DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN F E U I L L E T O AL 45ste Jaargang Woensdag 27f September 1922. No. 13450. Advertentiën: 1—5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Bureau:- KOEMARKT 4.j Telefoon Intercommunaal Fostbus<M. plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent.fisiligfeg* toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en- andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van A. J. SNOEK om vergunning tot oprichting van een vijlenfabriek in het pand Oude Sluis 5a, kadaster Sectie A. No. 1198, met 2 elektromoto ren van resp. 5 en 12 P.K., drijvende diverse kap- en schaafbanken en slijpsteenen Dit verzoek is met de bijlagen op de Secre tarie ter visie gelegd. Op Woensdag, 11 October a.s., des voormid dags 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid wor den gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling ol' schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier- bovengenoemd, kan op de Secretarie derGemeen- te van de schrifturen, die terzake zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet ge rechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. S c h i e d a m, 27 September 1922. crisis was, hebben wij dit gewaardeerd als een moedig woord, zóoals een echten leider be taamt. Wij meenen nu echter bij meer dan een vakbondbestuurder de neiging te hebben op gemerkt, om, waar zij zich op eigen gebied door de economische omstandigheden tot ma tiging genoopt zien, op politiek terrein bun radi calisme uit te leven en aan hun partijgenooten, wien in meerdere of mindere mate leiding op politiek terrein ten deel valt, eischen van vol strekte onwrikbaarheid, van geenerlei rekening te houden met de economische omstandigheden, te stellen, eischen, waaraan zij zelf op hun eigen gebied wijselijk geen voet geven. „Wij willen het wel rond-uit zeggen: dat kunnen wij niet hebben, daar moeten wij te- een ingaan. En, waar zulk een neiging kras aan den dag treedt, moeten wij er ook een beetje kras tegen ingaan. Wij hebben het recht te vorderen, dat men ons eenzelfde reëele poli tiek toestaat, als men zelf zich genoodzaakt ziet te voeren". Hadden wij nu ongelijk als we schreven van meten met twee maten, hoewel er nog een heel wat leelijker woord te vinden zou zijn voor zulk soort politiek, die de geduldige Volklezer echter schaapachtig slikt. andere er tegen. Dit heeft zelfs ten gevolge go- had, dat én koning èn regeering is afgetreden. Koning Constantijn deed afstand van den troon ten behoeve van den kroonprins. Hoe de crisis zal worden opgelost en ofVenizelos weer zal te- rugkeeren, dient te worden afgewacht. De kwes tie Thracië is ook nog niet van de baan. VOLKENBOND. De gewone en de suppletoire begrooting van den Volkenbond bedragen te zamen 25.934,008 goud-francs. DE VERREKEN-BTJREAUX. Op 5 October beginnen te Berlijn nieuwe on derhandelingen over de betalingen aan de ver- rekenburèaux. Aan de besprekingen zal van Fransche zijde de heer Alphand deelnemen. De onderhandelingen over het door Duitsch- land nog te betalen resteerend bedrag van 18.4 millioen van den reeds vervallen termijn hebben een gunstig verloop. V Meten met twee maten. Toen het „Volk" de in de Openingsrede aan gekondigde bezuinigingen besprak, eindigde het blad haar slooperswerk, met de grimmige woor den, „Hef blijkt niet of de regeering de tekorten wil tegengaan door organisatorisch ingrijpen, dan wel langs de verderfelijkemetho- d e van een aanval op de loonen. Dit was natuurlijk reusachtige onzin, maar evenzoo was het reusachtig politiek, want de S.D.A.P., die in de landsregeering geen verant woordelijke positie inneemt, dacht zoo'n onbe- kookten uitval zonder gevaar te kunnen doen, misschien gedachtig het spreekwoord „dat men met een druppel honing meer vliegen vangt dan met een vat azijn." Zoo'n misleiding is echter nog erger dan de welbekende serie vergissingen, maar de leugen is in dit geval bijzonder snel achterhaald, en door niemand minder dan de Volk-redactie zelf. In Amsterdam namelijk zitten eenige