DE AMERIKAAN. ""feuilleton. DAGBLJm VOORSGHIEDAM 45ste jaargang. Donderdag 14 September 1922. No. 134.39. y Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Hjj] Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 -cent, franco per lil' post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advert entiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt. 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat de door den Raad in zijne vergadering van 2 Juni 1922 vast gestelde verordening tot heffing eener belasting op vermakelijkheden in de Gemeente Schiedam, bij Koninklijk B.esluit van 25 Augustus 1922, no. 72, is goedgekeurd en op heden is afgekon digd. Schiedam, 13 September 1922. Burgemeester en Wethouders van Schiedam gezien de artt. 8. en 9 der verordening op het reinigen en op de gevorderde breedte en diepte houden van de wateringen en heinslooten in het Oud- en Nieuw-West-Frankeland (Gemeente blad no. 40 van 1911) brengen ter kennis van de eigenaars van de landerijen, huizen en erven in genoemd Franke- land, dat op Woensdag, den 27steli September 1922 des voormiddags ten negen ure, eene SCHOUW zal gedreven worden over boven bedoelde-wateringen en heinslooten. Wordende bij deze ieder, dien zulks mocht aangaan gewaarschuwd, te zorgen dat aan de voorschriften alsdan behoorlijk voldaan zij. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 14den September 1922. Buitenlandsch Nieuws. NA DE GRIEKSCHE NEDERLAAG. De Turken, zooals reeds gemeld, steken in den roes hunner overwinning driest den kop op, en zullen niet gemakkelijk zijn tevreden gesteld. De vertegenwoordiger van Angora te Constan- tinopel antwoordde zonder verplichting op de stappen der hooge commissarissen in zake de eerbiediging door de Kemalisten van de zee engten. Hij deed de toezegging, dat hij dezen wensch aan Kemal Pasja zou overbrengen. Alles wijst er echter op, dat Kemal met beslist heid het oog heeft gericht op Thracië en bereid is om den oorlog naar den Balkan over te bren gen. Men verwacht de afdanking van den sultan ten gunste van Abdoel Medsjid, hetgeen gelijk zou staan met een fusie tusschen Constantino- pel en Angora. In goed ingelichte Grieksche kringen te Lon den bestaat de meening, dat Lloyd George de oplossing van de Klein-Aziatigche kwestie aan den Volkenbond zou wenschen op te dragen, terwijl de kwesties in zake de Dardanellen, Oost-Thracië en den uitweg voor Bulgarije naar de Aegeische Zee door de onderteekenaars van het verdrag van Sèvres behandeld zouden moe ten worden. De toestand wordt nog gecompliceerd door dat Moestafa Kemal nog niet liet blijken, of hij de waarschuwing der geallieerden tegen iedere schending van het neutrale gebied zal eerbiedigen. In officieele kringen te Londen koes tert men de vrees,, dat het succes de Kemalis- tische troepen weerbarstig zal maken. De Britsche regeering ontving geen bevesti ging van het bericht, dat het leger van Joego slavië gemobiliseerd zou worden. In officieele kringen hecht men geen politieke betëekenis aan een botsing tusschen Bulgaarsche komi- tadsjies en Grieksche detachementen. Men be schouwt het treffen als een daad van geweld, gepleegd door onverantwoordelijke personen, maar men betreurt, dat de Bulgaarsche regee- 20 „Dat dacht ik al. Dus indien Meissonier zich er toe leende om op bestelling eene verschrikke lijke moordgeschiedenis op het doek te brengen eene moordgeschiedenis uit onze dagen, zoudt gij er veel geld voor geven „Een fortuin Wilt gij dat stuk koopen mijnheer „Neen. Ik zou het niet willen hebben,"al gaf mén het mij ten geschenke. Het roept mij te veel smartelijke herinneringen voor den geest. Ik zie de gebeurtenis als het ware voor oogen." De Amerikaan was ernstig geworden bij de ge dachte aan dien noodlottigen morgen. De man wilde klaarblijkelijk nog iets zeggen, doch Enid Anstruther en mevrouw Vavassour traden in de zaal, waarop Barnes, die zich ner gens meer over bekommerde, zich terugtrok in een donker hoekje, waar hij het jonge meisje kon zien zonder hare opmerkzaamheid te trekken. De man wendde den blik niet van hem af. Hij scheen te vreezen, zich een groot voordeel te zien ontsnappen, indien hij hem uit het oog verloor. Een poosje later echter, ziende, dat Barnes niet voornemens scheen te vertrekken, ging hij naar ring in deze crisis de grens niet beter bewaakt. Het bericht, dat Venizelos een ontmoeting met Lloyd