Opening Staten-Generaal. De „Ferruccio" met den Italiaanschen kroonprins aan boord, is gister te Antwerpen aangekomen. Heden begeeft de prins zich aan boord van de torpedoboot „San Marino" naar Brussel. Van 22 ^eptember a.s. a£ zullen alle bios copen te Berlijn tot op nader order worden ge sloten, daar men er niet in geslaagd is met het stadsbestuur tot overeenstemming te komen in zake de belasting op de openbare vermakelijk heden. Naar de Kölnische Ztg. uit Moskou ver neemt zal graaf BrockdorffRantzau eerlang tot Duitsch gezat te Moskou worden benoemd. Een te Hindenburg gehouden conferentie van mijnwerkers-afgevaardigden uit (Duitsch) Opper-Silezië heeftzich met op tweena algemeene stemmen voor een overwerk-contract, zooals reeds in het Roergebied bestaat, uitgesproken. Indien een dergelijke overeenkomst tot stand komt, zal de voortbrenging van steenkool in O.-S. met 170.000 Con per maand stijgen. In naam van H. M. de Koningin werd heden middag ter opening van de nieuwe zittingsperio de der Staten Generaal door den Minister-Pre sident Ruys de Beerenbrouck de volgende Openingsrede uitgesproken De Koningin heeft ons opgedragen in Haren naam de gewone zitting der Staten-Generaal te openen. Sedert Hare Majesteit persoonlijk de laatste maal in Uw midden verscheen, zijn de wetsont werpen ingediend, welke vereischt worden om aan het aangevangen werk der Grondwets-^ herziening de laatste hand te leggen. Allereerst zal daarvoor Uwe aandacht gevraagd worden. De crisis, welke een groot deel der wereld teistert, doet haar droeve gevolgen ook hier te lande in breeden kring gevoelen. Het evenwicht tusschen 's Lands inkomsten en uitgaven is, zoo- Wel in het Moederland als in de overzeesche deelen van den Staat, verstoord. Ingrijpende beperking van publieke uitgaven, mede te bereiken door wettelijke voorzieningen, is onver mijdelijk. Vermindering van het aantal Departementen van Algemeen Bestuur wordt noodig geacht. Het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel zal met dat van Arbeid worden samen gesmolten, terwijl de behartiging van de land- bouw-aangelegenhecjen voorshands zal worden toevertrouwd aan den Minister van Binncnland- sche Zaken. Enkele verscFlikkingen zullen boven dien plaats vinden. De bedrijven van den Staat en de zoodanige welke daarmee op één lijn zijn te stellen, zullen aldus zijn te beheeren, dat nadeclige sloten wor den vermeden. Een wetsontwerp tot regeling van de rechts positie van de Kerkgenootschappen en een Nieuw Wetboek van Burgerlijke Rechtsvor dering aan de hand van de voorstellen der daar toe benoemde Staatscommissiën, zijn in voor bereiding. Overwogen wordt eene regeling van de Ar- beids-overeenkomst welke zoowel het burger rechtelijke als het publiekrechtelijke element in zich bevat. Eene wijziging van de Kieswet ten einde ook de leden van de Eerste Kamer langs den weg van het evenredig kiesrecht aan te wijzen, zal U, zoo spoedig mogelijk, bereiken. Ingediend zal worden eene herziening van de Gemeentewet, waarbij tot leiddraad dienen de door de Staatscommissie aangeboden voorstellen. Onderscheidene voorstellen ter vereenvoudi- ging van de onderwijs- en de verzekeringswet- geving zullen U bereiken. Geleidelijke afschaffing van de huurwetten is, evenals eene herziening van de Drankwet, in voorbereiding eene wijziging van de wet op de besmettelijke ziekten wordt overwogen, waarbij tevens zal getracht worden om zonder' de alge meene volksgezondheid te schaden, tegemoet te komen aan de gewetensbezwaren tegen de vac cinatie. Zoodra de grondwettelijke voorschriften het zullen gedoogen, zal het noodige worden verricht om bestuur en wetgeving van de overzeesche deelen van den Staat te regelen in den geest welke de herziening van de desbetreffende be palingen der Grondwet beheerschte. Tevens zal het belastingwezen aan eene ingrijpende veran dering zijn te onderwerpen, ten einde rekening te houden met de economische eischen, welke de tijdsomstandigheden stellen. Aan de geestelijke en stoffelijke belangen van de bevolking ook der overzeesche gebiedsdeelen zal de onverdeelde aandacht der Overheid worden gewijd. Moge God in deze moeitevolle tijden zijn zegen schenken aan de vervulling van de zware taak welke U wacht. