;Verver(i-Ditstoomerii De Phoenix* Holland en tot lid van Gedeputeerde Staten van die provincie. Laatstgenoemde betrekking- werd échter niet vereenigbaar geacht met die van hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool. In 1913 kozen de Provinciale Staten van Zuid-Holland prof. van Swaay, die tot de R. K. Staatspartij behoort, in de vacature-dr. Vermeu len tot, lid van de Eerste Kamer. Zijn mandaat werd dit jaar vernieuwd. Hij maakte deel uit van de Staatscommissie voor de electriciteitsvoorziening en werd direc teur der Provinciale Noord-Brabantsche Elec- fricifeits-Maatschappij. De nieuwbenoemde Minister van Marine, de heer E. P. Westerveld, werd den 2len Aug. 1873 te Haarlem geboren. Na zijn opleiding aan het Koninklijk Instituut voor de Marine werd de heer Westerveld op 2 Aug. 1893 benoemd tot adelborst le klasse, waarna hij in onderscheidene rangen bij de zee macht heeft gediend tot, 1 Maart 1915, toen de nieuwbenoemde Minister als luitenant ter zee der le klasse den zeedienst verliet. Gedurende zijn loopbaan bij de Marine is de heer Westerveld verscheidene jaren aan het departement van Marine werkzaam geweest, terwijl hij vóór deze tewerkstelling aan het departement gedurende 3 jaren belast is ge weest met de betrekking van ingenieur van scheepsbouw aan het Marine-etablissement te Soerabaja. Na het verlaten van den zeedienst in 1915 werd de heer Westerveld benoemd tot dirècteuj van de Rijkswerven en op 16 Nov. 1918 tot, directeur-generaal van de Posterijen, telegrafie en Telefonie, welke functie hij tot op dit oogen- blik heeft bekleed. Gedurende zijn directeur-generaalschap heeft de nieuwbenoemde Minister Nederland o.a. ver tegenwoordigd op de Inter-Europeesche Con- f.rentivoor het Verkeerswezen, welke in 1920 te Parijs onder de auspiciën van den Volkcnbond is gehouden. Het nieuwe ministerie. Persstemmen. Eenige bladen wijdden reeds gisteren een bespreking aan het nieuwe kabinet. „De Tijd" is van oordeel dat het slagen van den kabinetsformateur met behoud van zooveel goede elementen uit het vorige en het aanwerven van een paar sterke krachten voor het nieuwe Ministerie een rechtmatige bevrediging ter rech terzijde verwekken zal. De Hoefijzer-correspondent van het „Han delsblad" betoogt dat het bericht over de samen stelling van het nieuwe Kabinet met de verande ring van 3 ministeries op zich zelf niet veel be spreking waard is. Maar wij zullen waarlijk niet onwelwillend tegenover dit ministerie gaan staan, omdat een zoo welwillend man als de heer Ruys premier is gebleven. Hij heeft, trouwmis getoond, een groot aan passingsvermogen te bezitten aan allerlei, soms zeer moeilijke omstandigheden. Dat de heer König als Minister van Wa terstaat is heengegaan, is iets dat zeker geheel uit vrijen wil zal zijn geschied. Deze Minister was geen krachtige, maar wel een sympathieke en bescheiden figuur, die na vier jaar ambtsver vulling allicht gevonden heeft, dat het al wel was. Zijne ambtsopvolger, professor Van Swaaij, heeft zich als lid van de Eerste Kamer doen kennen als een bekwaam deskundige op technisch gebied en men mag verwachten dat hij, geen Water staats-ingenieur zijnde, vrijer dan zijn voorgan ger de handelingen van onzen uitstekenden, maar niet goedkoopen Waterstaat zal kunnen beoordeelen. En wij hopen, dat hij ook tegen over een zoo machtig lichaam als ónze spoorweg tweeling wat haar op de tanden zal toonen. v Het „Vaderland" zegt o.m. het volgende Het dunkt ons goed gezien, dat de Minister van Oorlog zich niet tevens wil blijven belasten met het Departement van Marine. De besnoeiing, die ook voor dit departement, noodzakelijk is, zou onnoodig verzwaard worden, wanneer die uitging van een man van de landmacht. Dat zal door iedereen beaamd worden, die de men taliteit van onze marine-officieren kent. De samenwerking tusschen de beide departemen ten behoeft daarom niet uit te blijven, en zal ook wel niet uitblijven, nu de nieuw opgetreden minister van Marine, de heer