DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN De tijd nadert. 45ste Jaargang. Zaterdag 16 September 1922. No. 19441. Dil nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD BiBuealisnd. Gemengd Nieuws. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden medcdeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk advertëeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. .Van de zijde van het Missieweek-comité schrijft men Wanneer wij nogmaals ons wenden tol. de R. K. Schiedamsche Pers, dan is het om de Roomsch Katholieken van Schiedam en Om streken nogmaals attentie te vragen voor wat de eerste helft van de maand October te Schie dam gaat plaats vinden. Zeker, bij een deel van onze Katholieken is dit reeds bekend en wij mogen gerust zeggen goed bekend, daar zij reeds een deel van hun offers hebben gebracht. Toch moeten wij bekennen, dat nog niet dat enthousiasme bereikt is, dat er moet zijn om de a.s. Missieweek te doen slagen. Voorzeker moet worden erkend, dat in de laatste dagen vooral te Schiedam de feesLen niet van de lucht waren, maar mogen wij deze wél vergelij ken met een Missieweek Immers neen, een vergelijking zou "niet opgaan, daar de Missieweek. niet is voor ei^en genoegen, maar voor het zielenheil. Het zielenheil zoowel voor ons als voor allen, die onze Missie-actie noodig hebben. Alleen willen wij dit heil betrachten door middel van propaganda, welk middel ten eenenmale niet zonder de noodige dubbeltjes kan worden aangewend. Het is ons natuurlijk alreeds meerdere malen gevraagd houdt het nooit op Het staat niet stil. Met als eindresultaat nul op het request. Wij vragen echter in gemoede Zoudt u willen dat het werkelijk ophield? Zoudt u het goed vinden, dat het vragen voor goede werken stil stond Immers neen, want dan zou het niet goed zijn. Of wij zouden in een omgeving leven, waar wij niet pasten, waar het doen van goede werken niet bekend was of Nederland was geisolccrd teruggevallen in ongeloof etc. Daarom raden wij diegenen aan, het vragen stellen te laten. Wij zijn misschien te optimistsich, maar wij moeten onze verklaring openbaar maken. De Missieweek slaagt, ook al is zij onderge-bracht in een wijk, Welke niet onze dagelijksche route is. Zou het voor ons een bezwaar zijn om de tentoonstelling te bezoeken, omdat zij ver afgelegen is dat is onbestaanbaar. Waar de Missionarissen dagen en dagen reizen, om, al is het maar één geloovige op te zoeken, zouden wij bezwaren hebben om 20 minuten te loopen van de uiterste hoeken van Schiedam tot het tentoonstellingslokaal Neen, dat is te mal. Wij gaan er heen, jong en oud van alle rangen trekken wij op naar onze Schiedamsche Missietentoonstelling, toonen wij belangstelling voor het vele, dat daar tentoon gesteld is. Wij zien ze gaan, niet-één of twee, neen, in drommen gaat men zien en hooren. Immers, wat wij gaarne nader willen weten, daL legt ons de Missionaris uit, welke aanwezig is en die ook hier zal medewerken om liefde te verkrijgen voor do ongeloovigen in de Missie landen. De tijd nadertRoomsehen, maakt u ge reed, om de Missieweek te kunnen vieren, zooals het moet. Denkt er om, dat het gaat om het geloof. Toont uw medeleven met de Missie door een bezoek aan de tentoonstelling, steunt de Schiedamsche Missieweek door het koopen van één of meerdere loten, welke thans* reeds beschikbaar zijn bij de Zelatricen van uw Paro chiekerk Steunt de Missie door bijwoning van de avonden, waarop lezingen met lichtbeelden, tooneelspel of concert zullen worden gegeven. Maakt, dat u allen klaar bent, legt wat apart om het die week te besteden, denkt er om de t ij d n a d e r t Een