DE AMERIKAAN. DAGBLAD W&OR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. 45ste Jaargang. Zaterdag 23 September 1922, No. 13447. Bureau KOEMARKT 4.1- Te,.,o.» ,„a, - Pasar 3». A. V3SXT WiS Abonnementen per 3 maanden j 2. per week 15 cent, tranco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. EERSTE «LAP. Ruitenlandseh Nieuws. RE GEALLIEERDEN EN TURKIJE. Gister op den tweeden dag van de conferentie te Parijs over de Oolstersche kwestie is er een belangrijke toenadering tusschen de standpun ten van Frankrijk fen Italië eenerzijds en Gr.- Bri ttannië anderzijds tot stand gebracht. Na afloop van de bijeenkomst kreeg men den in druk, aldus Havus, dat men in geallieerde krin gen van oordeel is, dat de onderhandelingen een gunstig verloop hebben en wellicht heden zullen kunnen geëindigd worden. Van Fransche en Italiaansche zijde schijnt men het raadzaam te achten, om Turkije tegelijk met de uitnoodi gi ng tot de conferentie eenige verzekeringen te geven ten aanzien van zijn territoriale eischen, terwijl Curzon het wijzigen van het verdrag van Sèvres zou willen uitstellen totdat de .vredes onderhandelingen zouden zijn begonnen. Intusschen komt uit Parijs ook het min of meer geruststellend bericht, dat de regeering van Angora niet tot militaire maatregelen zou overgaan, voordat zij de resultaten van de con ferentievan Parijs kent. Naar uit Constantinopel verluidt, hebben zich de Kemalisten tot dusver van elke vijande lijke handeling aan de grens van de Tsjan'ak- zone onthouden, hoewel het aantal troepen daar voortdurend toeneemt. Volgens betrouwbare berichten hebben ech ter nog grootere troepenconcentraties 'in de streek van Ismid plaats, waar ook de aan komst van Kemal wordt verwacht. En is reden om aan te nemen, dat de Kema listen zich eerder Constantinopel dan Tsjanak tot doel hebben gesteld; Trekken zij dan Thracië in, dan zullen zij waar schijnlijk weer op Griekschen tegenstand stoo- ten, daar de Grieken druk bezig zijn hun posities in Thracië te versterken. Naar Reuter verneemt kóesert de Britsche re geering geenszins den wensch, het openen van vijandelijkheden te verhaasten. Wanneer er een oorlog uitbreekt, dan zal dat geschieden door toedoen van Kemalistische troepen. Met betrekking tot de onjuiste opvattingen ten aanzien van Engclands doeleinden wordt verklaard, dat de Engelsche regeering niet door eigenbelang wordt g'edrcven. Zij volgt geen afzonderlijke politiek, op eigenliefde ge baseerd. Dergelijke overwegingen bestaan voor haar niet. Zij beschouwt het echter als het hoogste belang, dat niet voor wijziging vatbaar is, de zeeëngten op doeltreffende wijze te neu traliseeren en een volledigen waarborg te ver krijgen voor de vrije scheepvaart van alle lan den, onder toezicht van den Volkenbond of van een andere krachtige internationale orga nisatie. Alle andere op het spel staande kwes ties worden van secundair belang geacht daaromtrent zal een vreedzame regeling kun nen worden getroffen tusschen Turkije en de staten, welke meer rechtstreeks bij deze kwes ties zijn betrokken. 