DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON. 45ste Jaargang. Zaterdag 16 September 1922. No. 13441. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. êÉCsw Buitenlandseh Nieuws. Binnenland. I 1 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau K O E]M A B K T 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën]; 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. TAPVERBOD. De Burgemeester van Schiedam, gezien de Verordening op de tapperijen, logementen, open bare vermakelijkheden en den handel in gebruik te roerende goederen te Schiedam, Verbiedt den tappers en slijters om op Maan dag 18 September en Dinsdag 19 September a.s. waarop in deze gemeente de loting voor den dienstplicht zal worden gehouden vóór des namiddags 6 uur sterken drank te schenken, toe te dienen of te verstrekken, Schiedam, 16 September 1922 DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is inge komen een verzoek van S. A. VAN ACKOOIJ alhier, om verlof voor den verkoop van alcohol houdenden, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beneden- localiteit van het perceel Broersveld 78 en herinneren dat binnen 2 weken na deze bekend making tegen het verleenen van de vergunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 16 September 1922. NA DE GRIEKSCHE NEDERLAAG. Reuter verneemt uit Londen, dat het resultaat van de gisteren gehouden kabinetsraad is, dat Engeland het volkomen met Frankrijk eens is, wat betreft de noodzakelijkheid om de neutrali teit te handhaven van de geheele gedemilitari seerde neutrale zóne en men is overeengekomen om met betrekking tot deze kwestie een gemeen schappelijke verklaring van de Fransche, Engel- sche en Italiaansche regeeringen aan Moestafa Kemal te doen toekomen, hangende de defini tieve regeling van genoemde kwestie. Voorbereidingen worden getroffen om ver sterkingen naar de neutralen te zenden, die de geallieerde strijdkrachten aldaar bij zullen staan voor het geval van een dreigenden aanval van Kemal's troepen. Aan de Engelsche vloot zal verder instructie worden gegeven, dat niet mag worden toege staan, dat Turksche troepen van de Aziatische kust van de Zee van Marmora naarMe Europee- sche kust worden overgebracht of dat schepen voor het transport worden bijeengebracht. Met het oog op de bezorgdheid, Welke door de mogelijkheid van een terugkeer der l urken naar Thracië bij Roemenië en Joego-Siavië wordt gewekt, was het kabinet van oordeel, dat spoedig een conferentie moet bijeenkomen, waarop over de vredesvoorwaarden zal worden onderhandeld. Tot deze conferentie moeten niet alleen de voornaamste geallieerde mogendheden en Turkije en Griekenland worden uitgenoodigd, doch eveneens Roemenië en Joegoslavië, zulks met het oog op het groote belang, dat laatst genoemde staten hebben bij elke regeling, welke getroffen wordt ten aanzien van de zeeëngten en de Turksche kwestie in het algemeen. Kemal Pasja zal 't echter niet zoo gemakkelijk met de geallieerden eens worden. Deze heelt gezegd dat zijn vredesvoorwaarden waren het teruggeven van Konstantinopel, 1 hracië 21 ,,En zij vroeg mevrouw Vavassour. ,,Zij hernam Ik zie niet naar hem ik zie naar den jongen man, die stervende is. Het was mijn broeder. En zij verwijderde zich haastig. Ik vernam toen ik haar metgezel ondervroeg, dat zij den moord van haar broeder had geschil derd. Een vreemd denkbeeld, niet waar?" „Niet vreemder dan dat gij uw hart schenkt aan een man op eene schilderij." „Gelooft gij dat Ik vind zulks zeer gemakke lijk en aangenaam. Nu kan ik eene bijéénkomst met hem hebben, wanneer het mij goeddunkt en hij maakt mij nooit het hof of zegt mij dingen, welke mij niet bevallen hij drukt mij nimmer de hand, dat mij de vingers zoude breken, noch doet hij iets, hetgeen mij noodzaakt, hem op een al- stand te houden. Maar dewijl deze ontmoeting de laatste is, heb ik u verzocht mij te vergezellen, mevrouw Vavassour, opdat ons afscheid niet al te teeder zoude worden." „Enid, gij zijt toch zoo dwaas niet te hopen, ooit dien man te zullen zien „Daar zal niet veel kans op zijn, vrees ik, gaf en Adrianopel uitlevering van de Grieksche vloot betaling van schadevergoeding door de Grieksche regeering. Indien Konstantinopel niet wordt terugge geven, zou de Turksche leider met zijn overwin nend leger naar de