Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Gemengd Nieuws. Van 1 Januari tot en met 29 Sept. 1922 2243 faillissementen tegenover 1565 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. Jaek-Lond on-Verbond Het Ned. Jack-London-Verbond, dat dezer dagen is opgericht, zal in October zijn eerste Algemeene vergadering houden, waarop het bestuur zal worden geinstalleerd en de statuten vastgelegd. Het Verhond heeft tot doel „Be strijding van mishandelingen, welke dieren on dergaan bij de dressuur ten dienste van openbare vermakelijkheden. Secretariaat Wassenaarsche- weg 6, Den Haag. Beperking van bewapening. Het departement van huitenlandsche zaken meldt De Washingtonsche conferentie voor beperking van bewapening heeft in haar vergadering van 4 Februari 1922 een resolutie aangenomen, krach tens welke Amerika, het Britsche Rijk, Frank rijk, Italië en Japan een commissie van rechts geleerden zouden in het leven roepen, bestaande uit niet meer dan twee vertegenwoordigers van elk dier mogendheden, om de vraag onder de oogen te zien, of, en zoo ja welke, aanvullingen van de bestaande regelen van volkenrecht noo- dig zijn in verhand met nieuwe wijzen van aan val of verdediging, welke het gevolg zijn van het gebruik maken van tijdens de Haagsché conferentie van 1907 nog niet bekende of sedert dien ontwikkelde middelen van krijgsvoering. Aan de regeering der Vereenigde Staten werd bij diezelfde resolutie opgedragen, na overleg met de betrokken mogendheden den dag en de plaats te bepalen waarop en waar deze commissie zou bijeenkomen. Als gevolg van dit overleg, waarbij de Neder- landsche regeering werd betrokken, is thans overeengekomen, dat de commissie van rechts geleerden op 10 December 1922 te 's-Gravenhage zal samenkomen. Nooduitkeering. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben, naar liet „Hand." meldt, de volgende cir culaire tot de gemeentebesturen gericht. „Aangezien bij de wet van 12 Nov. 1922 (Stbl. no. 1173) slechts over elk der jaren 1921 en 1922 de zoogenaamde nooduitkeering is toegekend en niet bekend is, of deze uitkeering zal worden herzien of wel verlengd, komt het ons raadzaam voor, dat deze op de begrooting uwer gemeente voor 1923 niet wordt geraamd. Op de aan de Tweede Kamer aangeboden staatsbegrooting voor 1923 is geen bedrag daarvoor uitgetrokken, terwijl ons volgens verkregen inlichtingen ge bleken is, dat van de zijde van het departement van financiën geen voorstel daartoe zal worden gedaan, vermits de staatsfinanciën zulks niet toelaten." Gedeputeerde staten verzoeken daaromop de begrooting voor 1923 voorloopig alleen een rijksuitkeering krachtens art. 1 Lm. 10 der wet van 24 Mei 1897 (Stbl. 156) te ramen. Het reizen in Duitschland. Do Duitsche rijksminister van binnenlandsche zaken heeft de Duitsche gezanten in het bui tenland verzocht het reizen naar Duitschland te bemoeilijken voor hen, die naar Duitschland gaan om inköopen te doen. Bij gegrond vermoeden, dat-het gaat om een goedkoope hamsterréis,moet hetvisum geweigerd worden en zal in Duitschland geen aufenthalt-- bewilligung verleend worden. Hulp aan Rusland. Gisteren vertrok van Amsterdam het s.s. „Vechtstroom van de Hollandsche Stoomboot Mij. met een lading levensmiddelen, kleeding, enz. bestemd voor de noodlijdende Russen in de zgn. „Hollandsche districten" bij Samara. De lading van het schip vertegenwoordigde een waarde van pl. min. 70.000. De zending gaat, evenals de laatste in de maand Juni, weder uit van het Nederlandsche Roode Kruis en het Nederlandsche Nanscn-Co- rnité. Evenredige vertegenwoordiging. De Haagsche redactie van de „Tijd." schrijft Naar wij uit goede bron -vernemen, wordt aan het departement van Binncnlandscne Zaken voorbereid een ontwerp-wet tot regeling van de vei kiezing der leden van de Eerste Kamer vol gens het stelsel der Evenredige vertegenwoordi ging, waarbij het provinciaal verband der af vaardiging wordt intact gehouden. Zooals m<yi weet, zal in het volgende jaar de Eerste Kamer in haar geheel aftreden. Badhuis Ecndrachtstraat. In de week van 2530 Sept. 1922 werden genomen 141 baden, waarvan 32 kuipbaden en 109 regenbadën. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 'smid- dags pet, huurboekje, metalen ceintuur, muil korf, vlaggetje, zegel, sleutel Bij vinders rozenkrans, J. C. Martens, Brug- manstr. 24 duimstok, B. Scholte, Steenstr. 13 postduif, C. A. Roseboom, Rott. dijk 65/9 regenmantel, W. A. Droge, Hoofdstr. 169 damesportemonnaie met inh., S. T. Kloos, Kortlandstraat 9a koppeling van een auto, G. J. van Gerven, Zalmstr. 8'; dasspeld, J. Osse- koppéle, Mariastr. 84b. taschje met inh G Rademaker, Huijsmanstr. 51 beursje met inh., M. Middendorp, Heerenpad 18 hondje, A. dé Leede, Nassaustr. 29 postduif, St. Lidwinage- sticht 2 duiven, P. S. Schouwenburg, Noord- vest 4 vulpenhouder, C. J. Bongers, IJsselmon- deschestr. 15kinderzakje, J. Wijzenbroek, Doelhofje 16 vrouwenzak met inh., H. v. d. Haar, Groenelaan 61 papieren geld, K. Huisin- ga, Heemsteestraat 26a, Rotterdam vulpen houder, D. Krabbendam, N. Maasstr. 39a kindermutsje, van-Aken, Anth. Muijsstraat 1 2 duiven, de Bree, Beijerlandscbestraat 16 pet, Liesheek, Maasdijk 112b. portemonnaie niet inh., J. v. d. Most, Broersvest 175 gummi band van wagen, N. van Put, Beijerlandscbe straat 191i jasje, v. Aken, brugwachter, Koe markt. Postcheque en girodienst^ Gestort op postrekening in de maand Septem ber 547.004.34Y2, vorige maand 556566.44Y2- Uitbetaald wegens cheques in de maand Septem ber 651.565.86, vorige maand 614.566.67. Op de postrekening van dit kantoor werd bijgeschreven wegens stortingen in de maandSep- temher 781.542.54, vorige maand ƒ782.224.29 bijgeschreven wegens overschrijvingen in de maand September 1087.272.31 Y2, vorige maand 21.181.41.29Y2- afgeschreven wegens over schrijvingen in de maand September 1.689.907.84, vorige maand ƒ2.309.337.86. Afgeschreven wegens cheques in dé maand September 623.303.67, vorige maand 609.697.72Y2- Aantal rekeninghouders op dit kantoor op het einde der maand 275, vorige maand 262. Kegelen. Ter gelegenheid van het 30 jarig bestaan der kegelclub „Hard gaat ie" te Dordrecht is door die club een groot Internationaal kegelconcours gehouden. Tous les Neuf van hier wist beslag te leggen op de eerste prijzen en wel met 298 hout. De Nationale korpswisselprijs Zilveren kegel Met Bal op marmeren 'voetstuk en vijf gouden draagkegels. De eerste korpsprijs met 298 hout. Verzilverde kegel met hal op Voetstuk ware grootte. De treffersprijs met 49 treffers. Verguld zil veren medaille. Bovendien is door den heer H. Willemse lid der vereeniging met 65 hout het kampioen be haald le prijs gouden Savonet remontoir horloge. Voorwaar voor Tous les neuf die dit jaar het 10 jarig bestaan tracht te herdenken een mooie prestatie. Ned. R. K. Volksbond. I11 het bondsgebouw aan de Lange Haven, wordt a.s. Donderdag, een ledenvergadering der afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volks bond gehouden. De staking. Naar we vernemen, is heden een verandering in de staking bij de „Nieuwe Waterweg" inge gaan. Practisch kan ze zelfs als opgeheven worden beschouwd, daar reeds in den loop van den dag eenige honderden den arbeid hebben hervat en morgen de overigen dit voorbeeld wel zullen volgen. De hervatting van het werk geschiedt voorloopig onder de oude voorwaarden, in af wachting van nog nadere besprekingen' over de loonkwestie tusschen directie en organisaties. Volksbadhuis. In de week van 24—30 Sept. 1922 werden1 genomen 407 baden. lste klasse kuipbaden 34, regenbaden 60, 2de klasse kuipbaden 14, regenbaden 296. Kinderbaden 3. Gedurende de maand September 1922 wer den genomen 2053 baden. lste klasse kuipbaden 144, regenbaden 283. 