DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. F EUILLETON. De Openingsrede. 45ste Jaargang. Dinsdag 19 September 1922. No. 13443,. Buitenlandseli Nieuws. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentie nj: 15 regels 1.75 elke. regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maat berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voo geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van hef Gemeentebestuur. Vervolgonderwijs voor jongens en meisjes. Aanmelding van leerlingen, die gewoon lager onderwijs genoten hebben,kan nog geschieden DONDERDAG, 21 DEZER in school C. (Lange Nieuwstraat),school E. (Dwarsstraat) of school F. (Singel) des avonds tusschen 6 en 8 uur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gezien art. 5 der Verordening regelende den waterstaatkundigen toestand van de landerijen en erven, liggende in de gemeente Schiedam, tusschen den Rotterdamschen Dijk, den Polder Oud-Mathenesse en de bebouwde kom der gemeente Schiedam Brengen ter kennis van de eigenaars van de landerijen en erven, als in hoofd dezer bedoeld, dat op Woensdag den 4enOctoberl922 des voor middags ten negen ure, eene schouw zal gedreven worden over de slooten om hun land of erf, met de kunstwerken daarin. Wordende bij deze ieder, dien zulks mocht aan gaan, gewaarschuwd, te zorgen, dat aan de voor schriften alsdan behoorlijk voldaan zij. Schiedam, 19 September 1922. Burgemeester en Wethouders vanSchiedam brengen bij deze ter openbare kennis dat de Gemeentelijke Zweminrichtingen dit jaar op Zaterdag 30 September a.s. gesloten zullen wor den. De in bewaring gegeven voorwerpen moeten tegen vertoon van bewijs vóór 30 September a.s. worden afgehaald. Schiedam, 19 September 1922. De opening van ons parlement had heden, wegens het verblijf van H.M. de Koningin in het buitenland, door den minister-president plaats. Met meer dan gewone belangstelling zal dit maal van den inhoud der openingsrede worden kennis genomen. Hoewel in de samenstelling van het ministerie niet veel verandering is gekomen -alleen de departementen van Marine en Waterstaat zagen een nieuwen minister aan hun hoofd geplaatst werd toch wel een wijziging in het algemeene regeeringsbeleid veiwacht. De toestanden op financieel en economisch gebied zijn nog weinig verbeterd. Zelden zag zich dan ook een regeering in ons land voor zulk een moeilijke taak gesteld als het huidige kabinet. De openingsrede spreekt dan ook van „droe ve gevolgen" die in den lande in breeden kring gevoeld worden. Van verschillende kanten zijn er middelen aangeprezen, om land en volk door dit kritiek tijdsgewricht heen te helpen. Het woord „bezuinig" is daarbij schering en inslag. Onze Regeering, die, na overleg met ver schillende rechtsche Kamerclubs, zich welbe wust zal zijn welke koers voor de naaste toekomst Voor ons land de beste is, zet in de openingsrede uiteen hoe zij zich voorstelt het schip van staat in de nieuwe legislatieve periode te besturen. Zij wijst op de volgende mogelijkheden Ingrijpende beperking der publieke uitgaven, mede te bereiken door wettelijke voorzieningen. Het belastingwezen, in verband met de eco- 23 Maar thans, daar het toeval haar aan hem had overgeleverd, kon niets hem beletten, zijn doel te bereiken. Wat het karakter van het jonge meisje betreft, Barnes had een duister bewust zijn, dat het volmaakt moest wezen doch hij koesterde op dat oogenblik zulk eene vooringe nomenheid jegens haar,dat een gebrek hem eene goede eigenschap zoude hebben toegeschenen. Hij sloeg geen