DAGBLAD WOOD SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 45ste Jaargang. Dinsdag 10 October 1022. No. 13461. Bureau KOEMARKT 4Jj Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieicele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 9 October 1922 ver gunning verleend aan lo. de Maatschappij tot Detailverkoop van Petroleum „DE AUTOMAAT" te Rotterdam, tot oprichting van een bewaarplaats van petro leum in het pand Breedstraat 50, kadaster Sec tie A. no 691. en van benzine op het open terrein achter voormeld pand 2o. G. H. KOUDIJS tot oprichting van een petroleumbewaarplaats in het pand Overschie- schestraat 62, kadaster Sectie I. no. 197 3o. de MAATSCHAPPIJ „PETROI^IFERE" te Rotterdam tot oprichting van een petroleum bewaarplaats in het pand Schie 20, kadaster Sectie Z. no. 1233. Schiedam, 10 October 1922. Buitenlaudsch Nieuws. GEALLIEERDEN EN TURKEN. Uit Londen meldt de „Times" De nieuwe week begon met een vee optimis tischer stemming omtrent den waarschijnlijken gang van zaken in het Nabije Oosten. Alle gevaar kan evenwel nog niet als geweken worden be- schouwd. Dit zal eerst kunnen worden voorbij geacht, wanneer de Kemalistische vertegenwoor digers te Moedania het nieuwe Parijsche besluit der geallieerden hebben aanvaard. Tot zoolang moet men zich ook voorbereiden op nieuwe onheilspellende geruchten, Zoo deden bijvoorbeeld gister de twee vol-' gende geruchten de ronde, plet eerate was, dat de gisteren te Moedania hervatte bespre kingen tusschen de drie geallieerde generaals en Ismed pasja terstond weer moesten worden opgeschort, omdat de instructies, welke door de Fransche en Italiaansche generaals van hunne hooge geallieerde commissarissen te Constanti- nopel waren ontvangen omtrent het nieuwe Parijsche besluit niet klopten met de instructies, welke door generaal Harington daaromtrent waren ontvangen. Dit misverstand bleek door de vertaling van het Parijsche besluit te zijn ontstaan. Het tweede kwade gerucht was, dat de Ke malistische troepen nabij Ismid de grens van de neutrale zone hadden overschreden in de richting van Constantinopel. Ook dit heet op een misverstand te berusten, doordat de Ke malistische troepen aldaar de grens van de neutrale zone niet kenden. Naar verluidt trok ken zij zich op verzoek van de Britsche autoritei ten aldaar onmiddellijk terug. Lord Curzon, die in de laatste dagen als minis ter van Buitenlandsche Zaken van verschillende zijden danig werd gekapitteld, heeft thans in zijn land een uitstekende pers, die hem eenparig lof toezwaait over zijn tweede welgeslaagde be zoek aan Parijs. Hij bracht gistermiddag in dén kabinetsraad verslag uit over zijn jongste be sprekingen te Parijs. Van gezaghebbende zijde wordt openlijk ontkend, dat lord Curzon bij zijn verslag over de Parijsche besprekingen met af treden zou hebben gedreigd, indien het kabinet zich niet met de door hem gevolgde politiek ac- coord verklaarde. Hij werd met volledige volmacht van hét kabi net naar Parijs gezonden en ook daarom bleek deze bewering uit de lucht gegrepen te zijn. De conferentie te Moedania werd gistermiddag om drie uur hervat. De geallieerde hooge com missarissen te Constantinopel bespraken gister avond de ontruiming van Oost-Thracië door de Grieksche troepen, alsmede het aantal Turksche gendarmes, dat noodig wordt geacht voor de bezetting van dat gebied en tevens de nieuwe schending van de neutrale zone nabij Ismid. Gelukkig echter heeft Ismed pasja aan gene raal Harington doen weten, dat hij last gegeven heeft tot staking van alle troepenbewegingen. Ook Griekenland slaat niet meer zoo'n hoogen toon aan en heeft zich tot belangrijke concessies in zake Thracië bereid verklaard. De ministerraad beraadslaagde Zondagavond in hoofdzaak over het telegram van Veni'ze- los. Besloten werd, blijk te geven van Grie- kenlands verzoenenden geest en van zijn ver langen, gehoor te geven aan de wenschen der geallieerden, door 't brengen van het grootste offer, n.l. de ontruiming van Oost-Thracië Het zal slechts de onderhandelingen voortzet ten over de vraag, binnen welken termijn de ontruiming moet geschieden." De bladen beweren, dat Venizelos formeele toezeggingen zou hebben ontvangen in zake de handhaving der Grieksche souvereiniteit over West-Thracië. teur van het Fransche verrekenbureau Alphand en gistermiddag de directeur van het Engelsche verrekenbureau Grey