't Schijnt intusschen, dat de Volkenbond ook nog een rol bij de. a.s. vredes-conferentie zal gaan spelen. Servië, dat natuurlijk niet stil kan blijven toe zien bij een Balkenkwestie, heeft nog niet veel van zich laten hooren. De regeering staat echter op het standpunt, dat Bulgarije en Turkije geen gemeenschappelijke grens mogen hebben en daarom is de Joegoslavische regeering tegen het afstaan van Adrianopel aan Turkije. De „Morning Post" verneemt uit Constanti nopel, dat de Turksehe bewoners aan den sultan een verzoekschrift overhandigd hebben, waar bij onmiddellijke vernietiging verzocht wordt van het doodvonnis, twee én een half jaar gele den over Kemal pasja uitgesproken. DE VOLKENBOND EN HET HERSTEL. Uit Parijs verluidt Een historische zitting" noemen de bladen de gisteren gehouden, bijeen komst der Volkenbondsvergadering, waar alle delegaties zich accoord verklaarden en een stemmig aannamen de voorstellen van De Jou- venel betreffende de ontwapening, de schade vergoeding en de intergealiieerde schulden, met welke voorstellen de rechten van Frankrijk staande worden gehouden. De bladen hechten een buitengewone betee- kenis aan de overeenstemming die tusschen Lord Robert Cecil en De Jouvenel is tot, stand gekomen. Het „Journal" vertolkt de algémeene opinie ais volgt „De algeineene indruk, die van dit g'rootsehë debat uftgaat, is, dat het resultaat gebracht heeft, dat in zoo hooge mate wensche- lijk is en dat bovendien door Hijmans en Cecil is onderstreept dat overeenstemming tusschen Frankrijk en Engeland een onmisbare factor is voor de orde en de harmonie in de wereld. BELGIE EN DUITSCIILAND. Naar uit Berlijn wordt gemeld zijn "de ónder handelingen tusschen Duitschland en België in zake het garantieVraagstuk geëindigd. De schatkistbiljetten zullen Maandag overhandigd worden, èri Wél het eerst de biljetten voor de termijnen, die óp 15 Augustus en 15 September 1922 zijn vervallen en op 15 Febr. en 15 Maart 1923 betaalbaar zijn, met aftrek,van het bedrag, dat-uit hoofde van de andere Duit'sche prestaties op het bedrag der annuiteit'en in contanten moet worden afgeschreven. De biljetten zullen voorzien zijn van de garantie der rijksbank. ALLERLEI. Dezer dagen overhandigde de Spaansche oud minister-president Romanones persoonlijk aan den Ilongaarschen premier graaf Bathlen een schrijven van ex-keizerin Zita, waarin zij ver zoekt een regeling te treffen in zake het ver mogen van het huis Habsburg, waardoor aan haar en haar kinderen voldoende inkomsten worden gewaarborgd, Fraai' Bethlen moet hier op een bevredigend antwoord hebben gegeven. Uit Washington De Bonus bill is definitief van de baan. De senaat heeft presidentHardings veto bevestigd vier stemmen ontbraken aan het vereischte cij fer om het veto op zijde te schuiven. In het huis Van afgevaardigden was daarvoor de vereischte meerderheid verkregen. Naar Duitsche bladen uit Geneve vernemen zullen hoogstwaarschijnlijk Branting en Benesj kot niet-permanentè leden van den Volkenbonds- raad worden gekozen, zoodra het ledental van vier tot, zes is uitgebreid. Gemeld wordt, dat te Warschau tusschen vertegenwoordigers van Polen, Roemenië en Finland besprekingen gaande zijn ter beraad slaging over de mogelijkheid eener ontwapening van alle randstaten. Het Staaisgerechtshof te Leipzig heeft het bevel tot" gevangenhouding van dr. Stein, den eigenaar van het kasteel Saaleck, waar de beide moordenaars van Rathenau den dood von den zonder borgstelling te eischen ingetrokken Dr. Stein is- dientengevolge uit de voorloopig hechtenis ontslagen. In de laatste - dagen zijn verschillende per sonen/die van medeplichtigheid aan den moord op Rathenau werden verdacht, door de Justitie op vrije voeten gesteld. Een en ander brengt in democratische kringen groote onrust teweeg. Als protest tegen de hooge belasting op de openbare vermakelijkheden zouden gister alle Berlijnsche bioscoop-theaters gesloten w"or- 26 „Ah 1" zeide de conducteur, „is het zoo ge legen „Juist." Barnes liet hem nog een goudstuk zien. „Verdien het en ik zal het u te Lyon