DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EJV OMSTREKEN FEUILLETON. 45ste Jaargang. Donderdag 21 September 1922. No. 13445. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voo geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van den 18 Septeber 1922 vergunning verleend aan de N. V. VAN 1NGEL- SE CO tot oprichting van een bewaarplaats van benzine achter het pand Westerkade 16 kadaster Sectie M. No. 2541. S c h i e d a m, 21 September 1922. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat de Gedeputeerde Staten dezer provincie goedkeu ring hebben gehecht aan de besluiten van het College van Burgemeester en Wethouders d.d. 27 Maart 1922 tot schrapping van de Vereeniging „de Zusterkring" „de Vrouwenkrans," „de Joh- gedochtersvereeniging „Onze verwachting is van den Heere" en de Christelijke Jongedochters- vcreeniging „Martha" van de lijst der in deze gemeente gevestigde instellingen van Weldadig heid, bedoeld in art. 3 der Armenwet. Schiedam, 21 September 1922. Buitenlandsch Nieuws. DE GEALLIEERDEN EN TURKIJE. Te Parijs zijn gisteren de aangekondigde be sprekingen tusschen de geallieerden over het Nabije Oosten gehouden en hebben voorloopig goed resultaat gehad. Poincaré, Gurzon en Sforza zijn het eens ge worden over de wenschelijkheid om zoo spoedig mogelijk een conferentie bijeen te roepen, waar op Engeland, Italië, Frankrijk, Japan, Grieken land, Roemenië, Joegoslavië en Turkije zullen zijn vertegenwoordigd en die ten doel heeft de vredesvoorwaarden vast te stellen. Nog steeds echter luiden de berichten over het Turksche standpunt inzake de Balkan kwestie niet zoo erg gunstig, door besprekingen echter is dit misschien nog wel in goede banen te leiden. Het Turksche standpunt wordt als volgt gepreciseerd Er bestaat geen kwestie der zee-engten, aan gezien de regeering van de groote nationale vergadering van Turkije twee jaar geleden' een nationaal pact opstelde, waarin zij het principe van de vrijheid der zee-engten aanvaardde. De regeering van de groote nationale vergadering van Turkije is bereid om de details aangaande deze kwestie te bespreken. Wat betreft de kwestie van Constantinopel en Thracië zal de regeering van de groote natio nale vergadering van Turkije eischen, dat Con stantinopel en Thracië aan Turkije zullen worden teruggegeven. In den toestand in het Nabije Oosten schijnen Weinig wijzigingen te zijn gekomen, Turksche afdeelingen, die naar het Noorden oprukken, zijn blijkbaar aangekomen in dorpen, welke ge legen zijn in de neutrale zone, welke in het ver drag van Sèvres was vastgesteld, doch buiten de gewijzigde zone vallen, welke later door de geallieerden werd vastgesteld toen dat verdrag werd herzien. De Turken schijnen een zekeren afstand verwijderd te zijn van alle punten, welke bezet zijn door geallieerde troepen, met welke zij niet in contact zijn gekomen. Volgens berichten uit Athene is de Grieksche oud-premier Zamis belast met een onmiddellijke missie naar Londen. 24 „Aan wien zou zij nu denken vroeg de Amerikaan zich af. „Als ik haar maar durfde voorstellen, haar te mogen helpen Het was goed, dat hij het niet gedaan had, want even daarna legde zij de krant naast zich neer, terwijl zij ondeugend glimlachte en Barnes te gelijkertijd een minachtenden blik toewierp. „Bij den hemelZij herkent mij als haar ge liefde van de schilderij," zeide zij opgetogen in zichzelven, daar hij slechts den glimlach had op gemerkt. Stoutmoedig geworden door de vleiende ver klaring, welke hij zich van de houding zijner be koorlijke reisgezellin had gegeven en bedenkende dat men Tonnerre, de eerste plaats van op onthoud, naderde, en het derhalve tijd werd iets te doen om zijn doel dichter bij te komen, trachtte Barnes het voorkomen aan te nemen van den Barnes der schilderij en in zijne oogen dezelfde medelijdende uitdrukking te leggen. De uitwerking, welke alles bij het jonge meis je te weeg bracht, was verschrikkelijk. Zij kleurde hevig en scheen doodelijk ongerust. Zij vreesde, dat hij beschonken was of misschien wel krankzinnig. Griekenland schijnt zich wel eenigszins benauwd te maken. De brand te Smyrna, welke thans gebluscht is, heeft