voor het voeren van onder handelingen met de Duitsche regeering in zake de regeling van de stortingen aan de verreken- bureaux. HET RATHENAU-PROCES. Gister zijn te Leipzig de zittingen van het proces Rathenau hervat. Daar men na de mis lukking dér vergiftigingspoging,nieuwe aanvallen op de beklaagden vreest, zijn omvangrijke be schermingsmaatregelen getroffen. Het verhoor der getuigen is gisteren afge- loopen en de zitting werd verdaagd tot heden. Volgens, de' voorloopige regeling van het ge rechtshof kan het vonnis niet voor Zaterdag worden verwacht. IERLAND. Op een weg nabij Dublin zijn de lijken gevon den van drie jongelieden van 16, 18 en 19 jaar. De hoofden van twee hunner waren met kogels doorboord. De derde had zes kogels in het li chaam gekregen. Hij had zich nog een eindweegs voortgesleept en was in een steengroeve gevallen. Men vermoedt, dat de moorden politieke be- teekenis hebben. OOSTENRIJK. Uit Weenen wordt aan de „'Vossische Zei- tung" gemeld dat de Pan-Germanisten aldaar weinig ingenomen zijn met de conventie ten behoeve van de hulp aan' Oostenrijk, vooral omdat die 't land uitdrukkelijk verbiedt, zich bij Duitschland aan te sluiten. Die aansluitings kwestie is indertijd al de oorzaak geweest van den val van het kabinet-Schober. De socialisten vinden, gelijk bekend, dat de controle, door de conventie ingesteld, te groo- te inbreuk maakt op de souvereiniteit van het landr Men verwacht, dat Sëipel nog heel wat moeite zal hebben om een meerderheid in het "parle ment tot aanneming bereid te vinden. Hij zal alvorens het ontwerp' in den Nationalen Raad te brengen, besprekingen houden met de partij leiders. Hij zal er op wijzen, dat een weigering van Oostenrijk een uiterst slechten indruk op het buiténlahd zou maken én dat, anderzijds Oostenrijk het ook niet kan stellen buiten de hulp van den Volkenbond. BENESJ EN SCHANZER. Uit Praag verluidt: Benesj is gisteravond naar Venetië vertrokken om aldaar gedurende verscheidene dagen besprekingen te houden met Schanzer. Na zijn terugkeer te Praag zal hij aan het parlement rapport uitbrengen over zijn buitenlandsche politiek. DE VERREKEN-BUREAUX. Zaterdag is te Berlijn aangekomen de direc- FASCISTEN-ACTIE. Volgens telegrammen uit Innsbruck zijn aldaar massa-betoogingen gehouden tegen het geweld dadig optreden der fascisten in Zuid-Tirol. Eeni- ge sprekers verklaarden, dat de inval in Inns bruck, waarmede de fascisten hebben gedreigd, onafzienbare gevolgen zou hebben. Aan de grens worden alle reizigers onder zocht, of zij wapens bij zich hebben. Het teMetan verschijnende fascistische blad „Piccolo Posto" meldt, dat er zich afdeélingén fascisten verzame len in verband met'de strafexpeditie tegen Inns bruck, waarmede de fascisten onlangs dreigden. ALLERLEI. Volgens de „Reichspost" bestaat er gevaar, dat de kinderhospitalen te Weenen wegens ge brek aan middelen gesloten zullen worden. Het blad geeft de schuld aan het socialistische stads bestuur. In een groote bijeenkomst der huiseigena ren te Weenen is door de'betrokkenen zelf vasts gesteld, dat de huiseigenaren-staking mislukt was Als reden werd genoemd de sléchte organisatie ervan. De staking van metaalbewerkers te Havre is éindelijk beëindigd. In een gisteren gehouden vergadering der stakers werd besloten, het werk te hervatten. Zij stemden toe in een loons verlaging van 10 percent. - In een intervieuw met den correspondent van de „Petit Parisien" te Palermo, verklaarde ex-koning Constantijn, dat het zijn voornemen is over twee of drie maanden naar Parijs te gaan en tot zoolang op Sicilië te blijven. De ex-koning verklaarde zijn abdicatie thans als definitief te beschouwen. Uit Reggio (Calabrië) wordt aan de „Mon de" bericht, dat het te Monte St. Giovanni tot een botsing tusschen Arditi van d'Annuncio en fascisten is gekomen. Drie Arditi werden gedood. 