geven." „Heel goed, mijnheer, begrepen." Deze zaak geregeld hebbende, trad Barnes het telegraafkantoor binnen en seinde 'n bevel over naar de restauratie-zaal te Lyon. Zoolang de trein stilstond, hadden twee mannen steeds op het perron heen en weer gewandeld, zonder juffrouw Anstruther en den Amerikaan uit het oog te verliezen. Tegelijkertijd, dat deze laatste in het, bureau ging, kwam één hunner er ook en zond een bericht naai' graaf Musso Danella te Parijs. Toen Barnes weer plaats nam in het rijtuig, kon het jonge meisje, zijn wonderlijken blik en het schitteren zijner oogen bemerkende, een siddering niet bedwingen. „Ik geloof zeker, dat hij dronken is, dacht zij En inderdaad, hij was het, dronken van vreugde. VIII. Het denkbeeld, hetwelk juffrouw Anstru- den. Er bestaat echter kans, dat het besluit herroepen zou worden, daar de commissie uit dén gemeenteraad op het laatste oogehblik nog heeft toegestemd in een vermindering der be lasting. Door het te Marseille uitgebroken conflict in het scheepvaartbedrijf zijn 4000 passagiers, die reeds plaats op de booten had besproken, gedwongen hun verblijf te Marseille te verlengen terwijl bovendien 1800 postzakken op verzen ding wachten. De Fransche bankier Herriot is gisteren te Moskou aangekomen. Hij zal vandaar naar Nisjni Novhorod en Kief reizen. Sta ten-Generaal. j TWEEDE KAMER. Verg'adering van Vrijdag22 September. De gisteren aangevraagde interpellaties wor den toegestaan. Zij zullen worden gehouden op een nader te bepalen dag. Aan de orde is de tweede lezing van de Grond wetsherziening. Hoofdstuk I (van het rijk en zijn inwoners) wordt aangenomen met 69 tegen 2 stemmen tegen de communisten. Hoofdstuk II (van den Koning) wordt bestre den door den heer van Ravestey njcomm.) wegens- de verdubbeling van het inkomen der Kroon. i De heer van G ij n (V. B. zou tegenstem men, als de verhooging van het inkomen der Kroon niet samengevoegd was met staatkun dige kwesties. Het hoofdstuk wordt aangeno men met 74 tegen 4 stemmen dc plattelanders én de communisten tegen. Aan de orde is Hoofdstuk III (van de Stat,en- Generaal). De heer H. C o 1 ij n (A. R.) verklaart, dat énkele anti-revolutionairen ondanks het vrou wenkiesrecht en de verhooging van de vergoe ding der Kamerleden in dit stadium van behan deling voor zullen stemmen, vooral omdat de stemplicht anders in de Grondwet zou blijven. De heer Kersten (Staatk. Geref. Partij) zal tegenstemmen om het vrouwenkiesrecht en de verhooging van de schadeloosstelling der Kamerleden. - Mej. van Dorp (lib.) zal eveneens tegen stemmen om de verhooging van "de schadeloos stelling, al spijt haar dit om het vrouwe kies recht en de opheffing van den stemplicht De heer Schokking (C. H.) deelt mede, dat de christelijk-historischen voor zullen stem men, ondanks de bezwaren van vele hunner tegeti het vrouwenkiesrecht en de verhooging van de schadeloosstelling. De heer T r o e 1 s t r a (S. D.) verdedigt de verhooging van de schadeloosstelling, die gele genheid zal geven de volksvertegenwoordigers te kiezen uit alle klassen. Minister Ruy.s de Beerenbrouck beveelt aanneming van het hoofdstuk aan. Het wordt aangenomen met 73 tegen 12 stemmen. Hoofdstuk VI (Provinciale Staten en gemeen tebestuur) wordt aangenomen met 84 tegen 1 st. (Kersten).