Liturgie. Gemengd Nieuws. huishouding hij het departement wel 100.000 per jaar zou kunnen worden bezuinigd ongere kend de besparingen, te verkrijgen door de me dewerking van het Rijks-Inkoopbureau. een eigen gebouw Vóör Ongeveer 135.000. De bezuinigingscommissie meent, „dat een voordeeliger oplossing ware verkregen bij tijdig overleg tusschen de Departementen van Finan ciën van Arbeid". Maar het geld is besteed. ACHTTIENDEN ZONDAG NA PINKSTEREN. Al weder een afstraffing van de Schriftge leerden vandaag en daarin een heilzame les voor ons Wat moet de zonde van ongeloof toch geweldig beleedigend zijn voor God, dat ze telkens aanleiding is tot beschaming door Christus We zien voortdurend zondaren rond om Hem, zoo zelfs, dat de Phariseeën er een verwijt van maken „ziet deze gaat om met zondaars en eet met hen." de Meester stoot ze niet af, trekt ze veeleer tot zich en beroept er zich op als op een kenteeken van zijn Messias- schap* „Ik ben gezonden om te redden wat ver loren was.in Israël" en „niet de gezonden hebben een geneesheer noodig maar de zieken." Ja alle zonden schijnt Christus te kunnen vergoeilijken denk aan Magdalena, "de overspelige vrouw, den goeden moordenaar alleen ongeloof is Hem een gruwel daar tegen trekt Christus immer te velde, daarvoor kent hij geen veront schuldiging, omdat het geen zonde van zwak heid is maar van onwil. Daarin ligt voor ons een heilzame les opgesloten Meer nog dan in de Phariseeën zal in ons de zonde van ongeloof hatelijk zijn voor God. Zij hoorden Christus leeraren en moesten het oordeel der menigte onderschrijven „nooit sprak iemand gelijk deze". Zij zagen zijne wonderwerken cn méér dan het volk moesten zij daarin zien de vervulling der Godsspraken! Zij voelden zijn felle4' geescl striemen als ze telkens gedwongen werden tot erkenning „dat zc Hem niet aan konden Dat alles had ze moeten brengen tot de belij denis van de volskschare dat deze was de gezon dene Gods, de beloofde Messias. Maar de mid dagzon-helderheid van zijn wonderwerken was voor hen niet waar te nemen omdat zij ver troebeld werden, beneveld door hun afgunst en nijd, gegroeid uit hun onbedwongen zelfzucht en hoogmoed. Ziet daar de spiegel, waarin wij ons zacht kunnen spiegelen Naast al het boven genoemde hebben wij de 20 eeuwen geschiede nis der kerk, die ons Christus Godheid als 't kon nog duidelijker bewijstWaar zullen wij verontschuldiging zoeken als ons-geloof niet is als van de schare, belijdend, omdat zij 't erkende, de Godheid van den Christus. Moeten wij dan niet de stemming overnemen van den H. Pau- lus, die dankbaar is wat wij dus nog meer moeten zijn„óm de genade Gods welke ons is gegeven in Christus Jezus dat wij namelijk rijk zijn geworden door Hem in alle leer en in alle kenniszoodat het ons aan geen enkele genade ontbreekt." Zeker er kunnen duistere dagen komen ook voor ons schijnt de zon van 't geloof niet altijd in middaghelderheid, maar de massa van overtuigingsmateriaal voor ons gelooven is toch zóó groot, dat bij goeden wil wc die nevelen spoedig hebben verdreven Laten we ons verblijden kinderen te zijn der kerk, die de geloofsschatten des Heeren te be waren kreeg „ik verheug er mij over dat mij gezegd wordt Naar het huis des Heeren zullen we gaan." En in de beloften, die haar gegeven zijn brengen wij onzen oogenblikkelijken twij fel bij God zeiven, biddend „Geef vrede o Heer, aan die op U hopen, opdat uw propheten waar achtig bevonden worden. Met andere woorden we doen een beroep op 's Heeren eigen belofte dat Hij ons niet alleen zal laten staan maar steeds tot onze hulp gereed zal zijn. En in dat vertrou wen bidden wij „Mogen onze harten, zoo smee- ken uwe o Heer, geleid worden door de werken Uwer barmhartigheid omdat wij zonder U onmogelijk U kunnen behagen." Knoeiers. Ex-keizer Wilhelm doet in zijn nu verschenen memoires, een zonderling boekje open over diplomaten arbeid. Hieronder volgt een fraai staaltje. In Februari 1900 tijdens den Boerenoorlog dus, ontving de keizer via het departement van buitenlandsche zaken bericht, dat Rusland en Frankrijk