'Aan beide zijden zijn voorts een tiental gewonden Uit Marseille De dokwerkers en de kolenar beiders hebben tot een algemeene solidariteits staking met de zeelieden besloten. - Volgens de „Chicago Tribune" zou er te Athene gebrek aan drinkwater en levensmid delen zijn. Ook zouden pestgevallen voorge komen zijn. De zeeliedenstaking is te Bordeaux opge heven. Alle stakers hebben de nieuwe arbeids voorwaarden aanvaard. Binnenland. R.K. Rijkskieskring organisatie. Het dagelijksch bestuur van den Algem. Bond van R.K. Rijkskieskringorganisaties heeft met de H.H. Voorzitters en Secretarissen der 18 Rijkskieskringen op 7 October 1922 j.l. te Utrecht een vergadering gehouden. De voorzitter, Mr. A. Bn. vanWijnbergen open de vergadering, waar alle daartoe gerechtigde organisaties vertegenwoordigd zijn, met een terugblik op den afgeloopen verkiezingstijd en brengt hulde aan de besturen, die in die periode zoo flink hebben gewerkt en herdenkt dankbaar dat de scheuring, die gedreigd heeft door het optreden van afzonderlijke groepen, betrekkelijk zoo goed is verloopen. Komende tot de behandeling der agenda, wijst spr. er op dat de kieskringbesturen er bij hun samenstelling op hebben te letten, dat liet in hun geheelen kieskring gezag dient te bezitten om de noodige leiding en voorlichting aan de kiezers te kunnen geven. Spr. dringt er daarom op aan, dat de bestuurderen zullen over wegen of zij aan dit vereischte voldoen óf de be sturen herziening in de samenstelling behoeven, hetzij door herziening of aanvulling. De penningmeester mr. J. B. J. E. Heerkens Thijssen wijst er op dat een geregeld afdragen der contributie een eerste vereischte is om den algemeenen bond in stand en in bloei te houden Uitvoerig werd hierover van gedachten ge wisseld, waarna de verschillende vertegenwoor digers der kieskringen op zich namen te zorgen dat overeenkomstig art. 14 van het reglement de vereischte opgaven van het aantal aangeslo ten leden en de naar dat aantal verschuldigde bijdragen in de maand Jauari worden afgedragen In de pers zal dan het aantal aangesloten R.K. kiezers in de verschillende kieskringen worden gepubliceerd. Komende tot het punt betrekkelijk het be vorderen van aansluiting van personen uit allen rang en stand bij de katholieke kiesvereenigingen spoort de voorzitter aan in de daarvoor in aan merking komende plaatsen uitdrukkelijk de gelegenheid open te stellen om zich als lid aan te melden en deze gelegenheid door de plaatse lijke pers zooveel mogelijk bekend te maken. De tegenwerping van vele personen, dat zij niet we ten bij zien zich aan te melden,komt dan te ver vallen. Besproken wordt, dat niet alleen op het toe treden als lid tot de kiesvereenigingen moet gewezen worden doch ook het bezoek der ver gaderingen moet zooveel mogelijk worden ge propageerd. Daarbij worde gewaakt, dat een goede toon worde bewaard en dat alle meeningen eerlijk tot uiting kunnen komen. De kieskring- besturen moeten zorgen, dat in dezen geest door de locale kiesvereenigingen wordt gewerkt. Men moet op dit punt blijven doorwerken, ook al bracht het verleden ten deze wel eens teleur stelling. Mede door bemiddeling der plaatselijke pers worde dus met klem de vraag aan de orde gesteld zal ik lid worden der kiesvereeniging. Een der aanwezigen stelt als practiscli middel voor, het plaatselijk instellen van enquetes om de bezwaren te weten te komen tegen de kiesver eeniging en deze bezwaren ernstig onder het oog te zien en desnoods ze met de indiening dier be zwaren te bespreken. Waar dit middel nuttig is toe te passen worde het uitgewerkt. Voorts wijst de voorzitter er op, dat het de taak der kieskringbesturen is, te zorgen zooveel mogelijk, dat de socialie kiesvereenigingen ook na het verkiezingswerk niet ophouden te bestaan maar althans één jaarveradering met spreker worde gehouden. Aanbevolen wordt het houden vanbesprekings- avonden over actueele politieke vraagstukken. Onderling wordt verder van gedachten gewis seld over verschillende practische middel&i ter bevordering van een krachtig leven in de kiesver eenigingen. Een nobele afgevaardgide. Volgens het ,,D.v.N.-Br.", heeft Ir. L. J. M. Feber, lid der Tweede Kamer een zitting ge houden in hotel De Kroon te Breda, teneinde het zoo noodige contact met de kiezers te be houden. Voor de eerste zitting was onver wacht groote belangstelling, zoowel uit de stad als uit den omtrek. De belangstelling wordt voldoende gede monstreerd door het feit dat de zitting van 27 uur heeft geduurd Voor de volgende ge legenheid hoopt men met de opgedane ervarin gen omtrent den zittingstijd enz. rekening te houden. De staking in de sigarennijverbeid. Na eerst den verlengden arbeidstijd en de loonsverlaging te hebben aanvaard hebben Za terdag de sigarenmakers van de naaml. venn. stoom-, tabak en sigarenfabrieken v.h. R. Brou wers P. Peelen en Zn. te Weesp, in opdracht van hun organisatie, den dienst aan de directie opgezegd. R.K. Staatspartij. Ter Zaterdag te Utrecht gehouden verga deringen op de samenkomst van het dagel. bestuur van den Algemeenen Bond van R.K. Kiesvereenigingen met de voorzitters en se cretarissen der Kieskringbesturen volgde nog een bestuursvergadering van den Bond zelf werden ten zeerste betreurd de indiscreties, waartoe de vorige vergadering aanleiding had gegeven. In verband hiermede werd besloten de communiqué's dier vergaderingen vroeger, dan de vorige maal te doen verschijnen. 