DE AMERIKAAN. DAGBLAD MOOR SCHiEOAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. 45ste Jaargang. Maandag 11 September 1922. No. 13436. Buitenlandsch Nieuws. V. Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummets 3 cent. GRIEKEN EN TURKEN. De Grieksche nederlaag compleet. Uit Adana wordt thans officieel gemeld, dat de stad Smyrna in Turksche handen is. In den morgen van 9 September verschenen Turksche afdeelingen in de voorsteden. Door vliegtuigen werd een proclamatie over de stad uitgeworpen, waarin de bewoners werden opge wekt, zich aan Turksche zijde te scharen. In den namiddag rukte de tweede divisie Turksche ea- vallerie de stad binnen onder de toejuichingen der bevolking. Dadelijk na de bezetting van Smyrna door de Turken werden de buitenwijken van de stad overstroomd door vluchtelingen die geen onderdak en geen. voedsel krijgen. Daarop werd naar verschillende landen geseind om on middellijk levensmiddelen, artsen en zieken verplegers te sturen. De stad is verklaard te zijn een haard voor een typhus- en pest-epide- mie. Uit Athene wordt gemeld, dat de eerste trans porten Grieksche troepen uit Klein-Azië aan den Piraeus zijn aangekomen. De scheepskapi teins die instructie hadden gekregen om de troe pen alleen op de eilanden van den Archipel a'an wal te zetten, waren door de soldaten gedwongen om naar den Piraeus koers te zetten. Onder de soldaten heerschte hevige opwinding sommi gen hebben zich, naar het schijnt, beleedigend uitgelaten tegenover den koning. Een enkel bericht zegt zelfs, dat een deel van het Grieksche volk den troonsafstand van koning Constantijn voorstaat. De Grieken reppen zich om Klein-Azië te ont ruimen. De Turken schijnen hier echter niet mee te vreden te zijn, ze erschén mèer. Naar de „Daily Telegraph" meldt zouden de wapenstilstandsvoorwaarden der Kemalisten do volgende zijn lo. Algeheele aanvaarding van het, nationa listische pact (hetwelk de teruggave van Adria- nopel inhoudt). 2o. Schadevergoeding door de in Anatolië aangerichte schade en bedreven wreedheden. 3o. Onderhandelingen tusschen de Grieken en Turken alleen met uitsluiting' van de gealli eerden. 4o. Autonomie voor de Dodecanesus. 5o. Waarborgen voor de veiligheid der Turk sche minderheden in Macedonië. De geallieerden zelf kunnen hier echter Ook niet mee instemmen. Afgewacht dient dus: te worden, welke verwikkelingen hieruit nog zullen volgen. De Grieksche ministercrisis schijnt nog niet te zijn opgelost. Kalogeropoelos heeft zijn poging, om een Ka binet te vormen opgegeven. De koning heeft thans Triantophilakos met de vorming van een ministerie belast. Theotakis is uit Smyrna teruggekeerd en heeft verklaard, dat de ontruiming van Klein- Azië door de Grieken is afgeloopen. A d v er t e n t i'ën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden -op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. HET HERSTEL. Naar de „Berliner Zeitüng am Mittag" ver neemt, zal de Engelsche minister van Financiën Sir Robert Horng, reeds op 4 October a.s. naar Washington vertrekken om de Amerikaansche regeering te polsen in verband met de conferentie te Brussel. Waarschijnlijk zal deze conferentie nog in October plaats hebben en zal Amerika voor zijn deelneming aan de conferentie 't rëè.ul- taal der verkiezingen moeten afwachten. 16 En met een stem, welke deed denken aan die der priesteressen van het oude heidendom, wanneer zij een offer toewijden aan de godin der wraak, riep zij andermaal uit „Niemand zal mij Ooit verwijten, den moorde naar van mijn broeder in het leven te hebben"ge- gelaten Niemand zal mij de Rimbecco toezingen Ik zal mij wreken, want ik heb een vendetta ge zworen." De oude Corsikaan, haar pleegvader, pre velde op half hoorbaren toon „Het is bezwo ren 1" Het jonge meisje, de oogen naar den grijsaard wendende, zag het lijk van haar broeder „Ach Dat zal hem mij niet teruggeven Antonio Beminde Antonio kreet zij met een stem, waaruit een onbeschrijfelijke wanhoop klonk. ||En zij viel bewusteloos neder. 