DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* 45ste Jaargaog. 2112j_p>. n hihhh ÈÏMtLa*Wslklljl a j„»rUnt.iisn: 15 reEela f 1.75 elke regel d Donderdag 28 September 1922. No. 13451. Bureau KOEMARKT 4.] Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal nlaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Keuringsdienst. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat de door den Raad in zijne openbare vergadering van den 5den September 1922 vastgestelde Verordening op den Keuringsdienst van Vee en Vleeëch in de Ge meente Schiedam door de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland bij besluit van 11/14 Septem ber 1922 is goedgekeurd en op beden is afgekon digd. S c h i e d a m, 28 September 1922. Buitenlandsck Nieuws. koning aan te sporen, zich bij het leger in Thra- cië te voegen. Alle opstandige bewegingen dragen louter een politiek karakter. De regeering had de grootste moeite om langs draadloozen weg met de vloot te Mitvlene in verbinding te komen. Om acht uur gisteravond was het volkomen rustig te Athene. Niettemin heerschte er groote bezorgdheid. Het volk is bitter teleurgesteld over de nederlaag van het leger en vooral over Griekenlands internationale isolatie. De bevol king kan niet begrijpen, waaraan het deze isola tie verdient. Een groot deel van het Grieksche volk ver wacht nog redding van de terugkomst van Veni- zelos of deze hier echter toe zgl besluiten, is nog niet bekend. DE GIUEKSCHE REVOLUTIE. De berichten van gister over 't aftreden van den Griekschen koning en een revolutie op de vloot worden bevestigd. r Koning Constantijn heeft het besluit geteekend om af te treden zonder eenige voorwaarden te stellen. De troonopvolger is Prins George,wil deze niet, wat wel mogelijk is, dan komt de kroon aan den jongeren broeder van den afgetreden koning, prins Christophorus. Voor de 2e maal reeds heeft nu Constantijn de kroon neergelegd pas sinds den 19en Dec. 1920 was hij in Griekenland teruggekeerd. Koning Constantijn heeft voor zijn aftreden het ontslag van het kabinet aanvaard en ver klaarde daarbij, te hopen, dat een burgeroorlog vermeden zal kunnen worden. Er werd daarop een tweetal ultimata ontvangen van de kruisers „Lemnos" en „Laurium," aan boord waarvan zich revolutionnaire troepen bevinden. In het eerste ultimatum werd ontbinding van deNatio- nale Vergadering en samenstelling van een volkskabinet verlangd, dat bij de Entente een gunstis onthaal zou vinden. In het tweede ultimatum werd geëischt, dat de Nationale Vergadering zou worden ontbon den, dat een pro-entente-gezind kabinet zou worden gevormd en dat het ministerie door de revolutionnairen zou worden benoemd. Indien op deze ultimata te middernacht nog geen antwoord zou zijn ontvangen, zou men met de ontscheping van de revolutionnaire troepen een aanvang maken. Een gister uit Athene verzonden „Central News" telegram meldt: De revolutionnairen verklaren, dat alle offi cieren en matrozen op hun hand zijn. lot dus ver ging de omwenteling njet met bloedvergie ten gepaard, ondanks de hevige opwinding van het publiek, dat de straten vult en zich voor de openbare gebouwen heeft verzameld. Naar verluidt, had de afgetreden minister van Financiën, den koning aangeraden, al' te treden De tekst van de proclamatie, welke door een vliegtuig uit Mytilene boven Athene is ver spreid, en welke onderteekend is door kolonel Constas, luidt als volgt ,,Ik ontving opdracht, in naam van leger en vloot de volgende eischen te stellen lo. Troonsafstand van den koning ten gum ste van den kroonprins. 2o. Onmiddellijke ontbinding van de Natio nale Vergadering. 3o. Vorming van een kabinet, dat vertrou wen en eendracht zal inboezemen en onverwijld uitschrijving van vrije verkiezingen voor de Nationale Vergadering. Dit kabinet moet de buitenlandsche kwesties regelen, totdat het Grieksche volk aan de stembus over zijn lot beslist zal hebben. 