Programma's vanaf heden verkrijg baar bij de boekhandelaren J. A. ULLERS, Hoogstraat en BEBERS' Boekhandel, Oranjestraat I Ververij-Uitstoomerij De Phoenix) A. BOSCH, Bofersfraat 63, Tel. 580 A. BARIS, Manuf. Broersvest 17. Telcf. 849. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Citroenjenever Gemengd Nieuws, 0010 7486 108 Spoorwegpersoneel. In de gisteren te Utrecht plaats gehad hebben de conferentie tusschen de vertegenwoordigers der vijf erkende organisaties van spoorwegper soneel en de directie der Nederlandsche Spoor wegen, deelde de directie o.m. mede, dat zij aan den Loonraad zou voorstellen met 1 Januari a.s. een loonsverlaging in te voeren van 81/2 pet. met handhaving van het premievrije pen sioen. De directie was evenwel bereid, op ver zoek van de organisaties, in plaats van deze loonsverlaging over te gaan tot invoering van pensioenkortingen en wel b1/.^ pet. van de eerste 3000 salaris vermeerderd met 3 pet. van het geheele salaris. Dit zou echter op verzoek van de organisaties moeten geschieden, opdat de directie geen verwijt kon treffen het premievrij pensioen te hebben aangetast. Vast staat, dat binnen een jaar, hoe de bedrijfs- uitkomsten ook mogen zijn, niet over eventueele verslechteringen van het loon zal worden ge sproken. Verder deelde de directie mede, dat het in de bedoeling ligt het dienstvervoer (D.O. 120) af te schaffen. Het vrije vervoer blijft evenwel gehand haafd. Omtrent een en ander wordt liet antwoord der organisaties voor 1 November ingewacht. Uit ile metaalnijverheid. De R.K. Vereeniging van werkgevers in de metaalnijverheid meldt, dat het bericht, als zou de minister van arbeid afwijzend beschikt heb ben opliet verzoek van de R.K. Werkgevers organisatie in de metaalnijverheid om verlenging van den werktijd, .en als zou genoemde organi satie in verband hiermede de aangekondigde loonsverlaging voorloopig" opgeschort hebben, uit de lucht gegrepen is. I)e pauselijke gezant. De Romeinsche correspondent van de „Tijd" meldt dato 2 October Mgr. Orsenigo is, na door Z.II. den Paus in audiëntie te zijn ontvangen, naar Nederland vertrokken. De werktijd. De Minister van Arbeid heeft afwijzend be schikt op het verzoek van de R. K. Werkge versorganisatie in de metaalindustrie tot ver lenging van den werktijd. In verband hier mede heeft deze organisatie de aangekondigde loonsverlaging (gelijk loon bij verlengden werk tijd) voorloopig opgeschort. De Alg. Ned. Me- taalbewerkersbond zal in elk geval de andere organisaties uitnoodigen tot een bespreking om tegen eventueele doorvoering der loonsverlaging in verzet te komen. Fabriek en Kantoor Tclef. No. 15. Gratis AFHALEN en BEZORGEN. Kerkconcert. Gisteravond werd in dit muziek-seizoen 't tweede kerkconcert gegeven en dat binnen zoo korten tijd. 't Belooft nog wat voor dezen winter, als tenminste de opkomst van het Schie- damsche publiek niet tc wensehen overlaat. Die belangstelling was gisteravond, toen de heer Besselaar en zij ff" Bach-koor een uitvoe ring gaven, wel niet klein, maar had toch heel wat grooter kunnen zijn, vooral, daar men van te voren wist, dat het een avond van hoog kunst genot zou worden. De prijzen waren misschien wel niet laag,maar voor een bioscoop of iets anders dergelijks be steedt men veel meer geld. 't Eerste nummer, dat de heer Besselaar liet hooren, was de bekende Toccata en Fuga in d moll van J. S. Bach. Als fijne Bach-kenner wist hij van dit werk een mooi grootsch geheel te maken, met prachtige overgangen in de re gistratie. Bach's Largo in a moll uit de Sonate No. 5 verklankte de organist in de juiste zachte, sinee- kende stemming. Ongetwijfeld maakte Handel's Orgelconcert in g moll den meesten indruk op de bezoekers. Dit is niet de kerkmuziek van Bach, maar een echt concert, vol van echt Handel ia anschen „Schmuck und Dormer". Nu eens was de Bes- selaar's verklanking hier machtig rollend, dan weer fijn en parelend, 't was in één woord, een heerlijk nummer, waarin de kunstenaar tevens zijn groote technische bekwaamheid en regis- treeringstalcnten kon ten toonspreiden. 