De gedistilleerd-productie. Naar de „Tel." verneemt heeft de Staatscom missie voor de gedistilleerd-productie in groote trekken een project goedgekeurd, waarin van drooglegging geen sprake is, maar wel een sa mengaan nagestreefd wordt van drankbestrij ders en drankhandelaars, ten einde tot een zeer geleidelijke beperking van de gedistilleerd-pro ductie te komen. Dit project zal nader uitgewerkt worden in een rapport met 'concept-wetsontwerp en con cept-memorie van toelichting, dat aan de re geering door genoemde staatscommissie zal worden uitgebracht. De sigarcnnijverlicid. Het hoofdbestuur van den Nederl. R. K. Tabaksbewerkersbond heeft aan de besturen van de fabrikantenorganisaties in de sigarenindu- strie ten opzichte van de door hen aan de werk liedenbonden gedane voorstellen tot verlenging van de 45-urige werkweek in een 48-urige en de daarmede gepaard gaande loonsverlagingen van 4 pet. voor de sigarenmakers en 5 pet voor het verpakkingspersoneel het volgende bericht Katholieke Tabaksbewerkersbond is bereid, van 2 October af de 48-urige werkweek te aan vaarden zonder loonsverlaging en vraagt nog maals conferentie tot bespreking en afsluiting contract. Verzoekt u maatregelen te nemen. Arbeidersconflicten. De Landelijke Federatie van Textielarbeiders verklaarde zich in haar antwoord aan de Twent- sche Fabrikanten-vereenigingen tegen verlen ging van werktijd en loonsverlaging. Te Hengelo staken de wevers der Eerste Nederlandsche Kantfabriek. De fabriek is ge sloten, daar de wevers loonsverlaging weiger den te aanvaarden. De Arbeidsconïerentie. Volgens de „Volkskr." zal onze regecring als arbeidslid naar de arbeidsconferentie te Geriéve, den heer F. Kupers, secretaris van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen, afvaar digen. Ze moet besloten hebben, geen technische raadgevers van patroons noch van arbeiders aan de delegatie toe te voegen. De malaise. Naar men verneemt, heeft de minister van Arbeid de vereenigingen van industrieelen en arbeiders in de schoen- en lederindustrie uit- genoodigd tot een bespreking op 4 October a.s., ten einde zich op de hoogte te stellen van de moeilijkheden, waarin de schoenen- en leder industrie zich bevindt en eventueele maatre gelen te bespreken, die zouden genomen kun nen worden. Het ligt in de bedoeling van den minister achtereenvolgens dergelijke bespre kingen te houden omtrent verschillende andere takken van industrie, die in moeilijkheden ver- keeren onder meer de metaal-, chemische-, glas-, aardewerk- en papierindustrie. sitads- en Gewestelijk Nieuws. Nat. Ver. voor den Volkszang. Zaterdagmiddag 1 uur hield de Nat.Ver. voor den Volkszang in de voorzaal van het R.K. Volksbond gebouw alhier, een algemeene ver gadering. Behalve het hoofdbestuur waren afgevaar digden van een tiental afdeelingen tegenwoordig. Nadat de voorzitter, de heer P. G. Poortman, uit Bilthoven, allen had welkom geheeten, werd het woord verleend aan den heer W. v.d. Toorn, voorzitter der Afdeeling Schiedam. 't Was spr. een waar genoegen de dames en heeren hier in Schiedam een hartelijk welkom te kunnen toeroepen. Zoo dikwijls had Schiedam reeds van anderen gastvrijheid genoten, 't meende, dat het thans eens zijn beurt was. De stad was wel niet als andere steden van groote schoonheid en attrac tie, maar toch hoopte spr., dat het verblijf hier bij allen een prettigen indruk zou nalaten. Een tweede reden, om de vergadering eens hier jte verzoeken, was voor spr. 