1$ Eenige weken later nam de kanonneerboot de Zeezwaluw deel aan de beschieting van Alexandria en sommige van haar officieren en matrozen vielen door hetvuur der Egypte- Baren. DE VOLKENRONDSRAAD. De correspondent van de Pétit Parisièn'" te Genéve seint aan zijn blad, dat er algenieene overeenstemming schijnt te bestaan in zake het voornemen om het aantal permanente leden van den Volkenbondsraad uit te breiden van vier tot zeven. Naar de ^correspondent verneemt, schijnt het voornemen te bestaan, om een dezer zetels te bestemmen voor een vertegenwoordiger van de. Scandinavische landen, een tweede voor de Kleine Entente en 'n derde voor Zuid-Amerika. POLEN. De staking van het personeel van posterijen en telegrafie te Warschau duurt voort. In vrijwel al le Poolsche steden heeft het personeel zich bij de beweging aangesloten. De regeering weigert de eischen der stakers in te willigen, daar zij dan tot een uitgave van 60 milliard papiermark zou worden gedwongen. Het spoorwegpersoneel dreigt met een sympathie-staking. FINLAND. De leden van de regeering hebben een verzoek om collectief verslag geteckcnd, dat waarschijn lijk heden aan den president zal worden over handigd. DUITSCHLAND EN BELGIE. Berichten van Vrijdagavond uit Berlijn over de besprekingen van Duitschland met België over de schatkist-biljetten-waarborging luidden nog al gunstig en deden vermoeden, dat een op lossing nabij was latere berichten zijn echter niet zoo optimistisch getint en meldden zelfs, dat geen overeenstemming is bereikt. Zulks moet in hoofdzaak worden geweten aan het feit, dat door de Duitsche regeering was verzocht, om den looptijd van deze schatkistbiljetten te verlengen boven den termijn van 6 maanden, welke door de Commissie van Herstel was bepaald. Dit toe te staan zou evenwel de bevoegdheden van de Belgische regeering -s- zoo deze zich tenminste met dit voorstel zou willen vereenigen over schrijden, daar de beslissing hierover alleen aan de Commissie van Herstel toekomt. Daarom zouden de Belgis'che gedelegeerden gister naar Brussel teruggaan. Men beschouwt te Berlijn dit vertrek der gedelegeerden niet als een definitief afbreken der onderhandelingen en acht een hervatten daarvan alsnog mogelijk. DUITSCHLAND. Hugo Stinnes heeft in de Rijksdagcommissie vobr buitenlandsche aangelegenheden de over eenkomst, door hem met De Lubersac aangegaan verdedigd. Hij deelde o.amede van Fransche zijde herhaaldelijk te zijn gepolst over een der gelijk contract,, en trachtte cle bezwaren, die er tegen zijn geopperd te ontzenuwen met de op merking, dat de Fransche belanghebbenden vertrouwen stellen in de- Duitsche industrie. Het verwijt over winstbejag, van socialistischen 'kant tegen hem ingebracht, weerlegde Stinjies met de verklaring, dat zoowel de Lubersac als hij zich hebben verplicht geen cent winst voor zich zelf te trekken. Dat ook het Duitsche klein-bedrijf het belang van de overeenkomst inziet, blijkt uit een verzoek van den „Déutschen Handwerktag" aan Stinnes om tot den wederopbouw van Frankrijk hetzyne bij te dragen. Stinnes heeft de afvaardiging ge antwoord, dat hem deze samenwerking zeer geWenschl lijkt en dat hij er zijn best voor zal doen. Naar Berlijnsche bladen uit Parijs vernemen, hebbëh- ook cle groote Duitsche vakbonden aan geboden aanziènljjke hoeveelheden materialen De tentoonstelling van schilderijen was hij zonder merkwaardig in' het jaar, hetwelk volgde op dat, waarin Egypte door de Engelsche troe pen werd bezet dat was ten minste de meening van degenen, die de moderne Fransche school bewonderen, of beweren ze te bewonderen. Parijs is om dien tijd v.an het voorjaar altijd vol vreem delingen, die de vermaklijkheden der vroolijke hoofclstad komen genieten en op zekeren morgen in de eerste dagen van Mei schenen Fransche, Engelschen, Italianen, - Amerikanen, Oos tenrijkers en Duitschers afgesproken te hebben bijeen te komen in het salon, waar zij elkander verdrongen voor een schilderij, welke door hare eigenaardigheid reeds sinds den eersten dag de algemeene nieuwsgierigheid had opgewekt. Men vocht bijna om het doek beter te kunnen zien én uit de menigte stegen allerlei uitroepen op in de meest verschillende talbn en dialcktcn, welke