stad oprukken. Kemal be looft voorts, dat de zeeëngten vrijgehouden zullen worden voor schepen van alle naties. Hij voegt er aan toe, dat de huidige sultan ver dwijnen moet. In een gesprek met den correspondent van de „Daily Telegraph" "zeide Kemal Wij willen niet tegen Engeland vechten, maar het moet Konstantinopel opgeven. Wij willen het zoo mogelijk vredelievend térug krijgen, maar indien dat niet gaat, dan zullen wij er om vechten. In Smyrna woedt het vernielende vuur no» voort. De „Evening News" publiceert een draadloos bericht uit Smyrna van Ward Bryce, den bij zonderen correspondent van de „Daily Mail" die zich aan boord van het Engelsche oorlogs schip „Iron Duke" bevindt. Hij zegt De brand breidt zich nog voort durend uit. De toestand van de bevolking is wanhopig. Volgens een ruwe schatting verkee- ren ongeveer honderdduizend personen in levens gevaar. Behalve aan de vlammen, zijn zij ook aan den hongersnood blootgesteld. Staande op het dek van de „Iron Duke", ziet men een on afgebroken vlammenzee van twee mijlen lengte waaruit op tallooze plekken ware vulkanen de vlammen tientallen meters hoog werpen. Uit: de massa vluchtelingen, dicht opeengepakt op de smalle kaden, in het nauw gedreven tusschem de zee en de vlammen, stijgen soms zulke hart verscheurende kreten op, dat men ze mijlen ver kan hooren". te bewegen, de garantie op zich te nemen voor de Duitsche schatkistbiljetten over een periode van zes maanden, respectievelijk het gegaran deerde bedrag uit te betalen, waarvan de terug betaling door de Duitsche rijksbank binnen een periode, die een duur van achttien maanden niet zal overschrijden, zal worden verzekerd. Wanneer de Bank of England bereid zou zijn een dergelijke garantie op zich te nemen, zou hieraan ook door delNederlandsche Bank worden deelgenomen. Havenstein, zoo verzekert men, begeeft zich daartoe na zijn bezoek aan Londen ook naar Amsterdam, om met mr. Vissering overleg te plegen. Als deze onderhandelingen een positief resultaat opleveren, kan dus een betrekkelijk goeden uitslag van de Parijsche besprekingen worden verwacht. Misschien kan Dinsdag dan het Duitsche antwoord worden verwacht. PALESTINA. Maandag j.l. had te Jeruzalem de plechtige afkondiging van het Engelsche mandaat plaats. Sir Herbert Samuel, de hoogc commissaris, legde den eed van trouw ai'. Qnder de aanwezigen bevonden zich volgens de „Times"-lord Allenby, emir Abdoelajj'en de patriarchen der Grieksche, Armenische en Syrische kerken. CHINA. Het parlement heeft geweigerd zijn goedkeu ring te hechten aan de benoeming van Tang Sjad Ji tot premier. Het geheele kabinet is daar op afgetreden. DÈ ONTWAPENINGSKWESTIE. De 'publicatie van de antwoorden der regee ringen op de uitnoodiging der Volkenbonds vergadering van 1921 om gedurende de twee eerstvolgende jaren het militaire budget niet te vergrooten, stelt de gelegenheid open, om een vergelijk te maken tusschen de militaire be grootingen van 1922 en die van 1913. Een verhoogde militaire begrooting in 1922 tegenover 1913 vertoonen Groot-Brittannië|19.2 Britsch-Indië (14.2 Australië (17.4 Canada (7.6 Nieuw-Zeeland (148,3 Japan (71.9 Portugal (7.2 en België (82.1 Waarbij dient te worden opgemerkt, dat België voor 1914 neutraal was en eerst sindsdien met de vorming van haar krijgsmacht is begonnen. Een verlaagde militaire begrooting in 1922 tegenover 1913 hebben Zuid-Afrika (25.4 Roemenië (23.1 Italië (46.1 Brazilië (45.3 Frankrijk (7.9 Eindelijk vertoonen van de staten, die niet. aan den oorlog hebben deelgenomen, Denemar ken, Spanje, Nederland en Zweden een verhoo ging van resp. 33.3 38.3 48.2 en 2Ó.1 daarentegen Zwitserland en Noorwegen een verlaging" van resp. 39 en 14.3 Ten aanzien van de cijfers voor Frankrijk dient er op te worden gewezen, dat. onder de militaire uitgaven van Frankrijk gerekend wor den 527 miilioen aan verhaalbare uitgaven voor het Rijnleger en 193 miilioen voor de gendarme rie. DUITSCIILAND EN BELG IE. Te Berlijn wacht men thans de resultaten af van de reis van den president van de Duitsche rijksbank nadr Londen, alvorens de hoop, om met België tot overeenstemming te geraken, geheel op te geven. De bemoeiingen van Haven stein zijn er op gericht, om de Bank of England het meisje met gemaakte droefheid ten antwoord. „En indien gij hem eens