2de klasse kuipbaden 127, regenbaden 1469. kinderbaden 30. Gistermorgen half elf werd de 27-jarige C.K. van den Singel op den hoek van de Broersvest en het Emmaplein, aangereden door een spoelingwagen, bespannen met een paard en bestuurd doqr een zekeren V. van den Rotterdamschèn dijk. De wielrijder kwam onder bet paard terecht en kreeg een gevoelige slag tegen het bovenbeen, hij wist echter weg te komen en ontkwam alzoo aan het lot van zijn fiets, die door de wagenwielen vermorzeld werd. De man kon, hoewel hinkend, toch zelf zijn huis bereiken. Gister ver m i s t e de boekhande laar V. in de 1 (oogstraat 'n drietal vulpenhouders daar hij er juist een verkocht had aan een zekere J. viel de verdenking op dien persoon. De politie heeft dadelijk de zaak onderzocht en de verdachte aangehouden, tot nu toe is zijn schuld echter niet gebleken, zoodat hem weldra de vrijheid zal teruggeven worden. BIT ROTTERDAM. In d en nacht van 7 op 8 Januari j.l. werd ingebroken in een huis aan de Boompjes alhier waar toen tentoongesteld waren een groot aantal kostbaarheden, deel uitmakende van de nalatenschap van mevrouw de douarière jhr. van N. tot P. De beide inbrekers, door een zich in huis bevindend wakeren dienstboden ontdekt namen de vlucht en ontkwamen. Een hunner verloor daarbij op de trap zijn hoed, waarin de letters A.S. stonden. De eergisteren aange houden colporteur A.S. en de boekdrukker J.L., verdacht van de inbraak bij de leerares ILL. in de Van Brakelstraat, worden nu verdacht ook de daders van bedoelde inbraak in de Boo-mpjes te zijn. Straatverlichting. 6. Voorste] van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 17.000.ten laste van de Gasfabriek ten behoeve van het aanschaffen en monteeren van automatische lantaarnaan- stekers (in de vorige zitting aangehouden). De heer H o e k vraagt, of de directeur der gasfabriek bij 't opmaken van zijn rapport wel rekening heeft gehouden met eventueele slijtage aan de gloeikousjes, die bij automatische ver lichting plaats heeft en wenscht verder naar voren te brengen, dat hij toch gaarne de hoofd straten electrisch zag verlicht. De lieer v.d. Tempel informeert, of binnen kort geen uitbreiding der gasfabriek is te ver wachten, in dat geval zou men thans beter tot, electrificatie van het straatverlichtingsnet kun nen overgaan, wat de kosten der uitbreiding voor loopig nog zou tegengaan. De heer v.d. T 0 o r 11 herinnert er aan, dat hij in de vorige zitting zijn ontevredenheid over 't toen verschenen rapport van den directeur der gasfabriek duidelijk heeft getoond, maar ook over dit rapport kon spr. aanvankelijk niet tevreden zijn, hij vond erg een vermelding van productie-kosten en geen antwoord op de vraag of uitbreiding der fabriek binnenkort nood zakelijk werd. Spr. heeft echter hierop een bezoek aan den directeur gebracht, met 't gevolg, dat hij tevreden is gesteld, in 't vertrouwen, dat de directeur in deze kwestie 't juiste inzicht heeft. Daarom verwacht spr. van den betrokken wetli dat deze ook de zaak nog eens nader en duidelijk zal verklaren. De heer Kavelaars wil 't voorstel van B. en W. aanhouden, om nog eens juister te berekenen, wat 't hiermee gepaard gaande ont slag van lantaarnopstekers de gemeente zal kosten. Wetli. v. V e 1 z e n, de sprekers beantwoordend zal eers't, trachten te bewijzen, dat de gasfabriek thans goed wordt beheerd. Evenals overal, moest ook in dit bedrijf de noodige bezuiniging worden toegepast en als eenige maatregel ter bezuiniging- vond de de directeur, 't aanbrengen van auto matische lantaarnaanstekers, wat ƒ8000 zou besparen. Dit voorstel werd de vorige vergade ring ingediend, maar was toen voor diverse leden een aanleiding, om. de kwestie van elec- trificatie van de 500 hier bedoelde lantaarns ter sprake te brengen, een enkele stond electri- ficatie van 't geheele lantaarnnet voor. Dit laat ste echter is door den directeur afdoend als te kostbaar weerlegd, dus bleef alleen- 't voorstel der 500 over, naar aanleiding, waarvan thans de nieuwe missive van den directeur is verschenen. 