acht op eene zekere levendigheid in hare manieren, welke een bedaardei opmei- ker tot de overtuiging zoude hebben gebracht, dat juffrouw Anstruther somtijds te zeer kon toegeven aan eene edelmoedige opwelling dat zij licht geneigd was te handelen onder deiï in druk van het oogenblikdat zij strijd kon voeren voor beginselen, die zij had aangenomen zonder veel nadpnken, maar met onwrikbare vasthoudendheid. Voor het oogenblik trof het Barnes slechts, dat zijn engel er ontevreden uit zag endat hare kleine voetjes met zenuwac ig 'n geduld op het tapijt van den Wagon trappelden en hij verbeeldde zich, dat zij boos VN1J JIJ haar in hare eenzaamheid had gestoord. Dat was gedeeltelijk waar. nomische eischen, welke de tijdsomstandigheden stellen, ingrijpend te veranderen. Verder zal tot vermindering van het aantal departementen worden overgegaan. Het departement van Landbouw, Nijverheid, en Handel zal met dat van Arbeid worden samen gesmolten. Niet minder belangrijk is de mededeeling, dat gestreefd zal worden naar vereenvoudiging op Onderwijsgebied en ter zake de Sociale Verzeke ringen Het schijnt dus ernst te worden met de ver sobering der staatsuitgaven. Een-reeks wetten op allerlei gebied werden aangekondigd regeling van de positie der Kerk genootschappen, herziening Wetboek v. Burgerl. Rechtsvordering, nieuwe regeling der Arbeids overeenkomst, wijziging der Kieswet (met het oog op de Eerste Kamerverkiezing), herziening der Gemeentewet. De Huurwetten zullen geleidelijk worden afge schaft, zoodat meer normale toestanden zullen kunnen intreden. De herziening der Drankwet en een wijziging der wet op de Besmettelijke ziekten (met het oog op afschaffing van den vaccinedwang) zijn mede in het vooruitzicht gesteld. Het meest belangrijke voor onze overzeesche gewesten is stellig het voornemen onzer regeering om wijzigingen te brengen in het bestuur en de wetgeving daar te lande. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft in de achter ons liggende jaren getoond een ervaren staatsman te zijn. Zijn kloek beleid en wakkere geest zijn voor ons waarborg, dat hij en zijn mede-ministers in staat zullen zijn de groote moeilijkheden op velerlei gebied te "overwinnen. Hij heeft er alle aanspraak op, dat de rechtsche meerderheid in het Parlement hem krachtig ter zijde zal staan, om het ontvouwde programma te verwezenlijken. Moge een goede onderlinge samenwerking bij de rechtsche partijen bewaard blijven, daar dit slechts de politiek van het kabinet zal schragen. 5 Volgens de uitspraak van het kiezerskorps verwacht ons christenvolk niet anders dan een hechte en doelbewuste regeering. Moge, onder de schutse van den Algoede,.dit kabinet onze natie vele goede wetten geven, die haar tot heil zullen strekken. DE GEALLIEERDEN EN TURKIJE. Het Engelsehe kabinet heeft gister zijn beraad slagingen over de Balkankwestie verder voort gezet Naar gemeld wordt, zou lord Curzon, met het oog ophet spoedeischende karakter der situatie, gister naai- Parijs vertrekken, teneinde met de Fransche regeering te confereeren, waardoor tijdverlies door het uitwisselen van nota's zou worden vermeden Het voorstel der Italiaansche regecring, om alsnog een vredes-conferentie te Venetië te hou den, zal na terugkeer van Lord Curzon uit Parijs door hel. Britsche kabinet worden besproken Algemeen is men te Londen van oordeel, dat er tot bevordering van den vrede in het Naaste Oosten onderhandelingen tusschen de beide aldaar oorlogvoerende partijen moeten worden gevoerd Volgens verschillende berichten