ran I II IS geopend yanaf ui 3£i ALLEEN g A, BOSCH, Bsterstraai 83, Tel. 580 mm eu ixAi<owR«/.ora™ïs: loorniro.omw/r w sti&flfiMH» t ÖQ CENT BU ELKE DR04I/Ï» P. J. VAN DER SMAN A, SCHOLTE Jzn., SchiedamsGhe Drogisterif, Greenelaan 65. BÉU Kwart voor negen opent de voorzitter, de heer J. Scholte, de vergadering met den Christelijken groet en zet in 't kort uiteen, dat deze vergade ring 't gevolg is van 't conflict aan de „Nieuwe Waterweg" en 't daarbij aan den dag gekomen brute en bedriegelijk optreden van den z.g. „Grooten broer" den Alg. Ned. Metaalbewerkers- bond. Vervolgens geeft de voorzitter het woord aan den heer v. Abbevé, lid van het Hoofdbestuur. Spr. herinnert eerst aan reeds eerder uitge broken conflicten o.a. dat van 't vorige jaar, toen opeens een verlaging van 15% werd afgekondigd, toen hebben ook wij de strijd aanvaard, voor ons katholieken mag het stakingswapen echter slechts middel en nooit geen doel zijn. En ook al is een staking gerechtvaardigd, toch moet men zich eerst afvragen of men kans van slagen heeft voor krachtverspilling moet gewaakt worden. Dan vraagt spr. zich af hoe of 't jongste conflict is ontstaan. Op de eerste plaats wijt hij dit aan het te snelle opeenvolgen van de loonsverlagin gen en ten tweede aan de stelselmatige opzwee ping in de roode bladen, die de verbittering aan wakkerden. Spr. leest eenige fragmenten voor uit socialis tische bladen en pamfletten waarin ondubbelzin nig de arbeider tot verzet tegen de loonsverlaging wordt opgehitst en zulks met de belofte, dat de Bond altijd bereid is ieder staking te financieren. Het was dus niet te verwonderen, vervolgt spr. dat door zulke tactiek de menschen het hoofd op hol werd gebracht en dat Donderdag een 30- tal branders het offensief opende. Spr. geeft dan een overzicht van het conflicts-verloop en toont zakelijk en met duidelijke bewijzen aan de schandelijke houding van den rooclen bond die in 't geniep het vuur aanwakkerde (Spanning verzekerde herhaaldelijk dat het Hoofdbestuur achter de staking stond) en tenslotte toen het ernst werd zich van de stakers afwendde en tie stakkers in de wanhopigste onzekerheid liet' rondloopen. Toch had een van de roode bestuurders Maan dagmorgen nog den treurigen moed om spr. toe te roepen, als ik zoo'n bestuurder had als jij bent dan sloeg ik je de hersens in." Spr. geeft dan nog een vermakelijk schetsje van de vergadering van den A.N.M.B. waarin de misleiden eindelijk de waarheid moest worden gezegd. Welsprekend laakt de heer Abbevc deze schandelijke reclame- politiek, die bovendien een spelen in de kaart van de werkgevers is, Want wat moeten deze denken van de arbeidersbonden, die elkaar be driegen. Bovendien stootèn zulke practijken de lauwe arbeiders van de organisatie af. Spr. spoort de talrijke aanwezigen met klem aan, trouw te blijven aan de katholieke organisa tie, die altijd gezonde leiding geeft en waarschuwt voor verslapping met een treffend voorbeeld uit Stuttgart,waar de roode terreur met onbeschaam de driestheid tegenover de katholieke en christe lijke organisaties optreedt.Spr. besluit zijnindruk- wekkende rede, die in ademlooze stilte was aan gehoord, met een verklaring van de Directie dr- Nieuwe Waterweg" waarin nu reeds toezeggien gen van verbeteringen worden gedaan. Een hartelijke applaus toonde duidelijk de tevredenheid van de toehoorders. Na in de rondvraag verschillende vragen te hebben beantwoordt las de voorzitter nog een geheim schrijven voor, dat hem bij toeval in handen was gekomen, en dat een zonderling licht wierp, op de bij de rooden zoo verheerlijkte vrij heid. Met den christelijken groet werd daarop de vergadering gesloten. awrasa «ac.r Schiedamsehe IJsvereeniging. Donderdagavond hield bovengenoemde ver- eeniging een ledenvergadering in het gebouw der Spoclingvereeniging er was slechts weinig belangstelling. Na de opening door den voorzitter, den heer C. Houtman, las de secretaris, de heer Germen- raad de notulen en het jaarverslag voor, die beiden onveranderd werden goedgekeurd. Aan het eind van zijn verslag had