aan Duitschland het voorstelhad- den gedaan om, wijl Engeland de handen vol had, dat land tezamen aan te vallen en zijn ver keer ter zee stop te zeggen, „Ik verklaarde mij daartegen en beval, dat de aanbieding zou wor den geweigerd." Daar de keizer verwachtte, dat Parijs en Petersburg het te Londen zóó zouden trachten voor te stellen, als ware het plan gedaan door Berlijn aan Parijs en Petersburg, seinde hij da delijk aan koningin Victoria en den prins van Wales (Edward) het feit der FranschRu&ische aanbieding en de weigering door hem (Willemll) Koningin Victoria antwoordde met een harte lijke dankbetuiging, prins Edward met de betuiging zijner verbazing. Later liet de koningin vertrouwelijk aan den keizer weten, dat even na diens telegram de door hem verwachte verkeerde voorstelling der toe dracht van zaken te Londen ook inderdaad was ingekomen en dat het haar genoegen had gedaan, aan haar regeering de intriges van Parijs enPeters burg te kunnen onthullen en de eerlijke houding van Berlijn te kunnen staven. Ook meldde zij den keizer, dat zij diens trouwen vriendschaps dienst, in een moeilijken tijd bewezen, niet zou vergeten. De ge stolen auto. Omtrent den auto, dien een heer en dame Zondag uit hotel de Leem- kule te Bennekom hebben verduisterd, meldt het „Vdl." Het is de Wageningsche politie gelukt den heer en den auto op te sporen. Hij zeide gestuurd te zijn door iemand, die vreesde voor een faillisse ment van den Bennekomschen hotelhouder en nog een groot bedrag van dezen te vorderen had. Hij achtte dit de meest verstandige manier om zijn geld binnen te krijgen. In hoeverre dit verhaal juist is, wordt nog onderzocht. De auto moet volgens den gearres teerde in Utrecht of Breda zijn ondergebracht. De zaak schijnt niet zoo onschuldig te zijn als de gearresteerde voorstelt. Zondagmiddag ten minste reed te Ede een auto den Ouden Arnhemschen weg op. Buiten het dorp gaat deze weg over in een zandweg. Met moeite werd gedraaid. De heer v. d. B., die daar woont, bemerkte, dat daar van num mer verwisseld werd. Hij vond dit vreemd en noteerde de nummers, waarvan hij vervolgend aangifte deed bij de politie. Spoedig bleek, dat de auto van het hotel de Leemkule op het land goed Wageningen-Hoog gestolen was. veilig ons gebied te bereiken, dan is de behaalde winst zeer beduidend. Een liter van dit goedje kost over de grens ongeveer 50 cents, terwijl de accijns meer dan 4 zou bedragen. Het is dus niet te verwonderen, dat deze sluikhandel tegenwoordig weder zoo welig tiert, zeer tot nadeel van de Nederlandsche schatkist. Opgravingen. In samenwerking met de directie van het Rijksmuseum van"Oudheden te Leiden werden volgens De Maasgouw door het Provinciaal Geschied- en Oudheidkundig Genoot schap in Limburg in de maanden Juli en Augus tus opgravingen gedaan. Te Ubachsberg werden in het Stockveld bij Colmont de overblijfselen blootgelegd van een eenvoudig Romeinsch landhuis met binnen plaats, kelder en gemetseld putje. Te Gre- vinbicht werd oud metselwerk onderzocht, dat bij graafwerk in den boomgaard van wethouder Cörvers was aangetroffen. In verband met de bouwresten en de fragmenten van aardewerk die uit Romeinschen tijd op het terrein werden aangetroffen, meende men aanvankelijk, dat het metselwerk den binnenkant vormde van den toren van eene Romeinsche versterking Castellum). Bij het graven bleek echter, dat den put en dat de zware zandsteenen, die er bij verspreid lagen, gediend hadden om den put af te sluiten en het puthuisje te dragen. De meest belangrijke opgravingen had plaats in het Ravenbosch gemeente Houthem. De Ro meinsche gebouwresten, die er in den grond zaten, waren zoo omvangrijk, dat ze dit jaar niet in hun geheel konden blootgelegd en on derzocht worden. De noodige maatregelen werden echter getroffen, dat dit jaar de opgrar- ving zal kunnen worden voltooid. Auto-ongeluk. Bij een automobielwed strijd in Duitschland, de z.g. A.D.A.G. Reichs- fahrt, heeft een ernstig ongeluk plaats gehad, dat aan den eenigen Nederlander, die den rit meemaakte het leven kostte. De in