Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Brussel 18.72x/2 - 18.58 Telegrammen, Smyrna. Naar aanleiding van de jongste gebeurtenissen te Smyrna heeft de Koningin-Moeder een gift doen toekomen aan het hoofdbestuur van liet Nederlandsche Roode Kruis, teu bate van de Nederlanders in het Oosten, di'e in grooten nood vcrkeeren. Vrijz. Dem. eerste Kamerelub. De vrijzinnig-democratische leden van de Eerste Kamer hebben zich geconstitueerd tot een club, waarvan tot voorzitter is benoemd prof. dr. D. van Einden en tot secretaris mr. 11. SJin- geubery;. Amsterdam in het Gooi. Naar De Amsterd. meldt, heelt Amsterdam voor de stichting van het wooncomplex van 20.000 perceelen het oog geslagen op deheide tusschen Laren en Hilversum, Oostwaarts be grensd door de bosschen van N. Engeland en Annahoeve in de richting van Baarn en de Looiersgracht. Het middelste deel is bekend als de Zevenbergjes, en bevat schilderachtige heu- velgroepeu en zandstuivingen. Het terrein is een der grootste Gooische hei den en behoort bijna geheel tot het bezit van Stad en Lande van Gooiland, zoodat de mede werking van de Algem. Erfgooiers-vergadering zal noodig zijn. Naar het Hdbl. meldt, is men over het alge meen in het Gooi met het plan van wethouder De Miranda heelemaal niet ingenomen. Ten ge meentehuizen van Hilversum heeft Zaterdag middag op initiatief van den burgemeester dier gemeente, den heer M. Paul J. Reijmcr, een con ferentie plaats, waartoe zijn uitgenoodigd de burgemeesters van Bussum, Naarden, Baarn, Laren, Blaricum Huizen, Muiden, Eemnes, Weesp en"VGraveland en de heer E. Luden, voorzitter van de verecniging Stad en Lande van Gooiland. Op deze conferentie zal het plan worden besproken. De sigarennij verheid. Uit Eindhoven wordt aan de ,,N. Rott." ge meld, dat de, gecombineerde patroonsbonden in de sigarennijverheid hebben besloten, zonder de accoordverklaring van de werklieden-organisa ties af te wachten, den langeren werktijd en loonsverlaging op 1 October in te voeren. In de fabrieken is of wordt de mededeeling aan de arbeiders opgehangen, dat met ingang van 1 October de 48-urige werkweek wordt ingevoerd- en de volgende loonsverlagingen worden toe gepast het weekloon voor sigaren met een op, brengstprijs, inclusief accijns, boven 15 cent, 4 percentopbrengt 13, 14 en 15 cent, 9 per cent opbrengst 11, 12 en 1272 cent, 14 per cent opbrengst 7, 8, 9 en 10 cent, 19 percent beneden 7 cent, 24 percent. Dit geldt ook voor cigarillos, senoritas, enz. Alle verdere weekloo- nen, zooals stuk- en uurloonen van het overige personeel volgens het collectief contract, wor den met 20 percent verlaagd. Aan alle werklieden, die met deze regeling niet accoord gaan, wordt tegen 23 dezer de dienstbetrekking opgezegd. De vrije Zaterdag middag blijft behouden. Bond van R.K. gemeenteraadsleden. Fe Eindhoven zal op 30 dezer een vergadering worden gehouden voor R.K. gemeenteraads leden om tot stichting van een bond van R.K. gemeenteraadsleden te geraken. Bezuiniging. Bepaald is, dat het vliegkamp te Schiphol bij Amsterdam met ingang van 1 November a.s. wordt opgeheven. De bestemming van het al daar werkzaam zijnde personeel ongeveer 40 burger-werktuigkundigen werklieden enz. zal nader worden gemeld. Voor de burger-luchtvaart blijft Schiphol bestaan, zoodat de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij en andere maatschappijen w.o. de Dailler Hire Co., er een vlieghaven hebben. Het terrein staat onder toezicht van het de- pai foment van waterstaat, dat er waarschijn lijk een havenmeester zal aanstellen. („Tel.") Professie-jubilea. Zooals reeds gemeld, vieren de weleerw paters Rijken en Nauta, beide kapelaan der Singel-parochie, morgen (Zaterdag) hun zilveren