DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 45ste Jaargang. Vrijdag 15 September 1922. No. 13440. Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnem enten per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 14 September 1922 vergunning verleend aan A. SCHIP PER tot uitbreiding van de slachterij van rund vee en varkens in het pand Brugmanstraat 31, kadaster Sectie M. no. 2221, met een electromo tor van 1 P.K., drijvende een gehaktmachine. S c h i e d a m,-15 September 1922. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 14 September 1922 het verzoek van lo. C. KONING om vergunning tot oprich ting van een smederij in het pand Lange Achter weg 18, kadaster Sectie B. no. 1032 2o. de Maatschappij tot Detailverkoop van Petroleum,,DE AUTOMAAT" te Rotterdam om vergunning tot oprichting van een bewaarplaats van petroleum in het pand Breedstraat 50, kadaster Sectie A. no. 691, en van Jaenzine op het open terrein achter voormeld pand 3o. JOH. WESTBROEK om vergunning tot oprichting van een herstelplaats van rij wielen en motorrijtuigen in het pand Groenelaan 111, kadaster Sectie M. no. 2924, met 'n electro motor van 2 P.K., drijvende diverse werktuigen en met een benzinebewaarinrichting op de open plaats achter voormeld pand en 4o. A. J. JANSE om vergunning tot oprich ting van een distilleerderij en een inrichting tot vervaardiging van koolzuurhoudende wate ren in het pand Nieuwstraat no. 19, kadastraal bekend in Sectie B. no. 3149, met een electro motor van 1 1/i P.K., drijvende een pompje, VERDAAGD, aan gezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 15 September 1922. Buitenlandsch Nieuws. NA DE GRIEKSCHE NEDERLAAG. In verband met de Turksclie aspiraties naar het weer in bezit nemen van liet. Balkan-gedeelte, waaruit ze na den wereldoorlog verdreven zijn, zijn de geallieerden wel op hun hoede. De geallieerde vlaggen wapperen thans te zamen in de neutrale zones en detachementen Britsche, Fransche en Italiaansche troepen zijn te Charnak, aan den Aziatischen oever der Dar- danellen en te Skoerati, tegenover Gonstanti- nopel, aan land gezet. Deze maatregelen zijn genomen als een waar schuwende herhaling, dat ér volkomen eens gezindheid bestaat tusschen de geallieerden ter verzekering van de bescherming van Gonstan- tinoppl, de zeeëngten en het Gallipoli-schier- eiland. Het Britsche kabinet zal he,den bijeenkomen om den toestand in het Nabije Oosten nader te overwegen. De Fransche ministerraad kwam gis ter bijeen. Intusschen wordt algemeen goedkeuring ge hecht aan de verklaring, afgelegd op het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken op last van de Fransche regeering door den Franschen zaakgelastigde te Londen in zake de Britsche en Fransche overeenstemming betreffende de vrij heid der zeestraten, enz. De Parijsche correspondent van de „Times" meldt, dat, terwijl men het er te Parijs algemeen over eens is, dat sinds de kwestie van het Nabije Oosten meer naar voren is gekomen en in een niet verwachte phase is getreden, de voorgestelde conferentie te Venetië, niet meer kan dienen voor het doel, waarvoor zij was uitgeschreven, niette min verwacht wordt, dat een nieuwe conferentie zal worden bijeengeroepen op een lateren datum, wanneer de militaire toestand zich zal hebben gestabiliseerd. Thans komt een bericht, dat de Turken als repressaille-maatregel een gedeelte der stad Smyrna in brand hebben gestoken. Een telegram uit Smyrna meldt, dat de Grieksche en Armeensche wijken door een brand zijn vernield, die zich uitbreidt over andere stadsgedeelten. Onder de bevolking heerscht een paniek. Een draadloos telegram van de Italiaansche oorlogsschepen te Smyrna meldt, dat de brand der stad een enormen omvang heeft aangenomen. De Italiaansche regeering heeft onmiddellijk van uit Napels schepen met levensmiddelen en geneesmiddelen naar de stad gezonden, en alle Italiaansche schepen, die zich in de Middel- landsche Zee bevinden, hebben opdracht ge kregen, naar Smyrna te stoomen, ten einde de Italiaansche kolonie aan boord te nemen. Volgens de „Giornale d'ltalia" hebben de troepen van Kemal pasja de stad in brand ge stoken als een wraakneming voor Afioen Kara- hissar. Door den Zuidenwind is de brand ook naar het Noordelijk deel van de stad overge slagen. Aan blusschen valt niet te denken. De schepen in de haven moesten