't huis geweest, waarin de bijeenkomst gehouden zou worden. Jaren geleden n.l. had de grootvader van den huidigen voorzitter, Poortman, in datzelfde huis gewoond, en had zijn werkkamer, waar thans bestuur en leden vereenigd waren. Grootvader Poortman had zich steeds als een sociaal-voelend man ge dragen en daarom verheugde 't spr., dat ook zijn kleinzoon diens mooie voorbeeld volgde. Verder vertelde spr., dat om de vergadering ook een propagandistisch tintje te geven na afloop''ervan een honderdtal kinderen eenige volksliedjes zouden zingen en sloot zijn welkoms- groet met een herhaling van den wensch, dat allen veel plezier van hun bezoek in Schiedam mochten hebben. De heer Poortman dankte zeer voldaan voor de hem gebrachte persoonlijke hulde en vond het zeer aangenaam, in zijn grootvaders werk kamer deze vergadering voor de eerste maal te mogen leiden. Ook bracht spr. dank voor de gastvrije ontvangst in Schiedam, in welke stad hij reeds zoo dikwijls gastvrijheid en gezellig heid had ondeivonden. In zijn verdere rede herinnerde spr. eraan, dat de Ver. Volkszang goed werk had verricht en twijfelde er niet aan, dat ook, nu de Ver. met de Kathol. Ver. voor den Volkszang tot de Nederl Federatie voor Volkszang was vereenigd. (alleen moet de Koninkl. goedkeuring nog ge geven worden), de goede invloed ervan op het sociale leven niet zou verminderen. Bleef men één in woord en één in daad, dan zou door die saamhoorigheid nog veel tot stand kunnen worden gebracht. Hierop las bij afwezigheid van mcj. H. Gant- voort (Utrecht) de heer W. Donkersloot (Cu- lemborg) de notulen der vorige vergadering voor, die onveranderd werden goedgekeurd. Op voorstel van den heer H. v. Dobben (Haar lem) werd aangenomen, dat de aanvragen om subsidies voortaan niet meer vóór 1 April, maar ook nog vóór 1 Juni konden gedaan worden' Slechts 1 ingekomen stuk Was te behandelen waarna de penninggmester de heer J. Brouwer (Schiedam) zijn verslag aanbood. Inkomsten en uitgaven gaven 't gelijke bedrag groot ƒ1394.341/* In de commissie tot nazien der rekening (1922 1923) werden twee leden der Dordtsche afd. be noemd. De begrooting voor 1922—23 stond geraamd op ƒ1385 (inkomsten en uitgaven). Op voorstel' van den heer Rutters (Amsterdam) werd besloten met ingang van 1923 de uitgetrokken posten ten bate van den Bond ter behartiging van 4e belangen van het kind en de Tuchtunie (resp. 1' 17.60 en 10) als onnoodige uitgaven van de begrooting te schrappen. Inmiddels was de secretaresse gearriveerd en werd het jaarverslag in behandeling genomen. Hieruit stippen we aan, dat de Ver. thans 18 afd. heeft, met te zamen 3016 leden, t.w. Am sterdam, Alkmaar, Bergen, Borculo, Culemborg, Dordrecht,Gorinchem,Den Ilaag,Haarlem, Hen gelo, Hilversum, Leiden, Nijkerk, Oud-Beijer- land, Rotterdam, Schiedam, Utrecht en Win terswijk. Een afd. te IJmuiden is in wording. In het afgeloopen jaar werd verder veel moeite gedaan, om door degelijke propaganda den goe den Volkszang bij allen ingang te doen vinden. Bij de hierop gehouden stemmingen werd de heer Poortman met algem. st. tot algemeen voor zitter herkozen, de heer M. AE. baron Maekay (Den Haag) tot hoofdbestuurslid herbenoemd en de heer v. Dobben (Haarlem) in de vacature St. Jansen in gelijke functie gekozen. Punt 9 der agenda, de bespreking van een uit te schrijven prijsvraag voor een feestlied ter gelegenheid van het 25-jarig regeeringsju- bileum der Koningin, lokte een langdurig debat uit. De