Westerveld, door na uwen vriendschapsband met den heer van Dijk verbonden is. Zijn optreden is tevens een bewijs, dat het Kabinet meer en meer met de oude politiek breektde heer Westerveld is toch geen man van Reohts. De hoofdzaak inlusschcn'is het program van het nieuwe Ministerie, dat bij de indiening der Staatsbegrooting zal blijken. Het blad noemt het tenslotte ieders plicht in de tegenwoordige omstandigheden dit minis terie te steunen. Na de geleibrief van den directeur, den ge leerden priester Dr. Verhoeven, vindt men in jieghel historiael" verschillende artikelen van specialiteiten op het terrein van onderwijs en jeugdorganisatie. In personalia maakt men kennis met alle leerkrachten, schoolbesturen, inspecteurs enz. Zelfs over seminaria en godsdienstige-zoowel als andere katholieke vereenigingen worden de voornaamste gegevens verstrekt. Over den arbeid van het Bureau kunnen wij het' beste 't, woord aan den directeur geven „Een der belangrijkste, zoo niet de belang rijkste der werkzaamheden van het Bureau bestaat in het geven van adviezen. Door die taak van meet af zoo breed mogelijk op te vatten en zich daarbij naarstig toe te leggen op betrouw baarheid, vlugheid en accuratesse, heeft het Bureau gemeend te handelen in den geest van zijn Doorluchtige Stichters. Niemand, die om voorlichting komt in zaken van onderwijs en opvoeding op katholieken grondslag, wordt afgewezen. Inlichtingen en adviezen werden en worden bereidvaardig verstrekt aan leden van Kerkelijk en wereldlijk schooltoezicht, aan leden van Staten-Generaal en van Provinciale Staten, aan burgemeesters en gemeenteraadsleden, aan ambtenaren in dienst van publieke lichamen, aan leden van schoolbesturen, aan directeuren en hoofden van onderwijs- en opvoedingsinstel lingen, aan leeraren en Onderwijzers, aan ouders en verzorgers van kinderen, aan missionarissen, aan met katholieke jeugdzorg belaste instellin gen en personen in het buitenland enz. Wie weet, hoe gecompliceerd onze wetgeving is inzake onderwijs en opvoeding en hoe veelomvattend de katholieke jeugdvorming zelve, zal begrijpen, dat het onbegonnen werk is, een overzicht te geve van de onderwerpen, waarover inlichting en voorlichting gevraagd en gegeven wordt. Vanaf de opening van het Bureau op 1 Aug. 1920 tot en met 31 Dec. 1921 werden over duizenderlei onderwerpen veertien duizend brie ven behandeld. Onder de schriftelijke antwoor den waren er van enkele regels, maar ook van pagina's lang en bij zeer vele waren gereedge maakte modellen van requesten, beroepschrif ten, verklaringen, statuten, reglementen, enz. ingesloten. Voorts brachten over hetzelfde tijd vak 5 X 3700 nummers van „Het Katholiek Centraal Bureau" ruim 2000 circulaires en eenige persberichten ongevraagde, maar niettemin gre tig aanvaarde voorlichting en kwamen circa 1100 bezoekers mondelinge adviezen inwinnen". Het nut en de noodzakelijkheid van het Bureau kpmt uit dit alles duidelijk naar voren. Op een instelling als deze kan Katholiek Neder land met récht en reden trotsch zijn. Minister Van lJsselsteyn. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, de heer H. A. van lJsselsteyn, heeft gisteren afscheid genomen van de ambtenaren op zijn departement.Vandaag heeft hij zijn porte feuille overdragen aan den Minister ad interim jhr. mr. Oh. J. M. Ruys de Beerenbrouck. De Fransehc gezant. De Fransche gezant bij ons hof, de heer Charles Benoist, heeft gisternamiddag te Leeu warden bezichtigd de Leeuwarder ijs- en melk- productenfabriek en Koopman's meelfabriek en 'grutte rij Na afloop daarvan was er receptie in het Provinciehuis, waarna een maaltijd plaats had, welke den gezant door de Kamer van Koop handel en Fabrieken werd aangeboden. Ook werd een bezoek gebracht aan het Friesch Museum, daarna aan de gebouwen van de Coop. Friesche Zuivel-Export en na een noenmaal, dat de burgemeester van Leeuwarden den ge zant aanbood, aan de Leeuwarder papierwaren fabriek Lindstra en Deibel. Tot slot \verd een