George zou hebben, blijkt ongegrond te zijn. Venizelos, die, zooals reeds gemeld werd, te Parijs vertoeft, herhaalde zijn verklaring niet voornemens te zijn, tot het actieve politieke leven terug te keeren, maar zijn vrienden koes teren de hoop, dat hij niet doof zal blijven voor een beroep van zijn land om naar Athene terug te keeren, indien het Grieksche volk het ernstig ver langen daartoe mocht toonen. Betreffende de voorgestelde conferentie te Venetië zegt de „Times", dat de Engelsche re geering van meening is, dat een dusdanige conferentie geen goede resultaten zal opleve ren, tenzij de vijandelijkheden in Klein-Azië gestaakt zullen zijn. Naar verluidt, zou ook Frankrijk zich op dit standpunt stellen. De „Daily Telegraph" is van oordeel, dat men zal moeten afzien van het houden van een conferentie te Venetië, zooals deze oorspron kelijk was bedoeld ten gunste van een meer spoedige bespreking van de kwestie. De ge allieerde hooge commissarissen kunnen Gon- stantinopel op een zoo critiek oogenblik als.'t tegenwoordige niet verlaten. Het voorstel van de Kemalisten, dat Grieken en Turken afzon derlijk zouden onderhandelen, heeft geen zin meer sedert Anatolië is verloren en Thracië alleen kan worden aangevallen, wanneer men de geallieerde linies overschrijdt, zoodat van dusdanig onderhandelen-geen sprake kan zijn. Onder de Grieksche troepen in Thracië heb ben zich eenige gevallen van muiterij voorge daan. Het Grieksche leger aldaar cischt demobi lisatie. Ook onder het marine-personeel heerscht een zekere agitatie. Fransche troepenafdeelingen hebben de kust aan de Zee van Marmora bezet, welke door de Grieken is ontruimd. Zij wachtenjdaar de komst van de Kemalisten af. In Smyrna is alles rustig. Volgens een bericht uit Athene zijn er uit Smyrna 42,000 man, uit Moedania 30.000 en uit Schesme ook 30,000 man. Grieksche troepen naar het vaderland teruggekeerd. Er zouden zich nu in Klein-Azië nog 00,000 man bevinden, die nog overgebracht moeten worden. VOLKENBOND EN OOSTENRIJK. De financieele commissie van den Volken bond heeft haar taak met betrekking tót de be handeling van het Oostenrijksche vraagstuk volbracht. Zij acht de credieten noodig voor het herstel, ten bedrage van hoogstens vijftien mil- lioen pd. st., zooals door Seipel is voorgesteld, voldoende. BELG IE EN DUITSCHLAND. Staatssecretaris Bergmann heeft, naar de „Vossische Zeitung" van goed ingelichte zijde verneemt, Dinsdagmiddag en in den loop van gister te Parijs afzonderlijke bezprekingen ge voerd met de Belgische gedelegeerden Delacroix en Bemelmans, alsmede met de vertegenwoor digers van Frankrijk, Engeland en Italië in de Commissie van Herstel. Bij deze besprekingen welke moeten worden beschouwd als een voort zetting der Duitsch-Belgische onderhandelingen, werd een aantal mogelijkheden om tot een oplos sing te geraken behandeld. Tot dusver heeft men nog geen overeenstemming bereikt, maar de toestand wordt in goed ingelichte kringen als be trekkelijk gunstig beoordeeld. Men legt er den nadruk op, dat alle betrokkenen er oprecht naar streven om tot overeenstemming te geraken. De Berlijnsche correspondent van de „Librc buiten om zich te voegen bij twee andere man nen, die na eene korte beraadslaging met hein terugkeerden en den Amerikaan bekeken, alsof zij zijne trekken vast, in hun geheugen wilden griffen, waarna zij bedaard huns weegs gingen. Barnes bemerkte niets van hetgeen die lieden deden, daar hij slechts oogen had voor de En gelsche schoone, wier handelwijze hem bijna gek maakte. Mejuffrouw Anstruther, na een snellen blik door de zaal te hebben geworpen, waarschijnlijk om iemand te zoeken, dien zij niet zag, bracht mevrouw Vavassour recht naar de schilderij, waar Barnes zoo even voor had gestaan en sprak lachen de tot hare gezellin „Zie, daar is hij nu, over wien ik u gesproken heb Dat is de man, dien ik bemin met geheel mijn hart!" „Welke, juffertje flapuit vroeg mevrouwVa- vassour glimlachende, terwijl zij haar kijkglas richtte. „Die daar Die leelijke." Het jonge meisje wees met de hand naar den persoon, die Barnes voorstelde. Bij deze zonderlinge woorden doortrilde oen gevoel van ongekend genot het hart van den luisteraar. Toen hij zijne koelbloedigheid eenigszins te rug bekomen had mompelde hij op nijdigen toon. „Indien Marina mijne gelijkenis wat beter had Belgicfue" had een onderhoud met den Duit- schep