professie-feest. Pater Rijken celebreert aan het rijkversierde hoofd-altaar om half acht een plechtig gezongen 11. Mis, teiwijl pater Nauta om negen uur een stille H. Mis opdraagt. Van half een tot twee uur wordt receptie ge houden, waarvan ongetwijfeld velen gebruik zullen maken. B. v. B. Morgen houden voor het Bureau van beroeps keuze, van 2 tot 4 uur, in het gym. lokaal van school G. aan de Lange Nieuwstraat, zitting: mevr. de Wit-van Wamelen en mej. v.d. Ven. Deze zitting is dus bijzonder geëigend voor meis jes om advies in te winnen betreffende een te kiezen beroep. Zoo men weet worden deze adviezen gratis verstrekt. Demeentepersoneel. Gisteravond vergaderde het bestuur der afd. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van Over- ïeids péisoneel „St. Paulus" ter bespreking van het voorgenomen ontslag aan de Gemeente bedrijven. Besloten werd o.m. aan den Voorzitter der Gentr. Commissie van Georganiseerd Overleg te verzoeken een spoedvergadering te beleggen, ten einde onder de oogen te zien, Wat er voor de betrokken menschen gedaan kan worden. Orgelbespeling. Men schrijft ons De lieeren Textor en Dr. de Leeuw hebben gisteravond in de groote kerk een orgelbespeling gegeven, welke den toehoorders een avond van intiem kunstgenot heeft bereid. Het programma'bevatte als openingsnummer een Preludium van Hesse, Sinfonia en Aria uit het oratorium „Salomo" van Handel, werken van Beethoven, Lis'zL en Worp. die door den heer Textor op waardige wijze werden vertolkt. De lieer Dr. de Leeuw, de bekende medicus uit onze gemeente, liet zich met twee nummers hoo- ren. Dit waren evenwel niet de minste, n.l. Fuga (A mol) enToccata enFuga (D mol) van den groot meester van het. orgelspel J. S. Bach .Wanneer men als uitvoerend kunstenaar zich waagt aan Bach's fuga's, dan blijkt daaruit, dat men een degelijke studie van het orgelspel achter den rug heeft. Men kan zich haast geen moeilijker werken indenken, dan de fuga's van Bach, die nog altijd een toetssteen vormen voor den waren organist. De beer Dr. de Leeuw, leerling van den beken den Bach-spelcr Besselaar, heeft met een inder daad buitengewone muzikaliteit de A-mol-fuga gespeeld. Twee maal klonk deze celeste compo sitie door de gewelven van de kerk, en met de virtuose vertolking van de Toccata hield de bekwame organist zijn gehoor Lot het uiterste gespannen. De heer Dr. de Leeuw heeft een op merkelijk talent, dat voor de toekomst groote dingen van hem doet verwachten. Zijn opvat ting van Bach's werken is modern, wat de bij zonder fraaie registratie'betreft.Het was de klas sieke Bach, welke gereproduceerd werd met aan wending van de meest-volmaakte, modepie or geltechniek. Wanneer men zóó Bach speelt, kunnen de Fuga's tot een grooter publiek spreken, dan wan neer zij, zooals vaak geschiedt, met een vrij een tonige registratie worden weergegeven. Maar de registratie is niet alles. Paarde Dr. de Leeuw aan een imposante techniek niet een delicate frazeeringskunst en een fijngevoelige muzikaliteit, zijn Bach-spel zou niet van een zoo bijzondere schoonheid zijn als nu het geval is. Het was een mooie, wijdingsvolle avond. Gev. en Verk. Onroer. goederen. Notaris: D. B oddeüs. V e i 1 i n g 22 S e p t. Twee in één perceel te veilen in het centrum der stad aan diep vaarwater gelegen, hechte en ster ke Fabriekspanden met kantoren en erven te Schiedam aan de Groote Markt nr. 19, en aan de Schie nr, 19 samen groot 2 A. 39 c.A. Geveild voor 19.700. Afslag Vrijdag 29 Sept. Gister slaagden te 's-Graven- hage voor het politie-diploma, met aanteekening de heer A. Nuysink, L. J. v. Rij, H. Soeters en P. v.d. Spek, alhier. Voor het te Middelburg gehou- den examen voor waterbouwkundig opzichter, slaagde o.m. de heer