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaren wij de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. Blnn enland. t van ('p Koningin en den Prins. Het Noorsche Persbureau seinde uit Christi ans De auto, waarin de koning en de koningin van Nooi wegen met Koningin Wilhelmina en I rtns Hendrik Zondagmiddag van Holinenkol- Ipn iaar het koninklijk paleis terugkeerden, werd besunurd door kroonprins Qlav. Koningin Wilhelmina is gistermorgen 11 u. 10 min., met een extra-trein vertrokken. Koning Ilaakon, koningin Maud en kroonprins Olav hebben aan liet spoorwegstation op de harte lijkste wijze van de Koningin en Prins Hendrik afscheid genomen. Koningin Wilhelmina heeft aan Koningin Maud het groot kruis van de O ra nje-Nassa u-orde 'verleend. Het Nederlandsche oorlogsschip Zeeland ver trok hedenochtend De Noorsche minister van landsverdediging heeft Zondag aan den commandant en de offi cieren van dè Zeeland een noenmaal aangeboden, waaraan ook aanzaten de Nederlandsche legatie, de Nederlandsche consulgeneraal en de Neder landsche vice-consul, - benevens vertegenwoor digers van de Noorsche vloot. Nederlanders op Spitsbergen. Uit Christiania wordt aan Fin. Times gemeld Een groote opschudding is hier in handels kringen veroorzaakt door berichten over het succes dat de Nederlandsche firma's hebben bij de exploitatie van de kolenmijnen op Spits bergen. Nederland wordt thans beschouwd als Noorwegens gevaarlijkste concurrent op Spits bergen. Eén Nederlandsche firma,zoo wordt ver klaard, heeft, meer dan 100.000 ton geproduceerd, en treft maatregelen tot uitbreiding van het bedrijf. Er wordt op gewezen, dat de Nederlan ders Duitsche mijnwerkers gebruiken, wien zij kr. 11/2 per dag betalen, terwijl aan de Noorsche mijnwerkers kr 12 wordt betaald. De Noorsche firma's zijn dus zeer in het nadeel. Overdracht van ministeries. Gisterochtend heeft 'de minister van oorlog, de heer van Dijk, die geruimen tijd minister van marine ad interim is geweest, het beheer van het departement van marine overgedragen aan den nieuwbenoemden en gister in func tie getreden minister van marine, den heer E. P. Westerveld.Minister Van Dijk nam hartelijk afscheid van de vlag- en hoofdofficieren en hoofdambtenaren van het departement, waarna deze voorgesteld werden aan den nieuw optre denden bewindsman. Ook heeft gisteren de afgetreden minister van waterstaat, de heer Konig, zijn portefeuille overgedragen aan zijn opvolger prof. van Swaay. We rkloQzenkassen Vrijdag heeft, naar het Gentrum meldt, een bespreking plaats gehad van de besturen van het Bureau der R.K. Vakorganisatie en het Ne derlandsche verbond van Vakvereenigingen met, den minister van arbeid inzake de werkloozen- kassen. Het resultaat der besprekingen is dat de mi nister nader zal overwegen wat hij doen kan om aan den noodtoestand van de kassen tegemoet te komen. De vakcentralen zullen nog nader hun ziens wijze schriftelijk aan den minister kenbaar ma ken. Uil «Ie bouwvakken. Naar „de Tijd" verneemt, wordt door den Bond van Steen fabrikanten en de besturen der bouwvakarbeiders op het oogenblik overleg ge pleegd om door vermindering van arbeidsloon en materialen een goedkooper houw van bak steen-woningen mogelijk le maken. Belasting in Haarlem. Wethouder Bomans heeft aan de O.H.C. medegedeeld, dat het waarschijnlijk, is, dat heel de aanvullingsheffing voor 1923 verdwijnt, zoodat dan alleen de 100 opcenten op de Rijks inkomstenbelasting zullen overblijven. De