DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. 45ste Jaargang. Woensdag|13 September 1922. i\ö. 13438. Buitenlandsch Nieuws. Binnenland. Mijn handen zijn Ihans niet meer rood en ruw zooals vroeger, omdat ik nu LIFEBUOY-ZEEP gebruik die de huid absoluut rem houdt en beschermt. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. DE GRIEKSCHE NEDERLAAG. Zooals uit verschillende berichten blijkt, be ginnen de Turken, overmoedig geworden door hun groote overwinning op de Grieken zich ter dege te roeren. Ze vieren feesten, waarbij het zelfs tot enkele uitspattingen tegenover Grieken en geallieerden is gekomen, maar daar blijft het niet bij, ze stellen ook hun eischen, en niet zoo mis. 't Liefst zouden ze zicli weer vast op den Balkan-vestigen, welk verlangen, de geallieerde echter nooit zullen voldoen. De vertegenwoordiger van de Hooge Porte te Parijs heeft aan een medewerker van de Petit Parisien" verklaard, dat de regeering te Constantinopel evenals de Kemalisten de teruggave van Adrianopel eischt. Met de vrijheid van de zeestilten gaat zij slechts accoord onder de voorwaarden, dat de veiligheid van Constan tinopel verzekerd wordt en de souvereine rechten van Turkije, niet worden aangetast. Hierover zal dus nog wel een woordje gespro ken worden, als het nog bij woorden alleen blijft. Reeds hebben de hooge geallieerde commissa rissen aan de vertegenwoordigers van de regee ring te Angora medegedeeld, dat de geallieerde mogendheden de hoop koesteren, dat de regee ring te Angora de neutrale wateren om de Darda- nellen en Constantinopel zal eerbiedigen. De vertegenwoordigers van de Angora-regeering antwoordden, dat zij dit verzoek onmiddellijk aan hun regeering zouden overbrengen. Het antwoord dient nog te worden afgewacht. Men ontkent uitdrukkelijk, dat de binnen- landsche toestand in Griekenland gespannen zou zijn en dat de troepen, welke van het front te- rugkeeren, zich aan politieke betoogingen zouden hebben overgegeven. In gevolge een verzoek van den aartsbisschop van Smyrna, heeft de Paus onmiddellijk last gegeven tot het zenden van een belangrijk be drag voor het verleenen van hulp aan de vluch telingen en de slachtoffers der krijgsverrichtin gen in Anatolië. RUSLAND. Men verneemt te Berlijn uit Helsingfors, dat de ter dood veroordeelde sociaal-revolutionairen sinds 6 dagen alle voedsel weigeren. De autori teiten hebben de veroordeelden van de overige gevangenen geisoleerd. De toestand van Mevrouw Ratner, een der voornaamste beklaagden uit het proces, is bedenkelijk. DUITSCHLAND EN BELG IE. Uit Brussel verluidtHet Belgische kabi net heeft het besluit van minister Theunis, om de Duitsche voorstellen van de hand te wijzen, goedgekeurd. Minister Jaspar heeft daar op den Duitschen zaakgelastigde Lansberg bij zich ontboden en hem verzocht, aan de r'egeering te Berlijn mede te deelen, dat de Belgische regeë- ring verlangt, dat uiterlijk op 15 September a.s. de beide termijnen van elk vijftig millioen goud mark, die op 15 Augustus en 15 September ver vallen, in schatkistbiljetten op Zes maanden moeten worden betaald, en dat daarvoor een gouddepöt van honderd millioen mark aan de Banque Nationale moet worden overgemaakt. Deze mededeeling beteekent, dat, indien de Duitsche regeering niet binnen drie dagen de vereïschte waarborgen aanbiedt, de Belgische gedelegeerden aan de Commissie van Herstel zullen kennis geven van het in gebreke blij ven vanDuitschland, welk feit dan door de Com- 19 Links lag de jonge Paoli, in zijn uniform van zeeman, stervende in de armen van Barnes, die hem met de ééne hand het hoofd steunde, in de houding, waarin Marina hem het eerst gezien had, 1 terwijl hij met de andere dreigend op den Engelschen luitenant wees. In het midden stond de Belloc, den tegenstan der van Paoli met eene uitdrukking van verba zing en afgrijzen op het gelaat beschouwende en op de trap bemerkte men den ouden Matteo, die hem met verachtelijken blik aankeek. Rechts hield de Engclsche officier het nog roo- kende pistool in de ééne hand, terwijl de linker de halve kroon, met den kogel van Paoli, die er nog tegenaan zat, omklemde. Hij bezag het geld stuk met een zegevierenden glimlach op de lip pen Dit gevoelen was nog sterker uitgedrukt op het gezicht van den Engelschen getuige, die op getogen scheen over den uitslag van het