den toehoorder wel eenigszins een denk beeld moeten gegeven hebben van de spraakver warring die er bij den torenbouw heerschte. „Prachtig I" „Dis appointing „Splendia 1" „Ich halte nicht viel dayon „Mijn hemel, wat een volk!" „Well, "wel! It looks like Sally Spotts Deze laatste uitroep kwam van een veefokker te leveren voor de wederopbouw. Heden verga dert de commissie voor de verwoeste gebieden öni over dit aanbod van gedachten te wisselen. UIT HET ROERGEBIED. Uit Essen verluidt De vier mijnwerkersbonden (de oude, christe lijke, Poolsche en' Hirsch-Dünckersche) wekken in een manifest de mijnwerkers op zich te ver zetten tegen de ro'ekelooze agitatie van de com munisten, die hen ophitsen tot nutteloos, scha delijk optreden en trachten de vakbonden te vernietigen. De bonden zullen geen middel onbeproefd laten om de ellende, die het gevolg is van de duurte, te bestrijden. Reeds hebben zij stappen gedaan om de prompte uitbetaling van-de looUen, die den laatsten tijd wel eenshoktópdeschaarsèh- te aan betaalmiddelen té waarborgen. Zij weige ren echter zich door dreigementen van den vak beweging vijandig gezinde elementen te laten verleiden tot onbekookte daden. Geen dwang van ondernemerskant, doch de vakvereenigings- Lucht eischt onvoorwaardelijke nakoming van de aangegane overeenkomsten, ook van die op het overwerk. Met name de bedrijfsraden hebben te zorgen, dat daaraan stipt de hand wordt ge houden. IERLAND. Het voorloopig kabinet, Zaterdag door den; Dail gekozen is als volgt samengesteld William Cosgrave, voorzitter, Desmond Fitzgerald bui tenlandsche zaken, P. J. Hogan landbouw, Jo seph Mac Grath handel, generaal Richard Muleahy landverdediging, Kevin Chiggins bin- nenlandsclie zaken, Ernest Blyte plaatselijk bestuur. Lawrence Crinell moest met geweld verwijderd nadat hij heftig de politiek van Griffith en Collins aangevallen had en den voorzitter herhaaldelijk in de rede was gevallen. Ginell is vroeger afge vaardigde van Sinn Fein in Argentinië geweest. OOSTENRIJK. De boekdrukkersstaking te Weenen, die die stad van haar kranten berooft, duurt nog steeds voort. Aangezien de Oostenrijksche regeering echter van meening is, dat ieder Oostenrijker levendig is geïnteresseerd bij hetgeen op het oogenblik te Genéve plaats vindt, alwaar de Volkenbond zich bezig houdt met de Oostenrijk sche kwestie, heeft zij order gegeven, om alle berichten uit. Genéve in de tramhuisjes aan te plakken. Van dit besluit werd geen mededeeling gedaan en de bevolking bemerkte dezen maatre gel dan ook eerst, toen er uitvoering aan werd gegeven. Zoodra het nieuws hiervan door enkelen in de stad werd verspreid kon men de menschen naar de tramhuisjes zien loopen en geduldig in rijen van vijftig of zestig personen hun beurt zien afwachten om het nieuws uit Genéve. te kunnen gewaar worden. OOSTENRIJK EN ZWIRSERLAND. Dc Oostenrijksche bondskanselier beipcl heelt een langdurig onderhoud gehad met den Zwit- serschen bondspresident en den chef van hel departement van Financiën. Dit onderhoud was gewijd aan de mogelijkheid van een hulpactie ten behoeve van Oostenrijk. ALLERLEI. Uit Berlijn De acte van beschuldiging in het proces tegen de moordenaars van Rathenau is aan de beklaagden overhandigd. Er zijn in het geheel 13 beklaagden. Er zullen volgens de voorloopige lijst 16 getui- Kansanis, die zich een doortocht baande tot vlak voor de schilderij. Groot en sterk als hij was, kostte hem zulks weinig moeite en Barnes, die het grootste ge deelte van het vorig jaar in Amerika had door gebracht en thans weder een reisje door Europa deed, maakte van de opening, welke de reus in de opeengepakte schaar deed ontstaan gebruik om op zijn beurt het voorwerp van aller nieuws gierigheid te naderen. „Maar het is inderdaad Sally Spotts!" her haalde de man van het Westen. Hij bedroog zich niet. Het jonge meisje uit een dorp in Ohio was te Parijs gekomen, waar hare schoonheid en haar talent haar beroemd hadden gemaakt. Haar oude vader en moeder dachten, dat zij dood was en beweenden haar, weinig vermoeden de, dat hun onschuldige lieveling thans de sclioone Blackwood was, de vermaarde toonee!