de secretaris medegedeeld dat het aantal leden 350 bedroeg, voor 'n stad als Schiedam al heel weinig, de heer Germenraad hoopte echter, dat de Schicd. IJsvereeniging nog eens de plaats zal innemen, die haar toekomt. Uit het financieel verslag bleek, dat de ont vangsten /2081.931/2, en de uitgaven 2121.27 bedroegen, zoodat er een nadeelig saldo blijft van 39.331/2. Namens de controle-commissie dankte de heer W. Most Sr. den penningmeester voor zijn zorgvuldig beheer. Aan het gemeentebestuur zal kwijtschelding worden verzocht van de verschuldigde huur en zullen tevens nog eenige andere financieele voor rechten worden gevraagd. Eveneens werd beslo ten geen wijzigingen in de contributie en entree- regeling te brengen. In een volgende ledenvergadering, binnenkort te houden, zal de bestuursverkiezing gehouden worden. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas. Zesde vergadering, gehouden op Woensdag, 4 October 1922, des namiddags 2 ure in de groote zaal van het Handelsgebouw te Vlaar dingen. Voorzitter de Heer J. H. van Linden van den Heuvell. Secretaris de heer Mr. Jac. Houtman. Afwezig met kennisgeving de heer P. Don zonder kennisgeving de heeren W. N. Coniin, Th. LI. J. Gribling. Aan de orde is 1. Vaststelling notulen vorige vergadering. Worden ongewijzigd goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken. De voorzitter doet incdedeeling van de XÏZ Bovenstaande tabletten z ijn verkrijgbaar bij Hoogstraat 115, Schiedam en Vlaardingen. VLEK, L. Kerkstraat 29, Drogisterij ..de Gaper." Broersvest 76. Engro^ü. uaa TRIGT &MAST, Holdijk Rotterdam. B. A. J. W I T T K A M P F, MOUTWIJN JENEVER „Absoluut spiritusvrij" Zacht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat en óp kruiken en flesschen voorzien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij volgende ingekomen stukken a. Een schrijven van het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel omtrent de in richting van de begrooting 1923. Komt bij de begrooting aan de orde. b. Alsvoren, betreffende schadeloosstelling in- gev. art. 25 de Wet op de K. v. K. en een schrij ven van de Gemeente Schiedam, betreffende dg pensioen- en wachtgeldregeling van Mr. Kave laars, gewezen secretaris der ontbonden Kamer van Koophandel van Schiedam. De voorzitter deelt mede, dat bij de begrooting van 1922 als schadevergoeding voor den heer Kavelaars een post van 600.-werd uitgetrokken, dat echter blijkens het schrijven der Gemeente Schiedam aan Mr. Kavelaars een wachtgeld zal toegestaan worden van 279.- Derhalve stelt de Voorzitter voor, de schadeloos stelling van den heer Kavelaars thans definitief te bepalen op 600,verminderd met - deze 279,Aldus wordt besloten. c. Een schrijven van de Gemeente Schiedam, betreffende de wegverbetering Schiedam-Vlaar dingen. De heer Brouwer wijst er op, dat de Ge meente Schiedam niet geheel juist de verbree ding a.d. dijk als no. 2, de opheffing der tol als no. 1 beschouwt, en dat Vlaardingen de tolgelden thans onmogelijk kan missen. De Voorzitter stelt voor om diligent te blijven en deze belangrijke zaak tot een goede oplossing te brengen. d. Een schrijven van de Kamer van Koop handel van Rotterdam, betreffende Electrici- teitstarieven. Besloten wordt, deze Kamer duidelijk "te maken, dat verlaging van het grootverbruikers- contract van 20.000 K.W.U. tot 10.000 K.W.U.. niet bijzonder belang is van gemeenten in ons. district, maar wel van de Ivleinindustrie van alle .gemeenten, ressorteerende onder de Electrische Centrale van Rotterdam zelve. e. Een bericht van de K. v. K. van. Arnhem, Breda, Haarlem en Utrecht, dat zij wel bericht van de K. v. K. voor West Friesland en Zeeuwsch Vlaanderen dat zij geen adhaesie betuigen aan het adres inzake strijk- of inzetgelden. f. Een bericht van de K. v. K. voor Zeeuwsch- Viaanderen en Breda dat zij wel, van de IC v. K. - voor de GelderSche Vallei, Twenthe, 's-Graven- hage en Haarlem dat zij geen adhaesie betuigen aan het adres inzake Centralisatie van den Post cheque- en Girodienst. g. Een schrijven van de K. v. K. voor