leiders der roode beweging als wethouders zelf aan de touwtjes, ook daar is ondanks dat, geldgebrek, en ook daar worden om die kwaal te verhelpen dezelfde middelen gebruikt, die bij de landsre geering met verderfelijk worden betiteld. Het- gevolg is natuurlijk, dat de roode hooge oomes, daarover menige harde noot te'kraken krijgen van de gelijkgetinte op de lagere sporten der Amsterdamsche ladder wat voor de rijks werklieden verderfelijk is, kan voor de gemeente geëmployeerden toch niet goed zijn. Nu denkt een normaal mensch allicht, dat het volk wederom partij trekt voor de „loonslaven of op zijn minst, zich koest, houdt. Helaas de vriendjes zijn in gevaar en de onte vredenen krijgen de volgende schrobbeering „De leiders onzer vakbeweging zijn als reaal politici genoodzaakt in dezen rekening te hou den met de moeilijke economische omstandig heden, waarin wij verkeeren. Zij doen diI" on vervaard. Toen een tijd geleden Stenhuis de voorzitter van het N.V.V. in „De Strijd een artikel schreef ten betooge, dat de vakbeweging waar loonsverlagingspogingen begonnen te drei gen, niet kon cfoen, alsof er geen economische Buitenlandseh Nieuws. GEALLIEERDEN EN TURKEN. Terwijl de Turksche cavalerie-afdeeling ter sterkte van 2000 man nog steeds te Erenkuey vertoeft, is een andere afdeeling de neutrale zone van uit de richting Bigha binnengerukt. Klaarblijkelijk waren beide operaties beraamd voordat de geallieerde nota was ontvangen, zoodat zij niet noodzakelijkerwijs een vijande lijk karakter behoeven te dragen, Intussöhen stelt generaal Harington alles in het werk om de- Turken tof den terugtocht te bewegen. Naar gemeld wordt, heeft Keinal eerst gisteren de geallieerde nota ontvangen. Men geeft te Londen in officieele kringen dn hoop nog niet op, dat de moeilijkheden in het Nabije Oosten nog zonder bloedvergieten tot oplossing kunnen worden gebracht en zoo ernstig is dit verlangen, dat van Engelsche zijde groote lankmoedigheid wordt betracht jegens de Kema- listen, die ondanks de waarschuwing van het Britsche opperbevel jn het Nabije Oosten de Neutrale zone bij Tsjanak tot tweemaal toe zijn binnengedrongen.Natuurlijkiste Londen een zeer onaangename indruk gewekt door het feit, dat de Turksche cavalerie, na de neutrale zone voor de eerste maal te hebben geschonden en zich daarna weer te hebben teruggetrokken, ander maal met 2000 ruiters de neutrale linie heeft overschreden. Men verontschuldigt echter deze nieuwe provocatie door te veronderstellen, dat de plaatselijke commandant der Kemalistische ca valerie niet heeft gehandeld op hooger bevel en geen kennis droeg van het conferentiebesluit dat Zaterdagavond laat te Parijs is genomen. Amerika heeft verklaard, het standpunt der geallieerden omtrent de vrijheid der zeeëngten volkomen te deelen. De houding van Kemal tegenover de nota der geallieerden is nog twijfelachtig, maar de meeste berichten uit Konstantinopel wijzen er op, dat de nationalisten het recht opeischen de toegan gen tot Constantinopel te versterken, welk ver gelijk er ook getroffen worde. Intusschen is de stemming te Constantinopel nog al onrustig,vele verlaten de stad.Waarschijn- lijk treedt de sultan wel af. Jn Griekenland blijft het ook broeien. De eene partij is voor terugroeping van Venizelos, een DUITSCHLAND EN BELGIE. De Commissie van Herstel publiceert een officieele mcdedeeling waarin zij acte neemt van de gisteren plaats gehad hebbende overhandi ging der Duitsche schatkistbiljetten en van het begeleidend schrijven van de „Kriegslasten- kommission." LIFEBUOY reinigt Uw huid van buiten en van binnen. Het brengt fnischheid, gezondheid en schoon heid aan ieders huid Jtêt beroemde ROODE Tablet met de gezona heidsgeun W> ENGELAND.