heer Bomans blijkt een ideale financier te zijn. Vesting Holland. Op grond van het koninklijk besluit van 23 Augustus wordt met ingang van 1 Sept. het bevel over de Nieuwe Hollandsche Waterlinie en de Stellingen van 'L Hollandsch Diep en het Volkerak, van de monding der Maas en van het Haringvliet en van Amsterdam gevoerd door den commandant der vesting Holland, wiens vredesstandplaats is 's-Gravenhage. Minister van Swaay. De benoemde Minister van Waterstaat prof. van Swaay, heeft ontslag genomen als lid van' de Eeerste Kamer. Spoorwegen. Het Weekblad van de Nederl. vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel zegt bijzonderheden te kunnen geven van de maatregelen, die de regeering alreeds met het oog op een mogelijke staking van het spoorwegpersoneel genomen heeft. Volgens het blad kunnen zoodra een spoorweg staking zalzijn uitgebroken alle plaatselijke com mandanten op vertoon van een legitimatiekaart ter bestrijding van de voorloopige kosten be schikken over een bedrag van 2000. Een ander voorschrift is, dat onmiddellijk tot het vorderen van auto's kan worden overgegaan. De plaatselijke commandanten kunnen zelfstan dig de bedragen vaststellen die als vergoeding zullen worden gegeven. Deze bedragen zijn 10 15 20 en zelfs meer per dag, naarmate de groot te van de auto. De chauffeur ontvangt 10 per dag. Alle slijtage komt voor rekening van de regcering. De verrekening geschiedt met het ministerie van oorlog, dat de gelden voorschiet om ze later op de rekeningvan andere departe menten te brengen. Aan de militairen die in het geweer komen, zullen de volgende vergoedingen toegekend worden een majoor ontvangt 13.39 per dag als tractement, plus een bijslag van 6 en, indien hij gehuwd is, nog eens 2 een gewone soldaat f 3.65 tractement, 4 bijslag en, zo gehuwd, ook 2 per dag.. Zoo noodig kan administratieve hulp tegen een vergoeding van 10 daags aan genomen worden. De geheele organisatie treedt in werking na' ontvangst van een telegram dal luidtVerwacht vervoer. SCHRIJFMACHINES Te koop, gebruikt, zeer goed Reming- ton, Smith Premier, enz. van f 40.af. Te zien 9-12, l1/25, Rotterdam Kruiskade 128. 7306 6 Stads- en Gewestelijk Nieuws. Het Pompstation. In 't kort meldden we reeds, dat de eerste steen- legging van het nieuwe pompstation voor de drinkwaterleiding met eenige plechtigheid gister middag is geschied. Voordat echter mej. M. Gijsen den steen vast- metselde, werd irx de directie-keet door eenige heeren naar aanleiding van dit belangrijke feit 't woord gevoerd. Mr. van Velzen nam als wet houder der Technische Bedrijven 't eerst 't woord en heette allen, in 't bijzonder den burge meester met zijn dochter hartelijk welkom. Spr. wilde thans over 't nog onvoltooide pompstation niet veel zeggen, dat kon na de voltooiing beter gebeuren maar speciaal zou spr. nu een ouden vriend herdenken, n.l. den watertoren, die wel dra voor Schiedam zal verdwijnen. Een groote rol heeft deze toren in 't leven van iederen Schie dammer gespeeld en al was 't alleen maar om de topographische idee, vergeten zal men hem nooit. Ter aanduiding van een richting zal hij steeds zijn beteekenis blijven behouden, ge lijk men ook nu nog algemeen spreekt van de Vlaardinger Poort, al hebben velen die niet eens gekend. Verder zette spr. uiteen, welke groote verdiensten de watertoren sinds zijn oprichting de gemeente had bewezen. Van 't begin af had Schiedam toen goed water, waardoor reeds di rect de kindersterfte aanmerkelijk begon te verminderen. Den 9en Maart 1883 werd door den Gemeen teraad besloten om voor gemeenterekening een waterleiding te bouwen 19 Nov. van datzelfde jaar werden de eerste boringen verricht,waarmee mén 7 Jan. 1884 gereed was. 