gevecht. De trekken van Paoli, van de Belloc, van den ouden Matteo en zelfs van de beide Corsikaansche visschers, die op de riemen geleund in hun sloep zaten, waren welgelijkend en in alle opzichten goed weergegeven die van Antonio vooral waren met de grootste zorg geschilderd zijn gelaat ver toonde die verheven schoonheid van uitdrukking, Welke eer deed denken aan een martelaar, die missie van Herstel zal dienen te worden gecon stateerd. De Duitsche staatssecretarissen Fischer en Bergmann zijn te Parijs gearriveerd, om nog te redden wat te redden valt. ZWITSERLAND EN DE VOLKENBOND. Nu de handhaving van den zetel van den Vol kenbond te Genéve definitief schijnt te zijn, biedt de Zwitsersche confederatie van den Vol kenbond twee stukken grond aan gelegen naast het secretariaat-generaal, om er de zittingszaal voor de Volkenbondsvergadering en voor de arbeidsconferenties op te bouwen, alsmede het meubilair voor het Internationaal Arbeids bureau. De internationale activiteit te Genéve zal hierdoor in dezelfde wijk worden geconcen treerd. IERTAND. De voorloopige rëge't 'ing te Dublin heeft gis teren in Dail Eireann hare eerste overwinning behaald door de verwerping van een motie van de arbeiderspartij, waarin hare houding in zake de staking der postbeambten gelaakt werd. De verwerping geschiedde met 51 tegen 17 stemmen. AMERIKA. De leiders der stakende spoorwegarbeiders kwamen gister bijeen in een zoogenaamde vre desconferentie" tot het vaststellen van een nieuwe politiek. De leiders weigerden bijzonderheden der con ferentie, welke, naar verwacht wordt, twee dagen zal duren, mede te deelen. ALLERLEI. Eenige duizenden jongelieden, die in het Va- Licaan door den Paus ontvangen waren deden na afloop een rondgang door de stad, roepend „Leve de Paus, weg met de vrijmetselarij." Dit wekte het misnoegen van een aantal fascisten op, waardoor een botsing ontstond, die zulk een omvang verkreeg, dat cavalerie de manifestanten uiteen moest diijven. Ei zijn een aantal personen gear esteerd. De firma Krap deelt mee, dat zij ter beta ling van loonen en salarissen door haar zelf ge drukte biljetten zal bezigen, aangezien de rijks bank niet in staat is de noodige hoeveelheden bankpapier te leveren. De „Idea Nazionale" meldt, dat Gabriele D'Annunzio thans geheel hersteld is. Hij is bezig met de voorbereiding van een boek over de politieke gebeurtenissen in Italië. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat de Kemalisten in Ghionen bij Vandorma alle Grie- sche ambtenaren van "de Labaksregie hebben vermoord. Gistermorgen had te Brussel een vergade ring plaats van schouwburg- en bioscoopdirec teuren uit alle deelen van het land om te pro testeeren tegen de belasting op de openbare vermakelijkheden. Een motie werdt aangenomen, waarin een wijziging van de nieuwe belastingwet wordt verlangd, zoodat de gemeenten niet het recht zullen krijgen, een percentage van de re cette te heffen. Verder wordt verlangd, dat de rijksbelastingen zullen worden verlaagd, zoodat zij in allen gevalle minder zullen bedragen dan de weeldebelasting, d.i. minder dan 10 In het begin van de volgende week zal het Italiaansehe. oorlogsschip „Ferruccio" met den Italiaanschen troonopvolger Umberto aan boord te Antwerpen aankomen. Pruns Umberto zal zijn leven laat voor eene heilige zaak, dan aan e.en man, wiens laatste gedachte was zijn tegen stander te dooden. Degene, wie het dan ook zijn mocht, die de schilderij had vervaardigd, liet klaarblijkelijk niet in het minst de veronderstel ling toe, dat hij ongelijk had kunnen hebben in de zaak, welke zijn dood veroorzaakte. Het gezicht van Barnes daarentegen was slechts weinig gelijkend en moest zeker uit het geheugen geschilderd zijn. Wat de Engelsche of ficieren betreft, de kunstenaar had hen voorze ker nooit gezien cn was misschien slechts afge gaan op eene zeer onjuiste beschrijving, welke men hem van hun persoon en hun voorkomen gegeven had. Wat meer is, hij had hen voorge steld met de duidelijke bedoeling weerzin tegen hen op te wekken, want de uitdrukking van hun gelaat, hoewel trotsch en zegevierend, was tc- rugstootend en droeg het kenmerk van laagheid, lafhartigheid en haat. Het geheele tooneel, verlicht door de opgaan de zon, met zijne sterke tegenstellingen van hel derheid en schaduw, waardoor de hartstochten op de