ongeveer een oppervlakte van 250 H.A. beslagen. De Fransche kerk is blijven staan, evenals de Italiaansche arbeiderswijk. Het „Giornale d'Italia" meldt dat meer dan 2000 lijken onder de 'puinhoopcn van Smyrna zijn gevonden. De meeste Italianen zijn haar Italië vertrokken. Van de Nederlanders te Smyrna moet het echt paar de Jongh zijn omgekomen. VOLKENBOND EN OOSTENRIJK. De „Neue Freie Presse" verneemt uit parle mentaire kringen, dat de voorwaarden van den Volkenbond voor de credietverleening aan Oos tenrijk o.m. de volgende zijn De nieuwe bank moet een zuivere particu liere instelling zijn en door de credietgevende mogendheden worden georganiseerd. Haar or ganisatie moet zich aansluiten bij die van de Bank van Engeland. Deelneming van Oosten- rijksch kapitaal zou zoo goed als geheel uit gesloten zijn. Het aandeelenkapitaal zal 30 millioen Zwitsersche francs bedragen, terwijl de reserve ongeveer even hoog zal zijn. Als verdere voorwaarden worden genoemd eventueele wijziging van den achturendag en de onmiddellijke afschaffing van de wet in zake betaling der staatsdienaren volgens het indexcijfer. Voorts moeten de staatsbedrijven uit de handen van den staat worden genomen. Het aantal ambtenaren moet tot minstens de helft worden teruggebracht, terwijl de natio nale raad aan de regeering volmacht moet ver strekken voor ten uitvoerlegging van deze maatregelen. Ten slotte zou bij de besprekingen te Genève wederom 't dikwijls ter sprake gebrachte plan van een internationale gendarmerie worden behandeld, wier taak het zou zijn om de re geering bij de ten uitvoerlegging van haar ver plichtingen te steunen. BELG IE EN DUITSCHLAND. Volgens een verklaring van den Belgischen premier Theunis aan den correspondent van de Matjn" zijn België's eischen thans volkomen, bevredigd door de garantie van de Duitsche Rijksbank. Ook de Fransche gedelegeerde in de Commissie van Herstel deelde een vertegenwoor diger van de pers mede, dat de Fransche leden der Commissie geen bezwaren zullen opperen tegen de Duitsch-Belgische overeenkomst. De Commissie van Herstel zal alleen nog kennis moe ten nemen van de tusschen België en Duitsch- land getroffen regeling. De reis van de Koningin en de Prins. De Koningin en Prins Hendrik zijn gisteren om half zeven per extratrein te Oldenzaal aan gekomen. Na een oponthoud van zes munuten zijn zij verder gereisd naar Het Loo. Aan het station was ter begroeting aanwezig de burge meester van Oldenzaal N. X. Th. M. Vos de Wael, wiens dochtertje de Koningin bloemen aanbood. Gisteravond om 8 uur 6 zijn de Koningin en de Prins op Het Loo teruggekeerd. Zij werden op het perron begroet door de Prinses, die met liaar ouders langs een talrijk publiek naar het paleis terug wandelde. In de vestibule werden de Koningin en de Prins verwelkomd door de Koningin-Moeder. IERLAND. De „Daily Express" verneemt uit Dublin De Valera is hier en poogt door tusschenpersoon onderhandelingen met de voorloopige regeering aan te knoopen, teneinde over vredesvoorwaar den te spreken. De rebellen zouden geen levens middelen en munitie meer hebben en den nade renden winter met vrees tegemoet zien. BULGARIJE. Het Bulgaarsch correspondentiebureau meldt, dat de regeering erin is geslaagd een samen zwering te verijdelen van nationalistische ele menten, welke bende hadden gevormd en voeling hadden gezocht met de overblijfselen van het leger van Wrangel om de regeering ten val te brengen door een staatsgreep, waartoe Zondag te Tirnowo het sein zou zijn gegeven. De positie van de regeering is dientengevolge versterkt. Aangemoedigd door den indruk, dien hij zich verbeeldde gemaakt te hebben, en ook om nog eens de zoete muziek harer stem te genieten, hij had ze sinds meer dant wee uren niet weder gehoord, vroeg Barnes, toen zij de krant had weggelegd „Zoudt gij mij willen toestaan, mejuffer, even uw Figaro in te zien Ik heb die van vandaag nog niet gelezen." Haar antwoord was koud als een ijsklomp en haar toon vol van de diepste minachting, terwijl zij zeide „Zeker." En zij reikte hem het blad toe, even onverschil lig, alsof zij het in een brievenbus had geworpen. „Wel bedankt," mompelde