zich op eenigen afstand van den wal verwijderen om niet, in gevaar te komen. VOLKENBOND. De begrooting van den Volkenbond voor 1922 wordt geraamd op 20.873.728 goud francs. De bijdragen van de verschillende aangesloten lan den zijn als volgt Groot-Brittannië 2.105.122 frs., Frankrijk 1.728.416 frs., Japan 1.661.939 i'rs., China en Britsch-Indië 1.440.437 frs., Italië 1.351.710 frs., Spanje 886.367 francs, Brazilië Canada en Tsjecho-Slowakije 777.571 francs Roemenië 731.253 francs, Australië en Perzië 576.139 francs, Nederland en Zweden 443.181 francs, België, Chili, Polen, Zuid-Afrika en Zwitserland 332.390 francs, Denemarken en Noorwegen 265.910 francs, Cuba, Finland, Grie kenland, Nieuw-Zeeland, Peru en Siam 221.592 francs, Bulgarije, Columbia Servië en Uuruguay 155.146 francs, Venezuela 132.955 francs, Boli- cia en Litauen 110.796 francs, Estland en Let land 66.478 francs, Haiti en Luxemburg44.3l8 francs, Albanië, Oostenrijk, Costa Rica, Guate mala, Honduras, Liberia, Nicaragua, Paraguay en Salvador 22159 francs. BELG IE EN DUITSCHLAND. Uit Parijs verluidt Het is nog niet zeker of de Commissie van Herstel heden officieel het Belgische rapport over Duitschlands in gebreke blijven zal behandelen, aangenomen dat het Duitsche antwoord op de Belgische ei- schen negatief is. Allerlei hypothesen worden besproken. Dubois, die te Parijs is teruggekeerd, had gister 'n onderhoud met Poincaré. Indien Duitsch land mocht besluiten liet gouddepöt te storten kan de kwestie tijdelijk zijn opgelost, maar er bestaat nog hoop op garandeering van de schat kistbiljetten en er is weer sprake van Engelsch- Nedérlandsche hulp. Indien Duitschland de eischen van België afwijst, zal de Commissie van Herstel waar schijnlijk een waarschuwing tot Duitschland richten met eenige dagen tijd voor beraad, ter wijl België wordt aangespoord, nog een laat ste poging te doen om zich met Duitschland té verstaan. In ieder geval ontbreken de gewone symp tomen voor een ernstige crisis. Naar wordt medegedeeld, zal de president van de Duitsche rijksbank, Havenstein, zich naar Londen begeven, teneinde aldaar met de Bank van Engeland kwesties te bespreken, welke be trekking hebben op de eventueel van Engel- sche zijde te verstrekken garanties voor de door Duitschland aan België te verstrekken schatkistpromessen. Deze aangelegenheid is reeds bij de besprekingen met de vertegenwoordigers der Belgische regeering ter sprake gekomen. werden, die'evenwel misten. De daders zijn ont komen Trotzki is ongedeerd gebleven. Door het te New-York gehouden neger- congres is een delegatie van vier personen naar Genève gezonden, die aan den Volkenbond toe lichtingen zal verstrekken bij een memorandum, dat reeds eenigen tijd geleden aan den secretaris generaal van den Bond is gezonden. De delegatie zal den Volkenbond het verzoek overbrengen, aan de negers een of meer der vroegere Duitsche koloniën in Afrika te geven om aldaar'een neger staat te stichten. Na den Hongaarschen minister van Buiteo- landsche Zaken gehoord te hebben, besloot cle politieke subcommissie in den Volkenbond aan de commissie een gunstig rapport uit te brengen in zake de toelating van Hongarije tot den Volkenbond. De kroningsplechtigheid van de Ro.emeen- sche koning en koningin zal 15 October plaats vinden. Lloyd George heeft nog altijd niet besloten, of hij naar Genéve zal gaan tot bijwoning van de Volkenbondsvergadering. Hij verwacht nader advies daaromtrent van lord Balfour. De critieke toestand in het Nabije Oostfen maakt het hem zeer moeilijk, Londen te verlaten. De Grieksche legatie Le Parijs verklaart dat het bericht als zou de Koningin van Grieken land op reis zijn van Engeland naar Duitschland, betrekking heeft op de Koningin-Moeder, Olga en niet op Koningin Sophie. Het Bulgaarsche Telegraafagentschap meldt, dat de politie te Sofia het geheele archief van de vertegenwoordigers van Wrangel's leger in beslag heeft genomen. Het bevat een groot aantal compromitteerende documenten, waaruit blijkt, dat de troepen van Wrangel voornemens waren, in de naaste toekomst een actie te begin nen, welke ten doel had, de Bulgaarsche regee ring ten val te brengen en de neutraliteit van Bulgarije te schenden. De documenten wettigen de veronderstelling, dat er werd gerekend op den steun van sommige partijen der oppositie. Er wordt een nader