DE AMERIKAAN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Waar zijn Uw Hinderen FEUILLETON, 45ste Jaargang. Zaterdag 7 October 1922. No. 13459. Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Postbus cent, franco Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. pér regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Bin 't „Schiedamsch Kerkblad" lezen we 't volgende, wel opnemenswaardig en ook voor Katholieke ouders zeer leerzaam artikel Waar zijn uw kinderen Met deze eenvoudige, maar inderdaad hoogst belangrijke vraag komen we tot onze ouders. Waar zijn uw kinderen Niet, als het etenstijd is. Dan zullen ze door gaans wel present zijn. Niet, als het tijd is om naar bed te gaan. Dan zullen ze in den regel wel thuis zijn. Maar waar zijn uw kinderen in hun vrijen tijd, als ze uitgegaan zijn om te spelen of om te wandelen of om met hun vrienden wat te pra ten Weet ge dan, waar ze zijn En ook, wat ze daar cloen Zijn uw kinderen misschien bij gindschen troep vloekende knapen, die de voorbijgangers ontroeren en ergeren door hun stuitende taal Want, o, er wordt zoo schrikkelijk gevloekt in dorpen en steden. Ook in onze stad. Er wordt gevloekt door grooten en door kleinen. Ja, ook door kleinen. Ze doen het de gróoten na. Ze vinden, dat het dapper staat, dat het van moed getuigt. Zijn uw kinderen in hun vrijen tijd, in de avonduren misschien" aan het slenteren in de winkelstraten, waar ze allerlei schandelijke din gen kunnen zien en hooren en er ook aan mee kunnen doen Of bevinden uw kinderen zich in koffiehuis of kroeg of melksalons Op al deze vragen geeft ge een ontkennend antwoord. Uw kinderen vermijden het gezel schap vhn vloekende jongens. Ze houden er niet van langs de straten te slenteren. Nog minder, om in herberg of kroeg te zitten. Daar is heele- maal geen gedachte aan. Uw kinderen zijn wat wandelen ze zijn bij hun vrienden. Allemaal goed en wel, maar nog eens, waar zijn ze dan Of weet ge het niet Ik 'zal het u zeggen ze zitten in de bioscoop. Ge hebt ze een dubbeltje of kwartje gegeven om daar heen te gaan. Eerst had ge er wel niet veel zin in, maar door het voortdurend vragen hebt ge ten slotte toegegeven. Ze zijn zoodoende niet op straat. Maar nu een paar andere vragen. Wat zien uw kinderen in de bioscoop Wat is daar voor hen te leeren Niet Veel goeds. Spannende tafereelen, schok kende, Vaak schunnige en schuldige tooneelen, waar de Zonde wordt verheerlijkt, en de misdaad wordt onderwezen waar ernstige dingen wprden belachelijk gemaakt en met het heilige de spot wordt gedreven. En de gevolgen Hebt ge daar wel eens over gedacht Als straks uw kind overspannen blijkt, als het slechte wegen gaat bewandelen, als 't u verdriet berokkent door woorden en daden, als 't lacht met uw vermaning, als het uw ouderlijken raad in den wind slaat, kortom, als 't toont een goed leerling van de bioscoop te ztjn geworden en dat gevaar loopt uw kind bij geregeld bezoek aan wien dan de schuld Als uw grootere kinderen uit wandelen zijn, waar zijn ze dan Bevinden ze zich misschien onder de wande laars in de buiten de stad liggende dreven, in den maneschijn of de •chemering Misschien wel met een gezellin, die u zou doen ontstellen, als ge ze kendet Als ge eens wist, wat daar gespro ken en gedaan wordt Ouders, waarschuwt uw kinderen, eer het te laat is. Zorgt dat ge weet, waar uw zoon, uw dochter zich bevinden. Of