't Rotterdamsche Bach-koor, waaraan de heer Besselaar de leiding geeft, dunkt ons een ensemble, zoo mooi en één, als er niet veel zul len worden gevonden. Heerlijken, beschaafden zang kan men van hen genieten en geen enkel moment zijn ze hun ingeleefd saamhoorigheids- gevoel kwijt. Dat de klanken een enkele maal wat ongelijk schenen te klinken, wijten wij aan de wat te sterke resonans der kerk, waar ook de niet al te groote opkomst weer haar schuld aan heeft. Een negental koralen van Bach werden door het koor onberispelijk artistiek voorgedragen, in de Bach zoo eigen gebedsstemming. Vooral ook door zijn koralen leert men^len grooten meester naar waarde waardeeren. Van Casciolini werd nog de eerste strophe van de „Veni Creator", van Jos. Haydn 't „Tenebrae factae sunt" gezongen, welke beide nummers ook zeer muzikaal en gevoelvol werden verklankt We hopen, dat bij een volgend concert van den heer Besselaar en het Bach-koor de Groote kerk geheel gevuld zal zijn. De Hanze. Gisteravond hield de afd. Schiedam van de R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" een algemeene ledenvergadering in Maison v.d. Hey- den. Nadat de voorzitter de heer Schaeffer de vergadering had geopend werden de notulen voorgelezen en goedgekeurd. Vervolgens werden de ingekomen stukken be handeld. Het eerste kwam aan de beurt een voor stel van de drie Middenstandsvereeniging, om te komen tot een blijvende permanente commissie uit die drie organisaties, een commissie wier voornaamste doel zou zijn om bij kwesties, die den geheelen middenstand raken, een vlugge beslissing te nemen De vergadering machtigt den voorzitter st.ap- ijen in die richting te doen. Een schrijven van het Gentraal-Hanze-Bureau waarin werd aangedrongen, het volgend jaar, ter gelegenheid van het regeeringsjubileum der Koningin, een winkelweek met reclameoptocht te houden werd ter nadere overweging voorloo pig terzijde gelegd. Vervolgens werd van hetzelfde bureau een schrijven voorgelezen betreffende de z.g. ambte naars- concurrentie. Het Bureau verzocht de voorkomende gevallen, duidelijk omschreven, aan haar te willen melden opdat tot vervolging kon worden overgegaan. Het Hoofdbestuur propageerde in een schrij ven nog eens de goed Werkende informatie- sneldienst en het nieuwe onderdeel, dat betwis te en achterstallige vorderingen tracht te innen. Als voornaamste punt, van het winterprogram- ma werd behandeld de ontwikkelingsavonden, die in samenwerking met Volks- en Vrouwen bond dezen winter zullen worden gehouden in het Bondsgebouw. Sprekers van den eersten rang zooals dr. Jac. v. Ginneken, S.J., G. Bruna, prof. Verhaar, enz. zullen met belangrijke onderwerpen optreden. Daarna bracht de voorzitter verslag uil. over den l'inancieelen uitslag van de gehoudenMidden- stands-tentoonstelling. De ontvangsten wogen juist tegen de uitgaven op, het saldo is tenminste niet noemenswaard. De gehouden loterij heeft echter een flinke winst opgeleverd n.l. 1500, zoodat iedere Mid- denstandskas met 500 kon worden versterkt. Op zoo nuttig mogelijke wijze zal deze som be steed worden. Na dit alles kreeg de heer Pelle, ambtenaar van het Centraal Hanze-Bureau, het woord, die kort maar krachtig het wezen en doel van het fonds U.B.O. (Uitkeering bij overlijden) uitlegde, en na zijn zakelijke uiteenzetting de Hanzeleden tot toetreding aanspoorde. De heer Brounts verklaarde zich bereid, aan ie der die dat verlangde, nadere inlichtingen te verstrekken. Bij de rondvraag werd o.a. door verschillende leden nog een woord van hulde gebracht aan den geestelijken adviseur den weleerw. heer Paulussen aan wiens noesten arbeid het houden en slagen der tentoonstelling voornamelijk was te danken. Tenslotte sprak kap. Paulussen nog over de R.K. Vakantiekolonies, spr. pleitte krachtig voor een organisatorisch samengaan in deze zaak met den R.K. Vrouwenbond opdat door deze samenwerking ook het middenstandskind, meer dan tot nu toe, van de vacanfie-huizen kan profiteeren. In een volgende vergadering zal over dit punt verder uitgeweid worden. Daarna sloot de voorzitter deze geanimeerde vergadering met den Ghristelijken groet. Wij kunnen nog mededeelen dat, inplaats van den heer Koppenhagen, die ontslag heeft aange vraagd, tot tijdelijk directeur van den Hanze- avondcursus is benoemd de heer L. J. Rogier. Tot tijdelijk leeraar aan dezelfde