onderzoek ingesteld. Binnenland. men in zake het ontwerpen van een algmeeen Kiesreglement voor de verkiezingen voor de I weede Kamer, werd besloten een commissie samen te stellen, die hiertoe een proeve zal ont werpen en deze bij het Bondsbestuur indienen. Bij het samenstellen van dit ontwerp zal o.a. met de betrekkelijke voorstellen op de jongste algemeene vergadering ingediend, worden reke ning gehouden. De namen der leden van deze Commissie zul len nader worden bekend gemaakt. Aan de Pers zal worden verzocht, aan. inge zonden bijdragen betreffende de organisatie en werkwijze van de R. K. Staatspartij slechts dón plaatsing te verleenen, indien deze met den vollen naam van den inzender worden onder teekend. Naar aanleiding van het in de Pers circulee- rend bericht omtrent een aanstaand definitief aftreden van den voorzitter der R. K. Staats partij, deelde deze mede, dat. hij over de plaat sing van dit bericht niet was geraadpleegd. Wat den inhoud van het bericht betreft, deelde de voorzitter mede, dat hij zich nog niet had beraden of hij zich bij zijn aftreden opnieuw ter beschikking zou stellen. Wel achtte hij het zeer wel mogelijk, dat men tot het inzicht zou komen, dat de functie van voorzitter beter aan andere handen werd toevertrouwd. Hij verzocht daarom de leden hierover ernstig na te denken ten einde in een volgende vergadering daarover te kunnen beraadslagen en in deze gewichtige benoeming tijdig de noodige leiding te kun nen geven. IERLAND. De correspondent van de „Evening Standard" bevestigt dat de-Valera eenige dagen geleden te Dublin is geweest, om te confereeren met gene raal Mulcahy, den Vrijstaatschen minister van landsverdediging, maar voegt hieraan toe, dat de conferenties totdusver op niets zijn uitge- loopen en dat men in regeeringskringen niet ge looft, dat er kans is op een overeenkosst. Mul cahy deelde de Valera mee, dat er geen vrede kan zijn, voor de ongeregelde troepen de wa penen neerleggen en alle militaire operaties sta ken. De voorloopige regeering blijft bij haar besluit, dat er maar een leger in Ierland zal zijn en dat dit leger het leger van den Vrijstaat moet wezen. AMERIKA. Uit Scranton, in Pensylvanië, wordt gemeld, dat de mijnwerkers in de anthraciet-mijnen, thans officieel de overeenkomst hebben onder teekend, waarbij aan de staking een eind wordt gemaakt. Honderdduizend mijnwerkers hebben het werk hervat na 23 weken niet te hebben ge werkt van 55,000 anderen verwacht men dat zij binnen een week weer aan den slag zullen gaan. De productiever vetkoolmijnen is weer in volle werking. De spoorwegmaatschappijen stel len alles in het werk om het reusachtige steen- koolverkeer baas te kunnen. Een Exchange-telegram uit Washington d.d. 13 September aan de „Times" meldt, dat de staking in de spoorwegwerkplaatsen geheel bijge legd is. Een telegram van het „Central News", uit Washington, eveneens d.d. 13 September, meldt Officieel wordt medegedeeld, dat de staatsse cretaris van arbeid, Davis, van zijn vertegen woordiger te Chicago bericht heeft ontvangen', dat de staking der arbeiders in de spoorweg werkplaatsen bijgelegd is. ALLERLEI.. Op Trotzki is volgens te Berlijn ontvangen berichten een aanslag gepleegd. Naar zijn auto is nabij het Kremlin te Moskou een bom gewor pen terwijl verscheidene schoten op hem gelost Vergadering van het bestuur van de R. K. Staatspartij. Bij den aanvang dezer vergadering, op Zater dag 9 September 1922 te Utrecht gehouden, slaat de voorzitter mr. A. baron van Wijnbergen allereerst een terugblik op den afgeloopen stem busstrijd, daarbij memoreerende, dat het behaal de succes van 32 Kathojieke Kamerzetels te dan ken is aan den ijver en 't enthousiasme, waarme de in de onderscheiden kieskringen is gewerkt en de propaganda is gevoerd, aan de Bisschoppe lijke verklaring betreffende de Nieuwe Katho lieke Partij en tenslotte aan de gunstige verbin ding der lijsten in de achttien kieskringen inge diend. Het mag worden verwacht dat in de ko mende driejarige regeeringsperiode door Regee ring en Kamerfractie in het bijzonder de aan dacht zal worden geschonken aan de verwezen lijking van de vijf punten, welke onder het motto Algemeen" aan het hoofd van het R. K. Staats- program zijn geplaatst. Het verdient aanbeveling in den loop dezer periode wellicht meerdere malen dan tot heden gebruikelijk