sportkringen welbekende heer Gerard van Hoven, commies bij het departement van koloniën, en medewer ker aan tal van sportbladen nam als verslag gever van De Auto met den importeur van de Dürkopp-aufcomobielen in Nederland, den heer Stiihr, aan den wedstrijd deel. Volgens berich- gen uit Duitschland schijnt de stuurinrichting van de auto onklaar te zijn geraakt met het nood lottige gevolgd, dat de heer van Hoven uit den wagen werd geslingerd en zoo ernstig verwond, dat hij spoedig overleed. De voorzitter roept de politie. Men schrijft uit Elburg aan het „Hbld." Het scheelde weinig, of het was in de Dinsdag ge houden raadsvergadering tot handtastelijk heden gekomen. De heer Stephan vroeg B. en W. inzage der boeken van de groentenveiling. Hij beweerde, dat in die kas tekorten waren. De wethouder van den Pol wierp den heer Stephan tegen „Je werkt de veiling tegen met alle eerlijke en oneerlijke middelen De heer Stephan „Dat zal hij intrekken. Ik bedrieg de gemeente niet met het koopen van ■eierkisten." De wethouder van Der Pol (lacht tartend) „We zullen je wel klein krijgen, mannetje Ik zal je tot je hemd toe uitkleeden." De heer Stephan wil den heer Van den Pol te lijfhij wordt echter tegen gehouden. De voorzitter roept de politie en sluit de ver gadering. Sprookjesachtig. De Lochemsche Ct. deelt mede, dat bij het station te Lochem op stevigen betonvloer een nieuwe seinbrug was gebouwd. Die brug is thans weer afgebroken, daar ze niet bestemd was voor Lochem, maar voor een station in Groningen, Jonge redder. Den 12en Juli jl. redde de 15-jarige Anton de Koster, te Hellevoetsluis met gevaar voor eigen leven een vijfjarig knaapje dat in deTramhaven gevallen was,van een wissen dood. Thans is hem daarvoor uit het Carnegi- heldenfonds een spaarbankboekje, waarop ƒ50, 10 in contanten geschonken. om den Deutsch-beker aanwezig waren. Dit feit zou hebben bijgedragen tot de uitsluiting van Fokker van de Parijsche tentoonstelling. De ontruiming van Smyrna. Volgens telegrammen uit Constantinopel is de volledige overbrenging van vluchtelingen uit Smyrna voltooid. Het geheel aantal vluchte lingen van alle nationaliteiten bedroeg 180.000. Naar verluidt zijn er door toedoen van Engel- sche en Amerikanen 150.000 van hen wegge voerd tusschen 26 September en 1 October. Het opzicht over de inscheping te Smyrna had het Engelsche oorlogsschip Curacao op zich ge nomen, dat 30 40,000 vluchtelingen per dag overbracht, met hun have en bagage. Niet minder dan 35.000 personen zijn door Engelsche schepen opgenomen, 2000 van die vluchtelingen waren Engelsche onderdanen. Archaeologische vondsten. Aan de Zuidkaap van Attica, Sunion, heeft de heer Stais, directeur van het Grieksche Nationale Museum, bij opgravingen het relief van een zich bekransenden athleet gevonden, dat tot de be langrijkste voorbeelden van de kunst van Athene uit het midden der 5de eeuw behoort. Het stuk heeft nog meer waarde dan het onlangs ontdekte beeldhouwwerk, dat uit den muur van Themisto- kles is gehaald. Het behoort tot den laatsten bloeitijd van de Attische kunst kort na de oorlogen met de Perzen, voordat zij haar hoogste volmaking bereikt had onder Phidias en zijn leerlingen. en aan- van een Onschuldig. Naar aanliding vergiftigingszaak te Hoogeveen, zijn eemgen tijd geleden de dames W. gearresteerd en ge vankelijk overgebracht naar Assen. Na eenigen tijd in hechtenis te hebben gezeten, zijn de dames in vrijheid gesteld, terwijl thans bericht is inge komen, dat ze van alle rechtsvervolging zijn ontslagen. Eén der dames is echter, volgens het „Vad." door het geval zóó geestelijk geschokt, dat ze is opgenomen in een zenuw-inrichting te Groningen. Het schunnig tooneel. Naar leiding van de schandelijke opvoering van „Rei- gen", waarmee Den Haag in Augustus j.l. be zoedeld werd, bevat „Mannenadel en Vrouwen eer" een scherp artikel. Uit allerlei persuitingen laat de schrijver, pater A. Strijbos CssS., zien, dat het vod van Schnitzler algemeen veroordeeld werd. En toch werd het in Den Haag geduld. Hoe is dat mogelijk Hierom Omdat, zooals