ontmoettet?" ,„Als hij geleek op hem daar voor ons, zoude ik veel van hem houden. Bij de andere personen op de schilderij ontwaart men niets dan haat, toorn of woeste vreugde. Niemand vertoont iets goedigs in zijne trekken. Mijn beminde (het jon ge meisje glimlachte, terwijl zij dit woord uit sprak), heeft een hart vól medelijden en ik ben overtuigd, dat hij evengoed zoude vechten als de dapperste onder hen cn beter kan liefhebben." En zij zag den Barnes op het doek aan met een blik, welke den echten Barnes bijna gek maakte van vreugde. De Amerikaan had niet alles, maar toch genoeg gehoord om het verstand er bij te verliezen en hij voelde eene onweerstaanbare be geerte in zich opkomen om zich op dat oogenblik te vertoonen als den vertegenwoordiger van het beminde wezen. Zijne aangeboren bedaardheid behoedde hem echter voor eene dergelijke dwaas heid te begaan. ,,Doch zoo gij hem leerdet kennen, zoudt gij dan met hem huwen?" vroeg mevrouw Vavas sour weder. „Wie weet Wij huwen zelden met het voor werp onzer eerste liefde. En daarbij, wij zullen elkander waarschijnlijk nooit ontmoeten en in het tegenovergestelde*geval, zoude ik hem mis schien haten." Daarna hervatte zij, terwijl zij hem nog eens ALLERLEI. Een Engelsch smaldeel van vijf kruisers en negen torpedojagers, met een gezamenlijke be manning van 3076 koppen, is gisteren te Stock holm aangekomen. Prins George heeft het noen maal in het koninklijk paleis genuttigd en ko ning Gustaaf heeft een bezoek gebracht aan boord van den kruiser Delhi. Uit Weenen wordt gemeld, dat gsiter- avond een vergelijk is tot stand gekomen in de typografenstaking. De bladen zullen heden weer verschijnen. In plaats van de geëischte 92 procent verhooging, verkrijgen de gezellen 75 procent verhooging. Later zal met de index cijfers rekening gehouden worden. De staking heeft 2 weken geduurd. In het Roergebied begint het verzet tegen het overwerkcontract allengs te luwen. Ongeveer 92 pCt. van de mijnwerkers houden er zich aan, zoodat de communisten met hun tegenstand blijkbaar alleen staan. De kolenproductie is in September reeds aanzienlijk toegenomen. De graanoogst in Duitschland is heel slecht uitgevallen. Gisteren hebben vertegen woordigers van den landbouw in een onderhoud met den rijkskanselier meegedeeld, dat de op brengst aan broodkoren beneden 2/3 van liet vorige jaar zal blijven. De regeering van Mecklenburg heeft te Berlijn medegedeeld te hebben vernomen, dat luitenant Ackermann, die den aanslag op Maxi- miliaan Harden heeft gepleegd, zich op een land goed in de buurt van Wismar schijnt schuil te houden. Om zijn arrestatie mogelijk te maken, heelt de regeering het signalement van den ge zochte verspreid. Reuter werneemt, dat Lloyd George zich waarschijnlijk Dinsdag oj Woensdag naar Genève zal begeven. t- De reis van de Koningin en den Prins. H. N. vernam gister draadloos uit Kristiania Alle bladen wijden vandaag artikelen aan het bezoek van Koningin Wilhelmina, waar- aanzag „Vaarwel, geliefde Indien ik rijk was, zoude ik u koopen en wij zouden elkander nooit verla ten. Maar de armoede werpt dikwijls een scheids muur op tusschen twee minnende harten." Barnes, die het laatste gedeelte van haar ge sprek met zielsverrukking had gehoord, haastte zich den kunstkooper te gaan opzoeken. Ja, hij zou dat doek koopen en zijn geliefde er mede verrassen, op den dag van hun huwelijk Hij was al zoover gekomen, dat hij haar zijne Enid noemde, want tengevolge van het zonder linge gesprek, hetwelk hij had afgeluisterd was hem het hoofd geheel omgeloopen en hij vond er nog maar ééne gedachte in, die hem eenigszins helder voor den geest stond, dat namelijk de jonge Engelsche die verliefd was op den Barnes der schilderij, den wezenlijken Barnes eveneens zoude beminnen en in het kortst mogelijke tijds verloop met hem huwen zoude. llij vond al spoedig zijn koopman. Die heer had hem geen oogenblik uit het gezicht verloren en haastte zich, hem te gemoet te treden. „Ik heb slechts eene minuut tijd," zeide de Amerikaan. „Ik ben van meening veranderd en wil het stuk koopen. Stel u op de hoogte van den prijs welken men vraagt en zend mij bericht in het hotel Meuric.e." „Welke naam?" vroeg de koopman. Barnes was reeds bij den uitgang der zaal op in zij haar welkom heeten en melding ma ken van de