gezichten der personen nog des te meer uit kwamen, scheen geen voortbrengsel der verbeel ding, doch eene vreeselijke werkelijkheid. Als kunstwerk was de schilderij slechts middelmatig- Er zat stijl noch oefening in. Als proeve eener schetsing van menschelijke hartstochten viel ha re verdiensteevenwel niet te miskennen. Het stuk hing op eene goede plaats, lokte altijd tame lijk veel nieuwsgierigen, terwijl men daarbij nog een ander middel had aangewend om de aandacht De reis van de Koningin en den Prins. Naar het Zweedsche telegraafagentschap uit Stockholm meldt, heeft Koningin Wilhelmina gisteren aan den maaltijd in het koninklijk palei» aldaar, op de rede van koning Gustaaf -als volgt geantwoord Ik dank Uwe Majesteit hartelijk voor de vriendelijke woorden van welkom, die u wel tot mij heeft willen richten. Waar het bezoek, dat U. M. mij dit voorjaar had aangekondigd, tot mijn levendigen spijt in verband met het verlies dat ons trof, moest worden uitgesteld, heb ik niet willen dralen, u met mijn gemaal in uw schoone hoofdstad te komen bezoeken* De banden, die onze Huizen vereenigen, doen mij het genoegen, de gast van U. M. te zijn, op te hooger prijs stellen. Ik ben diep getroffen door de ontvangst, die Zweden mij heeftbereid. Ik zie daarin de betuiging van de gevoelens van oprechte sympathie, welke tusschen onze volken bestaat. Die gevoelens, geboren uit de gelijkheid van de aspiraties en gevoed door groote en fiere nationale tradities, hebben een nieuwe vlucht genomen tijdens de ernstige ebeurtenissen in het tijdperk, dat wij thans hebben doorloopen. Tot elkaar gebracht door de macht der omstandigheden, zijn onze landen zich bewust van de belangen en de verwant schap, die hen verecnigen. En, gehoorzamende aan dezelfde impulsen van geest en hart, hebben onze volken elkaar ontmoet bij de samenwerking, gewijd aan den dienst van het recht en den vrede. Met het oog op de moeilijkheden van den toe stand, waarin de wereld zich op het huidige Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent,,. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. een incognito-bezoek brengen aan verschillende steden van België. Volgens een bericht uit Sjanghai zijn bet- gebouw en de bezittingen van de Amerikaan- sche missie te Kajing in Kwantoeng bezet en vernield door militairen uit Kanton, zulks als een gevolg van de op touw gezette anti-christe lijke propaganda. Het uitvoerend comité van het Arabische congres besloot in Palestina de algemeene sta king af te kondigen als protest tegen de constitu tie en tegen het politieke mandaat over Palestina, dat vandaag officieel werd afgekondigd. De persoonlijke bezittingen van Lord Northcliffe werden bij de voorloopige beëediging van het testament op een waarde van twee mil lioen pd. st. geschat. Asquith, de Engelsche liberale staatsman, heelt gisteren zijn 70en vérjaardag gevierd. Hij ontving o.a.^en gelukwenseh van konigin Alex andra. Onlangs is gemeld en weer tegengespro ken, dat de prins van Wales in het voorjaar een bezoek aan Zuid-Afrika zou brengen. Thans meldt men, dat hij voornemens is dit bezoek in het voorjaar van 1924 te brengen. Hij neemt, na zijn vermoeiende reizen van de laatste jaren nu eerst een jaar rust. Zuid-Afrika is het eenige groote gebied van het Britsche rijk, dat de prins nog niet bezocht heeft. Reuter verneemt, dat Lloyd George waar schijnlijk eerst naar Genéve zal gaan tegen het eind van de zitting, mogelijk pas in de volgende week. Hij zal niet langer dan een week of tien dagen uit Engeland wegblijven en vergezeld worden door sir Maurice Hankey en sir Edward Grigg. De overwerkovereenkomst in den Rijnlandsch Westfaalschen mijnbouw is tot dusver op 200 mijnen toegepast. 