DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN 45ste Jaargang. Woensdag 20 September 1022. No. 13444. Bureau K O EjM ARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentie n|: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voo geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van lo. MüNSTERMANN.'S ISOLEER werken om vergunning tot uitbreiding van de fabriek van isoleermaterialen in het pand Westmolen straat 29, kadaster Sectie C. no. 1274, door bij plaatsing van 2 electromotoren van elk 2 P.K., van eenige werktuigen en van een exhauster door verplaatsing van eenige werktuigen en door verwijdering van een schaafmachine en 2o. J. v.d. MADE om vergunning tot uit breiding der brood- en banketbakkerij in het pand Lange KerksLraat- 22, kadaster Sectie P. No. 367, met een electromotor van 2 P.K., drij vende een eiwitkluts- en een 'amandelwrijfmachi ne. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag, 4 October a.s., des voormiddags 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier- bovengenoemd, kan op de Secretarie der Ge meente van de schrifturen, die ter zake zijn ingekomen, kennis "worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet ge rechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 20 September 1922. Buitenlandsch Nieuws. DE GEALLIEERDEN EN TURKIJE. In tegenstelling met Engeland, die bij schen ding der onzijdige gebieden tot militaire actie tegen de Turken bereid is, hebben Frankrijk en Italië te kennen gegeven dat ze zich voorloo- pig slechts bij diplomatieke actie zullen houden Italië en Frankrijk hebben zelfs besloten Tfun troepen uit de onzijdige strook in KI.-Azië terug te trekken. Voor alles willen beide landen een vredige oplossing van het conflict, ook Engeland wil dit, maar acht machtsvertoon een goede rem voor eventueele te ver gaande Turksche aspira ties. 't Liefst willen de geallieerden zoo spoedig mogelijk een vredesconferentie, waarop alles juist geregeld kan worden. Men legt er te Londen veel nadruk op, dat de kwestie van vrede of oorlog afhangt van de vraag of Kemal gaaf aanvallen dan wel of hij luistert naar goeden Taad en de conferentie af wacht. Men vindt dat kwesties door bespreking en niet door een inval moeten worden geregeld. De „Daily Express" zegt„Moestafa Kemal weet wel, dat hij de Dardanellen niet kan krij gen, behalve, wanneer de geallieerden beslui- .teloos en slap zijn. Hij zou het niet in zijn hoofd halen, om een agressieve actie te beginnen, wan neer hij een stevig front tegenover zich zag. Maar om een stevig front te verkrijgen, moet er vol doende krachtsvertoon plaats vinden, om er zoo wel moreelen als physieken klem aan bij te zetten. Oorlog kan er alleen komen, wanneer we ons slap en besluiteloos toonen." Ondei'tusschen leest men ook reeds berichten van Engelsche troepen-concentraties. Volgens berichten uit Londen heerscht in militaire kringen aldaar de grootste activiteit. Naar verluidt, zullen aan het bezettingslcgei in Egypte ti'oepen worden onttrokken ter ver sterking van het Britsclie contingent te Con- stantinopel. Uit Malta vertrok het eerste ba taljon van de hooglandersgarde en een afdeeling vliegtuigen naar Constantinopel. Te Gibraltar houdt het eerste bataljon van het North Staf fordshire regiment zich gereed om ingescheept te worden. Wat Kemal Pasja zal doen, staat echter nog niet vast. Naar de „Petit Parisien" meldt, zou een op verzoenenden toon gesteld antwoord van Kemal Pasja zijn ontvangen op de gemeenschappelijke waarschuwing der geallieerden in zake de eer biediging der neutrale zones, hoewel deze niet door Kemal worden erkend. In het antwoord wordt te kennen gegeven, dat Kemal bereid is tot het voeren van vredesonderhandelingen, op voorwaarde echter, dat elk partij kiezen ter. gunste van Giekenland achterwege blijft, met welk land nog geen wapenstilstand werd ge sloten. Van andere zijde verluidt weer, dat furksche cavalerie reedsdeonzijdige strook ten Z. v. deZee van Marmora zijn binnengetrokken. Ook