willen Frank rijk en Italië ook nog absoluut niet van een di rect ingrijpen in de Grieksch-Turksche kwestie veten Ook Engeland is dit niet van plan, maar zal er wel toe overgaan, indien Kemal Pasja de vrijheid der zee-engten (Dardanellen en Bosporus) zou De tegenwoordigheid van een man zou ieder jong meisje in dergelijke omstandigheden hinderen en juffrouw Anstruther had liever al leen willen zijn om zich op haar gemak te kun nen zetten. De reisgezel maakte haar min of meer verlegen, bedierf haar humeur. Eenige mi nuten later werd zij echter kalmer een gevoel van vermoeidheid scheen haar te bevangen, en zij begon langzaam in hare krant te lezen. Er heerschte een diepe stilte. Als Barnes die slechts had durven verbreken en het woord tot haar richten Doch er hing te veel af van de wijze, waarop zijne pogingen tot toenadering ontvangen zouden worden. Tot een ander jong meisje zoude hij het een of ander hebr ben gezegd met de losse onbevangenheid van den man van.de wereld, die niet vreest, zich in dringerig te toonen en die, wanneer hij wordt afge wezen, zich met eene alledaagsche verontschul diging kon terugtrekken. Maar met haar was het een ander geval. De geringste beleediging kon misschien zijne kan sen op den goeden uitslag vernietigen en hij bestuurdeerde juffrouw Anstruther in de hoop eene zwakke plaats te vinden in de schijnbaar on doordringbare wapenrusting van hooghartigheid, waarmede zij zich omringde. Al dien tijd las zij in haar dagblad en de trein stoomde langs Me- lun en andere stations, zonder dat zij bijna eene beweging maakte. Toen zij de krant uit had, haalde zij een boek voor den dag, dat weldra bedreigen De Engelsehe Dominions verklaarden zich hiermee accoord. Waf Kemal Pasja intussehen zal doen, staaf nog biet vast Een enkel bericht'zegt, da! hij om Gonsfantinopel heen Thracië zal binnentrek ken; om de Grieken daar weer opnieuw aan te- vallen Dit plan wordt echter niet bevestigd Een ander plan is nog niet met zekerheid be kend De Russen geven voortdurend blijk van hun voldoening over de Turksche overwinning Volgens een Times-bericht uit Riga zou zelfs op een buitengewone bijeenkomst der Sovjet- regeering besloten zijn, de strijdmachten der Kaukasische republieken, de Russische troe pen in de Zwarte Zee in gereedheid te houden Naar gemeld wordt, zou er reeds een korps Sovjet-troepen aan de grens van Aziatisch Turkije staan om Kemal Pasja bij een even- tueelen opmarsch naar Coristantinopel te steu nen Naar verder nog wordt gemeld, heeft Moestafa Kemal aan de Russische Sovjet-regeering te kennen gegeven, dat hij zich blijft stellen op de basis van het verdrag, dat 16 Maart 1921 is ge sloten tusschen de regeeringen van Angora en Moskou. In dit verdrag wordt uitdrukkelijk be paald, dat de regeering te Angora niet aan eenige conferentie met de Westersche mogendheden zal deelnemen, zonder dat daar ook de Sovjet-regee ring als gelijkgerechtigde zal zijn vertegenwoor digd. Moestafa Kemal zal dus niet aan eenige vredesconferentie deelnemen, als daarbij Ook Tsjitsjerin niet aanwezig zal zijn Omtrent den brand van Smyrna seint de cor respondent van de „Daily Mail", die van Smyrna naar Tsjanak is vertrokken, de volgende bijzon derheden Er is van de stad niets meer over dangle kleine schamele Turksche huizen óp den heuvel. Het Turksche leger heeft als zoodanig weinig gebruik gemaakt van de verwarring om de.Christelijke bevolking aan te vallen. Het moorden en plun deren geschiedde bijna uitsluitend door het ge peupel. Behalve de consulaten en kathedralen