meent ge daarom niet verantwoordelijk te zijn It. K. Va k beweg ing De ,,R.K. Vakbeweging" geeft een staat van den loop van het ledental van het R.K.Vakbureau over het tweede kwartaal 1922. Daaruit blijkt dat het aantal leden der aangesloten vakbonden op April 1.1. bedroeg 143, 963, op 1 Juli 1922 134.703. De winst bedroeg 16, het verlies 9276. De kwartaalstaat geeft, evenals de vorige een niet onduidelijk crisisbeeld, zegt de redactie. Het verlies van het eerste kwartaal was 7799, en van het tweede 9260, zoodat het eerste halfjaar ons ledental met niet minder dan 17.059 deed dalen. Voorzeker een droevige achteruitgang 1 Nu mag men zich troosten met het feit, dat de daling bij het N.V.V. en het N.A.S. zeker zoo grootija nog erger is, het neemt niet weg, dat het' verlies helaas groot is en die achteruit gang is een sprekend bewijs, dat er nog heel wat Katholieken niet uit katholieke overtuiging of principieel bij de R.K. Vakbeweging zijn aangesloten. y* Verbroeden ogs-politiek. In de „Volkskrant" klaagt men steen en been over de ellende van Oostenrijk, Duitschland enz. Met recht besluit het blad, dat afdoende hulp alléén kan geboden worden door de diplomaten, die het lot van de wereld in handen hebben. Van deze diplomaten blijven die van Frankrijk het hardnekkigst vasthouden aan hun stand punt, dat liet rampzalig verdrag van Versailles moet worden gehandhaafd en dus Duitschland meer dan zijn laatste cent moet betalen. Zou dit gebeuren, dan krijgen we een arm uitgemer geld Duitschland en dan is heel Europa tot den ondergang gedoemd en dan gaan ook wij mee naar den afgrond. Deze economische oorlog is verschrikkelijker dan de oorlog, „dié met wapëneh gevoerd is." Maar de socialisten, die zwetsen dat zij iederen oorlog kunnen beletten en die in Frankrijk de arbeidersbeweging zeggen te beheerschen, ble ven tot dusver in verzuim, om dit land ernstige pogingen aan te wenden, om de politiek hunner regeering van richting te doen veranderen; Leve het roode internationalisme.Bij de rooden kruipt het bloed ook, waar het niet gaan kan. W. 9Vj uur per dag en 521/a uur per week arbeid wordt verricht. De Amsterdamsehe bouwplannen. In de vergaderingen der afdeelingen van de vereeniging Scharende en niet-scharen- de Erfgooiers „Macht door Recht," belegd naar aanleiding van de algemeene verkiezingen voor Stad en Lande van Gooiland, is uitvoerig van gedachten gewisseld over een eventueelen aankoop door Amsterdam van het groote heide- complex ter weerszijden van den weg Leger plaats bij LarenCrailoosche brug ten behoeve van den bouw van 20.000 woningen.De voorzit ter, de heer J. Boer, vice-voorzitter van Stad en Lande, vroeg het oordeel van den Erfgooiers- bond, die over verreweg de grootste meerder heid in de algemeene vergadering beschikt, er werden conclusies aangenomen ten. gunste van de Amsterdamsehe plannen. B i n n e n la n <1. 