rijkskanselier, Dr. Wirth. Deze verklaarde, dat Duitschland ernstig naar een accoord met België had gestreefd. Er werden voorstellen gedaan, welke door de Belgische gedelegeerden werden beschouwd als uitgangspunten voor een overeenkomst. „De basis voor een accoord met België, aldus de kanselier, werd dus gevonden en had men enkel commercieele inzichten gevolgd, dan zou men Zaterdag 1.1. een accoord bereikt hebben. De politieke en economische atmosfeer was dientengevolge eenigermate opgeklaard. Do koers van de mark zou waarschijnlijk verbe terd zijn, terwijl stabiliteit voor maanden was bereikt. Duitschland zou schikkingen kunnen getroffen hebben om de moeilijkheden van den winter te overwinnen en zou de noodige kalmte gevonden hebben om zich voor te bereiden op de groote conferentie voor het herstel, die den vrede in Europa moet verzekeren. Ongelukkigerwijs bleef alles onbeslist, dooi de beslissing der Belgische regeering. Ik be treur het, omdat daardoor noch onze wederzijd- sclie belangen, noch die van Europa worden gediend. Ik kan mij niet voorstellen, dat de com missie van herstel zich zal verzetten tegen de regeling, door de Belgische delegatie voorgesteld. Deze regeling is de eenvoudigste oplossing van den toestand. Er valt echter geen tijd te verlie zen, want iedere dag, die verloren wordt, verer gert den huidigen financieelen toestand en ver mindert onze kracht ten overstaan van hef herstel. De Belgische gedelegeerden erkenden, dat het in hun belang is de val van de mark te stuiten. Wil men echter dit doel bereiken en de1 devalorisatie van de mark beletten, dat men dan geen dag verloren laat gaan." DE VERREKENBUREAUX. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Duitsche regeering aan de Britsche en Fransche regeerin gen zal mededeelen dat op 18 September op nieuw vijfhonderdduizend pd. st. in mindering op de d.d. 15 Augustus verschuldigde betaling aan de verrekenbureaux zal worden gestort. Het betalen van dit bedrag is mogelijk gemaakt door de medewerking van de rijksbank en geschiedt in verband met het vroeger door de Duitsche regeering aan de geallieerden gedane aanbod, maandelijks een dergelijk bedrag voor dit doel beschikbaar te stellen. Het resteerende bedrag van de d.d. 15 Augustus verschuldigde betaling zal aan de geallieerden worden overgemaakt, zoodra de omstandigheden dit zullen toelaten. FRANKRIJK EN RUSLAND. De burgemeester van Lyon, Herriot, is gister middag in gezelschap van verschillende radicaal- socialistische afgevaardigden te Berlijn aangeko men. Hij werd aan het station begroet door de te Berlijn vertoevende leden der Sovjet-regeering. Herriot verklaarde, dat hij heden verder reist naar Moskou en dat hij hiertoe direct door Lenin was uitgenoodigd. Naar een plaatselijk corres pondent meldt, zou Herriot hedenmorgen door den rijkskanselier worden ontvangen. ENGELAND EN AMERIKA. Volgens een te Londen uit Washington ont vangen bericht heeft het Amerikaansche depar tement van Financiën medegedeeld, dat Enge land met de betaling der rente op zijn oorlogs schuld aan Amerika zal beginnen, alvorens de conferentie in zake de consolideering der mter- geallieerde schulden zal worden geopend. De eerste betaling zal reeds in de naaste toekomst plaats hebben. getroffen, zoude die engel mij herkennen en dan Deze vleiende manier om den toestand te beschouwen Werd echter eenigszins gewijzigd, toen hij mevrouw Vavassour hoorde zeggen „Wel hij doet mij iet of wat denken aan den man, eene soort van modernen Faust, dien wij in de groote zaal gezien hebben." „Volstrekt niet," antwoordde het jonge meis je, terwijl zij den Barnes op de schilderij een be haagziek lonkje toewierp „de mijne ziet er Veel beter uit. Zeg, dat zulks ook uwe meening is, mevrouw Vavassour, of wij zullen kibbelen."