I VerverU-Ditstoomerij De Phoenix; A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Jhr. mr. G. L. M. H. Ruys de Beerenbrouck. Naar men uit Maastricht aan den „Tijd"seint, heeft ter gelegenheid van den tachtigsten ver jaardag van den Oud-Minister en Oud-Commissa ris van H.M. de Koningin in Limburg, Jhr. mr. G. L. M. H. Ruys de Beerenbrouck, geen uiter lijk feestbetoon plaats gehad wegens de ziekte van mevrouw Ruys de Beerenbrouck. Des ondanks waren opliet landgoed,„Wolfrath",waai de familie verbleef, reeds uit alle oorden des lands telegrafische en schriftelijkegelukwenschen ingekomen. De hulde door de Gedeputeerde staten en van de burgemeesters van alle Lim- burgsche gemeenten zal op een later tijdstip plaatshebben. Maandagmiddag is de familie Ruys de Bee- rénbrouck van het landgoed „Wolfrath" terug gekeerd naar Maastricht.Mevr. Ruys de Beeren brouck werd op advies van den chirurg van het ziekenhuis Calvariënbcrg naar deze inrichting overgebracht. In verband met haar leeftijd de patiënte Is 78 jaar baart een maagziekte eeni- ge zorg. Smyrna. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft van het Centraal Comité voor Steun aan Nederlanders in het Buitenland 5000 voor de Nederlanders in Smyrna ontvangen. Telegrafisch is 6000 aan den Nederlandschen gezant te Constantinopel gezonden totaal met de vorige opgaaf8000. Blijkens bij het Departement van Buiten- landsche Zaken ingekomen telegrafische be richt, is het's.s. „Deukalion" van de Konink lijke Stoomboot-Maatschaijij op 24 dezer te Constantinopel aangekomen met den waarn. Consul-Generaal en omstreeks 150 leden van de Nederlandsche kolonie te Smyrna aan boord. De gezondheidstoestand van dezen liet niets te wenschen over. Kinderverpleging. Naar Mgr. Alph. Ariëns in De Gelderlander mededeelt, zijn, van de oprichting af tot Januari van dit jaar door het R.K.Comité voor huisves ting van kinderen uit den vreemde totaal 63.000 kinderen hier te lande verzorgd en verpleegd, n.l. 25.000 Oostenrijksche 500 Hongaarsche, 26.000 Duitsche, 600 Belgische en 1500 Nederlandsche. De inzender berekent, dat daarvoor 9.525.000 aan verplegingskosten is uitgegeven door par ticulieren, en 820.000 door het comité dat aan giften engeschenkenvoor ongeveer/3.100.000 aan de kleinen is meegegeven, en dat 485 wagons levensmidelen *en goederen tot een bedrag van 1.813.00 is verzonden, wat een totaal-generaal maakt van 15.320,000. Vrachtauto's. B. en W. van Haarlem hebben aan de regeering gevéaagd maatregelen te nemen tegen het ver nielen van wegen door vrachtautomobielen zon der luchtbanden. Zij vragen een algemeen ver bod van het verkeer met dergelijke vrachtauto's of het recht voor gemeentebesturen, om alle of bepaalde wegen vobr het verkeer te sluiten. Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Het jaarlijksch bezoek van de Koningin aan Amsterdam,dat in het voorjaar moest worden uitgesteld wegens het overlijden van de moeder van den Prins, is thans bepaald op Maandag 30 October en volgende dagen. Openstelling Vredespaleis. Het Vredespaleis zal voortaan tot, nadere aan kondiging ook Zaterdags en Zondags des namid dags van 2 tot 4 uur voor het, publiek te bezichti gen zijn. Het invoerrecht op sigaren. Ingediend is een wetsontwerp tot. wijziging van het invoerrecht op sigaren. Bij de wet van 6 Mei 1921 werd, zoo wordt in de memorie van toelichting opgemerkt, een invoerrecht op siga ren vastgesteld van 30 pet. van de waadde, ten einde de Nederlandsche sigarenindustrie eene billijke compensatie te geven voor de nadeelen haar door de invoering van den tabaksaccijns berokkend. De bcteekenis van deze compensatie is door de enorme daling van de waarde van de ingevoerde Duitsche sigaren grootendeels ver loren gegaan. Zij -is te herstellen door, naast het waardcrecht, alternatief een specifiek recht te stellen van 15 per 1000 sigaren, met dien ver stande dat dit laatste recht verschuldigd zal zijn indien 30 pet. der waarde minder bedraagt dan 15 