36 Eens meende hij Enid aan een venster te zien, doch terstond daarop bemerkte hij dat degene, die hij had gegroet, een kamermeid was. Een oogenblik later trokken eenige woorden, achter een nabijzijnd heesterboschje gesproken, zijn aandacht. „Dus hebt gij hem eindelijk gevonden?" vroeg een vrouwenstem, welke door hare harts tochtelijkheid van uitdrukking hem aan het tooneel op het strand van Ajaccio herinnerde. „Daar is geen twijfel aan, mejuffer. Hij was geheel en al opgewondenheid, toen hij voor de schilderijstond. Hij is een jonge Engelsche' gevolgd. Ik heb hen in elkanders gezelschap gezien en deze teekenen op mijn gezicht bewij zen, dat hij tot die natie van woestelingen be hoort." v Het was een man, die thans gesproken had. „Ja," antwoordde dezelfde vrouwenstem. „Hij heeft mijn broeder ook geslagen. Het ge laat van Antonio droeg er na zijn dood nog de indrukselen van. Gij moet hem Tomaso en mij vandaag op de wandeling aanwijzen. Zijn ho tel is de „Méditerrannée", zegt gij Hoe is zijn aam Pensioenkorting. Op desbetreffende vragen, van den heer Kete laar, heeft den minister van financiën geant woord, dat de pensioenkorting voor het rijksper soneel, met 1 Januari a.s. wordt ingevoerd. Spoorwegpersoneel. Naar het „Centr." uit zekere bron verneemt, zal van het werkplaats-personeel, waarvan het loon reeds met' 10% is' verlaagd, ook nog 81/, voor pensioen worden gekort. Arbeidswet. De Minister van Arbeid heeft aan hoofden of bestuurders van naaisterateliers en hoedenmo- disterijen in alje gemeenten des Rijks vergunning verleend dat inhet tijdvak van 9 October tot en met 25 November 1922 door de in hunne (hare) onderneming werkzame arbeiders van 16 jaar en ouder, in afwijking van het bepaalde bij arti kel 24, eerste lid, der Arbeidswet 1919, gedurende „Te Parijs in het salon weigerde hij mij dién te zeggen. Gisteren avond had ik het vreem- delingenboek willen inzien, maar nadat hij mij had aangevallen, wist ik, dat hij op zijn goede was en er gevaar voor mij bestond. Ik heb dus geen inlichtingen durven inwinnen." „Goed, kom om tien uur bij mij. Indien, het geen gij zegt, de waarheid is, zal ik u rijk ma ken." De man verwijderde zich. Nauwelijks was hij verdwenen, of Barnes, het boschje omgaande, bevond zich in tegen woordigheid van een jong meisje, in diepen rouw gekleed, dat een lichten kreet deed hoo ren, toen zij hem bemerkte. De oude Tomaso hield zich op eenigen afstand achteraf, terwijl zijn beweeglijk gelaat een levendige vreugde uitdrukte. „Mejuffer Paoli" riep de Amerikaan, zijn; hoed afnemende. „Het doet mij inderdaad ge noegen, u te Nizza te zien Zij keek eerst eenigszins verwonderd, doch bijna oogenblikkelijk daarop zeide zij „Mijnheer Barnes, niet waar Het verheugt mij, u te ontmoeten. Gij zijt zoo goed voor hem gewest. Tomaso, dat is de heer, die getracht heeft mijn broeder tè redden. Gij kent hem nog wel De oude Corsikaan vergenoegde zich met, te knikken, maar zijn blik scheen geheel ver- teederd te zijn. De gulden middenweg. Aan de redactie van het liberale „Vader land" heeft het goed gedaan, uit den mond van mr. Dresselhuys te mogen hooren, dat de Regeering bij haar bezuinigingspolitiek voor een uiterst moeilijke taak staat." „Wij wisten wel, schrijft 't blad dat hij niet met de S.D.A.P. in een schuitje zou ko men, die zich tegen alle bezuiniging verzet, be halve daa.tegen die, welke in haar kraam te pas komt maar gelukkig neemt hij een even scherpe positie in tegen de Nieuwe Rotterdamsche Courant", die de bezuiniging niet voor allen predikt maar slechts voor hen, die niet tot hare categorie behooren, en die de Regeering haar taak zoo uitermate bemoeilijkt. Als het blad, eenig politiek begrip had, zou het begrijpen, dat haar noodgeschrei Gij doet niet genoeg tegelijk met de aantijging van „Het Volk" Gij doet veel te veel, dit Kabinet in de niet onbe hagelijke positie brengt van het juiste