autotocht gemaakt over Beetsterzwaag en Oranjewoud. De Huurwetten. Naar de ,,N. Rott." verneemt, ligt het in het voornemen der regeering, binnenkort bij de Staten-Generaal een wetsontwerp in te dienen, waardoor de geleidelijke opheffing van de Huur wetten mogelijk zal worden. De sigarennijverlieid. Het „Dev. Dgbl." verneemt, dat de nadere onderhandelingen met de Spaansche regie tot een bevredigend resullaat hebben geleid, zoodat de aanmaak van Senoritas kan worden voort gezet. verzending van visch naar Frankrijk. In den tijd van 18 uur is de visch uit het midden van Noord-Holland in Parijs gearriveerd. Voor de visscherij, die zeer moeilijke tijden doorleeft, was dit een verheugend besluit, daar door den langen duur der reis de visch niet in den ge- wenschten verschen staat aankwam, om voor goede prijzen te worden verkocht. 1 hans ver nemen we echter, dat de tarieven voor dit snel- vervoer dubbel zoo hoog zijn als voor het ge wone, zoodat de betere prijzen weer teniet wor den gedaan door de verhoogde transportkosten. Wijziging der stemteehniek. Naar het „Centrum" verneemt, is in de Zaterdag gehouden bestuursvergadering van den Alg. Bond van R. K. Kiesvereenigingen het plan ter sprake gekomen, tot het benoemen eener commissie, om een onderzoek in te stellen naar een wijziging der stemteehniek in de kiesvereeni gingen, en werd tot het benoemen eener derge lijke commissie besloten. Georganiseerd overleg. De centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken houdt zich ook bezig met de samenstelling van een ontwerp regeling voor het geheele overheidspersoneel inzake toekenning van buitengewoon verlof bij huwelijk, kerkelijke ceremoniën, bijwonen van algemeene vakvergaderingen enz. Een Jaarboek Van het R. K. Bureau voor Onderwijs en Opvoeding tè 's-Gravenhage, de door onze tegen standers benijde en bewonderde energie-centrale van het wijdvertakte, veelomvattendeRoomsche onderwijs in Nederland en koloniën, is het jaar boek 1922 verschenen. Het lijvige, met zorg samengestelde boekwérk geeft een hekier overzicht van alles, wat tot dit gebied behoort. Van bewaarschool tot leergang, van het eenvoudigste schoolboekje tot werken over paedagogie en zielkunde, het geheele groot- sche gebouw van ontwikkeling en opvoeding wordt tot in de kleinste hoekjes belicht, tot in de fijnste onderdeelen uitgelegd. Van Z. FI. den Paus, die gaarne zijn apostoli- schen zegen aan het streven van het Bestuur gaf, prijkt het portret op de eerste pagina. De Koningiu van Griekenland. Donderdag zal met de mailboot uit Engeland te Vlissingen aankomen de koningin van Grie kenland, die met. den mailtrein de reis naar Hamburg voortzet. Nieuwe Kamerleden. Nu de H. H. Ruys de Beerenbrouck, Heems kerk, De Geer, De Visser en Van Dijk minister blijven, en dus wel als Kamerlid zullen bedan ken, zullen alsnog in de nieuwe Kamer plaats nemen de H. II. P. Rutten, Chr. van den Heuvel, Rutgers van Rozenburg, Lovink en Heukels. De Nedcrl. tentoonstelling te Kopenhagen. Koning Christiaan van Denemarken heeft aan de heeren H. E. Kamsteeg, Amsterdam S. van der Kooy, Rotterdam en D. van Zoelen, Utrecht, de gouden medaille van verdienste verleend, als blijk van waardeering voor de werkzaamheden, die deze heeren op de Nedcr- landsche tentoonstelling te Kopenhagen hebben verricht, Even voor het bezoek van Koningin Wilhelmina heeft jhr. mr. M. Haersma de With, gezantscliapsraad, deze onderscheiding aan ge noemde heeren uitgereikt. Bezoek van Italiaansche oorlogsschepen. Het Italiaansche oorlogsschip „Ferruccio", met den kroonprins van Italië aan boord, is gistermiddag om kwart over 3 te IJmuiden aangenomen. Zoowel van den oorlogsbodem als van het pantserfort werden 21 saluutschoten gelost. Na te zijn geschut, voer het schip om 4 uur naar Amsterdam op. Gisteravond te 7 uur is te Amsterdam aan gekomen het Italiaansche oorlogsschip „Fer ruccio", met den Prins van Piemont aan boord, die een streng incognito in acht neemt. De oorlogsbodem