Barnes, die rood werd bij de gedachte, dat zij, zoo zij zich zijner herinnerde, hem op een onbeschaamde leugen moest hebben betrapt. Hij gevoelde zich beschaamd, slecht op zijn gemak en verschool zich achter het blad, terwijl hij zich hield, of hij las, doch inderdaad geen en kelen regel onderscheidde. Het jonge meisje keek het portier uit. „Wat een ellendige leugenaar is die man toch dacht zij. „Ach, mijn broeder, die rondborstige zeeman, zou zulk een grove onwaarheid niet durven vertellen" Daarin bedroog zij zich echter. Die rondbor stige zeeman zou hetzelfde gedaan hebben in gelijke omstandigheden, indien hij gevat genoeg was geweest ora er aan te denken. Maar de vrou- ALLERLEI. H Het onderzoek in het drama te Obercassel is geëindigd. De zoon van den caféhouder is in vrijheid gesteld. Van vervolging tegen de Duit- schers is voor goed afgezien en men laat de zaak verder rusten. Het Al-Russisch centraal executief comité heeft den voorzitter der Sovjet van Moskou, Kamenef, benoemd tot plaatsvervanger van Lenin als voorzitter van den Raad van Volks commissarissen. In geheel Polen zal gedurende de zes we ken, welke aan de aanstaande verkiezingen voor Landdag en Senaat voorafgaan, de verkoop van alle alcoholhoudende dranken verboden zijn. Volgens de Warschausche „Nasz Kurjer" zal in de tweede helft van October te Riga een conferentie plaats vinden tusschen Polen, Let land,- Estland en Finland. De poststaking in Ierland duurt nog steeds voort en er is niets, dat wijst op een spoedig einde, schrijft de „Manchester Guardian". De geheele dienst is volkomen gedesorganiseerd en staat bijna geheel stil. Toen het Iersche parlement Dinsdag jl. d'e mogelijkheid besprak om stukken aan de leden te posten, zeide Cos- grave, dat de directeur-generaal der posterijen hem had medegedeeld, dat het bestellen van brieven op normale wijze geschiedde. „Maar", voegde Cosgrave er onder luid gelach aan toe „ik ben zeer geneigd om dit te betwijfelen." Binnenland. Opheffing van de kweekschool voor zeevaar». De minister van Marine deelt in zijn begroo ting voor 1923 mede, dat van de kweekschool voor zeevaart als speciaal opledingsinstituut van leerling-onderofficier geen gebruik meer wordt gemaakt. Op 1 October 1923 zullen de laatste leerlin gen de kweekschool verlaten. De onderofficieren zullen daarna uitsluitend worden verkregen uit de matrozen van de op leiding te Gorcum. Het ligt ih het voornemen, om de kweek school te Leiden voor marinedoejeinden te blij ven gebruiken. Voorzitter Tweede Kamer. Bij «K.B. is tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor hét tijdvak der tegenwoordige zitting benoemd mr. dr. D. A. P. N. Kooien, lid dier Kamer. Hollandsche arbeiders in Belgie. De directeur van den Rijksdienst der werke loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling wijst nadrukkelijk op de wenschelijkheid om, alvorens naar België te gaan, inlichtingen in te winnen wen hebben de gewoonte degenen te vergoden, die zij beminnen en hen beter te gelooven dan andere mannen. Indien zulks het geval niet was, zouden slechts weinigen onzer kans'heb ben door haar geacht te worden. Terwijl Barnes peinzend naar juffrouw An- struther keek, viel het hem in, dat zij te Tonner- re hare vriendinnen zoude ontmoeten, en dat alsdan alles vöor hem verloren zoude'zijn. „Doch neen Niettegenstaande alles, zou hij haar volgenHij haalde zijn portefeuille uit den zak. Zij bevatte duizend frank in bank noten en zijn credietbrief. Aan geld zoude het hem dus niet ontbreken; maar indien hij over winnen wilde, moest hij een plan van aanval op maken. Hij herinnerde zicb, dat een zijner vrienden hem op zekeren dag zijn meening aan gaande dit onderwerp had medegedeeld in deze weinige woorden „De vrouw, voor wie gij u vernedert, veracht u zij die' gij beheerscht, aan bidt u." En hij maakte het vaste besluit, juffrouw An- struther zijn meederheid te doen gevoelen en zich door haar te doen beminnen. De vraag was slechts hoe Terwijl hij hierover nadacht, vertraagde de trein zijn vaart en bleef een oogenblik later staan. De beambten riepen „Tonnerre Barnes was nog geen schrede nader Lot zijn doeL gekomen, maar