'L Geheele betoog van dit schrijven komt hierop neer, dat, rekening gehouden met onkosten en bestaande exploitatie der fabriek, voor de ge meente door 't automatiseeren der 500 lantaarns, meer voordeel wordt bereikt, dan door hun electrificatie. Wanneer men nu hoort, dat een lantaarn per jaar 88 aan gas, en 20 aan elec- triciteit verbruikt, lijkt bovenbestaande, opper vlakkig gezien, een rare stelling, toch kan be wezen worden, dat de 340.000 M3 gas, die de 500 gaslantaarns verbruiken, de fabriek thans niet meer kosten brengen, dan de algemeene bedrijfs kosten, dus geen productie-kosten, want hier geldt de stelling, dat bij grootere afname de kosten niet grooter worden de kostprijs zelfs wordt gedrukt. Weth. gelooft dan ook, dat de directeur der gasfabriek in zijn schrijven 't juis te standpunt heeft ingenomen. Verder verklaart weth. nog, dat vrees voor spoedige uitbreiding der fabriek niet gegrond is daar is berekend, dat de uiterste capaciteit der fabriek binnen de eerste jaren nog niet zal worden bereikt, In 1921 bedroeg deze capaciteit 3.400.000 M3„ welk getal nog tot 6.000.000 M3 is op te voeren. Op de vragen van den heer Hoek betreffende de Onderhoudskosten bij automatische aanste kers en electrificatie der hoofdstraten, antwoordt weth., dat 't onderhoud van electrische lantaarns veel duurder uitkomt en zoo hier of daar elec trische verlichting mocht noodig blijken, ter zijner tijd daar altijd nog in voorzien zou kunnen worden. Wat aangaat de kosten voor de gemeente van de ontslagen lantaarnopstekers antwoordt weth. den heer Kavelaars, dat deze personen niet onder de pensioenwet vallen, wat echter niet uitsluit, dat de gemeente voor hen doen zal, wat ze kan. Z.h.st. wordt hierop 't voorstel van B. en W. aangenomen. 6a. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 2875.72 ter bestrijding der kosten van het inrichten van noodverblijven. 1 )it crediet wordt verleend. 8. Voorste] van B. en W. tot gewijzigde vast stelling van de Verordening, houdende regelen ten aanzien van de Commissie bedoeld in artikel 120.der Bouwverordening der gemeente Schie dam 1918. Deze wijziging houdt verband met de onlangs aangebrachte wijzigingen in de bouwverorde ning. Overeenkomstig het voorstel wordt gesloten. Wordt vervolgd) Brutaal. Twee heeren, die gistermiddag tc Ede een autorit maakten, verzochten bij den „Huize de Leemkuil" onder Bennekom, komen de, den chauffeur nog even een koffer uit het hotel te halen. De chauffeur ging in het hotel en zag weer buiten komende een der heeren achter het stuur zitten en ijlings weg rijden, na dat uit een bosch nog een vrouw en een kind in den auto hadden plaats genomen. De chauffeur zette per rijwiel een auto na. Te Ede constateerde de politie, die inmiddels was gewaarschuwd, dat een automobiel een zijweg was ingereden tot aan het Edesche bosch waar men de nummers had verwisseld, hetgeen door getuigen is gezien. Onmiddellijk is toen in alle richtingen geseind. De auto is van het merk Opel heeft 4 zitplaatsen en reed Weg onder valsch nummer L. 3923. O n g e 1 u k k e n. Gisteravond had de 18- jarige M. P. te Bolnes, het ongeluk een electri- schen draad te grijpen, terwijl hij over een schut ting wilde zien. De stroom heeft hem op slag gedood. Zijn kameraad die hem; wilde bevrijden, viel bewusteloos neer. Zaterdagmorgen is de werkman K„ uit Wormerveer, van een eenige meters hooge stelling bij de in aanbouw zijnde linoleum- fabriek te Krommenie gevallen en daarbij met het hoofd terecht gekomen op een betonnen vloer. In bewusteloozen toestand is hij naar het ziekenhuis vervoerd en daar 's avonds over leden. Branden. De huize Bareveld, een uitspan ningsoord, te Veendam, bewoond door den caféhouder Meyer en behoorende aan de stad Groningen is gisternacht met de bijbehoorende paardenstallen geheel afgebrand. Te Delft is gistermiddag omstreeks half drie een ernstige brand ontstaan in de kapok- fabriek van de firma wed. W. J. Breedvelt, in de Vlouw. De brandweer was in een half uur het vuur meester. De waterschade, ook in de drukkerij van de firma Judels en Hoogland, is zeer aanzienlijk. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is onbekend. De kinderen-tentoonstelling. Naar de „Tel." verneemt heeft de afd. „Arnhem" van de Nederlandsche Vereeniging van Huis vrouwen bij de afd. „Amsterdam" en eveneens bij het hoofdbestuur, van voornoemde vereeni ging geprotesteerd tegen de in hetPaleis v. Volks vlijt gehouden baby-tentoonstelling, die door haar stuitend geacht wordt. De moordende motor. Zondagavond is de heer H. Siebesma, die op een motor van Veendam kwam, dicht bij Assen door een an deren motorrijder aangereden. De heer Siebes ma werd van den motor geslingerd en bewuste loos opgenomen. Hij is naar het ziekenhuis te Assen vervoerd, waar het bleek dat zijn toestand levensgevaarlijk is. M oord. Zaterdagavond is te AnLwerpen de 67-jarige Nederlander Jan Hondema, die daar een herberg houdt, in zijn woning door een dron| ken dokwerker met een met mes in den hals ge stoken en spoedig daarna een bloedverlies ge storven. Een brandwacht. Zondagnacht be merkten spoorweglieden, dat er brand woedde in de langs den spoorweg gelegen textielfabrieken der N. V. Baekers en Raymakers te Eindhoven. In allerijl werd de brandweer gealarmeerd en drong men de fabriek binnen, waar de nacht wacht lag te slapen Hij was eerst 's nachts om 1 uur van een potverteeren in de fa brieken aangekomen, in plaats van te 8 uur en toen in slaap gevallen, terwijl de fabriek rondom hem 'in brand stond. Een vleugel der fabriek, waar garens lagen, is totaal uit en ten deele af gebrand. Door veelvuldig gebruik van minimum- apparaten, wist men aan de binnenzijde te voor komen, dat de vlammen ook de weverij aantast» ten, terwijl de brandweer de rest deed. Verzekering dekt de schade. Een klein deel van het personeel kon beden niet aan den arbeid gaan. Moor d. Gisterennacht is op een kermis in de nabijheid van Millingen de Friesche scliopper E. Terpstra uit Heer bij een vechtpartij dood gestoken. De daders zijn onbekend men meent dat hier wrok in het spel is. Ontaarde moeder. De 42-jarige werk vrouw G. M. J„ zonder vaste woon- of verblijf plaats, gescheiden huisvrouw van A. C. B., die in den nacht van Woensdag op Donderdag haar anderhalf jarig zoontje in een trapgang van een perceel aan de Bilderdijkstrant in Den Haag heeft te vondeling gelegd, is Zaterdag aan gehouden. Zij beweerde niet meer in staat te zijn, voor het knaapje te zorgen. Doodgebokst. Te Pennysylvania is de bokser Billy Light uit Wilmerding zoo ernstig gewond in zijn kamp tegen Giminelli uit Young- stown, dat hij zonder tot bewustzijn te komen, is gestorven. Giminelli is gevangen gezet. De Ontploffingsramp in Italië De „Information" verneemt uit Rome, dat volgens de laatste berichten het aantal slacht offers bij den ramp te San Terenzo 200 a 250 dooden en meer dan 800 gewonden bedraagt. Men schat de schade van de scheepswerven Ansalde de San Giorgio op 3 millioen. Vier stoomschepen van 8000 ton, die op stapel ston den, werden lettelijk gebombardeerd met pro jectielen van groot kaliber en ontzaglijke rotsblok ken. Groote brand. De Hausviksfarieken op Askoe nabij Bergen (Noorwegen) en zes woon huizen en zes magazijnen zijn door een grooten brand vernield. De schade bedraagt anderhalf milllioen kronen. De fabrieken zullen zoo spoedig mogelijk worden herbouwd. Goede vangs t. Wollff meldt, dat de Berlijnsche politie een inbrekersbende heeft gearresteerd, die sedert bijna een jaar diefstallen pleegde in confectiemagazijnen en voor millioe- nen geeft geroofd. De gearresteerden bekenden. Groote brand. Te New-York heeft een brand gewoed in vijf huurkazernes, gelegen tus schen Broadway en Amsterdam-Avenue. Er zijn zeven menschen verbrand en bijna twintig gekwetst. De oorzaak is onbekend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2