70 percent van alle mijnwer kers nemen aan het overwerk deel. DE LEVER'S ZEEP MY VLAAR.OIMGEM Fabrikanten van Sunlight en Twink oogenhlik nog bevindt spreek ik denwensch uit, lat deze nuttige en vruchtbare samenwerking in de toekomst moge voortduren en nog inniger worde. De uitnemende betrekkingen, die be staan tusschen Zweden en Nederland, verster kende, zal zij er toe bijdragen de belangen der beide staten te waarborgen. Ik hef .mijn glas op en drink op de gezondheid van U, M., van H. M. de Koningin en de koninklijke familie, alsook op de welvaart van Zweden en het, geluk van zijn ridderlijk volk. Svensk Ag. meldt uit Stockholm Het Kon. echtpaar is onder veel gejuich gis teren te 10 uur 30 per specialen trein vertrokken. Het werd aan het station uitgeleide gedaan door den Koning, de Koningin en de prinsen en prin sessen. Het eerste oponthoud zal zijn te Norsholm in Oost-Gothland. De Koning heeft aan Koningin Wilhelmina overhandigd de insignes van de orde van Serapius en verder benoemd minister van Karnebeek tot grootofficier van de Wasa-orde een onderschei ding,'welke zeer zelden wordt verleend vice- adrniraal Bauduin tot ridder grootkruis van de orde van den Degen, graaf Dumonceau tot ridder grootkruis van de Poolster, jhr. van Tets tot grootofficier van de orde van de Poolster en aan den gezant Sweerts de keten van die orde ver leend. De Zeeland is om halfeen uit Stockholm ver trokken. der toeschouwers te trekken. De lijst was name lijk geheel met zwart floers bedekt en beneden aan las men in roode letters het woord „Ver moord „Indien de leden der beoordeelingscommisse idealisten zijn," dacht Barnes, „zullen zij het stuk geen medaille waardig keuren behooren zij ech ter tot de realistische school, dan zal het zeker eene eervolle vermelding, zoo niet meer, verkrij gen. Doch Marina had mij in elk geval wel een beet je minder leelijk kunnen maken. Barnes had onmiddellijk geraden, van wie de schilderij was. Toch zocht hij nog, of er geen naam in een der hoeken stond, maar hij vond, niets dan dit opschrift „Finem respice Hij kende te weinig Latijn om deze twee woor den te kunnen vertalen hij schreef ze echter op en den volgenden morgen eerst gelukte het hem met behulp van een woordenboek de beteekenis te vinden „Wacht op het einde 1" „Ja," hernam hij in zichzelven, „Marina had mij wat minder leelijk moeten maken. „Maar, degenen, die zij naar de natuur geteekend heeft, gelijken alleen en van mij had zij eene te zwakke herinnering bewaard om mij goed tc kunnen tref fen. Wat de Engelschen aangaat, dat zijn schep pingen harer verbeelding. Zij heeft hen goed ge plaatst." Bij zijn eersten uitroep van verbazing, welken Barnes niet weerhouden kon, was een man van zekeren leeftijd, die eenigszins achteraf stond, De nieuwe Ministers. De nieuwe Minister van Waterstaat, prof. G. J. van Swaay, werd op 22 Juni 1867 geboren. Hij behaalde in 1889 te Dell't aan de voormalige Polytechnische School zijn diploma als civiel- ingenieur. Daarna was hij enkele jaren als assis tent verbonden aan de school, totdat hij op 1 .Jan. 1893 benoemd werd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Winterswijk. In Juni 1894 werd hij benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Tilburg in Nov. 1897 tot tijdelijk leeraar in de natuurkunde aan de Polytechnische School te Delft op 1 Febr. 1898 volgde zijn definitieve aanstelling en op 6 Juli 1894 werd hij benoemd tot hoog leeraar in de eleetrotechniek aan de Polytech nische School, welke in 1905 werd omgezet in de Technische Iloogcschool. Achtereenvolgens werd prof. Van Swaay ge kozen tot lid van Provinciale Staten vanLZuid- langzaam genaderd en bleef hem met opmerk zaamheid gadeslaan, terwijl hij het schilderscuk beschouwde. Op het oogenblik, dat de Amerikaan zich om wendde, ten einde te zien, of het jonge meisje reeds in de zaal was gekomen, sprak de vreem deling, die veel had van een koopman of van ie mand,die de kunst slechts waardeert naar het geen zij opbrengt, hem aan. „Afschuwelijk P' zeide hij in het Engelsch met een tongval, welke verried, dat het zijne moeder taal niet was. ,,Ja afschuwelijk inderdaad antwoordde Barnes, terwijl hij onwillekeurig huiverde. Het was hem; of hij den jongen Paoli opnieuw in zijnearmen zagsterven. Zijne ontroering scheen de nieuwsgierigheid van den ander op te wekken. „Mijnheer stelt belang in die schilderij „Veel." „Waarlijk Toch is het geen schoon st.uk. De kunstenaar is nog jong, vermoed ik." „Gij kent haar dus „Haar De man scheen verlegen. Maar een oogenblik daarna hervatte hij „Ja, ik heb haar gezien, eenmaal. Gij begrijpt indien ik het schilderij voor een matigen prijs kondé krijgen, zoude ik het gekocht hebben. Het is zoo vreeselijk afschuwelijk Er zijn menschen, wier smaak bedorven is en die een dergelijk prul duurder zouden betalen dan een meesterwek van Géromé of Detaille. Ik ben kunsthandelaar." Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1