heer Rutters verklaarde zich op histori sche en practische gronden tegen het uitschrijven van een prijsvraag. Andere leden waren er Wél voor te vinden. Naar aanleiding van dit debat, kwam ook de kwestie ter sprake, of en in hoever de Ver. v.d. Volkszang neutraal moet zijn, waarover allicht in de volgende vergadering een besluit zal vallen. Ten slotte werd van de prijsvraag afgezien en zal het Hoofdbestuur onderzoeken, op welke andere wijze een feest lied is te verkrijgen. Van wege het reeds late uur werd punt 10 hoe krijgen we meer eenheid in den Volkszang van de Agenda afgevoerd, over welke vraag de afdeelingen schriftelijk hun meening aan het hoofdbestuur kunnen te kennen geven. Als plaats voor de volgende vergadering wordt op verzoek van den voorzitter, Utrecht aange wezen. Juist, nadat de vergadering was gesloten, onj half vijf, had in de groote achterzaal de volkszang uitvoering plaats, die veel belangstelling mocht ondervinden. Een honderdtal jongens en meisjes zongen onder de bekwame leiding van den hier reeds zeer bekenden en geachten zangleider Joh. Oostveen, uit Amsterdam, de liederen, die onlangs ook met den Volkszangdag in het Sport park werden ten gehoore gebracht. Inderdaad, schitterend hebben de kleinen het er af gebracht en zelfs mochten ze van den heer Oostveen een pluimpje in ontvangst nemen. De heer W. Boer begeleidde op voortreffelijke wijze op de piano. Na afloop der best geslaagde „volkszang-mati- né" dankte de heer v.d. Toorn allen, die er toe hadden meegewerkt, in 't bijzonder de kinderen den dirigent, den heer Sterk, die zich zooveel voorbereidend werk had getroost, en de afge vaardigden. Hij hoopte, dat de Ver. Volkszang, die dezen middag door dezen frisschen, natuur lijken kinderzang weer eens echt haar bestaans recht had getoond, steeds stijgende belangstelling van allen mocht ondervinden. Ze is het meer dan waard. De nieuwe pensioenwet en personeel in lossen dienst. Het Gemeentebestuur van Schiedam heeft zich met een adres tot den Minister van Finan ciën gewend, waarbij het er de aandacht op heeft gevestigd dat de bepalingen der nieuwe Pensioenwet, wat betreft de personen in lossen dienst, tot groot bezwaar voor de Gemeente aanleiding geven. Zoo zijn aan de Gasfabriek te Schiedam 25 personen, aan Gemeentewerken 26, die beslist in los verband moeten blijven. Hoewel nu de Wet op dit punt niet volkomen duidelijk is, schijnt het toch de bedoeling te zijn, dat allen die langer dan 3 maanden in lossen dienst zijn, in het pensioenverband moeten wor den opgenomen. Door den Pensioenraad kan echter ontheffing van het pensioenverband verleend worden, het welk door het Gemeentebestuur reeds is ge vraagd. In afwachting van de beslissing en ook om geen verwachtingen te wekken is echter aan bovenbedoelde losse personen ontslag aangezegd. In genoemd schrijven heeft nu het Gemeente bestuur den Minister er op gewezen, dat. er geen redenen zijn personen in lossen dienst een be voorrechte positie te geven boven de perso nen in particulieren dienstvoor dezen is de Invaliditeitswet, waarvan de premie misschien 1/7 bedraagt van de pensioensbijdragen der amb- te naren. Alleen wanneer de losse dienst lang heeft geduurd 15 of 7 jaar, naar de analogie van art. 48, 3e en 5e lid der Pensioenwet en in dien dienst de pensioengerechtigde leeftijd wordt bereikt of invaliditeit ontstaat, zou er reden zijn om aanspraak of pensioen te geven en wel ten laste van het lichaam, dat deze