- Hoofdstuk V. (justitie), Hoofd stuk VII (financiën) en Hoofdstuk VIII (defen sie) worden alle aangenomen met algemeene stemmen. Hoofdstuk IX (waterstaat) wordt aangeno men' met 83-1 st. (tegen mej. van Dorp, die bezwaar heeft tegen de mogelijkheid van nieuwe publiekrechtelijke lichamen). Hoofdstuk XI (van de veranderingen in de Grondwet) en de additioneele artikelen worden aangenomen met 83 tegen 2 st. (tegen de communisten). De vergadering wordt gesloten. ther had opgevat, wijzigde eenigszins hare houding tegenover Barnes. Zij hield zich op hare hoede en de Ame i- kaan merkte bp, dat zij het hoo d afwendde, zoodra hij slechts even naar haar keek. „Wat nu zeide hij nijdig in zichzelveiï „zoude zij veronderstellen, dat ik laag genoeg wezen kan om haar te heleedigcn nu zij zich alleen en onbeschermd, in mijn gezelschap be vindt Groote hemel Indien iemand zich in het minst oneerbiedig tegenover haar durfde gedragen Die gedachte alleen deed' hem op de tanden knarsen En zoo ver ging- hij in zijne dwaze opgewondenheid, dat hij bijna wenschte den 'een of anderen lichtzinnigen Franschman te zien opdagen, die het meisje wat al te ge meenzaam bejegende, ten einde het recht te hebben zich op hem te werpen, hem-te slaan, hem naar buiten te gooien, in een woord, zich als een held te gedragen in de verdediging van het lieve schepseltje, dat hij van plan was te doen verhongeren om nader kenniè met liaar te kunnen maken. Het voorwerp zijner bezorgdheid had den roman van Quida weder ter hand genomen, doch zij was blijkbaar afgetrokken en liet wel dra bet, boek liggen. Zij zag op haar horloge, „Ha 1" dacht Barnes, die opmerkzaam elk. Inneaiaid. l)e Koningin en Noorwegen. H. M. de Koningin heeli aan den Koning van Noorwegen het volgende telegram gezonden „Bij het verlaten van Noorwégen, voelen rriijn man en ik ons gedrongen nog eenmaal onze erkentelijkheid te betuigen voor de meer dan hartelijke gastvrijheid, die wij van Uwe Majesteiten hebben ondervonden. Ik zie in de warme ontvangst, die óns deel was, de spontane uitdrukking-v-an de wederzijdschc vriendschap, die er tusschen onze twee volken bestaat, en ben er diep door getroffen. Wij zullen altijd van de dagen, die wij in uw schooue stad hebben doorgebracht, een dierbare herinnering bewaren. Wilhelmina. Beantwoorde vragen. Op vragen van den beer Van Braambeek heeft, de minister van waterstaat geantwoord, dat er geen aanleiding is, het bericht in dé pers, dal de minister van plan zou zijn een bezuinigings commissie voor de spoorwegen in te stellen, als juisL te beschouwen. Op de vragen van den lieer Van Braambeek betreffende dc tekorten van het spoorwegbedrijf Deelt de minister al dan niet het standpunt van den raad van commissarissen der SS. en H.S.M. betreffende de tekorten van hetspoor- wegbedrijf, zooals dat in den bekenden brief aan den minister werd uiteengezet Heeft do minister voldaan aan het daarin ge stelde verzoek om van zijn instemming.hiermede aan de directie te doen blijken heeft de minister van waterstaat geantwoord Daar de regeering zich vereenigde met de strek king van den brief van den "raad van commissa rissen, d.d. tj Juli 1922, weifi dit onder dagteeke- ning van 12 Juli daaraanvolgende aan de directie der Nederlandsche Spoorwegen medegedeeld. harer bewegingen gadesloeg. „Er is iets, dat haar verontrust en ongeduldig maakt. Zij denkt zeker aan het diner Een oogenblik daarna stak juffrouw Anstru ther het hoofd uit het portier, tot groote te leurstelling van haar bewonderaar, die maar nood'e een enkele seconde het gezicht van haar lief gelaat 'miste. Zij trok het echter spoedig terug, nam haar taschje op, haalde er een pakje brieven uit en doorliep ze, den een na den ander. Daarna raadpleegde zij nogeens haar horloge, ditmaal met iets zenuwachtig on geduldigs, sloot hare papieren weg-, -keek wederom