betrekkingen, die er in den loop der eeuwen tusschen Nederland en Noorwegen hebben bestaan. De hoofdstad is fraai versierd. Vooral het station en het Parlementsgebouw zijn smaakvol getooid met vlaggen en wimpels. In de hoofd straat, de Karl Johannsgade. waardoor de Ko ninklijke gasten van het station naar het Konin klijk PaleiS'zullen rijden is één groote vlaggenlaan In het station zullen Koning Haakon en Koningin Maud de Koningin en den Prins begroeten. De gezant van Rappard en ck» consul- generaal Mylbach Thalfscn zullen de Neder- landsche kolonie aan de Koningin voorstellen, terwijk haar ook een bloemstuk uit naam van de Nederlandsche kolonie zal worden aangeboden. Het Koninklijk paar zal terstond naar het Paleis vertrekken. Vanavond vindt in het Paleis een gala-diner plaats. Bij dit diner zijn o.a. uitgenoodigd de voorzitters van het Storthing en de leden van het diplomatieke korps. Morgen ochtend zal de Koningin een bezoek brengen aan het Oscberg-schip, het koninginneschip uit den tijd der Vikings, en aan de verzameling die daartoe behoort. Morgenmiddag zal de Koningin een receptie houden aan boord van de Zeeland, die vanmid dag is aangekomen. Morgenavond zal er in het Koninklijk Paleis een muzikale avond worden gegeven. Zondag morgen zal de Koningin den dienst in de kapel van het paleis bijwonerf. Het vertrek met een extra-trein vindt Maan dagmorgen 11.10 plaats. Gistermiddag half vier is hetKoninklijk Echt paar te Christiania aangekomen en door de bevolking geestdriftig begroet. De kroonprins van Italië. Gister vieidc de kroonprins van Italië te Am sterdam aan boord van de Ferrudhio zijn lBden verjaardag. In verband daarmede waren de beide Italiaansche oorlogsschepen, de Ferruchio en'de San Martino, gepavoiseerd. Vanmorgen half- twaalf was er ontvangst aan boord van de Fer ruchio, uitsluitend voor de leden van de Italiaan sche kolonie hier ter stede. Goudvervalschingen. De Hongaarsche politie ontving bericht, dat ter bestrijding der internationale goudverval schingen op initiatief van Engeland een interna tionale politie, met zetel in Den Haag, zal worden georganiseerd, waarvan een filiaal in Boedapest zal worden opgericht, om hier de smokkelarij van valsche dollar- en andere biljetten naar het Oosten te controleeren. Hongarije stemt toe in de oprichting eener zoo danige politie aangaande wier organisatie thans in Holland onderhandelingen plaats vinden. Spoorlijn door de Zuiderzee. Men meldt uit Amsterdam aan de „Voorw.", dat binnenkort een plan gepubliceerd zal worden voor aanleg van een spoorbaan Amsterdam Zeeburg door de Zuiderzee, ongeveer evenwijdig met de kust, nraar nagenoeg in rechte lijn naar de Veluwe bij Nijkerk. De spoordam zou op den harden zandgrond van den Zuiderzeebodem gezien de geringe diepte in die bocht, wel gelegd kunnen worden. De taluds volgens een systeem-de Muralt bekleed, zouden de zijden voldoende bescher men. Door deze lijn zou de lijn AmsterdamAmers foort ontlast worden en een zeer korte verbin ding worden verkregen via Harderwijk met Zwol le en het Noorden en via Nijkerk over Barne- veld en Voorthuizen met Ede en Arnhem. het spoor van Juffrouw Anstruther, die zich ver wijderde. „Hotel Meurice riep hij. „Ik zal den portier van uwe komst verwittigen." En zich baan makende door de menigte, haalde hij de beide dames in, toen zij in de vesti bule waren gekomen. Hij hoorde eenige woorden van hetgeen zij tot elkander zeiden. „Enid, gij moet toch zeker nog iets gebruiken vóór uw vertrek „Onmogelijk ik moet op tijd zien te wezen voorden sneltrein. Lady Chartris gaat ook mede en 'mijn kamenier is bij haar." Het jonge meisje steeg in een rijtuig en vertrok. Zonder een oogenblik te verliezen sprong Barnes in een victoria. „Twintig frank," riep hij den koetsier toe, „als gij het rijtuig, daar vóór u, niet uit het ge zicht verliest." Terwijl de Amerikaan zich verwijderde met eene. snelheid, kwam de sehilderijenkööpnïan veigczeld van de twee mannen, met wie hij reeds gesproken had, ook buiten. ,,1'as goed op," zeide hij". .„Laat hem niet ontsnappen'. Volgt hem en zendt telegram." Beide mannen stapten haastig in de huur koets, welke hen wachtte en de drie rijtuigen sloegen de richting in naar het station van den spoorweg naar Lyon. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1