personen in dienst heeft. Zooals de toestand nu is, zouden de Gemeenten voor menschen waarvan tevoren vaststaat, dat zij het toch niet tot pensioen brengen, jaarlijks 15x/,%van het loon als pensioenshij drag* moet** opbrengen en bovendien zou voor hen, die vóór de wet langer dan 3 maanden in dienst waren, inkoop geëischt kunnen worden, waarvan het bedrag nog niet bekend is, maar dat onge twijfeld aanzienlijk zal zijn. Daarbij komt ten slotte nog dat, wanneer zij weder uit den dienst worden ontslagen, de wiskundige reserve, in verband met de invaliditeitswet, moet worden betaald, die eveneens vrij aanzienlijke bedragen vordert. Op grond van een en ander heeft dan ook het Genieentebestuur verzocht aan de bezwaren tegemoet te komen. Dit zou naar zijn meening kunnen geschieden; hetzij door van de duisterheid der bepalingen, waarop boven werd gewezen, gebruik te maken door voor personen in lossen dienst, den lossen dienst te doen doorloopen hetzij door te be vorderen, dat door den Pensioenraad een ruime toepassing wordt gegeven aan de lossedienstver- klaring bedoeld in art. 3, 2e lid hetzij door een wetswijziging te bevorderen in den zin boven aangegeven, waarbij alleen personen, die na be hoorlijken diensttijdin lossen dienst denpensioens leeftijd bereiken of invalide worden, pensioen wordt verzekerd. I De staking. In de staking bij de scheepsbouwmaatschap pij „Nieuwe Waterweg" is tot nu toe geen ver andering ten goede gekomen, integendeel, is het aantal stakers nog tot 710 gestegen, d.i. ongeveer de helft van het geheele personeel. Hoe de afloop der conferenties tusschen directie en arbeidersleiders zal zijn, was dezen middag nog niet te zeggen. Gemeentepersoneel. Ter rectificatie van een bericht in ons nummer van Zaterdag, zij hier gemeld, dat van het met ingang van 1 Oct. ontslagen gemeentepersoneel, niet, zooals bericht, alle betrokken werklieden der gasfabriek nog voorloopig in dienst kunnen blijven, maar alleen degenen, die niet overcom pleet zijn (ook van Gemeentewerken) Woensdag a.s. zal over hun positie nader beraadslaagd worden. Na het Muziekconcours. Helaas is gebleken, dat het overigens zoo best geslaagde muziekconcours van „O.B.K." en „Gusto" groote financieele naweeën na zich sleept. Zaterdagavond vergaderden de besturen der beide vereenigingen onder leiding van den heer Vrauwdeunt over deze penibele kwestie en kwamen tot de conclusie, dat er een 1000 ongedekt tekort was. De inkomsten bedroegen 3457.25, de uitgaven 4592.48, 't nadeelig saldo is dus 1135.23, wat waarschijnlijk met eenige over-en weer-berekeningen wel tot 1000 zal zijn terug te brengen. Voornamelijk weet de voorzitter dit schadepostje aan het ongunstige weer der beide dagen. Maar wat moet nu gedaan worden, om die schuldenlast weer in 't reine te brengen Lang' en breed is hierover reeds be raadslaagd en gaarne zijn beide corpsen genegen, door eigen kracht zooveel mogelijk de groote schuld te dekken. Binnenkort zullen er eenige dubbeltjes-concerten worden gegeven in den v.m. Officierentuin, Zaterdagmiddags a.s. is men bereid straatmuziek té gaan maken,Zon dagmiddag tijdens het concert in den Officieren- tuin zal een collecte worden gehouden. Men ziet dus, dat „O.B.K." en „Gusto" niet in ledigheid alleen op andermans hulp rekenen, maar toch zal om het groote tekort ook particu liere hulp ongetwijfeld nog noodig zijn. Misschien geeft de gemeente de vereenigingen de huur van muziektent en terrein wel cadeau en