woonstad in liet Gooi Wethouder De Miranda denkt, naar „HetVolk" meldt over de stichting van een woonstad in het Gooi, met 20,000'woningen. Ilij acht het zonder eenigen twijfel mogelijk, daar ter plaatse goede één-gezinswoningen zoo te doen bouwen, dat de exploitaie-kosten volledig uit de huuropbrengst kunnen worden gedekt. Hij hoopt binnen niet al te langen tijd bij den raad te kunnen komen met een voorstel, voor de uitwerking van dit plan een kleine commissie te benoemen van de meest bekende figuren op het gebied wan stedenbouw. Die commissie zal ook juridische vragen onder de oogen hebben te zien. Die woonstad in het Gooi zal n.l., zoo meent de heer De Miranda, Amsterdamsch gebied moe ten worden en blijven, want hij acht het onmoge lijk, dat daar verordeningen en bepalingen van kracht zouden zijn van omliggende kleine ge meenten. De wethouder zeide verder De terreinen liggen zoo, dat wanneer de spoor wegmaatschappijen tot volledige medewerking bereid zijn, d.w.z. dat zoowel in de ochtend als in de namiddaguren een regelmatige, goed georganiseerde tien-minuten-dienst naar,en van het Gooi wordt ingesteld, ik in dit geval volstrekt de noodzakelijkheid niet inzie van een ander communicatiemiddel dan de bestaande lijn. Bouwvakarbeiders in Belgie. Van de leerlingen van de Noodvakschool te Deventer (werklooze sigarenmakers, die tot tirrl- merliedcn en metselaar waren opgeleid), die on langs onder leiding van wethouder A. Velder- man en den directeur van de arbeidsbeurs te Deventer, den heer J. Lemstra, naar Brussel waren vertrokken, om aldaar op verschillende bouwwerken te werk gesteld te worden, zijn een aantal te Deventer teruggekeerd, zeggende, het daarniet te kunnen uithouden, en klagende over de voeding en den aard van het werk. Het bleek echter, bij een onderzoek door den architect den heer P. J. Albers te Brussel en door wethou der Vel derman bij de betrokkenen zelf ingesteld dat deze klachten geen steek hielden, en de te rugkeer had plaats gehad op aanstoken van twee hunner, die de anderen hadden meesgesleept. Na ec-nige besprekingen kwamen de arbeiders tot andere gedachten, zoodat zij Maandag op de twee bovenbedoelden na, naar de Belgische hoofdstad terugkeerën, vergezeld van nog eenige andere leerlingen, die eveneens te Brussel ar beid kunnen vinden. De timmerlieden zijn allen aldaar gebleven en uiterst voldaan over de hun ten deel gevallen behandeling. Er moet in België nog werk genoeg zijn voor bouwvakarbeiders. Het loon bedraagt ongeveer 372 franc per uur. tentoonstelling zou zijn aanbevolen door de Algemeene Vereeniging van Nederlandsche lui en Exporteurs, deelt deze vereeniging mede, dat bij het eerste bezoek, hetwelk haar secretaris van het bestuur van genoemde tentoonstelling ontving, om de leden der vereeniging te mogen bewerken voor deze tentoonstelling, bleek, dat de gemeente 's-Gravenhage het gemeentelijk tentoonstellingsgebouw reeds aan het bestuur van meergenoemde tentoonstelling verhuurd had. Hierin vond de secretaris aanleiding, aan het bestuur van de tentoonstelling toe te staan, enkele leden te bezoeken en daarvoor van den naam van de vereeniging gebruik te maken. De Algemeene Vereeniging van Nederlandsche lm- en Exporteur's heeft nimmer de bedoelde tentoonstelling aanbevolen en staat of stond, behoudens het boven meegedeelde., in geen enke le relatie met de lm- en Exporttentoonstelling. op Vrouwelijk personeel. In een rondschrijven vestigt de Minister van Financiën er volgens het „Hkld." de aandacht op, dat het in dienst hebben van vrouwelijke personeel bij de belastingadministratie niet mag leiden tot ongewenschte toestanden, noch