Ververii-Dltstoomerii De Phoenix; f SLAPEl OCSHLSD ISM»# c A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 ALLEIN gen heeft, dus bij de besturen onzer bijzondere kweekscholen, lycea, gymnasia H. B. S. enz. Na met een paar frappante voorbeelden te hebben aangetoond, dat de katholieken op alle gebied van wetenschap nog een tekort hebben, hetwelk mede door het werk der Leergangen moet worden aangevuld, herinnerde de spreker onder applaus aan het heuglijke feit, dat thans voor de derde maal een curator door H. M. de koningin tot minister is benoemd, n.l. ministers Aalberse, Ruys en thans prof. Van Swaay, de derde, die tot dien hoogen post werd geroepen. Met de hoop, dat onder Gods zegen het elfde jaar zijn voorgangers weer in bloei en succes zou mogen overtreffen, besloot de rector zijn toegejuichte rede. Wegen in Zuid-Holland. In de begrooting van Waterstaat vindt men het volgende over de wegen in Zuid-Holland Het is noodzakelijk om in 1923 Wederom te rekenen op een bedrag voor buitengewone straat vernieuwingen. De drukst bereden gedeelten der rijkswegen blijven om voorziening roepen, tengevolge van den achteruitgang, die tijdens de oorlogsjaren is ontstaan, en het verkeer met de zware vrachtautomobielen. In verband daarmede behoort op de genoemde weggedeelten de vervanging van klinkerbestrating door kei bestrating geleidelijk te worden voortgezt. Voor een en ander wordt een gelijk bedrag als voor 1922 uitgetrokken, nl. 100.000. Aanleg van een weg voor gewoon verkeer van 's-Gravenhage via Delft naar Rotterdam. De werkzaamheden voor dezen weg zullen zich voorloopig alleen beperken tot grondaan koop en tot werken van voorbereidenden aard, waarvoor het in de begrooting gestelde bedrag zal worden aangewend. Prof. Oppenheim en de Koninklijke. Men meldt uit Leiden aan het ,,Vad." Naar wij uit goede bron vernemen, is prof. mr. A. S. Oppenheim, hoogleeraar in het Han delsrecht en de Burgerlijke Rechtsvordering aan de Leidsche Universiteit, benoemd tot rechts kundig adviseur van de Koninklijke, en zal hij in verband daarmee ontslag nemen als hoogleer aar. Uit Smyrna. De directie van de Kon. Ned. Stoomboot-Mij. deelt nog mee, dat het stoomschip Stella te Pyraceus is aangekomen met duizend vluchtelin gen aan boord, die aldaar ontscheept worden. Aan boord van de Deucalion bevindt zich de Nederlandsche kolonie te Smyrna, onder wie ook de Nederlandsche consul. Naar reeds ge meld is, worden deze te Constantionpel geland. Het hoofdbestuur van het Nederl. Roode Kruis heeft telegrafisch voorloopig f 2000 aan den Nederlandschen gezant te Constantinopel gezonden, ten behoeve van de noodlijdende uit Smyrna gevluchte Nederlanders. De arbeiilsconferentie te Geneve. De besturen van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, Bureau voor de R. K. Vakorganisatie, Christelijk Nationaal Vakver bond en Algemeen Nederlandsch Vakverbond hebben overleg gepleegd inzake het aanwijzen van den arbeidsconferentie, die in October te Genéve plaats zal hebben. Dit overleg heeft ertoe geleid, dat aan den minister van arbeid zal worden verzocht, voor dit jaar den arbeiders-af gevaardigde uit he* Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen te benoemen. Op deze bijeenkomst werd tevensbesproken de vraag, of het mogelijk zou zijn, dat in den raad van beheer van het Arbeidsbureau ook het In ternationaal Christelijk Vakverbond (I.C.V.) zou worden vertegenwoordigd. Het bestuur van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen verklaarde zich bereid, Wanneer tusschen de besturen van het Internatio naal Verbond van Vakvereenigingen en het I. C. V. in deze aangehegenheid overleg zal worden gepleegd, zooveel mogelijk zijn invloed aan te wenden, opdat het I. V. V. medewerke om uit het I.C.V. een vertegenwoordiger in den raad van beheer van genoemd Bureau te doen benoemen. Aan den minister van arbeid