per 1000 stuks.Het cijfer van ƒ15 komt ongeveer overeen met 30 pet. van de waarde van Duitsche sigaren, zooals deze was tijdens de invoering van voormelde wet. Artikel 1 van het ingediende wetsontwerp strekt hiertoe. Bij de vaststelling van een minimumrecht sigaren moet rekening worden gehouden met de bepalingen van.de Waardewet 1906 ingevolge welke, bij te lage aangifte van de waarde, meer der invoerrecht, verhooging' van invoerrecht en casu geen kosten van de beslissing van de commissie van beoordeeling of van den raad van beroep voor de invoerrechten verschuldigd zijn. Een voorgesteld artikel 2 strekt tot uit sluiting van de door den invoerder verschuldigde meerdere rechten, enz., voorzoover die verband houden met het feit, dat sigaren tegen minder dan 50 per 1000 stuks ten uitvoer worden aan gegeven. Immers bij ecnige aangegeven waarde van 50 per 1000 stuks is het minimumrecht verschuldigd. Een ontworpen artikel 3 heeft ten doel tc voorkomen, dat sigaren van een mindere waarde dan 50 per 1000 stuks ter ontduiking van het hiervoor verschuldigd minimum-recht te zamen in eene partij worden aangegeven met sigaren van hoogere waarde. Beantwoorde vragen. Op de vragen van den beer Van Ravesteyn heeft Minister "van Karnebeek geantwoord, de Koningin op de reis naar de hoven vanKopenhage Stockholm en Christiania vergezeld tc hebben in verband, met het officieel karakter van het be zoek van den Koning van Denemarken aan de Koningin in 1914 ook de Deensche Minister van Buiteniandsche zaken tegenwoordig was. Het bezoek dat de Koningin aan deze hoven heeft gebracht, strookte tevens met de hartelijke betrekkingen,, welke tusschen Ne derland en de drie andere Staten worden on derhouden en met het belang deze te bevestigen. Voor den Staat vloeien uit deze bezoekan geen jmdere kosten voort dan eenige uitgaven, wegens onderscheidingen en tijdelijke verster king van het personeel der betrokken legaties. Nederland en Turkije. Minister van Karnebeek heeft op de vragen van den heer v. Ravesteyn geantwoord, dat onze regeering slechts betrekkingen onderhoudt met de eenige officicele erkende Turksche re geering. welkte te Constantinopel is gevestigd. Van de vorming van een bewind, naast die regeering te Angora, is der Nederlandsche re- geering geen kennis gegeven, noch heeff dat bewind eenige stappen gedaan, om met de Ne- derlandseïie re geering in betrekking te komen. Voor .stappen ui omgekeerde richting bestaat voorshands geen aanleiding:" Toen in het laatste stadium der Grieksche bezetting de toestand te Smyrna een dreigend aanzien kreeg en voorziening voor de veilig heid der Nederlandsche kolonie noodzakelijk voorkwam, bleek het niet mogelijk bijtijds een Nederlandseh oorlogsschip daar ter plaatse te doen aanwezig zijn. Vernemende, dat Engeland de eenige mogendheid was, die op dat oogenblik te Smyrna over voldoende militaire macht beschikte om afdoende maatregelen te nemen, heeft de regeering zich tot de Britsche regeering gewend met het verzoek haar beschermings maatregelen ook tot de Nederlandsche onderda nen te willen uitstrekken. Gevaar voor die onderdanen Werd niet zoozeer gevreesd van een bezetting door de Turksche troepen als van mogelijke uitspattingen in het tijdsverloop tusschen het vertrek der Grieksche en het op treden der Turksche overheden. K.L.M. Volgens de begrooting van Waterstaat voor het dienstjaar 1923 acht de minister 't van over wegend belang, dat met het geven van Staats subsidie aan de Kon. Luchtvaart-Mij. wordt voortgegaan, aangezien zeer veel van hetgeen thans werd bereikt weder verloren zou gaan of anders ten goede zou komen aan buiteniandsche maatschappijen, indien subsideering één of meer dere jaren achterwege zoude blijven. Als resultaat van een voorloopige bespre king met de maatschappij werd aanvankelijk een bedrag van 400.000 als uit te keeren subsi die aangenomen. Het bedrag zal nader kunnen worden bepaald bij het overleg met de maat schappij omtrent een nieuwe subsidie-overeen komst. Nederl. Roode Kruis. De bij gelegenheid van de vergadering van het internationale comité tot hulp aan Rusland te Genève aanwezige bestuursleden van het Ne derlandsche Roode Kruis, mej. A. Thorbecke en jhr. A. W. G. van Riemsdijk, hebben aan den penningmeester van de Internationale Unie tot hulp aan kinderen een bedrag van elf duizend gulden ter hand gesteld ten behoeve van de keu kens voor kinderen in Rusland. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft met inbegrip van deze gave thans reeds meer dan honderd duizend gulden voor de voeding van Russische kinderen kunnen besteden. Uilvoer van rundvee. Met ingang van 1 October staat het douane bureau te Esschen den invoer van rundvee, uit Nederland, dat ter observatie opgenomen moet worden in Belgische quarantainestallen, toe op den lsten, lOden en 21sten van iedere maand. Wannéér een dezer dagen een Zondag is of een officieele feestdag, wordt de invoer toegelaten op den dag volgende op den vastgestelden datum. Nieuwe eleetrisehe spoorweg. De Frankfurter Zcitung deelt mede, dat de Nederlandsche spoorwegen voor de electrificatie van den spoorweg tusschen Amsterdam en Leiden opdracht gegeven hebben aan de Berg- mann Elektrizitatswerke te Berlijn tot, den aan leg van het bovengrondsche net en de stations- netten. Fabriek eu Kantoor Telef. No. 15. A. BARIS, Manuf. Broersvest 17. Telel. 849. I Gratis AFHALEN en BEZORGEN. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De broodprijs. In zake verlaging van den Broodprijs schrijven B. en W. aan den'Raad: Naar aanleiding van de 'vragen door het Raadslid, den heer Swartjes,in zijn schrijven dd. 14 dezer gesteld, heeft ons College, voldoende aan den wensch in de vierde vraag uitgedrukt, inlichtingen gevraagd aan het Bestuur der Bakkerspatroonsvereeniging te dezer stede. Toegegeven werd, dat de prijs der tarwe, zoowel als de prijs van de bloem, gedaald is. De farweprijs bedraagt op dit oogenblik onge veer 12.50 tot 15.50 per 100 K.G. en de prijs van Amerikaansche bloem 17.50 thuis. De da ling bedraagt voor de tarwe ten hoogste 3. en voor de bloem ten hoogste 3.50. In aanmer king moet nog genomen worden, dat er mogelijk kwaliteiten aan de markt zijn, die niet voor de broodbakkerij geschikt geacht kunnen worden, terwijl ook de nieuwe oogst nog niet wordt benut. De prijs van het tarwebrood was tot 7 Septem ber 1.1. 20 cent per 8 ons en is met ingang van 7 September verlaagd op 18 cent. De prijs van het witbrood (waterbrood) be draagt 24 ets. per 8 ons en zal met ingang van Maandag 25 September worden verlaagd tot 23 ets. Dit besluit was reeds vóór onze conferentie met de bakkerspatroons genomen. De prijs van het melkbrood kan, volgens de patroons, niet worden verlaagd, omdat met ingang van 1 October de prijs van de melk weer wordt verhoogd. Hoewel deze verhooging be draagt, was nog niet te zeggen. In elk geval is dit een jaarlijks wederkeerend verschijnsel. Derhalve zal de prijs van het melkbrood per 8 ons 28 ets. blijven. De prijzen bewegen zich om die welke te Rotterdam gelden. Ten aanzien van het tarwe brood is de prijs te Schiedam 2 ets. lager dan te Rotterdam. Opgemerkt werd tevens, dat de prijs van tarwe en bloem slechts omstreeks 36 van den kostprijs van het product uitgemaakt en derhalve een daling van den prijs der grond stoffen de prijsdaling van het product slechts matig beheerscht. Moge het waarschijnlijk zijn, dat in sommige gemeenten een lagere broodprijs bestaat, dan kan dit o.a. zijn oorzaak vinden in het feit, dat te Schiedam de arbeidsvoorwaarden contractueel zijn geregeld en dat Schiedam, behoorende tot de gemeenten der eerste klasse, met de groote geJ meenten gelijkstaat ten aanzien van de bedrijfs- onkosten. Resumeerende zouden wij op de vragen van het Raadslid, den heer Swartjes, het navolgend antwoord willen geven Vraag 1 Is het Uw College bekend dat de tarweprijs sedert de laatste tijd aanmerkelijk is gedaald. Antwoord Er is inderdaad