PEROSI Uitvoeringen en Lezing H. ELISABETH kinderen) JAPANSCHE DANS HEDENAVOND 8 uur WOENSDAGAVOND8 uur Lezing met Lichtbeelden door een Pater der Dominicanen. van hét Nederlandsche gezag solied, maar zonder succes, bezworen hebben. De stand van de paters Carmelieten is voorna melijk gevuld met prachtige exemplaren uit het dierenrijk, dat in Brazilië, waar de paters missi- oneeren, bijzonder rijk gevarieerd is. Doozcn met fel-kleurige vlinders, groote en kleine vogels, waaronder de vlammend-roode ibis en 't nietige maar wondermooie kolibrietje. Tijgerkatten in hun sluiphouding, harige brul apen schildpadden, miereneters, alligators enz enz. Tegen den wand hangt de gelooide huid van een reuzenslang. Naast dezen Zuid-Amerikaan- schen dieren-tuin, in den uitersten hoek is weder om een Afrikaansche stand, namelijk va-n hef, Missiehuis te Keer, dat op de goud- en ivoor kust van West-Afrika het Evangelie verkondigt. Dat hier de kuituur op een hooger peil staat be merkt men terstond koperen en houten afgods beelden naast andere kunstvoorwerpen zijn artis tiek uitgevoerd. Aan pater Erkens, pas uit de missie terug, is deze stand toevertrouwd. Hij was het, die in 1914 het eerst in het verre binnenland van Ekiti doordrong, en na een missie-arbeid van 5 jaren, telde die streek reeds dertig kerken en kerkjes in de bergstad Effon had een massa- bekeering van 500 protestanten plaats. De laatste stand in déze zaal wordt ingenomen door de Witte paters van kardinaal Lavigerie. In hun schilderachtige kleeding met de wapperen de room-gele burnoe en bloedroode fez, gelijken zij sprekend op de fiere zonen van Arabië, in welk land dan ook het zwaartepunt van hun zending ligt. Prachtkoppen van Arabische typen, echte nakomelingen van den onverschrokken Abd-el-Kader, zijn hier te bewonderen. Met sou- vereine minachting blikken zij neer op al was Westersch is. 't Zijn de fanatieke volgelingen van den dweeper Mohamed. Tot nu toe is het missie werk onder hen vrijwel vruchteloos, de Ooster- sche hoogmoed en hartstocht staat hun bekee ring bijna onoverkomelijk in den weg. De stand is met kostbare tapijten behangen waartegen de gedamasceerde Saracenen-klingen flitsen. Zilver en koper drijfwerk, grillige Kabylsche sieraden en mozaik van donker hout en blank ivoor prijkt naast een reuzen slagtand en een plompen poot van den olifant, den zwaarsten wereldbewoner. (Wordt vervolgd). De tentoonstelling werd gister evenals Zondag weer door zeer velen bezocht. De stemming is er erg gemoedelijk en in-gezellig. Gisteravond had de lezing met lichtbeelden voor de kinderen der 4 hoogste klassen plaats met de Japansche dansen en nog een extra- Javanen-spelletje viel alles kostelijk in den smaak Voor de werkeloozen werd hedenmiddag in de Flora-bioscoop de Missie-film gedraaid, welk gebeuren we met bij zonderen lof hier wenschen te vermelden. „Lorenzo Perosi's" uitvoering van Hagen's Missa Impérial staat, zooals reeds'genoegzaam is bekend, voor hedenavond op 't program. Geen enkele muziek-liefhebbcr verzuime dit concert bij te wonen, dat ongetwijfeld aan zeer hooge ver wachtingen zal voldoen. Morgenavond krijgen we een lezing met licht beelden, Japansche dansen en het tooneelstuk „De H. Elisabeth". Naar ons ter oore kwam, is hiervoor de groote Volksbondzaal bijna reeds uitverkocht. BEZOEKT DE niüSlETENTOONSTELLIttB MIEUUE HA0E.N"fi5 J - Motie-Korpel St. Jacobs-Gasthuis en Fabri-fonds. B. en W. schrijven aan den Raad Nadat in de eerste raadsvergadering van het vorig jaar door den Voorzitter in herinnering was gebracht, dat reeds jaren geleden door Uwen Raad werd