zal gevraagd worden, aan den arbeidersafgevaardigde tech nische adviseurs uitde drie andere vakcentralen toe te voegen De Crisis. Volgens de „R.K. Vakbeweging" is het leden tal van de bij het R.K. Vakbureau aangesloten bonden, over het eerste halfjaar van 1922, met niet minder dan 17.059 geslonken. De minister-president. Jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, tij delijk voorzitter van den ministerraad, minister van binnenlandsche zaken en minister van land bouw, nijverheid en handel a.i., zal vandaag voor eenige weken met verlof naar Limburg vertrek ken, o.m. ter medeviering van den 80en verjaar- clagi °P Dinsdag 26 dezer, van zijn vader en het gouden huwelijksfeest van zijn ouders, op Zon dag 8 October. Rijkstoczicht op de spoorwegen. Aan het hoofd van het nieuwe vereenvoudigde instituut zal volgens de „Tel." een hoofdinspec teur -generaal komen, aan wien zullen worden toegevoegd twee inspecteurs-generaal. Een van deze laatsten zal juridische kennis moeten heb ben. Van het thans met het dagelijksch toezicht belaste personeel verdwijnen 12 rijksinspecteurs der spoorwegdiensten, 2 rijks-hoofdingenieurs speciaal belast, met het onderhoud en toezicht op de spoorwegbruggen, 1 rijks-hoofdingenieur en 2 rijksingenieurs belast met het toezicht op den aanmaak en het onderhoud van het rollend mate rieel en 1 rijksingenieur voor de electrische in richtingen der spoorwegen. Voorts wordt zoo goed als geheel opgeheven de thans bestaande technische afdeeling, welke belast was met het derzoek van voorstellen met betrekking tot weg en werken der spoorwegen. Het instituut van geneeskundig-inspecteur wordt opgeheven. Het personeel van den Raad van Toezicht, dat thans bestaat uit een 100 ambtenaren, zal wor den verminderd en worden teruggebracht tot een 40. Het ligt in de bedoeling de nieuwe organisatie reeds met Januari a.s. in werking te doen treden. De Rijksserumiurichting. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel a.i. is, voornemens de Rijksseruminrich- ting te Rotterdam te splitsen en te verplaatsen. De eigenlijke seruminrichting wordt dan beperkt tot fabriekmatige bereiding der sera en onder gebracht in het vroegere Rijkshengstveulen- depot te Bergen op Zoom. De zuiver wetenschappelijke onderzoekingen zouden dan geschieden in 't Instituut voor para sitaire ziekten, verbonden aan de Veeartsenij- kundige Hoogeschool te Utrecht. De huurovereenkomsten te Rotterdam zijn volgens de „Msb." in 1924 afgeloopen. Fabriek en KantoorTelef. No. 15. A. BARIS, Manuf. Broersvest 17. Telef. 849. Gratis AFHALEN en BEZORGEN. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. De eerstvolgende openbare vergadering van den Gemeenteraad van Schiedam heeft plaats op Vrijdag 29 September 1922, des namiddags te 2 uren. De agenda vermeldt o.m. de volgende punten 1. Voorstel van B. en W. tot benoeming voor den cursus 1922/23 van den heer H. A. Nillesen tot Hoofd van den lsten Cursus voor Vervolg onderwijs voor Meisjes. 2. Voorstel van B. en W. tot herbenoeming voor den cursus 1922/23 aan de Nijverheids avondschool van de heeren J. M. Nennstiehl als leeraar in de Nederlandsche taalG. v. Marion als leeraar in Lijnteekenen en Projectieleer J. H. de Wit als leeraar in Vakteekenen L. H. Pomes als leeraar in Lijnteekenen en Projectie- leer G. A. H. Slot als leeraar in Vakteekenen J. Joosse als leeraar in Natuur- en Werktuig kunde. 3. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen in het tijdvak van 1 October tot en met 31 December 1922 kasgeld op te nemen. 4. Voorstel van B. en W. tot teruggave aan Mej. C. Roelofs, weduwe van J. B. Wasman, van f 75.wegens onverschuldigd betaald ver gunningsrecht. 5. Voorstel van Ben W. tot het verleenen van een crediet van 1500.ten behoeve van wijzi ging van de inrichting der Vischmarkt. 6. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 17.000.ten laste van de Gasfabriek ten behoeve van het aanschaffen en monteeren van automatische lantaarnaan stekers (in de vorige zitting aangehouden). 7. Voorstel van B. en W. tot verhooging met 25.000.van het crediet ad. 115.000.ver leend voor verplaatsing van grond in West-Fran- keland en Kortland in verband met tewerk stelling van werkloozen, zulks ten .behoeve van de voltooiing van genoemd werk. 8. Voorstel van B. en W. tot gewijzigde vast stelling van de Verordening houdende regelen ten aanzien van de Commissie bedoeld in artikel 120 der Bouwverordening der gemeente Schie dam 1918, 9. Schrijven van B. en W. ter beantwoording van de vragen, gesteld door het lid van den Raad, den heer J. Dinkelaar, betreffende de financieele gevolgen van de overgang van de invordering der plaatselijke directe belasting naar het Inkomen naar de Rijks-administratie. 10. Schrijven van B. en W. ter beantwoor ding van de vragen, gesteld door het lid van den Raad, den heer A. P. S. Swartjes, inzake den broodprijs Programma voor de uitvoering te geven door het Stedelijk muziekkorps te Schiedam, directeur H. H. van Vleuten, op Zondag den 24 September 1922, des n.m. ten 1 ure, in de Plantage. 1. Unter dem doppel Adler Marsch, J. F. Wagner 2. Ouverture „Der Konig von Yvetot" A. C. Adam; 3. Schatz Wals, J. Strauss; 4. Grande Fantasie de l'Opera „La Boheme", G. Puccini5. Largo van Handel, H. H. v. Vleuten; 5. Op Schiedams Welvaren Marsch, H. H. v. Vleuten. Den heer H. Lohmeijer, heeft van wege zijn drukke bezigheden, ontslag ge vraagd aan den gemeenteraad als lid van de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs, Door B. en W. is aan d e|V e r e e n i Jg i n g voor konijnen-liefhebbers „Onderling Belang" voor haar binnenkort te houden konijnententoon stelling een zilveren medaille beschikbaar ge steld. Bij de politie is gedeponeerd een valsche rijksdaalder, dragende de beelte nis van Koning Willem III en voerende het jaartal 1874. UIT VLAARDINGEN. Eenige ingezetenen van de ge meente Vlaardinger-Ambacht zijn bij Ged. Sta ten in booger beroep gegaan tegen het raadsbe sluit, waarbij gelden zijn geweigerd voor den bouw van een christelijke school met drie loka len. UIT DELFT. Goedkoopere sigaretten. De vereeniging van sigarenwinkeliers alhier besloot met ingang van heden den prijs van di verse soorten sigaretten met 30 te verlagen. In verband met hoog accijnsbedrag is kwaliteit en sterkte nu Hoofdzaak. Deze eigenschappen bezit in hooge mate de heerlijke Citroen jenever der firma A. DAALMEIJER, per glas en per maat en verpakt verkrijgbaar bij Liturgie. Zestiende Zondag na Pinksteren. Christus, de naam van christenen zegt het ons reeds, is het goddelijk toonbeeld, wat wij hebb'en na te volgen. Het Evangelie van dezen dag doet ons den Meester kennen onder een opzicht, dat vooral in onze dagen goed moet worden in 't oog gehouden „Zij nu sloegen hem gade" dat was feitelijk het doel, waarom Hij aan tafel genoodigd was. Niet om Hem te eeren, niet ook om voor zich de eer te hebben zulk een gast aan tafel te zien aanzitten, njaar om Hem te bespieden, om te vitten of er niet hier of daar wat viel aan te merken dan konden zij zijn naamen faam afbreuk doen bij het volk. Christus echter behoefde daarom toch niet meer op zich- zelven te letten Bij Heift was alles zóó in god delijke harmonie, dat onder geen enkel opzicht redelijkerwijze een aanmerking zou kunnen gemaakt worden.Redelijkerwijze, want We weten, hoe phariseeën en schriftgeleerden toch hun aanklacht wisten te vinden van Sabbathschennis en Godslastering, omdat op den rustdag Chris tus zieken genas en omdat (wat Hij trouwens door Zijn daden bewees) Hij zich God noemde en zonden vergaf. De kerk van Christus staat in gelijke conditie tegenover de wereld Zij slaat die kerk gade om te zien waar een aanmerking te maken valt om ze dan, breed uitgemeten aan haar