een daling van de tarweprijs waar te nemen. Vraag 2 Dat de prijs van het brood met deze verlaagde tarweprijs geen gelijken tred heeft gehouden. Antwoord Met de verlaging van het tarwe brood sinds 7 September j.l. en de verlaging van het witte brood vanaf 23 September schijnt de verhouding tusschen kostprijs en verkoopprijs weer hersteld te zijn. Vraag 3 Dat in verschillende gemeenten reeds verlaging van broodprijs is ingevoerd. Antwoord Dit blijkt evenzeer juist te zijn. Vraag 4 behoeft geen verdere beantwoording. Roode Kruis. Evenals in de andere gemeenten van ons land zal ook hier ter stede op Zaterdag 30 September a.s. een. collecte worden gehouden voor het Nederlandsche Roode Krui6. Mocht deze Vereeniging in den laatsten tijd reeds eenige malen een beroep doen op de wel dadigheid van de Nederlandsche ingezetenen voor hulpverleening aan het buitenland, thans geldt het het werk van de Vereeniging in ons eigen land. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft op zich genomen mede te werken aan het vredes werk der Roode Kruisvereenigingen. De wijze, waarop deze vereeniging zich die medewerking heeft gedacht, heeft zij neergelegd in den oproep, welke door het geheele land is verspreid. Ter bevordering van de gezondheid van het Nederlandsche Volk, zullen aller krachten noo- dig zijn.Waar het voor de Regeering in de eerst volgende jaren moeilijk zal zijn aan nuttige instellingen op hygiënisch en ander gebied subsi dies te verleenen, zal het Roode Kruis, naast haar eigen werk, erop bedacht zijn die vereeni- gingen krachtdadig te steunen. Tot verwezenlijking van deze plannen zullen belangrijke bedragen vereischt zijn. 't Is daarom dat het Roode Kruis op 30 Sep tember a.s. voor het geheele land een collecte heeft uitgeschreven, welke alhier alsdan zoowel op straat als langs de huizen zal worden ge houden. Op uitnoodiging van den Burgemeester heeft de plaatselijke afdeeling alhier een commissie samengesteld, onder wier leiding op a.s. Zater dag de vlaggetjesverkoop voor het Roode Kruis zal plaats hebben. Waar onze ingezetenen bij de collecten voor buiteniandsche nooden men denke aan Rus land zich steeds zoo mild hebben betoond, mag worden verwacht, dat zij nu niet zullen achter blijven. Ieder zij ervan doordrongen het geldt het welzijn van onze eigen landgenooten, van ons zelf UIT ROTTERDAM. Eergisterennacht omstreeks 2 uur werd de omgeving van de Gedempte Bin nenrotte te Rotterdam opgeschrikt door een geweldig rumoer in een pand aldaar. Men hoorde het breken van een ruit en het gillen van een vrouwspersoon. De politie verschafte zich on middellijk toegang tot het pand en op een kamer vond men een man liggen met een hoofdwonde. Hij bleek met het hoofd door de ruit gevallen te zijn. De vrouw was deerlijk mishandeld, zulks omdat de man van meening was, dat ze zijn pro- tefeuille met f 175 had gestolen. De twee werden naar het politiebureau aan de Lange Toren- straat gebracht, waar een verpleger van den Geneeskundigen Dienst, die zich daar toeval lig bevond, hen verbonden heeft. De vrouw bepleitte bij het verhoor haar on schuld en toen de ra£n zijn jas nog eens na keek, bleek zich daarin de portefeuille met het geld nog te bevinden Naar het Corr. Bur. verneemt is tegen 1 Januari a.s. nan een aantal leden van het personeel der Rotterdamsche Bankvereeni- ging alhier (meerendeels ongehuwd en geen kost winners) ontslag gegeven en wordt met genoem den datum tevens voor het overige personeel een algemeene loonsverlaging toegepast. UIT DELFT. Malaise. De directie der Ned. Kabelfabriek te Delft heeft eergisteren met de verschillende bestuur ders van de vakvereenigiiigen geconfereerd. De directie bleef op haar ingenomen standpunt staan en werd niet bereid gevonden op de voor stellen der arbeiders in te gaan. Woensdag zullen de werkliedenorganisaties schriftelijk antwoord ontvangen. Op de fabriek van de N. V. J. C. Gou- driaan s Industrie- en Export-Maatschappij te Delft zullen