laten alle Schiedamsche ingezetenen doen, wat in hun vermogen is, om den financieelen nood der corp sen op te heffen. Deze verdienen dat ten volle, daar zij zoo succesvol de kunst der muziek be oefenen, die zooveel kan bijdragen tot veredeling van het volk. Het Roodc Kruis. De Roode Kruis-colonne herdacht Zaterdag haar 10-jarig bestaan, en had om dien dag niet onopgemerkt te laten voorbijgaan, persoonlijke en groepenwedstrijden uitgeschreven, de eerste alleen voor de leden, de tweede ook voorgroepen van E.H.B.O. In het vergaderlokaal aan de Broersvest, opende de voorzitter de heer Verboom, des avonds te Zeven uur, de bijeenkomst en na zijn teleurstelling te hebben uitgesproken over de weinige belangstelling, gaf hij een kort historisch overzicht van het ontstaan en bestaan der Roode Kruis-colonne. Na zijn woorden betrad de heer N. v. d. Kaay het podium, en bood namens de Rotterdamsche zustervereeniging, een fraaie zilveren medaille aan. Toen begon het spalken zwachtellen, masseeren en slagaderafbinden, zonder verpoozing hoe nuttig zulks ook mag zijn, wanneer het vier uur achtereen duurt, wordt het wel wat taai, voor een weinig afwisseling had het bestuur Wel mo gen zorgen. Na de personeele wedstrijden traden de ver- Schillende groepen tegen elkaar in het krijt, een afdeeling dames toonde ook haar vaardigheid en werd daarvoor beloond met fraaie bouquetten. De jury die bestond uit de heeren dr. Oskum en dr. Groenewegen kende tenslotte aan onder staande personen en groepen de verschillende medailles toe. Personeele wedstrijden: le pr. zilv. med. W. F. Schulze 2e pr. zilv. med. G. Krabbendam 3e pr. bronz. med. A. Kort land 4e pr. zilv. med. A. W. v. Veen Jr.; 5e pr. zilv. med. G. Knotsenburg 6e pr. zilv. med. L. v. Dijk 7e pr. zilv. med. Th. v. Bommel. Groepen wedstrijden: le pr. zilv. med. Roode Kruisgroep 2e pr. verg. zilv. med. damesgroep E.H.B.O. 3e pr. zilv. med. Roode Kruisgro«p4* pr. v*rg. zilv. med. E.H.B.O. UIT BOTTERDAM. Woningbouw in beton. B. en W. stellen den gemeenteraad voor, hen te machtigen tot het aanvragen en aanvaarden uit 's rijks kas van een voorschot ten bedrage van ƒ1.970.000, zoomede van een bijdrag ein de ter zake verschuldigde annuiteit, ten behoeve van den bouw van 550 gemeente-woningen in beton en 14 winkels op een terrein tusschen de Putsche bogt en den Langen Willeweg volgens een plan van de Ned. Betonbouw-onderneming Paul Kossel Cie. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft een felle brand gewoed in de machinale houtbewer king, stoomzagerij- en zagerij van de firma Van Velzen De Graaf, gevestigd aan den Katen- drechtschenlagendijk. Het fabriekgebouw is totaal uitgebrand, ter wijl ook de voorraad bewerkt en onbewerkt hout een prooi der vlammen werd. De beide schuren brandde eveneens af, terwijl van den stal de zolder met de zich daarop bevindende Tourage werden vernield. Eerst te halfvijf in den morgen was men den brand geheel meester. De schade is zeer groot, daar van den hout- voorraad 95 en van het gebouw zelf 100 is verloren gegaan. Zoowel de firma Van Velzen en DèGraaf als de heer Zevenberg zijn verzekerd. De laatste echter slechts laag. Omtrent de oor zaakvan den brand tast men vooralsnog in het duister. Gemeenteraad. Agenda 1. Voordracht van B. en W. ter benoeming van een onderwijzeres aan School JIL Voorgedragen worden 1. mej. E. J. Groote 2. mej. A. v.d. Most3. mej. S. v. d. Kort. Mej. Groote wordt benoemd. Ibis. Voorstel van B. en