J. Paling, alhier. Na een nacht vaningespannende arbeid is men er inderdaad in geslaagd de nieuwe lijn der electrische tram van 't Roode Hek naar hier, voor het gebruik geschikt te maken. De eerste en volgende ritten zijn zonder stoornis verloopen. Gistermorgen viel de 30-jarige J. C. T. van het 9 M. hooge dok aan de „Furness" Met verwondingen aan de armen Werd hij opge nomen en na door dokter Groenewegen te zijn verbonden, per brancard naar het gemeentelijk ziekenhuis vervoerd. Door Burg. en W e,t h. is aan den heer H. de Vringer, op zijn daartoe gedaan ver zoek met ingang van 1 Jan. a.s. op de meest eervolle wijze ontslag verleend als Hoofd Com mies, chef ter gemeente-secretarie afd. Ale Zaken. UIT VLAARDINGEN. Woensdagmiddag is te Vlaardingen brand uitgebroken in de fabriek van de Vereen. Touw- fabrieken. Het stookhuis van de fabriek, waarin zjch een groote hoeveelheid stookolie bevond, en het schaftlokaal zijn uitgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. De bekende „iepziekte" komt hier in zoo hevige mate voor dat 80 a 90 der hoornen in parken en langs wegen aangetast zijn. Er wordt gevreesd, dat zeer veel boomen 't volgende jaar dood zullen zijn. UIT ROTTERDAM. Het tekort vn de I.C.A.R. Volgens het Rott. Nwbl. bedraagt het tekort van de I. C. A. R. 200.000. Van die twee ton is slechts 170.000 gedekt door het waarborg- ionds. De resteerende 30.000 zal de heer v. Beuningen bijpassen, die zich te dier zake garant gesteld had. 8 Ernstig vliegongeluk. Luitenant Goedhart van den marineluchtdienst is gister middag met den officier-machinist de Jong van het vliegkamp de Kooy opgestegen. Het toestel is half drie gevallen en de beide inzittenden zijn om het leVen gekomen. Luitenant-ter-zee Goedhart heeft op de I.C.A. R. getoond, dat hij tot onze beste militaire vlie gers behoorde. Bij de wedstrijden won hij ver scheidene prijzen, o.m. den eersten prijs in den internationalen snelheidswedstrijd. Hij maakLe deel uit van het marine-escadrille onder bevel van luitenant Schmidt Crans. Aan het „Hdbl." wordt over dit ongeluk het volgende gemeld 'l'ijdens een dienstvlucht met een Fokker-ver kenner zijn luitenant ter zee 1ste klasse G. F. L. Goedhart en officier-machinist 2de kl. W. do Jong, die als waarnemer den tocht medemaakte, om hef leven gekomen in de nabijheid van het vliegkamp de Kooy. Op 800 meter hoogte raakte het toestel in een spiraal-val op het einde waar van het doek van het rechter gedeelte van de bovenvleugël scheurde. Het toestel stortte daar door omlaag op de schorren ten zuiden van de haven en werd geheel vernield. De beide inzit tenden werden op slag gedood. Goedhart was sedert kort gehuwd. De Jong was ongehuwd. Officier-machinist De Jong was speciaal be last met den bouw van de toestellen. Door een hond gered. Het twee jarig kind van den landbouwer P., aan de Oost- wijk te Dedemsvaart, viel in het water. De moe der, het ongeval bemerkende, begaf zich direct te water en trachtte haar kind te redden hetgeen haar wegens den hoogen waLerstand of door den modderigen bodem niet gelukte. Op haar hulpgeroep kwam de hond aanloopen, die Le water sprong en zoowel moeder als kind naai den kant wist te trekken en beiden van een an ders wissen dood redde. („Stand.") Onder de tram. Even voorbij Hakke- laarsbrug bij Muiden heelt Woensdagmiddag met de tram van 3.17 een treurig ongeval plaats gehad. Een 18-jarige wielrenner wonende te Amsterdam reed met zijn vriend langs de tram baan toen hij plotseling iets achter zich hoorde. Hij meende volgens zijn vriend, dat 't een auto- was en week nog meer naar rechts, doch werd toen gegrepen door de locomotief en kreeg alle wagens over zich heen, niettegenstaande de machinist onmiddellijk remde. Men