onlangs een keer te meer ge bleken is, wij nog teiveel burgemeesters hebben, die, hoe dan ook, zelf den juisten norm van ze delijkheid missen die niet meer helder en klaar inzien, wat op 't gebied van zedelijkheid mag en niet. mag. Omdat er, zooals ook gebleken is, te veel burgemeesters zijn, die geen ruggegraat hebben, die bang zijn voor wat loos alarm van de overzij de en niet durven optreden en de zedelijkheid hoog houden tegen den onzin van een Kleere- kooper c.s. in de Kamer, of van anderen in den Gemeenteraad. En hier is het de plaats om terug te komen op het onverantwoordelijke gedrag van burgemees ter Patijn van 's-Hage in zake het tooneelstuk „Reigen." Aan wien toch is de schuld, dat de Hofstad met dat vergif is bezoedeld, met dien modder is bespat Aan wien dus de schuld, dat de zedelijkheid aldaar wordt ondermijnd, dat de ontucht, reeds zoo welig tierend, aldaar steeds onrustbarender verhoudingen aanneemt, dat Den Haag een steeds grooter riool wordt Voor een groot deel aan den man, die krachtens zijn ambt geroepen en gehouden is de hoogste belangen, en dat zijn de geestelijke, de zedelijke belangen van het volk te bevorderen, te bescher men en te verdedigen. M i 11 i a r d e n-d i e v e g g e. Te Weenen is een zekere Marie Mitringer gearresteerd, die zich aan diefstallen ten bedrage van milliarden heeft schuldig gemaakt. Zij was afkomstig uit Wolkersdorf, doch had zich als Marie Stettinger hij een Weensche familie, Lippmann geheeten, verhuurd. Met welk een geraffineerdheid de dievegge te werk ging, moge o.a. uit het volgende blij ken Zij moest voor haar meesteres een bad in gereedheid brengen, maar maakte hét bad opzettelijk te koud, zoodat mevrouw Lipp mann genoodzaakt was er warm water bij te laten loopen. Het geruisch van het in het had stroomende water, zoo had zij voorzien, zou het gerucht, dat het openen der safe harer meesteres veroorzaakte overstemmen, zoodat ze alle gelegenheid had, dit lastige werk ongestoord uit te voeren. Kostbare brillanten en edelsteenen, gouden en zilveren sieraden van hooge waarde werden door haar ontvreemd. Na haar ajrrestatie bleek, dat ze soortge lijke diefstallen reeds bij andere families, waar ze zich telkens onder een anderen naam verhuur de, had gepleegd. Haar minnaar, een zekere Weinstein, had een safedepot bij een groote Weensche bank gehuurd. Dit werd door de politie geopend en een groot deel van den buit, alsmede verschillen de valsche passen werden daarin gevonden. De dievegge keerde telkens na iederen dief stal naar Wolkersdorf terug en leefde daar zeer ingetogen en bescheiden, zoodat zij de poli tie langen tijd op een dwaalspoor hield. Beter ten halve gekeerdGis termorgen zou een paartje te Deventer in het huwelijk treden, maar op het allerlaatste oogen- blik kwam de bruidegom tot de onaangename ontdekking, dat zijn bruid spoorloos verdwenen was.De bruidegom is ijlings naar elders vertrok ken om de voortvluchtige zoo mogelijk nog op te sporen. Vreemde werkkrachten. In ver band met de toenemende werkloosheid in de mijnstreek door den sterken aanwas van vreem de arbeidskrachten, zal op90ctober a.s. een con ferentie worden gehouden te Kerkrade tusschen de leiders der R.K. arbeidersbeweging in Lim burg, de aalmoezeniers van den Arbeid teHeer- len, Sittard en Kerkrade en de leiders der R.K. vakorganisaties in West-Duitschland. Goedé ,,R a a d" is duur. Uit inlich tingen van den Minister vanFinanciën omtrent de huisvesting van den Raad van Arbeid te Winschoten bleek, dat deze tijdelijk was onder gebracht in de Harmonie, aangekocht en ver bouwd voor ƒ86.000 en dat de Raad tegen onge veer 1 Juni 1922 de beschikking zou krijgen over De dranksmokkelarij. Uit Zevenaar verneemt de „Tel." In verband met den steeds toenemenden sluikhandel naar ons land van Duit sche cognac, hebben wij over de grens eens een licht opgestoken om te weten te komen, in hoe verre daar die uitvoer wordt gesanctionneerd. Daarbij is ons o.a. gebleken, dat inderdaad van Duitsche zijde tegen uitvoer van cognac e.d. geen bezwaar bestaat, mits de uitvoer op nor