4o. Onmiddellijke versterking van het front in Thracië. Volgens latere berichten uit Athene heeft de revolutionnaire beweging zich over de geheele vloot en het leger uitgebreid. De ministers van het afgetreden kabinet zijn voorloopig nog aan het bewind gebleven en bereiden een oproep aan het volk voor. De revolutionnaire beweging staat onder leiding van generaal Constas. Omtrent het verloop van de revolutie wor den voorts nog de volgende bijzonderheden gemeld Reeds eenige dagen geleden werd het duide lijk, dat een politieke crisis in aantocht was. De koning kondigde den staat van beleg af. Te Saloniki waren 8000 man troepen in opstand gekomen en stelden aan Athene den eisch, dat de vroegere premiers Goenaris en Stratos, die zij verantwoordelijk achtten voor de Grieksche nederlaag in Klein Azië gevangen zouden wor den genomen. Tevens werd verlangd, dat er een andere regeering aan het bewind zou komen, terwijl een nieuw kabinet moest worden samen gesteld. Aanzienlijke troepencontingenten op de eilan den namen aan den opstand deel en zonden zoo als gemeld een vliegmachine'naar Athene met proclamaties. Een gedeelte van het leger in Thracië zond een deputatie naar Athene, om den GEALLIEERDEN EN TURKIJE 't Schijnt, dat de Turksche cavalerie-afdee- lingen zich nog steeds in de neutrale zone op houden. Volgens een Reuter-telegram uit Constanti- nopel ontving generaal Hariiigton, de Britsche opperbevelhebber, van Moestafa Kcmal een antwoord, waarin Kemal verklaart, dat hij geen kennis droeg van het bestaan eener neutrale zone. Kemal pasja ontwijkt de hem gestelde vraag, of de Turksche cavalerie bevel zal krijgen het neutrale gebied te verlaten. Hij klaagt er over, dat de Britten aldaar de huizen afbreken en de wegen vernielen. Ten slotte zegt hij het verlangen der geallieerden in zake het vermijden van incidenten te deelen. Door dit antwoord is in ieder geval een lichte ontspanning in den toestand ingetreden. De Romeinsche vertegenwoordiger van de regeering van Angora heeft verklaard, dat Tur kije zelf uitgaat van het beginsel van de neutra liteit der zeestraten, echter tevens van de bevei liging van Constantinopel, aangezien de natio nalistische regeering geen Turkije onder bedrei ging van Engelsche kanonnen wenscht. Een antwoord echter op de nota der geallieer den heeft Kemal pasja nog niet gezonden. Het Engelsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft van Sowjet-Rusland het verzoek ontvangen, om Rusland, fieorgië en de Oekraine te laten deelnemen aan de conferentie over het Nabije Oosten. De paus heeft aan Moestafa Kemal verzocht een verder bloedvergieten te vermijden. Binnenland. VOLKENBOND EN OOSTENRIJK. Git Geneve verneemt Belga De commissie van vijf heeft gister in een vergadering met ge sloten deuren geconstateerd, dat de poging, door den volkenbond gedaan, om Oostenrijk te redden als volkomen geslaagd kan worden beschouwd, en heeft haar onderteekening gezet onder de bepaling, die de onafhankelijkheid, de integri teit van grondgebied, en de souvéreiniteit van Oostenrijk waatborgt. Ook heeft zij de voor waarden voorde controle-organisaties vastgesteld BULGARIJE. Uit Sofia wordt officieel gemeld, dat de mi nisterraad besloten heeft, de vroegere ministers der kabinetten Gesjof, Darief en Malinof, dip gearresteerd werden en wier bezittingen ver beurd zijn verklaard ter beschikking van de justitie te houden. Verder is door den koning goedgekeurd dat de natie zich door middel van een referendum over de kwestie van verantwoordelijkheid voor den oorlog van de ministers Gesjof, Danef en Malinof moet uitspreken. ALBANIË. Uit Bari wordt aan de „Nazione" gemeld, dat een aantal schepen met vluchtelingen aan boojd van Valona naar Italië is vertrokken. De Alba- neesche troepen zouden verslagen zijn. AMERIKA EN EUROPA. Rechter Clarke, lid van hét hooggerechts hof te Washington, heeft zijn landgenooten uitdrukkelijk gewaarschuwd voor de gevaren, die hun geïsoleerde houding ten opzichte van den volkenbond zal medebrengen zoowel voor den handel der Vereenigde Staten als in het algemeen. Hij vreest, dat de .beschaving on herstelbaar zal worden getroffen, tenzij Ame rika meer dan tot dusverre zich bij de rest van de wereld aansluit. Regeering en Tweede Kamer. gLHet heeft de aandacht getrokken, schrijft de „Tijd", dat binnen korten tijd tot tweemaal toe vragen zijn gesteld aan de Regeering, of gelden voor opdrachten, van harentwege gegeven, reeds door de Tweede Kamer waren toegestaan. Enkele leden der Rechterzijde schijnen van meening te zijn, dat de Tweede Kamer er niet langer genoegen mede mag nemen, zoo te weinig- rekening wordt gehouden met haar begrootings- recht, en zoo bij haar credieten worden aange vraagd voor opdrachten, die reeds zijn gegeven. Evenmin dat haar suppletoire begroetingen wor den aangeboden voor uitgaven, welke ól' wel bij de oorspronkelijke begrooting hadden kun nen worden voorzien, óf wel reeds langs soms zeer lang hebben plaats gehad. Men mag vertrouwen, dat onze gekozenen zich in dezen niet onbetuigd