vond slechts een deerlijk verminkt lijk. Een geneesheer uit Den Haag, die juist daar met zijn auto passeerde, nam het lijk mee naar Naarden. Opruiming. De politie te Roermond heeft gister een aantal Duitschers, Russen, Oos tenrijkers en Belgen, die daar zonder geldige papieren werden aangetroffen, over de grens gezet. Tandtechnikers. Een juffrouw in den Haag heeft volgens 't „Vdl." voor eenigen tijd bij twee tandtechnikers, menschen zonder hoo- geschoolstudie, die zelfstandig werkten, twee gouden bruggen in haar mond laten zetten, waar voor zij f 180 moest betalen. Na eenigen tijd wer den de bruggen zwart en de juffrouw is toen te ruggegaan naar de tandtechnikers om te vragen of misschien haar tandvleesch ontstoken was, waardoor het goud zou zijn aangeslagen. De tandtechnikers verzekerden echter, dat het goud van prima kwaliteit was, zoodat dit buitengesloten moest zijn. De juffrouw, niet gerust, is toen naar het Medisch Instituut voor Tandheelkunde, datonder directie staat van dr. L. B. Ubbens, gegaan en deze geneesheer bevond, dat het goud geen goud was, maarverguld koper. De dame was, zooals men begrijpen kan, verontwaardigd. Zij heeft onmiddellijk de po litie met het geval in kennis gesteld en deze heeft de zaak onderzocht. Eerst ontkenden de technikers J. Tl. en M. D„ maar na confrontatie met de juffrouw heb ben zij een volledige bekentenis afgelegd. De politie heeft ze daarop beiden in voorloopige bewaring gesteld. Broekhuis en Bouwmeester. De heer Broekhuis déelt in de pas verschenen trek- kingslijst mede, dat hij aan Louis Bouwmeester een landhuis te Apeldoorn zal aanbieden. Wan neer het landhuis bij de eerstvolgende trekking op een onverkocht nummer valt, wordt onze groote kunstenaar daarvan de eigenaar. Gaat Bouwmeester dit landhuis bewonen, dan ont vangt hij bovendien, zoolang hij leeft een lijf rente van 200 per week. Mocht het landhuis wel uitloten, dan wordt hem onder dezelfde voorwaarden eeii in aanbouw zijnde villa te Hilligersberg aangeboden. Bij de trekking op a.s. W oensdag is Bouwmeester uitgenoodigd. Hevige brand. Een hevige brand is uitgebroken in Maros (Celebes) Alle Ghineesche tokos, de woning van den regent en het belasting- kantooi zijn verbrand. De hevige wind is oor zaak, dat de brand niet te blusschen is. De schade bedraagt duizenden. Spoorwegongeluk. Bij het spoor wegongeluk, dat gisteren heeft plaats gehad bij Emmpalma Gonzales (Mexico) werden 14 personen gedood en 17 gewond. Het ongeluk werd veroorzaakt, doordat de baan door den regen over een gedeelte was verzwakt. Waar schijnlijk liggen nog meer slachtoffers onder de vernielde wagens begraven. olgens nadere berichten zouden bij het spoorwegongeluk in Mexico 50 personen den dood hebben gevonden. Frein-ongeluk. De express van Bor deaux naar Soulac is gistermorgen te Queyrac gederailleerd. Slechts 5 reizigers zijn licht gewond, doch de materieele schade is aanzienlijk. Pan derma in b r a n d. Volgens een mededeeling van het Fransche ministerie van Marine staat Pandemia aan den Aziatischen oe ver van de Zee van Marmora op ongeveer hon derd huizen na in brand. Het westelijk jstation eh het gebouw der Ottomaansche bank zijn reeds vernield. Autó-ongeluk. Tegen 6 uur gister avond reed een auto waarin vier personen zaten met een flinke snelheid den weg af van Francorchamps naar Stavelost. Plotseling kwam van uit een weide een koe Le voorschijn, die door den auto werd gegrepen en over een vrij grooten afstand meegesleurd. Maar de chauf feur, die niet meer meester was van het stuur, kon niet beletten, dat de auto van den weg af raakt en Ondersteboven in de sloot viel. Twee der inzittenden slaagden er in zonder ernstig letsel vrij te komen, maar de chauffeur en de