male wijze, dus niet langs binnenwegen, plaats vindt. Een uitvoerverbod daarvan bestaat ginds niet meer. Nu schijnt de afname den laatsten tijd, mede naar mate in ons land de werkloosheid toe neemt, zoo beduidend te stijgen, dat schier elke week een geheele ,wagon, soms zelfs een tweetal in een der Duitsche grensplaatsen arriveert. Deze wagons zitten vol met vaten cognac, die op flesschen wordt overgebotteld. De flesschen wor den gecapsuleerd en van etiket voorzien en zoo door honderden smokkelaars cn handlan gers versjacherd. Nabij de grens komt het ge vaar in den vorm der Hollandsche controle, daarom gaan de lieden bij voorkeur op Duitsch gebied reeds langs binnenpaden. Gelukt het, Kolen op Spitsbergen. De expedi tie die begin Augustus naar Spitsbergen en het Bereneiland was uitgezonden, heeft aan de Oost zijde van de Adventbaai (Spitsbergen) een nog niet bekend kolenveld ontdekt, dat zeer uitge strekt is en steenkool van uitstekende hoedanig heid bevat. De kolen die totdusver in Noorwegen geproduceerd werden, zijn voor een deel minder deugdelijk en de nieuwe vondst is daarom van groote beteekenis. De ijstoestand was dit jaar buitengewoon gunstig. Sinds menschenheugenis zag men niet zoo weinig ijs. Het schip van de expeditie be haalde hijkans een record, want op 80° 29' was het nog in open water. Het water van eten golfstroom werd op 81° N.B. onderzocht en er werden loodingen gedaan dieper dan 3100 M De golfstroom was heel warm en kon tot op die breedte gevolgd worden als een stroom aan de oppervlakte. Fokker. De commissie van Fransche vlieg- industrieelen heeft met algemeene stemmen be sloten Fokker niet toe te laten tot de luchtvaart tentoonstelling te Parijs, die half December ge opend zal worden. Fokker zou zich kort geleden door wederrechtelijk gebruik te maken van een insigne, toegang hebben verschaft tot officieele personen, die bij den start voor de wedstrijden Geheimzinnig. Uit Chicago wordt ge meld Een bijzondere politiewacht, een leger journalisten en een menigte van duizenden ang- stig-nieuwsgierige toeschouwers luisterden naar een vreeselijk gekerm en gegil dat Dinsdagavond voor de tweede maal in het Noordelijk deel dei- stad werd gehoord. De politie besloot eenonder- zoek in te stellen, nadat de geheele omgeving den vorigen nacht op stelten was gezet door onder- aardsche geluiden. In het holst van den nacht onderzochten politie-officieren elk huis van het betrokken stadsgedeelte, doch konden de bron van het gegil, dat hen door merg en been ging, niet ontdekken. De geluiden duurden den geheelen nacht voort en hielden bij het aanbreken van den dag op. Het Fransche slagschip „F r a n- c e", dat 25 Augustus aan^de Bretonsche kust op een onbekende onderzeesche rots is gestooten en in de Quiberon Baai zonk, zal niet worden ge licht, omdat de kosten te groot zouden zijn en het werk zoo lang zou duren dat het schip, reeds tamelijk oud, geen waarde meer zou hebben voor de vloot. Boschbranden. Geweldige boschbran- den in Noord-Ontario verwoestteu Haileybury en North-Cobalt. De premier van Ontario, Drury, is naar de plaats van de ramp vertrokken. Drie expres-treinen zijn met hulp voor de dak- looze houtvesters op weg. Het vuur is niet te bestrijden. Verdere drooglegging. Honduras heeft den invoer van alcoholische dranken ver boden. In Mexico heeft de regeering aan alle alco holfabrikanten bericht, dat hun concessies met korten termijn van opzegging kunnen worden ingetrokken, daar de regeering van plan is, staats verbod in te voeren. Monster-verkeersvliegtuig. In Engeland wordt een vliegtuig gebouwd van een nieuw type, dat het grootste zal zijn, dat ooit in Engeland vervaardigd is. Het toestel, dat 24 passagiers kan vervoeren, wordt toegerust met twee Napier-motoren van gezamenlijk 1000 P.K. Het toestel is bestemd voor een nieuwen vlieg- dienst tusschen Londen en het continent, welke vermoedelijk in het a.s. voorjaar geopend wordt. Bezuinigend Frankrijk. De corres pondent van de „Times" te Parijs seint, dat men

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 6