toegegeven, dat het St. Jacobs- Gasthuis voor verplegingsgesticht ongeschikt en uit den tijd was, welke meening geheel door den Voorzitter, tevens Voorzitter van het College van Regenten van dat gesticht, werd gedeeld, werd bij de behandeling der gemeente-begrooting voor 1922 aangenomen de motie-Korpel, waarin de Raad het College vanBurgemeester enWethou- ders uitnoodigde rapport uit te brengen betref fende de toestanden der inrichting en verpleging van het St. Jacobs-Gasthuis, alsmede van advies te dienen inzake stichting van een 'nieuw tehuis voor ouden van dagen. Bij de behandeling dezer motie heeft Wet houder Boddeüs met instemming van den voor steller deze in verband gebracht met het Fabri- fonds. fer zij aan herinnerd, dat genoemde Wethouder reeds in zijn eerste rede bij zijn optreden als raadslid, een voorstel heeft gedaan, om aan de Beheerders van dit fonds de vraag te stellen, of zij niet den tijd gekomen achtten, om, zoo noodig aan het fonds een bestemming te geven als bedoeld in het raadsbesluit van 1857. Wij mogen aannemen dat ook naar de bedoe ling van de motie de kwestie hierom draait. Dat de heer Korpel op deze zaak terugkwam, achten wij zeer begrijpelijk wij moeten inder daad toegeven, dat de zaak te lang slepende is gebleven. Wij hebben deze aangelegenheid thans nog eens van den beginne aan onderzocht en zijn tot de conclusie gekomen, dat zij nu niet langer mag blijven rusten. Wij meenen goed te doen, ook Uwen Raad van het geheele verloop dezer zaak op de hoogte te stellen. In 1564 overleed te Schiedam Mr. Servaes Pieterszoon Fabri, die bij testament had bepaald, dat een gasthuis zou worden opgericht, waarin zouden worden opgenomen en verpleegd diege nen van zijnen bloede, welke tot armoede moch ten vervallen en bij gebreke van deze, de'„scha mele reeders der stad, en voor zooverre daarvan geen genoegzaam getal aanwezig mocht zijn, de schamele stuurlieden en bootsgezellen of andere arme'lieden der stad Schiedam. Reeds zeer spoedig na den dood van den testa teur blijkt dit gasthuis te zijn gesticht. Jaarlijks werden op Goeden Vrijdag door Schout, Burge meesters en Schepenen gekozen „twee gasthuis- meesters van 't Oude Mannenhuis" sedert 1566. Later werden steeds drie regenten benoemd. Het gasthuis verging het financieel tamelijk goed. Liet kon zich althans staande houden. Steeds werden sinds de oprichting een zeker getal ouden van dagen in dit gesticht opgenomen en verpleegd. In 1811 echter was tengevolge van den aan slag in de belastingen en door de tiërceering van de staatsschuld, waardoor de inkomsten tot op 1/3 werden gereduceerd, de toestand van dien aard geworden, dat naar middelen moest worden omgezien om de commensalen, die er toen waren, ten getale van 16 de laatste was aangenomen in 1810 er tot hun dood te kunnen doen ver blijven. Dit doel werd bereikt, eensdeels door dien de Regenten de nadeelige saldo's der exploi tatie tot voorschot deden blijven, anderdeels door belangrijke subsidiën uit de gemeentekas tot een bedrag van 10.000.—. Zoo werd de zaak slepende gehouden tot het afsterven van den laatsten commensaal. Daarna hebben Regenten zich tot Zijne Majes teit den Koning gericht. In hun verzoek gaven .zij een kort geschied kundig overzicht en betoogden zij de onmoge lijkheid om het gesticht, hetzij als Gasthuis, hetzij als Proveniershuis, langer in stand te houden, zoowel met het oog op den toestand van het ge bouw zelf, welke allerongunstigst was, als met het oog op den financieelen toestand van het gesticht, welke niet toeliet tot een vernieuwing of verbouwing over te gaan. Zij