zou Kemal Adrianopel blijven eischen en de ontrui ming vanThracië door de Grieken, wat naar ver luidt reeds zou geschieden. Heden vinden te Parijs de aangekondigde be- -sprekingen tusschen Lord Curzon en Poincaré plaats, ook Sforza zal er aan deelnemen. Mis schien dat nu spoedig opheldering in de netelige kwesties kan worden verwacht. Den brand van Smyrna is men thans volkomen meester. De Volkenbond heeft besloten de tal- looze vluchtelingen uit Smyrna en Broessa krach tige hulp te verleenen. DE VOLKENBONDSVERGADERING. De Engelsche afgevaardigde Lord Robert Cecil en de Fransche De Jouvenel zijn tot een compromis gekomen betreffende de ontwape ningskwestie, en wel in 't bijzonder betreffende de chronologische volgorde, die gevolgd dient te worden, t.a.v. ontwapening en garantieverdra gen. Het compromis is gevonden in een tekst voor een ontwerp-garantieverdrag, die zegt, dat beperking der bewapeningen kan worden ten uitvoer gelegd hetzij door een algemeen verdrag den meèst wenschelijken weg - of wel door middel van speciale verdragen, welke voor uitbreiding vatbaar en voor alle landen toegankelijk moeten zijn. Het eerst-e plan houdt in een algemeene beperking der bewapeningen, het tweede en gedeeltelijke, die bij voorbaat is gebonden aan de waarborgen die het verdrag oplevert. de definitieve aanneming van de grondwet uit te stellen. Dit amendement werd aangenomen. VOLKENBOND EN OOSTENRIJK. Uit Genéve meldt Belga De commissie van vijven, bestaande uit Balfour, Hanotaux, Im- periali, Huysmans en Benesj, is gisterochtend met de Oostenrijksche afvaardiging over alle punten tot overeenstemming gekomen. De be langrijkste besluiten hebben betrekking op de waarborging van de onafhankelijkheid van Oostenrijk en op waarborgen van crediet en toezicht. Men is van meening, dat de financieele opheffing van Oostenrijk thans verzekerdis, mits de groote mogendheden toestemmen in den waarborg welke van nu ai' formeel vereischt is voor het verkrijgen van de noodige credieten. DUITSCHLAND EN BELGIE. Op het Belgische ministerie van Buitenland- sche Zaken werd gister het volgende communi qué aan de pers verstrekt „De Duitsche zaakgelastigde dr. Landsberg heeft heden aan minister Jaspar medegedeeld, dat de rijksbank thans bereid is, de van Duitsch- land geëischte schatkistbiljetten op zes maanden tot een totaal bedrag van 270 millioen goud mark, vervallend van 15 Febr. tot 15 Juli 1923, mede te garandeeren en af te zien van de gevraag de verlenging tot twaalf en achttien maanden. Onder deze omstandigheden neemt de Belgische regeering aan, dat een oplossing van het geschil op de door de Belgische gedelegeerden te Berlijn voorgestelde basis mogelijk is." De Belgische pers toont zich, evenals de re- geeringskringen zeer voldaan over het Duit sche antwoord. Weliswaar moet de mondelinge mededeeling van dr. Landsberg nog worden be vestigd door een nota van zijn regeering, doch de stap van den Duitschen zaadgelastigde kan als volkomen officieel worden beschouwd. Ver scheiden bladen spreken hun vertrouwen uit in de garantie van de rijksbank, en verwachten dat de schatkistbiljetten thans onmiddellijk verdisconteerbaar zullen zijn. Naar verluidt zal de commissie van Herstel ook geen bezwaren meer maken. DE VERREKEN-BUREAUX. Naar de bladen melden, heeft de Duitsche regeering tien millioen goudmark bij de geallieer de verrekenbureaux gestort, in afbetaling op het verschuldigde bedrag ad 28,4 millioen, over eenkomstig de desbetreffende jongste nota der geallieerden ENGELAND EN AMERIKA. Uit Londen verluidt Men meldt dat Sir Robert Horne, de kanselier der schatkist, het voornaamste lid zal zijn van de delegatie die naar Amerika zal gaan om regelingen te treffen voor het fundeeren van de Engelsche schuld aan de Vereenigde Staten. Wegens ambtsbezigheden in verband met het werk van de bezuinigings commissies zal hij echter niet voor 18 October kunnen vertrekken. IERLAND. De Dail Eireann heeft gister in eerste lezing het wetsontwerp aangenomen, dat