- spcelster, wier levensgroot, portret hier aller belangstelling gaande maakte. Opgetogen over zijn ontdekking, deed de reus van het Westen een laatste poging om zich rooruit te werken zonder daarbij te letten, wam zijne groote voeten, in plompe, dikgezoolde laar zen, gestoken terecht kwamen. „Mompied 1" mompelde een tenger I' ransc.h- mannetje, wiens teencn bijna verbrijzeld werden. „Een beetje voorzichtig riepen verscheiden stemmen.. De kinderen, zijn dol op Kun oude Heertjes, wanneer zij met TWinK weer zijn vernieuwd En de Kehandelincj is zoo eenvoudig wascfif en verft iegelnkcstijd. \4rknjgbaar in 24 kleuren. OELEVER'5 ZEEP 'rIAATSCHAPPIJ.VLAARDINGEM fabrikanten, van Sunlighen Lux gen worden gedagvaard. De beklaagden zullen door verschillende bekende verdedigers worden bijgestaan. Het is mogelijk, dat het proces niet te Leipzig maar te Berlijn zal plaats vinden. Een aantal leden van den Berlijnschen gemeenteraad zullen voorstellen de namen van Rathenau en Erzberger aan twee drukke straten der hoofdstad te geven. De Fransche Kamer zal waarschijnlijk 10 October weder bijeenkomen. De algemeene beraadslagingen over de behandeling zullen dan reeds 17 October beginnen. Wolff meldt uit Stockholm, dat er nieuwe onderhandelingen gaande zijn tusschen Sowjet- Rusland en Zweden over een Zweedsch-Russisch handelsverdrag. Uit Washington komt bericht, dat de echt- genoote van president Harding zeer ernstig ziek is. Uit Kopenhagen Geruchten doen de ronde, dat in Zuid-Rüsiand een opstand is uit gebroken. Geheel Zuid-Rusland met inbegrip van de Krim, zou zich onafhankelijk- van Mos kou hebben verklaard. Er hebben gevechten tus schen de rebellen en de royalisten plaats. De Engelsche bladen geven als de meening in Britsche kringen weer dat het denkbeeld van een voorloopige conferentie over Klein- Azië te Venetië, welke deze maand zou plaats hebben, opgegeven moet worden. De reis van de Koiunt|in en den Prins. H. M. de Koningin en de Prins zijn Zaterdag middag te Stockholm aangekomen. Bij aankomst aan het station speelde de muziek het Wien Neerlandsch Bloed. II. M. was geheel in het wit. Koning Gustaaf begroette Haar. Er werden geen bloemen aan geboden. De ontvangst was deftig, ceremonieel. Op het perron waren ook aanwezig Koningin Victoria, Prins Eugen, Prins Wilhelm, Prinses Ingeborg en Prins Bernadotte, en minister Bran- ting, in. civiel, met wien Koningin Wilhelmina zich onderhield. Onder een stortregen reed het Koninklijk ge zelschap in open rijtuigen naar het slot. Ondanks den regen was er een groote menschenmassa op de been, die het hooge gezelschap toejuichten. Zaterdagavond was de zangerhulde, heden was er receptie op de Zeeland, bij welke gelegen heid de Zweedsch-Nederlandsche Vereeniging een mooi gecalligrafeerde oorkonde in verguld leeren band, in 18de eeuwschen stijl, aanbood. Gister woonde de Koningin de godsdienst- „0, wee Mijne laarsjes klaagde een Ame rikaansche fat, die niettegenstaande de pijn, die hij leed toen het eerst aan zijn schoeisel dacht. Kleine ongevallen van anderen vermaken ge woonlijk de toeschouwers en Barnes lachtte over de opschudding, door den reus, zijn wegbereider, veroorzaakt. Doch eensklaps werd hij ernstig en wierp een veelzeggenden blik op den Goliath want hij hoorde den zachten kreet eener vrouw een een stem, welke op klagenden toon in het Engelsch zeide .Ach Mevrouw Vavassour, hij heeft mij al weer op den voet getrapt „W-at! Tweemaal! klonk het lachend ant woord van een bejaarde Engelsche dame, die '•zich nabij de schoone klaagster bevond. „Ja. .Neon Het is de derde maal. Ik kan niet meer gaan. .en. .o, hemel De man heeft mijn nieuw kleedje stukgescheurd 1" Deze laatste woorden werden op wanhopige toon uitgesproken. Wat Barnes aanschouwde, toen hij den kant, van waar hij ze hoorde, uitzag, trof hem met be wondering Een jong Engelsch meisje, welks prachtige oogen van toorn fonkelden, terwijl zij tot hare gezellin zeide „Ik zou het hem kunnen vergeven, op op den voet te hebben getrapt, maar op mijn kleed nooit I" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1