heeft ligplaats genomen aan de loods van de Holland-Amerika-lijn aan 't eiland van den Westerdoksdijk. De Italiaansche consul, de heer Nicola Aphel en de Italiaansche marine-attaché, comm. J. Gabetti, waren ter verwelkoming aanwezig. Het begeleidende oorlogsschip „San Martino" kwam eerst dezen morgen aan. Er zullen offici eels bezoeken gewisseld worden tusschen de commandanten en de marine- en burgerautori teiten Aan wal was veel belangstelling van het publiek. Visehvervoer naar Frankrijk. De directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft, in overleg met de buitenlandsche spoor wegen, een regeling getroffen voor versnelde Fabriek en Kantoor Telcf. No. 15. I A. BARIS, Manui'. Broersvest 17. Telef. 849. J Gratis AFHALEN en BEZORGEN. Siads- en Gewestelijk Nieuws. Rosa's Bloemententoonstelling De netto opbrengst van het rad van avontuur alsmede der thee en koffie-schenkerij van de firma van Nelle, groot 219.21 werd door den heer Burgemeester, als Eere Voorzitter der tentoonstelling ter hand gesteld, om te verdeelen aan de Schiedamsche Vereeniging ter bestrijding der tuberculose en de Vereeniging tot bescher ming van zuigelingen, ieder voor de helft, zoodat deze vereenigingen ieder een bedrag van 109.60 kon worden toegekend. De kinderen welke met hunne inzendingen een prijs bekomen hebben, kunnen deze op ver toon hunner kaarten, hedenavond tusschen 7 en 8 uur afhalen aan Magazijn „Rosa." Tevens wordt nog bekend gemaakt, dat op enkele der door den Heer Krabbendam uitgereik te programma's een nummer voorkomt. Deze programma's hebben waarde en kan te gen overlegging daarvan mede een aardigheid worden afgehaald. dam Koninklijk is goedgekeurd, dus in werking treedt, zooals zij thans luidt, volgt hieronder nog eene kleine uiteenzetting, waarvan het goed zal zijn, dat belanghebbenden nota nemen. Belasting is verschuldigd lo. Wanneer de vermakelijkheden voor een ieder toegankelijk zijn, hetzij tegen betaling, hetzij kosteloos. 2o. Wanneer de vermakelijkheden voor be paalde personen tegen betaling toegankelijk zijn, onverschillig hoe de betaling geschiedt, door-voldoening van en tréegelden, van een contributie of bijdrage, door verplichte vertering of op andere wijze. Worden entreegelden geheven dan moet van de onzuivere opbrengst 15 worden betaald geschiedt dit niet dan moet worden betaald in evenredigheid van de oppervlakte van het lokaal of terrein. Dit loopt van 0.75 tot 9.voor lokalen en van 2.25 tot 9.voor terreinen, alles per dag berekend. De vrijstellingen zijn door de wijziging der Verordening wat vrijgeviger geworden. Het zal goed zijn, wanneer men meent aan spraak op vrijstelling te kunnen maken, bijtijds te informeeren aan de gemeentesecretarie, af- deeling Belastingen Belastingplichtig is de ondernemer, op wiens naam of voor wiens rekening de vermakelijkheid wordt gegeven, en hij, die daartoe een gebouw, tent of terrein ten gebruike geeft. Natuurlijk heft de betaling door den een de verplichting van den ander op. Ieder die voornemens is eene vermakelijkheid te ondernemen, moet hiervan vooraf schriftelijk kennis geven ter gemeente-secretarie. Voor deze kennisgevingen zijn gedrukte formulieren aan de gemeente-secretarie verkrijgbaar Voortaan zal een ieder voor zijn eigen entree biljetten hebben te zorgen. Uitgezonderd zijn die ondernemers die van het organiseeren van ver makelijkheden hun beroep maken b.v. bioscoop houders, circushouders e.d. Deze moeten hun biljetten van de gemeente betrekken tegen be taling van den kostenden prijs De entreebiljetten door de belanghebbenden zelf aan te schaffen moeten voor een controle- strook zijn voorzien en mogen niet worden uit gegeven, alvorens vanwege de gemeente te zijn gestempeld. Zij moeten ten minste drie dagen vóór den aanvang der uitgifte der gemeente- Secretarie ter stempeling worden ingeleverd. De entréebiljetten door de gemeente te leveren, moeten minstens acht dagen voordat daarvan gebruik moet worden gemaakt, worden aange vraagd. De belasting moet vooruit worden betaald. Teruggaaf van belasting heeft plaats, indien de ongebruikte toegangsbewijzen worden ingele verd en die inlevering plaats heeft binnen acht cjagen na afloop der vermakelijkheid waarvoor zij hebben gegolden. Volksbadhuis. In de week van 39 Sept. '22 werden genomen 412 baden. lste Klasse kuipbaden 29, regenbaden 62. 