zullen laten. Im mers het R.K. Staatsprogram zegt uitdrukkelijk „Goedkeuring door de volksvertegenwoordiging van wetsvoorstellen, die nieuwe of buitengewo ne uitgaven vorderen heeft niet plaats, dan met gelijktijdige aanwijzing der middelen tot bestrijding van deze uitgaven." Van de toepassing van dit programmapunt zou weinig terecht komen, wanneer aan som mige departementen belangrijke uitgaven wer den gedaan, waarvoor achteraf de middelen bij de Staten-Generaal worden gevraagd. Het ligt o.i. op den weg van de R.K. Kamer leden, om aan deze voor onze financiën nood lottige methode, die in de crisisjaren aan som mige departementen maar al te veel ingang heeft gevonden, een einde te maken, door alle suppletoire begrootingen, waarvan de uitgaven reeds zijn gedaan, onverbiddelijk af te wijzen. Corps Diplomatique. De Nederlandsche gezant bij den Pauselijken stoel, jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Se- venaar, die eenigen Lijd met verlof in ons land heeft doorgebracht, is naar zijn post terugge keerd. Dr. P. E. Callorda is benoemd tot zaakgelas tigde van Uruguay te 's-Gravenhage. De republiek Uruguay was tot dusver bij het Nederlandsche hof vertegenwoordigd door haar gezant te Brussel. Oranjeboek. Eerlang is weer de verschijning van een Oran jeboek te verwachten. Nieuwe Kamerleden. Hedenmiddag zou het centraal stembureau in Den Haag benoemd verklaren tot lid der Tweede Kamer, ter vervanging van de tot Ka merlid gekozen ministers, die na de vorming van het nieuwe kabinet voor hetKamerlidmaatschap hebben bedanktvoor minister Heemskerk de heer C. van den Heuvel, te Haarlemmermeer voor minister Van Dijk de heer Th. Heukels, te Rotterdam voor minister Ruys de Beerenbrouck de heer J. Rutten, te Wanssum voor minister De Geer jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozen burg, burgemeester van Baarn en voor minister De Visser de heer H. J. Lovink, te 's-Gravenhage. Familiebode, waarvan de uitgaven tijdelijk moest gestaakt worden, weer elke 14 dagen verschij nen. Het jaarverslag van den secretaris, den heer H. van Al fep te 's-Hertogenbosch, vermeldt, dat het ledental thans 6348 bedraagt, Voorl923 zijn de ontvangsten en uitgaven geraamd op 2100. De heer Haazevoet leverde scherpe critiek op de leiding van den bond, die z.i. niet voldoen de aan zijn doel beantwoordt en waarin voldoen de tucht ontbreekt. Volgens een niededecling van den heer Van Alfen zou de regcéring erover denken, den kin derbijslag voor de ambtenaren in te trek ken. De heer Haazevoet drong erop aan,zich in verband daarmee tot de regeering te wenden. ALLERLEI. Te Londen is bekend gemaakt, dat Lord Rothermere, de broer van wijlen Lord North- clifïe, de controle heeft gekregen over de „Daily Mail" en de andere daarmee verbonden bladen- Uit Berlijn Ledebout; en zijn aanhangers deelen, naar de bladen melden, in een vlugschrift mede, dat zij een partij hebben gesticht om de onafhankelijke socialistische partij in stand te houden. Voorzit ters zijn Ledebour en Liebknecht. Naar de bladen melden is D'Annunzio voornemens, tot de Franciskaner orde toe te treden en zijn verdere leven in een klooster door te brengen om een door hem afgelegde belofte te vervullen. Rijkspersoneel. Het comité voor overheidspersoneel heeft een uitnoodiging gericht tot, alle personeels organisaties van de rijksambtenaren en het spoorwegpersoneel voor een bijeenkomst, om te trachten tot overeenstemming te geraken om trent de houding, welke men dient aan te nemen tegenover de plannen van regeering en spoorwegdirecties met betrekking tot de maat regelen welke als een verslechtering van de arbeidsvoorwaarden worden beschouwd. Deze bijeenkomst zal vandaag in Den Haag plaats hebben; alle centrales van overheidsper soneel en het comité van actie uit de vijf spoor wegorganisaties zullen deze vergadering bij wonen, te zamen vertegenwoordigende ongeveer 350.000 leden. Slagcrsbedrijï en Arbeidswet. De besturen van den Nederl. Bond van ar beiders in de slagers- en aanverwante bedrijven, den Nederl. R.-.K.Slagersgezellenbond St. Joris, den Neutralen Bond van personeel in de voe dingsbedrijven en den Nederl. Centralen Bond van Chr. arbeiders in de bedrijven van voedings- en genotmiddelen hebben den minister van ar beid verzocht,van 24 October af den in de Ar beidswet bepaalden werktijd voor fabrieken en werkplaatsen, voor het slagersbedrijf geldend te verklaren en dus den vroeger toegestanen overgangstermijn niet te verlengen. R.