West- Friesland, Rotterdam, Geldersche Vallei en 't Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel over samenwerking der Kamers van Koophandel. Het verheugt den Voorzitter dat, waar van alle kanten stemmen opgaan om samen te werken en tot oprichting eener Nationale Kamer van Koophandel te geraken, thans het Departe ment zelf tegen Maandag 9 October een vergade ring belegd heeft om dit belangrijke punt te be spreken. Besloten wordt, den Voorzitter met den Secre taris daarheen af te vaardigen. De heer Houtman wijst er op, dat teSchie- dam bij een bevolking van 40000 menschen er pl.m. 2500 werkeloos rond loopen, dat thans we gens drastische toepassing dér Arbeidswet de Glasfabriek „De Schie" voornemens is de vol gende week weer 350 menschen te ontslaan. Hij verzoekt den Voorzitter Maandag op deze ver gadering den Minister ernstig te Waarschuwen en soepeler toepassing der Arbeidswet dringend te verlangen. De Voorzitter stemt toe. h. Een schrijven van de K. v. K. van Breda, betreffende wijziging der Handelsregisterwet. Kennisgeving. i. Een schrijven van de K. v. K. van Amster dam omtrent leges en tarieven. Kenningeving. j. Een schrijven van de K. v. K. voor Zeeuwsch Vlaanderen, betreffende de Vlasindustrie. De Voorzitter stelt voor dit schrijven als ken nisgeving aan te nemen, en vraagt om voorlich ting van Mr. Trouw, ingeval verdere brieven hierover volgen. De heer Trouw bewilligt. k. Een schrijven van de K. v. K. vanTilburg betreffende de wederinvoering van Kilometer- boekjes. Overeenkomstig het advies van de Commissie Van land- en luchtverkeer wordt besloten adhae sie te betuigen mondeling zal dit geschieden op de vergadering van Maandag, 9 October. 1. Een schrijven van de K. v. K. van 's-LIerto- genboseh over verlaging van post-, telegram- en telefoontarieven en dito over de telefonische verbinding Nederland-Engeland. Worden in handen gesteld van de Commissie voor de post en telegrafie. in. Een schrijven van" de K. v. K. voor Sal- land en van de K. v. K. te Rotterdam over ver- voerconditie's in den binnenvaart. Overeenkom stig het advies der vervoercommissie wordt besloten deze stukken als kennisgeving aan te nemen. n. Een schrijven van de K. v. K. vanDordrecht betreffende een bespreking van de Adviesbu- reaux voor den Middenstand. De voorzitter deelt mede, dat de heeren Brouwer en Hoogendam naar deze vergadering geweest zijn en verzoekt den heer Brouwer hier over rapport uit te brengen. Dc heer Brouwer deelt mede, dat de volgende kwestie's aldaar behandeld zijn „Met welk doel werden de advies bureaux opgericht." „Hebben zij aan dit doel beantwoord" ,,Höe kunnen de bureaux goed functioneeren." Volgens spreker hadden de ze besprekingen een heftig karakter en was het oordeel over deze advies bureaux in 't algemeen ongunstig geweest. Wel hadden zij in enkele plaatsen goed gewerkt, maar daar traden zij dan op bij wijze van advocaten bureaux. De afgevaar digden der Kamers van Koophandel voelden dan ook weinig voor steun. De Voorzitter dankt den heer Brouwer voor zijn rapport en dankt ook den heer Hoogendam voNaS vö-t ólïEaIMz BEZOEKT DE ni55IETEMTOOI45TELLIN<a IS1EUUE HAUEN-fiS voor zijn vertegenwoordiging. 0. Een schrijven van de K. v. K. voor hlol- land's Noorderkwartier betreffende lezingen over de Nederlandsche industrie in Zweden. jgfDe Voorzitter deelt mede, dat de heer Visser voor deze lezingen in Zweden gaarne van de Kamer 200 als bijdrage zou ontvangen. De Voorzitter vindt dit bedrag te hoog. Op voorstel van den heer IJzermans wordt besloten den lieer Visser mede te deelen,dat men bereisd is tot een bijdrage, welke echter zeer zeker minder dan 200 zal'bedragen, en die'slechts zal worden toe gestaan op voorwaarde, dat de heer Visser zich ook op de hoogte zal stellen van de Nijverheid in ons district. p. Een schrijven van de K. v. K. voor Dor drecht betreffende de Waterweg naar zee. Wordt in handen gesteld van de' Commissie voor de havens. q. Een schrijven van de N. V. Hollandia te Vlaardingen, betreffende treinverbindi'ngenVlaa- dingen-Schiedam met 's-Gravenliage. Besloten wordt de Winterdienstregeling af te wachten. r. Een schrijven van de Nederlandsche Spoor wegen, betreffende opheffing of reductie toeslag D-treinen. Kennisgeving. s. Een schrijven van den heer Linnenbrinck te Schiedam. Kennisgeving. t. Een mededeeling van den heer Brouwer Pzn. over het onrustbarend toenemen van het aantal faillissementen. Wordt ter studie in han den van het Bureau gesteld. u. Verschillende drukwerken zijn ingekomen, die voor de leden en publiek ten bureele der Kamer ter inzage liggen. 