tegen a.s. Zaterdag 80 metaalbe werkers worden ontslagen. B. en W. van Delft hebben een ontwerpwaterverordening en het ontwerp-in- stallatie-voorschriften ingediend. Voorgesteld wordt den prijs van het water vast te stellen op 45 cent per M3 en het minimum verbruik op 3 M3 per maand. Grootverbruikers kunnen tegen voordeeliger voorwaarden het water af nemen. B. A. J. WITTKAMPF, MOUTWIJNJENEVER „Absoluut spiritusvrij" Zacht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat en op kruiken en flesschen voorzien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij Gemengd Nieuws. Struikroovers. Eergistermorgen 5 uur heeft bij Apeldoorn een brutale aanranding plaats gehad De veekoopman G. Huitsman te Vaassen, die naar de veemarkt te Rijssen wou gaan, werd op den eenzamen weg langs het Apeldoornsche kanaal tusschen de Ram- en de Papegaaibrug te Beemte aangevallen door twee gemaskerde mannen. Zij hadden een touw over den weg gespannen, dat door H. niet werd op gemerkt. Hij kwam met zijn fiets te vallen en de gemaskerde mannen, die zich verdekt hadden opgesteld, sprongen op hem toe. Zij trachten H. zijn portefeuille te ontnemen. H. verdedigde zich echter zoo krachtig tegen hen, dat hij de aanranders met leege handen in de richting van Vaassen het hazenpad deed kiezen. Tijdpasseering Gisterochtend heeft een troep werkloozen getracht, bij de onthulling van het monument aan den Scheveningschen weg in Den Haag de demonstreeren. De politie had echter maatregelen getroffen, om deze menschen op een afstand te houden, zoodat geen incidenten zijn voorgevallen. Twee mannen, die toch hadden weten door te dringen en bij de onthulling van het gedenkteeken de aandacht op zich. trachtten te vestigen door het roepen van honger werden door de politie aangehou den. Zij werden naar het politiebureau aap de Duinstraat gebracht en na eenigen tijd weer op vrije voeten gesteld. Een spoorwegongeluk. Gister avond half zes is te Dordrecht door iets te vroeg overhalen van den wissel Spuiweg, de goederen wagen No. 75, die door een rangeermachine naar het spoordok geduwd werd uit de rails geloopen, gekanteld en gevallen, tegen de langszij staande rangeermachine no. 1334, die eveneens ontspoor de. Ook de tender van 918 geraakte uit de rails. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. De materieele schade is niet groot en het ver keer tmdervond geen noemenswaardige vertra ging: Onmiddellijk is met het op orde brengen van de lijnen een aanvang gemaakt. Geleerde m ij n werkers. Naar de „Tijd" verneemt, zullen met ingang van 1 Oc tober a.s. op de Dominiale Mijn te Kerkrade verschillende Duitsche mijnwerkers worden ont slagen. Op en in deze mijn hebben de laatste maanden gewerkt Duitsche studenten enDuitsche hoogleeraars. Dezer dagen meldde zich een Hon gaarsche graaf om werk. Het aantal Duitschers, dat op de Dominiale mijn werk komt vragen, is groot. Ongeluk aan boord. Blijkens een bij de directie van den Rotterd. Lloyd ontvangen telegram van den gezagvoerder van het stoom schip „Besoeki", is aan boord van dat schip in de Golf van Aden een ernstig ongeluk ge beurd, waarbij de kolentremmer C. Root, te Haarlem het leven verloor. Omtrent den aard van het ongeluk is nog niets bekend. Pater Stracke. De onlangs in België tot veler verontwaardiging veroordeelde pater Stracke S.J. wordt sedert eenige dagén in de celgevangenis te Gent niet meer als een gewoon misdadiger maar wel als een politiek gevangene behandeld. Deze verandering is echter niet op verzoek gebeurd, hoewel zijn gezondheid ten gevolge van de strenge behandeling der eerste maanden eenigszins geknakt blijkt te zijn. Van verschillende zijden worden weer pogingen gedaan, den geachten priester zijn vrijheid terug te geven. Knoeierijen. Oij het gemeentehuis van Montpeliier is een groote knoeierij ontdekt ten nadeele van den spoorweg ParijsLyonMé- diterranée. Men heeft op het stadhuis vervoer- 'VWV

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2