architect Tournaye uit Luik werden gedood. (Tel.) E f f e c t e n d i e f s t a 1. De Parijsche politie houdt zich op liet oogenblik bezig met een dief stal van effecten, welke groot opzien baart. Hier bij zou betrokken zijn een bende, die een speciaal werk maakt van zulk soort diefstallen. De ef fecten werden ten bedrage van verscheidene millioenen vervalscht en aan credietinstellingen verkocht. Er moeten reeds belangrijke arresta ties zijn verricht. Weerbericht. VerwachtingMeest zwakke, veranderlijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt, of betrokken, waarschijnlijk regen of onweer, iets koeler. Boerderij verbrand. Men meldt ons uit Raalte Heden verbrandde hier de boerderij, bewoond door J. N. Ouwert, aan den Almeloschen Weg tot den grond toe af. Van den inboedel is hoegenaamd niets gered, het vee is echter in veiligheid gebracht. Verzekering dekt de schade. De brand is ontstaan door een gebrek aan den schoorsteen."' WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 21 Sept 22 Sept. Londen/11.433/8 11.4274 Berlijn- 0.18(7 4 - 0.181/, Parijs19.75 19.66 België18.65 - 18.59 Zwitserland48.24 - 48.2272' Weenen0.003/g - 0.003/g Kopenhagen-54.10 -53.65 Stockholm68.54 - 68.30 Krjstiania43.72x/2 - 43.40 Amerika-2.5874 - 2.5874 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 21 Sept. 22 Sept. Londen11.4372 11.42' Parijs19.827 2 -19.66 New-York2.58 - 2.58 Berlijn0.1872 - 0.1872 Italië Zwitserland48.30 - 48.25 Praag Stockholm1-68.60 - 68.40 Kopenhagen54.20 - 53.90 Christiania- 44.75 - 43.70 Weenen0.0035 - 0.0035 Boedapest— Madrid - HET NABIJE OOSTEN. jgATHENE, 22 Sept. (draadloos) Met de aan komst van de duizende vluchtelingen uitKlein- Azië komt Griekenland voor een voedselvraag- stuk te staan, zoo ernstig, dat alleen internatio nale hulp, die spoedig zal moeten worden ver leend, in staat zal zijn duizenden van den hon gerdood te redden reeds zijn 200.000 vluchte lingen hier aangekomen. BERLIJN, 22 Segt. (draadloos) Kemal Pasja heelt verklaard, dat indien de geallieerden toestaan, dat de Grieken Turksche steden bom bardeeren van uit de Dardanellen, den Turken moet worden toegestaan deze aanvallen af te slaan. Indien de geallieerden blijven weigeren de Turken toestemming te verleenen, de Darda nellen over te steken, zal hij dit beschouwen als een vijandelijke daad van Engeland. SMYRNA, 22 Sept. (draadloos) Ofschoon reeds acht dagen zijn verloopen sinds de brand te Smyrna is uitgebroken, zijn nog 5 duizend personen dakloos; zij bevinden zich voorname lijk op de kaden der stad. De geallieerde schepen bieden geen hulp meer. Ongeveer 12 oorlogs schepen liggen in de haven, doch geen enkel schijnt hulp te kunnen verleenen, met uitzonde ring van een Amerikaanschen torpedojager. De deportaties naar het binnenland blijven aanhou den. De 'I urksehe soldaten beginnen de Grieksche en Armeensche wijken te plunderen. BERLIJN, 22 Sept. (draadloos) Volgens de „New-York Herald" zal Amerika op de a.s. conferentie over het Nabije Oosten niet officieel vertegenwoordigd zijn. BERLIJN, 22 Sept. (draadloos) Volgens berichten uit Genève en Rome, zou de regeering van Angora bereid zijn, de bemiddeling van den Volkenbond te aanvaarden. BERLIJN, 22 Sept. (draadloos) Een nieuwe nota van Kemal Pasja eischt de bijeenroeping van een conferentie tot regeling van de kwestie der zeeëngten en de machtiging der geallieerden dat de Turksche troepen oversteken tot zuivering van Thracië. Volgens de „Times" zou Kemal Pasja de vredesconferentie te Smyrna willen houden. ONLUSTEN. BERLIJN, 22 Sept. (draadloos) Havas meldt, dat te Bombay (Br.-Indië) ernstige on lusten zijn uitgebroken. Er dreigt een algemeene staking.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2