't Is te hopen, dat de indiscreties nu niet meer zullen plaats vinden, ook wijl deze tot verkeerde gevolgtrekkingen aanleiding kunnen geven. („Tijd.") Faillissementen. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Co's Bu reaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 6 Oct. in Nederland uitgespro ken 62 faillissementen tegen[38 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 6 Oct. 1922 2305 faillissementen tegenover 1603 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Stads- en Gewestelijk Nieuws. DE MISSIEWEEK. De tentoonstelling. (vervolg.) Naast de Franciscaansche stand was in zijn afdeeling een pater Jezuit aan 't woord. Hij ver telde van Java, dat met zijn 35 millioen inwoners 't dichtst bevolkte en tevens het bloeienste eiland uit onzen Oost-Indischen Archipel is, en van de Javanen, de zachtmoedige bescheiden menschen, met hun werkzamen aard, die zoo lang zij niet door Europeeschen invloed bedor ven worejen, aan het leven geen hooge eischen stellen. Tevreden met een handvol voedsel beploegen en bebouwen zij hun rijstvelden of arbeiden in de planlage der blanken. Ook hier ge tuigt de bijeengebrachte keurcollectie van ont wikkeling en .beschaving. De kunstzin en fijn gevoeligheid der Javanen is in ons land reeds ge noeg bekend, al was 't alleen maar door de zachtkleurige doeken, waar dë inlandsche vrou wen met engelengeduld de grillige decoraties in batikken, en die ook hier in een schoone ver scheidenheid te bewonderen zijn. Een prachtige staatsie-prauw staat hier te pronk, gesneden uit den geweldigen hoorn van den buffel, hun trouwe hulp bij den landbouw, zonderlinge muziekinstrumenten, wier ge heimzinnige tonen, als de avond valt, door de dessa zingen, schelpen, paarlemoer enkristallen, drijfwerk en houtsnijkunst, dat alles prijkt hier in een rijke overdadigheid. Daarnevens en daartegenover hebben de Maristen, de Capucijnen en de paters van Mill- Hill postgevat. Het verschil met deze en de vorige standen is buitengewoon uit wat hier bijeengebracht is blijkt dadelijk en duidelijk de groote geestelijke achterstand van de woeste strijdlustige natuurmenschen, waar deze orden tusschen verkeeren. Maar de kennismaking met hen is er niet min der interessant om. De kunstvoorwerpen zijn hier te tellen, destemeer heeft dit krijgshaftige volkje zich op de wapen-fabricage toegelegd. Een opstand van spitse speren en puntige pieken knotsen en bijlen, assegaaien en boomerangs, zelfs de beruchte blaaspijpen zijn hier aanwezig, de laatste instrumenten worden door hen niet gebruikt^om de lamp,maar om het levenslicht van hun medemenschen, uit te dooven, het giftige pijltje doet zijn werk nooit half. Voor pasmunt worden kralen of beenen schijf jes gebruikt, in het missiegebied van de paters Maristen, waar metaal tot de zeldzaamheden be hoort, hakt men geen boom omver met de bijl, maar worden de woudreuzen met behulp van een zacht vuurtje, netjes tegen den grond gebrand. Hier vindt men de landen, waar de koppen snellers hun tochten ondernemen, om ,,snel- namen"voor hun kinderen te veroveren tn waar de wandenvder hutten gedrapeerdzijn met de ge rookte schedels van hun slachtoffers. 't Confectie-vraagstuk bezorgt hun geen hoofd breken, de eliten kloppen hun kleed, of beuken hun baadjes uit een lap boomschors, de rest ver genoegd zich met wat gras of bladeren, Gordels van verdroogde vruchten, waarvan het dor geklapper, gevoegd bij 't lawaai van andere geruchtmakende zaken, als ideaal-begelciding bij de dans geldt,zijn eveneens geliefkoosde kleeding- stukken.- Een afschuwelijk masker, waarmee de toove- naar bij zijn vokje de vrees er in houdt hangt te grijnzen in een hoekje. Bij de paters Capucijnen is als een merkwaar digheid de koran uitgestald, waarop bij een vroe gere opstand, de stamhoofden, de omverwerping NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 1