inrichting, de heer v.d. Poel. Ie dat het tarief verhoogd zal worden tot het peil van Maart 1922 2e dat zij die een promotie maken, de daarvoor geldende loonen zullen krijgen 3e dat allen weer zullen worden te werk gesteld. Spaarbank Schiedam. U Opgave over de maand September 1922. Inlagen f 144.975.Tcrugbebetalingen f 98.666.58. Aantal inleggers 1 September 14838. Nieuwe deelnemers 98, tc zamen 14936. Geheel afgeschreven deelnemers 38. Aantal inleggers 30 Sept. 14898. Verschuldigd kapitaal aan inleggers op 30 Sept. 1922 f 4.3.30.558.02. UIT ROTTERDAM. De politie arresteerde Zondagnacht den kel ner E.A.G., als verdacht van brandstichting in het pand aan de Veelzichtstraat. De arrestant had den inboedel voor 10.000 verzekerd, terwijl deze veel minder waarde vertegenwoordigde. De brandweer had bij de blussching op ver schillende plaatsen in het huis stompjes branden de kaarsen gevonden. C. heeft gister een volledige bekentenis afge- legd. Gisternacht z ij n vier onbeke fPd gebleven personen met een roeiboot gevaren naar de sleepboot Heemstra, liggende op stroom voor de Maaskade alhier. Met deze sleepboot wer den werkwillige metaalbewerkers naar Schiedam vervoerd. Toen zij zich ontdekt zagen, hebben zij de vlucht genomen. Het slot van de machi nekamer bleelc reeds vernield, en het heelt vermoedelijk in hun bedoeling gelegen, de sleep boot tot zinken te brengen. Staking opgeheven. Dezen morgen is de staking bij den „Nieuwen Waterweg" geëindigd en hebben de arbeiders onder de volgende voorwaarden 't werk hervat UIT OVERSCHIE. De directie van de Rotterdamsche Tramweg- Maatschappij en het gemeentebestuur voeren onderhandelingen over het aanleggen van meer wisselplaatsen, ter invoering van een kwartiers- dienst gedurende den geheelen dag. Het ligt in de. bedoeling met dezen dienst aan te vangen in December a.s. W erkverschaffing. 7. Voorstel van B. en W. tot verhooging met 25.000.van het crediet ad. f 115.000.ver leend voor verplaatsing van grond in West-Fran- keland en Kortland in verband met tewerk stelling van werkloozen, zulks ten behoeve van de voltooiing van genoemd werk. De heer K o r p e 1 wil in verbamd met dit voorstel eens wat verder op het werkeloozen- vraagstuk ingaan.Spr. vraagt dan, of bij voltooi ing van hier bedoeld grondwerk de werkver schaffing van gemeentewege zal worden stopge zet; hij moet er echter ten sterkste op aandringen, dat dit niet gebeurt. Thans zijn in onze stad 2460 wérkeloozen, waarvan slechts 73 bij de werkverschaffing zijn aangenomen. Ook onder de bouwvakarbeiders stijgt de werkeloosheid geweldig, waarom hij aanraadt, zooveel mogelijk Schiedammers voor de gem. woningbouw te ne men. Wijl nu het aantal werkeloozen hier zoo groot is, vraagt spr. of B. en W. het niet noodig achten, aan meerderen, 't liefst aan allen werk te ver schaffen. Spr. meent, dat er nog wel werk voor hen is te vinden als dempen van Raam en Zijl straat enz., want geeft men die stakkers geen werk, dan is de ellende in den komenden winter niet te overzien. Spr. kan daarom B. en W. en vooral den weth. van Gemeentewerken, niet genoeg op't hart drukken, dat zij meer dere aan dacht aan dit hoogst belangrijke probleem schen ken, dan zij tot nu toe gedaan hebben. De heer C o 1 1 meent, dat de wijze van werk verschaffing door B. en W. voorgestaan, niet de juiste is en drukt tevens zijn spijt er over uit, dat B. en W. in deze kwestie bijna nooit dc advie zen van de werkverschaffingscommissie volgen. Met voorbeelden meent spr. dit te kunnen be wijzen. (Naar aanleiding hiervan ontspint zich een hatelijk persoonlijk debat tusschen deheeren Collé en Korpel, men hoort uitroepen als onbe nullige praatjes enz.) Weer tot bedaren gekomen, wijst spr. er ten slotte nog op, dat men er voor zorge, geschikte en goed gekleede arbeiders naar 't werk te sturen. Weth. Houtman zegt de sprekers, vorö zoover ze zijn gebied betreden te zullen be antwoorden. Vooreerst bewijst weth. de goede bedoelingen van B. en W. door er op te wijzen, dat 't door de werkloozen onder handen genomen werk heel wat goedkooper zou tot stand kunnen worden gebracht, wanneer het een aannemer uitvoerde. Verder verklaart weth., dat groote woorden als van den heer Korpel, die al