hier toefde hem een on verhoopt geluk. Zoodra de conducteur den cou pé opendeed, vroeg het jonge meisje hem bij het plaatselijk orgaan der arbeidsbemiddeling (arbeidsbeurs of correspondent der arbeids bemiddeling). Die organen zijn in staat volledige inlichtingen te verschaffen en staan door zijn tusschenkomst met de Belgische arbeidsbeurzen in verbinding. De N. K. P. Naar de „Utrechtsche Courant" verneemt, heeft de voorzitter der Nieuwe Katholieke Partij zich met een uitvoerig schrijven tot. het Doorluchtig Episcopaat van Nederland gewend In dit schrijven wordt er met nadruk op gewezen, dat de inrichting der kiesorganisa- ties dringend verandering behoeft om het her stel der eenheid mogelijk te maken. Als grief wordt in het schrijven verder aangevoerd, dat door de reglementen aan groote minderheden in en door die organisa ties belet wordt politieke rechten uit te oefe nen. Op het Episcopaat wordt daarom door den voorzitter van de N.K.P. een beroep gedaan om vanwege het hoogst kerkelijk gezag in ons land den wensch te kennen te geven tot wijzi ging van de organisatie der R.K. Staatspartij of een geheel nieuwe opzet te maken, zoodanig, dat in de toekomst gedacht wordt van de a.s. „Staten- En Raadsverkiezingen met de rechten van minderheden en dezer belangen rekening moet worden gehóuden, teneinde aldus te voorkomen bestendiging van de verdeeldheid onder de katholieken. Spoorwegen. De directie der Nederlandsche spoorwegen zal met ingang van den a.s. winterdienst als bezuinigingsmaatregel belangrijke wijzigingen brengen in het vervoer van bestel- en ijlgoederen, waardoor ook het bestelgoederenvervoer in sommige gevallen sneller zal kunnen gebeuren. Het vervoer van ijlgoederen zal dan geschieden met de snelgoederentreinen van de z.g. nacht verbinding, terwijl op de baanvakken waar geen snelgoederentreinen loopen, de aansluiting ge schikte personentreinen voor vervoer van ijl goederen zullen aangewezen worden. Met deze treinen, vormende de ijlgoederenverbinding, zullen ook bestelgoederen worden verzonden. Overigens zal het vervoer van bestelgoederen (gewoon vervoer) en daarmede ten opzichte van het vervoer gelijk gestelde goederen, als mede bepaalde ^stukgoederen, geschieden met alle reizigerstreinen behalve snel- en exprestrei- nen en nog enkele andere uitzonderingen op sommige baanvakken. Het gevolg hiervan zal zijn dat een aantal dagsnelgoederentreinen zal vervallen. Landbouw. De tijdelijk voorzitter van den ministerraad, de minister van binnenlandsche zaken, heeft aan zijn ambtenooten verzocht, alle aangelegen heden, hun departement betreffende, waarbij rechtstreeks of zijdelings, de landbouw kan be trokken zijn niet tot een beslissing te brengen, alvorens overleg zal zijn gepleegd met den mi nister, aan wien de behartiging van de land bouw aangelegenheden in het bijzonder is toever trouwd. Katholieke kamerelub. In de vergadering van de Katholieke Kamer club is het aftredende bestuur herkozen het bestaat uit de heeren dr. W. If. Nolens, voorzit ter mr. M. J. C. M. Kolkman, ondervoorzitterj; ir. M. C. E. Bongaerts, secretaris, dr. L. N. Decker „Hebt gij mijn boodschap aan Lady Char- tris overgebracht. Waar is haar wagon „Ik heb het niet kunnen doen, mejuffer „Waarom niet?" zeide zij op eenigszins hoo- gen toon. „Ik heb haar niet gevonden." „Zoek dan nog eens, zonder een oogenblik te vërliezen. Lady Ghartis eene Engelsche. Zo» dra gij weet, waar zij is, moet gij terstond hier komen om mij bij haar te brengen. De beambte bracht de hand aan zijn pet en vertrok. Juffrouw Astruther nam haar taschje op en maakte zich gereed uit te stappen. „Met uw verlof, juffrouw, hier is uwe krant terug," zeide de Amerikaan, die een voorwend sel zocht een'gesprek met haar aan te knoopen, vóór zij hem verliet. Het antwoord stelde hem echter alweder te leur. „Ook ik heb ze niet meer noodig. Doe geen moeite als het u blieft." Een oogenblik daarna stond de conducteur nogmaals voo. haa.. „Mejuffer, de dame, over wie gij spreekt is niet in den trein." Het gelaat van het ■meisje vertoonde een uitdrukking van schrik. (Wordt vervolgd) l V NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1