2de Klasse kuipbaden 33, regenbaden 275, kinderbaden 13. |jg.G isteravond elf uur bemerkte een conducteur van de R. E. T. M., die op het balcon stond van de tram, die langs den Rotter- damschen dijk reed dat een man naar beneden tuimelde. Toen de tram tot stilstand was ge bracht bleek de man een beenbreuk benevens een schram aan 't voorhoofd te hebben opge- loopen. Nadat dr. Ris het slachtoffer verbonden had, werd hij op diens last naar het ziekenhuis vervoerd. Het kwam toen uit, dat men met een zekre K. te doen had, wonende alhier. Misbruik van drank bleek oorzaak van het on geluk te zijn. Roode Kruis-werk. Men schrijft ons De hier ter stede bestaande Transport-colonne van het Ropde Kruis is voornemens op 30 Sep tember, ter gelegenheid van haar 10 jarig bestaan een onderling en een plaatselijk concours te houden, het laatste met medewerking van E.H. B.O., alhier. Genoemde Vereeniging zal voor velen een be kende, velen een onbekende zijn, omdat ze niet is een naar buiten tredende, maar een in stilte hard werkende Vereen., welke immer werkzaam is tot het algemeen welzijn. Een blijk, dat haar arbeid dan ook wel gewaardeerd wordt, is dat het gemeente bestuur een zilveren medaille be schikbaar stelde en eenige ingezetenen eveneens enkele. Daar de entree-prijzen niet hoog gesteld zijn, verwachten wij, dat velen dien avond naar het Vereenigingslokaal Broersvest zullen trekken oni deze zoo nuttige Vereen, in haar werkzaam heden te volgen. Die haar eens heeft zien werken, blijft met haar en haar doel sympathiseeren. Mochten particulieren of Vereenigingen alsnog een medaille daarvoor beschikbaar willen stellen, zulke worden gaarne in ontvangst genomen aan onderstaande adressen H. M. Verboom, Laan 32. G. Krabbendam, Oosterstraat 54 De belasting op vermakelijkheden. Nu de verordening tot heffing eener belas ting op vermakelijkheden in de gemeente Schie- UIT ROTTERDAM. De I.C.A.R. Gistermiddag om half drie is de nationale wedstrijd voor vliegers in Nederlandschen Rijks dienst aangevangen, de gewone snelheidswed strijd, waarbij de baan was van de Waalhaven via Schiphol en Soesterberg naar de Waalhaven terug. Er verschenen 18 vliegers aan den start, n.l. 13 jagers en 5 verkeersvliegtuigen, de jagers verdeeld in 4 groepen, welker winnaars in de finale moeten uitkomen. De verkeersvliegtuigen vormden een afzonderlijke groep, waarin aan stonds de beslissing viel. De deelnemers van elke groep startten om de 30 sec., de groepen volgden elkaar om de 10 min. op. Om 3.40 reeds was het eerste toestel terug, om half 5 passeerde het laatste de eindstreep. Van de jagers komen in de finale luitenant Jongbloed, luitenant t. z. Tetenburg en luite nant Goedhart en luitenant Nab. Den eersten prijs in den wedstrijd voor ver- keerstoestellen behaalde luitenant Koppen, den tweeden prijs sergeant Duimelaar. De finale voor de jagers had hedenmiddag om 3 uur plaats. De dag, welke voor de bezoekers, die alleen den start en den finish zagen, niet altijd interes sant was, is verder gevuld met demonstraties van luitenantVanVloten en de sergeants Bakke- nes en Van der Griendt, die na afloop door het Icarbestuur met een krans zijn gehuldigd. Ook het Fransche Bréguet-escasrille heeft nog even gevlogen. Het bestuur van de I.G.A.R. meldt, dat, in strijd met een hardnekkig gerucht, de I.C.A.R. niet verlengd zal worden. Zondag, de 17e dezer, zal onherroepelijk de laatste dag zijn. Griezelig werk. Te Rotterdam is men thans bezig een oud kerk hof, dat verborgen ligt onder en om de te sloopen rtA/VWVAAAAAAA/V/MWïAAAAA/WWiA/VVVJ

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2