milieu." Tweede Kamer. De agenda voor de vergadering van de Tweede Kamer op Donderdag 12 October, te 1 uur, ver meldt de behandeling van de volgende wetsont werpen Goedkeuring van het ontwerp-verdrag van Genua tot vaststelling van den minimumleeftijd van toelating van kinderen tot arbeid op zee voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot de ontwerp-yerdragen van Genua betreffende plaatsing van zeelieden en betreffende schade loosstelling voor werkloosheid in geval van ver lies van het schip door schipbreuk. Goedkeuring van een overeenkomst met den Koninklijken Hollandschen Lloyd te Amsterdam wegens het vervoer van de briefpost, welke in Nederland of in andere landen, waarvan één of meer havens worden aangedaan, met de stoom schepen van die maatschappij wordt medegege ven. Vereeniging van de gemeenten Sprang, Capelle en Vrijhoeven-Capelle Vereeniging van de ge meenten Waalre en Aalst Naasting van den spoorweg vanZutphen langs Winterswijk naar de Pruisische grenzen, in de richting van Borken en Bocholt. Regeling van het Levensverzekeringsbedrijf Wijziging en aanvulling van de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek omtrent de erfopvolging. Ged. Staten van Zuid-Holland. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland bren gen ter algemeene kennis, dat hun college zal bestaan uit twee afdeelingen A en B, en dat de werkzaamheden dier afdeelingen zijn verdeeld als volgt riep zij vol verwachting. „Zijt gij reeds lang hier vroeg Barnes. „Sedert dezen ochtend." „En gij komt?" „Voor mijn genoegen. Het is vandaag de eerste maal sedert een jaar, dat ik mij gelukkig gevoel 1" sprak het jonge meisje met een vreem den lach. „Het spijt mij wel, uwe ullisies te moeten ontnemen," zeide Barnes op gemelijken toon „maar ik vrees, dat gij u bedrogen hebt. Ik kan u zeggen, wie de man is, dien men u als den moordenaar van uw broeder heeft aange wezen." „Ha Wie „Ik zelf." „Gij stamelde zij. „Gij Zij hebben u dus gevolgd O, ik zal hem dus nimmer ont dekken „Eenmaal mompelde Tomaso, „en dan Het gelaat van den grijsaard boezem de den Amerikaan op dit oogenblik afschrik in. I-|ij wendde zich tot Marina. „Ik heb u iets van wege uw broeder te zeg gen. Een boodschap van den stervende over te brengen. Wanneer kan ik er mij van kwij ten Het jonge meisje, doodelijk bleek, zag hem eenige oogenblikken aan. „Vandaag, wanneer gij verkiest. Hotel Saint Sébastiaan." Afdeeling A Provinciale en PlaatselijkeFinan- ciën, Onderwijs. Landbouw, Armwezen, Jacht en Visscherij, Reclames, belastingen, Drankwet Tiendwet Pandhuiswet en Pensioenwetten ge meente-ambtenaren. Afdeeling B Gemeentezaken voor zoover die niet aan afdeeling A zijn opgedragen, Plaat selijke Strafverordeningen, Kerkelijke zaken, Waterstaat en Wegen," Waterschapsaangelegen- beden, Gezondheidspolitie, Nijverheid, Militie, Woningwet, Ongevallenwet, Landarbeiderswet en Strandvonderij. Tot leden dier afdeelingen zijn benoemd Afd. A de heeren mr. M. J. C. M. Kolkman, IT. de Wilde en mr. V. H. Rutgers. Afd. B. de heeren mr. J. M. Limburg, jhr. mr. L. E. M. von Fisenne en mr. J. Schokking. Verkwistend. Hoe, ondanks alle vertoogen, de hoogere ambtenaren, met een onbeschaamdheid die verbazen doet, voortgaan met geld weg te smij ten, toont wederom het rapport van de bezui nigingscommissie, waaraan wij het volgende ontleenen. Voor den huishoudelijken dienst bij het