ambtelijk noch op moreel gebied. Om een zuiveren toestand te behouden, zegt de Minister, moet bij de beoordeeling van het werk eenzelfde maatstaf worden aangelegd 'en de hoofden der bureaux dienen te zorgen, dat het vrouwelijk personeel geenerlei privilege geniet. Treedt ergens een ongewenschte verhouding aan den dag, dan moet dadelijk een voorstel worden gedaan om daaraan een einde te maken en speciaal op moreel gebied mag niets door de vingers worden gezien. Ook is het niet toelaatbaar, dat vrouwelijk personeel door kleeding, manieren of groote spraakzaamheid voor het mannelijk personeel oorzaak tot alleiding wordt. Blijkt daarbij een ernstige waarschuwing niet de gewenschte ver betering te brengen, dan moet een voorstel tot verwijdering worden gedaan of moet ontslag worden gegeven, indien de betrokkene nog geen ambtenaar is. Militairismc in actie. Men schrijft aan de „Voorhoede" Een zakenman, dicyeen stand had op de Jaar beurs, had aan het Ministerie van Oorlog ver zocht aan zijn broer uitstel van herhalingsoefe ningen te geven, daar dit juist in den Jaarbeurs- tijd viel en de hulp en aanwezigheid van zijn broer bij den stand noodzakelijk was. Op zijn request is afwijzend beschikt. De Voorzitter en Secretaris van den Jaarbeurs hebben toen getracht dit verlof te krijgen. Ook deze poging faalde. Op een aangevraagde audiëntie werd meege deeld, dat de Minister van Oorlog met buiten- landsch verlof was en de boodschap had achter gelaten, aan niemand verlof of uitstel toe te staan. Een telegram van 92 woorden aan zijn va- cantic-adres door den Voorzitter en Secretaris van de Jaarbeurs bleef onbeantwoord en een daaropvolgend van 65 idem. De zakenman, die ondanks de malaise er een stand van c.a. ƒ900.had afgehuurd, is door afwezigheid van zijn broer-thans genood zaakt geweest zijn stand te sluiten. De medewerking der autoriteiten in dezen malaise-tijd is wel buitengewoon Classificatie van (le gemeenten. Volgens het in haar vergadering van 1 dezer genomen besluit, zullen de verschillende ambte- naarsvereenigingen en vakbonden, ingVlc com missie tot herziening van de classificatie van de gemeenten vertegenwoordigd, hun organisa ties in de verschillende plaatsen aanschrijven, spoedig gegevens te verschaffen omtrent prijzen van huishoudelijke artikelen, naast andere ge gevens, nóódig voor het samenstellen van het advies omtrent de classificatie, hetwelk de com missie zal hebben uit te brengen. De commissie besloot tevens, aan de regeering te verzoeken, aan de burgemeesters een rondschrijven te rich ten om ten deze, waar mogelijk, leiding te geven (of wel zelf de verschaffing van de opgaven ter hand te nemen, met raadpleging tevens van de Kamers van Koophandel, Middenstands bonden enz.). üe lm- en Exporttentoons telling in Den Haag. Naar aanleiding van de mededeeling van B. en W. van Den Haag, dat de lm- en Export- S mokkelen aan de Hollandse he grens. Door de afdeeling grenscontrole van het lands-politieambt te Keulen werd vanaf Juni tot 29 Augustus van dit jaar, voor een bedrag van 5 millioen marken aan smokkelwaren in beslag genomen, o.a. automobielen, motor rijwielen, kleeren, stoffen, schoenen, glas, por selein, horloges ringen enz. In Juni zijn de volgen de zaken naar Holland gesmokkeld, die niet in beslag konden genomen worden van een firma uit Kaldenkirchen 80 rijwielen ter waarde van 400.000 mark, van iemand uit Viersen 30 moto ren ter waarde van 300.000 mark, van iemand uit Venlo S motorrijwielen ter waarde van 360.00 mark. In Juni werden 76 personen wegens verboden uitvoer van textielwaren, verdei' 1 apotheker, 1 koopman en 1 timmerman uit Dusseldorf