door presi dent Gosgrave was ingediend, teneinde de Ier- sche constitutie overeenkomstig het Engclsch- Iersche verdrag in een wet vast te leggen. Cos- graye verklaarde, dat de artikelen, welke door de regeering als vitaal worden beschouwd, wer den opgesteld na uitvoerige discussies met de Engelsche onderteekenaars van het verdrag. Vervolgens werd dooy Gavan Duffy een motie ingediend, om het Iersche verzoek om toelating tot den Volkenbond onmiddellijk in ,te dienen Fitzgerald, de minister van Buitenlandsche Zaken, stelde daarop een amendement Voor, strekkende om het verzoek om toelating tot na ALLERLEI. Uit Marseille d.d. 18 Sept. De bemanning van twee schepen, welke op het punt stonden te vertiekken, besloot hedenavond niet te zullen vertrekken, wanneer het decreet van onder staatssecretaris Bio, waardoor de arbeidsvoor waarden op de handelsvloot gewijzigd worden, wordt toegepast. Uit Leipzig Het nieuwe staatsgerechtshof tot bescherming van de republiek heeft gister zijn eerste openbare zitting gehouden ter indeeling en beëediging van de rechters. Het hof telt negen gewone leden en plaatsvervangende leden. Voorzitter is Ha- gens, een der vice-presidenten van het hoogge rechtshof. 3 October komt het hof weer bijeen. Dan ver schil nen de moordenaars van Rathenau voor het hof. De Duitsche kolen-leveringen aan de En tente, die door de Commissie van Herstel van af 1 Augustus voorloopig op 1.725.000 ton per maand waren vastgesteld, zijn volgens een be richt uit Essen aan de „Lokal Anzeiger", ten slotte voor Augustus tot October verminderd tot 1.610.000 ton per maand. In geheel Ierland dreigt een staking van het tramwegverkeer, tenzij werkgevers en werk nemers het vóór Donderdag eens worden. De werkgevers .hebben met ingang van dien dag een loonsverlaging afgekondigd. Men meldt thans, dat Glemenceau den 11 en November met de „Paris" naar New-York zal vertrekken. Staten-Generaal. Vereenigde Vergadering van de beide Kamers. op Dinsdag 19 September. tot opening van de gewone zitting van de Staten-Generaal. De heer Van Voorst tot Voorst, die den voorzittersstoel bekleedt, opent, nadat de leden der beide Kamers zich naar de verga derzaal der Tweede Kamer hebben begeven, te 1272 uur de vergadering en laat door den grif fier der Eerste Kamer voorlezen een Koninklijk besluit van 30 Augustus, houdende zijne benoe ming tot voorzitter van de Eerste Kamer gedu rende de zitting, welke heden zal aanvangen, en een Koninklijk besluit van 30 Augustus betref fende de opening van de gewone zitting van de Staten-Generaal heden door eene commissie vanwege de Koningin, waartoe werden benoemd de ministers, hoofden van ministerieele depar tementen. De Voorzitter benoemt een commissie, die de commissie, door de Koningin benoemd tot opening van de gewone zitting, in het gebouw der Tweede Kamer zal ontvangen en uitleiden. Deze commissie, bestaat uit de leden Van der Hoeven, Blomjous en Anema, van de Eerste Kamer, en Rutgers, Van Rijckevorsel, Van Gijn, mevrouw BakkerNort en Tilanus, van de Tweede Kamer. De ministers, hoofden van de ministerieele departementen, die de commissie van opening uitmaken, worden te 1 uur de vergaderzaal binnengeleid en nemen plaats achter de minis tertafel. De heer Ruys de Beerenbrouck, minister van binnenlandsche zaken, houdt' daar op de gister reeds gepubliceerde openingsrede. Na deze rede worden de Ministers door de Commissie uitgeleid en nadat deze in de vergader zaal is teruggekeerd sluit de voorzitter de ver eenigde vergadering. EERSTE KAMER. Vergadering Dinsdag, 19 Sept. De voorzitter doet mededeeling van de inge komen Koninklijke bewilliging betreffende de benoeming van den heer J. J.G. baron vanVoorst tot Voorst tot voorzitter van de Eerste Kamer. Hiermede aanvaardt spreker .het voorzitter schap. Ingekomen zijn de geloofsbrieven van den heer Schönfeld, die gekozen is voor Groningen In de commissie voor het onderzoek van deze geloofsbrieven benoemt de voorzitter de leden Mendels, Anema en Dobbelmann, die