DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN F E U I L L E T ON. 45ste JaargaAg. Woeasdag 4 October 1922. No. 13456. Hoorte Blijdschap. Buiteulandsch Nieuws. 34 NA DE REVOLUTIE IN GRIEKENLAND. Binnenland. GROOTE HITTE vepoorzaakt RIEKEMDE HUID •LIFEBUOy vepwfjdept onver wijld de onaangename reuk en men gevoelt zich over f het gansche lichaam we dder aangenaam en frischi Het beroemde ROODE töblet in de roode doort NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnem enten per 3 maanden 2.per Week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mcdedeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. De droevige resultaten der laatste volkstelling betreffende de kerkelijke gezindten in ons land zijn bekend. Uit de cijfers blijkt dat de kerke- loosheid in ons land verbazend toeneemt. Van onze bevolking was bij geen kerkgenoot schap aangesloten In 1879 0.31 percent. In 1889 1.46 percent. In 1899 2.26 percent. In 1909 4.97 percent. In 1920 7.77 percent. Dus 7.77 percent onzer bevolking belijdt geen godsdienst en is dus ongeloovig of heidensch. In onze groote steden is het percentage nog veel liooger. Sinds 1909 steeg het percentage van godsdienstloozen in Amsterdam van 11.8 tot 21.7 percent, in Den Haag van 10.1 tot 15.8 per cent en Rotterdam van 6.6 tot 10.2 percent. Deze cijfers stemmen droevig, ook de „Voor waarts" geeft deze.cijfers en blijkbaar met blijd schap hoe kon ze anders een heele kolom aan de cijfers van toenemende kerkeloosheid en kerke- lijken achteruitgang wijden en ten slotte als met een zuur gezicht en een soort weemoed mel den, dat Rotterdam nog de meest „kerkelijke" der drie groote steden is. Als vijandig tegen den godsdienst moet zij deze ontstellende cijfers wel met blijdschap begroeten. Sinds wanneei toch gelden hare sympathieën eenige kerkelijke belijdenis en bijzonder de katholieke belijdenis? Het is toch een feit, dat waar een ki-achtig christelijk leven bloeit het socialisme weinig ingang vindt, terwijl, waar het ongeloof welig tiert het socialisme zijn meeste aanhangers telt en zijn beste groeikracht vindt. Toenemende kerkeloosheid moet dus het roode orgaan met groote blijdschap vervullen, terwijl liet ons een waarschuwing is om alle krachten in te spannen, om te behouden, wat wij hebben. W. GEALLIEERDEN EN TURKEN. Nadat Angora zich tot de conferentie te Moe- dania en de verdere vredesconferentie bereid had verklaard, is overeenkomstig het bevel van de nationale vergadering te Angora, op alle fron ten de wapenstilstand ingetreden. Havas meldt, dat de Turksche troepen de onzijdige strook ont ruimd hebben. De berichten over het samentrek ken van aanzienlijke menigten Turksche troe pen bij Broessa en Ismid zijn van allen grond ontbloot. Gister zijn de geallieerde, Turksche en Griek- sche generaals te Moedania bijeengekomen, in bijzijn van Franklin Bouillon. Deze acht de geallieerde voorstellen geschikt als grondslag voor de onderhandelingen om de geallieerde en Turksche zienswijze bijeen te brengen, welke meer in formeel, dan in Wezenlijk opzicht van elkaar verschillen. De conferentie is gistermiddag aangevangen. De besprekingen worden echter strikt geheim gehouden. Eerst wanneer heden de geallieerde generaals te Gonstantinopel zullen zijn terug gekeerd, zal een communiqué worden gepubli ceerd. Moestafa Kemal is Maandag te Angora aange komen, toegejuicht door de menigte. Dinsdag begonnen de beraadslagingen van de nationale vergadering. De regeering te Angora heeft bij de hooge com missarissen der geallieerden te Gonstantinopel verzet aangeteekend tegen de slechte behan deling van de Turken in Thracië door de Grie ken. Zij wijst op de veelvuldige aanhoudingen, het stelselmatig plunderen van monumenten en op het feit, dat in tal van plaatsen de moham medanen zelfs hun huis niet durven verlaten om brood te koopen. „Toen lrij bij de marine ging", zoo eindigde zij hare mcdedeelingen, „was hij de erfgenaam van onze goederen nog nietdoch mijn oudste broeder Harold is eenige jaren geleden gestor ven en Edwin is thans het hoofd der familie. Ik heb mij zoo al eenigszins voorgesteld wat zijne toekomst moet