wenschten nu gemachtigd te worden om het gebouw en den grond van het Oude-Mannenhuis te verkoopen, en daarmede de van het gesticht herkomstige kapitalen, bij behoorlijke inschrij ving op het grootboek der Nationale Schuld té beleggen tot een fonds, hetwelk zou blijven ondet de administratie, hetzij van de adressanten, het zij van andere door de bevoegde autoriteit aan té stellen bestuurders, en waarvan de opbrengst zou strekken tot verpleging van oude en behoef tige lieden, bij voorkeur te kiezen uit de te dezer stede woonachtige zeevarenden en matrozen, in het St. Jacobs-Gasthuis. Op gunstig advies van het Stedelijk Bestuur werd daarop door Z. M. den Koning toestemming gegeven tot de liquidatie van het oude gesticht en een nieuwe bestemming in den gewenschten geest voor het fonds bepaald. Nadat reeds in 1841 en 1842 een gedeelte der fondsen was verkocht en daarmede de door de gemeente gegeven subsidiën waren terugbetaald; werd in 1843 het huis voor de som van 2175.-— aan de stad verkocht, terwijl een pakhuisje 330.opbracht. Uit deze bedragen werd toen hetgeen men aan de gemeente nog voor rente e.a. verschuldigd was, voldaan ten slotte bleef over 36.000.- nominaal kapitaal inschrijving 21/2 W.S. Thans was dus een geheel nieuwe toestand ingetreden, die beheerscht werd door boven vermeld Koninklijk Besluit. Nu had men ook niet meer te doen met Regen ten van het Oude-Manhuis,maar metAdministra- beuren van het Fonds herkomstig van het Oude- Manhuis. (Wordt vervolgd). Bevolking. Bevolking op 31 Augustus 42096. Vermeerdering door geboorte 88, en door vestiging 159, te zamen 247. Vermindering door vertrek 198, door sterfte 24, te zamen 222. Vermeerdering is dus 25. Bevolking op 30 September 42121. In de maand September werden 22 huwelijken gesloten. Badhuis Eendrachtstraat. In de week van 27 October 1922 werden genomen 176 baden, waarvan 43 kuipbaden en 133 regenbaden. UIT ROTTERDAM. Na het eten van kaas zijn gister avond drie kinderen van een bewoner van den West-Varkenoordschendijk, Rijndijk geheeten, ongesteld geworden. Er deden zich vergiftigings verschijnselen voor in den vorm van braken, en groote zwakte. Dr. van Dantzich achtte opname in het Ziekenhuis noodzakelijk. Hanzefeest. Gisteren, tijdens de Hanze-lustrumviering heeft de officieele opening plaats gehad van eene nieuwe instelling op het terrein van het midden stands-organisatie-leven, het nieuwe Hanze- adviesbureau aan de Leuvehaven no. 84. a.s. UIT DELFT. De Glasfabrieken te Delft zullen Zaterdag op een kleinen oven na worden stilgelegd. Ongeveer 150 arbeiders komen daardoor zon der werk. Zaterdag j.l. zijn reeds 40 arbeiders, Zaterdag a.s. worden er nog 100 Ontslagen. Op de Nederlandsche Kabel- fabriek zijn gisterochtend de werklieden op de volgende voorwaarden een 48-urige werkweek en een loonsvermindering met 2.50 aan hét werk gegaan.De directie had aanvankelijk voor gesteld een arbeidsweek van 52x/s uur in te voe ren, zonder loonsverlaging. INGEZONDEN. De vorige week werd het be stuur der vereeniging „E.H.B.O." afdeeüng Schiedam, verblijd door eene flinke gift voor de kas, aangeboden door den algemeenen bond van politie personeel in Nederland (afdeeling Schie dam). DE BROODPRIJS. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van het ingezonden stuk, ge plaatst in Uw blad van Maandag 9 Oct. j.l. ver zoek ik U beleefd mij eenige plaatsruimte af te- staan. De heer Papenhuizen heeft gemeend, naar aan leiding van het Raadsverslag voorkomend in Uw blad van Donderdag 5 Oct. j.l. en handelen de over de broodprijsbespreking, eens een des kundige uiteenzetting te geven van den brood prijs, omdat, en vooral door den heer Swart- jes, maar, zonder een enkel bewijs te leveren gezegd wordt. ...De broodprijs is veel te hoog. De heer Papenhuizen begint echter voorop te stellen, dat het heele zaakje is op touw gezet niet het oog op de a.s. verkiezingen van het vol gende jaar, en speciaal geschikt is voor de tri bune acht het Raadslidmaatschap voor der gelijke doeleinden ongechikten acht degenen, die van dergelijke doeleinden gebruik maken daar niet op zijn plaats. Men ziet hieruit, trouwens het geheele inge zonden stuk moet, inplaats van een deskundige uiteenzetting te zijn, m.i. nergens anders dienst voor doen, dan om de goe gemeente te be wijzen dat èn de heer Swartjes, èn de heer v.d. Most (die behalve de exessen die de Arbeidswet toestaat, ook nog de kinderexploitatie in be scherming neemt) voortaan maar beter deden om thuis te blijven en niet te probeeren hun neu in andermans zaken te steken of te trachten ook eens bakkertje te spelen. Daar de heer Papenhuizen blijk geeft van kwaden trouw te kunnen constateeren bij voornoemde Raadsleden, lijkt mij elke poging tot vruchtbare polemiek uitgesloten. Het lust mij daarom niet, op al dergelijke ver dachtmakingen in te gaan. Alleen wil ik nadruk kelijk verklaren, dat ik in de gehouden Raads vergadering fe i t e n heb geconstateerd, die mij de overtuiging gaven, dat de broodprijs hier ter stede exorbitant hoog was. En het was juist mijn jarenlange vervulling van het bestuurslidmaatschap der R.K. Coöpe ratieve Broodbakkerij, die mij het inzicht gaven, dat ik bedoelde vragen aan B. en W. moest stel len. Trouwens de feiten stellen mij ook nu weer in 't gelijk. Want juist op den dag dat de heer Pa penhuizen, in de Nieuwe Schiedamsche Courant tracht te bewijzen dat de broodprijzen hier n i e t te hoog zijn, is er, èn door het bestuur der Bakkerspatroonsvereeniging, èn door het be stuur der Coop. Bakkerij D.E.S. een brood- prij sverlaging, zoowel voor melkbrood, als voor waterbrood van 3 cent per 8 ons en voor taiwebrood met 2 cent per 8 ons ingevoerd (sic.) Het geheele betoog van den heer Papenhui zen wordt hier mede voldoende gelogenstraft. Concludeerend# wil ik even vastleggen dat het allerminst mijn bedoeling is geweest om een goedkoop politiek succesje te hebben dat door mij geen groote woorden zijn ge bruikt, maar feiten zijn geconsta teerd, die door allen zijn waar te nemen dat ik niet voor de tribune heb gesproken, maar het waarachtig belang van alle gemeente naren heb willen dienen, en ook werkelijk heb gediend. Dat bovendien de broodprijsverlaging (trots de verhoogde bloemprijzen der laatste dagen) de eerste ingaande op 3 October j.l. met 1 cent per 8 ons, en de tweede broodprijsverlaging van 9 October j.l. met 3 cent per 8 ons, te samen dus 4 cent per 8 ons overtuigend be w.ij s genoeg is, dat de broodprijs op den dag, dat ik mijn vragen stelde (n.l. 14 Sept. j.l.) wel te hoog was, en ik daarom den heer Papen huizen in welwillende overweging geef, de prijzen van het brood in den vervolge zóó te stellen, dat voortaan den Raadsleden de gele genheid ontnomen wordt, de hulp van het ge meentebestuur in te roepen. U, mijnheer de Redacteur, dank zeggend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend. A. Swartjes. Correspondentie. C.D. Uw schrijven achten we voor ingezonden stuk minder geschikt. Gemengd Nieuws. Tusschen de mazen door. Si garen met banderolles van 10 cent worden ver kocht voor 65 de 1000. Hoe dit mogelijk is, verklaart in het „Hbl." een hoofdambtenaar als volgt De banderolles kunnen onbeschadigd algeno- men