zijn ook de hotels, sociëteiten en dc geheele winkel straat in aseh gelegd. Op den eersten dag van den brand werden voorraden handelswaren ter waarde van vier millióen pd. st. door de vlam men verteerd. Vele Britten zijn geruïneerd. Een jong meisje sprong van de kade te Smyrna en zwom naar een torpedojager, vanwaar men haar toeriep, dat zij niet aan boord kon worden opgenomen, en goed zou doen, naar de kade te rug te zwemmen. Toen zij dat hoorde stak zij de handen omhoog en verdween zij in de diepte. Bij mijn vertrek uit Smyrna zag ik op de kaden Amerikaansche matrozen met gevelde bajonetten een gioote menigte tegenhouden, die aan boord van reeds geheel volle schepen wil de dringen. Eenige Grieken zwommen naar een Arnerikaanschen torpedojager. Een Anie- tikaansch matroos ging overboord hangen om uitgeputte zwemmers in staat -te stellen, langs zijn lichaam aan boord te klimmen. Naar verder nog verluidt, zou er te Smyrna pest zijn uitgebroken ten gevolge van de afwe zigheid van sanitaire verzorging der vluchte lingen. Reeds zijn er een twintigtal slachtoffers. DUITSCHLAND EN BELG IE. Het Duitsche rijkskabinet heeft gisteravond vergaderd. De heer Havenstein die uit Londen is teruggekeerd en deze zitting bijwoonde heeft verslag van zijn aldaar gevoerde onderhande lingen uitgebracht en verklaard dat de Rijksbank thans bereid is de schatkistwissels welke voor den duur van zes maanden zullen worden uit gegeven, te waarborgen. Het rijkskabinet heeft geheel hare aandacht in beslag nam, want op haar gelaat weerspiegelden zich de verschil lende aandoeningen^welke het lezen bij haar op wekte. Barnes, die zag, dat het een roman was van Quida, kon zich niet weerhouden even de wenkbrouwen te fronsen. Quida, die hij, evenals de meeste mannen, zeer hoog stelde, was toch, meende hij, niet de schrijfster bij uitnemend heid voor een jong meisje hij werd echter wel dra gerustgesteld door den titel van den roman. Het was „de twee klompjes," de aandoenlijkste geschiedenis wellicht, die er ooit geschreven is. De trein stopte te Montereau. Barnes vreesde, dat juffrouw Anstruther uit den wagon zoude stappen doch zij was zoo ver slonden in de lezing van haar boek, dat zij slechts even de oogen opsloeg en zich uithet portier boog om een beambte te roepen. „Ga eens zien, waar Lady Chartris is, als het u belieft. Zij moet in den trein wezen. Zeg haar, dat juffrouw Anstruther aan het volgende sta tion bij haar zal komen." Zij verdiepte zich we der in haar roman. De trein stelde zich in beweging. Juffrouw Anstruther ging voort met lezen, tot zij aan de laatste bladzijde was gekomen, zon der een enkele maal de oogeh op te slaan. Toen wischte zij met den rug van hare hand eenige tranen weg, die aan hare wimpers biggel den en keek het venster uit. Doch niemand kan langer dan een kwartier achtereen een Fransch kennis genomen van dc verklaring en haar onmiddellijk aan de Belgische regeering mede gedeeld Volgens de Duitsch Nationale „Tag" zal de Belgische regeering geen verdere moeilijkheden maken en zich met de getroffen regeling tevreden stellen, vooral omdat deze aan den wenseh der commissie van herstel beantwoordt. Welke, te- gendiensten de Bank van Engeland in tusschen van de Duitsche Rijksbank heeft verlangd is nog niet bekend. DuiLseldand bezit in Engeland nog goudre serves, die als waarborg voor den aankoop van deviezen dienen en thans waarschijnlijk ook het inlossen van de schatkistwissels zullen moeten garandeeren. RUSLAND EN CHINA. De Sovjet-gezant, te Peking,Joffe,heeft, aan de