zijn." „Inderdaad? Laten wij hopen, dat gij hem een gunstig lot hebt voorbeschikt." „Hij zal huwen met een Engelsch meisje van zijn stand en heer van Beechwood zijn en misschien later, als Gladstone niet meer aan het roer is, ons graafschap in het Parlement vertegenwoordigen." „Is het juist noodig, dat het meisje eenc Engelsche is vroeg Barnes. „Zeker. Ik houd niet van vreemdelingen." „Rekent gij de Amerikanen daar ook onder vroeg hij met iets als ongerustheid in den toon zijner stem. „Wat het huwelijk mijns broeders betreft, ja. Ik wil dat zijne vrouw met hare gedachten niet buiten Engeland verwijlt, waar zij moet wonen." In kringen van de Verheven Porte wordt me degedeeld, dat de. regeering te Constantinopel besloten heeft aan haar vertegenwoordigers te Parijs en te Rome opdracht te geven, de dos siers van de loopende zaken te overhandigen aan den vertegenwoordiger van de regeering der Turksche nationale vergadering. De afgevaardigden van Gonstantinopel zul len worden teruggeroepen wegens den finan- cieelen toestand van de regeering te Constanti nopel. De algemeene verkiezingen in Griekenland zullen 13 November worden gehouden. Reuter verneemt, dat Venizelos in Londen heeft gesproken zoowel met Curzon als met den minister van oorlog, op speciaal verzoek van het kabinet, met het oog op het feit, dat Venize los te Londen is gekomen om de Engelsche opinie te verkennen nopens het nieuwe bewind in Grie kenland en den toestand in het Naburige Oosten. Er is geen reden om te veronderstellen, dat Venizelos nieuwe of bepaalde voorstellen had te doen, of zelfs dat hij iets van zins was, behalve het erkennen van het inzicht van de Engelsche regeering ten aanzien van den toestand en er is geen reden om aan te nemen, dat er eenige verandering in de politiek van de regeering heeft plaats gehad, vergeleken bij de politiek, die vervat is in de geallieerde nota van 23 September. Venizelos zal nog eenige dagen in Londen blijWui en dan naar Parijs vertrekken. DE BRUSSELSCIIE CONFERENTIE. De „Temps" verneemt uit Londen, dat de datum van de Brusselsche conferentie tot regeling der schadeloosstelling en der onder linge schulden der geallieerden niet zal worden vastgesteld, alvorens de Engelsche missie onder leiding van sir Robert Horne uit Washington zal zijn teruggekeerd, hetgeen vermoedelijk niet voor half November het geval zal zijn. Het blad wijst er echter op, dat het nood zakelijk is, dat de regeling waartoe men zal willen overgaan voor het einde des jaars haar. beslag heeft, omdat de commissie van herstel voor dien tijd het schema moet vaststellen voor de betalingen, die Duitschland het volgend jaar zal hebben te doen. DE HULP AAN OOSTENRIJK. Officieel wordt te Rome bekend gemaakt, dat de Volkenbondsraad na het einde van de Vol kenbondsvergadering te Genève hetltaliaansche wijzigingsvoorstel in zake de controle op de aan Oostenrijk te verleenen hulp heeft onder zocht en goedgekeurd. Volgens dit voorstel zal de eigenlijke con trole berusten bij de door Italië voorgestelde commissie, samengesteld uit vertegenwoordi gers van de garandeeronde mogendheden. Deze commissie zal zeer uitbegreide bevoegdheden krijgen. Zij zal de voorwaarden voor de lee ning vaststellen, en kunnen beschikken over nieuwe bronnen van staatsinkomsten ten be hoeve van den dienst der leening. Italië beschouwt dit als een groot succes, daar het de aanvaarding van zijn voorstel een erkenning acht van zijn positie als, wat Oos tenrijk betreft, de voornaamste groote mogend heid en hoofdcrediteur, en voorts van oordeel is, dat hierdoor de toetreding van Oostenrijk tot de Kleine Entente verhinderd is. GEORG1E. Uit Parijs verluidt De inlichtingen dienst van het GeorgisCh gezantschap heeft een tele gram uit Gonstantinopel ontvangen, meldend, dat anti-holschewistischc afdeelingen groote „En gij zelve Ik denk, dat gij ook slechts Engelschen zoudt aannemen?" „O, ik Ik zal huwen met den man die mij bevalt, welke ook zijn landaard zij," zeide juffrouw Anstruther, met de bloemen op hare borst spelende. Vervolgens hernam zij op eenigszins haas tigen toon „Gij Amerikanen zijt toch zonder linge lieden. Reist gij altijd zonder