't Geschikte terrein kostte 13606,de watertorenbouw enz. 263975, de machinerieën 57839.en de buizen ƒ158933 't Werk werd uitgevoerd onder leiding van Ir. Halbertsma en toen 't nieuwe bedrijf lOct. 1886 in exploitatie werd genomen, werd de heer J. J. Roelants als directeur ervan aangesteld. De capaciteit van het bedrijf bedroeg in 't begin, bij een inwoneraantal van 24000, 45.836 M3., in 1887 was dit reeds gestegen tot 222.728 M3, in 1921 tot 1.526.050 M3. De kracht van den ouden toren is 30 M„ 't nieuwe pompstation heeft een stuwkracht van 3040 M„ in nood-gevallen tot 50 M. De verdwijnende toren besloot spr., heeft dus wel zijn diensten gedaan, waarom hij dan ook hoopte, dat de nieuwe inrichting, waarvan Mej. Gijsen zoo welwillend den eersten steen wilde leggen, Schiedam van groot nut zou zijn. De burgemeester sprak hierop zijn voldoening uit over de eer,die menzijn dochter wilde aandoen Spr. beschouwde den bouw van het station als het eerste practische gevolg van de afgesloten grensregeling SchiedamRotterdam en als een grenspaal, aan weerszijden waarvan de beide gemeenten elk zijn eigen bestaan verder kon ontwikkelen. Namens Gemeentewerken bood vervolgens de heer Gerlach Mej. Gijsen voor haar welwillen de medewerking een bouquet aan een der fir manten der aannemersfirma Bolmers en Co. uit Rotterdam verrastte burgemeesters dochter met een prachtige bloemenmand. Hiermee was de inleiding tot de eigenlijke plechtigheid afgeloopen, die toen spoedig door Mej. Gijsen werd verricht. De draagkracht van de fundatie van het sta tion is 400.000 K.G., de afmetingen bedragen28 M. bij 14 M„ de nieuw-bouw staat onder de al gemeene leiding van den gemeente-opzichter den heer P. J. Baris. Rosa's filiaal. In liet eenigszins sombere Singelkwartier straalde gisteravond ais een juweel het filiaal van Rosa, dat omstreeks 9 uur, door den onder- nemenden^ heer Krabbendam officieel werd geopend. Zoowel voor Flora als voor Minerva is hier een waardige woonplaats opgetrokken. Het bijzonder smaakvol uitgevoerde, artistiek geschildeide gebouwtje gaf reeds eenige dagen terug een prettigen indruk, doch gisteravond, toen gevel en dak waren geillumineerd en in do ruime etalagekasten, tusschen een schat van bloemen, de fraaie kunstvoorwerpen praalden, glansden en fonkelden, was de aanblik betoo- verend. Ook het interieur, keurig opgesierd met an tieke doeken, branderig van kleur, koper drijf werk, tinnen gerei en voortbrengselen van Hollandsche plateelkunst is een lust om te zien. De heer Krabbendam had wel succes met een en ander, want honderden voorbijgangers,die an ders achteloos den hoek van de Singelstraat pas- seeren, werden onweerstaanbaar aangetrokken door al dat moois, dat zoo verlokkend uitge stald is. Wanneer het waar is, dat er van kijkers, koopers komen, dan zal de eigenaar van deze nieuwe onderneming ongetwijfeld veel succes hebben. Dit wenschen wij „Rosa" dan ook toe. Berlitz-sehool. Blijkens achterstaande aankondiging begint morgen in de Schiedamsche Berlitz-School, di recteur de heer J. B. R. Allebé, een serie En- gelsche Conversatie-avonden waarin een der in Engeland geboren onderwijskrachten der genoem de inrichting in de Ëngelsche taal zal lezen, ver halen, zich met de aanwezigen onderhouden en op deze en dergelijke wijzen hen in de gelegen heid stellen in den kortst mogelijken tijdEngelsch te leeren spreken en verstaan. Nederlandsch zal niet worden gesproken, echter door verschillende hulpniddelen het ook beginners mogelijk gemaakt worden het gespro kene te begrijpen, en vooral gewoon te geraken aan de eigenaardige Ëngelsche klanken, een eerste en voornaamste stap op den Weg, zich met Engelschen te kunnen onderhouden. Met het oog hierop is dan ook de duur der lessen, andeis gewoonlijk slechts één uur, bij deze Conversatie-avonden op twee uur bepaald. Ongetwijfeld zal door velen, die het in hun belang achten grondig bekend te zijn met de Ëngelsche taal, deze gelegenheid met vreugde worden be groet, (en wie heeft tegenwoordig géén belang bij talenkennis te meei daar ook voor hen die reeds met Engelsch bekend zijn deze Conversatie avonden uit den aard der zaak uitstekend zijn om hun kennis uit te breiden en te onderhouden. Volksbadhuis. In de week van 1016 Sept. 1922 werden genomen 390 baden. lste klasse kuipbadn 25, regenbaden 56. 