worden,en daardoor tal van malen gebruikt, 't Is thans in de praktijk zoo, dat aan winkeliers geregeld aanbiedingen gedaan worden van onbe schadigde, reeds gebruikte banderolles. Van het toezicht op de winkeliers, in de theorie zoo mooi geregeld, komt practisch niets terecht. En dat is zoo te betreuren,nu blijkt,dat er honderden men- schen zijn, die banderolles verzamelen. Heeft men aan die mogelijkheid bij het maken van liet ontwerp-wét niet gedacht Aanranding. In den vroegen morgen toen M. spoorwegarbeider aan de Duitsche baan naar zijn werk reed, werd hij plotseling bescho ten. Er werden drie schoten gelost. Een trof hem in het zitvlak. M. viel van de fiets en werd dooi een onbekende besprongen, die geld eischte. De aanrander, merkende, dat M. niet doodelijk was gewond, maar luid alarm maakte, sloeg op de vlucht met medeneming van M.'s fiets. M. is in het ziekenhuis opgenomen De verwon dingen zijn niet levensgevaarlijk. Het zooveelste drama in de schaduw der grenzen. Auto-ongeval. Mevr. G. uit Alkmaar, die gewoonlijk zelf haar auto bestuurt, is Vrij dagavond door een al te krachtig remmen bij de Halve Maansbrug, onder Oudorp, met haar open auto achterover van een ongeveer 3 meter hoogen walkant gestort en in de Ringvaart terecht ge komen. Zij werd, toen zij reeds voor de derde maal onder water zonk, gered.door schipper Groet die met zijn trekschuit op die plaats aanwezig was. De auto, die later met veel moeite werd op gehaald was beschadigd. De bakkerboycot. Naar wij ver nemen heeft het Comité van Verweer uit de bakkerspatroons-vereenigingen te Amsterdam in zijn gistermorgen gehouden vergadering be sloten, het door B. en W. gestelde ultimatum, om de actie tegen den bakker Houtman stop te zetten, af te wijzen. De actie zal onverminderd voortduren. Gevaarlijke dranken. De Minister van Arbeid vestigt de aandacht van de bevolking van de Oostgrens op het gevaar, verbonden aan het gebruik van alcohol,cognac, of zgn. „Wein- brand" in de kroegen over de Duitsche grens of na import, daar deze dranken veelal van infe rieure kwaliteit zijn en tijdelijke krankzinnigheid en andere voor de gezondheid nadeelige gevolgen veroorzaken kunnen. Ongelukken. De 28-jarige H.W. te Bei- len nam zonder medeweten van zijn vader diens jachtgeweer en ging op jacht.Toen hij over een hek wilde klimmen,struikelde hij, waardoor het geweer afging en hij de volle lading in de maag kreeg. De dokter kon slechts den dood constateeren. Bij 't grensstation Empel is Zondag door het déraillement van een locomotief de ploegwerker J. Alewerter uit Millingen, direct gedood en de arbeider B. Obbing uit Millingen, zwaar gewond. Br and. Te Kralo (Ruinen) isZondag de boer derij van den landbouwer Timmer geheel afge brand. De oogst is verloren. Verzekering dekt de schade. Oorzaak onbekend. Waarom dure telegrammen. Te Berlijn zijn een viertal postbeambten gearres teerd. Zij hadden zich schuldig gemaakt aan het misdrijf van door buitenlanders aangeboden telegrammen het dubbele tarief te eischen en het meerdere bedrag daarvan ten eigen bate aan te wenden. Dit konden zij inaandenlang onge hinderd volhouden, omdat de vreemdelingenhet telegramtarief natuurlijk niet precies kennen. Tenslotte kwam de politie er echter achter. Boschbranden. Nadere berichten mel den, dat tengevolge van de jongste boschbran den in Canada 39 menschen den dood hebben ge- (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) ingezonden stnkken ook al worden ze niet ge plaatst wordt de kopy nietterugge geven. Van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1922 | | pagina 2