bagage Dat bracht het gesprek op een gevaarlijk terrein voor Barnes, die zelfs geen tasehje, geen overjas bij zich had en dien morgen eenige verandering in zijn uiterlijk had zoeken te bren gen, door zijne handboorden om Lc keeren en zijn das te verstrikken. „Neen" antwoordde hij langzaam. „Som tijds neem ik een wandelstok mede op mijne lange reizen. Maar ik ben gisteren onverwachts naar Nizza geroepen. Een telegram eenc zaak van gewicht gij begrijpt „Ah, gij redt u er nog al wél uit, zonder reis goed," hernam juffrouw Anstruther. „Ver geef mij mijne onbescheiden vraag." Toen begon zij weder over haar broeder te spreken, weidde uit in zijn lof en verhaalde, dat hij in Egypte gewond was geworden en in het hospitaal was opgepast door een schoon Italiaanscli meisje en dat lrij na zijne genezing zulke geestdriftige brieven had geschreven, dat zij vreesde, hem met eene vreemde bruid verliezen hebben toegebracht aan het bolsche- wistisch leger in Georgië. Een divisie van het roode leger heeft de pro vincie Daichethi bezet, geplunderd en de bewo ners gefusilleerd.De bevolking van Cherson heeft zich hardnekkig verdedigd. De strijd duurt voort. Het centrale bewind, dat hef hoofd is kwijt ge raakt, heeft in Tiflis massa-arrestaties uitge voerd, en brutaliseert vde politieke gevangenen. IERLAND. De slechte verbinding met Ierland vertraagt het nieuws uit de provincies, waar de schermut selingen voortgaan. De rebellen gebruiken een nieuwe tactiek, welke zij de laatste dagen vaak tegen kazernes toepassen. Zij bestaat uit het laten ontploffen van mijnen door middel van electrische kabels. De rebellen hebben op 28 September in grooten getale de Vrij staatsolie posities te Killcrglin in Kerry aangevallen. De strijd duurde den heelen nacht tot de Vrijstaters versterkingen kregen en de rebellen verdreven, die 10 dooden en 70 gewonden hadden. De vrij staters verloren een doode en vier gewonden. CHINA. Uit Tokio wordt gemeld Ernstige verwikke lingen worden verwacht als gevolg van het in bezit nemen van twintig uit Wladiwostok afkomstige wagenladingen wapens door Tsjang Tso Lin.Het wordt mogelijk geacht, dat de gehee- le voorraad munitie te Wladiwostok, die, naar gemeld wordt, een waarde van 60 millioen pond sterling heeft, in handen zal Vallen van generaal Dieterichs, die het bevel voert over de Witte troepen. ALLERLEI. Het Duitsche ministerie van verkeerswezen heeft tegen den oden een bijeenkomst van den rijksspoorwegraad te Berlijn belegd om over de noodige verhoogingen van de passagiers- en goe derentarieven te beraadslagen. De goederenta rieven zullen weer met 60 percent verhoogd moe ten worden. Volgens de „Epoca" hebben de fascisten, die reeds de Duitsche school van Bolzano (Bo zen), de voornaamste stad aan de Boven-Etsch, hebben bezet, ook het stadhuis veroverd, na een gevecht met de openbare macht, waarbij 28 personen zijn gewond. Voor de volksrechtbank te Mtinchen is gisteren het proces wegens hoogverraad begon nen tegen Fechenbach, den particulieren secre taris van Kurt Eisner, en twee medeplichtigen. In de tóestellenfabriek van de A.E.G. te Berlijn is gister de arbeid weer volledig her vat, nadat de arbeiders hun tactiek van lijdelijk verzet hadden opgeheven. De sigarennij verheid. Gistermiddag heeft in verband met het arbeids conflict in de sigarenüijverheid een conferentie plaats gehad tusschen vertegenwooidigers van het Noordelijk verbond van vereenigingen van sigarenfabrikanten, den R.K. landelijken bond van sigarenfabrikanten en een combinatie van sigarenfabrikanten te Eindhoven, Valkenswaard en in De Kempen eenerzijds en gedelegeerden van de Nederlandsche sigarenmakers- en tabaks- bewerkersbond, den R.K. tabaksbewerkersbond St. Willebrordus, den Christelijken bond van sigaren bewerkers en de Nederl. Federatie van sigarenmakers en tabaksbewerkers(sters) ander zijds. In die conferentie, die tot 7 uur 's middags duurde is geen overeenstemming bereikt. De werkgevers hebben de aangekondigde loons verlaging van 5 pet. en verlenging van de ar beidsweek van 45 tot 48 uur gehandhaafd. Daar- te zien terugkomen. En zij beschreef hem, wat er bij haars broe ders terugkeer