W. lo. om den Cursus voor Vervolgonderwijs voor Meisjes, gevestigd in School E. aan de Dwars straat op te heffen 2o. om het aantal onderwijzers aan den Cursus voor Vervolgonderwijs voor jongens, gevestigd in School F. aan den Singel, terug te brengen van 4 op 2 3o. tot benoeming van den cursus 1922/1923 van den heer A. Noordijk als hoofd en den heer J. A. Vinks als onderwijzer aan den Cursus voor Vervolgonderwijs voor Meisjes, gevestigd in school C. aan de Lange Nieuwstraaten van den heer J. C. v. Vlaardingen als Hoofd en den heer J.L. Dotman als onderwijzer aan den Cur sus voor Vervolgonderwijs voor Jongens, ge vestigd in School F. aan de Singel. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. 2. Voorstel van B. en W. tot herbenoeming voor den cursus 1922/23 aan de Nijverheids avondschool van de heeren J. M. Nennstiehl als leeraar in de Nederlandsche taalG. v. Marion als leeraar in Lijnteekenen en Projectieleer J.H. de Wit als leeraar in Vakteekenen L. H. Pomes als leeraar in Lijnteekenen en Projectie- leer C. A. H. Slot als leeraar in Vakteekenen J. Joosse als leeraar in Natuur- en Werktuig kunde. Overeenkomstig de voordracht worden allen als zoodanig herbenoemd. 3. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen in het tijdvak van 1 October tot en met 31 December 1922 kasgeld op te nemen. De machtiging hiertoe wordt verleend. 4. Voorstel van B. en W. tot teruggave aan Mej. C. Roelofs, weduwe van J. B. Wasman, van 75.wegens onverschuldigd betaald ver gunningsrecht. Hiertoe wordt besloten. Vischmarkt. 5. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 1500.ten behoeve van wijzi ging van de inrichting der Vischmarkt. Het is de bedoeling, om in de markt eenige stoepjes te metselen, waardoor het publiek dan in drie rijen van verschillende hoogten op de visch kan neerzien, die op de vischtafel wordt gelegd. Indien noodig zal de bestaande hard- steenen vischtafel van geperste houtgraniet platen worden voorzien. De voorzitter zegt, dat de betrokken commissie die dit plan indiende, dit niet warm heeft aanbevolen en ook B. en W. hebben het niet met enthousiasme ontvangen, maar dachten het toch te moeten aanraden, daar er in ed er geval een verbetering in zit. De heer H ij m a n kan met het voorgestelde plan niet meegaan, omdat het z.i. geen verbete ring inhoudt en dus de kosten niet rechtvaardigt. Veel beter zou zijn de visch maar weer juist als vroeger, op den grond te leggen, zoodat ieder ze kan zien. Verder wijst spr. er op, dat hij gaarne zou zien, dat evenals in de vischwinkels, ook op de visch markt, geen visch na 's avonds 8 uur meer mocht worden verkocht. Weth. Houtman zegt naar aanleiding van het voorstel van B. en W„ dat hij in deze kwestie een leek is en zich daarover bij de zienswijze van de commissie van practici, die 't plan hebben ingediend, heeft aangesloten. Mevr. Koeten-O oms vraagt, of mis schien de Beurs niet geschikt voor vischmarkt zou zijn, ruimte is daar genoeg en door het voor stel aan te houden, zou dit idee altijd nog nader kunnen worden uitgewerkt. De heer Schreuder verklaart zich ook tegen 't voorstel van B. en W„ hij zou de uitgave er voor weggegooid geld vinden, daar de toe stand er absoluut niet mee verbeterd wordt. De heer Hoek sluit zich hierbij aan. De heer v.d. Toorn stelt voor, de oude metho de van vischverkoopen, 't uitspreiden op den grond, maar direct weer in te voeren, de thana

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2