wegens verboden uitvoer van salversan, 2 personen uit Munchen-Gladbach en 1 persoon uit Dusseldorf wegens verboden uitvoer van cocaine, en in Juli 1 persoon wegens het smokkelen van schoenen, aangehouden. Hieruit kan men zich eenigszins een denkbeeld vormen van de smokkelarij van waren naar het buitenland. Aan de Hollandsche grens is een vliegende colonne van de landspolitie, standplaats Keulen, opgesteld. Een pseud o-v erhuizer. In het huis Kastanjestraat 33, Den Haag, werd Woensdag de inboedel van de nieuwe bewoners gebracht. De 49-jarige glazenwasscher A. D., van het Lagezand, ging juist met een handkar voorbij. De deur stond open en met een gemoedelijk gezicht trad D. binnen, haalde kalm verschil lende stukken huisraad uit een der vertrekken en laadde deze rustig op zijn wagen, zoodat nie mand eenig vermoeden kreeg. Maar toen de mannen, die de verhuizing bezorgden, ontdekten, dat meubelen, die ze hadden binnengebracht, nergens te vinden waren, begrepen ze, dat een concurrent-ver huizer aan 't transporteeren was geweest. D. werd weldra gevonden en aan de politie overgeleverd. Bontwerk „voor 'n koopje." Hij is kwartiermeester op een naar Rusland varende boot. Rond zeemansgezicht. Anker-tatouage op onder- en bovenarmen. Zoo echt iemand, die koopjes kan meebrengen uit verre landen. U hebt het maar voor het zeggen. Indische bronzen, Japansche ivoortjes andere snuisterijen. Met ge noegen, hoor, op een volgende reis. Maar dezen keer heeft hij iets heel bijzonders. Prachtig bont van de Russische „cowdeers," Wat blief Nooit van gehoord Nee, dat komt, omdat het beest alleen in de Russische steppen leeft,. Het verstaat vermoedelijk geen Hollandsch Maar het bont is prachtig. Wel wat heel erg lang van stapel. Eerder geschikt voor een haard kleedje, waar het verdacht veel van weg heeft. Onze joviale zeeman prijs echter met enthousias me de schitterende kwaliteit van zijn bont. In formeert U maar eens naar den prijs van zilver vos. Kost honderden guldens. Dit koopje daaren tegen krijgt u voor slechts 75. Eigenlijk is het 125. Maar dé meeste meegebrachte velletjes zijn zóó weggegaan, en nu moet de kwartiermeester vóór zijn vertrek de paar resteerende ook nog even opruimen. Een koopje, hoor Het is wel geen zilvervos, lijkt er zelfs niet op. Maar wie heeft geen 75 over voor een groot vel bont, waar je twee bonten kragen, alsmede een mof, van kunt laten maken. Bij dozijnen zijn goedgeloovige stadgenootcn zoo schrijft, het „Hbl." van dc Amsterdam mers er ingevlogen. De prijs fluctueert nog al eens, Maar dat is in dezen tijd l och zeker niets bijzonders. Wij hoorden van bontwinkels, waar menschen dit „zeemansbont' ter bewerking hadden gegeven. Sommige hadden er 30, ande ren 60, nog anderen 120 voor betaald. Wij wen- schen hun geluk met hun koopje, maar moeten toch tot hun teleurstelling en ter waarschuwing van anderen mededeelen, dat het prachtige langharige bont dat evenzeer „leeft" als zilver vos, maar overigens er zoo geheel anders uitziet, niets anders is daneen geitevelletje. Zeldzame postzegel. Te Dublin is onlangs een postzegel verkocht, die misschien een der zeldzaamste postzegels van de wereld zal worden. Een eigenaardige- omstandigheid is bo vendien, dat de kooper van den postzegel geheel onbewust is geweest van dc waarde daarvan. De zaak droeg zich als volgt toe. Op verschei dene vellen postzegels van een halve penny, werd de overdruk van den Ierschen vrijstaat abusie velijk ondersteboven gedrukt. Dadelijk toen de directeur-generaal der Icr- sche posterijen hiervan hoorde, gaf hij instructie om al deze postzeges te vernietigen. Dat bevel werd opgevolgd door