de werkloozen op kosten van de gemeente wil laten werken, geen indruk meer op hem maken, wijl hij overtuigd is, dat de gemeente dat niet kan betalen en zeker niet, nu ze niet eens productief werk kan laten verrichten. De gemeente heeft geen kapitaal of ze moet 't halen van hen, die nog wat verdie nen, maar hier is ook een limiet gesteld. Al heeft weth. diep medelijden met de werkloozen, hij moet toch erkennen, dat B. en W. de netelige kwestie niet kunnen oplossen. Wat betreft 't dempen van Raam enz. dat zou bij de be grooting nader moeten worden besproken. De heer K o r p e 1 zegt, da t hij den indruk blijft houden, datB. en W. zich te weinig moeite voor de werkverschaffing getroosten. Hij ver wacht voor 't vervolg v. 't college allen toeleg, om zooveel mogelijk werk te zoeken (Weer ontstaat hierop een woordentwist tusschen Korpel en Collé, maar aanleiding van het feit, dat de wer- kelooze broer van Collé tegen de overeenkomst in reeds veel langer dan 3 maanden achtereen bij de gem. werkverschaffing in dienst is). De heer Collé blijft ageeren tegen 't be leid van B. en W. in zake de werkverschaffing en wil door een motie zien uitgemaakt, dat on georganiseerde en georganiseerde te werk ge stelden evenveel loon van de gemeente ontvan gen. Weth de Bruin verklaart zich hiertegen, daar is goed gevonden, dat georganiseerden van werkloozenkassen 3 cent per uur meer zullen ontvangen, omdat zij hun contributie toch door moeten betalen. De motie van den heer Collé wordt niet on dersteund en de voorzitter stelt voor de debat ten te sluiten. De heer Collé wil hier niets van weten, de Raad echter is van tegenovergestelde meening. Teleurgesteld, vraagt de heer Collé als laat ste wanhopige daad, om de behandeling nog zoo lang mogelijk te rekken, stemming, welke hem de voorzitter gaarne toestaat. 't Voorstel van B. en W. wordt dan met alge meene stemmen aangenomen. (Wordt vervolgd) In verband met hoog accijnsbedrag is kwaliteit en sterkte nu Hoofdzaak. Deze eigenschappen bezit in hooge mate de heerlijke der firma A. DAALMEIJER, per glas en per maat en verpakt verkrijgbaar bij Besmettel ij ke ziekte. In het te Di- dam gevestigde kamp van de centrale commissie tot uitzending van kinderen naar buiten, waar voor dit jaar thans de laatste groep van honderd kinderen van elders verblijft, heeft zich dezer dagen een geval van diptherie voorgedaan. Toen nog enkele andere kinderen verschijn selen begonnen te vertoonen, die er op wezen, dat zij allicht ook door deze ziekte waren aan getast heeft de directie de tusschenkomst in geroepen van den geneeskundigen inspecteur be last met het toezicht op de besmettelijkelijke ziekten in Gelderland. Bij het onderzoek bleek, dat de oorzaak waar schijnlijk moest worden gezocht in een tijdelijke aangestelde verzorgster, die toevallig niet was onderzocht op de aanwezigheid van diphtherie- bacillen. Het kamp werd niet gesloten. Het werd beter geoordeeld, dat de kinderen onder toezicht wer den gehouden, dan dat de ziekte mogelijk zou worden verspreid over de verschillende gezinnen i 11 allerlei plaatsen van het land. Sedert eenige dagen hebben zich geen nieuwe gevallen voorgedaan. Mishandeling. Maandagavond ruim 7 uur is in TerWinselen bij Heerlen, K., die met een zaaimachine aan het zaaien was en weiger de aan drie personen een zak rogge te geven, ern stig mishandeld hij kreeg een steak in de lon gen. Zij'n toestand is hoogst ernstig. Den vader van K. werden messteken in hot hoofd to: ge bracht. Twee personen zijn gearresteerd. V erd ronken. Terwijl de bejaarde visscher Bosnia, in het Friesche dorp Röttevalle, met een boot van zijn aardappelland huiswaarts voer, zag hij, in de nabijheid zijner woning zijn vrouw in de vaart drijven. Eenige daar eveneens aanwezige personen brachten de vrouw op het droge. Haar levensgeesten waren echter reeds geweken. De verdwenen geldsom. Omtrent de vermissing van 37.000 uit een postzending van Kerkrade naar het postkantoor te Maastricht meldt men, dat vrijdagmiddag de directeur van het postkantoor tc Kerkrade in het bijzijn van een postambtenaar de geldzending gereed heeft gemaakt en het postkantoor te Maastricht tele-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2