Chineesche regeering het formeele voorstel ge daan, om een Russisch-Chineesehe conferentie te beleggen tenbehoeve vanhetherstebvanvriend- scliappelijke betrekkingen en de bespreking van belangrijke gemeenschappelijke kwesties. De Chineesche regeering verklaarde hiermede ac coord te gaan en de conferentie zal waarschijn lijk in de eerstvolgende dagen te Peking plaats vinden. Aan het commissariaat voor den bui- tenlandschen handel te Moskou, wordt op het oogenblik een ontwe.rp uitgewerkt voor 'n. Rus sisch-Chineesehe handelsovereenkomst. IERLAND. Gosgrave heeft gister in het parlement van den Vrijstaat de indiening meegedeeld van een wet tot invoering van de grondwet en uitvoe ring van het verdrag met Engeland. De grond wet, zei hij, stond gelijk met die van de andere deelen van het rijk. DE KLEINE ENTENTE. Uit Praag verluidt Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de gepubliceerde tekst van het ontwerp voor een uitgebreid geheim militair verdrag, dat op 31 Aug. te Mariënbad zou zijn gesloten tusschen Polen,'Joegoslavië en Tsjecho-Slowakije, niet met de waarheid overeenkomt. Van diplomatieke zijde heeft het „Prager Tugeblatt" de verzekering ontvangen, dat er enkel een defensief verdrag bestaat' tusschen Joegoslavië en Tsjecho-Slowakije en dat er te Mariënbad hoegenaamd geen sprake is geweest van een militair verbond met Roemenie en Polen. BULGARIJE, Uit Sofia meldt Reuter: Omdat een groep Kamerleden, behoorende tot de oppositie, tegen den minister van Binnenlandsehe Zaken had ge manifesteerd, werd gister de trein naar Timovo, waarin zich de oud-ministers Malinof, Theodorof, Danef, Madjarof, Ganef e.a. bevonden, onderweg tot staan gebracht door partijgangers der re geering, die de oud-ministers onder verzekerde bewaring stelden. Gedurende de geheele reis vonden manifestaties plaats gericht tegen de oud-ministers."Bij aankomst in Tirnovo werden zij onder bewaking van de gewapende rtiacht. geplaatst. GRIEKENLAND. Volgens de bladen zou de regeering voorne mens zijn, het parlement te ontbinden en nieuwe verkiezingen te doen houden. ALLERLEI. De Sovjet-regeering heeft aan de Amerikaan sche studiecommissie, die naar Rusland'- was gekomen, den toegang tot het land geweigerd. Het Chileenschc kabinet is afgetreden. landschap beschouwen. Zij wendde het hoofd af met een halfbedwongen geeuwt.je, nam haar hoed af, hetgeen Barnes de gelegenheid verschaf te, eenige nieuwe bekoorlijkheden op te merken en trachtte zich gemakkelijk in haar hoekje te vlijen om te rusten en te slapen. Half in gedach ten keek zij Barnes aan. Een poosje later ver scheen er een lichte» glimlach op haar gelaat, als of zij zich zijne trekken herinnerde, wat den jon gen man deed hopen, dat zij hem herkennen zou als den persoon op de schilderij afgebeeld. Het was haar inderdaad opeens ingevallen, dat zij den man voor zich zag, dien mevrouw Vavas- sour met den naam van moderne Faust" had aangeduid en haar gezicht narn eene donkere uitdrukking aan. Barnes keek steelsgewijze op zijn horloge. Het was bijna drie uur. Thans moést hij handelen of nooit. Op dit oogenblik scheen er bij juffrouw An struther plotseling eene gedachte op te komen. Zij richtte zich op uit hare gemakkelijke hou ding, nam haar dagblad, de Figaro van dien ochtend, van het bankje en doorliep het met op lettendheid, kolom voor kolorn, regel voor regel tot zelfs dc advertentiën. Zij las klaarblijkelijk niet, doch scheen iets te zoeken, dat zij niet vin den kon. Worcll vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1