doch dan moest te voren een bedrag van 24 worden voldaan. Verschillende, personen betaalden dit bedrag, envernamen tot heden niets meer van den slimmen Duitscher, die alzoo op gemakke lijke wijze een groot aantal marken wist machtig te worden. Ook te Roermond heeft hij op deze manier verschillende personen bij den neus genomen. Monsterproces. Uit Milaan wordt aan de „Daily Chronicle" gemeldt dat er te Bari (Italië) zoo pas een proces beëindigd is, waarbij de jury niet minder dan 12.000 vragen heeft te beantwoorden gehad terwijl zij 73.800 documen ten moest bestudeeren om haar oordeel te kun nen vellen. Het proces was een naspel van den feilen strijd, die in Juli 1920 in Zuid-Italië gewoed heeft tusschen landeigenaren en boeren, in verband met arbeidsconflicten. Er waren 57 beschuldigden, n.l. 17 landeigena ren en 40 boeren. Het aantal getuigen was legio. Het proces heeft drie maanden geduurd en eindigde met de vrijspraak van alle beklaag den, behalve 2 boeren, die tot veroordeeld werden wegens doodslag dwangarbeid Kostbare vondst. De vrouw van een handelaar uit Kaulsdorf, nabij Berlijn, had een bezoek gebracht aan de hoofdstad. Zij was Don derdagavond op weg naar het station Charlot- tenburg om cfe thuisreis te aanvaarden, toen zij bij haar wandeling over den Kurl'ürstendamm een valies op het trottoir zag staan. Er bevond zich niemand in de nabijhed. De vrouw Wachtte nog eenige minuten om te zien, of iemand het valies zou komen weghalen. Toen dit niet geschiedde, wilde zij het naar het politiebureau brengen, doch het bleek, dat het zoo zwaar was.'dat zij het niet kon optillen. Zij riep de hulp van een agent in, en met hun beiden brachten zij het koffertje naar het naastbijzijnd politiebureau. Daar werd het open gemaakt. De inhoud bleek te bestaan uit een aantal gouden voorwerpen en tal van kostbare juweelen en sieraden, met een waarde van min stens dertig millioen mark. Vrijdagavond was nog niemand het valies met zijn kostbaren inhoud komen opeischen. De politie gelooft dan ook, dat het valies de buit van één of meer inbraken bevatte. Valse he Engelsche bankbiljet- t e n. Naar de „Evening News" verneemt, wordt er thans in verschillende landen een onder zoek ingesteld naar een werkplaats van valsche munters, die er hun specialiteit van maken, valsche Engelsche bankbiljetten te verspreiden in Midden- en Oost-Europa Een op dit gebied ervaren Londensche rechercheur is in de betrok ken landen bij het onderzoek behulpzaam. Naar gemeld wordt, wijzen de laatste ge gevens er op, dat de valsche biljetten waarschijn lijk in Duitschland worden vervaardigd. Het staat vast, dat eenige der biljetten gedrukt zijn op papier, dat door twee Duitschers te Parijs is gekocht. De vervalschingen zijn bijzonder goed ge slaagd, en Engelsche bankbeambten zoowel als touristen zijn er het slachtoffer van geworden. In sommige gevallen kon slechts door de Bank of Engeland zelve worden vastgesteld, dat men met een vervalsching te doen had. Het zijn meestal biljetten van tien of (win ti" p. st. Zij hebben de nummers van werkelijk beslaande bankbiljetten en hetzelfde watermerk. Er is echter een klein verschil in de kwaliteit van het papier. Om de illusie te volmaken, zijn sommige valsche biljetten voorzien van het stem pel van een Engelsche bank. Drie Londensche banken hebben uit het buitenland valsche bil jetten ontvangen, welke voorzien waren van het stempel „Londen 'Joint City and Midland Bank, Bow-Street branch." Deze tien pd. noten zijn de mooiste welke ik ooit gezien heb," zeide' het hoofd der bui- tenlandsche afdeeling van een der groote banken tot een vertegenwoordiger van de „Evening Hoewel de recherche reeds inet haar onderzoek bezig is dusver er nog niet in slagen, de werkplaats op tc sporen of de hand te leggen op de daders. sedert Juli jl. mocht zij tot NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 7^^, in nmllrrt ie flz> po/Ion flat 7.1IT1 KV/ Jik

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 5