alle postzegels op één na, die reeds op één der postkantoren te Dublin was verkocht. Het jongste nummer van „Stamp Collec ting," dat van bovenstaand nieuwtje melding maakt, bericht niet, of de postzegel reeds is opgespoord. Zoo deze door den ontvanger be waard is, zal hij het eenige exemplaar van zijn soort in de wereld zijn en mettertijd misschien een fortuin waard worden. Een zakdoek van veertig jaar. Veertig jaar geleden stópte een jongen zijn zakdoek in een holte tusschen dc steenen. van de Ebenezer Primitive Methodist Chapel te Halifax in Engeland. Tot zijn schrik bemerkte hij, dat hij de zakdoek er niet meer uit kon ha len. De jongen is thans wethouder en plaatsver- vangens burgemeester van de stad Halifax, doch zijn zakdoek heeft hij nog niet vegeten. Dezer dagen werd de kerk afgebroken en de wethouder verzocht den aannemer, eens naar den zakdoek uit te kijken. De aannemer be loofde het, en werkelijk werd de zakdoek ge vonden, en door den aannemer aan den wet houder teruggezonden met het briefje, waarin hij zeide „lk begrijp niet, hoe u het zoo lang zonder zakdoek hebt kunnen stellen. Vergiftigheid van naphtaline. Algemeen is het gebruik om in hel voorjaar win terkleuren en bontwerk tegen de mot te bescJi er- men door ze op te bèrgen met naphtaline. Volgens- het „Maandblad tegen de Verval- schingen" zijn aan dit gebruik echter ernstige nadeelen verbonden. De scherpe reuk is dik, wijls niét meer uit de kleeren weg te krijgen- al stelt men het goed aan de open lucht bloot, maar bovendien is de naphtaline een ernstig vergif. Bij de fabricage van deze stof wordt hier mede ook rekening gehouden en ruime, venti latie der lokalen voorgeschreven. Maar in het particuliere huishouden komen wel eens ge vallen voor van vergiftiging, waarbij de slacht offers klagen over hevige hoofdpijn en bra kingen, zooals van iemand, die geslapen had op een divan, waarvan de kussens met naph taline behandeld waren. Volgens den scheikundige BerLhelot heeft naphtaline ook volstrekt geen antiseptische werkinghoogstens houdt het wat insecten op een afstand, doch de larven blijven leven en worden later niet verhinderd hun vernielings werk te volvoeren. Het gebruik van naphtaline in het huishou den is volgens deze geleerde niets dan een huis houdelijke dwaling. Hevige storm. Een hevige storm, ge paard met slagregens, woedde gisterennacht boven het Zuiden van Engeland en het Kanaal. De mailbooten van het Continent kwamen gistermorgen veel te laat te Folkestone aan. Voor zoover bekend, kwamen nergens ongeluk ken voor. Ongenoode gasten. De bestuurder en vier passagiers van een vliegmachine, welke op weg was van Brussel naar Londen, hebben een ongewoon avontuur beleefd. Tengevolge van het slechte weder was de bestuurder genoodzaakt te dalen op een bui ten gebruik gesteld vliegveld, 30 mijlen van Brussel. Zoodra de machine echter langs den grond voortwielde, kwam eer een troep run deren op af zetten. Vóór dat deze dieren op de vlucht gedreven konden worden, hadden zij met hun hoorns reeds verscheidene gaten in de vleugels en den staart van het vliegtuig gemaakt. De bestuurder der machine, captain Brad ley, kwam nu op het goede idee om den motor •zijner machine in werking te stellen, teneinde de lastige hoorndieren door het geraas op de vlucht to drijven. Deze poging gelukte. Toen het vliegtuig gerepareerd was en men opnieuw op wilde stijgen, kwamen dc runde ren echter opnieuw op het'toestel toe hollen, telkens wanneer die een „sprong" voorwaarts maakte. Met veel moeite gelukte het den vlieger ten slotte, het luchtruim te kiezen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 5