3. De begrooting voor 1923, aangevuld door het Bureau met een nota van wijzigingen. Niemand wenscht algemeene beschouwingen te houden. Post voor post worden ontvangsten en uitgaven nagegaan, deze laatste gedeeltelijk in gesloten veradering en ten slotte wordt de begrooting in haar geheel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 4. Motie Hijman inzake het streeknet. De V oorzitter geeft het woord aan den heer Hijman. Deze vraagt in welk stadium het streeknet zich bevindt. De lieer Jonckheer geeft hierop een breede uiteenzetting, voor welke de Voorzitter den heer Jonckheer dankt. Op voorstel van den Voorzit ter wordt besloten de motie Ilijman aan te hou den tot de volgende vergadering opdat Groot industrie en Middenstand tot overeenstemming komen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voor zitter de vergadering. Muziek. Zondag 1.1. heeft het Stedelijk Muziekkorps met het laatste Volksconcert in de plantage liet seizoen gesloten. Mocht het Weer al niet onver deeld gunstig zijn geweest, desniettegenstaande hadden toch vele menschen zich naar de Planta ge begeven om deze laatste uitvoering bij te wonen en werden onder aandachtig gehoor de verschillende nummers, waaronder een groute Fantasie uit de Opera „La Bohème" en het Beroemde Largo van Handel uitgevoerd. Het Stedelijk Muziekkorps, hetwelk dit jaar zijn 15 jarig bestaan herdacht, gaf ook dit jaar weer 17 Volksconcerten in de Plantage. Ook ter gelegenheid der herdenking van de inneming van den Briel op 1 April werd door het korps een con cert gegeven, alsmede bij de uitvoering van den Volkszangdag werkte het Stedelijk Muziekkorps met 2000 kinderen met schitterenden uitslag samen. Het is een verblijdend verschijnsel, welk een enorme belangstelling er bestaat voor de uitvoe ringen van het korps, hetwelk dan ook getoond heeft deze belangstelling waardig te zijn, hetgeen blijkt uit de zorg welke aan de uit te voeren num mers besteed wordt, ook door zijne met smaak samengestelde programma's waar door de groote variatie „elck wat wils" wordt geboden, cn waar bij steeds nieuwe nummers worden uitgevoerd. In dit verhand dient ook de orde, het stilstaan tijdens de uitvoering der concerten geprezen, waardoor het mogelijk wordt gemaakt, ernstig van het gebodene te genieten. Wij meenen dan ook een woord van erkente lijkheid en dank aan den Directeur den Heer van Vleuten en de leden van het korps, voor het de burgerij gebodene, hier niet te mogen ont houden. Morgenmiddag zal door liet muziekgezelschap „O.B.K." het laatste der reeks Concerten dezen zomer de burgerij aangeboden, gegeven worden in den tuin van de voormaligeOfficieren- vereeniging te 1 ure. Het programma luidt als volgt 1. Julibeum Marscli. D. Jongbloed, 2. Ouver ture Cavallarie Legere, v. Suppe3. Dolores Valse de Waldtcufel. 4. Les Deux Bavards Polka voor -twee pistons, F. Andrieu, door de heeren A. Jongbloed en G. v. Unen. 5. Czardas (Der Geist der Woiwoden), arr. N. A. Bouman. 6. Grande Fantaisie sur l'Opera Aida, arr. N. Bou- chel. 7. Met trommels en Trompetten Marsch, P. v. Gent. De Zonnetijd begint. Nogmaals brengen wij onzen lezers in herinne ring, dat hedennacht de zomertijd eindigt en we dus weer moeten levens volgens den win tertijd. Hier is niets anders voor noodig, dan vanavond voor 't te rusten gaan klokken en hor loges op een of andere manier één uur terug te zetten. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's mid dags rozenkrans in étui, hondje, Konirigstang

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2