2de klasse kuipbaden 24, regenbaden 281. Kinderbaden 4. Sluiting Zweminrichtingen. Blijkens een officieele mededeeling in dit blad, zullen de gemeentelijke zweminrichtingen Za terdag 30 Sept. a.s. gesloten worden. Transportcolonne Roode Kruis. Voor het te houden concours werden nog de volgende prijzen ontvangen van het hoofd bestuur Ned. Roode Kruis, een zwaar zilveren en een bronzen medaille van magazijn „Rosa" een zilveren medaillevan den heer de Ronde, sigaren magazijn „Aroma", Singel, een verguld zilveren medaille en door den heer Siegers Hoog straat werd alsnog een verguld zilveren medaille aangeboden. Badhuis Eendraehtstraat 35. In de week van 11 16 Sept. 1922 werden genomen 135 baden, waarvan 35 kuipbaden en 100 regenbaden. L ij s»t van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand Sep tember 1922. Brieven binnenland: Hectors Boek hand., Rotterdam Kamer v. Koophandel, Vlaardingen Levers Zeep. Mij, Vlaardingen Din. v.d. Maarel, Gr. DennenlustHenry Poier- rie, Schiedam Uitg. Mij. C. Misset, Doetichem Mej. A. Vervoort, Den Haag; The Victoria Egypt. Rotterdam. Briefkaartenbinnenland: F. Bouw man, Amsterdam Mej. T. Kassels, Rotter dam; W. Noordergraaf Jr, Schiedam P. H. Riksen, 1116 Reg. Inf. Jan Rood, Drenthe; Wed. Tielland, Rotterdam. Briefkaarten B u i t e n 1 a n d :D. Po- pesku, DusseldorfKarei Schobel, Hamburg. Gister is door een visch-traw- ler de beugel, waarin de nieuwe buitensluis zou moeten draaien, stukgevaren. Het zal nu wel weer een paar weken duren voor dit euvel het- steld is en de geregelde doorvaart verzekerd is. De wetenschap, dat dit ongeluk te wijten is aan onvoorzichtigheid en best voorkomen had kunnen worden door een eenvoudige bescherming of waarschuwingsbord, zal de stemming van hen die door de stremming geschaad zijn, wel niet verbéteren. UIT ROTTERDAM. Een autodief. Aangehouden is de chauffeur J.F. de H„ die ten nadeele van een auto-ondernemer C.A.B. op den Diergaardesingel een auto heeft gestolen. Tijdens een twist op deNas- saukade te Rotterdam heeft gisteren de 48-jarige L„ uit Schiedam,een klap tegen z'n arm gekre gen waardoor dit lichaamsdeel ernstig werd ge kneusd. Hij is in het ziekenhuis aan den Coolsin- gel verbonden. UIT VLAARDINGEN. Met ingang van 1 October wordt te Vlaardingen een post-, telegraaf- en telefoon kantoor gevestigd onder gelijktijdige opheffing van het postkantoor en het telegraaf- en tele foonkantoor aldaar. UIT DELFT. Alhier bestond aanvankelijk het voor nemen een 100-t.al werklooze sigarenmakers aan werk te helpen door het vervaardigen van Senoritas voor de Spaansche regie. Daar Hil lens sigarenfabriek een groot aantal sigaren makers weder heeft aangenomen bleven er slechts een goede 30 werklooze sigarenmakers over. 't Gevolg daarvan is dat- indien deze aan het werk worden gesteld, dit de gemeente op hooge kosten brengt. lenzij de regeering anders beslist, zullen hier geen Senorita's worden gefabriceerd. Gemengd Nieuws. Een woesteling. In den nacht van Zaterdag op Zondag reed in vliegende vaart een grijsgelakte auto over de Koninginnegracht te 's-Gravenhage. Twee agenten van de rijwielbrig. beduidden den bestuurder dqor het opsteken van hun hand; dat hij moest stoppen, doch deze reed even roekeloos door in de richting van de stad. Alhoewel dit verboden is, hield hij de schijn werpers aan. Een surveilleerende agent, die nabij de laan Copes van Gattenburg den auto zag naderen, bleef midden op den weg ataan en liet het waarachu-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2