de partement van buitenlandsche zaken is op de begrooting van 1922 een bedrag van 304.000 toegestaan. Deze som kwam de commissie bui tengewoon hoog 'voor, al nam zij in aanmer king, dat de telegrammen en de buitenlandsche paspoorten groote sommen per jaar vorderen. Na onderzoek kwam zij tot de slotsom, dat door gebrek aan voldoende toezicht en gemis van de vereischte spaarzaamheid de uitgaven voor den huishoudelijken dienst onnoodig hoog zijn op gevoerd. Bij schier alle groepen van uitgaven meende de commissie dit euvel te moeten constateeren. Inzonderheid de zeer aanzien lijke kosten voor meubileering, electrische in- stallatiën en schrijfbehoeften, trokken hare aandacht. De uitgaven voor meubilair en electrische installatiën in het gebouw bedroegen over 1919, 1920 en 9 maanden van 1921 niet minder dan 121.000, waarvan pl.m. 17.000 werd be taald voor de inrichting van de ambtswoning van den minister van buitenlandsche zaken. Vier leveranciers, t.w. een electro-technisch bu reau, een meubelmaker, een behanger en stoffeer der en een timmerman, ontvingen over genoemd tijdvak van 2 jaar en 9 maanden resp. 42.000, 10.100, 25.800 en 15.700. Met betrekking tot de uitgaven van schrijf- en bureelbehoeften, welke over 1920 een bedrag van 33.000 beliepen, zonder de kosten van bui tenlandsche passen nam de commissie dezelfde gebreken als hiervoren zijn geschetst. Een duplicator in 1920 aangekocht voor 425, werd na een hall jaar te zijn gebruikt, vervangen door een ander toestel, dat 575 kostte. De eerste machine, welke nog in zeer goeden toestand ver keerde, was op den zolder opgeborgen. De voor het departement benoodigde schrijf- en bureelbehoeften werden, met uitzondering van enkele papiersoorten, in de laatste jaren steeds aangekocht bij een kleinhandelaar te 's-Gravenhage. Zijne vorderingen bedroegen over 1919, 1920 en een deel van 1921 té samen ongeveer 45.000 over 1920 alleen f 26.900, De commissie sprak er hare bevreemding over uit, dat aan dezen handelaar zulke belang rijke leveringen waren opgedragen, zonder dat aan anderen de gelegenheid tot mededinging was gegeven. De commissie kwam tot de slotsom dat, wan neer met hare opmerkingen rekening werd ge houden en gestreefd werd naar een zoo econo misch mogelijk beheer, op de uitgaven voor de Terwijl Barnes zich verwijderde, sloeg zij de handen voor de oogen en barstte in tranen uit. X. Het hotel Saint-Sebastien ligt in een der mincfer bezochte straten van Nizza, ver vande deftige wijk. Het is een soort van burgerlijk kosthuis slechts door Italianen, Spanjaarden en Sicilianen bezocht. Nooit treft men er En- gelschen of Amerikanen aan. Daarheen begaf Barnes zich den zelfden dag tegen den namid dag. Hij liet zijn kaartje aan juffrouw Paoli brengen door een Italiaansche dienstmeid van alles behalve zindelijk uiterlijk. Toen hij naar boven ging, kwam graaf Mus- so Danella de trap af. „Mijn waarde Barnes! riep hij, hem Lij den arm nemende en tegelijk de hand drukkende „mijn oude kameraadWat schijnt het mij lang geleden, sedert wij samen op Corsika ge jaagd hebben. „Ha Zijt gij het, beste vriend?" antwoord de de Ameiikaan eenigszins verwonderd over deze hartelijke woorden van Dandla, die ge woonlijk teruggetrokken en koel was. „Toen ik mejuffer Paoli dezen morgen ontmoette, dacht ik wel dat gij niet ver af zoudt zijn." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 5