eenige oogenblikken naar buiten, speelde wat met haar armband en begon einde lijk met zekere gejaagdheid in haar taschje te schommelen. Barnes vreesde, dat het was om er koekjes of zoo iets te zoeken, maar zij haalde slechts een reisgids voor den dag, zag er even in, nam toen een potlood en bracht het, in plaats van er zich van te bedienen, een paar keer aan de lippen, terwijl hare gefronste wenk brauwen te kennen schenen te geven, dat een ernstige gedachte haar bezig hield. Hetzij, dat zij niet sterk in. het rekenen was, hetzij, dat zij niet juist wist, wat ze wilde, zij scheen op eens het verdere zoekèn eraan te geven en op het punt te staan het woord tot. Barnes te richten. Zij hield zich echter in en R, K. Leergangen. Verleden Zaterdag is het elfde cursusjaar del' R. K..Leergangen te -Tilburg op plechtige wijze geopend. Om lü uur werd door den curator, den lioogeerw. zeergel. heer dr. P. G. H. Dirckx, in de kerk van heL H. Hart een plechtige H. Mis opgedragen, om.Gods zégen over het werk van het aan te vangen sLudiejaar af tc smeeken, waar na de rector dr. Th. Goossens in het Beursge bouw met een rede het nieuwe jaar opende. Dé ï'ëctor gal' daar in groote lijnen aan, wat de R. K. Leergangen in de tien jaren van hun be staan-voor R. K. Nederland gedaan hadden en schilderde den groei en bloei, waarin zij zich thans mogen verheugen, ondanks de moeilijke finaricieefe omstandigheden waaronder zijmoéten werken. Het laatste collegejaar sloot met een totaal aantal studenten van 560, terwijl in dat jaar' door 52 studenten, een -akte of diploma werd behaald, waaronder 29 middelbare aktes. In die tien jaren werden in het geheel 223 aktes door studenten der R. K. Leergangen verworven. Behalve te Tilburg bestaan ook te Utrecht en Roermond eenige zeer bloeiende cursussen. De voortdurende uitbreiding maakt het noodzake lijk dat de R. K. Leergangen spoedig de' be schikking krijgen over een eigen gebouw, waar voor de plannen thans gereed liggen. Dankbaar werden dé' geschenken vermeld, «die de biblio theek en de academie van Beeldende Kunsten dit jaar van Verschillende zijden mochten ont vangen. Meer Jinahcieele steun van geheel katholiek Nederland zal echter noodig zijn, wil deze stieh- ring haar zegenrijk werk in denzelfden omvang kunnen blijven voortzetten. Wanneer straks een oproep daarvoor gedaan zal worden, moge die overal weerklink vinden, vooral daar, waar men het meeste nut en voordeel van deze opleidin- begon werktuigelijk knoopen in haar zakdoekje te leggen. Hij werd spoedig gerustgesteld. Juffrouw Anstruther vroeg op aarzelenden toon, doch met allerliefste stem „Met uw verlof, mijnheerhebt ge reeds vroeger op deze lijn gereisd?" „Herhaalde malen, mejuffer." Zijn antwoord bewees, dat hij niet beschon ken was,gelijk zij gevreesd had en dat gaf moed. „Zullen wij weldra te Dyon zijn?" „Binnen een kwartier. "Men houdt er óp, niet waar, om te dineeren vroeg zij met iets als ongerustheid in haar toon. „Somtijds," zeide de Amerikaan, die nauwe lijks zijn Vreugde kon verbergen bij de zeker heid dat de honger het jonge meisje tot reden gebracht had. En hij hernam ,Daar gij alleen zijt, zult gij wel doen met u tot een beambte te wenden. Hij zal u brengen, wat gij verlangt." Hij vond dit een zet, den geslepensten staats man waardig." „Ik dank u zeer." Juffrouw Anstruther was zoo vol van dank baarheid maar zag er tevens zoobi'eek en ontdaan uit, dat Barnes zich schaamde over zijn gedrag. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEÜAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1