volgelingen voor te leggen met het ver achtelijke „zie nu maar eens hoe die zich noe mende volgelingen van Christus doen I" Die houding onzer vijanden legt ons den plicht op waakzaam te zijn en voorzichtig Al zijn wij niet „de kerk", de wereld veroordeelt de kerk naar haar aanhangers wij mogen zonder reden haar geen aanklacht in de hand spelen, of als halve katholieken oorzaak worden, dat de kerk belas terd wordt. Van den anderen kant moeten we ons beginsel niet verbergen laat maar zien aan de wereld, dat ge leeft uit uw Roomsche overtuiging, ook al zal ze uit uw best-bedoelde daden kwaad distilleeren, al was 't maar door de bedoeling te verdenken Christus liet Zijn wonderen op Sabbath niet na, al wist Hij te voren, dat men Hem een Sabbathschenner zou schelden.Voor een ander gevaar waarschuwt het epistel 't gebeurt dat de wereld schijnbaar zege viert en door laster iemand in zijn werkkring zoo onmogelijk maakt, alsof hij gevangen zat opgesloten, zooals Paulus om zijn evangeliepredi king. Zooals de Ephesiers meenden, dat God niet mocht toelaten die onrechtvaardige behandeling van zijn Apostelen, zoo meenen vele christenen, dat de onrechtvaardige belastering hunner broe ders weinig strookt met Gods plannen. En, ge- ergerd wijken zij af van het goede Dat is heel verkeerd, waarschuwt St. Paulus. De Ephesiers moesten zich veeleer beroemen op het lijden van hun leermeester. Paulus zinspeelt hier op de groote rol, die het lijden inneemt in het geheele verlossingswerk. Zooals de wereld moest verlost worden door het lijden van Christus, zoo moet de wereld tot haar doel komen door het lijden der kinderen Gods en onder dat lijden is niet de minste vorm onrechtvaardige bejegening der invloedrijke braven. Wij twintigste-eeuwers heb ben de geschiedenis ter beschikking om te be wijzen, hoe God juist dergelijke behandeling toeliet om Zijn kerk tot overwinning te voeren. Zoo mag het dus ook thans ons niet kleinmoedig maken, als we dergelijke feiten zien gebeuren. Laat het integendeel, zooals de liturgie vandaag verder doet, in ons opwekken een grenzenloos vertrouwen op Gods groote barmhartigheid. In dien geest bidden wij Moge Uwe genade o Heer ons altijd voorkomen en volgen, en maken dat wij ons voortdurend toeleggen op het beoe fenen van goede werken. onrust, gejaagdheid, overspanning. Gebruik ^^MUNHARDT'5 ZENUW-TABLETTEN koker TSct. bij Apolh. en drogisten Verkrijgbaar te Schiedam o.a. bij A. Scholte Jr. Broersvest 71 N.V. Drogisterij de Papaver, P. J. v. d. Sman, Hoogstr. 115 Henri Vlek, L. Kerkstr. 29 en verder bij alle goede drogis ten ter plaatse. 7361 11 Gemengd Nieuws. Ongelukken. Eergisteravond omstreeks half tien zag de IJaagsche politie couranten bij de Broeksloot liggen, tusschen de Laan van N. Oost-Indië en den NieuwenWeg.Men vermoedde, dat hier een ongeluk was geschied. En werd ge zocht in de sloot en weldra vond men het lijk van den 22-jarigen courantenbezorger A. v.D. Waarschijnlijk is de ongelukkige, die toevallijder was, hetslachtoffer van zijn ziekte geworden. Het 12-jarige dochtertje van V. te Ouden bosch vond aan den Bredaschen weg een ge- «WMMJWII Boven staande tabletten zijn verkrijgbaar bij P. J. VAN DER SMAN Hoogstraat 115, Schiedam en Vlaardingen. VLEK, L. Kerkstraat 29, A. SCHOLTE Jzn., Drogisterij ..de Gaper." Broersvest 76. Schiedamsche Drogisterij, firoeneiaan 65. Engrosfa. Van TRI6T &MAST, Hofdijk Rotterdam. weerpatroon. Zij nam die mee naar huis en onbeducht voor het gevaar sloeg zij er op met het gevolg dat de patroon uiteen sprong. Het kind werd zoo ernstig aan handen, hoofd en lichaam verwond, dat het in 't ziekenhuis moest worden^ opgenomen. In de bad- en zweminrichting in den Rijn, te Arnhem, is gistermiddag een jongmensch ver dronken. Toen hij van de plank wilde springen, waarschuwde de badmeester hem, dat het water zeer koud en ongeveer 5 M. diep was. De jongen