is, een vergadering van het Bonds bestuur bijeen te roepen. Van deze vergaderin gen zal in het vervolg een communiqué aan de Pers worden verstrekt, waarin mede zal worden vermeld, welke kieskringen niet ter vergadering waren vertegenwoordigd. Voorts werd o.a. besloten 1. dat het Dagelijksch Bestuur binnen enkele weken een vergadering zal .uitschrijven van de voorzitters en secretarissen der achttien Rijks- kringen ter bespreking van a. het aanbrengen van eventueel noodig gebleken wijzigingen in de samenstelling der besturen b. het bevorderen van aansluiting van per sonen uit allen rang en stand bij de Katholieke kiesvereenigingen c. de regeling omtrent de contributiebetaling der Rijkskieskring-organisaties 2. dat het Dagelijksch Bestuur de voorzit ters, secretarissen en adviseurs van de sociale organisaties van werkgevers, middenstanders, boeren en arbeiders een voorstel zal doen tot samenspreking over de praktijk der_onderlinge verhouding van sociale en politieke organisa ties 3. dat ter bespreking van het belang der ver kiezingen voor de Provinciale Staten, een ver gadering wordt gehouden van het Dagelijksch Bestuur met de voorzitters en secretarissen d< r Provinciale Kieskringbesturen. Van het verhandelde op deze Vergaderingen zal na afloop een communiqué aan de Pers worden verstrekt. Ter uitvoering van de besluiten ter laatst gehouden Algemeene Bondsvergadering geno- De Koningin en de Prins op reis. Vandaag wordt Koningin Wilhelmina te Christiania verwacht. Het feit, dat Koningin en Prins de laatste dagen van het verblijf in Zweden geheel onofficieel doorbrengen, heeft tengevolge, dat er geen sprake kan zijn van eenige reportage daaromtrent. De Zweedsche pers respecteert volkomen het gewencht incognito. Christiania is inmiddels bezig zich in feestdos te steken, al zal het vorstelijk bezoek slechts drie dagen duren. Allerlei voorbereidingen zijn getroffen en met zekerheid kan worden voor speld, dat op den" middag van den löden alles in de puntjes in qrde zal zijn. Koningin en Prins zullen hun intrek nemen in het koninklijk paleis, alwaar een dertigtal vertrekken tot hunne beschikking zijn gesteld. Sedert Zaterdag is Ridder van Rappard, die niet alleen te Kopenhagen, doch ook te Christi ania is geaccrediteerd, hier aanwezig ten einde zijnerzijds over de voorbereidingen het oog te laten gaan. Aangaande de politieke beteekenis van deze bezoeken, zeide een gezant, dat er te Kopen hagen besprekingen hadden plaats gehad tus schen Minister van Karnebeek en den Deenschen Minister van Buitenlandsche Zaken. Die be sprekingen hadden een economische basis. Hel voornemen bestond ze te Stockholm en nu te Christiania met de Ministers van Buitenlandsche Zaken aldaar voort te zetten. („Vdl."). Voorzitter Eerste Kamer. Bij Kon. besluit, van 30 Augustus is benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal gedurende de zitting, die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September 1922, de heer J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, lid dier Kamer. Slalcn-Gèncraal. Het „Stbl." no. 507 bevat een Kon. besluit van 30 Augustus waarbij het volgende is bepaald: De geWone zitting van de Sta ten-Gen era al wordt op Dinsdag 19 September, des namiddags te een uur in een vereenigde vergadering der bei de Kamers geopend door een commissie van wege de Koningin, waartoe worden benoemd de minis ters hoofden van ministerieele departementen. De Eerste Kamer der Staten-Generaal houdt Dinsdag 19 dezer des namiddags te 2l/2 uur een vergadering voor onderzoek van den geloofsbrief van het gekozen lid der Kamer mr. H. I. Schön- feld, verkiezing van twee leden der commissie voor de huishoudelijke aangelegenheden, ver kiezing van drié leden der gemengde commissie voor de stenographic en het trekken der afdee- lingen. De Tweede Kamer houdt Dinsdag 19 dezer des namiddags te drie uur een vergadering waarin de staafsbegrooting voor het dienstjaar 1923 wordt aangeboden en de nominatie voor het voorzitterschap opgemaakt. Duitsche polissen. Zooals men weet, heeft zich te 's-Gravenhage een comité geconstitueerd tot bescherming van de rechten van Hollandsche houders van Duit sche levensverzekeringspolissen. Na bespreking met de regeering heeft dit comi té besloten een poging te doen om alle belang- NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1