... „Waarlijk neen „Ja, ja Veel beter. Hij heeft zoo'n prachtigen snor. Na eenig zwijgen hernam mevrouw Vavassour. „Wat een kinderachtigheid Gij hebt zulk een aantal aanbidders in vleesch en been Enid „Nu, deze is ook in vleesch en been. Het is geen voortbrengsel der verbeeldingHet is een portret I" „Hoe weet gij dat?" „Ik heb u, gelijk gij u zult herinneren, verteld, wat mij het eerst tot deze schilderij heeft aange trokken. De brief uit Egypte Daarin werd over dat duel gesproken Het gebeurde met de halve kroon had mij vooral getroffen, zoodat ik ver scheiden malen hier terug ben gekomen, Lerwijl de gezichten der personen telkens dieper indruk IERLAND. De poststaking is nu in heel Zuid- en YVest- Ierland algemeen. De regeering tracht een be perkten dienst le hanhavèn, maar Dublin krijgt vrijwel geen blieven of telegrammen en de tele foon werkt niet. Op het platteland is de toestand nog erger, doordat de opstandelingen de verbindingen vernielen. De handel lijdt ernstig. AMERIKA. Uit Londen wordt op grond van een bericht uit Washington gemeld, dat het tariefwetsont werp, zooals het in de gemeenschappelijke ver gadering der beide Huizen van het Congres was goedgekeurd, bij het Huis van Afgevaardigden is ingediend. Men verwacht dat het- wetsontwerp Dondeidag naar den Senaat gaat, waar het ten gevolge van oppositie een paar weken kan blij ven. Men schat, dat de wet 400 millioen dollars 's jaars zal opbrengen. ALLERLEI. De typografenstaking te Weenen duurt nog voort. Alleen is gister de „Arbeil er-Zeitung" verschenen, nadat er gedurende acht dagen in het geheel geen kranten verschenen waren. In de perswereld heerscht groote ontstemming tegen de „Arbeiter-Zeitung", daar de directeur van de „Arbeiter-Zeitung", aan de directies van de andere bladen toegezegd had, dat ook zijn blad niet verschijnen zou, dat hij met de andere onder nemers solidair was. De Zweedsche regeering heeft een bemid- delings commissie in het conflict op de particu- liere spoorwegen samengesteld. Do crisis in de ziekte van mevr. Harding schijnt voorbij te zijn. De groote Duitsche industrieelen hebben de uitnoodiging van de Fransche industrieelen aanvaard, om een bezoek te brengen aan de verwoeste Fransche gebieden. Het bezoek zal in October plaats vinden en 18 dagen duren. Verschillende bekende groote industrieelen, als Stinnes, Kloeckner en Duisberg zullen de reis meemaken Uit Parijs Het bestuur van de zeelieden-federatie heeft besloten, dat de bij de federatie aangesloten zee lieden zullen deelnemen aan de 23-uurstaking, welke zal beginnen op en dag volgende op de afkondiging van het decreet betreffende den werktijd op de schepen. Onder de mijnwerkers dreigt een algemeene staking. Volgens een te Dublin loopend gerucht, heeft de Valera een conferentie gehad met ge neraal Mulcahy, die kortgeleden gezegd had dat er geen vrede zou komen, vóór de rebellen zich overgaven. De Engelsche tooneelwercld wordt bedreigd met een staking van töoneelspelers, waarmede de georganiseerde tooneclknechts en de leden van Schouwburg-orkesten zich waarschijnlijk solidair zullen verklaren. j Koning Alexander van Joegoslavië, die een particulier bezoek aan Engeland heeft, gebracht, is gistermorgen uit Londen naar Parijs vertrok ken. Binnealitad, De reis van' de Koningin en den Prins. De Seraphynen-orde, welke de koning van Zweden aan onze Koningin heeft verleend, is de eerste van alle Zweedsche orden en werd in 1334 door Magnus IV ingesteld om de herinne ring aan het beleg van Upsala te bewaren en het katholieke geloof te beschermen. Het aantal leden is beperkt tot 32, waarvan 8 vreemdclin op mij maakten, vooral dat van hem. Ik ben zelfs jaloersch geworden „Wat?" „Ik vreesde eene mededingster te hebben." „Eene mededingster!" riep de bejaarde dame uil' hare verbazing niet meer meester. „Maar hemelsche goedheid Waar haalt gij toch dien onzin vandaan Ik dacht, dat eene andere hem ook beminde. Eene Spaansche of Italiaansche, eene vreemde linge in elk geval, hield zich altijd in den omtrek op en staarde dan zoo strak naar dat gedeelte van het schilderstuk. (Juffrouw Anstruther wees op Barnes, die den stervende ondersteunde). Een Franschman vergezelde haar gewoonlijk en eens, ik denk, dat zij bemerkt heeft, hoe dikwijls ik hier staan bleef, trad zij op mij toe en vroeg mij eensklaps, waarom ik die schilderij zoo ge durig en zoo lang beschouwde. Daar ik haar niet over mijn brief uit Egypte wilde spreken, antwoordde ik eenvoudig, dat ik getroffen was door de beeltenis van den man, die er zoo goed hartig uitzag. Toen zeide zij, terwijl een droevig glimlachje om hare lippen verscheen O, hij had eeu edele inborst maar pas op, houd niet te veel van hem. Hij is nog in leven. Waarop ik haar tot bescheid gafGij zoudt beter doen, met uw eigen hart te bewaken, want gij ziet hem zelve zoo dikwijs aan "met teederen blik. Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT r-1™™1mi iMimn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1