dook, maar hij kwam niet meer boven. De bad meesters gingen onmiddellijk te water, doch zij vonden hem niet. Waarschijnlijk is hij onder het net doorgeschoten. De kleeren leverden geen aanwijzing op wie de verdronkene is. Diefstal in een Raadszaa l.Toen de leden van den Berlijnschen gemeenteraad gister bijeen zouden komen kwamen zij tot een zeer verrassende ontdekking. Uit de zittingzaal wa ren een groot Perzisch tapijt en ongeveer 50 electrische lampen gestolen. Gered. Het reddingsstation Bargoft bij Bre men heeft gister twee opvarenden van den kotter Paulo gered, die in de nabijheid van het station is gestrand. Nachtvorsten. In Wurtemberg hebben nachtvorsten groote schade aan den oogst be rokkend. De brand op Celebes. Bij den brand op Maros zijn 160 inlandsche woningen en 80 winkels en wagons verbrand. Boschbranden. In Californië woeden op het oogenblik groote boschbranden het heet dat er 170.000 acres in vlam staan. Krupp en de Sovjet. Von Lich- tenstein, een vertegenwoordiger van de firma Krupp, bevindt zich op het oogenblik te Moskou waar hij met de sowjet-regeering onderhandelt over den aankoop van een groot aantal aandee- len van de bekende fabrieken van Poetilof. Bij deze onderhandelingen zoudenookde Berlijnsche bankiersfirma von Benneckendorf en de Russi sche bankier Dimitri Rubinstein betrokkenzijn. De onderhandelingen loopen over den aankoop van aandeelen ter waarde van 104 millioen mark. Nieuwe postzegels. Het voornemen bestaat bij de postadministratie van de Vereenig- de Staten van Amerika om een volkomen nieuwe serie postzegels uit te geven, op grond dat jaar lijks groote sommen worden verloren door de treffende gelijkheid der zegels, zoowel als door de weinige schakeering in de kleuren. Bovendien wordt de moeilijkheid voor de postambtenaren dat de zegels dadelijk te herkennen, vermeerderd door de afstempeling, waardoor het waardecijfer dikwijls onleesbaar wordt. Een en ander is oor zaak, dat poststukken, hoewel onvoldoende ge frankeerd, zonder strafport worden afgeleverd. Kunst en .Letteren. Derde congres Muziek-Auteursrecht. Op initiatief van de Nederlandsche en Itali- aansche organisaties had in September 1920 het eerste congres te Scheveningen plaats onder voorzitterschap van den Heer Mr. Dr. Snijder van Wissenkerke. Het tweede congres had plaats verleden jaai in Juli te Londen onder voorzitterschap van den Heer Boosey, firmant der welbekende uit geversfirma Chappel en Co. Aan de Nederlandsche organisatie komt de eer toe het derde congres dit jaar mogelijk te hebben gemaakt. Zij was het, die voor dit doel een toenadering tot stand bracht tusschen de twee in Duitschland separaat optredende Ge- nossenschaften (G.D.T. en Gema). Daardoor werd het derde congres dit jaar te Berlijn mogelijk. Dit derde congres zal a.s. 26, 27 en 28 Septem ber te Berlijn in het Künstlerhaus (Bellevuestras- se) plaats hebben onder voorzitterschap van Ex- cellenz Ministrialdirekter Von Koerner, die in 1908 o.a. Duitschland vertegenwoordigd heeft op de zitting der Berner Conventie, toen Neder land zich ook aansloot tot dit Verbond. De heer Mr. Dr. Snijder van Wissenkerke, die in 1920 te Scheveningen benoemd werd tot Eerevoorzitter van het Internationaal Congres is als „Ehrengast" tot bijwoning van het a.s. Berlijnsch congres uitgenoodigd en heeft deze uitnoodiging aangenomen. Op het Berlijnsch Congres zullen ook officieele vertegenwoordigers van de Duitsche Regeering namens het Ministerie van Buitenlandsche Za ken en Justitie aanwezig zijn, zoomede een ver tegenwoordiger van het Bureau van de Berner Conventie te Bern. Op dit derde congres zullen hoofdzakelijk on derwerpen ter sprake komen welke verband houden met den juridischen kant van het mu- ziek-auteursrecht zoowel in nationaal als inter nationaal opzicht. niinffi rT Cti I.ONHwf UI I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2