^ De politieke medewerker van de „Pall Mali Gazette" lanceert het bericht, dat men in goed- ingelichte kringen een algemeese verkiezing aanstaande acht. Indien Lloyd George echter niet binnen tien dagen daar voorgoed toe be sluit, mag men aannemen, dat het dit jaar niet meer tot een verkiezing komt. MONTENEGRO. De „Giornale di Roma" maakt melding van een gebeurtenis, welke tot dusver onopgemerkt is gebleven en die plaats vond naar aanleiding van den dood van* kolonel Voitsjinitsj, het hoofd der „Montenegrijnsche regeering." Toen de koningin zich na den dood van den kolonel tegen de candidatuur van Plamenatz verzette, maakte deze zich op 16 dezer met den steun van twintig gewapende aanhangers van het consu laatsgebouw meester, waar de zetel der „Monte negrijnsche regeering" te Rome is gevestigd en proclameerde zichzelf tot voorzitter van den ministerraad, die daarop koningin Melina van den troon vervallen verklaarde. 29 „Komaan, wij zullen haar nog een kans geven" dacht hij.En hij deedhet op edelmoedige wijze. „Gij zoudt beter doen met van gedachte tc veranderen, juffrouw. Dat reizen met den trein scherpt den eetlust. Wilt gij mij toestaan, u te verzoeken, mijn maaltijd met mij te deelen „Met genoegen „Gij hebt dus honger „Verschrikkelijk!" stamelde zij, terwijl zij beproefde te lachen. Een oogenblik daarna, zonder dat zij wist, hoe het geschied was, baadde zij in overvloed en alsof zij den geest van het wonderlampje had opgeroepen, lag cr een servet op hare knieën met een bord vol van alles, waarvan zij het meest hield, terwijl Barnes haar bedien de met een ijver gelijk aan dien van den knecht in het Arabische sprookje. Zij deed het hem opmerken. Hij antwoord de lachende „Dus zoudt gij de kleine Aladijn wezen maar als ik mij de Duizend en een Nacht nog goed herinner, zou die oolijke Ghineesche guit reeds een uur geleden zijn lampje ontstoken en gegeten hebben. Deukt gij niet, dat het beter uitkomt mij ALLERLEI. Zagloel-pasja, de Egyptische nationalistische leider, die naarGibraltar is overgebracht,ligt daar nog aitijd ernstig ziek. Zijn vrouw heeft stappen gedaan om vergunning te krijgen voor een be zoek aan hem. De Duitsche rijksraad heeft de verorde ning omtrent de verhooging der in- en uitgaande rechten met 50 pet. goedgekeurd. Voor tabak zal het tarief afzonderlijk worden geregeld. De op 2 Juni tusschen de Duitsche regee ring en de Commissie van Herstel gesloten overeenkomst betreffende de uitvoering van de bepalingen van het vredesverdrag in zake de leveringen in natura, de z.g. Bemelmans-over- eenkomst, is thans ook voor België van kracht geworden, nu dë Belgische Regeering haar goed keuring aan de overeenkomst heeft gehecht. Volgens een bericht uit Parijs hebben de Fransche zeelieden aan de internationale trans- portarbeiderslëderatie verzocht de Fransche schepen in Engeland, Nederland en België te boycotten. De Engelsche spoorwegmaatschappijen en voor Aladijn te houden, den conducteur van den trein voor den geest en u voor de Ghinee sche prinses, die zoo bewonderenswaardig schoon was Juffrouw Anstruther bloosde lichtelijk bij deze stoutmoedige vergelijking. Zij herinnerde zich, dat de prinses met Aladijn huwde doch zij antwoordde niet. Na hare gedwongen ont houding gaf zij zich geheel over aan het genot, hetwelk het bevredigen van haar eetlust haar verschafte. „Natuurlijk kan ik u geen thee of koffie aanbieden," zeide hij, zich verontschuldigende, „maar een glas chablis zal u meer goed doen dan welke drank ook gij zijt zoo bleek „Ik zoude bang zijn u te ontrieven." „O, er is te veel voor mij alleen Ik heb een diner voor twee besteld," antwoorde hij on bedachtzaam. „Voor twee En haar verwonderenden blik ziende, boog Barnes zich over de mand. „Ja, twee orden, met twee messen, twee vorken en twee glazen. Is dat niet vreemd Maar ik heb zoo'n verbazenden eetlust, moet gij weten." „Dan zoudt gij beter doen er bewijzen van te geven," sprak zij hartelijk lachende. „Gij hebt inderdaad nog niet gegeten." Zij noodzaakte Barnes, zich naast haar te zetten, hetwelk deze met de meeste bereid- DE LEVER'S ZEEP MIJ., VLAARDINGEN- Fabrikanten van Lux en Twink. de bonden van spoorwegarbeiders zijn tot een overeenkomst gekomen, waarbij een loonsver laging van 10 sh. per week voor het personeel van de werkplaatsen wordt bepaald, ingaande op 1 October. De „Libre Belgique" meldt, dat baron de Favereau, de