de geloofs brieven in orde bevinden. De heer Schönveld wordt hierop als Eerste Kamerlid toegelaten en samen met de overige drie nieuwe leden, Haazevoet, Arntz en Bosch van Oud-Amelisweerd door den voorzitter beëedigd. Nog worden eenige commissies benoemd en heeft de trekking der afdeelingen plaats, waar na de vergadering tot nader te bepalen datum wordt, verdaagd. Tweede Kamer. Het ligt in het voornemen van denvoorzitter van de Tweede Kamer om in de vergadering van Donderdag 21 September a.s. voor te stellen in LIFEBUOY is de eenvoudige, nötu urlijke weg tot gezondheid dep huid Het geeft een prachtige gelaatskleur Zachte,blanke handen hen frisch gezond lichaam. Hel beroemde ROODE töbJet. diezelfde vergadering te behandelen een in middels ingediend voorstel van den heer Wijn koop tot het ontwerpen van een antwoord op de Troonrede en voorts om de behandeling van de wetsontwerpen tot verandering in het Ie, IIe, 11Ie, IVe, Ve, Vlle, VlIIe, IXe ei* Xle hoofdstuk en in de Additioneelé Artikelen der Grondwet aan de. orde te stellen tegen a.s. Vrijdag 22 September te 11 uur. De nieuwe Voorzitters. In de Tweede Kamer werden bij de eerste stemming uitgebracht 83 stemmen waarvan 59 op den heer Kooien, 22 blanco, 1 op den heer Colijn en 1 op den heer Kniggé, zoodat de heer Kooien als no. 1 op de nominatie wordt geplaatst. Bij de tweede stemming werden uitgebracht 81 stemmen, waarvan 19 blanco, 57 op den heer De Monté Verloren, 4 op den heer Marchant en 1 op den heer Dresselhuys, zoodat de heer De Monté Verloren als no 2 op de nominatie wordt gebracht. Bij de derde stemming worden uitgebracht 83 stemmen, waarvan 10 blanco, 50 op den heer Visser van IJsendoorn, 17 op den heer Schaper, 4 op den heer Marchant, 1 op den heer Dressel huys en 1 op den heer Braat, zoodat de heer Vis ser van I'Jzendoorn als no. 3 op de nominatie wordt geplaatst. Binnenland. Op de terugreis. De Koningin en Prins Hendrik worden van avond om 8 u. 6 min. per extra trein viaBentheim op Het Loo verwacht. In verband met de reis van H.M. de Ko ningin naar de Scandinavische landen schrijft Servus in het Handelsblad van Antwerpen" o.m. het volgende „Wij hebbed geoordeeld, dat ook voor ons, Belgen, de „vacantiereis" van Koningin Wil- helmina niet onopgemerkt mag voorbijgaan, vooral in een tijd als de onze, waar alles wat diplomaat is of zou willen zijn, zich blind staart naar het Zuiden. Het is precies alsof voor de BrusselsaJie pers, die ook aan buiten landsche politiek liefhebbert, de wereld in het Noorden met' planken is dichtgespijkerd. De Haagsche regeering, die in beleid op buiten landsch gebied voor niemand hoeft onder te doen, kijkt integendeel naar het Noorden houdt zich bij haars gelijken en tracht een consortium te vormen. Dat alléén zou de aandacht moeten trekken van onze regeerders uit de Wetstraat. Dezen zullen nu wel weten, denk ik, vooral na de kale reis van Berlijn, dat het gevaarlijk is met groote heeren kersen te eten.' De milliocnen-nota. Gisteren zijn de millioenennota en de begroo tingen voor 1923 van een aantal departementen verschenen. De totale gewone uitgaven zijn pl.m. 23 millioen lager geraamd dan voor 1922, de totale gewone ontvangsten ongeveer evenveel. Het tekort op de gewone rekening bedraagt ongeveer 52.700.000, te verminderen met 10 millioen, die als inkomsten van het leening- fonds 1914 tegoed geschreven worden op de ge wone middelen. Lager geraamd zijn o.a. de hoofdstukken IV (justitie) ruim /6 millioen; VI (marine) bijna 8 millioen, VIII (oorlog) 7 millioen, IV (water staat) ruim 8 millioen, X (landbouw) ruim 4 1/i millioen, XA (arbeid) bijna 7 millioen. O.m. is bezuinigd 4 ton op subsidies aan ver- eenigingen en stichtingen voor kinderopvoeding 950.000 op subsidies aan krankzinnigengestich ten en 500.000 op subsidies aan gemeenten voor armenzorg. Verder H/2 millioen op de aanschaf fing van loodsvaartuigen. Er is een definitieve regeling in voorbereiding, COURANT m

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1