-K. Bond van groote gezinnen. Dinsdag heeft te 's-Hertogenbosch vergaderd de R.K. Bond van groote gezinnen. In zijn ope ningswoord herinnerde dr. P. van der Heijden te 's-Hertogenbosch eraan, dat de aideeling Amsterdam een kinderherstellingsoord heeft opgericht. Van 7 October af zal het orgaan De Wijziging van de Ongevallenwet 1921. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Ongevallenwet 1922. Volgens de bestaande wettelijke regeling moet naar aanleiding van elke ingekomen ongevals aangifte vanwege het bestuur der Rijksverze keringsbank een onderzoek naar het ongeval worden ingesteld ter vaststelling van de even tueel ter zake van het ongeval ontstane aan spraken op de wettelijke schadeloosstelling. Aangezien in een kalenderjaar ongeveer 100.000 ongevalsaangiften hij de Bank inkomen, wor den derhalve per jaar evenveel ongevalsonder- zoeken ingesteld, welke het grootste deel van de arbeidskracht van een 100-tal agenten en een 20-tal controleurs der Bank in beslag nemen. Het behoeft geen betoog, dat met die onderzoe ken aanzienlijke kosten aan bezoldigingen en reis- en verblijfkosten zijn gemoeid. Deze kosten kunnen op een bedrag van 500.000 per jaar worden geraamd. De minister is, na gepleegd overleg met het bestuur der Rijksverzekeringsbank, tot de over tuiging gekomen, dat een aanzienlijke beper king van het ongevalsonderzoek mogelijk is. Verreweg het grootste aantal ongevallen betreft letsels, waarvan de gevolgen binnen een termijn van 6 weken verdwenen zijn. Voor deze ongevallen zou, ook naar het oor deel van het Bankbestuur, het ongevalsonder zoek achterwege kunnen blijven, indien tegelij kertijd met de ongevalsaangiïte door den werk gever en den werkman de gegevens werden ver strekt, waarop de uitkeering zal worden geba seerd. Bij een dergelijke actieve medewerking van werkgever en werkman zal het formulier van ongevalsaangifte oordeelkundig en in bevattelijken vorm moeten worden samenge steld. De minister ontveinst zich niet, dat deze re geling meer dan de bestaande regeling het ge vaar van misbruiken en fouten oplevert. Maar de aanzienlijke voordeelen, welke aan de hier voorgestelde wijziging zullen zijn verbonden, wettigen tot het nemen van een proef. Die voor deelen zijn niet slechts een aanzienlijke kosten besparing, maar ook in vele gevallen een spoedi ger uitkeering van geldelijke schadeloosstelling. Het ligt in de bedoeling het onderzoek ter plaatse te doen nalaten, wanneer het betreft, ongevallen, die blijkens de opgave in het aan- giftenbiljet door den geneeskundige, die de eerste hulp verleende, vermoedelijk een onge schiktheid tot werken van korteren duur dan zes weken ten gevolge hebben, zoodat als regel het onderzoek alleen zal worden ingesteld ten aanzien van Ongevallen met doodelijken af loop en van ongevallen, waaruit vermoedelijk een aanspraak op voorloopige of definitieve rente zal ontstaan. Voorts zal ook dan een onderzoek worden ingesteld, wanneer wel is waar, de ge volgen van het ongeval vermoedelijk binnen 6 weken zullen zijn geweken, doch twijfel bestaat over de betrouwbaarheid, juistheid of volledig heid van de verstrekte gegevens. Nederl. Ver. tot verandering van kiesstelsel. Gisteren is te Utrecht een algerneene leden vergadering gehouden van de Nederlandsche Vereeniging tot verandering van kiesstelsel. De heer G. E.van Koetsveld hield ter inleiding der besprekingen een rede, waarin hij er allereerst op wees, dat de Vereeniging wil strijden voor twee dingen de verwerping van het tegenwoordige kiesstelsel en de invoering van een beter - en dan liefst van het beste. Het tegenwoordige kies stelsel is verwerpelijk om de fouten welke ei aan kleven. Spr. wees op enkele fouten. Er werd besloten een commissie aan te wijzen, om de verschillende kiesstelsels te bestudeeren. Internationale Arbeidsconferentie. De afdeeling Nederland van de Internationale Organise Lie van Industrieele Werkgevers, van jwelke afdeeling lid zijn: Centraal Overleg, de Algerneene R.K. Werkgeversvereniging en de Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers, heeft op een desbetreffend verzoek van den mi nister van arbeid, in overleg met de Vereeniging van Christelijke Werkgevers, den heer J. Verkade, oud-voorzitter van de Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers, aangewezen als al gevaardigde van de werkgevers naar de vieide NIÉUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ïeiswk»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1