voorzitter van den Belgischen Senaat, gistermiddag op zijn landgoed Jeuneret is overleden. De Berlijnsche bioscopen-staking duurt voort. Onderhandelingen hebben "reeds plaats gevonden, maar geen resultaat opgeleverd. Zij zullen morgen worden hervat. Binnenland. willigheid deed, daar hij werkelijk grooten trek had. Toen hij haar een glas wijn overreikte, voel de hij zich als door een electrischen schok ge troffen. Hunne handen hadden elkander voor de eerste maal toevallig aangeraakt. Het jonge meisje dronk en, hetzij tengevolge daarvan, hetzij door andere oorzaken, haar gelaat had weldra zijn frissche kleur hernomen. Er was iets in de wijze van doen van den Amerikaan, hetwelk vertrouwen inboezemde. En toen hij champagne aanbood, den ge- liefkoosden drank der vrouwen, gelijk hij wist, antwoordde juffrouw Anstruther, die nooit iets ten halve deed, op eenvoudigen toon „Ik zal alles nemen, wat gij wilt." Barnes laadde in zijne opgetogenheid haar bord vol druiven, bonbons en alle lekkernijen, waarom de mannen gewoonlijk niet veel geven, doch waar de m.eeste vrouwen verzot op zijn. Zij beschouwde al dat heerlijks met een na denkend oog. „Zoo dit uw gewoon diner in den spoortrein is, welk een Subariet moet gij dan wel zij n Men zou waarlijk denken, dat u gezelschap ver wachtte." Hij weerde dezen rechtstreekschen aanval af, met te antwoorden „Dan zijt gij juist het tegenovergestelde. Gij verbeelddet u, tien uren te kunnen reizen, zon der iets anders dan twee balletjes gom te ge- Onthulling van een monument. In tegenwoordigheid van de Koningin, den Prins der Nederlanden, den burgemeester van 's-Gravenhage, mr. Patijn, de wethouders de heeren De Wilde en mr. Droogleever Fortuyn, den gemeente-secretaris mr. Ter Pelkwijk, den hoofdcommissaris van politie, den heer Van 't Sant, en een groot aantal genoodigden en be langstellenden, onder wie vele predikanten en nagelaten betrekkingen, voor wie plaatsen waren gereserveerd, heeft gisterochtend aan den Ou den Scheveningsrhcn weg in Den Haag de ont hulling plaats gehad van het monument, dat daar, ter hoogte van het Franke nslag, is opge richt ter huldiging van de nagedachtenis van de tijdens den wereldoorlog verongelukte Sche- veningsche visschers. Voor dat het monument onthuld werd, hield de Koningin een rede. Het monument, dat ontworpen is door den Scheveningschen architect Van Duynen, is van een groote soberheid. De romp is gemaakt uit gewapend beton en bedekt met grijsgroene gréstegels, vervaardigd door De- Porceleyne Fles. De hoogte van het gedenkteeken is 5 Meter. Op de voorzijde zijn in een vlak twee opschrif ten geplaatst, t.w. „Zij zijn daar waar nacht noch nevel is," en „Ter herdenking aan de ruim 300 Scheveningsche visschers, die tijdens den wereldoorlog 19141919 op zee het leven lieten." bruiken „O, viel mij dat tegen riep zij uit. „Nu kan ik er om lachen maar een halfuur geleden zoude ik die kleine ondeugd, Maud C.hartris, om deooren hebben kunnen slaan, 't Is een ding van veer tien jaar, dat nergens anders pleizier in heeft dan in leelijlce streken uit te halen. Zij heeft mijn taschje in handen weten te krijgen, heeft al mijn bonbons opgegeten en er wat stukjes papier en haar kaartje voor in de plaats gelegd." Zij gaf Barnes een vierkant stukje papier over, waarop met een kinderhand deze woorden waren geschreven. „Dit is om U betaald te zetten. Gij hebt aan mama gezegd, dat ik de kat een brandend hout aan den staart heb gebonden. Gij zijt zelf eene kat." „MAUD." „Wat een allerliefst kind Ik zou haar kun nen omhelzen riep Barnes uit, denkende aan den dienst, welken de kleine ondeugd hem bewezen had. „Ik in 't'geheel nietIk zal hare moeder dit kaartje laten zien, en. Zij stak de hand uit om het aan tc nemen. „Als ge dat doet, onderbrak haar Barnes, ,,zal ik Maud Charters lekkers genoeg zenden, om haar een jaar lang ziek te maken. Gij zoudt, beter doen, mij dit te laten verscheuren." En zonder antwoord af te wachten, deed hij, gelijk hij had voorgesteld. (Wordt vervolgd] NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1