op hunne goederen gebeuren zoude hoe Beechwood feest zoude vieren en ook „dat oude, lieve Hampshire," voegde zij er bij „want het graafschap houdt van onze familie en is trotsch op Edwin. In Egypte heeft hij het Victoria-kruis ge il." „Heeft hij op verscheiden vaartuigen ge diend vroeg Barnes. „Ja, nog al de Monarch, de Popaas, de Cleopathra thans is Gerard op de Zeezwaluw." „Gerard „Ja. Soms noemen wij hem bij zijn tweeden voornaam. Mijn broeder licet Edwin Gerard Anstruther. Wij zijn trotsch op hem en hou den veel van hem. Gij zulL ook goe d met hem overweg kunnen, wanneer gij hem leert ken nen, wat, hoop ik, spoedig gebeuren zal." „Is hij nooit op de Gier geweest „Neen, ik geloof het niet." Hier kwam de kamenier, wier tegenwoordig heid beiden vergeten hadden, zich in het ge sprek mengen. „Met uw verlof, juffrouw Enid ik heb u eens een brief gebracht, op welks enveloppe „de Gier" of „de Arnd" stond." O, ja, dat is waar. Toen moest hij als pas sagier aan boord van de Gier naar Egypte DE LEVERS ZEEP ME VLAARDtNGEM Fabrikanten van Sunlight Zeep eri Lux. 7483 28 entogen hebben de moderne en federatieve bon den geweigerd deze verslechtering van de ar beidsvoorwaarden te aanvaarden, terwijl ver tegenwoordigers van de R. K. werknemersor ganisatie zich bereid verklaarden verlenging van den arbeidstijd te aanvaarden maar niet loons verlaging. Gisteren hebben te Delft de sigarenmakers, ge organiseerd in den Christelijken Bond van si garenmakers en tabaksbewerkers, op advies van het hoofdbestuur, het werk hervat op Hillen's sigarenfabriek en op de fabriek der firma Van der Spek. Bij de fabrieken wordt door stakers gepost. Een aanklacht tegen Mr. Troelstra. Naar de „Tel.'" verneemt, is door de directie van twee Amstcrdamsche Brandverzekering Maatschappijen een klacht bij den Officier van Justitie ingediend tegen mr. P. J. Troelstra, in zijn kwaliteit van directeur der Onderlinge Brandwaarborgmaatschappij „Neerlandia", we gens het door hem ten kantore der beide maat schappijen verscheuren (en medonomen der snip pers) van een in het bezit dier maatschappijen zijnde, gewichtig document, namelijk een door mr. Troelstra voor duplicaat conform geteekend polis-afschrift» waaromtrent het vermoeden was gerezen, dat het niet gelijkluidend was met de origineele polis. Het, opgeheven ministerie. Jn haar algemeene vergadering op Donderdag 28 September j.l. heeft de Vereeniging voor Zui- Vel-industrie enMelkhygiëne met algemeene stem men een motie aangenomen, waarin zij, kennis genomen hebbende van de plannen en reeds getroffen voorbereidingen om te geraken tot opheffing van het ministerie van landbouw nijverheid en handel van meening, dat voor de welvaart van ons land een ministerie van land bouw, nijverheid en handel van het grootste gewicht en onmisbaar is haar verwondering en ernstig leedwezen uitspreekt over het voornemen om dit departement op te heffen en besluit deze motie ter kennis te brengen van de regeering en van de Eerste en de Tweede Kamer der Staten- Generaal. terug, waar zijn eigen schip lag. Hij heeft mij twee of driemaal aan boord van dat vaartuig geschreven eens van Malta en eens van dat kleine land, waar de menschen elkander dooden en waar Bonaparte geboren is." „Ajaccio „Ja, dat is de naam." „Ik verlang er naar uw broeder te zien. Ik geloof mij te herinneren, hem reeds vroeger te hebben ontmoet," zeide Barnes op ernsbigen toon. „Dat zou mij genoegen doen." Barnes gaf zich over aan zijne gepeinzen. Hij bracht zich te binnen, dat de naam op het pistool in het duel die van den broeder van juffrouw Anstruther was geweest en het was 'mogelijk, dat hij dien avond het eene of andere onaangename of onverwachte nieuws vernam, hetwelk hem zoude noodzaken, zich weder met de zaken van een ander te bemoeien. „Ze ker is het," dacht hij „dat Edwin hoe eer,hoe liever dit gedeelte van Europa moet verlaten. Ik denk, dat in Engeland geen vendetta's kun nen bestaan. Ik bewonder Marina, doch op de Corsikaansche zeden heb ik het niet begrepc n en in zake van dien aard moet men partij kiezen voor zijne familie." Wordl vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1